Belépés
taltos1.blog.xfree.hu
Bármit tesznek ellenem, az a javamra fordul! Tatiosz: Ne kívánd mások balsorsát, mert a sors közös, és a jövő előre nem látható. Ossian: A ritka tisztes... Gábor Gabriella Táltos
1940.08.08
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 7 
Hogyan éljünk egészségesen legalább 100 évig?
  2014-04-23 23:54:36, szerda
 
  Hogyan éljünk egészségesen legalább 100 évig?
2014.03.22. 17:42, repaati






Valamikor 1992-ben a Pekingi Akupunktúra Meridián Kutató Központ meghívására először indult el egy lelkes, főleg természetgyógyászokból álló csoport Pekingbe, hogy megtudja a választ a címbeli kérdésre.

Pekingben nem az új, modern épületek és városrészek, hanem az ősi belváros, a Hu Tong sikátorai érdekeltek. Hogyan élnek hagyományosan a kínai emberek, különösen az idősebbek. Milyen megbetegedés gyakori náluk?

Érkezésünk -egy 9 órás repülőút után- a hajnal fényében, csodálatos tavaszi időjárásban tette nevezetessé az út kezdetét. Szállodánk csupán középkategóriás, de ötperc gyalogútra van az ő "Váci utcá"-juktól a híres Wan Fu Jing-tól (magyarosan lefordítva: "van fitying" a vásárláshoz). Ugyanezen a bevásárló úton van -tízpercre- Peking legrégebbi, megmaradt katolikus temploma a Szt. József Székesegyház.
Az egynapos pihenés után másnap -a szállodánk dísztermében- kezdődött az előadássorozat, melynek programját, video melléklettel, már érkezésünkkor megkaptuk. Előadónk egész Kínában ismert, a biofizika professzora, Zhu Zong Xiang , a tudományok doktora, aki -munkatársai segítségével- angol nyelvű, multimédiás bemutató formájában tartotta meg előadás-sorozatát.

Eszerint a kínai egészségfelfogás az un akupunktúrás meridiánok létén alapszik. "Akupunktúra Meridiánok Biofizikája" c. több nyelvre lefordított könyvében 500 oldalon közöl bőségesen bizonyítékokat arról, hogy ezek az energiát (kínaiul: csí-t) közvetítő pályák a bőrünk alatt, a bőr és az izompólyák között húzódnak, pontosan úgy, ahogy többezer éves orvosi irodalmukban már szerepel. Itt jegyzem meg, hogy nekünk, a tanfolyam résztvevőinek is adott lehetőséget, hogy saját magunkon kimutassuk a meridiánjainkat az ő általa felfedezett "meridián-visszhang" módszerrel.

Egészséges emberben az életenergia akadálytalanul kering, a 12 fő és a két középvonali meridiánban. Betegség állapotában a meridiánban elakad az energia. Ahhoz, hogy az egészséges állapot fenntartható legyen -tudjuk, hogy a biológiailag várható életkor ember esetében 120 év- megfelelő gyakorlással, un. " 3-1- 2" meridián-gyakorlatok végzésével kell, mintegy napi 20-30 percet szánni a saját meridiánjaink szabad energia-áramlásának biztosítására. Hogy milyen gyakorlatok ezek? A "3" arra utal, hogy három meridián-ponton akupresszúráznunk kell magunkat. Az "1" jelentése a hasunkról szól: fekvő vagy álló helyzertben hasi légzést kell naponta végezni. Végül a "2" a lábaink erejének a próbája:fizikai mozgás, akár helyben guggolás végzése is naponta szükséges.

Már az első nap estéjén szállodai szobánkban előadónk kedves felesége továbbtanított minket a gyakorlatok pontos kivitelezésére. Reggel hétkor egy fiatal kínai hölgy kivitte a vállalkozóbb csoporttagokat egy közeli parkba, ahol a pont-masszírozást, a hasi légzést (persze állva) és a fizikai gyakorlást csoportosan végigvette velünk.Itt tapasztaltuk meg, hogy milyen jótékony hatású az, ha többen -gyógyulni vágyók- összeállnak egy csoportba és a reggeli vagy esti időszakban együtt gyakorolnak.

Így lehetővé vált, hogy 11 napos kintlétünk során senki se lett beteg, pedig a Nagy Fal megmászása és a Ming sírkamrák többemelet mélységű járataihoz való leereszkedés nagy fizikai próbatételt jelentett, mindjárt a harmadik napon.

Ami még különös odafigyelést jelentett és jelezte, hogy meghívóink küldetést szánnak nekünk az az, hogy útravalónak a következőt kérték. Hazatértünk után, az előrehaladásunkról -az ő általuk adott mellékleten- beszámolván, ha valaki változást érez az egészségi helyzetében jelezze vissza nekik. Továbbá, amint lehetőségünk engedi, kezdjük el továbbadni, tanítani mindenkinek ezeket a meridián gyakorlatokat. A magyar egészségügy mostani orvost és beteget egyaránt kiszolgáltatottá tevő állapotában úgy gondoljuk, hogy ez erkölcsi kötelesség. Indulójuk szövege szerint: "3-1-2 ne hagyd el magad, vedd kezedbe saját sorsodat. Életed így meghosszabbítod, betegséged magad gyógyítod. Rajta hát, add tovább, szeretettel add tovább ezt a nagy csodát. Száz évig élj!"

Természetesen több kérdésre kitért még az előadónk. Élő példákat hozott a magasvérnyomás, az időskori cukorbetegség, a szívkoszorúér-betegség, a reumás izületi bántalmak köréből.


Vegyük most sorra a gyakorlatokat.

Első az akupresszúra. A "3" arra utal, hogy három meridián-ponton akupresszúráznunk kell magunkat.

