Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 19 
Mókus fenyőmagcsemegéje ( mozgó)
  2012-08-03 16:21:56, péntek
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Mozgó állatos képek  
Makákó majom ( mozgó)
  2012-08-03 16:20:59, péntek
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Mozgó állatos képek  
Kutyakölyökpuszik ( mozgó)
  2012-08-03 16:20:11, péntek
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Mozgó állatos képek  
Kolibri ( mozgó)
  2012-08-03 16:19:14, péntek
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Mozgó állatos képek  
Kismalacok ( mozgó )
  2012-08-03 16:18:05, péntek
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Mozgó állatos képek  
Kiskacsák(mozgó)
  2012-08-03 16:17:05, péntek
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Mozgó állatos képek  
Pihentető gyógyteák
  2012-08-03 16:10:09, péntek
 
 


A civilizációnak rengeteg előnye van. Kényelmesebben élünk, számtalan okos gép segíti a munkánkat, autóval és vonattal, pláne repülőgéppel hamar eljuthatunk úticélunkhoz. Ez jellemzi leginkább mai életünket, ez a hamarság. Mindent sietve csinálunk, gyorséttermekben eszünk, sms-eket küldözgetünk egymásnak, levelet már nem írunk, csak e-maileket. Minden gyorsan kell. Azonnal.
Aztán egyszer csak elkezd fájni a fejünk, egyre gyakrabban. A hirtelen bekapott ebéd után megfájdul a gyomrunk is. Este fáradtan érünk haza, elaludni mégse bírunk, csak forgolódunk, aztán reggel elgyötörten ébredünk. Ha bekapunk egy élénkítő tablettát, megiszunk egy kávét, elkezdődik mégis a nap.
Pihenés helyett nem tudok önöknek gyógynövényeket ajánlani. Ha nem adnak esélyt a szervezetüknek, hogy feltöltődjön, ha nem mozognak, alszanak, olvasnak vagy kirándulnak eleget, semmi nem fogja megoldani a gondjukat.
De segíteni a pihenésben mégis lehet. Készítsenek maguknak gyógyteákat. Miközben beszerzik a hozzávalókat, otthon felforralják a vizet és közben csészébe mérik a teafüvet, aztán leforrázzák, majd nézik az órát, mikor lehet leszűrni, önmaguk javára cselekszenek. Ha utána leülnek a teát elszürcsölni, csak magukkal foglalkoznak, és már ez félsiker.
Mivel lehet szervezetünknek kedveskedni, hogy jobban kipihenje magát?

Több növény is van, melyek teája nyugtató, altató hatású.

