Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
Az ANYATEJRŐL ( KGGYM szakanyag)
  2012-11-23 07:47:59, péntek
 
  Anatómia:



Tejtermelődés




Az anyatejes táplálás módja:
A táplálás a gyermek megszületését követően az egyik legfontosabb kérdés.
Ha egészséges az újszülött, akkor a szoptatás kérdése körül forog a világ, hiszen a megfelelő táplálás az életben maradás egyik feltétele.
Ma már újra divatossá vált az anyatejes táplálás.
Ez kétféle módon történhet, szoptatással és lefejt anyatej adásával. A lefejt anyatej lehet az édesanya saját teje, illetve más anya által hivatalosan, ellenőrzött formában adott anyatej is.

Az anyatej termelődése::
Az emlő mirigyekből, és az azt körülvevő kötőszövetből és zsírszövetből áll. A mirigyek 15-25 különálló, elágazó rendszert alkotnak.
A tejtermelő sejtek, az alveolusok, az egyes ágak végén helyezkednek el, és ezeket sima izom sejtek veszik körül. Az ezekből kiinduló tejcsatornák ágrendszer szerűen futnak a bimbóudvar mögötti tejgyűjtő öblökbe, amelyek külön nyílással nyílnak a mellbimbón.

A várandósság ideje alatt a mell felkészül a szoptatásra, a tejtermelő sejtek elkezdenek burjánzani és átveszik a zsírpárnák helyét. A mell megnagyobbodik. Az anyatej a szülést követően termelődik, eltekintve a kis előtejtől, amely a terhesség végén már előfordulhat.

A szülés után drámai módon lecsökken az ösztrogén és progeszteron hormon szintje, ez a csökkenés váltja ki az agyalapi mirigyben a prolaktin kiválasztódását. A prolaktin nevű hormon hatására a tejtermelő sejtek tejet választanak ki az emlőben. A prolaktin termelődését viszont a csecsemő szopása serkenti, azáltal, hogy stimulálja a mellbimbóban levő idegvégződéseket, és ezek üzenetet küldenek az anya agyába. Az agy veszi ezeket az üzeneteket és prolaktint választ ki.
A tejleadási reflex a ,,let-down" továbbítja az anyatejet a tejcsatornákban oly módon, hogy az oxitocin nevű hormon hatására összehúzódnak a mellben a sima izmok és ez a tejet a tejöblökbe juttatja. Az oxitocin felszabadulását is maga a szoptatás idézi elő.

Az anyatej összetétele:

Az anyatej összetétele nem állandó, hanem folyamatosan változó. Gondoljunk csak arra, hogy a szülést követő első hétben sűrű sárgás színű tej ürül, amelyet colosztrumnak neveznek. A colosztrum tápanyag összetétele a magasabb fehérje és ásványianyag-tartalomban és az alacsonyabb zsír és szénhidrát tartalomban különbözik az érett anyatejtől. Ugyanakkor a colosztrum az érett anyatejnél nagyobb koncentrációban tartalmaz immunglobulinokat, mindenekelőtt IgA-t. Ezt követi a lactáció 6-15. napja között termelődő átmeneti anyatej, amelynek tápanyag és immunglobulin tartalma a colosztrum és az érett anyatej között van. Az érett anyatej, amely összetevőiben már eltér a colosztrumtól, ez egy fehér hígabb tej.

Ezen túl a koraszülöttek édesanyjának a teje is eltér az átlagostól, a baba igényei szerint alakul az összetétele.
Továbbá egy-egy napon és egy-egy szoptatáson belül is változik az anyatej összetétele, hiszen szoptatáskor először egy híg vízszerű tej ürül, amelyet ú.n. szomjoltó tejnek is neveznek, majd a szoptatás második felében ez sűrűbbé válik, amely zsírdúsabb kalóriadúsabb tej. Kimutatták, hogy egy szoptatás alatt akár a négyszeresére is nőhet az anyatej zsírtartalma.