Erröl a három pontról lesz szó a következőkben. A Vastagbél-4 -es pont, a kézfej háti oldalán található, a hüvelyk és mutatóujj kézközépcsontjai találkozása előtt. Ezt a pontot a fej területén lévő problémákra masszírozzuk elsősorban, úgy, hogy a másik kezünk hüvelykujjával nyomjuk ahogy a z ábra mutatja. Napi 3-5 perc masszázs elegendő, ahhoz, hogy ne legyen fej- és torokfájásunk, látás- és hallásproblémánk, allergiás orrfolyás (szénanátha), arc- és homloküreg-gyulladásunk. Ezeken túl, mint a Vastagbél-meridián pontja,hasznos a székrekedés és más vastagbél-problémák megelőzésében, az immunrendszer működésének erősítésében és nem utolsó sorban -mivel a tüdő-működésre is jó hatású- a dohányzásról való leszokás könnyítésében is.

A második, a Szívburok-6 -os pont, aminek a helye a tenyéroldali csuklóredő közepe felett 3 ujjal, a két hosszú ín között van. Ezt is a másik kéz hüvelykujjával célszerű massszírozni 3-5 percig. A hagyomány szerint, mivel a szívburok "védi a szívet" , ez a pont a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzését szolgálja elsősorban, úgy, hogy naponkénti masszázsával elkerülhető a szívizom-elhalással járő koszorúér szűkület éppúgy mint az érszűkület. Nemcsak az artériák falában lévő símaizom lazításával hat, hanem a hörgőket, azaz a légutakat is tágítja tüdőbetegség, asztma, stb. megelőzésére is. Úgy mondják, hogy minden panaszra jó, ami a rekeszizom felett, a mellkasban jelentkezik. Általános símaizom-lazító hatásánál fogva a hasi szervek görcoldására (gyomor-, egegörcs, stb.) oldására is jó. Végül, de nem utolsó sorban itt kell szólnom arról a kínai orvosi tételről, hogy a szív a lélek székhelye . Ebből következik az általános nyugtató hatása, hiszen jó álmatlanságra éppúgy, mint olyan neurológiai és pszichiátriai kórképek megelőzésére és gyógyítására is, mint az epilepszia és a depresszió. Előbbi esetben hatását azzal magyarázzák, hogy oldja az agyi epilepsziás gócban az érgörcsöt ezzel szüntetve a roham kialakulását okozó agyi oxigénhiányt. A Szívburok meridián a régiek szerint " a lazítás ellenőre". Ne felejtsünk el tehát lazítani legalább egyszer naponta ennek a pontnak a masszírozásával.

A harmadik pontunkat a lábszáron a térdkalács alsó szélétől négy ujjnyira, a sípcsont élétől egy hüvelykujjnyira kifelé, oldalra, az ábrán látható helyen találjuk. Itt, mint a másik két pont esetében is a szaggatott vonal a meridiánt jelöli, ez esetben a Gyomor-36 -os pontról van szó. A pont, a meridiánja alapján a gyomorral áll elsődleges kapcsolatban, de általánosítva elmondható, hogy minden belső szervünkkel, ami a rekeszizom alatt található. Csak felsorolva: gyomor- és nyombélfekély, reflux-betegség (gyomorsav-túltengés), étvágytalanság, vagy éppen elhízás, húgy- ivarszervi megbetegedések (pl. időskori impotencia-problémák), stb. A szóbanforgó gyomor-meridián végigfut a lábon egészen a második lábujjunk körméhez. Ezzel magyarázható, hogy a pont naponkénti 3-5 perces masszírozásával fokozzuk az állóképességünket is, mint mondják, felér egy kocogással. Ez a pont a kínai hagyomány szerint " a hosszú élet pontja ". Nincs az a kínai család, ahol ne lenne hagyomány ennek a pontnak a megtanítása már gyermekkorban, hiszen az igazi egészségmegőrzést már a gyermekkorban el kell kezdeni. Így elősegíti a gyermekek testi-lelki fejlődését, segíti a szervezet ellenálló-képességének csúcsra járatását (un. "immun-pont" éppúgy, mint a Vastagbél-4). Fokozza a gyomorfal kiúrítő irányú mozgását innen van nemcsak a fogyasztó hatása, hanem hányinger szüntető hatású is. Csökkenti illetve megelőzi a magasvérnyomást. A gyomor-meridián az arcról indul, a látásélesség megtartásában, a szembetegségek megelőzésében is nagy a szerepe. Ha valakinek reggel, a tükör előtt lepedékes a nyelve, ezt a pontot masszírozva a gyomorműködése javulni fog. Jótékony hatású még kismamák tejmennyiség-fokozására is.

Összegezve tehát a felsorolt három pont masszírozása egész testünkre jótékony hatású. Kipróbálásra javasolom valamennyi olvasónak. Legyenek kitartóak és az eredmény nem marad el. Ne feledjék a fenti jó hatások egyúttal mellékhatások nélkül érhetők el. Talán egy kivétellel: kismamák a Vastagbél-4 pontot inkább ne masszírozzák.


Vastagbél-4 Szívburok-6 Gyomor-36


A "3-1- 2" elnevezésből a légzés és a fizikai mozgás ("1" és "2") még hátra van Ezekkel fogunk most megismerkedni. Az "1" a hasi légzésre utal.

A hasi légzés igen fontos az egészség megőrzése szempontjából. Kinaiul belső helyreállítási technika a neve. Lehet kinyújtózva fekvő helyzetben vagy egyenesen ülve is végezni.A köldök alatt középen található pontra vagy inkább tájékra koncentrálunk, melyet kínaiul Qi tengerének hívnak. Két ujjnyira találjuk a köldöktöl lefelé és befelé. A Qigong gyakorlók Dantien néven ismerik ezt a helyet, ami fontos belső erőközpont.

