Belépés
suzymama.blog.xfree.hu
Aki szeretetet vet boldogságot arat!! Suzy Mama
1901.01.01
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
A halhatatlanság gyógynövénye
  2014-05-18 12:30:32, vasárnap
 
  GYNOSTEMMA PENTAPHYLLUM (GULAN) - A HALHATATLANSÁG NÖVÉNYE

Nemrég egy orvos konferencián voltunk látogatóban, ahol a világ egyik legnevesebb etnobotanikusa, Michael Balik tartott előadást.

Michael Balikról röviden annyit, hogy a Harvard Egyetemen végezte tanulmányait, PhD doktori címét is a Harvardon védte meg. Három évtizede kutatja a növények és kultúrák, a gyógynövények és tradicionális használatuk kapcsolatát a világ trópusi, szubtrópusi és sivatagi vidékein.

56 nemzetközi expedíciót vezetett Belize, Bolívia, Amazónia, Kína, Kolumbia, Costa Rica, Haiti, Honduras, Jamaika, Mexikó, Peru, Srí Lanka, Trinidad, Thaiföld, India, Venezuela és Mikronézia szigetvilága őserdeibe, ahol az őslakosokkal hetekig, hónapokig együtt élve jegyezte le tradicionális gyógynövényhasználati szokásaikat.

Szinte szájtátva hallgattuk, annyi érdekes növényről beszélt, amit a törzsi népek napi szinten használnak az egészségük megóvása érdekében.

Az egyik ilyen növény amiről említést tett, az a Gynostemma pentaphyllumvolt. A keleti világban évezredek óta használják, és annyi pozitív hatása vált ismertté, hogy most már ideje a nyugati embereknek is megismerni ajiaogulant, ami nem véletlen kapta a halhatatlanság növénye címet.

Származása

A jiaogulant a kínai népi orvoslás a “Halhatatlanság növényeként" említi. A gulan a ginzenghez képest kevésbé ismert ázsiai növény, amit a kínaiak elsősorban azért használtak, hogy száz évig, vagy annál tovább éljenek. Azok, akik Kínában ismerik ennek a növénynek az áldásos tulajdonságait azt mondják rá: “Olyan, mint a ginzeng, csak sokkal jobb.

A jiaogulan tudományos elnevezése Gynostemma pentaphyllum, további ismert magyar elnevezése a gulan mellett, az ötlevelű ginzeng. A pentaphyllum szó jelentése ötlevelű. Talán ezért fordulhatott elő, hogy egyes források ötlevelű-ginzengként is említik, azonban ez megtévesztő lehet, mert a jiaogulannak semmi köze a ginzenghez. A gulannal botanikailag nincsenek rokonságban, csak gyógyhatásukban hasonlítanak. Mindkét növény jó hatással van az immunrendszerünk működésére.

A gulan őshazája Ázsia, és elsősorban Kínában, Észak-Vietnámban és Japánban őshonos.

A növény neve szó szerint annyit jelent, mint “kígyózó futóorchidea".

Kínai elnevezése jiaogulan, japánul ama-cha zuru. Angolul egyszerűen gynostemma-nak vagy sweet tea vine-nak nevezik, ez utóbbi inkább a japán jelentés fordítása.

Története

Neve először a Ming dinasztia korában bukkant fel. Zhu Xiao 1406-ban írt róla először a Materia Media alultápláltságnál című orvosi szakkönyvében. Ő azt írja erről a növényről, hogy egy olyan nagyszerű táplálék, ami élelmiszerhiány vagy éhínség esetén kiválóan alkalmazható.

Később a híres füvész, Li Shi Zen 1578-ban a Compendium of Materia Media című könyvében már úgy beszél róla, mint egy olyan gyógynövényről, amelynek rengeteg pozitív tulajdonsága van. Ő azt állítja, hogy a jiaogulan kiválóan alkalmazható a különböző vérzéseknél, az ödémák kezelésére, a torokfájás csillapítására, és a trauma megszüntetésére.

A dél-kínai területeken a jiaougulanra serkentőként tekintettek: munkába indulás előtt mindig megitták az e növényből készített teát, hogy jobban bírják a terhelést. A munka befejeztével is ittak belőle, hogy megszüntessék a kimerültségüket. A fiatalság megőrzőjének nevezték, mivel egészségüket is ezzel a teával óvták. A megfázásra és a tüdőbajra is kiváló szernek bizonyult. Azt mondták róla, hogy olyan, mint a ginzeng, de annál sokkal jobb.