A komlót (Humulus lupulus) sokan ismerik, mivel a sör is ebből a növényből készül. Észak szőlője nevét azzal érdemelte ki, hogy csipkés szélű levele hasonlít a szőlőéhez. Hűvös, nedves, mocsaras helyeken tenyészik bőséggel. Mivel lassan alig van mocsaras terület Magyarországon, már csak elvétve találunk vadon termő komlót, hamarosan védett növénnyé válik.
Tonizáló és nyugtató hatása egyaránt van. Pirinyó tobozában található a hatóanyag. Készíthetnek belőle teát forrázással (napi adagja nem több, mint 1-3 gramm, vigyázzanak vele, kis mennyiségben hatásos, sokkal ellenkező hatást érnek el) vagy az aranyló színű, világos tobozokat párnába is tehetik. Helyezzék a fejük mellé, könnyű, álomtalan álmuk lesz. Minden évben frisset szerezzenek be, egy év alatt elmegy a hatása.
A hiedelem szerint terméketlenséget okozhat, ezért találták ki Angliában a ginger ale-t, a gyömbérsört. A gyömbér a komlóval ellentétben vágykeltő növény, így rögtön a sörivás után ezt kell fogyasztani, hogy a finom, ám ravasz sörital nemkívánatos hatását semlegesítsük.
Egy másik, népszerű gyógynövény idegnyugtatásra a citromfű (Melissa officinalis) . Ez a növény sokak szeint a hosszú élet titka. A mentához hasonló alakú, illatos levelű citromfű fűszer-és gyógynövényként egyaránt ismert. Népi neve (mézfű) aromadús voltára, kellemes ízére, egyben a latin névben szereplő melissa (méz) szóra utal. Dél-Európában vadon terem, a mi éghajlatunkon csak termeszteni lehet.
A gyógyászat történetében évszázadok óta ismert és nagyra becsült növény. Paracelsus, a híres svájci orvos azt tartotta róla, hogy meghosszabbítja életünket.
Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Ha alvási problémákra isszák, este lefekvés előtt tanácsos egy langyos csésze teát elkortyolgatni. Szívidegeinket, agyunkat, idegrendszerünket is erősíti, valóban igaz tehát, hogy meghosszabbítja életünket!
A levendula(Lavandula angustifolia) : A levendula neve a latin lavare -tisztítani, mosni igéből származik, mivel az ókorban fürdőket illatosították virágjával. Teát is a virágjából készítünk alvási zavarok, idegfeszültség esetén. Erős, kesernyés íze miatt inkább más teafüvekhez kiegészítőnek ajánlom, elég belőle egy csipetnyit tenni pl. a citromfű teába. Este, lefekvés előtt igyák meg.
A virágból olajat is préselnek, ezt kockacukorra csepegtetve ideges gyomorpanaszokat szüntet, ha pedig a halántékot dörzsöljük be vele, elmulasztja a fejfájást. Idősek otthonában, kórházakban is párologtatják az olaját, hogy jobban aludjanak a betegek. A hagyomány szerint a levendula a szerelemben a szüzesség, a hűség, a házasságban a boldogság és béke jelképe.
Az orbáncfű (Hypericum perforatum) egyre ismertebb, igen kiváló gyógynövény idegességre és depresszióra. Este, lefekvés előtt igyanak belőle egy csészével, de ne tovább 6 hétnél, mert erős hatású gyógynövény. Vérhígító mellé nem ajánljuk, és azt is tudni kell, hogy a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát csökkenti. Egész Európában számos babona fűződik a nevéhez: démonoktól védő hatást tulajdonítanak a szétdörzsölt levelének, a házak és istállók ajtajába akasztották csomóba kötve, hogy távol tartsák a rossz szellemeket.
A tavaszi kankalin (Primula veris) első tavaszi virágunk, igen korán megjelenik. Sárga virágját használjuk álmatlanság ellen és idegnyugtatónak, ebből készítünk teát forrázással. Napi egy csészével, szintén inkább lefekvés előtt ajánlom. A kankalin időjósnak is kiváló: esőre hajló időben összecsukódik, napfényben kinyílik a virága.

Ezeket a növényeket akár össze is keverhetik, így még hatásosabb gyógyteát készíthetnek maguknak. De ne feledjék, amit az előbb írtam: vigyázzanak magukra, pihenjenek, kapcsolódjanak ki időnként. Adjanak esélyt szegény, elgyötört szervezetüknek.
Lopes-Szabó Zsuzsa
Forrás: gyorgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Füvesember a magas vérnyomásról
  2012-08-03 16:01:14, péntek
 
  Kivonat Szabó György-Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember gyógynövényei című könyvéből
:
Egészséges felnőtt ember vérnyomása (kortól függetlenül) 130/80 Hgmm. A magas vérnyomás erősen feszíti az érfalakat, és ez azzal a veszéllyel jár, hogy azok elvékonyodnak, megrepednek. Ez agyvérzéshez, infarktushoz, bénuláshoz vezethet.
Kezelés, megelőzés a galagonya virágos ágvégből készült teával lehetséges. Ha egy héten egyszer egy csésze teát elfogyasztunk normális vérnyomás mellett is, nem, vagy jóval lassabban fog a magas vérnyomásunk az egyéb káros hatások következtében kialakulni. Ez a tea készülhet fagyöngyből is. Alkalmazásuk során saját magukon fogják észrevenni, hogy önöknek melyik felel meg jobban.

