Belépés
menusgabor.blog.xfree.hu
"A világ pocsolya, igyekezzünk megmaradni a magaslatokon." / Honoré de Balzac / Menus Gábor
1940.08.11
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     2/6 oldal   Bejegyzések száma: 53 
Kertépítési - kerti munkák tavasszal
  2021-03-02 21:30:46, kedd
 
 







KERTÉPÍTÉSI - KERTI MUNKÁK TAVASSZAL


A tavasz a Föld ébredése.
A márciusi szél pedig a reggeli ásítása.

(Lewis Grizzard)








ÉBRED A TERMÉSZET


Ébred a természet: egyik nap még szürke, aztán zöld.
Lassan éled a természet, és a csendes, magányos táj apránként felélénkül.
Lassan éled a természet. Még kicsit szürke, még kicsit sáros, még kicsit túlságosan csendes a vidék, de már érezni, hogy a fák között lassan előbújik újra a tavasz...

A melengető napsugarak, a kellemes, tíz fok fölötti hőmérséklet érzékelhető hatással van a természetre. Kibújtak és virulnak a krókuszok, rügyezik az orgonabokor.







Rügyező és virágzó fákkal éled újra a természet


A tavasz az újjáéledés és a megújulás jelképe, ezt pedig a kiskertek is tökéletesen jelzik. Megmetszett gyümölcsfák, nyíló tavaszi virágok, rügyező alma, barack, cseresznye és fügefák jelzik, hogy valami új, ebben az évben is elkezdődik.

Szép tavaszi napok jönnek, 20-25°C, szikrázó napsütés. Szépen süt majd a nap, kiülhetsz a nyitott teraszra, abba a nagyon kényelmes kerti székbe.

Elégedetten csodálod a kertedet, a frissen vágott pázsit zöldell, harmatos. Minden növény, virág egységben van a kerttel, minden részlet a kerti tavon keresztül a kis szökőkútig a béke szigete, a megtestesült harmónia. Igazán elfejted minden bajod ebben a megnyugtató környezetben. Kipihent vagy és feltöltődött.


Nem tudsz betelni a kerttel...


Élvezed, hogy kinyílt az élettered, örülsz annak, hogy idén már lesz néhány szem őszibarack a fán, örülsz az egy szem diónak a kis diófádon, örülsz annak, hogy a gyerekek reggelente szemezgetik az epret és a málnát, örülsz a nyíló rózsáidnak és az illatozó violáknak, levenduláknak, és boldogan és büszkén hozod be a kertből a napi 3-4 szem saját, édes paradicsomot.

Tavasszal végre langyos a szél, a levegő megtelik a föld és a nyíló virágok illatának a keverékével, ez maga az élet illata. Ilyenkor az ember nyújtózik egyet és vérében érzi, menni kell, közelről kiélvezni a felengedett föld jótékony leheletét.Engedjünk a kikelet csábításának, vegyük nyakunkba a kertet, segítsünk növényeinknek is kiszabadulni a tél fogságából.







Éled a természet, várnak minket a kerti munkák


Amikor beköszönt a tavasz és újjáéled a természet, a kerttel rendelkezőkre számtalan feladat és kihívás vár. Mire kell odafigyelnünk a fák és bokrok metszésénél? Mit tegyünk a gyeppel és a kerti tavakkal? Milyen a jó öntözőrendszer? És mekkora költséggel jár mindez, ha szakemberekre bízzuk a kertkarbantartást?


A nulladik lépés


Mielőtt belevetnénk magunkat a munkába, érdemes átnézni a kerti szerszámok állapotát. A megfelelően karbantartott és megtisztított eszközpark ugyanis elengedhetetlen a hatékony és eredményes kertrendezéshez.

Ha szerszámaink berozsdásodtak a tél során, dörzsöljük át őket drótkefével! Extrém esetekben bevethetünk rozsdaoldó szereket is, de az ecetes áztatás vagy a szódabikarbónás pasztával való átdörzsölés is hatásos lehet.

A fanyelű szerszámok esetén fennáll a veszélye annak, hogy munka közben előbb vagy utóbb eltörnek a kezünkben. Ezért ha az eszköz nyele repedt vagy korhadt, inkább cseréljük le!

Ha lötyög a nyél, cseréljük ki a a tartószeget! A fát meleg, langyos vízzel tisztíthatjuk meg, majd használat előtt dörzsöljük át csiszolópapírral, a szálkák eltávolítása érdekében!

A metszőollók esetében pedig a megfelelő élezésre és rugók kifogástalan működésére kell odafigyelnünk.


Növényeink gondozása


A legtöbb esetben a télen elfagyott, elszáradt részek levágásával indul a munka. Erre ajánlott kiemelt figyelmet fordítani, hiszen a helyes metszéssel jelentősen kitolhatjuk növények élettartamát, a gyümölcsfák és -bokrok termőképességét pedig akár 30 százalékkal is megnövelhetjük.

A metszésnél arra törekedjünk, hogy a korona szellős és egyenletes legyen, hogy minden ágat ugyanolyan mértékben érjen majd a napfény és a permetszer. A “versengő" ágak közül mindig az erősebbet hagyjuk meg! Közvetlenül a metszési munkák után végezzünk tavaszi lemosó permetezést is!

A füves területek tavaszi felkészítése a gereblyézéssel indul, amellyel eltávolíthatjuk az őszről-télről visszamaradt falevélmaradványokat. Ezt követi a gyeplazítás vagy gyeplevegőztetés, amelynek lényege, hogy a fű tövét levegőhöz juttassuk.

Végül pedig ne feledkezzünk meg a tápanyag utánpóltásról sem! A füves területek, valamint a termő- és dísznövényeink egy jó minőségű műtrágya vagy tápoldat segítségével szinte újjászülethetnek. Választásnál mindig figyeljünk a növények igényeire, az adagolásnál pedig minden esetben a gyártó utasítását kövessük!


A víz az úr


Ahhoz, hogy növényeink szépen fejlődjenek, elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű víz biztosítása is. Egy öntözőrendszer nagyban megkönnyítheti a dolgunkat, de ettől még ugyanúgy oda kell figyelnünk a kertünk igényeire.

Ha öntözőrendszer kiépítésén gondolkodunk, érdemes olyat választani, amellyel 24, vagy akár 48 órát is csúsztathatjuk a programot. Így egy esős időszakot követően néhány gombnyomással kihagyhatjuk az aznapi öntözést, ha úgy ítéljük meg, hogy elegendő a talaj nedvességtartalma. Az esőérzékelő pedig automatikusan kikapcsolja a soron következő programot a csapadékos időjárás esetén.

Ahogy melegszik az idő, érdemes fokozatosan növelni az öntözés időtartamát is. A gyepet napi egyszer ajánlott öntözni, leginkább a kora reggeli vagy a késő esti órákban. A cserjéket elegendő 2-3 naponta ellátni új vízzel, akkor viszont akár 30 percig is működtethetjük a csepegtető rendszert.

