Belépés
furaila.blog.xfree.hu
"Nem az a fontos, hogy milyen iskolákat végeztél, hogy mit dolgozol, hanem hogy milyen EMBER vagy!" BMI ******
2005.10.25
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
Önellátó háztartás, szgk-ról
  2011-08-08 06:58:38, hétfő
 
  A példaadó madjarokról, az önellátó gazdálkodásukról és Szeretet-Gondolati Közösségekről (szgk)...

Olvasva a madjarokról, az első 2007-es Kurultajról és az odautazásról készített riportokról,
sokáig keresgéltem a térképeimet, hogy megnézzem hol a csudában van Kazakisztán, vagy Kazahsztán? Tudtam, hogy a SZU területén, de mióta önálló állam lett... ?
Kezd összeállni számomra a kép, ugyanakkor rengeteg nyitott kérdés marad minden újabb információval...a madjarokról, akik Kazakisztánban, vagyis Kazahsztánban élnek és még a 20. században is jurtákban laktak. Dacoltak a szovjet uralommal. A többségi kazakok, viszont annyira asszimilálódtak, hogy az anyanyelvük lett az orosz nyelv.

A madjarok először 2007-ben találkoztak a magyarokkal kazak területen. Egy olyan városban - amelyik a szovjetek kivonulása után - elhagyott gettók tömegévé silányult.
A madjarok úgy tudtak túlélni mindent, és megtartani identitásukat, hogy berendezkedtek egy önellátó (autokart) háztartásra a családon és a kisebbségi közösségen belül. Megőrizték a családi történelmeiket olyannyira, hogy bárki, akit megkérdeztél ükök ükig visszamenőleg le tudta rajzolni a családfáját. Vagyis, ott megvalósult az, amiről én is írtam a kunszentmiklósi néprajzi leírásom végén az összegzésben, hogy minden családban tudni kellene a genetikai leszármazási múltat, vagyis, hogy ki fia borja is az ember valójában. Ismerni kellene, hogy ezeknek az ősöknek milyen szerepet vagy sorsot kellett vállalniuk a különböző történelmi időkben és harcokban. Legalább az I. világháborútól kezdődően... Mert, - szerintem ennek TUDÁSA kötelezi az utódokat arra, hogy az ősei jó példáját követve, vagy a rossz példából okulva tervezze meg saját életprogramját...
Arról nem is beszélve, hogy ezek a magántörténelmek adják egy nemzet, vagy nemzetiség történelmét.

A 2008-as Kurultaj - Magyarok Országos Gyűlése, azóta minden évben - már itt Magyarországon, Kunszentmiklóson - az én őseim földjén, Bösztörön - lett megrendezve. A 3 napos rendezvénynek az volt a célja, hogy sok-mindent megtanuljunk egymástól. Mi, magyarok például a madjarok (ugyanúgy magyarnak, vagy madzsarnak ejtik) túlélési technikáit tanulhatjuk meg. Jól jöhet még ezen tudás, ha borul a civilizációs társadalmi építmény.

Nekem csak annyiban rokonszenves ez a mindent túlélő rokonság, hogy én is egy önellátó (autokart) háztartásvezetéssel tudtam túlélni az elmúlt évtizedeket. Amiért legalább 7 "bűnben" találtattam - az őseim miatt - a szocialistának hazudott rendszer ellenségének, semmi esélyt nem kaptam attól a rendszertől! Mára már bizonyossá vált számomra, hogy egészen biztosan nem a politikusok fogják megteremteni a magánéleti boldogulásunk lehetőségeit!!!! Nekünk, magánembereknek kell kiépítenünk a saját magánéleti hátországunkat, ahol az önállóság felelősségével és a közvetlen környezetünkkel SZGK-közösségeket (Szeretet-Gondolati-Közösség) létrehozva - túlélhetjük az összes világ- és hazai válságot...