A galagonyából az egybibés és a cseregalagonya egyformán jó. A galagonya csak magas vérnyomásnál használható, amikor a vérnyomás alsó értéke 90, vagy e fölött van. Ingadozó vagy alacsony vérnyomásnál a galagonyát nem szabad használni.

A galagonya virágos ágvég a következőket tudja: csökkenti a vérnyomást, szívideget nyugtat, szívritmust szabályoz, érelmeszesedés ellen jó - tisztítja az ereket belülről, nem tágítja azokat, mint a gyógyszerek, ez lényeges különbség a galagonya előnyére. Különösen a koszorúér tisztításában jeleskedik, és van egy nagyon fontos tulajdonsága: a szív és az erek izmait rugalmasan tartja. Ez utóbbi ,,tudása" segít megelőzni a szívinfarktust, a szívizomelhalást és az agyvérzést, mert a szív és az agyi kis erek, ha rugalmasak, nem fordul elő az elhalásuk, illetve nem pattannak el.

A rohanó életmóddal kapcsolatos dolgok nagyon megterhelik a szívet, az egyéb szerveket és az idegeket. Ezért jó, ha heti egy-két csésze galagonyateát megiszunk megelőzésként, a nap bármelyik szakában, akkor is, ha egészségesnek érezzük magunkat.
A galagonyavirágból készült teát úgy készítjük, hogy két és fél deci forrásban lévő vizet ráöntünk egy teáskanálnyi növényre, és fedővel letakarjuk. Kb. 10 percig a füvön hagyjuk a vizet, majd leszűrjük, és étkezés előtt lassan megisszuk. Az étkezés előtt ivott tea jobban, könnyebben felszívódik, ezért érdemes étkezés előtt inni.

A galagonyatermésből készült tea ugyanolyan jó, mint a virágos ágvég. Két eltérés van közöttük: a termésben nincs szívidegnyugtató, mert a termés érésekor az ágvégben már nincs nedvkeringés, ezért nem oda dolgozik a növény, mint ahogyan azt virágzáskor tette, már nem tartalmaz nyugtató anyagokat. A galagonya magja viszont megszünteti az érrögöket. A magot meg kell törni, és egy teáskanálnyi magot 2-3 percig főzni kell két és fél deci vízben.

A megelőzésre használt teát elég kéthetenként is inni, de ha nagyon ritkán, néha-néha iszunk egy csészével belőle, akkor is sokat tettünk az egészségünkért.
Akinek 140/90 Hgmm felett van állandóan a vérnyomása, a következők szerint használja a galagonyateák valamelyikét: minden harmadik nap igyon egy csészével.
160/90 Hgmm-nél kétnaponként igyon a teából egy csészével, de ennél az értéknél már mindenképp orvoshoz kell fordulni. Az a leghelyesebb eljárás, ha a teaivás megkezdésekor már megbeszélik az orvossal azt. Orvosi ellenőrzés mellett a teafogyasztás egy-két hónapja után már lehet a gyógyszert csökkenteni, természetesen csak akkor, ha a vérnyomásmérésnél az adatok megfelelnek. A gyógyszer csökkentését csak fokozatosan szabad megkezdeni. Először csak heti egy napot lehet kihagyni a gyógyszerből, azután újabb hét eltelte után már két napot is. Közben ellenőrizni kell folyamatosan a vérnyomást.

A galagonyateát évekig lehet fogyasztani, semmilyen mellékhatása nincs, csak a vérnyomást tudja csökkenteni. Ismételten mondom, csak állandóan magas vérnyomásnál szabad használni.
180/90-100 Hgmm vérnyomásértéknél már mindennap meg kell inni egy csésze teát. Ilyen magas vérnyomásnál már feltétlenül meg kell beszélni a háziorvossal, ha vérnyomáscsökkentő teát akar valaki inni. Arra az esetre, ha az orvosa nem javasolja a tea fogyasztását, ajánlom, hogy másik, vagy esetleg harmadik orvossal is beszéljenek erről. Esetleg meg lehet kérdezni az orvost, ismeri-e a gyógynövényeket, különösen a galagonya hatását - ez már klinikailag igazoltan vérnyomáscsökkentő -, leeht, hogy csak azért nem javasolja, mert nem ismeri azt.