Az anyatej vizsgálata bizonyította, hogy a csecsemő számára az anyatejes táplálás nagyon fontos, sokkal előnyösebb, mint a mesterséges táplálás:

Az anyatej vizsgálata, a kutatások a főbb összetevők megmérésén túl, sok egyéb fontos betegséget megelőző illetve védő funkcióját fedezték fel az anyatejnek.

Feladatok a szoptatás elősegítése érdekében:
A születés után ma már a legtöbb kórházban az újszülöttet rögtön mellre teszik és hagyják, sőt segítik az első szopásnál
Fontos, hogy az újszülött együtt lehessen az édesanyjával, hogy korlátozás nélkül szophasson
A kisbaba ne kapjon a szoptatás megkezdése előtt semmiféle táplálékot
A helyes szoptatási testhelyzet és helyes szoptatási mód megtalálása döntő fontosságú
Az édesanya bízzon önmagában, fontos a pozitív hozzáállás, az akarat, nem szabad feladni, sikerülni fog.
Hazaérkezést követően a sikeres szoptatás egyik záloga lehet, ha az anyának van segítsége az első néhány hétben, így lehetősége nyílik a pihenésre, a regenerálódásra és minden idejét gyermekének szentelheti, a szoptatásra, fejésre fordíthatja.

Szoptatás:
A legújabb módszertani ajánlás szerint a csecsemők igényeit optimálisan az élet első 6 hónapjában a kizárólagos szoptatás, anyatejes táplálás kielégíti. Az anyák 98 %-a képes lenne szoptatni gyermekét, ha megfelelő ismeretekkel, önbizalommal rendelkezne, és megfelelő családi és egészségügyi szakemberek részéről megnyilvánuló támogató segítséggel rendelkezne. Elérendő cél, hogy minden csecsemőt életének első félévében, de legalább 4 hónapos koráig szoptassák, és anyatejen kívül semmi egyéb táplálékot ne kapjon.

A szoptatás módja:
A szoptatás megfelelő módja a szoptatási problémák megelőzésének kulcsa. Valójában a legtöbb szoptatással összefüggő probléma a helytelen szoptatási módok következménye.

A megfelelő szoptatási mód mindig az anya kényelmes elhelyezkedésével kezdődik, hogy lazítani tudjon. Egyrészt azért, hogy képes legyen arra, hogy hosszú ideig erőfeszítés nélkül tudja csecsemőjét szoptatni, másrészt, ha a nem megfelelő testtartás következtében, az anya feszültté válik, akkor nehezen lép működésbe a tej kiürülési reflex (let-down), és ez a kevés anyatej látszatát is keltheti.

Bármilyen testhelyzet, testtartás, amely az anyának és a babának is kényelmes, az jó szoptatási helyzet. Nem szabad, hogy a szoptatás során az anya akár a vállában, akár a hátában feszülést érezzen.

Célszerű változtatni a szoptatási helyzeteket, mert ha különböző szögben tartja az anyuka a csecsemőt, a nyomás a mellbimbó különböző területére esik, és ez segíti megelőzni az érzékenységet.
Igény szerinti szoptatás:

Az utóbbi időben igen elterjedt az u.n. igény szerinti szoptatás, amely korlátozás nélküli, éjjel nappal egyaránt gyakori szoptatást jelent. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a csecsemő szinte egész nap, szinte félóránként szopik, és a mellen van.
Minden csecsemő más, van, aki 24 óra alatt 10-12 alkalommal is szopik és van, aki megelégszik a 6-8 alkalommal.
Jó és célszerű is a csecsemő igényeihez igazodni, és nem az órát figyelni, hogy mikor kell szoptatni. A szoptatások gyakoriságát általában rá lehet bízni a csecsemőre, hiszen ez az ő igénye szerint egy-egy napon belül és hosszabb időszakot tekintve is változó lehet. Ha elegendő az anyatej, akkor a csecsemők általában 1-2 héten belül áttérnek a 7-9 alkalommal való szopásra.

A nagyfokú engedékenység mellett is azért nem ajánlott a 2 óránál gyakoribb szoptatás, hiszen ez már esetleg a tejtermelés ellen is hat, pl. azáltal, hogy sem az anya, sem a csecsemő nem tud pihenni. Ha a csecsemő sír ez nem jelenti mindig azt, hogy éhes.