A gyógynövény az 1970-es évek után

Kínában

Az első tudományos kutatást e növénnyel kapcsolatban 1972-ben végezték. 537 krónikus hörgőgyulladásban szenvedő beteget vizsgáltak meg. Megállapították, hogy a jiaogulannal kezelhető e betegség.

1987-ben Dr. Jialiu Liu egy újabb kutatást végzett el. Megbízták a Guiyang Medical College-t azzal, hogy vizsgálják meg a környék természetes erőforrásait, és ezen erőforrások a gazdaság számára pozitívan ható eshetőségeit. Több mint 100 növényt vizsgáltak meg. Később a jiaogulanra terelődött a figyelem, mert rájöttek, hogy igen erős gyógyhatással rendelkezik.

Japánban

A japánok amacharuzunak, édes futónövénynek nevezik a jiaogulant. Felfedezése a 70-es évek közepére esett. Az édes alkotóelemek elemzése során Dr. Masahiro Nagai egy érdekes felfedezést tett az amachazuru igazi alkotóanyagát illetően. Megállapította, hogy az amachazuru több alkotóanyagban azonos a Pantax Ginseng-gel, pedig az egy teljesen másik növény.

1977-ben Takemoto professzor szaponinokat talált a növényben, amelyek megegyeznek a ginzengben találhatókkal, de a ginzeng csak 28 szaponint, míg az amacharuzu 82-t tartalmaz, így erősebb hatású.

1984-ben további három tesztet indítottak, amelyek segítségével bebizonyították, hogy a jiaogulan növeli a teljesítőképességet, gátolja a tumorképződést, és adaptogén hatásai is vannak.

A halhatatlanság-növény egészségessé tesz

A GYNOSTEMMA JÓTÉKONY HATÁSAI

Egyre népszerűbb mind a kínai orvoslásban, mind a nyugati gyógyításban. Ennek pedig nem más az oka, mint hogy ez a csodálatos gyógynövény rengeteg gyógyhatással bír, képes meggyógyítani és szabályozni a szervezet működését.

Gynostemma mint adaptogén gyógynövény

Adaptogénként megvan az a különleges képessége, hogy “helyreállítsa a homeosztázist", azaz “visszaállítsa az egyensúlyt" a test számos területén. Ebbe beletartozik a szív- és érrendszer, az emésztő-, ideg- és immunrendszer, valamint a szaporítószervek is.

Stresszhelyzetben az adaptogén segíti a szervezetet. Erősíti az immunrendszert, és megakadályozza, hogy a stressz - legyen az munkahelyi probléma, a levegőben található méreganyagok, nem megfelelő táplálkozás vagy bármi más - károsítsa a szervezetet.

Hatása a sportban

A gynostemma a túledzés hatásait is csökkenti, mivel védi az immunrendszert a stressztől.

Egy, a kínai Guiyang Medical College által végzett kísérlet kimutatta, hogy a gynostemma növelte az alanyok erejét és állóképességét. 300 sportolónak adtak gulant verseny előtt, a kontrollcsoport pedig placebót kapott. A tesztcsoport minden tagja arról számolt be, hogy több energiája volt, élesebbek voltak a reflexeik, ugyanakkor kevésbé izgultak a verseny előtt és közben.

Fokozza az állóképességet, és csökkenti a regenerációhoz szükséges időt. Ez alapján kijelenthető, hogy a gynostemma tökéletes mindenki számára, aki javítani szeretné sportteljesítményét.

Hatékony zsírbontó

Vannak olyan klinikai adatok, amelyek szerint a gynostemma segíthet a súlyvesztésben is. Erre az egyik legjobb magyarázat, hogy aktiválja az AMPK enzimet, ami olyan hatást indít el a szervezetben, mintha testedzést végeznénk, azaz segít a testzsír lebontásában.

Természetesen a napi testmozgást nem váltja ki, de nagy segítséget nyújhat olyan embereknek, akik valami okból kifolyólag korlátozottak a mozgásban (pl. tolószékes emberek, ágyhoz kötött betegek, ágynyugalomra ítélt várandósok stb.).

