Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/84 oldal   Bejegyzések száma: 833 
Húsvéti locsolás :-)
  2024-04-01 22:12:35, hétfő
 
  Ha lemaradtál volna :-)


 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
Jusson eszedbe
  2024-03-29 22:08:05, péntek
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
Láttál már....
  2024-03-28 22:50:30, csütörtök
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
Nem az az erős....
  2024-03-28 22:49:15, csütörtök
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
Szerintem is ( NOVÁK KATALIN )
  2024-03-22 23:20:35, péntek
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
Az ájurvéda egyik fő feladata – szeressük önmagunkat
  2024-03-20 22:34:37, szerda
 
  Az ájurvédikus orvoslás több ezer éves múltra tekint vissza. Indiában hagyományai vannak ennek az orvoslásnak, sokan csakis ebben a gyógyításban hisznek, és az ájurvédához fordulnak, ha bármilyen egészségi panasztól szenvednek.

Az ájurvédát több mint 3000 évvel ezelőtt fejlesztették ki Indiában. Azon a meggyőződésen alapul, hogy az egészség az elme, a test és a szellem közötti kényes egyensúlytól függ. Az ájurvéda szerint minden ember 5 alapvető elemből áll, mégpedig éterből, vízből, földből, tűzből és levegőből. Célja nem más, mint a betegségek gyógyítása, illetve a jó egészség előmozdítása.

Amennyiben egyensúlyban vagyunk a környezetünkkel, akkor ez egy kiegyensúlyozott állapotot képez, viszont ha nincs meg ez a kényes egyensúly, akkor merülnek fel problémák. Például ha valaki szorong, székrekedése van, akkor ez a természetes egyensúly már meg is bomlott. Az egyensúlyhiány nem egyik napról a másikra következik be, éppen ezért meg is tudjuk előzni vagy le tudjuk lassítani ezt a folyamatot.

Az ájurvédának számtalan célja és előnye létezik az egészségünkre nézve. Fontos elve, hogy szeressük önmagunkat, fontos, hogy megértsük, hogy mi a helyünk és szerepünk a világban. Elősegíti, hogy a szervezetünkben lévő toxikus anyagok csökkenjenek. Kulcsfontosságú, hogy sejtszinten jobb legyen az energiánk. Emellett csökkenti a stresszt, és erősíti az emésztést.

Az ájurvédikus orvoslást is megelőzi egy úgynevezett diagnosztizálás. Hogy miből is állapítja meg a gyógyító, hogy egyáltalán mit kell orvosolnia? A páciens pulzusából, székletéből, vizeletéből sok mindent, azaz a legalapvetőbb betegségeket is észreveszi. Ezen kívül megvizsgálja a páciens nyelvét, a kinézetét, a külsejét, megfogja a kezét, azaz az érintéséből is sok mindent leszűr, de a páciens látásából és kommunikációjából is meg tudja állapítani, hogy a betegnek milyen egészségi problémái vannak.

Az ájurvédikus orvoslás segítségével csökken a páciensben a szorongás és a stressz, csökken a magas vérnyomása, a gyulladás a szervezetében, ellenben fokozódik a keringése, de az ájurvédikus ,,orvos" segíthet a testsúly csökkentésében és még a vércukorszint szabályozásában is.

Az ájurvédikus orvoslás segíthet az anyagcsere szabályozásában, és az olyan testi folyamatokat is szabályozni tudja, mint például az emésztés, a hormonok felszabadulása és a tápanyagok megfelelő felszívódása. Az ájurvédikus orvoslás gyakran alkalmazza a cukorbetegség kezelésében mind a görögszénát, mind pedig a bazsalikomot.

A hormonok kiegyensúlyozása és kiegyensúlyozott működése nagyon lényeges, hiszen nagyon sok testi funkció szabályozásában vesznek részt, és ha a hormonok működése nem kielégítő, az sokféle betegség okozója lehet. Az ájurvédikus orvoslás többek között a pajzsmirigy működését is szabályozni képes. Milyen gyógynövények válhatnak be a hormonok szabályozásában? Ilyen például a maca és az ashwagandha.

