Belépés
maroka.blog.xfree.hu
"Legyen béke és szeretet szívedben Boldogságod sose érjen véget" Antal Mária
1951.01.15
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     2/2 oldal   Bejegyzések száma: 18 
Újévi malacka
  2019-01-01 17:42:27, kedd
 
  ...... ............

 
 
0 komment , kategória:  Új évi köszöntők  
Szűz Mária, Isten anyja 2019.01.01
  2019-01-01 17:35:40, kedd
 
  EVANGÉLIUM Szent Lukács könyvéből
Megtalálták Máriát, Józsefet és a Kisdedet. Eltelt nyolc nap, és a Jézus nevet adták neki.
.....


A pásztorok sietve elindultak, és megtalálták Máriát, Józsefet és a jászolban fekvő Kisdedet. Miután látták, elbeszélték mindazt, amit már korábban megtudtak a Gyermekről. Aki csak hallotta, csodálkozott a pásztorok elbeszélésén. Mária pedig szívébe véste szavaikat, és gyakran elgondolkodott rajtuk. A pásztorok ezután hazatértek. Dicsérték és magasztalták Istent mindazért, amit láttak és hallottak, pontosan úgy, amint (az angyalok) előre megmondták nekik.
Azután eltelt nyolc nap, és körülmetélték a Gyermeket. A Jézus nevet adták neki, mert így nevezte őt az angyal, mielőtt még anyja méhében megfogant volna. Lk 2,16-21

OLVASMÁNY Mózes negyedik könyvéből
Hívják le Izrael, fiaira a nevemet, és én megáldom őket.
Így szólt az Úr Mózeshez:
,,Mondd meg Áron főpapnak és fiainak, a papoknak: Így áldjátok meg Izrael fiait, ezekkel a szavakkal:
Áldjon meg az Úr és oltalmazzon! Ragyogtassa rád arcát az Úr, s legyen hozzád jóságos! Fordítsa feléd arcát az Úr, és szerezzen neked üdvösséget!
Hívják le Izrael fiaira a nevemet, és én megáldom őket."
Ez az Isten igéje. Szám 6,22-27

SZENTLECKE Szent Pál apostolnak a galatákhoz írt leveléből
Isten elküldte Fiát, aki asszonytól született.
Testvéreim!
Amikor elérkezett az idők teljessége, Isten elküldte Fiát, aki asszonytól született, alávetette magát a mózesi törvénynek, hogy felszabadítson minket a törvény szolgaságából, és a fogadott fiúságot elnyerjük.
Mivel pedig Isten fiai vagyunk, Isten szívünkbe elküldte Fiának Lelkét, aki ezt kiáltja: ,,Abba! Atyám!"
Nem vagy tehát többé szolga, hanem fiú, és ha fiú, akkor Isten kegyelméből örökös is.
Ez az Isten igéje. Gal 4,4-7

Könyörgés:
Szűz Mária Istenanyaságának ünnepére
Pap: Testvéreim! Az új esztendő első napján kérjük gondviselő mennyei Atyánkat, hogy az Istenanya közbenjárására áldjon meg bennünket az egész esztendőben!
Lektor: 1. Add, Urunk, hogy Szűzanyánk közbenjárására eredményes legyen Szentséges Atyánknak, főpásztorainknak és papjainknak apostoli munkája!
Hívek: Kérünk téged, hallgass meg minket!
2. Add, Urunk, hogy az emberiség felismerje a Boldogságos Szűz istenanyai méltóságát, és gyermeki bizalommal forduljon hozzá!
Hívek: Kérünk téged . . .
3. Add, Urunk, hogy akik az Istenanyában égi édesanyát kaptunk, szeretettel mutassuk meg, hogy gyermekei vagyunk!
Hívek: Kérünk téged . . .
4. Add, Urunk, hogy egyházközségünk minden tagja egész évben érezhesse a Szent Szűz anyai pártfogását!
Hívek: Kérünk téged . . .
5. Add, Urunk, hogy lelki válsággal küzdő híveid a Szűzanya közbenjárására megtalálják a hozzád vezető utat!
Hívek: Kérünk téged . . .
Pap: Gondviselő Atyánk! A Boldogságos Istenanya személyében hatalmas pártfogót adtál gyermekeidnek. Add, kérünk, hogy akik Fiadnak hűséges hívei akarunk maradni, mindhalálig érezzük szűzi Anyjának hathatós segítségét. Krisztus, a mi Urunk által.
Hívek: Ámen.