A gyakorlat ábrán látható kivitelezése során a mellkas nem tágul és a légzésszámot olyan alacsonyra vesszük, hogy az még kényelmes legyen. Ez azt jelenti, hogy eleinte percenként tízszer lélegzünk, majd később ezt a számot 4-5 -re csökkentjük. Mialatt az orrunkon keresztül belélegzünk egyidejúleg elképzeljük, hogy a friss levegő a köldök alatti erőközpontba áramlik. A belégzés alatt a hasizmok lazák, az alhas lassan fújódjék fel. Aztán rövid szünet, majd a levegőt lassan, szájon át kell kifújni. Kilégzéskor a hasizmot húzzuk be, amennyire lehet.


Fontos, hogy a légzést természetes módon végezzük, minden eröltetés nélkül. Az sem baj, ha esetleg a végén álomba szenderülünk. A legfontosabb az, hogy mindennap végezzük, mert ha valami egyszer a szokásunkká válik, az természetes lesz számunkra.

De mi az a nagy előny, amiért ezt az egyszerű légzési módot annyira javasoljuk naponta végezni?

A lényeg, hogy kilenc energia-vezeték, un. meridián fut végig az alhason. A gyomor, a lép, a vesék és a máj meridiánjai duplán szimmetrikusan haladnak, míg középen a Befogadó.vezeték halad. A következő ábra szemlélteti a meridiánok haladását. Az oldalt legkivülre kanyarodó máj-meridiánt ne keressék, mert nem fért rá ezen a képen. (Ezért szokás a meridián térképeken oldalnézetet is rajzolni.)

A hason futó meridiánok haladása

A kínai orvoslás elmélete szerint a máj meridiánja az ingerlékenységért felel, a méregtelenítéssel összefüggésben sok vér tárolására képes és beszabályozza a vérnyomást. Kiegyensúlyozottá tesz. A lép és a gyomor meridiánjai -ha kiegyensúlyozottak- a jó emésztést biztosítják. Sőt rugalmassá teszik az izomzatot, meggátolják az ödémásodást, szabályossá teszik a női ciklust, és a lép "a helyén tartja" a belső szerveket. A vesék tárolják a velünk született energiát, felelnek a fejlődésért, a fogakért, a csontok szilárdságáért és az agyműködésért. Innen a régi mondás: "A vesédbe látok." Más szóval ismerem a rejtett gondolataidat is. A befogadó vezeték a yin energia tengere, olyan pontokat sorakoztat fel, amiken keresztül táplálja a szervezetet, jó hatású a szívre, és minden más belső szervünk működésére.

A hasi légzés folyamán a hasizmok mozgása aktiválja a fenti kilenc meridiánt, feloldva a test és az elme szorongásait. A velünk született és a szerzett qi (ejtsd: csi) és a vér áramlását javítva relaxáló hatású és tartósan csükkenti a magas vérnyomást. Ebben külön szerepe lehet a köldök alatti Dantien központnak, melyet a test és a lélek megtakarított életenergiája fő tároló helyének tartanak. Az erre való koncentrálás tehát nemcsak a gondolataink elcsendesítéséhez vezet, hanem az energiáink így gyorsabban visszatérnek. Ezért mondják, hogy a hasi légzés a már tárgyalt három pont masszírozása mellett a meridián-gyakorlat egy másik, nagyon fontos technikája. Folyamatos gyakorlása megteremti az egészségmegőrzés másik fontos feltételét.


A "2" a lábak tudatos edzésére utaló tornagyakorlatra vonatkozik, mivel két lábunk van.

Különösen a középkorú és korosodó olvasóinknak ajánljuk a fizikai gyakorlat tudatos végzését. "Legyen naponta legalább egyszer verejtékes a homlokunk!" -tartja a régi mondás. Van aki a szabad levegőn végezhető futást vagy úszást választja. A kínaiak a szobában végezhető tevékenységként a guggolás és a felállás ismételt végzését ajánlják. Guggoláskor a lábak legyenek válszélességben, lábfejek párhuzamosan és a karok mellmagasságban előre. A tenyerek leguggoláskor lefele mutatnak, és kilégzünk, amikor leguggolunk. Belégzéskor egyenesedünk fel, ekkor a tenyerek már felfelé fordulnak, mintegy megmerítve tenyerünkbe a föld-energiát. Legalább harminckét guggolás ajánlott egyszerre, úgy végezve, hogy a sarkunk a földön marad leguggoláskor is.


A testgyakorlás mennyisége a sebesség növelésével és az ismétlésszámmal szabályozható. A mozgás tényleges időtartama ne legyen hosszú, guggolásra öttől tíz percig terjedő időtartam bőven elegendő. A testgyakorlatnak akkor megfelelő a szintje, ha a pulzusszám jelentősen megnő és a gyakorlat végeztével verejtékezünk is. A legfontosabb az, hogy naponta gyakoroljunk, jó levegőn, nyitott ablak mellett. Ha szokássá alakítjuk, mindennapi életünk részévé válik.

Ezzel a három gyakorlattal a kínaiak ezrei hisznek az egészséges, hosszú életben. Miért ne kövessük mi is a jó példát, hiszen náluk hagyomány volt az orvost addig fizetni, amig az emberek, a páciensek egészségesen maradtak.


Szerző: Dr. Eőry Ajándok háziorvos, természetgyógyász

- JU Cinka társaságában.

Forrás:http://repatii.gportal.hu
 
 
1 komment , kategória:  Egészség  
A vietnámi konyha titkai
  2014-04-23 22:10:55, szerda
 
  A vietnámi konyha titkai

Ma már nálunk is egyre többen kóstoltak eredeti vietnami fogásokat a vietnámi étkezdéknek és éttermeknek köszönhetően, mégis keveset tudunk erről a különleges, friss alapanyagokat használó délkelet-ázsiai konyháról. Ismerjük meg közelebbről a vietnámi ízeket!