Kunszentmiklósi őseimtől, már kisgyerek koromtól megtanultam az önállóság felelősségét. Nagyapám tanyáján felnőve megtanultam az önálló- önellátó gazdálkodás felelősségét is. Ez a tudásom segített a túlélésben az elmúlt évtizedeket és minden társadalmi negatív diszkrimináció ellenére felnevelni három gyermekemet.

Bóna Mária Ilona

 
 
0 komment , kategória:  Általános  
...új korszak hajnala
  2011-08-08 06:39:22, hétfő
 
  Válság van, vagy egy új korszak hajnala?
2011. július 25. hétfő, 05:12 szabadsajto.com

Történelmi szempontból érdekes kérdés, hogy a 2009-ben kezdődő, és jelenleg is tartó gazdasági világválság valóban egy válság-e, vagy esetleg másról van szó, és napjainkban talán egy új korszak kezdődött el?

Történelmi analógiát keresve vetődik fel a kérdés, hogy amikor például Krisztus után 476-ban összeomlott a Nyugat-Római Birodalom, az akkori emberek válságként élték-e meg az eseményeket, vagy talán felismerték, hogy egy új korszak vette kezdetét, melyet később középkornak neveztek el. Másik párhuzamot keresve merülhet fel bennünk, hogy az Amerika felfedezése utáni években - 1492 és az 1500-as évek kezdete közt - kialakuló általános gazdasági és pénzügyi visszaesés az akkori lakosságban "válsághatást" váltott-e ki, vagy pedig annak felismerését, hogy véget ért a középkor, és kezdetét vette az újkor hajnala. Valószínűleg nem tudták megítélni a dolgok jelentőségét sem az ókor, sem a középkor végén, ahogyan vélhetősen most mi sem tudjuk. Mert mi van akkor, ha most sem válság - azaz átmeneti jellegű gazdasági, társadalmi visszaesés - zajlik, hanem egy tartós átalakulás, mely egy hosszú távra megszilárduló állapotot, vagyis egy új korszakot hoz számunkra? Mi van akkor, ha a fejlett nyugati világ 2000 körül elérte "csúcskorszakát" (mint Róma Trajanus idején) és most egy hosszú hanyatlás kezdetének vagyunk tanúi. Talán egy olyan új korszak indulását éljük most át, amely 50-100 évig az emberiség nagy részének életminőségét, életszínvonalát ugyanúgy visszaveti, mint a "sötét középkor" a fejlett ókori civilizációt. Egyáltalán nem biztos tehát, hogy egy válságot élünk át, mely néhány évig tart csupán, és elmúltával a gazdasági tendenciák úgy folytatódnak majd mint ahogy és amikor abbamaradtak.

Az új korszak neve és kezdete

Az eddigi korszak-elnevezések az egyszerűséget követték: őskor, ókor, középkor, újkor, legújabb kor, időtartamuk pedig egyre rövidült: az őskor még évmilliókig tartott, az ókor már csak 2500 évig (Kr.e. 3000-től Kr.u. 476-ig), a középkort alig több mint ezer évben határozták meg (476-1492), az újkor pedig csupán 500 évnyi időt jelentett (1492-1900). A legújabb kor 1900-ban kezdődött, de ha elfogadjuk a korszakváltás elméletet, akkor 2000 és 2011 közt véget is ért. Itt kell megjegyeznünk, hogy a történészek az egyes történelmi korszakváltásokat előszeretettel kötik egy- egy konkrét évhez (érthető, praktikus okokból), pedig természetesen az ilyen mértékű változások fokozatosan zajlanak. (Nyilván nem releváns azt hinnünk, hogy hajdanán pénteken még középkor volt, hétfőn pedig újkor lett.) Ám ha mégis szeretnénk a mostani váltást is egy adott évhez társítani, akkor talán a 2001 lenne a legmegfelelőbb, több okból is. Egyrészt az általános gazdasági fejlődés valahol ezen évben kezdett megtorpanni, előrevetítve - egyesek által megjósolva - a világválság közeledtét, másrészt ezen esztendőben dőlt össze a WTC, ami a nemzetközi politikában a hidegháború után következő új doktrína eljövetelét hozta. Szintén hasonló eseményekhez kötötték egyébként az ókor végét az utolsó nyugat-római császár elűzését tekintve, illetve a középkor végét Amerika felfedezését illetően. Ezen a ponton az is felvetődik, hogy milyen név illethetné a 2001-ben kezdődő új történelmi korszakot? Ezt vélhetően majd a sokkal későbbi generációk fogják eldönteni, ahogyan ez az eddigi esetekben is történt. Ami e sorok íróját illeti, a "visszaesés kora" vagy a "válságok kora" elnevezések közül választanék. Hogy miért találóak ezen elnevezések? A válaszhoz végig kell gondolnunk napjaink jelenségeit.