Imádság
Urunk, Megváltó Jézusunk! Örömmel köszöntjük a mai napon édesanyádat. Szemeinket most Máriára, Isten anyjára emeljük, akinek egykor a pásztorok lelkesen mesélték el, hogy az angyali jelenés indította őket útnak, az isteni hírnöktől tudták meg azt, hogy megszületett a világ Megváltója. Örömmel a szívünkben hallgatjuk ezt a hírt, és Máriához hasonlóan mi is jól a szívünkbe véssük mindazt, amit megtudunk rólad, Megváltónkról és Üdvözítőnkről. Édesanyád irántad tanúsított szeretete példa számunkra, hogy az előttünk álló esztendő minden napján kimutassuk szeretetünket irántad.
*
Isten Anyjának példája
Ma, a karácsony utáni nyolcadik napon Szűz Mária istenanyaságát ünnepli Egyházunk. A karácsonyi öröm, a Megváltó születése fölött érzett örömünk azzal teljesedik ki a mai napon, hogy a betlehemi gyermek, Jézus Krisztus édesanyja felé fordulunk tiszteletünkkel és szeretetünkkel. Szűz Mária személyében a megváltás titka már nem ígéret, hanem beteljesedés formájában jelenik meg. Ő hozza ugyanis világra Jézust, a Megváltót, a Messiást, akire a választott nép a mindenható Isten ígérete alapján évszázadokon át várakozott. Katolikus hitünk szerint Jézus valóságos Isten és valóságos ember, az ő személyében az isteni és az emberi természet egymástól elválaszthatatlan, és éppen emiatt állíthatjuk azt, hogy Mária nem csak az ember Jézusnak az édesanyja, hanem joggal nevezzük őt Isten Anyjának, de itt az Isten a második isteni személyre, a Fiúra vonatkozik, az Atyára és a Szentlélekre nem. Mária tehát az emberré lett Fiúistennek, a megtestesült Igének, Jézusnak az anyja.
Mária személyében rácsodálkozunk arra, hogyan tud az ember szabadságának és felelősségének tudatában dönteni. Jézus anyja azáltal éli meg szabadságát, hogy miután megismerte Isten vele kapcsolatos szándékát, önmagát egészen Istennek ajándékozta, és befogadta Isten ajándékát. Az Isten akaratába való beleegyezése pillanatától méhében őrzi, hordozza az emberré lett Fiúistent az ő születéséig, majd pedig ápolja és gondját viseli, szeretettel tanítja és neveli. Mindebben azt látjuk, hogy Mária feláldozza és odaajándékozza egész életét annak érdekében, hogy a megváltás művében Isten terve szerint meghatározott szolgálatát elvégezze. A názáreti leány annak az Istennek ajándékozza magát, aki Jézus személyében önmagát adja az emberiségnek. Már az angyali üdvözletkor átlátja személyes felelősségét, érzi, hogy milyen nagyszerű és egyedülálló feladatra hívja őt Isten, s ő örömmel mond erre igent.
Mária példát ad nekünk arra, hogyan kell Isten üzenetét fogadnunk. Lehet, hogy nem értett meg mindent abból, amit a megtestesüléskor az angyal közölt vele, de nem felejtett el belőle semmit. És nem felejtett el semmit abból sem, amit az Úr születésekor a pásztoroktól hallott. Sajnáljuk, hogy nem maradtak meg az utókor számára a pásztorok szavai, akik Betlehembe érkeztek a Megváltót köszönteni, de azt Lukács evangélista leírásából tudjuk, hogy ,,Mária pedig szívébe véste szavaikat, és gyakran elgondolkodott rajtuk." Mert nem emberi okoskodás szólt a pásztorokból, hanem Mária az ő egyszerű szavaikban is felismerte Isten üzenetét. Lehet, hogy ők nem beszéltek olyan magasztos szavakkal, mint Gábor angyal, de belőlük is Istent szólt. Mária példája legyen számunkra is útmutatás, hogy a jó szándékú emberek közeledésében felismerjük Istent! A legegyszerűbb emberek szavában is meghalljuk a hozzánk szóló Istent!
Isten Anyjának példája tanúságtételre hív minket. Mária Jézus fogantatásától és születésétől fogva a megváltás titkának tanúja. Annak a titoknak, amely Isten Fiának e világba lépésével kezdődött el és a kereszten teljesedett be, amely alatt ott állt Mária. Ő tehát mindvégig ott van Jézus mellett, ezért tekinthetünk rá, mint az események hiteles tanújára. Legyünk mi is mindig az Úr mellett, hogy tanúságot tudjunk tenni róla mindazoknak, akik meg szeretnék ismerni az üdvözítő Istent!
C. Horváth István Sándor
*
Szűz Mária, Jézus Szent anyja Videó Link
 