Ha pedig már a víznél tartunk, nem feledkezhetünk meg a kerti tavakról sem. Tavasszal ezek felszínét érdemes megtisztítani az úszó szennyeződésektől, valamint ki kell szedni az elhalt növényi részeket is. A teljes vízmennyiség egyharmadát ajánlott frissre cserélni.

A csobogók, szökőkutak motorját vegyük ki, szedjük szét, amennyire lehet, és alaposan tisztítsuk meg a lerakódásoktól és a vízkőtől! A szivattyúk szűrői és tömlői mindig legyenek tiszták! Ha nem sikerül maradéktalanul eltüntetni az alga- és iszaplerakódásokat, inkább cseréljük le az alkatrészeket!







ELSŐ A METSZÉS


Jó pap holtig tanul, jó kertész holtig tanulja a metszést!

A metszés tudomány, külön univerzum a kertészkedéssel kapcsolatos tevékenységek között. De azért nem kell megijedni, ha egy-két alapszabályt betartunk, akkor alapfokon mindenki ,,belevághat"! Akár már februárban.







Ha enyhe az idő, a tavaszi metszést már február közepétől elkezdhetjük, főleg a strapabíróbb fajták esetében, mint a körte vagy az alma. Barackkal, szilvával azonban nem árt megvárni a márciust, mert ha nagyon ,,röpködnek a mínuszok“ körülöttünk, és éjszaka erősen fagypont alá zuhan a hőmérséklet, akkor a megmetszett ágak könnyen visszafagyhatnak! Viszont az is fontos, hogy a tél végi metszést legkésőbb március közepéig ildomos befejezni a tavaszi lemosó permetezés miatt.


Koronaritkítás


Az almafa, a körtefa és a szilvafák sűrű koronát nevelnek, ezért a koronaritkítást kötelező elvégezni rajtuk. Nem kell sajnálni fáinkat, de azért először alaposan járjuk körbe őket, hogy ne negyedóra metszés után derüljön ki, hogy mit is kellett volna csinálni!


Egészségügyi metszés


A metszést mindenképpen azokkal az ágakkal kell kezdeni, ami sérült, beteg, megtört, vagy már visszafagyott, esetleg nagyon sok rajta a kártevő, a kórokozó.


Az egymást keresztező, befelé növő ágakat tőből ki kell metszeni vagy fűrészelni


Így járjunk el a törött, sérült, felkopaszodott ágakkal is. Ezáltal a megmaradó termőrészek több fényhez jutnak, a rajtuk levő gyümölcsök biztosabban megtermékenyülnek, és nem utolsó sorban sokkal finomabbak lesznek.


Növekedési ciklusok

Nagyon fontos, hogy tudjuk, a növényeknek, többek között a gyümölcsfáknak növekedési ciklusaik vannak, tehát teljesen máshogy növekszik egy egészen fiatal fácska, mint egy komoly, méretes gyümölcsfa.

A gyümölcstermő növények élete három szakaszra osztható. Az első az erőteljes növekedésé, amikor kialakul a koronaváz, a jövendő termőrészek alapjaival. Ekkor a fa kevés termést hoz. A második szakasz a termőre fordulás. A fa növekedése ebben a periódusban mérséklődik, és már sok termőrész képződik. A harmadik szakasz a termés csökkenése, az öregedés, amikor a növekedés és a termésképzés mérséklődik, majd megáll.








A metszés erősségét tekintve is háromféle metszésről beszélhetünk


Van gyenge, közepes és erős, ami attól függ, hogy mennyit vágunk vissza az adott ágból.

A gyengébb metszés a termőrészek képződését növeli, ezért fiatal fákat közepesen erősen vágjuk vissza, vagy gyengén (a vessző 1/3-át vágjuk le) metsszünk a fa növekedési erejétől függően. ,,Örökzöld" szabály, hogy az erősebb vesszőket hosszabbra, a gyengébbeket rövidebbre metsszük vissza.

Figyeljünk oda, hogy lehetőség szerint mindig a kifelé mutató rügy felett vágjunk, hogy ne befelé nőjenek a hajtások, mert akkor a korona belseje sűrűsödne. A vízszintes hajtásoknál a felső oldalon fejlődik a termőág a rügyekből. Ezért ha választani kell, az oldalra és lefelé tartó nyúlványoktól szabaduljunk meg. Nőjön a fánk felfelé! A párhuzamos csúcshajtásoknál a gyengébbiket mindig tőből nyessük le!

Erős metszéssel alakítjuk a fa hosszanti növekedését, míg termőágat gyönge visszametszéssel nyerhetünk. A visszametszést mindig átlós szögben és 4-5 milliméterrel a rügy fölött kell elvégezni, mivel a sérült ágrész visszaszáradhat vagy fagyhat.

A metszés folyamán figyelembe kell vennünk, hogy a növények mindig felfelé nőnek, tehát ha levágunk egy ágacskát, akkor az utolsó rügy fog a leggyorsabban nőni. Hiába van alatta egy csomó hajtás kezdemény, biztos, hogy a felső fog a legerőteljesebben és a legjobban fejlődni. Ezt nevezzük ,,csúcsdominanciának". A kertész pedig éppen ezt használja ki, hogy amelyik rügyre levágja az ágacskát, az a rügy lesz a legfelső, vagyis az fog a legjobban nőni. Így tudjuk irányítani a növekedést.







Általában azokat a gyümölcsféléket, amelyek gyümölcsei nagy tömegűek - alma, körte, őszibarack -, vagy metszés nélküli állapotuk gondot okoz, a termés mennyisége és minősége jelentősen csökkenne - málna, szeder, ribizli, köszméte, fekete bodza - minden évben illik megmetszeni.

Azonban néhány faj esetében elegendő két-, esetleg három évente metszeni. Ez utóbbiak közé tartozik a kajszibarack, a meggy, a cseresznye, a szilva, a dió, a mandula és a mogyoró. Az őszibarack és a szőlő termőre metszését azonban nem kell elsietni; érdemes addig türelemmel lenni, amíg a rügyek kissé duzzadni kezdenek, és maguktól jelzik, milyen hosszú termőcsapokat kell hagyni.

Meglehetősen gyakran elkövetett hiba, hogy túl sok rügyet hagynak a tőkéken/ágakon. Holott ez nem jelenti azt, hogy ettől több termésünk lenne, mert a nagyobb számú termés nem tud majd rendesen fejlődni, mivel nem kapnak elegendő energiát.

Rendkívül fontos, hogy MINDIG éles és TISZTA eszközzel dolgozzunk, hogy ne roncsoljuk vagy fertőzzük meg a növényeinket!
Ne feledkezzünk el a metszést követően a sebek kezeléséről sem!

Hiszen komoly sebeket ejtünk a növényeinken, a vágási felületek pedig utat engedhetnek a gombáknak és baktériumoknak, amelyek tovább terjedve ágelhalásokat, mézgásodást okozhatnak. Ezért egy ecsettel finoman menjünk végig a megmetszett felületeken, és kenjük be őket sebkezelővel.