* A világ kezd túlnépesedni, miközben a fejlett országok lakossága elöregszik és fogyásnak indul.
*
Világszerte egyre több az éhező és a nyomorban élő.
*
A korábbi évtizedek, évszázadok - gyakorlatilag az ipari forradalom kezdete óta tartó - gazdasági növekedése megtorpant, és ellentétben a korábbi válságoktól (1929-1933 illetve 1973) alapvető tendenciaváltozások zajlanak.
*
A világ lakosságának mindennapjait meghatározó energiahordozók (pl.: kőolaj) fogyóban vannak.
*
A fejlett országokhoz sorolható államok jelentős részében - így hazánkban is - a társadalmi rétegek egyre átjárhatatlanabbak, vagyis például nálunk a felső 1 millió közé kerülés egyre nehezebb, a felső 100 ezer pedig kezd zárt kaszttá változni. Emellett folyamatos a gazdasági visszaesés.

A felsoroltak, és még sok más jelenség - pl.: terrorizmus, környezetszennyezés, klímaváltozás - olyan volumenű változásokat jeleznek, melyek már túlmutatnak egy néhány évig tartó válság keretein.

Mi várható az új korszaktól?

Majdnem biztosra vehető, hogy folytatódnak, sőt felerősödnek az ezredfordulón kezdődő tendenciák: így a túlnépesedés, a szegénység és éhezés kritikus növekedése, a fokozatos - de gyorsuló - klímaváltozás (felmelegedés, az ózonréteg vékonyodása) az energiahordozók mennyiségének csökkenése, a felső rétegek vagyonnövekedése, a terrorizmus térnyerése, a fejlett országok gazdasági visszaesése, a munkanélküliség növekedése. Mindezek komoly következményekkel járó hatása néhány évtizeden belül fog jelentkezni, amikor összeomlanak a ma még működő gazdasági, társadalmi és politikai rendszerek. Egymást érhetik - elsősorban a nyugati államokban - az államcsődök. (A magyar, görög és portugál államcsőd már majdnem bekövetkezett 2010-ben és 2011-ben.) Várható, hogy jelentős méreteket ölt majd a bűnözés Európában, és újra megjelenik - az ETA és az IRA mellett - egy új típusú, európai gyökerekkel rendelkező terrorizmus. Kiszámítható és várható, hogy az egyre szélesebb rétegeket érintő európai szegények kezdetben tüntetések, később pedig terrorista csoportok és akciók szervezésével igyekeznek majd javakhoz és jogokhoz jutni. Néhány évtizeden belül nagyon nagy szerephez jutnak majd a szélsőségek: a szélsőjobboldali (náci) és szélsőbaloldali (anarchista és kommunista) csoportok. Ezen a ponton a prognózis egy pesszimista és egy kevésbé borúlátó verzióra bomlik.