A galagonya virágos ágvéget úgy is el lehet készíteni, hogy 6-8 órán keresztül hideg vízben áztatjuk. Ebben az esetben vigyázni kell, hogy a hideg víz ne legyen meszes, mert akkor onnan, és nem az erekből fogja a meszet kioldani. Gyógyszertárakban kapható desztillált víz, abban nincs mész. Ilyen készítési módnál 5-6 szem csipkebogyót vagy egy teáskanál csipkehúst is bele lehet tenni a vízbe, javítani, növelni fogja a galagonya hatását.
A másik nagyon hatásos gyógynövény magas vérnyomásra - de ez ingadozó vérnyomásra is - a fehér fagyöngy.
A fehér fagyöngy leveleit és a ceruzánál nem vastagabb ágait gyűjtjük, általában lombhullás után rügyfakadásig. Ekkor van benne a legtöbb hatóanyag. Ahogyan már írtam, nem csak vérnyomáscsökkentő, hanem vérnyomás-szabályozó is. Érelmeszesedés, különösen koszorúér-elmeszesedés ellen jó hatású, serkenti a szívműködést. Jó cukorbetegség ellen is, segíti a mirigyrendszer működését. Készítenek belőle rákellenes gyógyszert - lassítja az áttétek kialakulását. Mint látható, nagyon sokoldalú, hasznos gyógynövény.

A tea elkészítési módja azonban más, mint a galagonyáé. Ezt a növényt hideg vízben kell áztatni 12 órán keresztül, estétől reggelig, vagy reggeltől estig. Mivel azonban a koszorúeret is tisztítja, ezt sem szabad meszes vízben áztatni, mert akkor a vízből oldja ki a meszet. Vagy desztillált, vagy forralt víz a megfelelő. Hagyják kihűlni, és ezután tegyék bele a fagyöngyöt. Meleg vízzel semmiképpen nem szabad a teát elkészíteni, mert minden elbomlik belőle, és semmilyen gyógyhatása nem lesz.
Az alkalmazási módja ennek is ugyanolyan, mint a galagonyáé, vagyis megelőzésre heti egy-két csészével igyanak belőle. Egy csészéhez egy teáskanál fagyöngy kell. Esetleg ritkábban is lehet inni.
160-as vérnyomásnál háromnaponként egy csészével, 180-as vérnyomásnál vagy e felett mindennap egy csészével kell meginni belőle. 2-3 hét után nemcsak a vérnyomásukat, de a vércukorszintet is ellenőriztessék a háziorvosukkal. Akinek normális szinten volt a vércukra, annak nem kell ellenőriztetni, mert a gyógynövények csak akkor viszik le a cukorszintet, ha az magas volt.
A kis télizöld meténgből régebben gyógyszert is készítettek nemcsak teának használták. Ma az én tudomásom szerint már nem készítenek belőle gyógyszert, pedig ez nagy kár, mert kiváló hatású gyógynövény. A teája is kiváló.

Az orbáncfű sok más jó tulajdonsága mellett még a vérnyomást is csökkenti. Minden gyógynövényre vonatkozik, így a vérnyomáscsökkentőkre is, hogy nem egyformán hatnak mindenkire. Ezért ki kell próbálni az egyiket, majd a másikat, esetleg a harmadikat is. Ha szerencsénk van, már az elsőnél elérjük a megfelelő gyógyító hatást. Az nem árt, sőt használ, ha ennek ellenére a többit is megnézzük, és azt fogjuk használni, amelyik a legjobb nekünk. Időnként váltogathatjuk a hasonló hatású füveket.