Változatos konyha sokféle hatással:

Az északon Kínával, nyugaton Laosszal, dél-nyugaton Kambodzsával határos Vietnam konyhája legalább annyira sokszínű, mint amennyire gazdag, és többféle hagyományhoz is köthető kultúrája, változatos a növényvilága. Az ország egykor része volt az Indokínaként ismert, több országot magában foglaló francia gyarmatbirodalomnak, amely elnevezés arra is magyarázatot ad, mely konyhák gyakoroltak döntő befolyást a vietnámira. Az észak-dél irányban hosszan elnyúló, 1976 óta ismét egységes ország északi részén tálalt fogásokban határozottan tetten érhető a kínai, míg a középső és déli területeken a főként khmer hagyományokat magában foglaló indiai, a modern fogásokban pedig országszerte a francia konyha hatása - és természetesen mindezek keveredése. A francia örökség nyilvánvaló a mindenütt kapható bagettben, a kávé és a kávézás meghonosodásában, de olyan zöldségfélék termesztésében és a vietnami konyhába integrálódásában is, mint az articsóka vagy a spárga, a zöldfűszerek közül pedig idesorolható a kapor.





Az igencsak bőséges vietnami reggeli részét képezi a bagett és a leves is

Ez az európai lenyomat tetten érhető a fogások kifinomultságában, amelyek különböznek a térség országaiban kínáltaktól, nem mellesleg sokkal kevésbé csípősek. Ennek is köszönhető, hogy bár a délkelet-ázsiai ország európaiak számára mindenképp egzotikus fogásai igen jellegzetes fűszerezésűek, az autentikus vietnami ételek sok esetben nem is állnak olyan távol a mi ízlésünktől.

A vietnami étkezések három alappillére:

Ha három fontos alapanyagot kellene kiemelni, a rizs - a térség országaihoz hasonlóan - biztosan az első számú lenne. Már csak azért is, mert Vietnámban a rizst igen kreatívan fogyasztják: némi túlzással a rizst rizzsel és még több rizzsel.

Nem egyszerűen köretként, sőt főételként, de készítenek belőle tésztát, rizspapírt, számos különlegességet. Ennek megfelelően minden étkezésnél szinte főszereplő. Ínséges időkben, mikor jó, ha napi egy tál rizshez jutott a lakosság döntő hányada, igencsak megtanulták a leleményes háziasszonyok, hogyan lehet a legtöbbet kihozni ebből a fűféléből. A rizsre szegényebb vidékeken még ma is sok helyen csupán halszósz kerül, amely európai átírásban nuoc mam. Sikerrel pályázna a képzeletbeli top 3 alapanyaglista második helyére. Ez a szósz a kifinomultabb ételek szinte mindegyikében fontos szerephez jut. A halakat az országot keletről határoló Vietnami-öböl, délen pedig a Dél-kínai-tenger biztosítja nem egyszerűen a halszószhoz, de a sokféle halas fogáshoz is a lakosság számára.





A zöldfűszerek rendszerint egészben kerülnek a tányérokra

A szerencsés klimatikus viszonyoknak köszönhetően szinte megszámlálhatatlan egzotikus gyümölcs és zöldségféle terem Vietnámban. A környező országoktól eltérően mégis a friss fűszernövények sokrétű használata teszi különlegessé a helyi fogásokat, nem is meglepő, hogy összegfoglalóan a zöldfűszerek tekinthetők a harmadik legfontosabb alapanyagnak.

A vietnami konyha jellegzetes alapanyagai:

A nélkülözéssel teli évszázadok, de a 20. század történelmi-politikai viszontagságai is máig érzékelhetők a vietnami étkezési szokásokon. Hosszú idő után az utóbbi évtizedekben kezdtek ismét előtérbe kerülni az ország nagy hagyományokkal rendelkező (ún. mandarin) konyhájának hagyományos, illetve újraélesztett fogásai.





Századokon át egy tál rizs nem csupán az ételt, de az életet is jelentette Vietnamban

Az európaiak nagy része az ország kultúrájáról és ezzel együtt étkezési szokásairól is jórészt háborús filmekből (mint pl. az amerikai 'Apokalipszis most') vagy a gyerekkorát itt töltött francia írónő, Marguerite Duras művei alapján készült romantikus mozikból (bizonyára sokan emlékeznek Catherine Deneuve felejthetetlen alakítására 'A szerető' c. filmben), könyvekből tájékozódik az itteni életről. Az első nagy áttörést a vietnami élet bemutatásáról egy 1993-as film hozta mind a kulináris, mind pedig a kulturális élmények terén. Ennek köszönhetően világszerte egyre többen figyeltek fel a vietnami gasztronómiára is. Ez pedig a Franciaországba emigrált vietnámi rendező által megálmodott, a hazai mozikban is vetített 'A zöld papaya illata' című film volt.

Itt lehet látni például, hogy a vietnámi szegények konyhájának egyik meghatározó növényét, a vízi spenótot (a kínai konyhában ong choy névre hallgat) miként is készítik el. A címadó zöld papaya pedig a nálunk is beszerezhető, rendkívül egészséges gyümölcs éretlen termése, amelyet zöldségként készítenek el, ha pedig beérik, gyümölcsként fogyasztják.





Vízi spenóttal és chilipaprikával hirtelen pirított fogások sokasága készül


A rizs mellett vitathatatlanul a zöldségek, valamint a halak és a tenger gyümölcsei játsszák a legfontosabb szerepet a vietnami konyhában.

A fűszernövények gyakran kerülnek a tavaszi tekercsbe, de lehetnek salátaalkotók is, az étkezés kiegészítői, szinte mindig asztalra kerülnek. Számos, nálunk ismeretlen zöld fűszernövény mellett a bazsalikom több fajtáját is használják, leggyakrabban a thai bazsalikomot. A már említett kapor mellett fontos fűszernövény a citromfű, a menta, a metélőhagyma vagy más néven snidling, a nálunk alig ismert, kissé csípős mustárfű, az ánizsos aromájú vörös perillafű vagy másként: fekete peszterce. A legjellegzetesebb a gyakran vietnami korianderként is emlegetett, hegyes zöld levelekkel rendelkező fűszernövény (tudományos neve: polygonum odoratum), amely igen aromás, kissé csípős. Természetesen a koriander és a tőle igencsak különböző hosszú levelű koriander (eryngium foetidum) is szerepel a vietnami zöldfűszerek minden képzeletet felülmúlóan színes palettáján.