Amennyiben fogyni szeretnénk, akkor is bátran fordulhatunk az ájurvédikus orvosláshoz, hiszen a hagyományos módszerek sokat segíthetnek az anyagcsere-szabályozásban; márpedig ha az anyagcserénk megfelelően működik, akkor a fogyás is könnyebben beindulhat. A gyógyító kialakíthat egy személyre szabott, úgynevezett ájurvédikus étrendet, illetve segíthet a stressz enyhítésében, amely szintén gátja lehet a fogyásnak. Az ájurvédikus gyógyító ajánlhat aromaterápiás kezelést is, hiszen egyes illóolajok szintén megakadályozzák, hogy túlegyük magunkat, hogy elhízzunk.

Az ájurvédikus kezelés fontos része a meditáció is, amely segít egyensúlyba hozni a hormonokat, segít a stressz csökkentésében és a feszültség oldásában, ezek a pozitív hatások pedig csökkenthetik a betegségek kialakulásának kockázatait is.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
Egy élet a kezedben
  2024-03-11 21:35:21, hétfő
 
  Ezt mondja Dorothy Law Nolte, az Egy élet a kezedben című versnek a szerzője, amely rövid időn belül bejárta a világot:

Ha a gyerekek kritizálva élnek,
Megtanulják milyen megbélyegezettnek lenni.

Ha a gyerekek ellenségeskedésben élnek,
Megtanulnak veszekedni.

Ha a gyerekek kicsúfolva élnek,
Megtanulnak szégyenlősnek lenni.

Ha a gyerekek megszégyenítve élnek,
Megtanulnak bűnösnek lenni.


Ha a gyerekek toleráns légkörben élnek,
Megtanulnak türelmesnek lenni.

Ha a gyerekek bátorítva élnek,
Megtanulnak bízni.

Ha a gyerekek megdicsérve élnek,
Megtanulják megbecsülve érezni magukat.

Ha a gyerekek méltóságban élnek,
Megtanulják az igazságot.

Ha a gyerekek biztonságban érzik magukat,
Megtanulnak hinni.

Ha a gyerekek hitelesen élnek,
Megtanulják mit jelent szeretni.

Ha a gyerekek elfogadva és barátságban élnek,
Megtanulják megtalálni a szeretetet a világban!
Forrás: Szaléziak.HU
 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
A házi koszt és az otthonfőzés előnyei
  2024-02-14 20:58:04, szerda
 
  Napjainkban egyre többen döntenek amellett, hogy otthon készítik el a mindennapi ételeiket, és itt azokra az ételeke gondolunk, amelyek főzést és sütést igényelnek. Nem meglepő tény, hogy a házi koszt esetlegesen sokkal egészségesebb lehet, mint például a gyorsétteremben vásárolt ételek. Mutatjuk is néhány előnyét annak, ha otthon főzünk.

Az első indok az otthon elkészített ételekre nem más, mint az, hogy ezek az ételek sokkal higiénikusabbak lehetnek. Természetesen a legtöbb étterem és kifőzde gondosan ügyel a tisztaságra, hiszen nekik is érdekük, hogy a vendégeik elégedettek legyenek. Azonban sajnos még mindig sok pénzbüntetést szabnak ki az olyan éttermekre, ahol nem tartják be a közegészségügyi szabályokat. Amennyiben érzékenyek vagyunk az étel elkészítésére, sokkal jobb, ha mi magunk gondoskodunk a meleg ételekről, hiszen így biztosak lehetünk abban, hogy minden tőlünk telhetőt megtettünk, már ami a konyhai higiéniát illeti.