A pesszimista forgatókönyv

Egyes országokban a nyomor és az anarchia olyan méreteket ölthet, hogy a népesség többsége népvándorlásszerűen kezdhet nyugatra vándorolni, a fejlettebb államokba. A jelenség hasonló hatást fog kiváltani, mint a negyedik és ötödik században, amikor a Római Birodalmat elárasztották a barbár germán és nomád népek. A nyugati államok összeomlása felgyorsul, és előbb Európa, majd az USA is elszenvedi történelmének egyik legjelentősebb gazdasági és társadalmi visszaesését. (Valószínűsíthető az akár egy-két évszázados visszaesés is.) Ezzel párhuzamosan a szélsőségek hatalomra jutnak majd bizonyos európai országokban, ami részint a NATO felbomlását, részint helyi háborúk kialakulását okozza majd. A felvázolt folyamat gyorsasága nehezen jósolható meg. A népvándorlás akár 20-25 éven belül, a NATO felbomlása és az európai helyi háborúk kora 3-4 évtizeden belül is bekövetkezhet. A változások közben a Föld minden országában kasztok jöhetnek létre, akárcsak az ókori Indiában. Az ezek közti átjárás minimális lesz, így például a legfelső szinten lévők közé kerülés idővel lehetetlenné válik majd (csak beleszületéssel lesz lehetséges). Létrejöhet tehát egy születési előjogokat élvező kaszt, egyfajta újnemesség, akárcsak a középkorban és kora újkorban. Az eltérést az átjárhatatlanság és a hatalmas vagyoni különbségek jelentik majd, hiszen amíg a régi korokban - ha nehezen is, de - parasztból is lehetett polgár vagy nemes, addig a jövőben ez lehetetlenné válik.
A vagyoni különbségek gigantikusak lesznek: míg az alsóbb kasztokban élők éheznek majd, és szinte őskori körülmények közt tengődnek - modern ellátási rendszerek, szervezett társadalom és modern eszközök nélkül - addig a felső kasztok lakói birtokolni fognak minden 21. századi vívmányt és jóléti elemet. Az egyes rétegek jól elkülönülnek egymástól. Fél vagy egy évszázadon belül a Földgolyó egyes régiói - később a legtöbb régió - visszaesik a középkor szintjére, és a világ lakosságának felső rétege fordított rezervátumokba kényszerül. Vagyis rezervátumokba - melyeket fegyveresen és szinte hermetikusan lezárnak - költöznek a felsőbb kasztok és minden más kívül reked. Egyes amerikai filmek vizionálnak hasonló képet, mely sajnos nagyon is reális lehetőséggé válhat, ha folytatódnak a jelenleg is megfigyelhető tendenciák. A felvázolt jövő egy évszázadát követő időszak már nagyon nehezen jósolható. Talán megint egy új korszak következik, amely fellendülést hoz. Akárhogyan is, de a változások 2000 körül megkezdődtek, és ha nem pont a leírtak szerint alakulnak is a dolgok, azért szembe kell néznünk a várható és közelgő új korszakkal!

 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Sokkal nagyobb válság közeleg
  2011-08-08 06:32:52, hétfő
 
  Róna Péter: Sokkal nagyobb válság közeleg
2011. augusztus 5. 18:50 sonline.hu

Róna Péter közgazdász a keménysajt-üzemről és a kormányfőségről beszélt, amikor a brókere jelezte, eladta az értékpapírjait. Kiszállt mindenből. Alkotómunkába fektet, s eközben a világ szerinte egy jóval nagyobb válságra számíthat.

- Egy egészség gazdaságnak szüksége van olyan késztermékekre, amelyek kifejezik a társadalom jellegét - mondta Róna Péter kisasszondi kastélya kertjében egy legalább másfélszáz éves tölgy alatt. Az asztalon sajtkóstoló: a füstölt és ízesített kategória második helyezettje a világ legnagyobb szakkiállításán. - A mezőgazdaságnak, élelmiszeriparnak jelentős szerepe kellene kapnia a nemzetgazdaságban, ám az elmúlt húsz év gazdaságpolitikája eltolta a szerkezetet az alap- és félkésztermékek felé.

- Amiben kevesebb a hozzáadott érték.

- És ami nem fejezi ki a társadalom alkotóképességét. Ez minden értelmes társadalom alapja, ezt csináljuk Kisasszondon. A gyepgazdálkodástól kezdve az egész termelési láncot lefedjük. Tíz ember munkája, mindenkinek benne van a szíve-lelke és verejtéke.

- Magas szinten ért sok mindenhez, de nem gondolnám, hogy a sajtkészítés köztük van. Keresett hozzá szaktudást?