A buddhizmus hatása az étkezésben és a zöldségek fogyasztásának jelentőségében is tetten érhető országszerte. Jóllehet Vietnám igazi paradicsom a vegetáriánus táplálkozás hívei számára, a zsírszegény, vitaminokban, rostokban gazdag zöldségételek nem merülnek ki a változatos salátákban, fantáziadús nyers, párolt, sült és pirított fogások sokasága kerül az asztalokra. A zöldségeket természetesen gyakran kombinálják halakkal, húsokkal is - és mindenhez jár valamilyen formában rizs.





A friss zöldfűszerek nagyon fontosak a vietnámi fogásoknál

A legjellegzetesebb zöldségfélék közé tartoznak a nálunk is termők közül pl. a sárgarépa, a karfiol, a padlizsán (illetve ennek speciális vietnámi változata), a káposzta, az uborka, a cukkini, a chilipaprika, a paradicsom, a jégcsapretek, a póréhagyma. A nálunk ritkán kaphatók sorából pedig többek között a kínai kelhez némiképp hasonló bok choy, a már említett vízi spenót vagy a keserű dinnye, és számos olyan zöldségféle, amelyek egyelőre kevéssé ismertek Európában.

A szója bab, csíra és tofu formájában fontos fehérjeforrás és gyakori összetevő számos vietnami fogásban.

A húsok közül a francia gyarmatosítók megjelenését megelőzően jórészt csirkét, kacsát és sertést fogyasztottak a helyiek, később bővült a sor a marhahúsos fogásokkal. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a sok évszázados szegénység és a lelemény megmutatkozik abban is, hogy ma sem a húsban gazdag fogások a legjellemzőbbek.

A halak, amelyekből a tenger-, pontosabban öbölparti fekvésnek köszönhetően akad bőségesen, annál inkább jellemzőek a vietnami konyhára. Közülük is a harcsa, a vietnami ponty, a tintahal, a tengeri sügér, a tonhal és az angolna fordul elő rendszeresen a helyi étlapokon, családi konyhákban - némelyik szárítva is.

A halfogyasztás jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Elsősorban azonban a fogásokat meghatározó halszósz formájában kerül minden család asztalára. A legfontosabb hal, már csak ebből a szempontból is, a világ sok táján kevéssé értékelt szardínia. Túlzás nélkül állítható, hogy a sózott, erjesztett szardíniából előállított nuoc mam olyan a vietnami konyhában, mint a kínaiban a szójaszósz. Rendszerint só helyett is ezt használják - versek, sőt dalok is születtek a vietnami halszószról, amelyet költőien az étel parfümjének is hívnak, és valóban majd' mindenhez szükségeltetik. Ez egyébként nálunk is beszerezhető nagyáruházakban, ázsiai élelmiszereket kínáló üzletekben. A halak és a halszósz mellett a tenger gyümölcsei kerülnek még igen gyakran a vietnami levesekbe, főfogásokba. Legtöbbször a rákokat, kagylókat részesítik előnyben.





Rengeteg gazdag, tésztás leves készül Vietnámban a híres pho mellett

A fantasztikus helyi gyümölcsök frissen, szárítva, kandírozva és feldolgozva is szerves részét képezik az étkezési kultúrának.

Terem itt ananász, kókusz, mangó, papaya, de olyan - nálunk csak ritkán hozzáférhető - különlegesség is, mint a szinte Vietnám nemzeti gyümölcseként is számon tartott sárkánygyümölcs (más néven: pitaya), licsi, mangusztán, a csodás tulajdonságokkal rendelkező soursop (magyarul gyakran a szép hangzású tüskés annóna néven is emlegetik), a jákafa gyümölcse, amely leginkább jackfruitként ismert, a karambola vagy csillaggyümölcs, és még sok megismerésre váró egzotikus gyümölcs.

Különleges és jellegzetes vietnámi fogások:

Egy tradicionális vietnami étkezés során az ételek nem egymást követő sorban, hanem egyszerre kerülnek az asztalra: színes, illatos ételforgatag - rengeteg rizzsel vagy rizstésztával és zöldséggel. Az étkezés a kultúra fontos része, az sem véletlen, hogy a vietnámi újév, a hét napon át tartó Tet-ünnep egyben a legnagyobb lakomák ideje, országrészenként eltérő szokásokkal, hagyományokkal. Ilyenkor még a legszegényebbek asztalára is bőségesen kerül mindenféle jó falat.

Az ismerkedést a vietnami konyhával talán az otthon is elkészíthető, az európai ízléshez közel álló fogással, a francia konyha, pontosabban pékségek nyomait tagadhatatlanul magán viselő banh mi névre hallgató vietnami szendviccsel érdemes kezdeni. Alapja a franciánál lényegesen kisebb méretű vietnámi bagett, amit soha nem vágnak teljesen ketté. Ebbe kerül aztán fűszeres húspástétom, majonéz, sok-sok zöldség, részben frissen, részben savanyított formában, sonka vagy sült, illetve főtt hús felszeletelve. Ma már kínálják sajttal, karikázott főtt tojással is. Számtalan variációja létezik. Igazi tartalmas gyorsétel.