A második indok ez lehet: az otthonunkban készített ételek egészségesebbek. Természetesen itt is vannak kivételek, hiszen a pacalpörkölt vagy más hasonló ételek nem éppen egészségbarátak, de ha kicsit is odafigyelünk egy-egy étel összetevőinek az összeállítására, akkor sokkal egészségesebb menüket állíthatunk össze, szemben azokkal az ételekkel, amelyeket esetlegesen egy gyorsétteremből vásárolnánk. Ha számunkra fontos az egészséges életmód, akkor zömében olyan ételkülönlegességek kerülhetnek ki a kezeink közül, amelyek sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát tartalmaznak, illetve fehérjét és olyan szénhidrátokat, amelyek nem emelik meg drasztikusan a vércukorszintet. Az étteremben és gyorsétteremben választott ételek elkészítésének mikéntjét nem ismerjük, de mi magunk megfőzhetjük és süthetjük úgy a mindennapi ebédünket, hogy csakis egészséges módszereket alkalmazunk. Olyan módszereket, amelyek jót tesznek a szív és az egész szervezetünk egészségének.

Amennyiben mi magunk sütünk és főzünk, jobban ügyelhetünk a mindennapi kalóriabevitelre, illetve jobban tudjuk szabályozni a só, a cukor és a telített zsír mennyiségét is, amelyek mértéktelen fogyasztása szintén sok betegség okozója lehet. A gyorsételek ugyanis mértéktelenül sok telített zsírt, sót és rejtett cukrot tartalmaznak, amelyek gyulladást keltenek a szervezetben. A gyulladás talaján pedig sok krónikus betegség jöhet létre, többek között ilyen a szívbetegség, a cukorbetegség vagy az ízületi gyulladás.

Amennyiben mi főzünk magunknak, úgy kiegyensúlyozott étrendet alakíthatunk ki. Ezekkel az ételekkel számos vitamint, ásványi anyagot, mikro- és makrotápanyagot vihetünk a szervezetünkbe, illetve az egészséges étkezésre is jobban tudunk így törekedni. A saját magunk által készített ételekkel nagyobb arányban fogyaszthatunk teljes kiőrlésű gabonákat, egészséges zsírokat és jobban ügyelhetünk a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék megfelelő arányára.

Ha otthon főzünk és sütünk, sokkal jobban tudjuk szabályozni az ételadagokat is. Elővehetünk egy kisebb tányért, és kisebb ételadagokat porciózhatunk rá. Így biztos, hogy nem esszük túl magunkat, és jelentősen lecsökkenthetjük a napi kalóriabevitelt is, amivel nemcsak csökkenhet a testsúlyunk, de az ideális testsúlyunkat is jobban megőrizhetjük.

A közös étkezések javítják a családi kapcsolatainkat, ami pedig a mentális egészségünkre lesz pozitív hatással. Ha lelkileg kiegyensúlyozottak vagyunk, akkor testileg is jobb egészségnek örvendhetünk, hiszen a fizikai tünetek kialakulásában sok esetben nagy szerepet játszanak az olyan mentális problémák, mint a szorongás és a depresszió.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
A sírás hasznos és jót tesz nekünk
  2024-02-08 21:51:09, csütörtök
 
  Sírni nem csupán a gyerekeknek szabad és nem csak a nők kiváltsága lehet ez a tevékenység. Miért ne sírhatnának néha a férfiak is? Hiszen jelentős megkönnyebbülést jelent, és mint kiderült, nagyon is hasznos tevékenység a testi és lelki egészségre nézve.

Sírni általában valamilyen érzelmi hatás vagy trauma miatt szoktunk. Ez lehet egy szomorú hír, csalódottság, de akár még boldogság miatt is megjelenthetnek örömkönnyek a szemünkben.

A sírásnak tehát nagyon sok előnye ismeretes. És nemcsak a ma orvosai, tudósai tudják ezt, hanem már az ókori Görögországban és Rómában is felfedezték és felismerték a sírás pozitív hatásait és előnyeit. Az ókori emberek is érezték, hogy a sírás megkönnyíti a lelküket azoktól a terhektől, amelyeket cipelnek, és aztán sokkal jobban érzik magukat.

Napjainkban is arra buzdítanak bennünket az orvosok, legfőképpen a pszichológusok, hogy sírjunk, ha szükségét érezzük, semmiképpen se tartsuk vissza a könnyeinket, merthogy a könnyek nemcsak a stressz csökkentésében nagyon hatékonyak, hanem az érzelmi fájdalmat is jelentősen enyhítik.