Hatása az inzulinrezisztenciára

A jiaogulan segíthet az 1-es és a 2-es típusú diabétesz kezelésében is. Egyik hatóanyaga, a damulin, hatékonyabbnak bizonyul, mint a Metformin, amit inzulinrezisztencia (IR) kezelésére használnak. Tehát, mielőtt a gyógyszerhez nyúlunk, érdemes egy próbát tenni a gynostemmával.

Gynostemma, a szuper antioxidáns

A jiaogulan jelentős antioxidáns hatással bír. Klinikai vizsgálatokkal igazolták, hogy a növény csökkenti a szuperoxid gyökök és a hidrogén-peroxid mennyiségét is. Ezenkívül növeli a SOD (superoxid-dizmutáz) mennyiségét, ami a szervezet egyik legfontosabb antioxidánsa (ettől függ leginkább az élettartam).

Mivel megelőzi a DNS-károsodást (amelyet az oxidáció okozna), és késlelteti az öregedést, ezért él jó néhány, gulant használó kínai akár száz évig is.

A Loma Linda Egyetem 1992-ben végzett kutatása kimutatta a jiaogulan antioxidáns hatását. A növény különböző hatóanyagai többféle ártalmas oxidációs folyamatot is megelőztek. A kutatók következtetése szerint “a gipenozid (ez a gulan aktív molekuláris komponense) átfogó antioxidáns hatása értékes lehet számos betegség, például az érelmeszesedés, májbetegségek és gyulladások kezelésében és megelőzésében".

Daganatmegelőző hatás

Rendkívül erős antioxidáns hatásának köszönhetően a gulanról kimutatták, hogy gátolja a rákos daganatok növekedését.

Egy állatkísérlet során patkányoknak két hétig gulant adtak, mielőtt karcinogén anyagot juttattak volna a szervezetükbe. Miután 18 héten keresztül kapták a karcinogén anyagot, a patkányokat felboncolták. Nemcsak kevesebb tumort találtak a tesztcsoportban, mint a kontrollcsoportban (azok az állatok nem kaptak gulant, csak karcinogén anyagot), hanem a gulan mintegy hat héttel késleltette a daganatok kifejlődését is, pedig a patkányok rendszeresen kaptak karcinogén injekciókat.

A klinikai kutatások során a kutatók felfedezték, hogy a gulan növelte a természetes ölősejtek aktivitását húgyúti daganatokban szenvedő betegeknél, segítve a szervezetüket, hogy felvegyék a küzdelmet a daganatok növekedése és terjedése ellen.

Gynostemma mint vérnyomásszabályzó

A magas és alacsony vérnyomás egyaránt káros az egészségre. A szívrohamtól kezdve az agyi keringés összeomlásáig többféle súlyos problémát okozhatnak, ezért mindenképpen foglalkozni kell ezekkel a problémákkal. A gulan a megfelelő szintre állítja be a vérnyomást, akár magas, akár alacsony volt eredetileg.

Magas vérnyomásban szenvedő betegek esetében egy klinikai tanulmány során összevetették a ginzenget és a jiaogulant. Megdöbbentő eredményre jutottak: azok közül, akik jiaogulant szedtek, 82 százalék számolt be jelentős javulásról, míg azok közül, akik ginzenget használtak, csak 46 százalék.

Gynostemma mint koleszterinszabályzó

A gulan hasonlóan hatékony a magas koleszterinszint csökkentésében. Számos klinikai kutatási eredmény látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy a gulan hatékonyan csökkenti az LDL (káros koleszterin) szintjét, ugyanakkor növeli a HDL (hasznos koleszterin) szintjét.

Azzal, hogy az LDL szintjét csökkenti, a gulan segít megelőzni az érelmeszesedést, az agyvérzést és a szívinfarktust.

A szív őre

A jiaogulan serkenti a szívműködést. Más gyógynövényekkel kombinálva, az egy veréssel továbbított vér mennyiségét 37%-kal, a perc térfogatot 21%-kal, az ejekciós frakciót 13%-kal növelte. A gipenozidok növelik a szívizom összehúzódó-képességét. Ezáltal növelik a szívműködés hatékonyságát.

Egyszerűbben fogalmazva, a gulan könnyíti a szív munkáját, segíti abban, hogy azonos mennyiségű vért kevesebb erőfeszítéssel legyen képes továbbítani anélkül, hogy a pulzusszámot vagy a vérnyomást növelné.