 
0 komment , kategória:  vallás  
ÉV VÉGI HÁLAADÁS – Szent II. János Pál pápa imája
  2019-01-01 17:18:10, kedd
 
  " Uram, köszönöm Neked az ajándékba kapott éveket és évtizedeket! Köszönöm az életem minden eredményét, amivel megörvendeztettél és minden kudarcát, amivel a korlátaimra figyelmeztettél.
Köszönöm a családtagjaimat, akik elviselnek, akik mellettem állnak és szeretnek.
Uram, kérlek, bocsásd meg, amit rosszul tettem, és amit elmulasztottam. Köszönöm, hogy te nem mész nyugdíjba, hanem ma is mindent megteszel az üdvösségemre.
Uram, adj nekem hálás szívet, hogy mindig észrevegyem, több okom van a hálára, mint a panaszra.
Ments meg az irigységtől, elégedetlenségtől, nyugtalanságtól, a minden-tudás látszatától és a mindent-jobban-tudás hazugságától, a gyanútól, hogy valaki mindig bántani akar.
Ments meg a közönytől, a házsártos, barátságtalan viselkedéstől, az örökös zsörtölődéstől, a rút önzéstől, a mindent elborító keserűségtől és a hiábavalóság nyomasztó érzésétől.
Uram, adj erőt, hogy békésen hordjam az öregkor terheit, humorral fogadjam a feledékenységem jeleit, erőtlenségemet, érzékszerveim tompulását, testi-szellemi erőm hanyatlását.
Uram, adj bölcs szívet, hogy meg ne feledkezzem a végről itt, és a kezdetről odaát.
Kérlek, adj kedvet a munkához, amit még elvégezhetek.
Tégy hasznossá, hogy ne érezzem csak tehernek magamat és adj alázatot, hogy belássam, egyre inkább másokra szorulok.
Adj kedvet az imádsághoz, a Veled való beszélgetéshez.
Adj világosságot, hogy jól lássam magam, és jól lássak másokat is.
Adj jókedvet és nyitottságot, hogy még mindig tudjak befogadni és adj szeretetet, hogy ne csak panaszkodjak mások hidegsége miatt, hanem árasszam a szereteted melegét.
Uram, maradj az, ki mindig voltál: a megbocsájtó Édesatyám.
Ez indítson arra, hogy én is tudjak megbocsájtani.
Ne engedd, hogy valaha is fáradt legyek a köszönet-mondáshoz.
Ne engedd, hogy valaha is abbahagyjam a dicséretedet.
Tartsd meg és növeld a hitemet.
Szólj Uram, még hallja a Te szolgád. Ámen."

Forrás: frszilveszter.blogspot
 
 
0 komment , kategória:  Új évi köszöntők  
Ferenc Pápa az év végi hálaadáson
  2019-01-01 17:16:04, kedd
 
  Isten szeretete kivált a rabszolgaságból
.........


A Szent Péter bazilikában délután öt órakor tartották a Szűz Mária, Isten anyja újévi ünnep előesti vecsernyéjét, melynek során hagyományos módon elimádkozták a Te Deum hálaadó imádságot. Homíliájában Ferenc pápa a páli szentlecke jegyében az idők teljességéről és a rabszolgaság alóli felszabadításról szólt. - /P. Vértesaljai László SJ - Vatikán/
A zsolozsma ima zsoltárai után Ferenc pápa Pál apostolnak a Galatákhoz írt leveléből felolvasott soraihoz fűzte gondolatait. Ezek tömör és metsző kifejezések, az Újszövetség szintézise, melyek értelmet adnak ennek a mostani kritikus pillanatnak, ami az év fordulója, átmenete - kezdte beszédét a pápa.
.........


