Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     2/81 oldal   Bejegyzések száma: 808 
A kézremegés mögött sok minden meghúzódhat
  2024-02-18 21:29:19, vasárnap
 
  Amikor meglátunk valakit és látjuk, hogy remeg a keze, első gondolatunk az lehet, hogy az illető bizonyára Parkinson-kórban szenved. Pedig ez korántsem biztos, hiszen a kézremegés hátterében sok minden meghúzódhat. Mutatjuk is az okokat, hogy miért is remeghet a kezünk és azt is, hogy milyen megoldások léteznek a probléma orvoslására.

A kézremegés egy olyan önkéntelen mozgás, amelynek számtalan oka lehet, ilyenek például a neurológiai rendellenességek. Ebbe a kategóriába sorolhatjuk a fentebb említett Parkinson-kórt is. A kézremegés egy betegségnek is lehet a ,,mellékhatása", ilyen betegség például a pajzsmirigy-túlműködés. Gyógyszerek mellékhatása is lehet ez, remegést válthatnak ki például az asztmára vagy az epilepsziára szedett gyógyszerek. De akkor is kialakulhat kézremegés, ha valaki szélsőséges érzelmet, például félelmet vagy izgalmat tapasztal meg.

A remegésnek többféle típusa is létezik. A nyugalmi remegés azt jelenti, hogy az illetőnek nyugalmi helyzetben is szembe kell néznie ezzel a problémával. A remegés másik típusa mozgás során jelentkezik csak. Ezen kívül létezik még a funkcionális remegés is, amikor mind nyugalmi, mind cselekvő állapotban - mozgás, tevékenység végzése közben - is jelentkezik.

Amennyiben a remegést nem valami komoly betegség váltja ki, hanem valamilyen szélsőséges állapot az oka, akkor ki lehet próbálni olyan módszereket, amelyekkel nagyon jól kontrollálható a remegés, de akár teljesen meg is szűnhet ez a probléma.

Amennyiben sokat stresszelünk, idegeskedünk, izgulunk, akkor adrenalin szabadul fel a szervezetben, ami súlyosbítja a kézremegés problémáját. Nagyon lényeges, hogy valamilyen módon irányítani tudjuk a bennünket ért stresszt, vagy ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor valamilyen módon levezessük azt.

A testmozgás szinte mindenre egy csodaszer. Ha sokat remeg a kezünk, akkor kérjük egy gyógytornász segítségét, aki megtanít nekünk olyan tornagyakorlatokat, amelyekkel sokat javulhat az állapotunk, illetve amely mozgásformák segíthetnek kontrollálni a kézremegésünket.

A dohányzás és az alkoholfogyasztás negatívan hat az agy működésére, és ez is oka lehet a kéz remegésének. Ha azonban felhagyunk ezekkel a káros szokásokkal, akkor a kézremegés is megszűnhet.

Az életmódváltás is hozhat pozitív változást az életünkbe. Ha csökkentjük az olyan serkentőszerek fogyasztását, mint a koffein vagy a cukor, szintén megoldódhatnak a problémáink, már ami a kéz remegését illeti.

Kéz- és csuklógyakorlatokat is végezhetünk, amelyek segíthetnek enyhíteni a kéz remegését. Vegyünk mindkét kezünkbe egy stresszlabdát, amelyet szorítsunk a markunkban 15 másodpercig, majd hagyjunk egy kis szünetet, és 10-szer ismételjük meg a gyakorlatot.

Naponta több alkalommal is mozgassuk meg körkörösen a csuklónkat, mert ezzel segítjük megelőzni az ízületi folyadék felhalmozódását, ezzel is csökkentve a remegést.

Az olyan relaxációs technikák, mint a meditáció, a jóga, segíthetnek csökkenteni a stresszt, és pozitívan befolyásolják a kéz állapotát, még a remegést is megszüntethetik.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
A magnéziumhiány figyelmeztető jelei
  2024-02-09 21:14:36, péntek
 
  Nagyon sok ember még mindig nem érti a magnézium fontosságát, holott tisztában vannak például a kalcium- és a vaspótlás lényegességével is. Ennek ellenére a megfelelő magnézium szint nagyon fontos az agy, a szív- és izomfunkciók működéséhez, valamint a szilícium-dioxiddal, a D- és K-vitaminokkal együtt elősegíti a csontok egészségét is.

A magnéziumhiány gyakoribb, mint gondolnád. Íme a figyelmeztető jelek, amelyek utalhatnak ennek a nagyon fontos ásványnak a hiányára. Ha ezek valamelyiké tapasztalod magadon, azonnal kezdj el jó minőségű magnézium kiegészítőt fogyasztani, hogy megfelelő ütemben pótolhasd szervezetedben a magnéziumot.

1. Fülcsengés vagy hallásvesztés
A fülzúgás, vagy a konstans, magas fülcsengés a magnéziumhiány gyakori tünete, akárcsak a hallásvesztés. Nagyon sok tanulmány foglalkozik a fül egészségével és az ezzel kapcsolatban álló megfelelő magnézium szinttel. Az elegendő mennyiségű magnézium megakadályozza a szabad gyökök kialakulását, amik akár halláskárosodáshoz is vezethetnek.