Ám a legfontosabb dolog a metszéssel kapcsolatban, hogy elfogadjuk, hogy a metszés nem az azonnali eredményről szól. Nagy valószínűséggel csak a következő év(ek)ben fogjuk tisztán látni, hogy a metszés a megfelelő eredményt hozta-e. És ha nem, akkor tanulni kell a hibákból, és ismét meg kell próbálni!







KERTÉPÍTÉSI TEENDŐK TAVASZRA ILL. NYÁRRA


Megfelelő hozzáértéssel és főként öntözőrendszer telepítése mellett a tavaszi kertépítés épp úgy lehetséges és megszokott, mint más évszakokban, bár szakmai szemmel nézve a kertépítés igazából ősszel a legideálisabb, ettől függetlenül tényszerűen tavasszal és kora nyáron a legnagyobb a kereslet a kertek kialakítása, megújítása iránt. A tavaszi kertépítés mellett szól ugyanis, hogy a kerttulajdonosok, a tavaszi munkálatok eredményét azonnal és egész évében (nyáron és ősszel) élvezhetik, s nem csupán a következő kerti szezonban, másfelől a fagyveszéllyel sem kell különösebben kalkulálni, ráadásul az egyre melegedő talaj könnyíti a növények legyökerezését.







TAVASZ A KERTBEN: A MEGÚJULÁS IDŐSZAKA


A tél, a hűvös és szürke idő elmúltával rendszerint tetterősen állunk neki kertünk gondozásához, felújításához. Ez egyfelől jelentheti a meglévő kertünk ápolását, kitakarítását vagy akár egy teljesen új elképzelés szerint történő tavaszi átépítését vagy újjáépítését is a kertnek. Mielőtt belekezdenénk kertünk átalakításába fontos, hogy végiggondoljuk mit is szeretnénk, és hogy milyen kert is illik hozzánk és lakhelyünkhöz, otthonunkhoz.







KERTÉPÍTÉS TAVASSZAL?


Megfelelő hozzáértéssel és főként öntözőrendszer telepítése mellett a tavaszi kertépítés épp úgy lehetséges és megszokott, mint más évszakokban, bár szakmai szemmel nézve a kertépítés igazából ősszel a legideálisabb. A tavaszi kertépítés mellett szól ugyanakkor, hogy a kerttulajdonosok, megrendelők a tavaszi munkálatok eredményét azonnal és egész évében (nyáron és ősszel) élvezhetik, s nem csupán a következő kerti szezonban, másfelől a fagyveszéllyel sem kell különösebben kalkulálni, ráadásul az egyre melegedő talaj könnyíti a növények legyökerezését.







Akár tavasszal, akár más évszakban építünk kertet, első lépésként minden esetben érdemes egy kívánságlistát készítenünk, hogy milyen kerti építményeket és növényeket szeretnénk látni kertünkben. Növénylista készítése azért is szükséges, mert átgondolt és tervszerű kiültetés hiányában sokan esnek abba a hiba, hogy minél előbb szeretnék kertjüket késznek, burjánzónak látni, emiatt szorosan egymás mellé ültetünk különböző színpompás, nagyobb méretű növényeket, melyeknek azonban megfelelő élettérre lenne szükségük, a túlzottan szoros összeültetésükkel pedig veszélybe kerül a fennmaradásuk. Ha nem biztos elképzelésében mindenképp javasolt kikérni egy szakember véleményét.

Kertépítés előtt vázoljuk fel területünket, és jelöljük rajta a kívánságlistánkon szereplő elemeket. Felülnézeti rajzunk mellé készíthetünk térbeli rajzot, hogy lássuk elképzelésünk valóban a várt eredményt fogja-e nyújtani. Látványtervek készítésénél is javasolt szakember segítségét kérni. Amennyiben elkészültünk terveinkkel előkészíthetjük kertünket a további munkálatokra. Kertünk kialakításánál elsődleges feladatunk a tereprendezés, mely során megfelelő körülményeket biztosítunk a kerti elemeknek és növényeknek. A tereprendezés után következik a különböző szerkezetek (pl.: teraszok, burkolatok) helyének kijelölése és megépítése. Mikor már látjuk a határokat, elkezdhetjük a füvesítést is, és végül elhelyezhetjük növényeiket az elképzelt helyükre.







A TAVASZI FÜVESÍTÉS ELŐNYE ÉS HÁTRÁNYA


Mint minden tavasszal végzett kerti munkának, a tavaszi füvesítésnek is az a fő előnye, hogy végeredményét egész évben élvezhetjük. De amíg gyepszőnyeget a kellő öntözés biztosítása mellett lényegében egész évben bármikor könnyedén fektethetünk, addig a fűmagvetés tavasszal némileg több odafigyelést igényel (pl. a területen akár többszöri gyomirtás is szükséges), mint ősszel. Tavaszi füvesítésnél különösen ügyelnünk kell arra, hogy ha gyorsan felmelegszik az idő, kellően intenzív öntözést biztosítsunk a frissen füvesített területnek, mert a kiszáradás a csírázó növények elhalásához vezetne.


NEM ELÉG KORÁN KEZDENI...


A fagyok elmúltával, lényegében az első melegebb, napsütötte napokkal együtt megélénkül a kertépítő szakma, mivel a kerttulajdonosok szeretnék mielőbb viszontlátni megálmodott kertjüket. Kérdés azonban, hogy a hazai időjárási viszonyok között mikor lehetséges belevágni a munkálatokba? A kérdésre adható válasz az, hogy a fagyok elmúltával lényegében nincs akadálya a kültéri munkavégzésnek, így mint általában az építőiparban, a kertépítésben sincs akadálya még a téli hónapokban való munkavégzésnek sem, feltéve, hogy a talaj nem fagyott, ellenben kellően száraz és munkavégzésre alkalmas a terület a kertben.

Ez az idilli állapot hagyományosan március hónapban szokott beköszönteni, hol annak elején, sokszor a közepén, de legkésőbb március második felére már kertépítésre alkalmas az időjárás. Egyébiránt hiába is szeretnénk ennél korábban belefogni a kivitelezésbe, mert jellemzően a kertészetek is üresek még, a növénykészletek felöltése szintén csak márciusban kezdődik meg, továbbá a gyepszőnyeg felszedése sem lehetséges ennél korábban. Megfelelő alapanyag nélkül pedig rendszerint nincs értelme belevágni a kivitelezésbe.

Jellemzően tehát március hónaptól kezdődően indul minden évben újra a kertépítő szezon Magyarországon. Kora tavasszal azonban még sokszor szeszélyes az időjárás, és bizony néha kisebb fagyok vagy havazás lep meg minket a kivitelezés közben. Aggodalomra azonban nincsen ok, ezeket a kisebb tavaszi fagyokat már könnyen átvészelik a növények és a fű is, így egész évben üdén zöldellő a kora tavasszal újonnan kialakított kertünk.







TAVASZI TEENDŐK A KERTBEN


Amint az előzőekben láthattuk, a kisebb-nagyobb volumenű kertépítés tavasszal és nyáron éppúgy elvégezhető feladat, mint ősszel. A tavasz beköszöntével azonban akkor is számos - az alábbiakban felsorolt - kerti munka vár minket, ha a komplett kertépítés vagy nagyobb kertfelújítás helyett ,,csupán" a meglévő kertünket szeretnénk formába hozni.