- Meg is találtam. Külföldről hoztam sajtmestereket, akik segítettek a receptúra kialakításában. Ennek összekomponálása két és fél évbe telt. Importáltam fűkeveréket, Jersey-teheneket szereztünk, melyeknek különleges, sajátos tejük van. Az egész néhány jeles villányi és szekszárdi borász ismerősöm panaszával kezdődött, akik nemzetközileg is elismert boraik mellé nehezen találnak színvonalas magyar sajtot.




- Nehéz piacot találni?

- Más a gondunk. Napi szinten 200 liter tejből csinálunk sajtot, el is adjuk. De 400-600 liter körül válhatunk jövedelmezővé. Ehhez a kiváló tehénállománynak kell növekedni, a szaporulatból építjük az állományt. Van egy nagyon jó, környékbeli inszeminátorunk, saját laborkészülékünk a tejvizsgálathoz.

- Róna Péterrel sajtokról beszélgetni... miközben a miniszterelnökségről is lehet. A közösségi portálon indított kampányról mondta: köszöni szépen, de marad a katedrán. Nem akarnék felelősséget tolni Önre, de tudná a megoldást az ország bajaira? Végig tudná vinni?

- Számos kérdésben van mondanivalóm, de meggyőződésem, hogy teljesen alkalmatlan lennék ennek a kivitelezésére. Nem vagyok politikusi alkat. Hivatásom folytán a nagyon, néha brutálisan pontos fogalmazásra készültem föl. Mint tudós embernek, nekem fontos, mi igaz. Nehezen viselem a tények megmásítását, elsumákolását.

- Tényleg nem javasolnánk a politikát. Ha ki is vívná a választási sikert, amit felénk nem az igazmondással szokás...

- ...sehol sem.

- A politika nem az az üzem. Ami még a kormányfői jelölésnél is fontosabb: mi lesz a svájci valutával? A frankot nem szokta megtippelni, az eurót 280-290 forintos jegyzésre jósolja. Mégis, meddig megy ez?

- Az árfolyam kérdésére a közgazdaságtan a reálgazdasági folyamatok tükrében ad választ. Szakmai szemmel megmondható, körülbelül hol van egy valuta, konkrétan a svájci frank egyensúlyi árfolyama. Az elmúlt harminc évben azonban a reálgazdaság és a pénzvilág teljesen ketté szakadt. Utóbbi eluralta a reálgazdaságot és olyannyira öntörvényűvé vált, hogy a pénzvilágban várható kimeneteket a reálgazdaság elemzéséből nem lehet levezetni.

- Nyilatkozta: a világgazdaság felgyülemlett virtuális pénzügyi eszköze a reálgazdaság termelésének tízszeresét is eléri.

- Így van, a GDP tízszerese a pénzügyi állomány.

- Ideges tőzsdék, pénzügyi minősítők, kockázati besorolások igazgatják a világot ma is. Az elmúlt három év azt mutatta, a pénzvilág működéséhez nem igazán mernek hozzányúlni.

- A 2008-as válság után volt egy 6-9 hónapos rés, ami komoly lehetőség volt a konszenzusra és a pénzpiaci reformokra. A nemzetek közötti rivalizálás meghiúsította ezt, amit a pénzintézetek ügyesen kihasználták. Most véleményen szerint közeleg egy sokkal nagyobb válság, mint a 2008-as. Durva dolgok történhetnek. A helyzet előbb-utóbb, tragikus szenvedések árán, de korrigálódik. A rendszer nem működőképes.

- Mennyire komolyak a veszélyek? Ez lehet kerülni a polgárháborúkat?

- Ezt nem tudom megjósolni. Azt tudom, hogy a világgazdaságban recsegés-ropogás hallható. Idehaza is. És részben, a mi esetünkben is a bankok hibáztathatóak a kialakult helyzetért. Részben.

- Mi lehet mindennek a kifutása, egy vizsgálattal nyerhetnek valamit a devizahitelesek?