Honnan tudhatjuk, hogy elegendő-e az anyatej?

Elegendő az anyatej, ha:
A csecsemő egészségesnek látszik
24 óra alatt a csecsemő 4 óránál többet van fent, éber és aktív
A csecsemő csak anyatejet eszik, korlátozás nélkül szophat és legalább 6 -szor szopik
A csecsemő helyesen szopik
A tej folyik
Ha nedves a pelenkája és a széklete laza, sárga és megfelelő gyakoriságú
Ha nincs elég anyatej:
Az egy mellből való szoptatásról áttérhetünk a 2 mellből való szoptatásra, de ennek meg van az a veszélye, hogy a csecsemő mindkét mellből csak a híg, könnyen ürülő anyatejet szopja ki.
Ilyen esetben mindig azzal a mellel kell kezdeni a szoptatást, amellyel abbahagyta, annak érdekében, hogy a csecsemő a zsírdúsabb tejhez is hozzájusson.
Ha így sem elegendő az anyatej, akkor lefejt anyatejjel lehet hozzátáplálni, amely lehet az édesanya saját anyateje és más anya teje.
Ki kaphat más anyától anyatejet?

Az anyáktól begyűjtött anyatejet a kórházakban ápolt, a csecsemőotthonokban nevelkedő és az otthon gondozott csecsemők kapják meg. Minden esetben igaz, általános szabályként elfogadott, hogy pótlásra csak akkor kerülhet sor, ha az édesanya saját csecsemőjét ellátni nem tudja. .

Kell-e fejni?
Ez az a kérdés, amelyben a szakemberek véleménye sem mindig azonos. Ma van, aki azt a nézetet vallja, hogy az igény szerinti szoptatás mellett nincs szükség további fejésre, mert a kereslet és a kínálat elve érvényesül. Ez sok esetben be is válik, de sok esetben nem és az anyatej túl korai elapadásához vezethet. Ilyenkor nincs tartalék a rendszerben, amelyhez fordulni lehet különböző problémák esetén. Lefejt tej csak akkor van, ha azt előzőleg lefejik.

Gondolok itt, például arra, hogy
Ha az anya egyedül marad a gyermekkel, már nincs segítsége, minden munkát neki kell elvégeznie, fáradt lesz és kevesebb lesz a teje.
Valaki megbetegszik a családban
Idegeskedés
Lelki megterhelés, szülés utáni hangulatváltozások, labilitás miatt, stb.
Ezek sajnos mind-mind a tejtermelődés ellen ható tényezők.
Véleményem szerint minden anyukának meg kell tanulnia fejni, hiszen a fenti okon túl is bármikor előfordulhat, hogy erre szüksége lesz.

Milyen okok lehetnek ezek?
Ha a csecsemő túl gyenge a szopáshoz
Tejtermelés fokozása céljából
A baba fejlődése során egyre nagyobb mennyiségű táplálékot igényel, mely biztosítható számára a rendszeres szoptatással, majd az azt követő fejéssel. Normál esetben a 6.-8. hét végére érhető el az-az egy-egy alkalommal termelődő anyatej mennyiség, amely a szoptatás végéig elegendő.
Ha az emlő túltelődött - ez általában a szülést követő 2.-5. napon történik meg, ilyenkor az anya a mellét fájdalmasnak, duzzadtnak, feszesnek, forrónak érzi. Ilyen túltelődés később is előfordulhat, ha a csecsemő bármilyen ok miatt ritkábban eszik, vagy helytelen módon szopik.
Mellgyulladás megelőzése illetve gyógyítása céljából
Anyatejgyűjtés céljából
Tejtermelés fenntartása céljából, ha az anya és a csecsemője valamilyen ok miatt távol van egymástól, el vannak különítve, pl. betegség miatt
Meddig kell fejni?