A szeretet ad mindennek értelmet, az időnek is
Első kifejezésként a Szentatya az ,,idők teljességét" értelmezte, mely a naptári év végén még inkább kifejezésre juttatja azt az emberi igényt, hogy valaminek ki kell tölteni az idő folyását. Valaminek, jobban mondva valakinek! - tette hozzá. Ez a valaki eljött, az Isten küldötte, az ő Fia, Jézus. A pápa az éppen most ünnepelt Karácsonyra utalt, amikor Jézus születését ülte az egyház. Jézus a Törvény alatt született, zsidó gyermekként, alávetve magát Isten törvényének. De hogyan lehetséges ez és hogyan lehet mindez az idők teljessége? - kérdezte a pápa. Biztos, pillanatnyilag láthatatlan és jelentéktelen, de alig harminc év leforgása alatt olyan erőt szabadított ki belőle, mely ma is tart és megmarad az egész történelmen át. A szeretet ad mindennek értelmet, az időnek is és Jézus mintegy Isten szeretetének a ,,koncentrátuma".
A megszabadítás kivezet a rabszolgaságból, helyreállítja Isten fiainak szabadságát és méltóságát
A másik gondolat is Szent Páltól ered: az időben született Isten Fia azt a küldetést kapta az Atyától, hogy menjen az emberek megváltására, megszabadítására. Ez a megszabadítás a pápa értelmezése szerint kivezet a rabszolgaság állapotából, és helyreállítja Isten fiainak a szabadságát és méltóságát. Pál apostol szerint a rabszolgaság a Törvénynek való alávetettség és parancsok megtartásából áll, mely pedagógusként neveli ugyan az embert, de nem szabadítja meg bűnös állapotából. Isten azonban a Fiát küldi, hogy kiszabadítsa az embert a bűn rabszolgaságából és helyreállítsa méltóságát.
Jézus szegénynek született, hogy kinyilvánítsa Isten szeretetét a kicsik és a szegények iránt
A pápa ezen a ponton sajnálattal állapította meg, hogy most, ennek az évnek a végén is sok ember él rabszolgaság körülményei közepette, itt Rómában is. A pápa különösképpen azokra gondolt, akik hajléktalanok, fedél nélkül élnek. Több mint tízezren vannak. Télen különösen is durva körülmények között élnek. Mindnyájan Isten gyermekei, a rabszolgaság különféle formái között. Jézus is ilyen körülmények között született, nem is véletlenül, nem balesetből, hanem mert így akart születni, hogy kinyilvánítsa Isten szeretetét a kicsik és a szegények iránt.
Isten szeretetéhez emeli az anyaszentegyház az egész világban a dicséret és a hálaadás himnuszát
Róma egyháza nem akar közömbös lenni korunk rabszolgasága iránt, hanem szeretne benne lenni ebben a valóságban, közel ezekhez az emberekhez. A pápa bátorítja az egyház ilyen jellegű anyaságát. Isten ,,asszonytól született", hogy megkaphassuk cserébe emberségünk teljességét, Isten gyermekeivé fogadásunkat. Az ő megalázkodása, alászállása révén lettünk felemelve. Kicsinysége által kaptuk meg nagyságunkat, törékenysége által az erőnket. Szolgává válása tett bennünket szabaddá. Mi más neve lehetne mindennek, ha nem a szeretet. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek szeretete, amihez ma este az anyaszentegyház fölemeli az egész világban a dicséret és a hálaadás himnuszát - fejezte be homíliáját Ferenc pápa.

Forrás: vaticannews

*
...... ............