Általános fenntartási munkálatok


- az ágyásokat, növények töveit, valamint a térburkolatok közeit gondosan gyomláljuk ki, szükség esetén (a dísznövényeket elkerülve) gyomirtóval permetezzünk

- a kigyomlált és szabadon álló talajrészeket kb. 5-8 cm vastagon fedjük be fenyőhánccsal (mulccsal) a további gyomosodás megelőzése érdekében

- az üres virágágyásokat, növénytartó edényeket tetszés szerint ültessük be növényekkel: virágzó egynyárikkal, évelőkkel

- ellenőrizzük és próbaüzemmel indítsuk újra az öntözőrendszert,

- öntözőrendszer hiányában ellenőrizzük a kert megfelelő öntözéséhez szükséges eszközök állapotát.


A gyep tavaszi ápolása


- szükség esetén fektessünk gyepszőnyeget, vagy magvetéssel ültessünk új gyepet

- tavasszal okvetlen végezzük el a gyep szellőztetését és szükség szerinti felülvetését

- a fű - időjárástól függően - március, április hónapban folyamatos növekedésnek indul, ekkortól szükséges a gyep rendszeres nyírásáról gondoskodnunk

- a lenyírt füvet gereblyézzük össze, mert az elpusztult fűszálak a talajra rakodnak, és amennyiben nedvesség éri őket, úgy az így képződő filcszerű réteg akadályozza a talaj megfelelő szellőzését

- kézi gyomláló eszközzel távolítsuk el a gyomokat és a hátramaradó lyukakat termőfölddel tömjük be, majd a foltot vessük be fűmaggal

- kézi gyomlálás helyett - a gyomok nagyobb számára tekintettel - választhatjuk a szelektív gyomirtó alkalmazását is - tavasszal gondoskodjunk a gyep megfelelő tápanyag utánpótlásáról is, e körben javasoljuk jó minőségű hosszú hatású gyepműtrágya egyenletes kiszórását a teljes gyepfelületre


Fák és cserjék tavaszi ápolása

- az elhalt, beteg ágakat vágjuk le - a sövényeket kézi ollóval, vagy gépi sövénynyíróval nyírjuk formára

- kora tavasszal metsszük meg a nyár folyamán virágzó cserjéket, míg a tavasszal virágzóak metszését lehetőség szerint a virágok elhervadása után azonnal végezzük el

- kora tavasszal - a rügyfakadás előtt - preventív célzatú permetezés ajánlott (ún. lemosó permet)

- a cserjék tápanyag utánpótlása érdekében a növények töveinél juttassunk a talajba hosszú hatású műtrágyát


Évelők tavaszi ápolása

- a télre meghagyott és elhalt hajtásokat vágjuk le

- amennyiben ősszel nem került rá sor, úgy kora tavasszal a nagyobb méretű évelőtöveket emeljük ki a talajból és tőosztást követően ültessük vissza őket

- az évelők tápanyag utánpótlása érdekében a növények töveinél juttassunk a talajba szerves trágyát







NYÁRI KERTI MUNKÁK


Általános kertfenntartási munkálatok

- rendszeresen öntözzük a növényeinket és a gyepfelületet

- az öntözést lehetőség szerint akkor végezzük, amikor nem éri napsütés a kertet (kézi öntözést naplemente után végezzük, az öntözőrendszert pedig hajnali öntözésre állítsuk)

- rendszeresen távolítsuk el a mulcsrétegen át-áttörő gyomokat

- az elhervadt hajtásokat, virágokat távolítsuk el, hogy mielőbb újabb növények nőhessenek helyettük


A gyep ápolása


- a növekedő gyepet nyírjuk rendszeresen, a fűnyírót olyan magasságba állítsuk, hogy max. a fű hosszának harmadát nyírjuk le

- a lenyírt füvet gondosan gereblyézzük össze, és lehetőség szerint a nyesedéket házi komposztálóba gyűjtsük

- ügyeljünk a gyomok rendszeres eltávolítására


Fák és cserjék ápolása

- a formára nevelt fákon és cserjéken rendszeresen végezzük el a formatartó metszéseket

- a sövényeket kézi ollóval, vagy gépi sövénynyíróval igazítsuk kb. havonta 1 alkalommal

- gondoskodjunk az elhervadt rózsák és egyéb virágok eltávolításáról

- a kúszónövények mind hosszabb friss hajtásait rendszeresen kötözzük a megfelelő támasztékhoz


Évelők ápolása


- védekezzünk a csigák pusztításával szemben

- a nem fagytűrő évelőkről (pl. muskátli) a nyár vége felé vágjunk le dugványoknak való hajtásokat a jövő évi évelőink elültetéséhez








Az alábbi Linkek és videók segítséget nyújtanak mind a tavaszi munkákhoz mind a metszési ismeretek elsajátításához is


Kezdődhet a nagy tavaszi kerttakarítás!

Link



12 kihagyhatatlan kerti teendő márciusra

Link



Színt a kertbe! - így készíts virágágyást

Link



A kerttervezés 3 alappillére

Link



Csodás angolszász előkertek

Link



Sok szép, nagy őszibarackot szeretnél? Akkor így metszd meg a fádat - videó

Link



Február Hogyan kell metszeni a sárgabarackot? - videó

Link



Idős gyümölcsfa megfiatalítása - videó

Link



A rózsák tavaszi metszése - rózsabokor, rózsafa, minirózsa, futórózsa
/Ügyes metszéssel biztos a rózsaözön/

Link



OLTÁS, SZEMZÉS - nemcsak kertbarátoknak!

Link



FÁS NÖVÉNYEK OLTÁSA - Kisfilm
/ Egy film, amiből többet tanulhatsz, mint akárhány leírásból, nem feleslegesen tudományos, viszont alapos, részletes, átfogó. Az egyetlen igazán hasznos oltásról szóló kisfilm. A videó bemutatja az oltási szemzési módokat, és azok gyakorlati megvalósítását./

Link














 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
Aki a virágot szereti... 5.
  2020-06-26 21:00:45, péntek
 
 








. . . .




AKI A VIRÁGOT SZERETI... 5. Befejező rész




Mottó

"A virág Isten legédesebb teremtménye, melybe elfelejtett lelket lehelni"
/H. Beecher/



Aki a virágot szereti... - Videó

Link





























































































































116


116





117


117























118

















 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
Aki a virágot szereti... 4.
  2020-06-25 21:00:00, csütörtök
 
 







AKI A VIRÁGOT SZERETI.... 4.




Mottó

"A virág Isten legédesebb teremtménye, melybe elfelejtett lelket lehelni"
/H. Beecher/

















































































































































































































 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
Aki a virágot szereti... 3.
  2020-06-23 21:00:34, kedd
 
 










AKI A VIRÁGOT SZERETI.... 3.