Májvédő hatása

A szív nem az egyetlen szerv, amelyet a gulan véd és segít. Gyógyító hatással van a májra is, megóvja a méreganyagok hatásától.

A gulannal a Hepatitis B is kezelhető. 100 betegnek adtak jiaogulant, 3 hónapon keresztül. A hatékonyság 89% volt. Egy másik vizsgálat, 200 beteg bevonásával hasonló eredményt mutatott. Volt olyan vizsgálat is, amely szerint képes volt a májat megvédeni különböző mérgező anyagoktól, mint például a szén-tetraklorid.

A bronchitis “gyógyszere"

A tüdőnek is hasznos a gulan, különösen a bronchitis (hörghurut) kezelésében, mivel eredetileg ennek a betegségnek a gyógyszereként ismerték Kínában. Egy 86 bronchitises beteggel végzett vizsgálatban, a jiaogulan a betegek 93 százalékának javított az állapotán. Egy másik vizsgálatban, 96 esetből 93 százalékban segített.

Hatása az immunrendszerre

A jiaogulan serkenti a fehérvérsejtek termelődését. Szabályozza a limfociták termelődését, és növeli aktivitásukat. Immunserkentő hatású.

A pihentető alvás elősegítője

A növény a vizsgált esetek 89-95 százalékában elősegítette a mélyebb, nyugodtabb alvást is. Ha a szervezetnek nyugalomra van szüksége, akkor a gulan segíti a pihenést és a regenerációt. A jiaogulan megszünteti az álmatlanságot. Általában 89-95%-os javulás érhető el a fogyasztásával. A növény normalizálja az idegrendszert. Megnyugtat, és elűzi a depressziót.

A szépség és a fiatalság megőrzője

Erőteljes tonizáló, feszesítő kívül-belül, így a bőrre és a belső szövetekre is jótékony hatása van. Rendszeres fogyasztásával sokáig megőrizhetjük bőrünk simaságát, de már a kialakult ráncok kezelésében is segíthet.

Nemcsak a bőrnél és a kötőszöveteknél jelentkezik a fiatalító hatása, hanem a hajnál is. Megelőzi a haj megőszülését azzal, hogy növeli a hajhagymákat tápláló sejtek membránjának aktivitását.

Alkalmazása

Bár nem a ginzengfélék családjába tartozik, a gynostemma is adaptogén növény. Azt szem előtt kell tartani, hogy az adaptogének nem azonnal, hanem fokozatosan fejtik ki hatásukat. A legjobb hatás elérése érdekében folyamatosan használni kell őket.

Mivel jó hatással van az immunrendszerre, bárki hasznát láthatja a szedésének. Antioxidánsként megóvja szervezetünket az oxidatív károsodástól. Akik nagy mennyiségű szennyezésnek vannak kitéve, érdemes fontolóra venniük a gynostemma szedését.

Nem esszenciális, ezért nincs belőle napi szükséges mennyiség, és hiánytünetei sincsenek.

Vannak mellékhatásai?

Nincsenek dokumentált mellékhatásai, és az évszázados feljegyzések alapján is biztonságosnak mondható.

Mindig tartsuk magunkat a szedési útmutatóhoz!

A gynostemma a következőkre van jó hatással (a természetgyógyászat szerint):

Antioxidáns: csökkenti a szuperoxid gyökök mennyiségét
Adaptogén: normalizálja az idegrendszer működését
Álmatlanság: pozitív hatása van az álmatlanság kezelésében
Vérnyomás: szabályozza a vérnyomást
Szívműködés: serkenti a szívműködést
Koleszterin: csökkenti a koleszterinszintet
Fehérvérsejtek: serkenti a fehérvérsejtek termelését
Immunserkentő: erősíti az immunrendszert
Baktériumellenes és gyulladáscsökkentő hatású
Daganatmegelőző
Tüdővédő: segít a bronchitis kezelésében
Diabétesz: javulást hozhat a cukorbetegségben szenvedők állapotában
Alakformáló hatású: elősegíti a zsírbontást és a zsíranyagcserét
Sportolóknak: Fokozza az álóképességet, és elősegíti a regenerációt
Bőrfeszesítő: tonizálja a szervezetet kívül-belül
Őszülés ellen: késlelteti az őszülést, védi a hajhagymákat
Hogyan fogyasszuk?