1. BÉKESSÉG E HÁZNAK!
Amikor Jézus elküldte tanítványait, ezt mondta nekik: ,,Ha betértek egy házba, először ezt mondjátok: Békesség e háznak! Ha békesség fia lakik ott, rászáll békességetek, ha nem, visszaszáll rátok" (Lk 10,5-6). Ez tehát a középpont Jézus tanítványainak missziójában: a békét hirdetni mindenkinek. Ez az üzenet pedig mindenkihez szól, akik az emberi történelem drámái és erőszakosságai között a békében reménykednek. A ,,ház", amelyről Jézus beszél, jelenthet minden családot, minden közösséget, minden országot és minden földrészt a maga egyediségében és történetével, de mindenekelőtt vonatkozik minden egyes emberi személyre megkülönböztetés és kirekesztés nélkül. És értjük alatta a mi ,,közös házunkat" is: a bolygót, ahol Isten lakást készített számunkra és arra hívott meg minket, hogy szerető gondoskodással gondját viseljük. Legyen hát ez az én jókívánságom az új esztendő kezdetén: békesség e háznak!

2. A JÓ POLITIKA KIHÍVÁSA
A béke a reményhez hasonlóan - ahogy azt a költő, Charles Péguy megállapítja - olyan, mint egy törékeny virág, amely megpróbál az erőszak kövei között kinyílni. Mindannyian jól tudjuk, hogy a mindenáron hatalomra törekvés visszaélésekhez és igazságtalansághoz vezet. A politika a leghatékonyabb eszköz arra, hogy közösséget építsünk és az emberi tevékenység céljait előmozdítsuk, viszont ha a hatalom birtokosai nem az emberi közösség szolgálataként tekintenek rá, akkor könnyen a kirekesztés és az elnyomás, sőt, a pusztítás eszközévé válhat.
,,Aki első akar lenni - mondja Jézus -, legyen a legutolsó, mindenkinek a szolgája." Ugyanezt hangsúlyozza VI. Pál pápa is: ,,A politika, ha az őt megillető komolysággal beszélünk róla, tekintetbe véve különböző, helyi, regionális, országos és nemzetközi szintjeit, annyit jelent, hogy ezt állítjuk: minden egyes ember kötelessége felismerni, mit is jelent valójában a neki ajándékozott választási szabadság, és az, hogy ugyanezen a módon tevékenységével városa, hazája és az emberiség javát megvalósítsa" (Octogesima adveniens, 46.).
Ténylegesen a politikai hatalom és a felelősség állandó kihívást jelent mindazoknak, akik megbízatást kaptak arra, hogy hazájukat szolgálják, honfitársaikat védelmezzék és megteremtsék egy igazságos és emberhez méltó jövő feltételeit. Ha az élet alapvető tisztelete, az emberi mivolt szabadsága és méltósága megvalósul, akkor a politika valóban a felebaráti szeretet nagyszerű formájává válhat.

3. SZERETET ÉS AZ EMBERI ERÉNYEK EGY OLYAN POLITIKÁÉRT, AMI AZ EMBERI JOGOK ÉS A BÉKE SZOLGÁLATÁBAN ÁLL
XVI. Benedek pápa emlékeztet arra, hogy ,,minden keresztény erre a szeretetre kapott meghívást, a maga hivatása és a poliszban érvényesíthető hatásgyakorló képességének mértéke szerint. (...) A közjóért végzett munka értéke, ha a szeretet lelkesíti, magasabb rendű, mint a tisztán e világi és politikai tevékenységé. (...) Az ember földi tevékenysége, ha a szeretet inspirálja és tartja fenn, hozzájárul Isten egyetemes városának felépítéséhez, amely felé az emberiség családjának története halad előre" (Caritas in veritate, 7.). Ez egy olyan program, amelyben minden politikus - kulturális vagy vallási hovatartozásától függetlenül -újra és újra felfedezheti a hatalommal bírók közös tevékenységének célját: az emberi család javáért dolgozni, miközben a helyes politikai cselekvés alapjául szolgáló erényeket gyakorolják: az igazságosságot, az egyenlő bánásmódot, a kölcsönös tiszteletet, az őszinteséget, az egyenességet és a hűséget.
Ebben az összefüggésben érdemes emlékezetünkbe idézni ,,a politikus boldogságmondásait", amelyek a 2002-ben elhunyt vietnami bíborostól, François-Xavier Nguyễn Vãn Thuận-tól, az evangélium hűséges tanújától származnak:
Boldog az a politikus, aki feladatának megfelelő önismerettel és lelkiismerettel rendelkezik;
Boldog az a politikus, akinek a személye hiteles;
Boldog az a politikus, aki a közjóért dolgozik, nem pedig saját érdekében;
Boldog az a politikus, aki következetesen hű önmagához;
Boldog az a politikus, aki egységet teremt;
Boldog az a politikus, aki törekszik a radikális változásokra;
Boldog az a politikus, akire lehet figyelni;
Boldog az a politikus, aki nem fél.
Minden egyes választás, minden hivatali idő, a közélet minden mozzanata egy-egy új lehetőség arra, hogy visszatérjünk a forráshoz és a vonatkozási pontokhoz, amelyek a jogot és az igazságosságot inspirálják. Meg vagyunk győződve arról, hogy a jó politika a béke szolgálatában áll, tiszteletben tartja és előmozdítja az alapvető emberi jogokat, amelyek egyúttal kölcsönös kötelezettségeket is jelentenek, azért, hogy a jelen és a jövendő generációk között kialakulhasson a bizalom és a hála köteléke.