2. Izomgörcsök vagy remegés
A magnézium alapvető az izmok megfelelő működéséhez. Magnézium nélkül a test görcsös állapotba kerülhet, hiszen hiányzik az izmok nyugalmához szükséges ásványi anyag. Ezért fogyaszt sok nő magnézium kiegészítőt és ezért található meg annyi alvássegítő készítményben is. A megfelelő mennyiségű magnézium hiánya izomgörcshöz és izomrángáshoz vagy alvás közbeni lábgörcshöz vezethet. Ezt talán már Te is tapasztaltad. Igen kellemetlen élmény fájdalmas lábgörcsölésre ébredni hajnalban.

3. Depresszió
A magnéziumhiány és a depresszió közötti kapcsolatot évszázadokkal ezelőtt megértették, amikor az orvosok mentális rendellenességek kezelésére használták a magnéziumot. A modern tudományok támogatták ezt a nézőpontot. Egy horvátországi pszichiátriai kórházban végzett tanulmány szerint nagyon sok öngyilkos hajlammal rendelkező páciensnek volt alacsony a magnézium szintje. Ezek alapján elmondható, hogy a magnézium remek antidepresszánsnak bizonyul.

4. Rendellenes szívfunkció
Ahogyan arról korábban szó volt, az alacsony magnéziumszint hatással lehet az izmokra az egész testben, beleértve a szívizmokat is. Az elégtelen magnézium-ellátás szívritmuszavart okozhat, ilyenkor a szív képtelen rendesen verni és szívroham és stroke is lehet a következménye.

5. Vesekő
Sok ember hiszi azt, hogy a vesekövet a kalciumtöbblet okozza, de valójában a magnézium hiánya a bűnös. A magnézium megelőzi ezeknek a köveknek a kialakulását azzal, hogy gátolja a kalcium és az oxalát kötődését - ez a két összetevő alkotja ugyanis a vesekövet. A vesekő nagyon kínzó fájdalmat tud okozni, szóval nem árt tudni, hogy a megfelelő magnéziumpótlás képes megelőzni őket!

Ha a felsorolt tünetek közül bármelyiket tapasztalod, fogyassz több napraforgót, tökmagot, mandulát, fekete babot, kesudiót és spenótot stb. mert ezek mind természetes magnéziumforrások.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
Koleszterin és a fejfájás
  2024-02-09 20:40:00, péntek
 
  Mi köze a magas koleszterinnek a fejfájáshoz?

A legutóbbi kutatások is azt bizonyítják, hogy bizony a magas koleszterinszint igenis veszélyes. Nemcsak szív- és érrendszeri problémákat, de makacs fejfájást is okozhat. De nézzük is, mi a koleszterin, és hogyan is okozhat fejfájást?

A koleszterin egy olyan anyag a szervezetben, amelynek számos szerepe és feladata van. Segít a szervezetnek a hormonok termelésében és szabályozza az anyagcserét. A magas koleszterinszint számos egészségi problémához vezethet, például oka lehet a szívroham és a stroke, de még a fejfájás kialakulásának is.

A koleszterin egy viaszos anyag. Kétféle koleszterin létezik: alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) és nagy sűrűségű lipoprotein (HDL). Az LDL-koleszterin felhalmozódhat az artériák falában, ez a zsírlerakódás megkeményíti és merevvé teszi az artériákat. Az artériák beszűkülnek, ez pedig megnehezíti a vér áramlását. Ilyenkor vérrög keletkezhet, ami pedig oka lehet a szívroham és a stroke létrejöttének. A HDL az úgynevezett jó koleszterin, amely segít az extra koleszterin felvételében és visszaszállítja azt a májba. Ha alacsony a HDL-koleszterin szintje a szervezetben, akkor a felesleges koleszterin nem tud kiürülni, azaz felhalmozódik és egészségi károkat okozhat. Az LDL-koleszterint mindenképpen alacsonyan, míg a HDL-koleszterint mindenképpen magasabb szinten kell tartanunk.

Az eddigi vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a magas koleszterinszinttel rendelkező emberek gyakran szenvednek fejfájás miatt. A magas koleszterinszint kockázati tényezői között szerepel a szegényes étrend és táplálkozás, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a testmozgás hiánya, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a stressz. A magas koleszterin akkor is okozhat fejfájást, ha eközben még sok cukrot is fogyasztunk. A cukor ugyanis vércukorszint-emelkedéshez vezet, ami viszont fejfájást generál.

Nem konkrétan a magas koleszterinszint okoz szédülést, hanem voltaképpen a magas koleszterinszint miatt kialakult szívroham és stroke tünete lehet a szédülés. Szédülhetünk magas cukortartalmú ételek fogyasztását követően is, illetve dohányzás és alkoholfogyasztás után is.

A fejfájás kezelésének leghatékonyabb módja a kiváltó ok kezelése. A fejfájás számtalan állapot tünete, ezért néha nehéz lehet meghatározni a pontos okát. A fejfájás gyakori oka és kockázati tényezője lehet a kiszáradás, az alváshiány, az alvási apnoe, a megfázás, az influenza, az étkezések kihagyása, az alkoholfogyasztás, a stressz, a magas vérnyomás, a túl sok számítógép és tévé előtt eltöltött idő.