Legalább 6-8 hétig, nappal minden szoptatást követően, abból a mellből kell fejni, amelyből a csecsemő szopott. A fejés ideje ne legyen több 20 percnél, illetve addig kell fejni, amíg a mell elfogadhatóan lazává válik és megkönnyebbül. Ezzel egy időben a másik mell fejésére akkor van szükség, ha az túltelődik forró feszes, és kényelmetlen érzést okoz az anyának.
A 6. hét végére általában jól bejáródnak a tejcsatornák, az anya jól meg tanul szoptatni és fejni, ezt követően szükség szerint, az anya igényei szerint, illetve e fent felsorolt okok miatt kell vagy lehet fejni.

A fejés higiéniája:
Ha az anyának az a szándéka, hogy felhasználja a lefejt tejet, akkor nagyon fontos a higiéniai szabályok betartása. Ennek ki kell terjednie a mell tisztító lemosására és a kéz fertőtlenítésére, valamint a fejéshez használatos eszközök alapos tisztítására és fertőtlenítésére.

Miért fontos ez?
Ha nem ügyelnek a fejés körülményeire, az eszközök fertőtlenítésére, akkor az anyatejbe fejés közben a környezetből, a bőrünkről és az eszközökről nagyon sok baktérium kerül. Coliformátumú bélbaktériumok, staphilococcusok, és igen magas lehet a csírák száma is. Mivel az anyatej nagyon jó táptalaj, ezért a bekerült baktériumok nagyon gyorsan elszaporodnak. Ha a bekerült illetve elszaporodott baktériumok száma jelentős, akkor azok megbetegíthetik azt a csecsemőt, aki megkapja az anyatejet. Ezért ezeknek a higiéniai szabályoknak a betartására nem csak az anyatej másnak adásakor, de a saját gyermek érdekében is feltétlenül szükség van.

Forrás : internet / Szerző: Schneidler Margit


Előtej-anyatej-tehéntej összehasonlítása:

...... ........... ........... ............ Colosztrum:...... .......Érett anyatej:...... ........Tehéntej:
Energia (Kcal)...... ........... ..... 67...... ........... .........70...... ........... ........... ..... 66
Zsír...... ........... ........... .......... 3.....G...... .............4,2,......G...... ........... ......3,7... g
Tejcukor...... ........... .............5,7...G...... .............7,4......G...... ..... ...... ..... 4,8...g
Fehérje...... ........... ..............2,3...G...... ............ 1,07.....G...... ........... ......3,5...g
Vas ...... ........... ........... ........ 0,1 Mg...... ............0,1.....mg...... ....... nyomokban
Kalcium...... ........... .............48... Mg...... .......... 35....... Mg...... ............117.... mg
Foszfor...... ........... ............. 16... Mg...... .......... 15....... mg...... .............. 92... mg
Nátrium...... ........... ..............50...Mg...... ............15...... mg...... ........... .....50... mg
Kálium...... ........... ........... .....75....Mg...... ...........60......mg...... ...... .......140...mg


 
 
0 komment , kategória:  Szakanyagok  
Fertőtlenítés Anyatejes táplálással kapcsolatos tudnivaló
  2012-11-23 07:07:47, péntek
 
 






Hogyan kell fertőtleníteni?
Előkészületek az anyatej lefejéshez:
Ha az anyatej fejéséről beszélünk elengedhetetlen, hogy a fertőtlenítésről, sterilizálásról is szót ejtsünk. Mindenki által ismert, hogy az anyatejet steril körülmények között, (steril eszközzel) steril edénybe kell lefejni.

De hogyan kell mindezt a gyakorlatban megvalósítani?
Mit jelent ebben az esetben az, hogy steril?
"Sterilitásnak (csíramentességnek) nevezzük az anyagok (eszközök, tárgyak, műszerek, textíliák) azon mikrobiológiai állapotát, melyek mentesek minden mikroorganizmustól, valamint ezek összes nyugvó (latens, anabiotikus) formáitól. A gyakorlatban a sterilitással szemben támasztott további fontos követelmény, hogy az anyagok ezen csíramentes állapotát - sterilitását - azok felhasználásáig fenn kell tartani."