4. A POLITIKA BŰNEI
Sajnos az erények mellett a politika nem mentes a bűnöktől sem, amelyek személyi hiányosságokra, esetleg környezeti vagy hivatali visszásságokra vezethetők vissza. Mindenki számára egyértelmű, hogy a politika bűnei aláássák annak a rendszernek a hitelességét, amelyben működik, valamint megrendítik képviselőinek tekintélyét és döntéseit. Ezek a bűnök meggyengítik az igazi demokrácia ideálját, szégyent hoznak a közéletre és veszélyeztetik a társadalmi békét. Ilyen bűnnek számít a korrupció számos formája - köztük a közvagyon hűtlen kezelése vagy az ember eszköznek tekintése -, a jogok megtagadása, a társadalmi szabályok semmibevétele, az illegális vagyonszerzés, a hatalom erőszakkal való igazolása vagy az államérdekre való önkényes hivatkozás, a hatalomhoz történő ragaszkodás, az idegenellenesség és rasszizmus, a Föld iránti közömbösség és a természeti erőforrások korlátlan kihasználása az azonnali profit érdekében vagy mindazok semmibevétele, akik arra kényszerülnek, hogy idegenben éljenek.

5. A HELYES POLITIKA ELŐMOZDÍTJA A FIATALOK SZEREPVÁLLALÁSÁT ÉS EGYMÁS IRÁNTI BIZALMÁT
Ha a politikai hatalom gyakorlása csakis arra irányul, hogy bizonyos privilegizált csoportok érdekeit megóvja, akkor ez a jövőt is veszélyezteti: a fiatalok elveszíthetik reményüket, mivel arra kárhoztatjuk őket, hogy a társadalom peremén rekedjenek, és lehetőségük se legyen részt venni a jövő alakításában. Ha azonban a jó politika fiatal tehetségek felkarolásában és hivatások előmozdításában konkrét formát ölt, akkor a lelkiismereti békesség is növekedni fog és ennek békéje kiül majd az emberek arcára is. Kialakul egy kölcsönös és dinamikus bizalom - ,,én megbízom benned és hiszek veled" - ami lehetővé teszi, hogy közösen dolgozzunk a közjón. A politika a békét szolgálja, ha tevékenysége az egyes ember képességeinek és karizmáinak elismerésében kifejezésre jut. ,,Mi lehet szebb egy kinyújtott kéznél? Ez Istentől van, azért, hogy adjunk és elfogadjunk. Isten nem azt akarta, hogy ez a kéz öljön (vö. Ter 4,11 kk.) vagy szenvedést okozzon, hanem hogy gondoskodjon és élni segítsen. A szív és az értelem mellett a kéz is a dialógus eszközévé válhat." (XVI. Benedek pápa, Beszéd az állami és vallási vezetők, valamint a diplomáciai testület képviselői előtt Beninben, Cotonou, 2011. november 19-én).
Mindenki szerepet vállalhat saját téglájával a közös ház építésében. Egy hiteles politika, ami a jogon és a személyek közötti dialóguson alapszik, mindig abból a meggyőződésből indul ki, hogy minden egyes nő, férfi és új nemzedék hordozza a reményt egy új, kapcsolatokra épülő, intellektuális, kulturális és spirituális világ létrejöttére. Ez a bizalom azonban soha sem egyszerű, mivel az emberi kapcsolatok összetettek. Napjainkban pedig épp a bizalmatlanság klímáját éljük, ami az idegenektől és az eltérőtől való félelemben, az előnyök elveszítésétől való félelemben gyökerezik, és politikai szinten sajnálatos módon az elkülönülés magatartásában és a nacionalizmusban nyilvánul meg, vagyis épp azt a testvériséget kérdőjelezi meg, amelyre a globalizált világnak akkora szüksége lenne. Társadalmunk ma minden korábbinál jobban igényelné ,,a béke formálóit", akik hiteles követei és tanúi lehetnek Istennek, annak az Atyának, aki az egész emberi család jólétét és boldogságát kívánja.