A gyógynövények hatását lehet fokozni az úgynevezett együttes hatással, amikor két vagy három növényt keverünk össze megfelelő arányban azonos hatásúakból. Az elkészítési módnál kell vigyázni, mert például a fagyöngyöt nem szabad forrázni, ha galagonyával vagy más növénnyel akarjuk vegyíteni, azt a növényt is áztatni kell hideg vízben.
De ha a hideg vízben áztatott fagyöngyöt a már elkészített és kihűlt galagonyával keverjük össze, semmi bajt nem csinálunk.
A magas vérnyomás általában nem egyedüli baja az embereknek, legtöbbször szív- és érrendszeri problémákkal is együtt jár. Az eddig leírt gyógynövények közül a galagonya és a fagyöngy a
vérnyomáscsökkentésen túl ezekre a betegségekre is jótékony hatással van.


A magas vérnyomás velejárója legtöbb esetben a magas koleszterin- és a magas trigliceridszint is. Ilyen esetekben mindenkinek javaslom a napi egy csésze tyúkhúrteát reggel éhgyomorra elfogyasztani. Tapasztalataim szerint ez kb. két hónap alatt megszünteti a magas értékeket. Ha a magas koleszterinszint nem öröklött tulajdonság, feltétlenül változtatni kell az étkezési szokásokon. Kevesebb vörös húst és kevesebb zsírt kell fogyasztani.

Amikor normalizálódott a koleszterin és a triglicerid szintje, akkor sem szabad a tyúkhúrt abbahagyni, heti egy csésze teát szintentartás céljából meg kell inni.

Természetesen a vérnyomáscsökkentő teákat a leírtak szerint párhuzamosan fogyasztani kell.

Végezetül a magas vérnyomásban szenvedőknek javaslom, hogy kezdjék el a gyógynövényekkel történő kezelését a vérnyomásuknak - akik még ezt eddig nem tették -, és ha nem lesznek türelmetlenek, nem hagyják rövid idő alatt abba, megtapasztalják majd saját magukon, hogy mennyivel jobb minőségű lesz az életük. Nem fognak rettegni állandóan a magas vérnyomással járó hatások rémétől. Megnyugszanak idegileg, nem lesz az agyukban ott az állandó félelem. Már ez önmagában is megéri, hogy naponta 10 percet magunkra szánjunk, elkészítsük azt az egy csésze teát.
Forrás: gyorgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Túlterhelt májunk
  2012-08-03 15:54:23, péntek
 
  Gyuri bácsi a füvesember tanácsai :
Az ünnepek, családi rendezvények, baráti összejövetelek alatti nagy evések és esetenként a szokásosnál talán több alkohol fogyasztása igen megterheli májunkat.

Ezt a nagy terjedelmű, igen fontos szervünket nevezhetjük a test központi laboratóriumának is. Súlya eléri az 1,2-1,5 kilogrammot, tehát a test legnagyobb szerve. Funkciói számosak, legfontosabb a méregtelenítés. Minden, amit megeszünk, megiszunk a májunkon halad keresztül, ami szétválogatja, osztályozza a táplálékot. Részt vesz a szénhidrát szintézisben, képes az elraktározott szénhidrátot “előhívni" a szervezetből. Naponta kb. 1 liter epét állít elő, mely kiválasztja a méreganyagokat és segít a zsíros ételek emésztésében. A máj a véralvadáshoz és az immunrendszer működéséhez szükséges fehérjéket állítja elő, szabályozza a kálcium szintjét a szervezetben, fontos szerepe van az ásványi anyag és vitamin anyagcserében.

Jól terhelhető, türelmes szervünk, viszont ha jelét adja betegségének, azt komolyan kell venni. A fejfájás, fáradtság a máj gyengeségére utalhat. Az ünnepek után ajánlatos egy tisztító kúrát végezni, hogy segítsünk májunknak a méregtelenítésben. Ehhez olyan gyógynövényekre van szükség, melyek serkentik az epetermelést, segítik a salakanyagok lebontását.

Ilyenek a gyermekláncfű, a katáng, a máriatövis, a bodzavirág, a fekete ribizli, a dió, az ezerjófű, a csalán.