A magas koleszterinszint csökkentésében sok minden a segítségünkre lehet, például a rendszeres mozgás. A testmozgás ugyanis segít lebontani a koleszterin zsíros lerakódásait, amelyek eltömítik az artériákat, ez pedig növelheti a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét.

A szívegészséges étrend is segíthet a magas koleszterinszint csökkentésében. A zöldségek és a gyümölcsök segíthetnek a szervezetnek a HDL termelésében. A cukor, a telített zsír és a transzzsír viszont megnövelik az LDL-koleszterin-szintet, ami stroke-hoz és szívinfarktushoz vezethet.

Az elhízás a magas koleszterinszint kockázati tényezője. Az ideális testsúlyt elérhetjük egészséges táplálkozással, stresszkezeléssel és rendszeres testmozgással.

A dohányzás szintén megnehezíti az LDL-koleszterin-szint csökkenését, hiszen zsírlerakódásokat okoz az artériákban. Az alkohol is megemeli a koleszterinszintet és még fejfájást is okozhat, illetve súlyosbíthatja azt.

A stressz növeli a kortizolszintet, ami viszont megnöveli az LDL-koleszterin-szintet, emellett fejfájást is okozhat. A jóga, a meditáció és a mélylégzés-technika segíthet a stressz csökkentésében és a fejfájás megszüntetésében.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
COPD fellángolás korai felismerése
  2024-02-05 21:51:32, hétfő
 
  COPD fellángolás korai felismerése és kezelése

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) tünetei folyamatosan változnak. A nyugodtabb, kevés tünetet okozó időszakoktól és súlyos panaszokat okozó, gyakran kórházi ápolást igénylő időszakokig széles a paletta. Ez utóbbi, súlyos szakaszt ,,COPD fellángolás" -nak nevezik. A tünetek rövid idő alatt romlanak, a légszomj, a ziháló, kapkodó légzés és a rohamokban jelentkező köhögés jelzi a súlyosbodást. Azonnali és hatékony kezelés nélkül szükségessé tehetik a sürgősségi ellátást, kórházi ápolást is.

A COPD fellángolás jelentősége
A COPD fellángolás ijesztő és a kínzó lehet. Bár egy-egy fellángolást ,,lábon kihordhatsz", de minél többször jelentkezik, annál valószínűbb, hogy kórházi kezelésre lesz szükséged.

Ezért aztán érdemes megtanulnod, hogy milyen tünetek azok, melyek előrejelzik a COPD fellángolás közeledését és még fontosabb, hogyan tudod megakadályozni a ,,kitörést" és elkerülni a kórházba kerülést.

COPD súlyosbodását jelző tünetek
A COPD súlyosbodása során a légutak állapota és a tüdő funkciók gyorsan és drámaian változnak. A felszaporodó nyálka ,,dugót képez", míg a légutak falában levő izmok összehúzódnak és ezzel elvágják a levegő (és ezzel az oxigén) bejutását a tüdőléghólyagokba.

Légzés vagy légszomj. Olyan érzésed van, hogy nem tudod teleszívni a tüdőd levegővel.
Fokozódik a köhögés. A tüdőd a köhögés útján próbálja ,,kitakarítani" a légutakból a nyákot. COPD-ben a nyák sűrű és tapadós, igen nehéz megszabadulni tőle. A köhögés -különösen a reggeli órákban- rohamokban jelentkezik, megkínoz és kimerít.
A nyálka változása. Fertőzésre utal, ha a felköhögött nyák elszíneződött (sárgás, zöldes). A vöröses csíkok apró vérzésekre utalhatnak, ami többnyire az erőltetett köhögés következménye.
Zihálás. Kapkodsz a levegő után, a légutak szűkülete miatt sípoló hangok hallhatók a tüdőd felett.
Fáradtság vagy alvási problémák. Azt jelzi, hogy kevesebb oxigént vesz fel a tüdőd, mint amire testednek szüksége van.
A zavartság, a lelassult gondolkodás, a depresszió vagy memóriazavar megjelenése azt jelenti, hogy az agyad nem kap elég oxigént és működési zavar lép fel. Ezeket a jeleket azonban többnyire csak a hozzátartozók veszik észre, Te magad nem észleled.

A COPD fellángolás kezelése
Amikor az orvos kimondja a COPD diagnózist, egyúttal fel kell készítenie ezekre a várható eseményekre, a fellángolásokra és meg kell tanítania arra, hogy mit kell tenned a panaszok rosszabbodása esetén.

Többféle feladatod van. Egyrészt a tudnod kell, hogy éppen milyen hatékony a légzésed. A vér oxigén telítettség mérése pontos képet ad erről. Ha ismered a telítettség értéket, akkor tudhatod, mikor kell lépéseket tenned. Több lehetőség is van. A nyákoldó, köptető, köhögéscsillapító, hörgőtágító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek egyenként, de főképp egymással kombinálva segítenek a tünetek csökkentésében. Fertőzés esetén a kórokozók elpusztítására szóba jöhetnek az antibiotikumok. Az oxigénhiány fokozódása esetén szóba jön mesterséges oxigénpótlás is.
Pulzoximéter - megmutatja, mekkora a baj

Ha COPD-ben szenvedsz, akkor szinte ,,kötelező", hogy legyen otthon egy pulzoximéter készüléked. A legegyszerűbb, ujjra csiptethető készülék már 10 ezer forint körüli áron kapható, megméri a véred oxigén telítettségét (oxigén szaturáció), azaz megmutatja, mennyire oxigénhiányos a tested.