Felhasználható növényi része, a levele. Elsősorban gyógyteaként használják, de előállítható belőle alkoholos kivonat, esetleg kapszula és gyógyszer (pirula) is. Teát készíthetünk szárított vagy frissen szedett levelekből is.

Tea készítése: 1l vízhez kb. egy maréknyi tealevelet tegyünk. A leveleket 80 fokos vízzel öntsük le, hagyjuk állni 5-15 percig, majd szűrjük le. A legtöbb teafélével ellentétben nem lesz erősebb, ha hosszabb ideig áll, édeskés íze viszont annál intenzívebbé válik.

A Gulan termesztése

Maga a növény kétlaki. Egy-egy példányon vagy porzós vagy termős virágok fejlődnek. Így, ha magot szeretnénk szedni róla, akkor mindenképpen két, ellentétes nemű egyedre lesz szükségünk. A beporzást rovarok végzik. A növény júliustól augusztusig virágzik, leveleit (évelő növényről lévén szó) télre lehullajtja. Egyes éghajlati területeken egynyári növényként fejlődik. Napos (esetleg félárnyékos) helyre ültessük, mert az árnyékot nem preferálja.

A jiaogulan télálló növény. A magyarországi teleken a föld feletti része elfagy, de tavasszal, a jó idő beköszöntével újra kihajt. Ha tehetjük, neveljük cserépben. Ha szobában neveljük, akkor egész évben fejlődik, ha szabadban tartjuk, akkor kúszónövényként nevelhetjük.

Mint a legtöbb növény, a jó minőségű talajt erőteljes fejlődéssel hálálja meg. Mivel kúszónövény, vagy támasztékot igényel, vagy a cserepet magasra helyezve biztosítsunk helyet a hajtások csüngésének.

FORRÁS: ANTALVALI.COM
 
 
0 komment , kategória:  Gyógyászat  
5 OK ARRA, HOGY MÉG TÖBB GYÖMBÉRT FOGYASSZ
  2014-05-18 12:27:57, vasárnap
 
 
Legfrissebb kutatások szerint, a gyömbér olyan hatásokat fejt ki, mint a legtöbb gyulladáscsökkentő gyógyszer, de mellékhatások nélkül. Nagyon régóta használják a gyógyításban, különböző egészségügyi panaszok enyhítésére.

Hosszú ideig eláll a hűtőszekrényben. Nyersen, őrlemény vagy tea formájában kapható. A gyömbér az a növény, amelyet érdemes mindig kéznél tartanod. Hogy miért? 5 okot adunk rá!

1. Gyulladáscsökkentő hatással bír - a gingerolnak, a gyömbér igen fontos összetevőjének, gyulladáscsökkentő szerepe van, ezért sikeresen alkalmazható a köszvény gyógyításában. A növény képes csillapítani a gyulladás okozta fájdalmat, és javítja a vérkeringést. Áztass egy teáskanál reszelt gyömbért meleg vízbe, majd egy törülközővel itasd fel, és helyezd a gyulladt területre. A lereszelt gyömbér a fejfájást is elűzi, ha a homlokunkra teszünk belőle egy keveset.

2. Csillapítja a hányingert - függetlenül attól, hogy kilengések, mozgás vagy az állapotosság okozza, a hányinger kiváló ellenszere a gyömbér. A növény ugyanis megnyugtatja a gyomrot, így elmulasztja a kellemetlen érzést.



3. Serkenti a bélműködést - a gyömbér görcsoldó hatásáról is ismert, eloszlatja a puffadást. Továbbá, mivel termogenikus hatású (hőt termelő) növény, fokozza a vérkeringést az emésztőszervekben, így javítva az emésztést.

4. Vérkeringésfokozó - a gyömbérben lévő illóolaj, olíva- vagy mandulaolajjal keverve, kiváló masszázs-alapanyag. Serkenti a vérkeringést, ezáltal nyugtató hatású, elűzi a feszültséget és a fáradtságot.

Olvasd el ezt is: NEVELJÜNK OTTHON GYÖMBÉRT!