Mottó

"A virág Isten legédesebb teremtménye, melybe elfelejtett lelket lehelni"
/H. Beecher/





































































































































































































































 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
Aki a virágot szereti... 2.
  2020-06-21 20:26:32, vasárnap
 
 













AKI A VIRÁGOT SZERETI.... 2.




Mottó

"A virág Isten legédesebb teremtménye, melybe elfelejtett lelket lehelni"
/H. Beecher/





























































































































































































 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
Aki a virágot szereti... 1.
  2020-06-18 08:01:11, csütörtök
 
 








. . . .




AKI A VIRÁGOT SZERETI.... 1.




Mottó

"A virág Isten legédesebb teremtménye, melybe elfelejtett lelket lehelni"
/H. Beecher/








Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet...

Ezt a mondást biztosan mindenki ismeri, ezt is Petőfi hagyta ránk. Az Árva lyány (Pest, 1847) c. versében találjuk a következő sorokat:


,,Tudod, mi a virág?
A földnek jósága,
Tudod, mi a jóság?
A lélek virága.


Szeresd a virágot,
És ne féltsd szívedet,
Mert, ki ezt szereti,
Rossz ember nem lehet."

Petőfi: Az árva lány (1847)


,,Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet" - tartja a mondás. A növények fontos kiegészítői és díszítői környezetünknek. Ugyanolyan fontos, mint egy festmény vagy akár egy szobor. Emellett egy színpompázó és életteli virág vagy növény látványa pozitívan befolyásolja hangulatunkat, jobb kedvre deríthet bármikor.A virág az életet, az esztétikai örömöt, az egyéniséget, a túlélést jelenti.
Minden időben költőket, dalszerzőket, festőművészeket ihlet a virág, a rétek színpompája, a gyümölcsösök habfehér vagy rózsaszínű virágdísze.

Mindenesetre az is elég valószínű, hogy a virágimádók telepakolják a környezetüket, otthonukat (szerencsésebbek a kertjüket is) szebbnél-szebb növényekkel. Mai, több részre tervezett blogbejegyzésemet azoknak szentelem, akik tavasztól őszig, sőt télen is megörvendeztetnek egy kertnyi virággal, és zölddel. Mindannyiunk, a város, a szomszédok és önmagunk örömére.

A virágok a természet legcsodálatosabb teremtményei. A legkisebb virág is csodálatos örömet tud szerezni szépségével, az illatával pedig lelkünket bársonyba csomagolja.

Aki a virágot szereti rossz ember nem lehet.Tudom, hogy ti is nagyon szeretitek a virágokat, ezért most hoztam nektek belőle néhányat. A Virág nem szégyenlős, imád szerepelni és igazán romantikus alkatnak vallja magát. De vajon melyik virágot szeretik leginkább az emberek? Egy kis választék hát ajánlónak. Lássuk hát őket!


Aki a virágot szereti... - Videó

Link




































































































































































































 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
Európa virágoskertje- Keukenhof
  2020-04-24 22:00:56, péntek
 
 




EURÓPA VIRÁGOSKERTJE - KEUKENHOF


A virágok és a művészetek szerelmeseinek kötelező látnivaló a világ legnagyobb és legszebb tavaszi kertjeként ismert Keukenhof virágpark Hollandiában.

A virágpark 32 hektárnyi területén 87 különböző fafajta és 100 nemesített tulipánfajta pompázik.


keukenhof-europa-viragoskertje





"Nem látta még Keukenhofot? Akkor nem látta Hollandiát se" - ez az egyik mottója ennek a pompás kertnek, mely Hollandia egyik legnépszerűbb úticéljának számít.


keukenhof_europa_viragoskertje





A hollandiai Lisse városka mellett található, Amszterdamtól délnyugatra. A hivatalos adatok szerint kb. 7 millió virághagymát ültetnek el évente a 32 hektáros parkban. A park minden évben március utolsó hetétől, május közepéig látogatható. A leglátványosabb a tulipánok virágzása idején, április közepén.


Keukenhof, Hollandia, tulipán, virágpark





A Keukenhof (konyhakert) elnevezést a 15. században használták először, amikor is ezen a vidéki birtokon gyűjtötte be Jacoba van Beieren grófnő konyhai személyzete a konyhában szükséges fűszernövényeket. A későbbiekben Keukenhof a Teylingen kastélyt övező nagybirtok részévé vált.

Az első szabadtéri virágkiállítást Lisse város polgármestere, valamint a piacvezető virágtermesztők és exportőrök kezdeményezése nyomán 1949-ben rendezték meg. Ez volt az első alkalom, hogy a Keukenhof mint virágoskert a nagyközönség előtt is megnyitotta kapuit!


keukenhof, virágpark, tulipán, hollandia





Keukenhofban a gyalogutak teljes hossza eléri a 15 kilométert és itt található a híres emberek után elnevezett tulipánokkal szegélyezett ,,Hírességek sétánya" is.


keukenhof-gardens-netherlands-photo_995860-770tall





Ez a kert egyben Hollandia legnagyobb szoborkertje is.


keukenhof_hollandia_viragoskertje





Május közepéig még teljes pompájában csodálhatjátok meg e lenyűgöző kertet!

forrás: holland.com, wikipedia, bakker-holland.hu


Keukenhof “drón-távlatból". Katt a videóra! /Link alatt/

Link








KEUKENHOF


A Keukenhof (fordításban konyhakert) a világ legnagyobb virágoskertje. A hollandiai Lisse városka mellett található, Amszterdamtól délnyugatra, Haarlemtől délre. Méretei miatt gyakran Európa kertjének is nevezik. A hivatalos adatok szerint kb. 7 millió virághagymát ültetnek el évente a 32 hektáros parkban. A park minden évben március utolsó hetétől, május közepéig látogatható. A leglátványosabb a tulipánok virágzása idején, április közepén. Évente több mint 800 ezer embert vonz a kilenc hetes nyitvatartása alatt.

A parkot egy 15. századi vadászterületen alakították ki. A keukenhofi kastély grófjai itt termesztették konyhájuk számára a különböző zöldségeket és fűszereket. A kert többször is gazdát cserélt.

A Keukenhof kerteket 1949 hívta életre a város akkori polgármestere, azzal a céllal, hogy a hollandiai és európai virágtermelők bemutathassák termékeiket illetve a holland export megsegítése céljából.










Keukenhof - The world's largest lily exhibition
/Youtuba egyveleg - tucatnyi videó sorozat a világ legszebb virágoskertjéből/

Link



Keukenhof in volle bloei

Link



Feel Keukenhof Spring Gardens and Tulip Fields

Link



Valami mesés - KEUKENHOF: PPS

Link



Visit Keukenhof

Link



Képgaléria



1





















-


-











 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
Éled a Természet
  2020-03-02 22:22:15, hétfő
 
 










ÉLED A TERMÉSZET


A tavasz a Föld ébredése.
A márciusi szél pedig a reggeli ásítása.

(Lewis Grizzard)








ÉLED A TERMÉSZET


Éled a természet: egyik nap még szürke, aztán zöld.
Lassan éled a természet, és a csendes, magányos táj apránként felélénkül.
Lassan éled a természet. Még kicsit szürke, még kicsit sáros, még kicsit túlságosan csendes a vidék, de már érezni, hogy a fák között lassan előbújik újra a tavasz...