A normál érték 97-100 között van, ilyenkor nincs teendő. 93-97 között csökkent, de még beavatkozást nem igényel. 92 alatt az orvossal megbeszélt kezeléseket el kell kezdeni. 88 vagy alacsonyabb értéknél pedig nem várhatsz tovább otthon, hanem orvoshoz kell fordulnod (kórházba menni).


Gyógyszerek
A köptetők segítik a nyák feloldását, elfolyósítását és ezzel kiürítésüket. A fellángolások esetén ezek önmagukban keveset használnak.

Az úgynevezett hörgőtágítók vagy bronchodilatátorok általában inhalátor (pipa) segítségével adagolhatók úgy, hogy a gyógyszert közvetlenül be kell szippantanod a légvétel során. Általában gyors hatásúak és ellazítják a légutak izomzatát és könnyítik a levegő bejutását a tüdőbe.

Az orális (szájon át bevezető) kortikoszteroidok erősebb hatásúak. Csökkentik a duzzanatot és segíthetnek a légutak tágításában. Azonban a szteroidok -különösen, ha tartósan kell alkalmazni őket- komoly mellékhatásokat okozhatnak. Szedésük körültekintést igényel és nem lehet korlátlanul fogyasztani őket!

Az antibiotikumokra akkor lehet szükség, ha a köpeted sárgás-zöldesen elszíneződött. Az antibiotikum elpusztítja a baktériumokat. A megfelelő szer kiválasztásához a köpetből ,,ki kell tenyészteni" a benne levő kórokozókat, azaz meg kell határozni az ellenük leginkább hatásos szert. Ezután a kúrát teljesen végig kell vinni (ha a tünetek csökkennek is 2-3 nap alatt, az antibiotikum kúrát nem szabad abbahagyni, az előírt adagot mind be kell szedni)!
Sóterápia

A sós levegő belégzése nem az akut fellángolás kezelésében játszik szerepet, hanem megelőzésében. A sós pára (például egész éjjel belélegezve) kedvező hatása bizonyított. Segíti a fertőzés megelőzést, tisztítja a légutakat, oldja és segíti a nyák kiürülését. A sóterápia az egyik legolcsóbb és teljesen természetes gyógymód COPD esetén.
SaltDome sóterápiás készülékSaltDom ultrahangos sóterápiás készülék

ultrahangos porlasztás, 5 mikronnál kisebb szemcseméret
1-3-6 órás működés, automatikus kikapcsolás
10-20 ml/óra párakibocsátás
fényterápia

Mechanikus kezelés
A COPD esetén a légutakban felszaporodó és nehezen kiüríthető nyák okozza a legnagyobb problémát. Az oscilláció, azaz vibráció jótékony hatása igazolt. Az Aerobika OPEP légúttisztító készülék például ,,széttördeli a nyákréteget" és így kiköhöghetővé válik, tisztulnak a légutak, így nem tud terjedni a fertőzés, a gyulladás.

Az Aerobika OPEP készüléken át történő kilégzés során rezgés keletkezik a légutakban, ez a ,,felelős" a kedvező hatásért. Napi 2×10 perc kezelés általában elegendő a fellángolások megelőzésében vagy enyhítésében.

AerobiKa OPEP
vibráció és pozitiv légzésvégi nyomás
légúti váladék kiürítés segítése
napi kétszer 5-10 perc elég
COPD, cystás fibrózis és elhúzódó tüdőgyulladás kiegészítő kezelésére

Oxigén adagolás
Az oxigén adagolásra akkor lehet szükséged, ha a véred oxigén szaturációja jelentősen lecsökkent és kínzó nehézlégzésed van. A pulzoximéter készüléked jelzi, hogyha oxigént kell adagolnod! Ha a szaturáció érték nem csökkent, akkor oxigént NE adagolj! A szükségtelen, tömény oxigén káros hatású lehet. Fontos, hogy ezt tudd és csak akkor használd, ha tényleg kell!

A legtöbb esetben egy oxigén palackot írnak fel számodra. A palack azonban néhány óra alatt kifogy. Cseréje nem minden településen oldható meg, különösen nem hétvégén. Így a legnagyobb szükség idején maradhatsz oxigén nélkül.

Az oxigén koncentrátor készüléket soha nem kell ,,tölteni". A szoba levegőjéből állít elő nagy koncentrációjú oxigént, amit orrszondán vagy maszkon keresztül lélegezhetsz be. Az olcsóbb készülékek (150-200eFt) általában akkor megfelelők, ha 1-2 liter/perc oxigénre van szükséged. Ilyenkor 90% körüli oxigén koncentrációt biztosítanak. Azonban, ha súlyos az állapotod és 5 liter/perc oxigénre van szükséged, akkor ezek az olcsó készülékek nem tudnak elegendőt előállítani, ilyenkor nagyobb teljesítményűre van szükség. Az ilyen sok oxigént előállító készülékek azonban többnyire 8-900 ezer forintba kerülnek vagy még ennél is drágábbak.