6. NEMET MONDANI A HÁBORÚRA ÉS A FÉLELEM STRATÉGIÁJÁRA
Ha most, száz évvel az Első Világháború vége után azokra a fiatalokra gondolunk, akik ezekben a harcokban estek el és a sokat szenvedett civil lakosságra emlékezünk, akkor ma sokkal jobban, mint ezelőtt megértjük a polgárháborúk szörnyű tanulságát: a béke soha nem korlátozódhat az erők és a félelmek puszta egyensúlyára. Ha fenyegetünk valakit, az azt jelenti, hogy őt puszta tárgynak tekintjük, nem ismerjük el és kétségbe vonjuk emberi méltóságát. Éppen ezért hangsúlyozzuk, hogy a megfélemlítés csakúgy, mint a fegyverek elterjedése, az erkölcs és a valódi egyetértés elleni vétek. A gyengébbek elleni terror ahhoz vezet, hogy egész népcsoportok kényszerülnek idegenbe békés otthont keresve. Nem vállalható az a politikai kommunikáció, ami a migránsokat teszi felelőssé minden rosszért és megfosztja a szegényeket a reménytől. Ehelyett azt kell hangsúlyozni, hogy a béke minden ember tiszteletén - múltjától függetlenül -, illetve a törvények és a közjó, valamint a ránkbízott teremtés és a megelőző generációk gazdag erkölcsi örökségének tiszteletén alapszik.
Különösen is gondolunk azokra a gyermekekre, akik a jelenlegi konfliktuszónákban élnek, és mindazokra, akik e gyermekek jogaiért és életük védelméért küzdenek. A világban ma minden hatodik gyermeket sújt a háború kegyetlensége és annak sok-sok következménye, sőt, a gyermekek maguk is fegyveres csoportok katonáivá vagy túszaivá válnak. Mindazoknak a tanúságtétele, akik a gyermekek megbecsüléséért és méltóságuk megvédéséért kiállnak, különösen is értékes az emberiség jövője szempontjából.

7. EGY ÁTFOGÓ BÉKETERV
Ezekben a napokban ünnepeljük Az emberi jogok egyetemes nyilatkozata megjelenésének hetvenedik évfordulóját, ami a II. Világháború után látott napvilágot. Ebben az összefüggésben emlékezzünk XXIII. János pápa megállapítására: ,,Ha az emberben jogainak tudata megszületik, szükséges, hogy megszülessék benne kötelességeinek a tudata is: úgyhogy akinek valamilyen joga van, hasonlóképpen legyen meg benne kötelezettsége is jogainak ellenértékeként, mint méltóságának a jele; a többiekben pedig legyen meg a kötelesség, hogy ezeket a jogokat elismerjék és tiszteletben tartsák" (Pacem in terris, 44.).
A béke valójában egy globális politikai együttműködés eredménye, ami az emberek közötti kölcsönös függésen és felelősségen alapszik, ugyanakkor egy olyan kihívás is, amelyet nap, mint nap vállalni kell. A béke a szív és a lélek megtérése, és egyáltalán nem egyszerű a belső és a társadalmi békének e három, egymástól elválaszthatatlan dimenzióját felismerni:
- békesség önmagunkkal: az önfejűség, a harag és a türelmetlenség visszautasítása mellett - miként Szalézi Szent Ferenc tanácsolja - némi szelídséget is kell gyakorolnunk magunkkal szemben, azért, hogy másokkal szemben is szelídebbnek bizonyuljunk;
- békesség másokkal: a családtaggal, a baráttal, az idegennel, a szegénnyel, a szenvedővel... - bátorság ahhoz, hogy találkozzunk velük és meghalljuk a szavukat;
- békesség a teremtett világgal: Isten ajándékának nagyságát és az érte való felelősségünket ismét felismerni, úgy, mint e világ lakói, polgárai és jövőjének alakítói.
Egy olyan békepolitika, amely tudatában van az emberi gyengeségeknek és saját valódi küldetésének is, mindig meríthet a Magnificat szellemiségéből, amelyet Mária, Krisztus, a Megváltó anyja, a béke királynője minden ember nevében így énekel: ,,Irgalma nemzedékről nemzedékre az istenfélőkkel marad. Karja bizonyságot tett hatalmáról: szétszórta a szívük szándékában gőgösöket, letaszította trónjukról a hatalmasokat, az alázatosakat pedig fölemelte (...) megemlékezve irgalmáról, amelyet atyáinknak, Ábrahámnak és utódainak örökre megígért" (Lk 1,50-55).