Vietnámi szendvics egyszerűen:





Banh mi, az egészséges és gazdag vietnámi szendvics

Hozzávalók:
4 db kis bagett (vagy 2 nagy félbevágva)
20 dkg vékonyra szeletelt csirkemellsonka (vagy szeletelt sült csirkemell)
10 dkg vietnami húspástétom (ázsiai élelmiszer-üzletekben készen kapható, vagy darált sertéshúsból, chilivel, ötfűszer-keverékkel fűszerezve házilag elkészítve)
1 evőkanál vietnámi halszósz (nagy élelmiszer-áruházban kapható)
1 kígyóuborka vékonyra szeletelve (kb. 25 dkg)
4 evőkanál gyufaszál vékonyságúra vágott, savanyított sárgarépa
4 evőkanál savanyított, vékonyra darabolt jégcsapretek (vagy ugyanennyi, nagylyukú reszelőn lereszelt friss)
1 chilipaprika vékonyra karikázva
1 csokor korianderzöld finomra aprítva
majonéz
frissen őrölt feketebors

Elkészítés: A friss zöldségeket előkészítjük, a koriandert felaprítjuk. A húspástétomot halszósszal elkeverjük.
A bagetteket félig szétvágjuk. Az alsó felüket megkenjük a halszószos pástétommal, meghintjük korianderrel, ráhelyezzük a csirkemell- vagy sonkaszeleteket, megszórjuk a savanyított sárgarépával és jégcsapretekkel, elosztjuk rajtuk a vékonyra szeletelt chilipaprikát, majonézzel meglocsoljuk, borssal ízlés szerint megszórjuk, és nem nyomjuk teljesen össze a bőséges rakománnyal megtöltött bagettet.

Világszerte a vietnámi éttermek sztárja a pho. A jellegzetes tésztaleves Vietnám nemzeti ételévé vált, bár rejtély, hogy a francia konyhából a vietnámiba került marhahús miként is lett ennek a tűzforrón tálalt levesnek a része, mindenesetre tény, hogy először Hanoiban szolgálták fel, és onnan került délre, majd terjedt el az egész országban. A jó pho bo elkészítése nem egyszerű. Rengeteg jó minőségű alapanyag és sok türelem szükséges hozzá. A hagyományos recept szerint a levesnek egy napot és egy éjszakát kell főnie.





A vietnami konyha esszenciája a pho bo, a gazdag marhahúsos tésztaleves

Persze ma már sehol sem készítik így: a marhacsontból, marhahússal, gyömbérrel, csillagánizzsal, fahéjjal, halszósszal és más - sokszor titkos - összetevőkkel készült, gondosan átszűrt tűzforró levesbe kerül a külön edényben forrázott rizstészta-metélt, valamint a nyers, hajszálvékonyra vágott marhahús, ami a forró, már kitálalt levesben fő meg. Általában úgy tálalják, hogy a tányér aljára kerül a tészta, valamint a hússzeletek, erre merik rá bőségesen a forró levest. Rendszerint külön tálakban kínálnak mellé szeletelt chilipaprikát, szójacsírát, zöldcitromot, fűszernövényeket. Ki-ki kedve és ízlése szerint tehet a levesbe ezekből. A vietnámiak ezt a levest hihetetlenül forrón, egyszerre kanállal és evőpálcával fogyasztják - a gazdag léből gyakran marad a tányérban, úgy tartják ugyanis, ha már kihűlt, nem is jó! Vietnámban a mindennapi étkezés része a pho, bár a helyi lakosság többsége levesezőkben, kifőzdékben fogyasztja. Aki teheti, feltétlenül kóstolja meg!

A pho bo mellett természetesen rengeteg különböző vastagságú tésztával főtt leves is részét képezi a vietnami konyhának - némelyikbe csak zöldségek, másokba halak, rákok is kerülnek. A leves is gazdagodhat kókusztejjel, sokféle fűszerrel. A tésztalevesekből sem hiányozhat egy vagy akár többféle zöldfűszer.





Pho, a fűszeres marhahúsleves tésztával és sok zöldfűszerrel

Európában és a tengerentúlon a legautentikusabb vietnámi fogásként fogyasztják, de szülőhazájában meg sem közelíti a pho bo jelentőségét a nyári tekercs vagy másként: vietnámi tekercs. A kínai konyhából ismert tavaszi tekercstől alapvetően az különbözteti meg, hogy nem búzalisztből készült tésztába göngyölik a változatos tölteléket, hanem leheletvékony rizstésztalapba. A vékony rizspapírba (praktikusan így hívják a szárított, vékony, rendszerint körlappá nyújtott tésztát) tekert zöldségeket, fűszernövényeket, rákokat, halakat, esetleg húst és természetesen halszószt, üvegtésztát és fűszereket tartalmazó tekercs nyersen éppúgy asztalra kerül, mint forró, bő zsiradékban kisütve. A nyers változatot gyakran az asztalnál ülők készítik el ízlésük szerint az előre kikészített töltelékek közül válogatva. A rizspapírt természetesen minden esetben vízbe kell áztatni, hogy megpuhuljon, és némi gyakorlást igényel, míg szép szabályosra sikerülnek a rendkívül ízletes és egészséges tekercsek.





A nyári tekercs külföldön a vietnami étkezés szimbóluma

Rizspapír Magyarországon is könnyedén beszerezhető nagyáruházakból. Érdemes otthon is kipróbálni, akár egyszerűsített változatban úgy, hogy a családtagokat vagy a barátokat is bevonjuk a készítésbe. Mindössze az alapanyagokat kell beszerezni hozzá, és a rizspapírt előáztatni, a többit ki-ki elvégzi a maga ízlése és kedve szerint.