Ha az előre megbeszélt otthoni praktikák nem segítenek...
Ha ezek a kezelőorvossal előre megbeszélt praktikák nem segítenek és panaszaid tovább fokozódnak, akkor nincs mire várni. Hívj mentőt! Sürgősségi betegfelvételt kell kérni. Miután megérkeztél a kórházba, intenzív kezelést kapsz, hogy kínzó tüneteid mielőbb oldódjanak.
Szerző: Dr. Zátrok Zsolt
Forrás : Link

Megjegyzésem : Ha elkezdtük az oxigén adagolását akkor egyhuzamban legalább 2 órahosszat alkalmazzuk, azért, hogy minden sejthez eljusson a szervezetben . ( CzI)
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
A rossz vérkeringés tünetei és jelei
  2024-01-28 00:08:56, vasárnap
 
  Ahhoz, hogy a szívünk és a keringésünk egészséges maradjon, nagyon lényeges, hogy mindig elegendő vér legyen a szervezetünkben és az is elemi, hogy a keringés is jól működjön. Az egészséges keringést többek között úgy tarthatjuk fenn, ha rendszeresen mozgunk és egészségesen táplálkozunk. Mindenképpen kerüljük el a magas cukortartalmú ételeket, ellenben fogyasszunk minél több vasban gazdag táplálékot. Most pedig lássuk, hogy milyen tünetei vannak a rossz keringésnek!

Amennyiben valakinek nem megfelelő a keringése, gyakran tapasztalhat a végtagjaiban, az ujjaiban zsibbadást.

A másik legalapvetőbb tünete a rossz keringésnek nem más, mint a hideg végtagok, legfőképpen az ujjak hidegsége jellemző. Ez az állapot még a legmelegebb évszakban, azaz nyáron is jellemző lesz a betegekre, akik még a legnagyobb melegben is zoknit, netalántán kesztyűt viselnek.

Amennyiben valakinek nem jó a vérkeringése, az a bőr állapotára is kihat. Ezeket az embereket elsősorban a száraz bőr jellemzi. A bőr általában a karon lesz a legszárazabb.

Amennyiben valakinek nem jó a vérkeringése, gyakran tapasztalhat szédülést is, hiszen ha nem jó a test vérellátása, akkor a szervezet nem szállít elegendő oxigént a testrészekbe és az agyba sem. Ennek pedig a szédülés lesz a következménye. Nemcsak az oxigén lesz kevesebb a szervezetben, hanem ilyen esetben az agy kevesebb tápanyagot és energiát is kap, ami a szédülés mellett nagyfokú fáradtságot is eredményez.

Ha hullik a haja és a fejbőre korpásodik, akkor gyanakodni kell valamilyen betegségre. A rossz vérkeringés is oka lehet e tünetek megjelenésének. Nem megfelelő vérkeringés esetén a hajhagymák sem kapnak elegendő oxigént és tápanyagot, ami viszont jelentős hajhullást eredményezhet.

A rossz vérkeringés miatt a beteg állandóan gyengének és fáradtnak érezheti magát. Nemcsak az energiája lesz kevés, de még az állóképessége és a hangulata is jelentősen leromlik.

A nem megfelelő vérkeringés akár izomproblémákat, pontosabban izomgörcsöket is okozhat. Ez a betegség oka lehet a fekélyek kialakulásának is, amelyek jellemzően a lábakon alakulnak ki.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
A jódhiány és a jódtúladagolás jelei és tünetei
  2024-01-28 00:05:57, vasárnap
 
  A jód egy nélkülözhetetlen mikrotápanyag, amely szükséges a pajzsmirigy normál működéséhez, illetve a megfelelő növekedéshez és fejlődéshez is. Napjainkban sok ember szervezetében nincs elegendő jód, pedig ez a tápanyag sokféle testi funkcióban vesz részt. Mutatjuk is, hogy milyen jelei és tünetei lehetnek a jódhiánynak.

A jódhiány egyik jele és tünete a nyak duzzanata. Amikor kevés jód van a szervezetben, a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont. Ilyenkor a pajzsmirigy sokkal keményebben dolgozik, ami pedig a pajzsmirigysejtek növekedését és szaporodását eredményezi, ez a hatás pedig a pajzsmirigynek mint nagyon fontos szervünknek a növekedését eredményezi, ami a nyak duzzanatához vezethet.

A pajzsmirigy-alulműködés egyik tünete is a jódhiány. Azoknál a pajzsmirigybetegeknél, akiknél jódhiányt állapítottak meg, gyakran jelent meg tünetként még a gyengeség és a letargia is. Ez annak tulajdonítható, hogy a pajzsmirigyhormonok kulcsszerepet játszanak a szervezet energiaszintjének fenntartásában. A pajzsmirigyhormon hiánya viszont csökkent energiaszintet eredményez.

A pajzsmirigyhormonok az anyagcsere szabályozásában is a segítségünkre lehetnek. A jódhiány tehát a pajzsmirigyhormonok alacsony szintjét okozza, ami pedig a testbe juttatott kalóriák elégetésének sebességét is nagyban befolyásolja. Ennek eredményeként a test kevesebb kalóriát éget el, ezt a szervezet zsír formájában tárolja, ami pedig súlygyarapodást eredményez.