5. Erősíti az immunrendszert - az Ayurveda-gyógyászat szerint a gyömbérnek szervezet felmelegítő tulajdonsága is van, így járulva hozzá a méreganyagok lebontásához, főként a tüdő és az orrüregek terén. A rendszeres gyömbérfogyasztás által megtisztul a nyirokrendszer, aminek hatására csökkennek a gyulladásos panaszok, elsősorban a légutak terén. Megfázás, nátha esetén a gyömbér a legjobb gyógyszer, ugyanis rövid időn belül képes enyhíteni a kellemetlen tüneteken.

FORRÁS: TWICE.HU
 
 
0 komment , kategória:  A természet gyógyszertárából  
Még egy érdekesség: Szamóca vagy eper?
  2014-05-18 12:20:03, vasárnap
 
 

Vajon mi a különbség a szamóca és az eper bogyója között? Van ezeknek a gyümölcsöknek bogyója? Sőt, egyáltalán gyümölcsök?

A földi eper és a szamóca elnevezések ugyanarra az illatos, piros gyümölcsre utalnak, amelynek a latin családneve Fragaria. Az eper pedig valójában az eperfa termése (színe alapján lehet fekete vagy fehér eper) van ahol szederfának is nevezik.

Sokan a szamóca szót az erdőszélen termő, zamatos vad-szamócára értik, míg a zöldségesnél kapható, szilva méretű, édes gyümölcsöket elegánsan epernek nevezik. Hasonló okból a szamócakészítményeket is gyakran eperfagyinak, eperturmixnak, epertortának hívjuk. Sebaj!

HÚSOS VACOKKÚP ASZMAGOKKAL

Bár a szamócát a bogyós gyümölcsök közé soroljuk, valójában termése se nem bogyó, se nem egyértelműen gyümölcs. A szamóca piros termése a termőlevelek megvastagodásával létrejött vacokkúp. A gyümölcs felületén lévő “magok" (amelyek igazából aszmagok, azaz egymagvú, zárt termések) a biológiai értelemben vett termések. A szamóca húsa pedig a vacok módosult szöveteiből alakul ki.

ZÖLDSÉG VAGY GYÜMÖLCS?

A szamócanövény a földön elterülő rozettát (tőlevél-rózsát) nevel, s indáival terjeszkedik. Az indákon új rügyek keletkeznek, illetve az indák földhöz érő része le is gyökeresedhet, új tőlevél-rózsát hozva létre: ezt ivartalan szaporodásnak nevezzük. Ha a kertészek a saját szemszögükből, azaz a termesztés oldaláról nézik a kérdést, akkor számukra a szamóca zöldség, hiszen a többi zöldséghez hasonlóan, lágy szárat nevelve a talaj közelében terem.

A fogyasztó szempontjából viszont édes, delikát gyümölcs. Mindezzel szemben a botanikusok azt mondják, hogy se nem zöldség, se nem gyümölcs, hiszen a szamócának nem a gyümölcsét (értsd: lédús, húsos magházát) és nem is a “zöld"-ségét fogyasztjuk.

Forrás: hobbikert.hu
 
 
0 komment , kategória:  A természet gyógyszertárából  
Évekig elálló nyersen készített szamócaszörp
  2014-05-18 12:18:59, vasárnap
 
 
Ki ne szeretné e finom gyümölcsöt, melyet nyers fogyasztása mellett sütéskor és főzéskor sokféleképpen felhasználhatunk.

A háziasszonyok gyümölcssalátákba, fagylaltnak, parfénak, süteményekbe is használják. Akadnak olyan fajták, melyek remekül lefagyaszthatók és a téli időszakban ugyanúgy felhasználhatók, mint a frissen szedettek.

Sokan kedvelik a szamócából készült szörpöket. A legtöbb recept főzéssel csírátlanítja a gyümölcs levét, azt viszont kevesen tudják, hogy nyers állapotában is kitűnő és elálló szörp készíthető belőle.

Lássuk, hogyan készül

A szamócát folyóvíz alatt alaposan megmossuk, majd amikor már teljesen tiszta lesz az öblítővíz, akkor csumájától is megszabadítjuk, majd lemérjük.