- Én azt mondom, ennek a terméknek az egyik jellegzetessége a jelentős túlszámlázás lehetősége. Azt állítom, hogy egy 3-5 éve kötött svájci frank hitelszerződésből egy bíróság vagy független szakértő nem tudja megállapítani, hogy az adós mennyivel tartozik a banknak. Szerintem ez egy szándékos állapot, hogy a bankok annyit számítsanak föl, amennyit akarnak. Meg is tették. Az első kérdés tehát az, mi alapján számolták a bankok a törlesztőrészleteket.

- Ehhez kellene egy független pénzügyi szakértői testület?

- Igen, és pártolnám az Európai Bankfelügyelet bevonását, akivel a vizsgálatot könnyen és gyorsan el tudnák végezni.

- Nem meglepő módon: a Magyar Bankszövetség nem annyira örül a felvetésének.

- Úgy látszik, hogy nem. De ha a bankoknak nincs titkolnivalójuk, akkor azért, ha van, akkor még inkább azért, a tisztázás a véleményen szerint elkerülhetetlen. Hogy a kormány ezt mennyire szorgalmazná, nem tudom.

- Kicsit szkeptikusan hallgatom: nem látom magam előtt a bankszektor kormánytámogatott lapterítését.

- Az eddigi jelek valóban nem erre mutatnak. A jelenlegi helyzetnek mégis arra kell ösztönöznie a bankokat, hogy fontolóra vegyék a kérdést. A bankok a társadalom legnagyobb rétegének az izzó gyűlöletével állnak szemben. A legborzasztóbb az, hogy az állampolgár egyszerűen nem is tudja, mi történik vele. Megalázva és becsapva érzi magát, mert engedte, hogy túljárjanak az eszén. Ez egy veszélyforrás a demokráciára nézve, mert ettől szokott robbanni a társadalmi elégedetlenség.

- A felvetéseit komolyan veszi a közvélemény. De a médiaszerepléseinek számát látva mintha másutt nem lennének kíváncsiak a véleményére. A pénzpiac, a gazdaságpolitika megkérdezi néha?

- Soha. Se a bankok, se a kormányok, se hatóságok.

A leghelyesebb út, ha kierőszakolják a helyzet tisztázását... A leghelyesebb út, ha kierőszakolják a helyzet tisztázását...

- Pedig azt a félmondatot, hogy "köszönöm, miniszterelnök nem", követni szokta, hogy a gazdaságpolitika kialakításában szívesen segítene.

- Így van.

- Még akkor is, ha a jelenlegi kormányt leplezetlenül bírálja?

- Így van. Ez szakmai kérdés, amit meg kell oldani. Ha cinikus lennék, akkor csöndben maradok, és hagyom, hogy a kormány, amit nem különösebben pártolok, bukjon bele. De nem akarom, hogy bármelyik kormány megbukjon. A cél az, hogy segítsünk.

- A világ-GDP tízszeresére hízott virtuális pénzpiac miatt támogatja a határokon átvándorló tőke Tobin-adóját?

- Nem lenne teljes megoldás, de enyhítene a gondon. És az összeget fel lehetne használni a pénzügyi rendszer stabilizálására.

- Létezik jó döntés a devizahitelesek számára? Feltételezem, nem ragadtatta magát frankhitelre...

- Nem.

- ... de ha lenne, mit tenne?

- Nincs jó megoldás az egyéni adósok számára. Nekik az a leghelyesebb út, ha kierőszakolják a helyzet tisztázását a kormányon keresztül. És nevessék ki a kormányt, amikor árfolyamfék-programmal ál elő, ami nem vezet sehová. Amikor a Gyurcsány-Oszkó kormány előállt a magatartáskódex-szel, akkor zárt ajtók között tárgyaltak a bankokkal, de nem tárgyaltak a bank ügyfeleivel. Most jön az állítólag nemzeti érzésű Orbán-kormány, létrehoz egy állítólagos mentőcsomagot, amiről szintén a hitelkárosultak nélkül döntöttek. Ez az alapvető demokratikus jogok olyan megsértése.

