Belépés
suzymama.blog.xfree.hu
Aki szeretetet vet boldogságot arat!! Suzy Mama
1901.01.01
Online
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 3 
Kalciumpótlás: vesekövem lesz tőle?
  2014-08-26 09:26:45, kedd
 
  Nem csak oszteoporózis esetén merül fel a kérés

Bár a vesekövek körülbelül 60 százaléka kalcium alapú, mégsem a kalciumbevitel visszafogása a megoldás a vesekövesség elkerülésére!

Kalcium - rossz helyen

Az emberek körülbelül 10 százaléka valamikor élete során veseköves lesz, és akinél egyszer kialakult ez a betegség, az jó eséllyel számíthat arra, hogy később is jelentkezik nála ez a betegség. Leggyakrabban a középkorú férfiaknál okoz problémákat a vesekő, öt betegből négy férfi!

A vesekövek megkeményedett kristálycsomók, amelyek általában azért alakulnak ki, mert felborul az egyensúly a folyadék és az oldott anyagok között, egyszerűbben mondva az ember kevés folyadékot iszik, így a vizeletben lévő kis kristályok nem tudnak feloldódni a vízben. Összetapadnak, több rétegben egymásra rakódnak - kialakul a vesekő.

A kalcium-oxalát kövek 40 százalékát öröklődő anyagcsere-zavar okozza. Néhány vízhajtó, szteroid, antacid (gyomorsavlekötő) is okozhat magas kalciumszintet, és ezzel kőképződést a vizeletben. Felmerült még a probléma hátterében a mellékpajzsmirigy túlzott működése, túl sok A- és D-vitamin-bevitel.

Veseköves betegeknek régebben azt tanácsolták, hogy kevesebb kalciumot fogyasszanak, és táplálékkiegészítő formájában se vigyék be a pluszban a szervezetükbe ezt az ásványi anyagot, mert a vesekövek leggyakrabban kalciumból és oxalátból állnak.

Csakhogy egy több mint 90 ezer asszonyon végzett vizsgálat (a Nurse's Health Study) kiderítette, hogy a csökkentett kalciumtartalmú étrend nemhogy mérsékelte volna a betegség kockázatát, hanem még növelte is!
Nem mindegy, hogy mivel vesszük be!

A Nurse's Health Study elemzésekor az derült ki, hogy a kalcium és a vesekövek kialakulásának kapcsolata a korábban feltételezettnél bonyolultabb, nem lehet azt mondani, hogy a sok kalcium okozza a veseköveket.

Ha a kő anyagát alkotó két anyag, a kalcium és az oxalát még a bélben találkozik, akkor összekapcsolódik, együtt egy oldhatatlan anyagot képeznek, nem tudnak felszívódni a bélből. Így egyik anyag sem lesz jelen magas koncentrációban a vizeletben.
Az elmélet alapján a kutatók azt javasolják a kalciumot tartalmazó táplálékkiegészítőket szedőknek, hogy étkezések közben vegyék be készítményt.
Milyen ételekkel vigyázzunk?

A nátriummal és a fehérjével. Tapasztalat ugyanis, hogy gyakrabban alakulnak ki kövek azoknál, akik sok fehérjét fogyasztanak, illetve akik sok sót használnak, vagy magas nátriumtartalmú ásványvizet fogyasztanak, mivel ez a két anyag fokozza a kalcium kiválasztást a vizeletben.

A kőképződés másik fontos feltétele, hogy koncentrált legyen a vizelet. Épp ezért tanácsolják, hogy sok folyadékot fogyasszon, aki hajlamos vesekövességre. A kalcium-oxalátos vesekő kialakulásához "szükséges" oxalát pedig az alábbi ételekben van viszonylag nagyobb mennyiségben: mandula, a répa, korpa, csokoládé, dió, mogyoró, rebarbara, spenót, eper, és tea.

Ma már azt mondják a szakemberek, hogy problémát csak a túlzott kalciumbevitel jelent, ez pedig napi 2-3 grammnyi (2000-3000 mg-nyi) ásványi anyag bevitelét jelenti - rendszeresen, állandó jelleggel. Ehhez például napi 2,5 liter tejet kellene meginni, vagy napi 30 dekánál több sajtot megenni!

A magyarországi táplálkozási adatokat elemezve azonban inkább az derült ki, hogy a túlzott kalciumbevitel nagyon ritka, sokkal inkább jellemző az, hogy a szükséges 1.000-1.300 mg-nál hozzávetőleg 32%-kal kevesebbet fogyasztunk. A legutóbbi, 2003-2004-ben elvégzett táplálkozási felmérés adatai szerint a nők napi átlagban 655, míg a férfiak átlagosan 716 mg kalciumot fogyasztanak.
házipatika.hu
 
 
0 komment , kategória:  Gyógyászat  
A gyerekek kétharmada D-vitamin-hiányos
  2014-08-26 09:22:02, kedd
 
  Szabó András szerint fontos tudni, hogy ha alacsony a gyerek D-vitamin szintje, hiába fogyaszt megfelelő mennyiségű kalciumban gazdag ételt (sok tejterméket), a felszívódás korlátozott, így a csontok nem épülhetnek megfelelően. Márpedig sajnálatos tény, hogy a magyar gyerekek kétharmada D-vitamin hiányos. Ezért is kötelező a csecsemőknek 1 éves korig cseppekben D-vitamint adni; de 1 éves kor után is folytatható a kúra. Gyerekkorban 400-500 egységet (NE) lehet adni naponta, felnőttnél az ajánlott adag 1000-2000 NE egység. Orvosi ellenőrzés nélkül ezek a mennyiségek kockázat nélkül adhatók.