Amennyiben valaki sohasem sír, akkor ezzel az érzelmeit is elnyomja, és akár súlyos betegségek is kialakulhatnak, többek között szívbetegségek, gyenge immunrendszer, érrendszeri betegségek, magas vérnyomás. A könnyek visszafojtása a mentális betegségek kialakulásában is óriási szerepet játszik, azaz nagyobb lesz a szorongás, a depresszió kockázata, és a stressz-szint is fokozódik, ami további betegségek kialakulásához vezethet.

Azokat a könnyeket, amelyek szomorúságból vagy örömből fakadnak, gyakran nevezik érzelmi könnyeknek is. Ezek a könnyek nemcsak a stressz-szintet csökkentik a szervezetben, hanem akár még a méreganyagokat is kiüríthetik a testünkből. Ezek az érzelmi toxinok, amelyek megmérgeznek bennünket.

A sírás ezen kívül endorfinhormonokat is felszabadít a szervezetben. Ez az oka annak, hogy ha még rosszkedv miatt is sírunk, utána sokkal jobban érezzük magunkat, egyszóval megkönnyebbülünk. A sírás nemcsak boldogságot hoz az életünkbe, hanem mind a mentális, mind a fizikai fájdalmat enyhíteni tudja.

A könnycsatornák folyamatosan kis mennyiségű természetes könnyet választanak ki. Olyan fehérjékben gazdag, antibakteriális váladékot, amely nedvesen tartja a szemet és megakadályozza a nyálkahártyák kiszáradását minden pislogáskor. Ezeknek a könnyeknek a kenő hatása segít a jobb látás kialakításában. Ha a szem száraz, a látás homályos lehet.

Amikor sírunk, érdekes módon hűvösebb levegő kerül a szervezetünkbe. Ez a hűvösebb levegő szabályozza és csökkenti az agy hőmérsékletét. Emiatt kitisztul a gondolkodásunk, megkönnyebbülünk, és sokkal jobb színben látjuk a világot. A sírás ily módon is szabályozni tudja a hangulatot.

A hosszú ideig tartó sírás hatására oxicotin és endogén opiodok szabadulnak fel a szervezetben, amelyek segítenek enyhíteni az érzelmi és a fizikai fájdalmat. Ez a két hormon nyugalommal és boldogsággal tölt el bennünket.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
Énekelj
  2024-02-06 23:38:38, kedd
 