A pajzsmirigyhormonok alacsony szintje hajhulláshoz is vezethet. Ez azért van, mert a pajzsmirigyhormonok segítik a szőrtüszők növekedését. Azonban ha nincs elegendő pajzsmirigyhormon a szervezetben és még jódhiány is kialakul, akkor a hajhagymák nem jutnak elegendő tápanyaghoz és energiához, így ez hajhullást is okozhat.

Ha nincs elegendő pajzsmirigyhormon a szervezetünkben és még jódhiányban is szenvedünk, akkor a bőrünk nemcsak szárazzá, de durva tapintású is válhat. A pajzsmirigyhormonok nemcsak a bőrsejtek regenerálódását segítik, hanem a bőr hidratáltságának megőrzésében is segítenek. Az alacsony pajzsmirigyhormonszinttel rendelkező emberek kevésbé izzadnak, és ez oka lehet a száraz bőr kialakulásának.

A jódhiány agykárosodást is okozhat gyermekeknél, ami tanulási zavarhoz vezethet, illetve csökkent memóriát és gondolkodási képességeket eredményezhet.

A pajzsmirigyhormonok alacsony szintje az anyagcserére is negatív hatással van, így alacsonyabb lesz a hőtermelés, ami pedig fokozza a hidegre való érzékenységet.

Jódhiányt jelez nőknél a fibroidok és nem rákos csomók megjelenése a mellszövetben. Mivel a jód véd a rendellenes sejtfejlődéstől és a proliferációtól, így a megfelelő jódszint megakadályozhatja ezeknek a csomóknak a kialakulását.

A jódhiány az agy számos területét befolyásolja, beleértve a hippokampuszt, a neurotranszmittereket, az idegeket körülvevő mielint és a megismerési folyamatot. A megfelelő jódszint fenntartása támogatja az idegrendszert és az agy egészségét.

A jódhiány számos tünettel jár együtt: depresszió, agyi köd, hajhullás, nyelési nehézség, légzési nehézség, golyva, száraz bőr, súlygyarapodás, székrekedés, gyengeség, hidegérzékenység, fáradtság.

Bár ritka, de jódtúladagolás és mérgezés is kialakulhat. Ezek tünetei: hasmenés, hányinger, hányás, a szájüreg vagy a gyomor égő érzése, láz. A hosszútávú jódtúladagolás növelheti a pajzsmirigy-túlműködés, a golyva, a pajzsmirigygyulladás és a pajzsmirigyrák kialakulásának kockázatát.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
A stroke jelei
  2024-01-15 21:43:18, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
Az alváshiány negatívan hat a szervezetre
  2024-01-11 22:48:28, csütörtök
 
  A jó éjszakai alvás után másnap kipihenten és energiával telve kezdhetjük meg a napunkat. Azonban ha nem alszunk eleget, vagy nem alszunk jól, akkor ennek sok következménye lehet, ilyen például az ingerlékenység vagy éppen a fáradtság. Az alváshiány növeli a hangulati rendellenességek, például a depresszió kockázatát. Emellett gyengíti az immunrendszert, ami viszont hajlamosabbá tehet az olyan betegségekre, mint a rákos megbetegedések vagy a szívbetegségek.

Ha nem alszunk eleget, akkor kialakulhat nálunk rossz egyensúly és koordináció is, az alváshiány ugyanis negatív hatással van a motoros kontrollra. Ezen kívül figyelmetlenek lehetünk, ami az előbbiekkel együtt fokozza az elesések kockázatait, ez pedig nagyobb kockázatot jelent a fizikai balesetek és sérülések szempontjából. Nem mellesleg az alváshiány következtében a reakcióidőnk is lassabb lesz.

Amikor alszunk, akkor az agyunk új útvonalakat alakít ki az idegsejtek között, amelyek segítenek az új információk feldolgozásában és megőrzésében. Ha nem alszunk eleget, akkor az agyunk nem tudja kialakítani ezeket az útvonalakat, ami megnehezíti a fókuszálást, a koncentrációt és az új, megtanult dolgokra való emlékezést. Az alváshiány negatív hatással lehet a hosszútávú és a rövidtávú memóriára is, és ez zavarhatja a feladatok hatékony elvégzésének képességét.

A szervezet alvás közben úgynevezett citokineket termel, amelyek segítenek az immunrendszer megerősítésében, és leküzdik a baktériumokat, a vírusokat és a különféle fertőzéseket. Az alváshiány azonban gátolhatja a szervezet citokintermelését, így pedig sebezhetőbbé válunk nemcsak a fertőzésekkel, a betegségekkel szemben is. Ha alvászavarban szenvedünk, akkor nehezebben épülhetünk fel egy-egy betegségből is.

A kevés vagy nem megfelelő alvás felborítja az étvágyat szabályozó hormonok egyensúlyát is, ami hajlamosabbá tesz bennünket az ételek utáni sóvárgásra, illetve a túlevésre, ugyanis ilyenkor az agyunk nem kap elég jelet, hogy már jóllaktunk és ideje abbahagynunk az evést. Ez pedig súlygyarapodást okoz. Az alváshiány elveszi a motivációnkat a testmozgáshoz, ami szintén hízást generálhat.

