Belépés
suzymama.blog.xfree.hu
Aki szeretetet vet boldogságot arat!! Suzy Mama
1901.01.01
Online
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 4 
Csicsóka - sokoldalú
  2013-01-31 12:18:51, csütörtök
 
 
Méltánytalanul mellőzzük az étkezéseink során ezt a növényt, pedig le kellene váltanunk a burgonyát... csicsókára.
Hogy miért? Itt olvashatod:
(cukorbetegeknek prediabéteszeseknek kötelező olvasmány!)

A csicsóka fontos diabetikus alapanyag, íze hasonlít a retekéhez, de annál jóval édesebb. A 20-28% szárazanyagot tartalmazó gumókban 14-16% inulin és polifruktozánok (levulóz, szinantrin) vannak. A levulózból és a szinantrinból keletkező fruktóz (gyümölcscukor) könnyebben és gyorsabban emészthető a répacukornál. A fruktózt a cukorbetegségben szenvedők szervezete a vércukorszint emelkedése nélkül hasznosítja.

A csicsóka gumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma gátolja az egyéb szénhidrátok és hízlaló tápanyagok felszívódását, fokozza laktató hatását, és meggátolja a székrekedés kialakulását. Kedvező biológiai adottságait pedig fokozza a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cink ásványianyag-tartalma, a béta-karotin-, B1-, B2-vitamin, niacin-, és C-vitamin-tartalma. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin. Gumói főleg inulint tartalmaznak, keményítőt csak csekély mennyiségben.

Ezt a nálunk méltánytalanul mellőzött gumós zöldséget a nagyvilág elegáns éttermeiben gyakran homár, libamáj, szarvasgomba, nemes tengeri halak, fésűkagyló és más drága ételek társaságában tálalják.
Csak fantázia kérdése, mert szinte minden alapanyagunkkal harmonizál. Fogyaszthatjuk nyersen, salátákban, párolhatjuk, főzhetünk belőle szószokat, kifacsart levéből kitűnő turmixital készíthető - naranccsal, citrommal, mézzel, almával, de köretként csicsókalepényt készítenek, és kelbimbóhoz, csirkéhez adják.

Gyógyhatása

A csicsóka fő hatóanyaga az inulin növényi rostanyag, amely képessé teszi a szervezetet arra, hogy öngyógyító tevékenységének maximumát érje el. A leggazdagabb inulinforrás eddigi ismereteink szerint a már a Bibliában is említett csicsóka. Az inulin vízben oldódó nagyméretű rost, amely a bélben sértetlen marad, s így magához vonzza a jó baktériumokat a táplálkozásra. A káros bélflóra tagjai számára viszont az inulin a szaporodást és táplálkozást illetően közömbös. A rossz hatású Clostridium perfringens és sok egyéb káros baktérium inkább a finomított cukor bomlástermékein élnek.

Gyermekkori élelmiszer-allergiák

A gyermekkori élelmiszer-allergiák esetében megállapították, hogy szinte kivétel nélkül a Lactobacillus, az Acidophilus és a Bifidobacteria törzsek lecsökkent számával egyidejű Enterobacteriaceae család túlfejlődése a kiváltó ok. Bélflórát helyreállító beavatkozásként müzlibe vagy gyümölcsléhez adagolt inulinnal az élelmiszer-allergia megszüntethető.

Szív- és érrendszeri betegségek

A koleszterin- és trigliceridcsökkentő hatás elérésének egyik hatékony módja szerint 1-2 evőkanál csicsókaport keverjünk 1-1,5 dl narancsdzsúszba.

Fokozottabb trigliceridképződést segítő hatása a vér szabad zsírsavtartalmának csökkenésével járhat együtt. Ezzel a trigliceridértékek javulnak, amely kedvező szív- és érrendszeri hatást eredményez. A rendszeres csicsókafogyasztással csökkenthető a vér húgysavszintje, így a túltáplálkozásból eredő elhízás, vesekő, köszvény, hipertónia, szívkoszorúér-betegségek megelőzésében kiemelkedő jelentőségű táplálékunk a csicsóka és az abból készült termékek.

