Belépés
taltos1.blog.xfree.hu
Bármit tesznek ellenem, az a javamra fordul! Tatiosz: Ne kívánd mások balsorsát, mert a sors közös, és a jövő előre nem látható. Ossian: A ritka tisztes... Gábor Gabriella Táltos
1940.08.08
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     2/37 oldal   Bejegyzések száma: 363 
Kifizetve
  2018-03-31 23:28:01, szombat
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Advent,Karácsony, Újév, Húsvét  
Pieta
  2018-03-31 23:24:20, szombat
 
  Szabó Katalin Anita - Pieta

Tart még a karom fiam
sebeid lüktetnek szívemen,
ha kérdezné Isten, akarnám-e gyötörni,
kínban ölni lelkemet látni téged így:
azt felelném: akarom! Tart még,
tested nem teher, kezem közt lüktet
minden álmod, én hoztalak e létre,
és én is viszlek el.
Csak nézem hunyt szemed,
csókom sem ébreszt, de látom:
győztes vagy a létben,
győztes a halálon, csak én hajlok föléd
zokogva, könyörülsz-e rajtam: vesztes anyádon.
Még tartalak fiam, nem enged kezem,
csodát kapott a világ, de mi maradt nekem?
Hajlott hátam sújtaná bár korbács,
testeden ne húzna éket ütése,
gyűlölne, s szeretne inkább engem a sors,
neked még élned, élned kéne!
Fájdalmad tűrném, viselném,
adná az ég, mennyire szeretném!
Anyádnak lennem..! Mily gyötrelmes csoda
még egyszer tenném, ha megtehetném!
Még tartalak, még ölellek gyermekem,
fond magad köré karjaim! Bújj keblemre még,
hadd nyújtsak vigaszt, hadd csókoljam sebed,
adott az ég nekem egy gyermeket, s a világnak
egy embert, egy igazt.
Viszed bűnöm drága kincsem,
te feloldottad a világot bűneiért,
de én vagyok ki látva, szeretve, féltve,
s siratva téged mindért vezekeltem.

Forrás:Poet.hu





Pieta: Michelangelo Buonarroti(Szent Péter-bazilika)
 
 
0 komment , kategória:  Advent,Karácsony, Újév, Húsvét  
Ő is csak egy anya...
  2018-03-31 01:47:38, szombat
 
  Jószay Magdolna: Ő is csak egy anya...


Szent Anna, könyörögj Máriáért!
Te, mint az ő anyja, tudod,
mint szenvedhet egy anya
az utolsó úton fia haláláért,
kinek vállán a kereszt, de az anyáén
is ott van sokszorosan,
legyen az bármily láthatatlan.
Fiát szülte szeplőtelen,
s most roskadozva, tehetetlen
kíséri annak predesztinált sorsát,
égő szemekkel, összetört lélekkel
magában víva a csatát.
Könyörgi istenét, és egyben -
nem tehet róla,
ő is csak egy anya,
Isten akarata ide vagy oda,
ha nem is tud róla,
de mélyen, magában -
üvöltve jajgatja Golgotát.

Forrás:Poet.hu
 
 
0 komment , kategória:  Advent,Karácsony, Újév, Húsvét  
Nagyszombat
  2018-03-31 01:41:04, szombat
 
  Bálint Sándor: Karácsony, húsvét, pünkösd - Nagyszombat
(részlet)

Az ősegyházban a nagyhét három utolsó napján Krisztus halálának emlékezetére eloltották a gyertyákat és csak a föltámadás ünnepére gyújtották meg újra.

Az újtűz nagyszombati kultuszát előmozdította a pogány szakralizmus hagyatéka is. A germánok isteneik tiszteletére tavaszi tüzet gyújtottak, hogy elégessék a tél, sötétség, pusztulás démonait, és így földjeiknek termékenységét biztosítsák. Bonifác, a németek apostola, ezt az ősi szokást a nagyszombati tűzszenteléssel, és annak egyházias értelmezésével helyettesítette. Az egyházi szimbolikában a kialvó, majd újra fellángoló tűz jelképezi Krisztust. Más magyarázat szerint a kovakő, amelyből tüzet csiholnak: Krisztus, a tűz pedig: a Szentlélek, amelynek útját, kiáradását a Megváltó előkészítette.