A nemi hormonok - mint az ösztrogén és a tesztoszteron - ingadozhatnak és kiegyensúlyozatlanná is válhatnak, amennyiben nem alszunk jól vagy eleget. Ez alacsony nemi vágyhoz és libidóhoz, illetve termékenységi problémákhoz és merevedési zavarokhoz vezethet.

Azok az emberek, akik alváshiánytól vagy álmatlanságban szenvednek, általában magas vérnyomással is küzdenek. Az alváshiány ugyanis megnöveli a szervezetben a kortizol nevű stresszhormon szintjét, amely hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához. Az obstruktív alvási apnoe is megemelheti a vérnyomást, mivel ez az állapot a vér oxigénszintjének csökkenését okozza és túlzott terhelést jelent a szív- és érrendszerre.

A citokineket a szervezet alvás közben termeli, amelyek képesek a gyulladás leküzdésére. Azoknál a személyeknél magas általában a gyulladásos markerek szintje, akik alváshiányban szenvednek. Ez sajnos azonban olyan krónikus betegségek kialakulásához vezethet, mint a 2-es típusú cukorbetegség, a rákos megbetegedések, az ízületi betegségek, az ínygyulladás. Az alváshiány gátolja a szervezet melatonintermelését, amely hormon segít csökkenteni mind az akut, mind a krónikus gyulladást.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
Okok, amelyek a fázékonyság hátterében állhatnak
  2024-01-08 23:12:01, hétfő
 
  Gyakran lehet hallani, hogy valaki még a legnagyobb kánikulában is fázik. Sokan egyből keringési problémára gyanakodnak, de a fázékonyság hátterében más okok is meghúzódhatnak. Most olyan betegségeket, egészségi és más állapotokat mutatunk be, amelyek okai lehetnek annak, ha mindig fázunk, ha gyakran hideg a kezünk és a lábuk.

A gyakori fázékonyság hátterében pajzsmirigy-rendellenesség, nevezetesen pajzsmirigy-alulműködés is állhat. Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő pajzsmirigyhormont, akkor bizony a testhőmérséklet lecsökkenhet, és ez fázékonysággal járhat együtt. Emellett még az anyagcsere is lelassulhat.

A rossz keringés is oka lehet a probléma kialakulásának. A károsodott keringés hátterében állhat például az artériák elzáródása, magas koleszterinszint, magas vérnyomás, vesebetegség, magas vércukorszint vagy Raynaud-szindróma, amely az erek szűkületét okozza.

A hidratáció kulcsfontosságú szerepet tölt be a testhőmérséklet szabályozásában, éppen ezért ha nem iszunk elegendő folyadékot, akkor szokatlanul hidegnek érezhetjük a kezünket és a lábunkat.

Ha valaki vékonyabb testalkattal rendelkezik, akkor is érezheti úgy, hogy mindig fázik. Mi ennek az oka? A testünkben lévő zsír hőt termel, és még az anyagcserét is felpörgetheti. Ha azonban csak kevés zsírtartalékunk van, akkor nem termelődik elegendő hő, így nincs, ami felmelegítse a testünket, ami pedig fázékonyságot eredményez.

Ha kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, az hatással van az anyagcserére is. Ilyenkor szintén kevesebb hő termelődik a testünkben. Tehát ha éhesek vagyunk, akkor is tapasztalhatunk fázékonyságot és hidegrázást.

Amikor lelassul az anyagcserénk, az számtalan változást okozhat a szervezetünkben, ilyenkor szintén jelentkezhet ,,mellékhatásként" fázékonyság.

A hormoningadozások is hatással vannak a hőérzékelésünkre, különösen a progeszteron csökkenése okozhat fázékonyságot.

Amikor fáradtak vagyunk és már nem aludtunk egy ideje, akkor is érezhetünk fázékonyságot és hidegrázást. Ennek az a magyarázata, hogy a kimerültség rontja a pajzsmirigy és a hipotalamusz normális működését, ami pedig jelentősen lelassítja az anyagcserét is.

A vérszegénység azzal is együtt járhat, hogy csak kevés vas van a szervezetünkben. A vérszegénység mint egészségi állapot hatással van az anyagcserére, a pajzsmirigy működésére és a szervezet hőtermelésére is.

Hogyan csökkenthetjük a fázékonyság kialakulásának kockázatait? Mérsékeljük a hűtött és fagyasztott ételek fogyasztását. A téli hidegben kerüljük a böjtöt és a méregtelenítést. Együnk melegítő ételeket, például leveseket, curry-vel készült ételeket, párolt zöldségeket. Adjunk gyógynövényeket és fűszernövényeket az ételeinkhez, például olyanokat, amelyek melegítő hatásokkal rendelkeznek. Ilyen például a gyömbér, a fokhagyma, a fahéj, a fekete bors. Ezek a gyógynövények segítik az emésztést és fokozzák a vérkeringést.

Fogyasszunk szobahőmérsékletű italokat, illetve meleg vagy forró gyógyteákat. Iktassuk be a mindennapjainkba a szaunázást és a rendszeres testmozgást.

