Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     2/2 oldal   Bejegyzések száma: 19 
A gyulladásos bélbetegségekről
  2020-09-27 17:00:33, vasárnap
 
  A gyulladásos bélbetegségek, mint a többes szám is mutatja, többféle bél betegséget takarnak (Crohn- betegség, Colitis Ulcerosa, Coeliákia, stb.).

A múlt század közepétől fogva figyelhető meg ezeknek a betegségeknek a sokkal gyakoribb megjelenése, ami étkezési kultúránkban kialakult kedvezőtlen tendenciákkal magyarázható.

Nagyon fontos, hogy gyulladásos bélbetegség esetén odafigyeljünk táplálkozásunkra és csak az ajánlott ételeket fogyasszuk.

A gyógyszeres kezelés kérdésében nagyjából konszenzus van az egész világon (5- amino szalicilsav származékok, szteroidok, immunszupresszív szerek, biológiai gyógyszerek), súlyos szövődmények kialakulása esetén olykor sebészeti beavatkozásra is sor kerül, de a diéta vonatkozásában ez már koránt sincs így. Nem mindegy az sem, hogy a beteg a betegség milyen fázisában van (nyugvó vagy aktív fázis), mert nyilvánvaló eltérések lehetnek ilyenkor.

A betegség aktív fázisában az étrendnek rostmentes kell lennie és zsírszegénynek. A tej ilyenkor tilos, de még a nyugodt fázisban sem nagyon ajánlott. Helyes, ha az étrend cukorban is szegény.
A diétának egyszerre több célt kell szolgálnia. Mindenekelőtt megfelelő minőségű és kalória tartalmú kell, hogy legyen, ezáltal megelőzve, hogy a beteg kondíciója romoljon, ugyanakkor az érzékeny, gyulladt beleket semmiképpen ne irritálja.

Kiváló ilyenkor a főtt burgonya, a párolt rizs, a sós tört krumpli vaj vagy tej nélkül, a reszelt alma pár csepp citrommal, az almakompót, almamártás, a főtt sárgarépa, a csipkebogyó tea. A húsfélék közül a baromfik jönnek leginkább szóba (vagy a halak, panír nélkül), de a bőrük nélkül, sózva, sütve, párolva és gyengén fűszerezve. A zöld főzelékek, főleg passzírozva szintén hasznosak lehetnek. A főzelékek tojással dúsíthatók. Jó a banán, minden nap legalább egy darab.

A zsírszegény étrend alapvető fontosságú, mert a zsírok a hasmenésre való hajlamot fokozzák. Ugyan ezen okból kell kerülni a cukrokat és a mézet is. Az erős, csípős fűszerek szóba sem jöhetnek.

Jó a brokkoli, a spenót, a padlizsán, a cukkini (sütve, párolva), de nem jó a gomba, a bab, a lencse, a káposzta és a kukorica sem.

Kiváló a görögdinnye és a sárgadinnye is, de előtte ki kell magozni! Az érett őszbarack is jó, de meg kell mindig hámozni. Nem jó az apró magvas gyümölcsök közül egy sem (eper, málna, ribizli, egres, stb.), de kerülni kell a szilvát, a körtét és a narancsot is. A paradicsomlé nyugodt fázisban fogyasztható.

Fűszerezni lehet petrezselyemmel, citromlével, babérlevéllel, sóval, kaporral, bazsalikommal és majoránnával. A fahéj és a szegfűszeg is használható.

Nem jó a torma, a mustár, a bors, a csípős paprika, a fokhagyma és a vöröshagyma sem.

Az állati eredetű zsiradékok teljes mértékben kerülendők. Főzéskor olíva olajat használjunk, módjával. Az olajos magvak is kerülendők, és a margarinok is.

Az alkohol tilos, az üdítő italok nem különben, de jó a főleg szénsavmentes ásványvíz, kiválóak az alma alapú gyümölcsturmixok és jók a zöldség turmixok is. A kókusztejből lehet fogyasztani, de csak felesre hígítva és maximum mapi 2dl-t. A kávé és a csokoládé sem jó. A bő folyadékpótlásról mindig gondoskodni kell (teák, gyümölcsteák, ásványvizek). A kiegészítő vitaminpótlás szinte minden betegnél ajánlott, hiszen az étrend sajnos sok vitamint (elsősorban a zsírban oldódókat) nem tartalmaz kellő mennyiségben és nyomelemekben sem túl gazdag.
Gyakran kell ennie a betegnek, de egyszerre mindig csak keveset.