A liturgikus gyakorlat ma is él: a gyertyát, a feltámadó Krisztus jelképét megszentelt tűz lángjánál gyújtják meg. Ez általában úgy történik, hogy a tavaly szentelt barkára tüzet csiholnak, és ennél gyújtják meg a gyertyákat, illetőleg az örökmécset. A templomi hagyománynak sajátos népi fejleményeként az istensegítsi asszonyok pimpóval, vagyis virágvasárnap szentelt ággal gyújtanak tüzet az elkészítendő húsvéti eledelek alá.




"Mellyen függött valaha..." (Fotó: Legeza Dénes István)

Forrás: http://jelesnapok.oszk.hu
 
 
0 komment , kategória:  Advent,Karácsony, Újév, Húsvét  
Keresztre feszítés, sírba helyezés
  2018-03-31 01:39:30, szombat
 
 




 
 
0 komment , kategória:  Advent,Karácsony, Újév, Húsvét  
Nagyszombat
  2018-03-31 01:37:12, szombat
 
  Nagyszombat, Húsvét vigíliája
Hiszek a feltámadásban

Nagyszombat: a sírban nyugvó halott Jézus napja. A csend, a nyugalom, a várakozás napja. A szomorúság, a bánat, a részvét napja. Az értetlenség, a csalódottság, a reményvesztettség napja. Ünneplés és szentmise nélküli nap. Nagyszombat ugyanakkor titokzatos módon reményt rejtő nap is a keresztény ember számára. A feltámadás mindent megváltoztató hajnala előtti nap. Egy nap, amikor a fájdalom és a szenvedés lassan szeretetté kezd átalakulni szívünkben.

A nappali világosság elmúltával és a sötétség beálltával elkezdtük a húsvéti vigília szertartását, amely során a feltámadt Krisztus világosságának fénye egyre jobban növekszik, s hajnalra beragyog mindent. Az újjászületés és az új élet nagy napja ez számunkra! A húsvét, Jézus feltámadásának napja a legnagyobb ünnepünk az év során, amelyet nagy örömmel tartunk meg. Sajnos az ünnepek előtt szinte minden évben történik valami, amivel a feltámadást elutasítók meg akarják ingatni a keresztények feltámadásba vetett hitét.

Bizonyára sokan hallották a nagyböjt közepe táján, hogy egy szenzációra vadászó amerikai televízió-társaság bejelentette, hogy Jeruzsálem közelében egy régészeti ásatás során megtalálták Jézus sírját és a sírban egy kőládikában Jézus csontjait. A fantasztikus felfedezést ismertető film készítői azt állították, hogy felfedezésük alapjaiban ingathatja meg az egész katolikus hitet. Ez utóbbi megállapítás igaz is volna, ha valóban Jézus csontjait találták volna meg, csakhogy ez a sír nem Jézus sírja. A film megalapozatlan és hamis állításait tudósok egész sora cáfolta meg a következő napokban és hetekben, erről azonban már nagyrész hallgattak a magyar újságok és televíziók. Egy szentföldön élő ferences régész azt mondta, hogy nem kell különösebben csodálkozni ezen az új csaláson, hiszen minden évben próbálkoznak hasonlókkal azok, akik tagadják Jézus feltámadását. A felfedezés tehát hamisnak bizonyult. Jézus igazi sírja egészen máshol található, azon a helyen, ahol a IV. század óta áll a Szent Sír templom és ez a sír továbbra is üres. A valódi sír üres, mert hitünk szerint Jézus feltámadt a halálból, és megdicsőült testben tovább él.