Ahány kiló a gyümölcs, annyi késhegynyi borkősavat és annyi mokkáskanál szalicilt adunk a gyümölcshöz, majd az egészet összetörjük. Ha nagyon tisztán dolgoztunk, akkor a szalicilt el is hagyhatjuk. Ilyenkor azonban a késhegynyi helyett 1 mokkáskanál borkősavat teszünk a gyümölcsre.
Mivel a kupakok némelyike nem záródik rendesen, így két réteg celofán közé tehetünk szalicilt és erre rá a kupakot. Ne turmixoljuk, mert elveszíti eredeti színét és nem csöpög le annyi lé, mintha csak kézzel nyomkodnánk szét a szemeket.

Ezután a gyümölcspépet keverjük össze kilónként 6 dl korábban felforralt, de már kihűlt, hideg vízzel, majd az egészet öntsük tüllzacskóba. Akinek nincs zacskója, megteszi egy tetra pelenka is a négy sarkán összekötve. Lényeg, hogy a zacskót lógassuk fel egy tál fölé és egy éjszakán áthagyjuk, hogy magától lecsöpögjön. Ne nyomkodjuk.

Másnap mérjük meg a levet, és minden literéhez 1 kg cukrot vagy ennek a mennyiségnek megfelelő természetes édesítőt pl. steviát adjunk. Keverjük meg többször, míg a cukor nem olvad el teljesen. Ekkor kiforrázott üvegekbe öntjük, ledugaszoljuk és hűvös kamrába tesszük.




Évekig elálló, finom, illatos szörpöt kapunk. Természetesen hígítva fogyasztható. Színe azonban ilyenkor már nem lesz olyan intenzív, mint a boltinak. Annál azonban egészségesebb, gyerekek is bátran fogyaszthatják. Aki nagyon szereti az élénk színt, kevés céklalével fokozhatja a szörp pirosságát.

Ezzel a módszerrel bármilyen lédús gyümölcsből (málna, szeder, ribizli, eperfa termése, szőlő) készíthetünk szörpöt. Almából, körtéből, birsből is lehet, igaz azok hígabb állagúak. Ezeket a gyümölcsöket egyszerűen megreszeljük, borkősav helyett citromsavat teszünk hozzá, így nem barnulnak meg a gyümölcsdarabok. Magozott meggy, cseresznye pedig zúzás, aprítás nélkül is kiadja a levét.

A megmaradt gyümölcshúsból lekvárt főzhetünk, amihez segítséget IDE KATTINTVA olvashattok!

Forrás: sokszinuvidek.hu

 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Használd ki a só gyógyító hatáait!
  2014-05-18 12:16:25, vasárnap
 
 
A só terápiás felhasználása gyakorlatilag egyidős az emberiséggel. Tudnunk kell, hogy nemcsak keleten, hanem a magyarok lakta vidékeken is rengeteg felhasználási módja, gyógyhatása vált ismerté. Aki ismeri székelyföld történetét tudja hogy külön védett ösvény (só útja) volt arra a célra, hogy a só szállítása folyamatosan biztosítva legyen a gazdag Parajdi sóvidékről.

A természetgyógyászat ismét aranykorát éli és ennek kapcsán a só illetve a sóval való gyógyítás is kezd ismét közismerté válni.

Ismerd meg hogyan használható külsőleg a só, mint terápiás eszköz.

VESEKŐ ESETÉN ÉS VESEGÖRCSÖKRE:

Egy kis vászonzsákocskát tölts meg darálatlan sóval és tedd valamilyen hőforrás közelébe ameddig átmelegszik. Az ideális hőmérséklet amit el kell érjen a sózsák hozzávetőleg 50-60 C. A meleg sózsákot helyezd a derék tájékra, a lombáris zónára és tartsd ott 30 percig. A só folyamatosan adja le a meleget és segít a húgyvezetékek ellazulásában.

BŐR FEKÉLYEK KEZELÉSÉRE:

Vegyél két kanál mézet és keverj hozzá egy fél kiskanál sót, mindaddig míg szépen egyneművé nem válik. Az így elkészített természetes gyógyírt kend az érintett felületre. A hatása kiváló. Csodálatos gyógyító erejéről még a régi görög iratok is beszámolnak.



KISEBB ÉGÉSEK ESETÉN:

Az első és másodfokú égések a bőrön kezelhetők sóterápiával. Vegyél közepesen darabos sót és azzal dörzsöld be az égett felületet. Annak ellenére, hogy ez a kezelés az első pillanatban fokozza az égető kellemetlen érzést, később a felület illetve a kis hólyagok sokkal szebben és hamarabb gyógyulnak.