Van, aki az SCD diétára (1951-ben Valentine Haas által kifejlesztett, összetett szénhidrátokban szegény étrend) esküszik.

A probiotikumok hatása erősen kérdéses, én nem ajánlom egyiket sem.

A könnyű sportolás javasolt és fontos legalább napi 7 óra alvás (ezt már a salernói iskola is hangsúlyozta minden krónikus betegségben sok-sok évszázaddal ezelőtt).
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
Bízzunk a gyógynövények erejében!
  2020-09-27 16:53:09, vasárnap
 
  A gyógynövények áldásos hatásait már évezredek óta ismerik az emberek és gyakran fordulnak ezekhez a fantasztikus "csodaszerekhez", hiszen sok mindenben lehetnek a segítségünkre.

Miért kellene fájdalomcsillapítót szedni, ha csak kicsit lüktet a fejünk, miért kenjünk magunkra olyan gyógyszertári krémet, amely akár hosszú távon mellékhatásokat okozhat?


Amennyiben nem vészhelyzetről, azaz az életet veszélyeztető betegségekről van szó, akkor először érdemes valami olyan gyógymódot kipróbálni, amely nem okoz komoly mellékhatásokat, hiszen a gyógynövények körültekintéssel és odafigyeléssel használva nagyon hatékonyak lehetnek, és nem kell súlyos mellékhatásokkal számolnunk. Most két olyan gyógynövényről lesz szó, amely hazánkban is fellelhető: a szőlőmagról és a kamilláról.

A szőlőmag
A szőlőmagot őrlemény formájában is fogyaszthatjuk, de ma már tabletta, kivonat és olaj formában is elérhető. Számtalan lehetőség kínálkozik, hogy kipróbáljuk és megtapasztaljuk áldásos hatásait. Én évek óta fogyasztom a szőlőmagőrleményt, és nagyon elégedett vagyok vele.

A szőlőmag tele van értékes antioxidánsokkal, így nagyon sok egészségügyi előnnyel rendelkezik. Az egyik áldásos hatása az, hogy csökkenti az LDL-koleszterin szintjét és a rossz vérkeringésből adódó kellemetlen tüneteket. A szőlőmag és maga a bor is sok antioxidánst tartalmaz. Bort azonban csak mértékkel érdemes fogyasztani, hiszen kis mennyiségben hasznos, nagyobb mennyiségben azonban káros lehet a szervezetre nézve.

Több kutatás is arról számolt be, hogy a szőlőmag rákellenes hatással rendelkezik, egészen pontosan megállítja a rákos sejtek növekedését.

A szőlőmag hatásos lehet ödéma esetén és a magas vérnyomás csökkentésében is, illetve a vérnyomás stabilizálásában is a hasznunkra lehet. A szőlőmagot és a belőle készült készítményeket is óvatosan fogyasszuk, mivel csökkenthetik a vas felszívódását. Amennyiben vérhígítót vagy vérnyomáscsökkentőt szed valaki, kérje ki kezelőorvosa tanácsát a szőlőmag fogyasztásával kapcsolatban.

Kamilla
A kamilla szorongásgátló tulajdonsággal rendelkezik. A mai kutatások szerint ez a gyógynövény rákellenes tulajdonságokkal is bír, de hasznos lehet feszültség és álmatlanság esetén is. Kétféle kamilla létezik: a német és a római fajta, de mindkettő hasonló tulajdonságokkal rendelkezik. Használata során vigyázzunk, mert ritkán allergiás reakciót válthat ki, illetve aki vérhígítót szed, használata előtt kérdezze meg a kezelőorvosát.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Királylepkék
  2020-09-27 00:29:39, vasárnap
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Palackorrú delfinek
  2020-09-27 00:28:43, vasárnap
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Orrszarvúk
  2020-09-27 00:27:04, vasárnap
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Oroszlánkölyök
  2020-09-27 00:25:33, vasárnap
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Nyársas antilop
  2020-09-27 00:24:17, vasárnap
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Mezei nyuszik
  2020-09-27 00:22:30, vasárnap
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Lamantin
  2020-09-27 00:20:49, vasárnap
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
     2/2 oldal   Bejegyzések száma: 19 
2020.08 2020. Szeptember 2020.10
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 352 db bejegyzés
e év: 3611 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 3318
  • e Hét: 13432
  • e Hónap: 27181
  • e Év: 231882
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.