Felmerül bennünk a kérdés, hogy vajon mire volt jó ez a hamis hírverés? Megtéveszteni az embereket mindenképpen. De arra is erdményezte, hogy kétséget és hitetlenséget ébresztett néhány hívőben. Lássuk be, bizony sokan voltak, akik szájtátva hallgatták a hírt és bedőltek a mesének, mert mindent elhisznek, amit a tévében látnak. Eközben a hívő keresztény ember hálát ad Istennek, hogy megkapta a hit csodálatos ajándékát.

De a hitetlenség eme szomorú példája után térjünk is azonnal vissza a feltámadás mostani ünnepléséhez, és figyeljünk azokra a jelekre, amelyek erősítik bennünk a hitet és bevezetnek minket a húsvéti titokba, Jézus szenvedésének, halálának és feltámadásának titkába. Melyek ezek a jelek?

1. A fény jele. Mai szertartásunk a tűzszenteléssel kezdődött, amely során meggyújtottuk a húsvéti gyertyát. Ahogyan a gyertya lángjának fénye betöltötte templomunkat és ahogyan a világosság győzött a sötétség felett, ugyanúgy győzedelmeskedik feltámadása által Krisztus a halál felett. Krisztusnak, az örök világosságnak a fénye és a feltámadásnak a fénye ragyog ránk ezen a húsvéti éjszakán.

2. Isten szavának jele. A fény-szertartást követően Isten üzenetét hallgattuk meg több olvasmányban, a szentleckében és az evangéliumban. Hallottuk a teremtéstörténetet, az Egyiptomból való szabadulást a Vörös-tengeren való átkelés által, majd végül Krisztus feltámadásának elbeszélését Szent Lukács evangéliumából. A felolvasott szövegek az üdvösségtörténetet foglalták össze, amelyekből tanítást kaptunk arról, hogy Isten üdvözítő terve miként valósult meg évszázadokon keresztül az emberiség történetében.

3. A víz jele. A prédikációt követően a vízszentelés (illetve ahol az Egyház ősi hagyománya szerint ekkor szolgáltatják ki a keresztség szentségét, a keresztelés) következik, amely során mindannyian megújítjuk keresztségi fogadalmunkat. A keresztelés mindannyiunk számára egy új élet, az istengyermeki élet kezdetét jelentette. Krisztus feltámadásának ünnepén lelki újjászületésünkre is emlékezünk, ezt jelképezi számunkra a víz.

4. A kenyér és a bor jele. Szentmisénk ezután a szokott módon folytatódik majd a felajánlással, az átváltoztatással és a szentáldozással. Megismételjük tehát és jelenvaló tesszük Krisztus áldozatát, amely a bűntől való megváltást és az örök életet jelenti az ember számára.

5. Tanúságtételünk jele. A mise után a szokásoknak megfelelően megtartjuk a feltámadási körmenetet. Nem magunkat akarjuk megmutatni elsősorban a világnak, hanem a feltámadt Krisztust. Körmenetünk és tanúságtételünk jel a világ számára, amely kifejezi feltámadásba vetett hitünket. Bátran kiállunk a világ elé és hirdetjük, amit minden szentmisén elmondunk: Hittel valljuk az Úr feltámadását, amíg újra el nem jön.

A szertartás különböző részeiben olyan jelek vannak, amelyek Isten üdvözítő szándékára, valamint Krisztus feltámadására, mint lelki újjászületésünk forrására irányítják figyelmünket és arra bátorítanak minket, hogy higgyünk Urunk feltámadásában, amelyben benne van a mi feltámadásunk is az örök életre.