Készítmények léteznek csepp, tabletta, és kapszula formában is. Ezeket elsősorban a téli, kora tavaszi időszakban érdemes szedni, hiszen köztudott, hogy a D-vitamin a napfény hatására termelődik a szervezetben, amiből ebben az időszakban kevés van. Késő tavasztól kora őszig - ha valaki kimegy a szabadba - természetes módon is tudja fedezni a D-vitamin szükségletét. Szabó szerint táplálkozással nem lehet elegendőt D vitamint bevinni: olyan mennyiségben kellene tengeri halat (például lazacot) és erdei gombákat enni vagy a szabadban tartott tyúkok tojásait és hegyekben legelő tehenek tejét fogyasztani, amely lehetetlen.
Akkor épül be a kalcium, ha mozgunk is

Csontritkulásrizikó

A kalcium szükséglet nagy részét viszont megfelelő étkezéssel (elsősorban tejtermékek fogyasztásával) lehet fedezni. Sőt, az így bevitt kalcium felszívódása sokkal jobb, mint ha valaki tablettát szed. Mint mondta, utóbbi esetben a kalcium a bélben összekapcsolódhat a táplálék foszfát tartalmával és kiürül, tehát önmagában a tabletta szedés nem biztos, hogy elegendő.

Megfelelő D-vitamin szint mellett az étkezéssel bevitt kalcium kétharmada hasznosul, míg D-vitamin hiány esetén a negyede sem szívódik fel. Az egészséges emberek nagy része, ha választékosan táplálkozik, elegendő tejterméket fogyaszt, és D-vitaminnal jól el van látva, biztosítani tudja a megfelelő kalcium szintet szervezetében. A gyermekgyógyász szerint a kalcium annál jobban épül be a csontba, minél nagyobb a csont fizikai terhelése.

Vagyis aki sokat mozog, sportol (például fut, csapatsportokat űz), annak sűrűbb, erősebb lesz a csontállománya. Jó példa erre a teniszezők keze: jóval erősebb csontozatú az, amelyiket a játék során használják. Az elhízott gyerekeknek éppen ezért duplán veszélyeztetettek: D-vitamin szintjük biztosan alacsony, és a mozgáshiány is akadályozza a kalcium beépülését.

Hasznos tanácsok

Ha korán áll fel a gyermek és görbült a csontja, nem kell megijednünk, megfelelő D-vitamin pótlással, évek alatt szépen kiegyenesedik.
Ha a gyerek nem szereti a tejet, tejtermékeket, más módon adjunk neki kalciumot.
Nyáron a déli órákban nem ajánlott napra menni, de délelőtt és délután lehet. Azt sem árt tudni, hogy ha a gyerek egész nap be van kenve magas faktorú fényvédő krémmel, nem tud D-vitamint termelni, hiába van napon.
Ha állandóan megfázik a gyerek (mindent elkap, gyenge az immunrendszere) ajánlott megnézetni a D-vitamin szintjét - ez vérvétellel megállapítható.
Ha a gyereknek 16 éves koráig egyszer-kétszer eltörik valamilyen csontja egy nagy eséskor, az nem jelent feltétlenül csontbetegséget, de ha ennél többször is előfordul kisebb eséseknél is, akkor érdemes orvoshoz fordulni.
Nem azért fáj a csontja a gyereknek, mert növésben van, hanem mert D-vitamin hiányos. Ha azt normalizálják, a csont kalcium tartalma megfelelő lesz, a fájdalom is elmúlik!
A D-vitamin túladagolásának kicsi az esélye: ha valaki az ajánlott mennyiség tízszeresét szedi például fél éven keresztül szedi, akkor kialakulhat például veseköve.
Házi Patika.hu
 
 
0 komment , kategória:  Gyógyászat  
Amit eddig rosszul tudtunk a csontjainkról
  2014-08-26 09:19:32, kedd
 
  A csontritkulás nem időskori probléma, valójában gyermekkorban kezdődik. A kalcium beépülése a D-vitamintól és a rendszeres mozgástól függ. Az sem mindegy, hogy 45 vagy 65 éves korban éri el a csont a töréshatárt.

A kalcium bevitele szempontjából az első 25 év a meghatározó, mert a csontállomány addigra fejlődik ki, utána már csak veszít ásványi anyag tartalmából. A kalcium beépülését a D-vitamin és a mozgás segíti elő - hangsúlyozza Szabó András, a II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója.

A csontozat erősségét alapvetően az öröklött hajlam határozza meg, de befolyásolhatják a környezeti hatások, így például a táplálkozás, vagy valamilyen tartós betegség. Ha alacsony a kalcium bevitele gyermekkorban, azaz a növekedési fázisban, akkor a csont nem képes a maximális tömegét elérni.

Így 25 éves kor után már csak csökkenni fog a csont tömege, az pedig nem mindegy, hogy 45 vagy 65 éves korban éri el a csont a töréshatárt; különösen a nőknél fontos ez. Ha gyerekkorban odafigyelünk, akár 5-10 évet lehet nyerni időskorra, ezzel pedig súlyos combnyak- vagy csigolyatörést kerülhetünk el. Csak hogy világos legyen milyen problémával nézünk szemben: Magyarországon jelenleg csaknem egymillió embert érint az időskori csontritkulás.
Házipatika.hu
 
 
0 komment , kategória:  Gyógyászat  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 3 
2014.07 2014. Augusztus 2014.09
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 154 db bejegyzés
e év: 1742 db bejegyzés
Összes: 8763 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 58
  • e Hét: 610
  • e Hónap: 11997
  • e Év: 49745
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.