Vatikánváros, 2018. december 8.
 
 
0 komment , kategória:  Vatikan_Ferenc pápa  
Szűz Mária, Isten anyja ünnepén - Déva 2019.01.101
  2019-01-01 17:10:13, kedd
 
  Videó Link

- Csaba testvér elmélkedése - 2019.01.01 Videó Link
 
 
0 komment , kategória:  Böjte Csaba atya miséi  
Ferenc pápa üzenete a béke 52. világnapjára
  2019-01-01 17:06:29, kedd
 
  ...... ......


Békesség e háznak!
A Szentatya 2019. január 1-jére írt üzenetének címe: ,,A jó politika a béke szolgálatában áll". Az üzenetet az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük. Link
 
 
0 komment , kategória:  Vatikan_Ferenc pápa  
Szent Ágoston Újévi üzenete
  2019-01-01 16:58:35, kedd
 
  Szent Ágoston Újévi üzenete






 
 
0 komment , kategória:  Új évi köszöntők  
népköltő gyönyörű sorai.....
  2019-01-01 16:55:37, kedd
 
  ,,Távoztasd el tőlem a hiúságot, az ártalmas fényűzést, a mérges hízelkedést, a megvetendő zsugoriságot.
Adjad, hogy nyelvem az igazságot mondja és védje, adj reménységet és alázatosságot, hogy a véghez-vinni valókat végezhessem. Míg nappal vagyon, addig akarok munkálkodni, mert eljön az éj, hol senki nem dolgozhat". (magyar népi imádság).
Adjad, hogy életem minden napja nékem nevezetes és drága legyen, adj kedvet, bátorságot és erőt, hogy mindennap valami hasznosat és jót cselekedjek, hogy ne vesszen örökségemből egy nap sem!"
Nem irányított semmiféle szerkesztői elv, ez a könyv így alakult. Ha valakinek az életéről szólsz, az kiszolgáltatottá válik, ezért kellett magamat is ,,feltrancsírozni", hogy jogom legyen a más titkait kibeszélni, az igazságérzet így kívánja.
Ki kellett derülnie annak is, én sem napfürdőztem, miközben mások szenvedését hallgattam, gyóntattam, faggattam

Szabó Istvánné Pörnyeszi Mária kisbágyoni népköltő gyönyörű soraival /Olasz Ferenc gyűjtéséből/ kívánok a Szent Gábriel Irodalmi Klub minden Kedves Tagjának és Minden Kedves Vendégének
Áldott, Kegyelmekben Gazdag, Békés, Boldog Új Esztendőt !
Szeretettel: Kovácsné, Márti
2019.január 1.
 
 
0 komment , kategória:  Új évi köszöntők  
     2/2 oldal   Bejegyzések száma: 18 
2018.12 2019. Január 2019.02
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 399 db bejegyzés
e év: 4631 db bejegyzés
Összes: 47466 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 3100
  • e Hét: 14730
  • e Hónap: 47884
  • e Év: 281631
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.