Befejezésül még egy rövid történetet szeretnék elmondani, amelyet Reinhold Stecher, korábbi innsbrucki püspök könyvében olvastam. Még nem volt püspök, csak pap, amikor egy alkalommal egy kis faluban gyerekeknek tanította a nagyhét eseményeit, kezdve a virágvasárnapi jeruzsálemi bevonulástól, a kereszthalálon át egészen a feltámadásig. A gyerekek mindvégig figyelmesen hallgatták a történetet, amelynek a végén a pap megkérdezte tőlük, hogy mi tetszett nekik a legjobban? Egy nyolc éves kisgyerek a következőt válaszolta: ,,Nekem az tetszett a legjobban, hogy az egész olyan szépen fejeződött be a feltámadással". Igen, egy hegyi parasztfiúcska egyszerű válasza néha több igazságot tartalmaz, mint a hittudósok elvont magyarázatai. Mert valóban, minden olyan szépen, Isten terve szerint fejeződött be. Ehhez még a következőket tudjuk hozzátenni: Krisztus feltámadása nem csak valaminek a befejezését jelenti, hanem új életünk kezdetét is. És ha a feltámadással új élet kezdődik számunkra, akkor azt is mondhatjuk: Az tetszik a legjobban az egész húsvéti ünneplésben, hogy új életünk olyan szépen kezdődik Krisztus feltámadásával! Kezdjünk új életet Krisztussal!

(Forrás:Horváth István Sándor)
Lk 24,1-12




 
 
0 komment , kategória:  Advent,Karácsony, Újév, Húsvét  
Kellemes hétvégét!
  2018-03-31 00:49:18, szombat
 
  Kedves Barátaimnak, kedves Látogatóimnak



 
 
0 komment , kategória:  Hétvégét  
5 húsvéti hagyomány, amit eddig nem ismertél!
  2018-03-31 00:43:45, szombat
 
  5 húsvéti hagyomány, amit eddig nem ismertél!

Miért eszünk húsvétkor bárányt és sonkát? Miért "kötelező" ilyenkor a főtt tojással kínálni a vendégeket? És miért a nyúl hozza a tojást? Húsvéti szokásaink izgalmas olvasmányt kínálnak!

A húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe: e napon ünnepeljük Krisztus feltámadását. Húsvét vasárnap véget ér a nagyböjt, a hústól való tartózkodás, innen származik az ünnep magyar elnevezése is: húst veszünk újra magunkhoz.

1. A húsvéti bárány

A húsvét áldozati étele, a húsvéti bárány, amely Krisztust jelképezi. A legrégebbi húsvéti eledelek közé tartozik a tojás, ami az újjászületést szimbolizálja. A sonka pedig a parasztélet gazdasági és kultikus rendje következtében vált már jellegzetes húsvéti eledellé.






2. Miért nyúl hozza a tojást?

A tojást hozó nyúl hagyománya Magyarországon nagyjából 120 éve terjedt el. A szapora nyúl - a tojás mellett - a termékenységet szimbolizálja. Az egyik magyarázat szerint egykor húsvétkor gyöngytyúkot adományoztak egymásnak az emberek. A gyöngytyúk jelentése németül Haselhuhn, amit Haselnek becéznek. A nyúl német megfelelője pedig a Hase, tehát az a legvalószínűbb, hogy egyszerű félreértésből a németek egy idő után tyúk helyett nyulat cseréltek az ünnepen.






3. Főszerepben: a tojás

A kereszténység elterjedésével vált szokássá, hogy amikor megünnepelték Jézus Krisztus mennybemenetelét, azaz a húsvétot, a hívők a feltámadást jelképező tojást ajándékoztak egymásnak. A tojás a húsvéti menü elmaradhatatlan alkotója, sokféle módon lehet felhasználni. A hidegtálakon szerepelve díszítéshez, illetve reggelik alkotójaként szinte minden ünnepi asztalon megtalálható.






4. A kötelező sonka

A sonka szinte nélkülözhetetlen szereplője a húsvétnak. Fogyasztják hidegen, tormával, szendvicsként, de lehet belőle villásreggelit, vagy meleg főételt is készíteni különféle tekercsek, illetve sültek formájában. Mivel a füstölt sonka elég sós, ezért meleg ételként történő elkészítése során plusz só hozzáadása már nem szükséges.