Egyszerű vietnámi tekercs - társasági összejövetelekre:

Hozzávalók:
12 db 24-26 cm átmérőjű rizspapír (nagyáruházak ázsiai részlegéről beszerezve)
4 evőkanál vietnámi halszósz
1 kis csokor újhagyma egészen finomra aprítva
2 db kígyóuborka vékony csíkokra vágva
4 evőkanál savanyított sárgarépacsík
20 dkg ecetes lében eltett gomba vékony csíkokra vágva
20 dkg főtt marhahús vékonyra szeletelve
2 csokor fűszernövény (legyen benne bazsalikom, snidling, menta, ha szeretjük, akkor koriander)
10 dkg friss szójacsíra
1-2 db friss chilipaprika felszeletelve

Elkészítés: A rizspapírt egyesével egy lapos tálban hideg vízbe áztatjuk, ha megpuhult, kivesszük, papírtörlővel kissé felitatjuk. Minden darabot előbb félbe, majd a feleket ismét félbevágjuk. Így minden rizspapírlapból 4 körcikket kapunk.
A friss és tartósított zöldségeket, a szójacsírát, a gombát előkészítést követően külön-külön tálakba rendezzük az újhagyma kivételével. Azt ugyanis, miután finomra aprítottuk, alaposan elkeverjük a halszósszal, és kis tálba kanalazzuk - ha túl sűrű lenne, vízzel hígítható. A fűszernövényeket alaposan megmossuk, megszárítjuk, tálcára vagy lapostányérra rendezzük. Nagy tányérra helyezzük az előkészített rizspapírokat is.
Mindenki elé teszünk egy nagy lapostányért, és arra bíztatjuk vendégeinket, hogy bátran készítsék el saját tekercsüket! Ehhez a körcikket ki-ki maga elé veszi úgy, hogy a körcikk csúcsa legyen tőlünk távolabb. Ízlés szerint, de lehetőleg kevés tölteléket ráhelyezünk, félig feltekerjük, majd az oldalt kilógó részeket behajtjuk, és befejezzük a göngyölítést. A kész tekercset a hagymás halszószba mártogatjuk.
Azért nem érdemes túl sok töltelékkel próbálkozni, mert a rizspapírral nehéz dolgozni.





A vietnámi nyári tekercshez mindig jár valamilyen finom mártogatós

A tölteléket természetesen kedvünk szerint variálhatjuk, kerülhet a töltelékbe üvegtészta, újhagyma, elhagyhatjuk a húst és helyettesíthetjük tofuval. Kísérletezzünk bátran!

A vietnámi konyha fogásai nem csupán azért egészségesek, mert friss zöldségekből készülnek, rengetegféle saláta akad közöttük. Sok fogást pedig (főként az északi országrészben) a kínai konyha hirtelen pirított fogásaihoz hasonlóan rendkívül forró serpenyőben, általában wokban, nagyon gyorsan, rázva pirítják. A zöldségfélékhez hal vagy apróra kockázott hús is kerülhet, rizstésztával vagy párolt rizzsel kínálják. Mivel az evőeszköz rendszerint itt is, akárcsak Kínában vagy számos ázsiai országban az evőpálcika, a rizs ragadós rizst jelent, amit így is könnyű fogyasztani.

A hirtelen pirított fogások mellett a sült húsok, olajban sütött rákok, halak is gyakoriak a vietnámi ételek sorában, ahogy a különféle fűszerezéssel készült hús- vagy halgombócok is. Elmaradhatatlan kísérő a rizs mellett a fűszernövényekből és/vagy zöldségfélékből összeállított tálak, szószok vagy épp saláták.

A középső és a déli országrész indiai hatását tükrözik a különféle curryk. Ezek közül a legkedveltebb az édesburgonyából, sárgarépából, csirkéből, borsóból készült kókuszos ca ri ga. A currykat is főként rizzsel, illetve bagettel kínálják.

A vietnámi konyha abban is különbözik a térség más államaira jellemzőktől, hogy nem ismer tabukat. Gyakorlatilag mindenféle - másutt valamilyen okból tilalom alá tartozó - alapanyagból készülhet étel. Az extrém fogások azonban jórészt az ország határain belül maradnak, elkészítésük titkait őrzik a helyiek.

A gyömbér, a csillagánizs, a chili, a fokhagyma gyakori fűszere a színes és változatos vietnami fogásoknak. A különféle szószok pl. a földimogyoróból, vörösbab-pasztából vagy épp fokhagymából, lime-ból fűszerekkel készültek a halszósz mellett is szerephez jutnak.

A rizslisztből a különféle tészták és a rizspapír mellett sokféle tölteléket rejtő, gőzben párolt gombóc is készülhet. Ez utóbbiaknak léteznek édes variációi is, amikor édes szirupban, szezámmaggal megszórva, akár édes mungóbabürével töltve tálalják.





A rizstészta nagyon kedvelt alapanyag - a nyári tekercsnek alapja és tölteléke is lehet

A ragadós rizsből desszertek is készülnek, nem ritkán bőséges forró olajban sütve, ugyanakkor a kókusztejjel készült pudingra emlékeztető édességek sem ritkák.

A desszertet mégis leggyakrabban friss vagy kandírozott gyümölcsök jelentik. Ez utóbbiak hozzátartoznak az ünnepekhez is.

A hagyomány szerint a kandírozott gyümölcsökből, amelyet mutnak hívnak, mindig hétfélét kell kínálni, mert így hoznak szerencsét a vendégeknek. A friss gyümölcsöket tartalmazó tálakon pedig jelentősége van a válogatásnak, hisz a gyümölcsök is külön jelentéssel és jelentőséggel rendelkeznek a vietnámi hagyomány szerint. Így például a sárkánygyümölcsről úgy tartják, hogy erőt és hatalmat ad annak, aki fogyasztja, a kókuszdió az elégedettség szimbóluma, míg a papaja az élvezeté.





Nagyon kedvelt a kandírozott mininarancs, vagyis kumquat

HL

Forrás:Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Rántott borda ínyenc módra
  2014-04-23 21:52:42, szerda
 
  Rántott borda ínyenc módra

Hozzávalók:

4 szelet, egyenként kb. 15 dkg-os sertéskaraj (borjú is lehet)
2 gerezd fokhagyma
1 mokkáskanál szárított rozmaring (a friss még jobb, de abból dupla annyi kell)
4-5 zsályalevél
5 dl tej

őrölt bors
10 dkg liszt
2 nagy tojás
4-4 evőkanál reszelt trappista sajt és zsemlemorzsa.