Fontos figyelmeztetés:
Ne használj sót a súlyos égésekre és a nyílt sebekre mert ezek esetében egyrészt nem hatásos és elviselhetetlen fájdalmat okoz, másrészt ezek ellátása szakorvos feladata.



KRÓNIKUS ORRNYÁLKAHÁRTYA GYULLADÁS, BEDUGULT ORR TÜNETEINEK ENYHÍTÉSÉRE:

Egy pohár langyos vízbe tegyél egy kiskanál konyhasót vagy tengeri sót. Kavard addig, amíg a só teljesen el nem olvad. Ebből a sós vizes keverékből önts egy keveset a markodba és miközben elzárod az egyik orrnyílásod, szívd be a másik orrlyukadba, majd pedig ismételd meg az eljárást fordítva. Reggelente használva nemcsak a tünetek megszüntetésében segít, hanem eltávolítja a fölösleges nyákot és kifinomultabbá teszi a szaglásod.

TOROKFÁJÁS:

Garat, gége, mandulagyulladás esetén kiválóan alkalmazható a sós toroköblögetés. Egy pohár meleg vízbe tegyél két kiskanál sót és keverd elolvadásig. Ezzel öblögesd a torkod (egyes területeken ezt gargarizálásnak nevezik), hagyd, hogy minél hosszabb ideig ott maradjon és minél lejjebb jusson a sós víz. Naponta két-három alkalommal ismételd meg a tünetek teljes megszűnéséig. Megemlítendő, hogy ennek a gyógymódnak leginkább a bakteriális főleg a Streptococcus sp. eredetű gyulladásos folyamatokban van a leglátványosabb hatása.

SZÁRAZ EKCÉMA ÉS HAJHULLÁS KEZELÉSÉRE:

A terápiára a legalkalmasabb az erdei forrásvíz vagy a felfogott esővíz, illetve kútvíz. Mosd ezzel meg a hajad heti 1 alkalommal, majd utána dörzsöld be a hajtövét jódozott konyhasóval 10 percig. A legtöbb esetben már a hatodik kezelés után látványos javulás vagy a tünetek teljes megszűnése volt észlelhető. Ennek ellenére - megelőzésképpen - a kezelést időnként ismételd meg.

SÓS FÜRDŐK:

A népgyógyászat egyik közismert gyógymódja a sós melegfürdő, amelyet nagy terápiás sikerrel alkalmaznak már Ausztriában, Németországban is sok klinikán.

Aki otthon szeretné elkészíteni a gyógyhatású sósfürdőt az a következő útmutatásokat követheti.

Egy tele forró kád vízhez -150 liter- adj 2 kg sót. Várj amíg feloldódik és a víz kellemes testhőmérsékeltű lesz. Ideális a víz hőmérsékletét 37 fok felett tartani, hogy a sós víz maximális gyógyhatását kifejthesse. Egy fürdőzés időtartama hozzávetőleg 20-30 perc. A kutatók azt a megállapítást tették hogy a legalkalmasabb ezeknek a fürdőknek a használata 3-4 naponta illetve a kúrát lehetőleg teliholdkor kezdjék hiszen ekkor a legerősebb ennek a természetgyógyászati gyógymódnak a hatásfoka.

A sós fürdőzést sikeresen alkalmazzák a a bakteriális és gombás dermatózisok kezelésére. Ebben az esetben elég csak az érintett testrész fürdőztetése napi 15 percet, a tünetek eltűnésig. Rheumatikus tünetek enyhítésére a legalkalmasabb a tengeri só vagy a sóbányákból származó darabosabb nagyobb kristályú sóból készült fürdővíz. A női ivarmirigyek gyulladás esetén illetve a húgyhólyag gyulladás esetén a sós víznek koncentráltabbnak kell lennie. Az ülőfürdő elkészítéséhez használj minden liter vízhez 5 kanál sót.

FORRÁS: FILANTROPIKUM.COM
 
 
0 komment , kategória:  Gyógyászat  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
2014.04 2014. Május 2014.06
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 1 db bejegyzés
e hónap: 174 db bejegyzés
e év: 1742 db bejegyzés
Összes: 8746 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 980
  • e Hét: 1418
  • e Hónap: 7790
  • e Év: 58581
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.