Cukorbetegség és elhízás

Cukorbetegség esetében az inulin mint szénhidrát-energiaforrás azért jelentős, mert a vércukorszintet tartós fogyasztás esetén sem emeli. Az inulin metabolizációjához nincs szükség inzulinra, sőt az inzulinfüggőséget is csökkenti, s a vércukorszint beállítását megkönnyíti.

A csicsókagumó fogyasztása azért is előnyös a mai, elhízáson alapuló népbetegségek megelőzésében, mert az inulin molekulahosszúsága miatt nem reszorbeálódik, emberben pedig (az inulináz enzim hiánya miatt) nem bontódik és legfeljebb a vastagbél baktériumflórája képes valamelyest feldolgozni. Így az inulin az emberi táplálkozásban csak ballasztanyagként jön számításba és fogyaszt. A burgonya mellett és helyett mind a népélelmezésben, mind az elhízottak és cukorbetegek diétájában felhasználható és hasznosítható, sőt e betegek még többet is fogyaszthatnak belőle.

Forrás: antalvali
 
 
0 komment , kategória:  Egészség,életmód  
Búzafű jótékony hatása
  2013-01-31 12:16:26, csütörtök
 
  Búzafűlé - 1 rész


Miért kell kipréselni a levet a búzafűből és hogyan kell fogyasztani?

A búzafű cellulóz rostokkal rendelkező növény, s mint az ismert, az emberi gyomor a kérődzőekkel ellentétben nem alkalmas ezen rostok feldolgozására, megemésztésére. Ez az egyik oka annak, hogy a búzafű levét kipréselve, folyékony állapotában fogyaszjuk. A másik igen nyomós ok pedig az, hogy csak így lehetséges olyan mennyiségű hatóanyag bevitele, amennyire szükségünk van. Elég nagy zűrben lennénk, ha a reggelire elfogyasztott léhez a rostot is kénytelenek lennénk elfogyasztani, tekintettel arra, hogy a lé csak igen kis térfogathányaddal van jelen a búzafűben.

Fogyasztása:

Az egyik legfontosabb tudnivaló, hogy a búzafűlének semmilyen egészségre káros mellékhatása nincs, lévén "egyszerűen csak" élelmiszer. Hogy kire hogyan hat, az a fogyasztója pillanatnyi egészségi állapotától nagyban függ, de az irány minden esetben a szervezet helyes egyensúlyi állapota felé mutat. Természetes és rendkívül pozitív, koncentrált hatóanyagai révén a teljes szervezet működését egyértelműen pozitívan befolyásolja. Lúgosító hatása révén a szervezet egy idő után elkezdi lebontani a felhalmozódott káros anyagokat - ezt a folyamatot nevezik egyszerű szóhasználattal a hétköznapokban méregtelenítésnek. A méregtelenítés folyamata eléggé intenzív, fogyasztás alatt a felhalmozódott káros anyagok a szervezetből folyamatosan, a vizelettel és a széklettel egyaránt ürülnek. A folyamatnak vannak tünetei, kísérőjelenségei, esetenként nem is a legkellemesebbek, de gyorsan múlnak. Észre fogjuk venni a vizelet megváltozásán és gyakoriságán, valamint esetleg felhígult széklet is kísérheti a folyamatot, ezek a jelenségek természetesek, a méregtelenítéssel függnek össze és hamar múlnak. A pozitív hatások ritkán már 5-6 nap elteltével jelentkeznek, viszont átlagosan inkább a második hét vége felé, napi két kockányi mennyiség fogyasztása mellett. Attól kezdve természetessé válik a jobb közérzet, a kisebb fáradékonyság, nagyobb munkabírás.