A melengető napsugarak, a kellemes, tíz fok fölötti hőmérséklet érzékelhető hatással van a természetre. Kibújtak és virulnak a krókuszok, rügyezik az orgonabokor.










Rügyező és virágzó fákkal éled újra a természet

A tavasz az újjáéledés és a megújulás jelképe, ezt pedig a kiskertek is tökéletesen jelzik. Megmetszett gyümölcsfák, nyíló tavaszi virágok, rügyező alma, barack, cseresznye és fügefák jelzik, hogy valami új, ebben az évben is elkezdődik.

Szép tavaszi napok jönnek, 20-25°C, szikrázó napsütés. Szépen süt majd a nap, kiülhetsz a nyitott teraszra, abba a nagyon kényelmes kerti székbe.

Elégedetten csodálod a kertedet, a frissen vágott pázsit zöldell, harmatos. Minden növény, virág egységben van a kerttel, minden részlet a kerti tavon keresztül a kis szökőkútig a béke szigete, a megtestesült harmónia. Igazán elfejted minden bajod ebben a megnyugtató környezetben. Kipihent vagy és feltöltődött.

Nem tudsz betelni a kerttel...

Élvezed, hogy kinyílt az élettered, örülsz annak, hogy idén már lesz néhány szem őszibarack a fán, örülsz az egy szem diónak a kis diófádon, örülsz annak, hogy a gyerekek reggelente szemezgetik az epret és a málnát, örülsz a nyíló rózsáidnak és az illatozó violáknak, levenduláknak, és boldogan és büszkén hozod be a kertből a napi 3-4 szem saját, édes paradicsomot.

Tavasszal végre langyos a szél, a levegő megtelik a föld és a nyíló virágok illatának a keverékével, ez maga az élet illata. Ilyenkor az ember nyújtózik egyet és vérében érzi, menni kell, közelről kiélvezni a felengedett föld jótékony leheletét.Engedjünk a kikelet csábításának, vegyük nyakunkba a kertet, segítsünk növényeinknek is kiszabadulni a tél fogságából.







Éled a természet, várnak minket a kerti munkák


Amikor beköszönt a tavasz és újjáéled a természet, a kerttel rendelkezőkre számtalan feladat és kihívás vár. Mire kell odafigyelnünk a fák és bokrok metszésénél? Mit tegyünk a gyeppel és a kerti tavakkal? Milyen a jó öntözőrendszer? És mekkora költséggel jár mindez, ha szakemberekre bízzuk a kertkarbantartást?


A nulladik lépés

Mielőtt belevetnénk magunkat a munkába, érdemes átnézni a kerti szerszámok állapotát. A megfelelően karbantartott és megtisztított eszközpark ugyanis elengedhetetlen a hatékony és eredményes kertrendezéshez.

Ha szerszámaink berozsdásodtak a tél során, dörzsöljük át őket drótkefével! Extrém esetekben bevethetünk rozsdaoldó szereket is, de az ecetes áztatás vagy a szódabikarbónás pasztával való átdörzsölés is hatásos lehet.

A fanyelű szerszámok esetén fennáll a veszélye annak, hogy munka közben előbb vagy utóbb eltörnek a kezünkben. Ezért ha az eszköz nyele repedt vagy korhadt, inkább cseréljük le!

Ha lötyög a nyél, cseréljük ki a a tartószeget! A fát meleg, langyos vízzel tisztíthatjuk meg, majd használat előtt dörzsöljük át csiszolópapírral, a szálkák eltávolítása érdekében!

A metszőollók esetében pedig a megfelelő élezésre és rugók kifogástalan működésére kell odafigyelnünk.


Növényeink gondozása

A legtöbb esetben a télen elfagyott, elszáradt részek levágásával indul a munka. Erre ajánlott kiemelt figyelmet fordítani, hiszen a helyes metszéssel jelentősen kitolhatjuk növények élettartamát, a gyümölcsfák és -bokrok termőképességét pedig akár 30 százalékkal is megnövelhetjük.

A metszésnél arra törekedjünk, hogy a korona szellős és egyenletes legyen, hogy minden ágat ugyanolyan mértékben érjen majd a napfény és a permetszer. A “versengő" ágak közül mindig az erősebbet hagyjuk meg! Közvetlenül a metszési munkák után végezzünk tavaszi lemosó permetezést is!

A füves területek tavaszi felkészítése a gereblyézéssel indul, amellyel eltávolíthatjuk az őszről-télről visszamaradt falevélmaradványokat. Ezt követi a gyeplazítás vagy gyeplevegőztetés, amelynek lényege, hogy a fű tövét levegőhöz juttassuk.

Végül pedig ne feledkezzünk meg a tápanyag utánpóltásról sem! A füves területek, valamint a termő- és dísznövényeink egy jó minőségű műtrágya vagy tápoldat segítségével szinte újjászülethetnek. Választásnál mindig figyeljünk a növények igényeire, az adagolásnál pedig minden esetben a gyártó utasítását kövessük!


A víz az úr

Ahhoz, hogy növényeink szépen fejlődjenek, elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű víz biztosítása is. Egy öntözőrendszer nagyban megkönnyítheti a dolgunkat, de ettől még ugyanúgy oda kell figyelnünk a kertünk igényeire.

Ha öntözőrendszer kiépítésén gondolkodunk, érdemes olyat választani, amellyel 24, vagy akár 48 órát is csúsztathatjuk a programot. Így egy esős időszakot követően néhány gombnyomással kihagyhatjuk az aznapi öntözést, ha úgy ítéljük meg, hogy elegendő a talaj nedvességtartalma. Az esőérzékelő pedig automatikusan kikapcsolja a soron következő programot a csapadékos időjárás esetén.

Ahogy melegszik az idő, érdemes fokozatosan növelni az öntözés időtartamát is. A gyepet napi egyszer ajánlott öntözni, leginkább a kora reggeli vagy a késő esti órákban. A cserjéket elegendő 2-3 naponta ellátni új vízzel, akkor viszont akár 30 percig is működtethetjük a csepegtető rendszert.

Ha pedig már a víznél tartunk, nem feledkezhetünk meg a kerti tavakról sem. Tavasszal ezek felszínét érdemes megtisztítani az úszó szennyeződésektől, valamint ki kell szedni az elhalt növényi részeket is. A teljes vízmennyiség egyharmadát ajánlott frissre cserélni.

A csobogók, szökőkutak motorját vegyük ki, szedjük szét, amennyire lehet, és alaposan tisztítsuk meg a lerakódásoktól és a vízkőtől! A szivattyúk szűrői és tömlői mindig legyenek tiszták! Ha nem sikerül maradéktalanul eltüntetni az alga- és iszaplerakódásokat, inkább cseréljük le az alkatrészeket!