A háztartásokban sterilitás nem, vagy csak nagyon nehezen valósítható meg.

Ezért ebben az esetben a sterilitás valójában fertőtlenítést jelent.

"A fertőtlenítés (dezinfekció) minden olyan eljárás, amely a külső környezetbe kikerült kórokozók elpusztítására, illetőleg fertőzőképességük megszüntetésére (inaktiválására) irányul."

Mi a teendő szoptatáskor?

Elegendő szoptatáshoz a kéz és mell tisztítása. Ez alatt egyszerűen, egy alapos, lehetőleg antibakteriális szappanos, melegvizes mosakodást értünk. A szappan lehetőleg folyékony szappan legyen, amit a családból más nem használ.

Mi a teendő az anyatej fejésekor?
Ebben az esetben nem elegendő az egyszerű mosakodás, mert fejés közben a kezünkről, bőrünkről, a mellszívóról vagy az üvegről baktériumok kerülnek, amelyek tárolás közben szaporodnak. Tehát az a feladat, hogy a fejés előtti fertőtlenítéssel megakadályozzuk, hogy sok baktérium kerüljön az anyatejbe, a megfelelő tárolással pedig a szaporodásukat kell meggátolni.

Nézzük a teendőket!

Mit értünk a mell fertőtlenítése alatt?
Ez alatt egy alapos, folyékony fertőtlenítő szappanos, melegvizes mosakodást értünk. A szappan lehetőleg folyékony és fertőtlenítő hatású legyen, amit a családból más nem használ.

Mit jelent a kézfertőtlenítése?
Alapos, melegvizes, folyékony fertőtlenítő szappanos kézmosást. A kezünkön a szappant legalább 30-60 másodpercig habosítani kell, e közben át kell dörzsölni a tenyerünket, a kézhátát, az újjak közét és az alkar alsó harmadát. Természeten a körmünknek makulátlanul tisztának kell lennie.

Megjegyzendő, hogy az antibakteriális szappan nem ugyanaz, mint a fertőtlenítő szappan.

Hogyan kell fertőtleníteni a mellszívó készüléket és a gyermek etetésénél használatos eszközöket?
Otthon a tejadó anyák által bizonyítottan fertőtlenítésre, a legegyszerűbben, legolcsóbban, vegyszermentesen megvalósítható módszer a kifőzés, melynek az eredményességét a tejadók által leadott anyatej bakteriológiai eredményei bizonyítják.

Lehet, hogy ez a módszer korszerűtlennek tűnik, de még mindig ez az egyik legbiztosabb, leghatásosabb az otthon alkalmazható eszköz fertőtlenítő módszerek közül.

Az anyatej fejéséhez használatos mellszívó készüléket, a tárolására szolgáló üveget és az üvegzáró tetőt is kifőzéssel lehet fertőtleníteni.
Kifőzés kivitelezése:

A kifőzésre használt edény zománcozása legyen ép, fedele jól záródjon és ezt az edényt másra, ne használja.

A művelet megkezdése előtt az eszközöket, tárgyakat mosószeres vízben alaposan mossa és öblítse el.

A mellszívó főzhető részeit olyan méretű edénybe tegye, amelyben azok lazán helyezkednek el és annyi vizet engedjen rá, hogy azokat a víz bőven ellepje. Ez megvalósítható úgy, hogy az edénybe beleterít egy csak erre a célra használt nem sűrű szövésű textíliát (pl. pelenkát), erre helyezi a mellszívó alkatrészeit apró darabjaira szétszedve, majd felengedi hideg vízzel, és a tárgyakat lazán beleköti a textíliába. Ügyeljen arra, hogy a víz az így elkészített csomagot lepje el. (1. kép) Ha nem köti textíliába az alkatrészeket, akkor a műanyagból készült részek feljönnek a víz tetejére, és a vízből egy részük kilóg. Ebben az esetben nem lesz megfelelő a fertőtlenítés. A 2. képen jól látható, hogy még nehezékkel (kanállal) sem lehet ezeket a tárgyakat teljes egészében a víz alatt tartani.