- Kierőszakolás alatt mit ért? Szerveződjenek, hallassák a hangjukat?

- Igen, ezt értem alatta. Nem tudok jó tanácsot adni. Már 2007 márciusában elmondtam, hogy a devizahitelezésből nagy baj lesz. Nem vették komolyan.

- Fontos az önbeteljesítő jóslatok lehetősége. Egy oktondi elszólás padlóra küldhet egy árfolyamot. Létezhet oly "bizalomgerjesztés", amikor Obamától Merkelig mindenki vállvetve mosolyog, és a befektetők megnyugszanak?

- Erre nem tudom a választ. Merkel és Sarkozy ezzel a helyzettel nem tud megbirkózni, mert felül kellene emelkedni a nemzeti érdekek kalitkáján. Kohl és Mitterand még tudatában volt a második világháború borzalmainak, s hogy ha a kontinens egyesítése nem jön létre, Európa szét fogja tépni magát. Európa egyesüléséhez egy sokkal nagyobb válságra van szükség, mint amit 2008-ban elszenvedtünk. Ezért fog bekövetkezni.

Telefonhívás érkezik, elnézést kér, majd beavat:
- Éppen most szálltam ki mindenből. Visszaigazolta a bróker, minden eladott.

- Soros György is eladásban van. Személyes vagy világgazdasági okok?


- Utóbbiak.

- Szabad megkérdezni, mekkora mínusszal szállt ki a papírokból?

- Öt-hét százalék.

- Hol lesz a helye a megtakarításnak?

- Sehol.

- Sajt és Jersey-tehén?

- Meglehet. Ha sikerül teret adni az emberek alkotóképességének, mint ahogy Kisasszondon kicsiben sikerült, megváltozik az életük. A méltányosság, az igazságosság és a szabadság hiánya diszfunkcionális társadalomhoz vezet. A magyar társadalom jelentős része ma úgy érzi, kitoltak vele.

- És ez régóta így megy.

- De ilyen körülmények között nincs gazdasági fellendülés, mert az csak kreativitásból, lelkesedésből, élet- és munkakedvből fakadhat. A közgazdász-társadalom a hiányok és egyensúlyok bűvöletében él, de azok csak könyvelői tételek. A tényleges probléma gyökere az, hogy a társadalom nem érzi magát méltányos körülmények között, ahol lehetősége lenne képessége, lelke, ereje alapján alkotni, és annak gyümölcsét élvezni.

- Az egymillió munkahely akkor telitalálat?

- Ha megvalósulna. De egyelőre nem úgy tűnik.

 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Hitelkárosultak és megélhetési
  2011-08-08 06:30:08, hétfő
 
  A Magyar Szociális Fórum közös cselekvésre szólítja fel a kormányt és ellenzékét a Hitelkárosultak érdekében

Budapest, 2011. augusztus 7. vasárnap



A Magyar Szociális Fórum vasárnap arra szólította fel Orbán Viktor kormányát és a parlamenti ellenzéket, hogy tegye félre politikai ellentéteit, és haladéktalanul fogjon össze a devizahitel- és a megélhetési válság enyhítéséért. Az MSZF kezdeményezi a parlament rendkívüli ülésének összehívását a társadalmi probléma megnyugtató rendezéséért - áll abban a közleményben, amelyet Simó Endre, a fórum alapítószervezője írt alá.

A devizahitel-válság 3 millió embert érint Magyarországon. További 3 millióan létminimum alatti szinten élnek. Olyanok is tömegesen válnak fizetésképtelenné, akik eddig törleszteni tudtak. A Magyar Szociális Fórumhoz eljuttatott üzenetek tömkelege tanúskodik arról, hogy százezrek puszta megélhetése került veszélybe amiatt, hogy a hitelezők hibás terméket adtak el a hitelt felvevőknek, most pedig mereven elzárkóznak a hibás termék miatt példátlanul növekvő terhek jogosan követelhető megosztása elől.