A piszkos anyagiak

Ha a karbantartási munkákat inkább szakemberekre bíznánk, számolnunk kell annak költségeivel is. A télre elzárt és leürített öntözőrendszer tavaszi beüzemelésének ára például általában 5 és 10 ezer forint között mozog, és ebben a legtöbb esetben még nincs benne az ÁFA.

A legtöbb szolgáltató vállal éves kertfenntartást is, amely általában tartalmazza a heti fűnyírást, a cserjék és fák szezonális metszését, a gyomirtást, évi 2 gyepszellőztetést és 4 műtrágyázást, valamint a kártevők elleni permetezést.

Ennek költsége egy 100 négyzetméter alatti kert esetében havi 40-50 ezer forint+ÁFA, de egy 300 négyzetméteres területnél már a havi 150 ezret is elérheti.

Ha csak gyepszellőztetést rendelnénk, 10-20 ezres kiadással számolhatunk, a permetezés ára pedig 10 literenként 5-6 ezer forint+ÁFA, anyagköltség nékül.







ELSŐ A METSZÉS


Jó pap holtig tanul, jó kertész holtig tanulja a metszést!

A metszés tudomány, külön univerzum a kertészkedéssel kapcsolatos tevékenységek között. De azért nem kell megijedni, ha egy-két alapszabályt betartunk, akkor alapfokon mindenki ,,belevághat"! Akár már februárban.







Ha enyhe az idő, a tavaszi metszést már február közepétől elkezdhetjük, főleg a strapabíróbb fajták esetében, mint a körte vagy az alma. Barackkal, szilvával azonban nem árt megvárni a márciust, mert ha nagyon ,,röpködnek a mínuszok“ körülöttünk, és éjszaka erősen fagypont alá zuhan a hőmérséklet, akkor a megmetszett ágak könnyen visszafagyhatnak! Viszont az is fontos, hogy a tél végi metszést legkésőbb március közepéig ildomos befejezni a tavaszi lemosó permetezés miatt.


Koronaritkítás

Az almafa, a körtefa és a szilvafák sűrű koronát nevelnek, ezért a koronaritkítást kötelező elvégezni rajtuk. Nem kell sajnálni fáinkat, de azért először alaposan járjuk körbe őket, hogy ne negyedóra metszés után derüljön ki, hogy mit is kellett volna csinálni!


Egészségügyi metszés

A metszést mindenképpen azokkal az ágakkal kell kezdeni, ami sérült, beteg, megtört, vagy már visszafagyott, esetleg nagyon sok rajta a kártevő, a kórokozó.


Az egymást keresztező, befelé növő ágakat tőből ki kell metszeni vagy fűrészelni

Így járjunk el a törött, sérült, felkopaszodott ágakkal is. Ezáltal a megmaradó termőrészek több fényhez jutnak, a rajtuk levő gyümölcsök biztosabban megtermékenyülnek, és nem utolsó sorban sokkal finomabbak lesznek.


Növekedési ciklusok

Nagyon fontos, hogy tudjuk, a növényeknek, többek között a gyümölcsfáknak növekedési ciklusaik vannak, tehát teljesen máshogy növekszik egy egészen fiatal fácska, mint egy komoly, méretes gyümölcsfa.

A gyümölcstermő növények élete három szakaszra osztható. Az első az erőteljes növekedésé, amikor kialakul a koronaváz, a jövendő termőrészek alapjaival. Ekkor a fa kevés termést hoz. A második szakasz a termőre fordulás. A fa növekedése ebben a periódusban mérséklődik, és már sok termőrész képződik. A harmadik szakasz a termés csökkenése, az öregedés, amikor a növekedés és a termésképzés mérséklődik, majd megáll.







A metszés erősségét tekintve is háromféle metszésről beszélhetünk

Van gyenge, közepes és erős, ami attól függ, hogy mennyit vágunk vissza az adott ágból.

A gyengébb metszés a termőrészek képződését növeli, ezért fiatal fákat közepesen erősen vágjuk vissza, vagy gyengén (a vessző 1/3-át vágjuk le) metsszünk a fa növekedési erejétől függően. ,,Örökzöld" szabály, hogy az erősebb vesszőket hosszabbra, a gyengébbeket rövidebbre metsszük vissza.

Figyeljünk oda, hogy lehetőség szerint mindig a kifelé mutató rügy felett vágjunk, hogy ne befelé nőjenek a hajtások, mert akkor a korona belseje sűrűsödne. A vízszintes hajtásoknál a felső oldalon fejlődik a termőág a rügyekből. Ezért ha választani kell, az oldalra és lefelé tartó nyúlványoktól szabaduljunk meg. Nőjön a fánk felfelé! A párhuzamos csúcshajtásoknál a gyengébbiket mindig tőből nyessük le!

Erős metszéssel alakítjuk a fa hosszanti növekedését, míg termőágat gyönge visszametszéssel nyerhetünk. A visszametszést mindig átlós szögben és 4-5 milliméterrel a rügy fölött kell elvégezni, mivel a sérült ágrész visszaszáradhat vagy fagyhat.

A metszés folyamán figyelembe kell vennünk, hogy a növények mindig felfelé nőnek, tehát ha levágunk egy ágacskát, akkor az utolsó rügy fog a leggyorsabban nőni. Hiába van alatta egy csomó hajtás kezdemény, biztos, hogy a felső fog a legerőteljesebben és a legjobban fejlődni. Ezt nevezzük ,,csúcsdominanciának". A kertész pedig éppen ezt használja ki, hogy amelyik rügyre levágja az ágacskát, az a rügy lesz a legfelső, vagyis az fog a legjobban nőni. Így tudjuk irányítani a növekedést.







Általában azokat a gyümölcsféléket, amelyek gyümölcsei nagy tömegűek - alma, körte, őszibarack -, vagy metszés nélküli állapotuk gondot okoz, a termés mennyisége és minősége jelentősen csökkenne - málna, szeder, ribizli, köszméte, fekete bodza - minden évben illik megmetszeni.

Azonban néhány faj esetében elegendő két-, esetleg három évente metszeni. Ez utóbbiak közé tartozik a kajszibarack, a meggy, a cseresznye, a szilva, a dió, a mandula és a mogyoró. Az őszibarack és a szőlő termőre metszését azonban nem kell elsietni; érdemes addig türelemmel lenni, amíg a rügyek kissé duzzadni kezdenek, és maguktól jelzik, milyen hosszú termőcsapokat kell hagyni.

Meglehetősen gyakran elkövetett hiba, hogy túl sok rügyet hagynak a tőkéken/ágakon. Holott ez nem jelenti azt, hogy ettől több termésünk lenne, mert a nagyobb számú termés nem tud majd rendesen fejlődni, mivel nem kapnak elegendő energiát.

Rendkívül fontos, hogy MINDIG éles és TISZTA eszközzel dolgozzunk, hogy ne roncsoljuk vagy fertőzzük meg a növényeinket!
Ne feledkezzünk el a metszést követően a sebek kezeléséről sem!

Hiszen komoly sebeket ejtünk a növényeinken, a vágási felületek pedig utat engedhetnek a gombáknak és baktériumoknak, amelyek tovább terjedve ágelhalásokat, mézgásodást okozhatnak. Ezért egy ecsettel finoman menjünk végig a megmetszett felületeken, és kenjük be őket sebkezelővel.