  Első órában helyettesíteni ugrom be első osztályba. Fél osztály, erkölcstan óra, ami mondjuk véleményem szerint teljesen feleslegesen szaporítja a napi tanórák számát, mert a jó pedagógus minden órán nevel, aki meg nem, az itt sem fog. Más meg matekozik, meg írást gyakoroltat a gyerekekkel.
Persze a hittan más tészta, de azt meg lehetne utolsó órába tenni. A hittanos gyerekek maradnak, a többieknek meg, jó napot, mehetnek haza a családjukhoz, vagy napközibe.
Persze tudom, nem ilyen egyszerű ez, csak amikor már első osztályban is - tehát hétéves gyerekeknek - napi öt-hat órájuk van a gyerkőcöknek, elgondolkodik az ember. Mindegy, ezt már kifejtettem máshol.
Szóval az elsősökkel átvonulunk az étterembe - ott van hely, mert nyolc tantermes iskolánk van - és indul az óra.
Viszem magammal a gitárt, a furulyát. Beszélgetünk mesékről, meseszereplőkről. Mondják az élményeiket. Többnyire rajzfilmhez, animációs filmhez kapcsolódóan.
Nem nagyon ismerik a ,,mesélt meséket" mert nem mesélnek nekik.
Furulyán megszólaltatom a Magyar népmesék dallamát. Erre többen bólintanak. Azután a Paff a bűvös sárkány dalocskával folytatom. Senki. Senki nem ismeri a 100 Folk Celsius hajdanvolt, majd negyven éves slágerét.
Remek! Akkor most majd megismerik!
Kedvcsinálónak mesélek nekik egy kis történetet Janiról, a kisfiúról, meg a sárkányról, Paffról, aki a barátja. Nem bonyolult, akkor találom ki, amikor mondom. Persze igazodom a dal szövegéhez.
Tátott szájjal hallgatják.
Azután kérdeznek, mondják az okos kis gondolataikat Óperenciás tengerről, királylányról, tündérekről, más, félelmetes sárkányokról.
Megkérdezik, mi az, hogy tisztelték a nevét? És miért tisztelték, nem féltek-e tőle?
Én pedig mondom, hogy a zord külső takarhat jó szívet is. Közben előkotrom a gitárt. Amikor ritkul a szó, megpengetem a húrokat.
Azonnal felvillanyozódik mindenki. A szemek kitágulnak, az arcokra figyelem ül. Kíváncsian várják, mit fognak hallani.
Én meg szépen eljátszom, eléneklem nekik a Paffot. Amikor végzek, Józsika - a legnagyobb, legerősebb fiú az osztályban - jelentkezik.
- Béla bácsi én meg közben besírtam! - És törölgeti a szemét.
Nyilván azt akarja mondani, hogy meghatódott és könnyes lett a szeme. Csak hát ehhez nem elégségesek a rendelkezésére álló nyelvi eszközök. Abból gazdálkodik, ami van, de mindenképp el akarja mondani, hogy neki jó volt hallgatni. ,,Besírt". Értem én.
- Tetszett? - Simítom meg a buksiját.
- Nagyon! Annyira szép volt! Tényleg besírtam.
- Megtanuljuk?
Hát persze, hogy meg! Egyszerre mondják, bólintanak rá jó nagyot. Előkerül újra a furulya, mutatom a dallamot, azután sorról sorra, beszélgetve, énekelve megtanuljuk a dalocskát. A jelenlévő gyerekek szíve már a sárkányé, Paffé, akiről megfeledkezett a barátja, mert közben felnőtt, elhitte, hogy nincsen szüksége mesékre, és más, fontosabb dolgok után nézett.
Azért első osztályban nem érhet véget ilyen szomorkásan az óra, úgyhogy előkapok még egy dalocskát. Az Ici-pici mese, a Lencsi lánnyal következik.
Azt sem ismerik. Illetve két kislány már hallotta. Azt is megtanuljuk. Azt már tapsoljuk, énekeljük, ringatjuk. Boldog mindenki. Dalolva mennek szünetre.
A szakács nénik meg kihajolva néznek utánuk a kis ablakon, amin át az ételt osztják.
- Mi is nagyon élveztük! Miközben a zsömléket kentük, énekeltük a gyerekekkel!
Hát igen! Ezért nem volna szabad egyetlen ének-zene órát (mást sem) feláldozni semmilyen matematika és magyar lemaradás miatt. Mert a közös éneklés élményét, örömét semmi sem pótolhatja. Ráadásul ismert, milyen pozitív hatással van a gondolkodás fejlődésére zene. És persze a lélekre.
Én minden reggel valamelyik Bud Spencer - Terence Hill film zenéjét fütyörészve (többnyire Piedone a zsaru) megyek be az iskola aulájába, fel a lépcsőn, le a lépcsőn, abba sem hagyom, míg be nem lépek a tanáriba.
Régebben meg-megállapította egy-egy kolléganő, hogy de jó kedvem van. Mitől? Hát csak attól, hogy mindjárt találkozom a gyerekekkel. És amikor nem volt jókedvem, a habkönnyű, vidám dallamok azzá tették. Jó lett, mire a gyerkőcök közé értem.
Jó, ha az ember énekel, dalol, fütyörészik, dúdol, stb. Akinek vannak dalai, jobban, mélyebben tudja átélni az érzéseit, az örömeit, s a szomorúság is hamarabb múlik.
Hát énekeljünk bátran! Mindig és mindenütt van rá alkalom!

Szentandrássy Béla

Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
     1/84 oldal   Bejegyzések száma: 833 
2021.07 2021. Augusztus 2021.09
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 168 db bejegyzés
e év: 2611 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1674
  • e Hét: 8030
  • e Hónap: 21779
  • e Év: 226480
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.