5. Csak mi eszünk kalácsot húsvétkor?

Magyarországon a hagyomány szerint kaláccsal, retekkel fogyasztják, a régi magyar konyhában pedig almával vagy körtével is kedvelt volt. A déli, mediterrán országokban hagymával, paradicsompürével, ketchuppal, fűszerolajokkal, illetve déli gyümölcsökkel, aszalt, porcukros datolyával, az északi országokban pedig hagymás burgonyasalátával is fogyasztják. A lengyeleknél jellemző, hogy a sonkához hideg babsalátát esznek, az olaszok pedig a pármai sonkát sárgadinnyével fogyasztják.






Forrás: Mindmegette.hu - Húsvét
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Húsvéti lakoma sonkás, tojásos, medvehagymás finomságokkal!
  2018-03-31 00:19:09, szombat
 
  Húsvéti lakoma sonkás, tojásos, medvehagymás finomságokkal! - válogatás

A húsvéti menüsor összeállításakor elsőként mindenkinek a főtt sonka jut eszébe, ám a hidegtálakhoz készíthetünk göngyölt húst, egybesült fasírtot és salátát is. Kínáljunk mellé medvehagymát akár pestoként, esetleg nyersen, vagy pogácsába sütve. Hogy tökéletes legyen a húsvéti lakoma, 150 kipróbált receptet válogattunk össze, amellyel biztosan sikert aratsz majd.


Link

Forrás: Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Sonka kenyértésztában
  2018-03-31 00:16:37, szombat
 
  Sonka kenyértésztában

Hozzávalók

1 dkg friss élesztő
40 dkg liszt + a munkalapra
10 dkg teljes kiőrlésű liszt
1 tk kristálycukor

1 dl szoba-hőmérsékletű sör
1 db tojásfehérje
1 kg kötözött sonka
25 dkg friss torma
2 ek citromlé


Elkészítés

Az élesztőt 2 dl langyos vízbe morzsoljuk és kevergetve feloldjuk. A kétfajta lisztet összegyúrjuk a cukorral, 1 tk sóval, a sörrel és a tojásfehérjével, majd ruganyosra dagasztjuk 3-4 perc alatt. Tiszta konyharuhával letakarva, meleg helyen kelesztjük legalább 60 percig.
Közben a sonkát egy fazékban felöntjük vízzel, és fedő alatt, lassú tűzön főzzük a forrástól számított 30 percig, vagy ameddig megpuhul. Az edényből kivéve hűlni hagyjuk 10 percig, majd lecsepegtetjük, és a kötözést eltávolítjuk.
A tésztát átgyúrjuk, és lisztezett felületen kb. 30 x 40 cm-es lappá nyújtjuk. A rövidebb végéről derelyeszaggatóval levágunk 6 db 5 mm széles csíkot, és félretesszük. A közepére helyezzük a sonkát, és becsomagoljuk. (Ehhez a tésztát a sonkára hajtjuk, és az előzőleg vízzel megnedvesített tésztaszéleket összenyomkodjuk.)
A sonkát az illesztéssel lefelé sütőpapírral leterített tepsibe fektetjük. A tésztaburkot vízzel megkenjük, és a félretett csíkokkal berácsozzuk. Meleg helyen kelni hagyjuk legalább 60 percig.
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tepsit a sütő legalsó sínjére toljuk, és a kenyértésztát aranybarnára sütjük kb. 60 perc alatt. A sütőből kivéve azonnal megkenjük hideg vízzel, ettől ropogós lesz a héja.
A tormát megtisztítjuk, lereszeljük, és összekeverjük a citromlével, valamint 1 csipet sóval. A kenyértésztában sült sonkát felszeleteljük, és a tormával kínáljuk.





PATAKY KRISZTINA
Szerkesztő

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
     2/37 oldal   Bejegyzések száma: 363 
2018.02 2018. Március 2018.04
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 363 db bejegyzés
e év: 2277 db bejegyzés
Összes: 32631 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1051
  • e Hét: 5565
  • e Hónap: 10603
  • e Év: 140310
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.