Léteznek melegítő ételek is italok. Ezek a következők: vörös hús, paradicsomleves, hagyma, fokhagyma, olajos ételek, mangó, narancs.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
Hajszálerek az arcon - természetes kezelése
  2024-01-07 21:45:42, vasárnap
 
  Hajszálerek az arcon - mi okozza, és mit tehetünk ellene? Két DIY házi arcmaszkrecept rosaceára

A hajszálerek megjelenése annál gyakoribb, minél idősebbek vagyunk. A hajszálerek megjelenhetnek mind a férfiak, mind a nők arcán. A betegség neve rosacea. A férfiak esetében sokkal gyakoribb ez a probléma, és sokkal súlyosabb formában jelenik meg, mint a hölgyeknél. A bőrünk a kor előrehaladtával elvékonyodik, és így sokkal sérülékenyebbé is válik. Az apró erek gyulladt állapotba kerülnek, megrepednek és ezek látható nyomot is hagynak. A kis erecskék megjelenhetnek az arc bármely részén, de elsősorban az orcán és az orron, annak tövében válnak nagyon láthatóvá.

A rosacea elsősorban az érzékeny bőrrel rendelkező emberek bőrbetegsége. Használhatunk a bőrproblémára szérumokat, arckrémeket, de otthoni gyógymódok is léteznek a probléma orvoslására, a tünetek minimalizálására. Ezek közül mutatunk be most néhányat.

Azok, akik ebben a betegségben szenvednek, mindenképpen próbálják ki a hideg borogatást, mivel hideg hatására az erek összehúzódnak, ily módon némileg csökkenthető a rosacea tünete. Ez a módszer a kapillárisok gyulladását is csillapítani tudja. A hideg borogatás csökkenti a hajszálerek láthatóságát és a bőrpírt. Tegyünk egy száraz törlőkendőbe jégkockát, és ezt helyezzük az érintett bőrfelületre.

A C-vitamin rendszeres fogyasztása is javasolt a rosaceában szenvedőknek, merthogy ez a vízben oldódó antioxidáns vitamin segít megerősíteni az erek falát, illetve csökkenti az erekben a gyulladást. A C-vitamin a kollagéntermelésben is részt vesz. Ha folyamatosan termelődik a bőrben lévő kollagén, akkor segíti a sérült hajszálerek gyógyulását és az új, egészséges hajszálerek létrejöttét. Fogyaszthatunk C-vitaminban gazdag táplálékokat, mint a citrusfélék és a zöld leveles zöldségek, de a C-vitamin-szérum külsőleg történő használata is javasolt.

Az árnika nemcsak gyulladáscsökkentő, hanem vérkeringést fokozó hatásokkal is rendelkezik. Csökkenti a bőrpírt, és a hajszálerek törékenységét is minimalizálja. Az árnikaolajat használhatjuk a bőrünk ápolására, illetve alkalmazhatunk olyan arcra kifejlesztett termékeket, amelyek tartalmazzák ezt a gyógynövényt.

Mi magunk is sokat tehetünk a bőrünk egészségének megóvásában, illetve a rosacea tüneteinek fellángolása ellen. Mindenképpen kerüljük a közvetlen napfényt, pontosabban ne tartózkodjunk akkor a napon, amikor a legmagasabb az UV-sugárzás. Legyünk mindig hidratáltak, és ápoljuk az arcunkat a bőrünknek megfelelő arcápoló termékekkel. A dohányzás és az alkohol is roncsolja a bőrt, és rontja a rosacea tüneteit is. Ne zuhanyozzunk forró vízben, illetve táplálkozzunk egészségesen. Elsősorban a gyulladáscsökkentő étrendet részesítsük előnyben.

Arcmaszkot is készíthetünk, mutatunk is két receptet.
Uborkás-kamillás arcpakolás hozzávalói:
2 evőkanál lereszelt uborka,
3 evőkanál Aloe vera gél,
2 evőkanál kamillatea.

Elkészítése:
Keverjük össze az összetevőket, vigyük fel az arcunkra, majd 30 perc múlva alaposan mossuk le. Az Aloe vera gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatása miatt csökkenti a bőrön megjelenő piros foltokat. A kamilla az uborkával együtt megnyugtatja a gyulladt bőrt.

Mézes-túrós arcmaszk hozzávalói:
1 evőkanál túró,
1 evőkanál méz,
1/2 káváskanál kurkumapor,
2 csepp citromillóolaj.

Elkészítése:
Keverjük össze a hozzávalókat, vigyük fel a maszkot az arcunkra, majd 20 perc után mossuk le. A kurkuma antioxidánsai segíthetnek a rosacea tüneteinek enyhítésében, mégpedig a szabad gyökök semlegesítésével és a hegesedés csökkentésével. A túróban lévő probiotikumok mérséklik a bőr érzékenységét és felgyorsítják a gyógyulási folyamatokat. A méz hidratálja a bőrt, és csillapítja a gyulladást. A citromillóolaj pedig megakadályozza a bakteriális gyulladást.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
     2/81 oldal   Bejegyzések száma: 808 
2017.12 2018. Január 2018.02
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 4 db bejegyzés
e hónap: 127 db bejegyzés
e év: 1532 db bejegyzés
Összes: 49306 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1037
  • e Hét: 3020
  • e Hónap: 16769
  • e Év: 221470
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.