A Hitelkárosultakkal szemben folytatott banki magatartást az érintettek úgy élik meg, hogy ki akarják őket fosztani, el akarják venni tőlük ingatlanjukat és ingóságaikat, megalázzák őket, semmibe veszik emberi méltóságukat, sőt elvitatják legalapvetőbb emberi jogukat, az élethez való jogot. Tekintettel arra, hogy a hitelezők túlnyomó többsége külföldi tulajdonú bank és pénzintézet, az érintetteknek az a benyomásuk, hogy az idegen közönyös a magyar társadalom és ember problémái iránt, és egyetlen szempont vezérli, a forráskivonás. Ennek a magatartásnak a következtében családok ezrei zilálódnak szét, nem vállalnak gyermeket, egyesek pedig öngyilkosságban vélnek kiutat lelni a kilátástalanságból és a nemtörődömségből. Minthogy a probléma egyszerre magyar és nemzetközi, a fináncoligarchia társadalmi méretű pusztításával szemben csak államhatalmi eszközökkel lehet eredményesen fellépni, a bankoknak kedvező eddigi politika megváltoztatásával. Az MSZF azt követeli, hogy ez mielőbb megtörténjen az emberek és az ország érdekében! Idehaza és az Európai Unióban egyaránt fel kell vetni a bankok jogi felelősségének kérdését a pénzügyi- és társadalmi válságért. Bátran felül kell vizsgálni az egész rendszer működését - áll a nyilatkozatban.

A Szociális Kerekasztal, mint a magyar civil társadalom reprezentatív fóruma elkészült a deviza károsultak jogérvényesítését szolgáló átfogó munkaanyaggal. A bíróságok elé terjeszthető keresetek alapjául szolgáló dokumentumot csütörtökön hozzák nyilvánosságra egy budapesti sajtótájékoztatón.

Az átfogó munkaanyagot áthatja Róna Péter közgazdász "hibás banki termékkel" kapcsolatos nézete, tekintettel arra, hogy a termékben rejlő kockázat átláthatatlan, kiszámíthatatlan és elszámoltathatatlan. Ezért a hitelszerződés alapján megállapíthatatlan, hogyan számolták ki a törlesztő részt.

A Szociális Kerekasztal elvárja a kormánytól, hogy segítsen a Szociális Kerekasztal társadalmi küldetésének betöltésében, nevezetesen olyan jogi lépések meghozatalában, amelyekkel semmissé nyilvánítják a tisztességtelen szerződéseket, és megfékezik az ország érdekeivel ellentétes pénzügyi spekulációt.+++



Kiadta: MSZF SZK

www.mszfszk.hu

www.hitelkarosultakert.hu

 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Közös megoldás a hitelkárosult
  2011-08-08 06:26:13, hétfő
 
  Róna Péter támogatja az MSZF követelését

Budapest 2011. augusztus 7. vasárnap



Róna Péter közgazdász teljes támogatásáról biztosította a Magyar Szociális Fórumot arra irányuló követelésében, hogy kormány és ellenzéke közösen keressen megoldást a Hitelkárosultak problémájára - tudatta az MSZF vasárnap.

A közgazdász tarthatatlannak nevezte a bankoknak tett engedményeket. A kormány legújabban a fölött is szemet hunyt, hogy a bankok - a svájci frank árfolyamának 180 forinton történő rögzítését követően - mindennemű ellenőrzéstől mentesen, maguk számíthassák és könyvelhessék azokat a törlesztő részleteket, amelyeket a 3 éves időszak lejárta után vissza kell majd fizetni. Ez további önkényeskedésnek ad teret - mondta.

Róna Péter szerint a kormány első számú kötelessége, hogy tiszta vizet öntsön a pohárba, és kikényszerítse a bankoktól a megoldást.+++



Kiadta: MSZF SZK

www.mszfszk.hu

www.hitelkarosultakert.hu

 
 
0 komment , kategória:  Általános  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
2011.07 2011. Augusztus 2011.09
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 16 db bejegyzés
e év: 399 db bejegyzés
Összes: 7719 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 5518
  • e Hét: 6898
  • e Hónap: 7845
  • e Év: 43786
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.