Ám a legfontosabb dolog a metszéssel kapcsolatban, hogy elfogadjuk, hogy a metszés nem az azonnali eredményről szól. Nagy valószínűséggel csak a következő év(ek)ben fogjuk tisztán látni, hogy a metszés a megfelelő eredményt hozta-e. És ha nem, akkor tanulni kell a hibákból, és ismét meg kell próbálni!


Első a metszés - Videó

Link

Link







Az alábbi Linkek és videók segítséget nyújtanak mind a tavaszi munkákhoz mind a metszési ismeretek elsajátításához is


Kezdődhet a nagy tavaszi kerttakarítás!

Link



12 kihagyhatatlan kerti teendő márciusra

Link



Színt a kertbe! - így készíts virágágyást

Link



A kerttervezés 3 alappillére

Link



Csodás angolszász előkertek

Link



Sok szép, nagy őszibarackot szeretnél? Akkor így metszd meg a fádat - videó

Link



Február Hogyan kell metszeni a sárgabarackot? - videó

Link



Idős gyümölcsfa megfiatalítása - videó

Link



A rózsák tavaszi metszése - rózsabokor, rózsafa, minirózsa, futórózsa
/Ügyes metszéssel biztos a rózsaözön/

Link



OLTÁS, SZEMZÉS - nemcsak kertbarátoknak!

Link



FÁS NÖVÉNYEK OLTÁSA - Kisfilm
/ Egy film, amiből többet tanulhatsz, mint akárhány leírásból, nem feleslegesen tudományos, viszont alapos, részletes, átfogó. Az egyetlen igazán hasznos oltásról szóló kisfilm. A videó bemutatja az oltási szemzési módokat, és azok gyakorlati megvalósítását./

Link





















 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
Kerti ötletek
  2019-03-29 21:59:04, péntek
 
 





KERTI ÖTLETEK



Tavaszi - nyári idő, 28-30°C szikrázó napsütés. Hétvége van, sokáig aludtál, kipihent vagy és feltöltődött, ma pont nincs nagyon házimunka, ez a nap a pihenésé. A kedvenc, legkényelmesebb hétvégi melegítőd van rajtad, meglátod, hogy milyen szépen süt a nap,csinálsz magadnak egy laza kávét és kiülsz a nyitott teraszra, abba a nagyon kényelmes


kerti székbe.




Elégedetten csodálod a kertedet, a frissen vágott pázsit zöldell, harmatos. Minden növény, virág egységben van a kerttel, minden részlet a kerti tavon keresztül a kis szökőkútig a béke szigete, a megtestesült harmónia. Igazán elfejted minden bajod ebben a megnyugtató környezetben.

Nem tudok betelni a kerttel...



Élvezem, hogy kinyílt az életterünk, örülök annak, hogy idén már lesz néhány szem
őszibarackunk, örülök az egy szem diónknak a kis diófánkon, örülök annak, hogy a
gyerekek reggelente szemezgetik az epret és a málnát, örülök a nyíló rózsáimnak és
az illatozó violáknak, levenduláknak, és boldogan és büszkén hozom be a kertből a
napi 3-4 szem saját, édes paradicsomunkat. Szeretem nézni, ahogy a vadszőlő indái
egyre sűrűbben ölelik át az esőcsatorna csövét, élvezem a természet közelségét!

Az élet álmok nélkül olyan, mint a kert virágok nélkül...

A virágok a természet legcsodálatosabb teremtményei, Isten legédesebb teremtménye, melybe elfelejtett lelket lehelni. A legkisebb virág is csodálatos örömet tud szerezni szépségével, az illatával pedig lelkünket bársonyba csomagolja.

Amikor a dolgok jól alakulnak, és a helyes irányban haladsz, az örömöd minden egyes
pillanattal egyre növekszik - mintha egy csodálatos kert felé igyekeznél. Minél közelebb érsz, a levegő annál frissebb, üdébb, illatosabb.

Ez lesz az ismertetőjele, hogy jó irányba haladsz.

Azt mondják: "Aki a virágot szereti - rossz ember nem lehet"!

Ezzel kapcsolatosan biztosan vannak egymástól eltérő vélemények - pro és kontra - de amiben biztos vagyok:

Az alábbi képek és ötletek videóklipek, nagyon kellemes zenei aláfestéssel, kellemes időtöltésnek fognak bizonyulni!

Lehet ugyanis a kertünk bármilyen szépen megtervezett, ha nem csempészünk bele egyedi apróságokat, sosem fogjuk igazán a magunkénak érezni. Merítsünk ötleteket és alakítsuk kedvünk szerint - így biztosan benne lesz a mi egyéniségünk is.

Kinőtte a gyerek a triciklit? Akkor mostantól virágtartó lesz! És még sok annyi minden más...!




















































































































 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
Csodakert a sivatagban
  2018-12-30 20:15:03, vasárnap
 
 










CSODAKERT A SIVATAGBAN

Dubai Csoda Kert - a világ legnagyobb virágoskertje


Valentin napon, február 14-én nyitották meg Dubai egyik külterületi részén a Miracle Garden - ,,Csodakert" elnevezésű fantasztikus, virágokkal teli parkot, amely egy 67.000 négyzetméteres szabadtéri szórakoztató és pihenő központ első létesítménye a Dubailand területén.

A park egyik szakaszán 1 kilométer hosszú világrekordnak számító virágfal található, valamint rendkívül sokféle, a földet borító különleges, szines virágmotívum és számos szenzációs virágból kialakított térbeli alakzat várja a látogatókat. A kertet a ,,Paradicsom" egy darabjaként is emlegetik, a virágboltívek, a 10 méter magas virágpiramisok és virággal borított veteránautók mellett láthatunk itt szív, csillag és esernyő formájú alakzatokat is .

A park maga 6700 négyzetméternyi területen fekszik, 4 kilométer hosszú úton sétálhatunk körbe és gyönyörködhetünk a beültetett mintegy 45 millió virágban, amelyek közül egyes virágfajtákat most ültettek először az Arab-öböl térségében. A virágok 45 különböző színben pompáznak és a szennyvíz megtisztításával előállított öntözővízzel, csöpögtetéses rendszerrel locsolják őket. A Csodakert megálmodói évente 1 millió látogatóra számítanak, és azt tervezik, hogy évszakonként más és más tematika alapján változtatják majd a virágmotívumokat. A park minden nap reggel 9 órától este 21 óráig tart nyitva május végéig, majd a nyári időszakban szünetel a nyitvatartás és októberben újra megnyitja kapuit.

















































Link










 
 
0 komment , kategória:  Kertünk - házunk - otthonunk  
     2/6 oldal   Bejegyzések száma: 53 
2021.04 2021. Május 2021.06
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 25 db bejegyzés
e év: 320 db bejegyzés
Összes: 4830 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 850
  • e Hét: 7194
  • e Hónap: 33817
  • e Év: 171189
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.