A sütéshez: Vénusz olaj

a tetejére: fél csokor petrezselyem

Elkészítés:

A karajszeleteket vékonyra kiverjük. A fokhagymát présen áttörjük, a rozmaringgal meg a fölaprított zsályával együtt a tejbe szórjuk. A húsokat belefektetjük, és letakarva, hűtőszekrényben 1 éjjelen át pácoljuk. Másnap lecsöpögtetjük, megsózzuk, megborsozzuk, majd a lisztbe, a fölvert tojásba meg a sajttal összekevert zsemlemorzsába forgatva bundázzuk. Bő, forró olajban kisütjük, papírszalvétára szedve lecsöpögtetjük. Tálaláskor a bordák tetejét fölaprított petrezselyemmel megszórjuk. Köretnek könnyű saláta illik hozzá.





i idő: 35 perc + pácolás,
1 adag: 2621 kJ, 627 kcal

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsos   
Savanykás zöldbabfőzelék
  2014-04-23 21:49:27, szerda
 
  Savanykás zöldbabfőzelék

Hozzávalók:

50 dkg zöld bab
3 fakanálnyi liszt
2 evőkanál zsír vagy ennek megfelelő mennyiségű olaj
1 teáskanál só (ízlés szerint)
1-2 evőkanál ecet (ízlés szerint)
1 pohár tejföl

Elkészítés:

A zöldbabot vízben felteszem főni. Nem kell sokáig főzni, és fagyasztott zöldbabból is jó. Mikor megpuhult, rántást készítek. Az olajat/zsírt felmelegítem, hozzáadom a 2-3 fakanálnyi lisztet, és egy kicsit pirítom. Sózom. A rántást és ízlés szerint tejfölt adok a babhoz, összeforralom. Elzárom a tüzet alatta, és ecettel ízesítem.





Jó étvágyat!

Megjegyzés:

Igazán gyors köret, bármilyen hús mellé ajánlom.

A receptet és a fotót GyZsuzsi küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsmentes ételek  
Bögrés mákos VII.
  2014-04-23 21:47:38, szerda
 
  Bögrés mákos VII.

Hozzávalók:

1 bögre (3 dl) liszt
1,5 csomag sütőpor
1 teáskanál őrölt fahéj
csipet só
1 bögre darált mák
1 bögre cukor
10 dkg margarin
2 tojás
1 narancs reszelt héja
1 bögre tej
kevés lekvár
10 dkg tortabevonó

Elkészítés:

A lisztet a sütőporral,a sóval, a fahéjjal és a mákkal elkeverjük. Hozzáadjuk a tojást, a vajat, a cukrot és a reszelt narancshéjat, végül a tejjel összedolgozzuk. Közepes tepsiben 160 fokon, előmelegített sütőben sütjük.

Ha kihűlt, megkenjük a tetejét lekvárral, és bevonjuk a tortabevonóval.





Megjegyzés:

A receptet és a fotót Molnár Éva küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-sütemények-desszertek  
Tejfölös zöldbabfőzelék füstölt tarjával
  2014-04-23 21:44:53, szerda
 
  Tejfölös zöldbabfőzelék füstölt tarjával

Hozzávalók:

50 dkg zöld bab
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
25 dkg füstölt tarja
olívaolaj
tejföl
liszt
petrezselyem
1 db babérlevél
ecet
cukor

őrölt feketebors
őrölt pirospaprika

Elkészítés:

A zöldbabot megpucolom, darabolom. A hagymákat apróra vágom. A petrezselymet aprítom, a tarját kockára vágom.

Egy edényben olajon megdinsztelem a hagymákat, hozzáadom a tarját, majd a babot és a babérlevelet, fűszerezem, öntök bele kevés ecetet, adok hozzá kevés cukrot, felöntöm vízzel, s elkezdem főzni. Amikor már kész, behabarom lisztes tejföllel, teszek bele petrezselymet, felrottyantom.

Tálaláskor egy mélytányérba merek a zöldbabból és a tarjából, kanalazok rá tejfölt, s szórok rá petrezselymet.





Aki nem rajong annyira a tejfölért, az a végén el is hagyhatja.

Megjegyzés:

A receptet és a fotót Hobbychef küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-főzelékek, lecsók,   
Zöldborsóleves tavasziasan
  2014-04-23 21:42:46, szerda
 
  Zöldborsóleves tavasziasan

Hozzávalók:

50 dkg kifejtett zöldborsó (a fagyasztott is jó)
2 szál sárgarépa
pici zsiradék
petrezselyem

cukor
1 paradicsom
1 TV paprika ízesítőnek
A vajgaluskához:
1 tojás
kevés liszt
1 kávéskanál vaj

kevés apróra vágott petrezselyem

Elkészítés:

A sárgarépát vékony karikákra vágom, és pici zsiradékon megdinsztelem, pirítom. Azután hozzáadom a zöldborsót, a paradicsomot, a zöldpaprikát, felöntöm vízzel, sózom és egy mokkáskanál cukorral ízesítem. Amikor a paprika és a paradicsom megfőtt, kidobom a levesből.

Ha puha a borsó, akkor beleszaggatom a vajgaluskát.

Megjegyzés:

Van aki a keményebb galuskát szereti (ez ugye a hozzáadott liszt mennyiségétől függ), de ennek az sem árt, ha folyósabb, mindenképpen nagyon jó levesbetét!

Szeretjük, mert jó tavaszi íze van.

A receptet Triptofaan küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek-levesek  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 7 
2014.03 2014. április 2014.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 395 db bejegyzés
e év: 4790 db bejegyzés
Összes: 32631 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 829
  • e Hét: 1637
  • e Hónap: 15542
  • e Év: 145249
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.