A vízkő ( mészkő) lerakódás megelőzésére 1 kiskanál citromsavat (gyógyszertárban kapható) vagy 1 evőkanál citromlevet (közértben kapható) javasolt a vízhez hozzátenni. Citromsav használata nélkül kifőzés után a az eszközön vízkő, mészkő rakódik le, ami fehér porszerű
anyag, amitől az eszköz érdes tapintatú és csúnya lesz, de fertőtlenített.

Mindez javarészt megelőzhető a citromsav használatával, ezért feltétlenül javasolt a használata.

Az így elkészített edényben a vizet forralja fel, a víz forrásától (bugyogás) kell a behatási (kifőzési) időt számítani, ami 30 perc.

Akkor jár el helyesen, ha az edényre a fedelet csak a víz felforrása után teszi rá, így a behatási időtartam mérése jól ellenőrizhető.

Úgy célszerű a víz forrását szabályozni, hogy csak gyenge bugyogás legyen észlelhető, ekkor a víz 100 0C-os, de a forralás következtében feleslegesen sok víz nem tud elpárologni.

A kifőzés ideje alatt ügyeljen arra, hogy a tárgyakat és eszközöket a víz végig ellepje.

Kifőzéssel történő fertőtlenítés időtartama minden esetben 30 perc! Ennyi idő feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a baktériumok és vírusok mellett a gombák és a spórák is elpusztuljanak.

A víz kiöntése után a forró alkatrészeket rakja szét egy vasalt tiszta textíliára, azzal takarja le, ahol az alkatrészek kihűlnek és megszáradnak.
Helytelen, ha a kifőzés ideje alatt a víz elpárolog és ezt a kifőzés alatt pótolja. Ilyenkor a víz hőmérséklete átmenetileg 100 0C alá csökken és így a behatási idő nem lesz elegendő.

Ezt az eljárást naponta egyszer kell elvégezni a gyermekek etetéséhez és az anyatej fejéséhez használt eszközökkel, tárgyakkal.

Még a citromsav használata mellett is előfordul, hogy a gyakori főzés következtében a tárgyak néhány hét után elvízkövesednek, akkor azokat a szükségletnek megfelelő gyakorisággal háztartási vízkőoldóval vízkőteleníteni kell. Természetesen ez után a szokásosnál is alaposabban kell elmosni és elöblíteni a mellszívót, majd újra ki kell főzni a következő használat előtt.

Ha a mellszívónak olyan alkatrésze is van, amelyet nem lehet kifőzni, de az anyatejjel érintkezik, akkor azt 2 %-os Neomagnolos oldatban napi 1 alkalommal 2 órán keresztüli áztatással lehet fertőtleníteni.

Az oldat elkészítésének módja: 1 dl vízhez 2 tbl. Neomagnolt kell tenni, ügyelve arra, hogy a tabletta maradék nélkül feloldódjon. Figyelni kell rá, hogy az oldat hatásossága szobahőmérsékleten kb. 8 órán belül kimerül, tehát ekkor, ha szükséges új oldatot kell készíteni. Az elkészített oldatot a gyermekek elől el kell zárni.

Az Anyatejgyűjtő Állomásra az anyatejet adó anyák az Állomástól kapott steril üvegbe, a mell és a kézfertőtlenítése után, kézi fejéssel vagy fertőtlenített mellszívó készüléket használva fejik és adják le anyatejüket. Az így leadott anyatejet rendszeresen bakteriológiai vizsgálatnak vetjük alá.

Ha a saját gyermeke számára feji le az anyatejet, akkor is a fent leírt módon kell fertőtleníteni, ha azt szeretné, hogy az anyatejébe, - amelyet a gyermekének ad,- a lehető legkevesebb baktérium kerülhessen. Ennek eléréséhez ennél kevesebb nem elegendő!








Forrás : internet /Szerző: Schneidler Margit
 
 
0 komment , kategória:  Szakanyagok  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
2012.10 2012. November 2012.12
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 342 db bejegyzés
e év: 4676 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1658
  • e Hét: 10440
  • e Hónap: 41926
  • e Év: 246627
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.