A búzafű magas klorofill tartalma szervezetünk oxigénellátását javítja, amelynek egyik pozitív hozadéka például a gyulladások gyorsabb múlása. A kipréselt lének igen magas az enzim és fehérjetartalma, ezen érték megőrzésére az egyetlen lehetséges mód a mélyfagyasztás, más módszerek értének megőrzésére alkalmatlanok. Ha kipréseltük a levet, akkor szobahőmérsékleten mintegy 30 perc elteltével már törvényszerűen elindulnak a biokémiai bomlási folyamatok, melynek következtében a folyamatos bomlás és leépülés következtében az idő előre haladtával a búzafűlé egyre nagyobb hányadát veszíti el igen értékes tartalmának. Ezért csak frissen préselt, vagy az azzal egyenértékű, friss préselésből mélyfagyasztott búzafűlevet igyunk, s lehetőség szerint a még teljesebb hatás érdekében éhgyomorra igyuk, majd pedig hagyjunk fél óra "előnyt" amíg semmit sem fogyasztunk, s azt követően lehet a szokásos módon folytatni a napot.
 
 
0 komment , kategória:  Egészség,életmód  
Szedres dunahullám
  2013-01-31 11:50:28, csütörtök
 
  Hozzávalók:
Tésztához:
25 dkg Rama margarin
20 dkg porcukor
4 egész tojás
1 cs sütőpor
30 dkg liszt
15 ek tej
2 ek kakaópor
szeder

Krém:
5 dl tej
2 cs epres pudingpor
20 dkg Rama margarin
20 dkg porcukor
Tetejére:
1 tábla tortabevonó
2 ek olaj
Elkészítése:
A Rama margarint, a porcukorral és a tojások sárgájával habosra kikeverjük. A tojások fehérjét kemény habbá verjük. Hozzáadjuk a habhoz a sárgás masszát, majd végül a sütőporral elkevert lisztet is. Egy közepes méretű, sütőpapíros tepsibe elszórjuk evőkanállal a massza felét, a maradékba 2 ek kakaóport keverünk és ezt is belekanalazzuk a tepsibe. A szedret a tetejére szórjuk. 170 fokos sütőben tőpróbáig sütjük. Ha kihűlt lehúzzuk róla a papírt.
A krémhez a pudingot felfőzzük a tejben, majd ha kihűlt hozzáadjuk a Rama margarint és a porcukrot, majd alaposan kihabosítjuk. Rásimítjuk a süteményre, majd vízgőz felett felolvasztjuk a bevonót az olajjal és a puding tetejére simítjuk. Hagyjuk, hogy megdermedjen, majd szeleteljük.

Marcsi receptjei
 
 
0 komment , kategória:  sütemények ,édességek  
A nyomor dala
  2013-01-31 10:56:09, csütörtök
 
 
Méltóságról papolnak...

Unokáink nemzedéke
megvetéssel fordul majd el,
ha rágondol e hitvány népre
mely nem méltó a nemzet névre.

Kétharmadot tartunk most el,
akik méltatlanok az ember névre!
Akik Istent nem ismernek,
taposnak a nincstelenen.

Megosztottság minden szinten,
aki beteg az nem is ember
S aki szerzett diplomát,
,,Kegyelmeséknél" most lakáj!

Tudja már a csíziót és
éli ezt a víziót, hogy
hajuljon a gerince, ha
menni akar wellnessre!

Arcán szégyen nem pirul
ha vezényszóra kivonul,
ütni, kinek nyomorán
hitvány lelkét eltartják!

Méltóságról papolnak
azok, akik rabolnak!
Elveszik az életet
s kidobják a becsületet...
 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 4 
2012.12 2013. Január 2013.02
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 114 db bejegyzés
e év: 1531 db bejegyzés
Összes: 8746 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1043
  • e Hét: 2527
  • e Hónap: 8899
  • e Év: 59690
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.