Általában is érvényes, hogy minden keserű anyagot tartalmazó tápláléknövény hasznos erre a célra, például a cikória, az articsóka, a torma és a fekete retek. Jó hatású a kömény, a mustár, a gyömbér, a menta és a fokhagyma.


Gyógyteából napi egy csészével igyanak 4 héten keresztül reggel éhgyomorra. Mivel ezek a növények keserűek, tanácsolom langyosan, nem hidegen fogyasztani őket. A tisztító kúra alatt koplaljanak is kicsit, ne egyenek zsírosakat, élesztős termékeket, olajban vagy zsírban sült ételeket. Kerüljék a túlzott kávé és alkohol fogyasztást, a csokoládét és a majonézes készítményeket.
Forrás: gyorgytea ˙
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
Gyógynövények helyes tárolása
  2012-08-03 15:50:03, péntek
 
  Gyuri bácsi a füvesember tanácsai a gyógynövények helyes tárolásáról :
Mióta csak foglalkozunk gyógynövényekkel, elsőrendű fontosságúnak tartjuk a jó minőséget. Mivel a vadon termő növények hatóanyaga magasabb, ezért természetes környezetükben, erdőkben és tisztásokon gyűjtjük őket. Feldolgozásuk gondos válogatás után kézzel történik. A nyers növényeket előbb vágjuk, majd szárítjuk, így kerülnek felhasználásig az önök által ismert csomagolásba.
A zacskókon is jelezzük, száraz, hűvös helyen kell tárolni őket. A nedvességet magukba szívják a száraz növények, hosszabb idő után akár be is penészedhetnek. A meleg azért nem jó nekik, mert a kártevők petéi kikelhetnek a kedvező körülmények között, ami nem kis riadalmat szokott okozni a fogyasztók körében.
A nyári lepkék kint a természetben láthatatlan petéket raknak a növényekre, melyek csak arra várnak, hogy életre kelhessenek. Kiirtani őket mérges gázokkal lehet, ami bevett gyakorlat a szakmában, és amit annyira szeretnénk elkerülni, amennyire csak lehetséges. Inkább vállaljuk, hogy időnként magyarázkodnunk kell önöknek. Sokan megértő és elnéző mosollyal hozzák vissza a teazacskót. A természethez közel élő emberek vissza se hozzák, kidobják belőle a kukacot és nyugodtan elfogyasztják a teát.
Az ijedősebbek természetesen visszahozhatják kicserélésre a teákat, az a lényeg, hogy ne dobják ki belőle a gyanús ,,lakókat", zárják le gondosan a zacskót, hogy meg tudják nekünk mutatni, mi volt a baj.
Az is előfordulhat, hogy a lakásban már vannak lisztmolyok, melyek a gyógynövényeket is igen kedvelik. A lelkiismeretükre bízzuk, nem önöknél történt-e gondatlanság. Azt tanácsolom, ha a gyógynövényben találnak molyosodásra utaló jeleket (a növény össze van tapadva, csomókban áll, esetleg látható is benne élőlény) nézzék meg az összes élelmiszert, főleg, a lisztet, grízt, gabonapelyheket.
Legjobb azonban elkerülni a bajt: a teafüveket öntsék ki üvegekbe, fém edényekbe, például nagyobb befőttes üvegbe, kekszes dobozba, ott biztonságban lesznek. Nagyon lezárni nem kell, jobb, ha a növény kis levegőt kap. Kössék le sűrű szövésű anyaggal, amin nem tudnak a kártevők behatolni.
És legyenek nyugodtak, nálunk jobban senki nem törekszik arra, hogy a legjobb minőségű, vegyszer- és adalékanyag mentes, kiváló gyógynövényt tegyük az önök kezébe.

Forrás: gyorgytea
 
 
0 komment , kategória:  Gyuri bácsi füvesmester  
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 19 
2012.07 2012. Augusztus 2012.09
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 566 db bejegyzés
e év: 4676 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 4031
  • e Hét: 12813
  • e Hónap: 44299
  • e Év: 249000
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.