Belépés
taltos1.blog.xfree.hu
Bármit tesznek ellenem, az a javamra fordul! Tatiosz: Ne kívánd mások balsorsát, mert a sors közös, és a jövő előre nem látható. Ossian: A ritka tisztes... Gábor Gabriella Táltos
1940.08.08
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 7 
Pite, a megunhatatlan
  2014-12-09 22:42:10, kedd
 
  Pite, a megunhatatlan

Almás, diós, mákos, meggyes, túrós - vagy legyen inkább halas, húsos, szalonnás, esetleges zöldséges? A piték variációinak, kombinációinak sora szinte végeláthatatlan és megunhatatlan: lehet főétel vagy desszert, melegen, langyosan egyaránt kitűnő, hidegen pedig jól jön piknikre éppúgy, mint uzsonnára.

Magyarországon piteként elsősorban azok az édes és ritkábban sós töltelékkel készült sütemények vagy ebédtészták ismertek, amelyeket két omlós tésztaréteg határol - ezek közül a felső lehet rácsos vagy egyenletesen simára nyújtott tésztalap, ugyanakkor a gyümölcsökkel szórt kevert tésztából álló finomságok egy része is a pite kategóriájába sorolható. Kezdő háziasszonyok első sikerélményei közé tartoznak a meggyel vagy más bogyós gyümölccsel szórt, elronthatatlan piskóta jellegű tésztával sütött piték.





A pite teteje lehet szabad, rácsos, morzsás vagy teljesen fedett, az almás pitéhez mindegyik illik :)

Arról már megoszlanak a vélemények, sőt tájanként vagy akár háztartásonként is nagy változatosságot mutat, hogy a kelt tésztára szórt vagy terített hozzávalókból álló, többnyire ebédre kínált, sütőből frissen tálalt fogás pite vagy lepény-e?

Ha definiálni kellene, a magyar konyhákban piteként ismertek mindazok az omlós vagy leveles, ritkában kelt vagy kevert tésztával készített édes vagy sós tölteléket rejtő, sütőben sült ételek, amelyeket egy vagy két rétegben tészta határol. A régi magyar szóhasználatban bélesként elterjedt kifejezés ez utóbbira utal.





Az almás pite világklasszik, minden országnak megvan a maga változata

Világszerte kedveltek, nálunk kevéssé elterjedtek a jobbára húsos töltelékkel, kerek, lapos piteformában készült, tartalmas piték, amelyeknek a tetején sül ropogósra az omlós vagy leveles tésztaréteg, alul pedig a gazdag aromájú raguvá teljesedő finomságok illatoznak a tálalás során.

Egy biztos: pitét - bármely fajtához tartozik is - minden évszakban, és szinte minden alkalomra jó tálalni!
Pite-történelem

A pite története több évezredes utazásra és sok-sok kulináris, valamint társadalomtörténeti kalandra hívogat. Gyakorlatilag már Kr. e. 9500 tájáról maradtak nyomai annak, hogy őseink megfelelő szerszámok birtokában gabonaőrleményből tésztát készítettek, amely a mai értelemben ismert piték, lepények ősét jelentette. Bár ókori egyiptomi és sumér feljegyzések is maradtak az elsősorban úti eledelként kedvelt töltött tésztafélékről, az antik görög és római civilizáció idejére tehető a napjainkban ismertekhez hasonló, sült vagy főtt húsok, zöldségek, valamint a gabonából víz, illetve zsiradék hozzáadásával gyúrt tészták találkozása. Bármilyen meglepő, elsősorban a hosszú tengeri hajóutakon tettek jó szolgálatot az előre elkészített, tésztába zárt fogások. A rómaiaknak köszönhetően aztán Európa-szerte elterjedtek a kezdetben sós tésztával készült piték. Apicius nevezetes római szakácskönyve már tartalmaz pitereceptet.

A tészta is komoly változásokon esett át a különböző történelmi korokban. Míg a kenyérre emlékeztető, lapos, lepényszerű tésztával készült pitéket szívesen fogyasztották a zöldséges, húsos töltelékkel együtt, a mai omlós pitetészta távoli elődje hosszú századokon át jobbára kőkeményre sült. Ez egyfajta szigetelőanyagként - és a fogyasztás során gyakran evőeszköz gyanánt - szolgált a benne található értékes ételekhez.





A hússal töltött zárt pite ma is igen kedvelt fogás

Hosszú ideig a hússal, hallal, szalonnával, hagymával és más zöldségfélével töltött, hidegen is fogyasztható útravalók tartoztak a pite kategóriájába. Mivel az ételek a tűzhelyek megjelenéséig nyílt láng felett főttek és sültek, a középkori lakomák zárt pitéiben a szigetelő burokként szolgáló tésztában gyakorlatilag megfőttek a hozzávalók. A tűzhelyek megjelenésével váltak nem csupán a receptek, de a készítési technikák is mind kifinomultabbá.

Az édes piték megjelenése komoly újdonságot jelentett a konyhában. A cukornádból nyert cukor olyan luxuscikknek számított a kora újkori kontinensen, amelyhez csak az arisztokraták jutottak hozzá, a szegények konyhájának asztalaira édes piték évszázadokig nem kerültek. Mézzel ugyan sok mindent édesítettek, az édes töltetlékkel készült piték, tészták és egyáltalán a desszertek megjelenésében, valamint elterjedésében a fordulatot egy német kémikus találmánya jelentette. Andreas Sigismund Marggraf egy berlini laboratóriumban a 18. század közepén kikísérletezte, miként lehetséges a takarmányrépából cukrot előállítani - ezzel kezdetét vette nem csupán az európai cukorgyártás, de mind szélesebb néprétegek számára váltak elérhetővé az édes finomságok, és megkezdődött az édes piték számtalan formában tálalt valóságos diadalútja. Nagyjából ekkortól különböztették meg a piték tetejét is aszerint, hogy édes vagy sós fogást rejt - eleinte csak a sósakat díszítették ráccsal, különféle tésztából kivágott mintázattal.





A gyümölcsöket vegyesen is használhatjuk, mint ennél az őszibarackos-málnás piténél

Piték a nagyvilágban

Szinte minden országának megvannak a már-már nemzeti eledelnek számító pitéi, amelyek döntően európai országokból indultak világhódító útra.

Angliában a hagyományosan lapos, de mindenképp 6 cm-nél alacsonyabb peremű formában készült sós pie-ok (ejtsd: páj) tésztája egykor mindössze finomlisztből, vízből, sóból állt, később kiegészült zsiradékkal (többnyire marhafaggyúval) - hosszú ideig valóban csak a töltelék egyben tartására, nem pedig fogyasztásra szolgált. Vélhetően a 18. század táján kezdtek elterjedni azok az omlós tészták, amelyek a szigetországban ma is népszerű húsos és halas piték elődei lehettek.

Külön kategóriába sorolható a nagyjából a 18. század végéről származó, neve alapján pitét jelentő, valójában azonban tésztát nem tartalmazó sütőben sült gazdag fogás, a Cottage vagy Shepherd's pie.





A Shepherd' pie tetejét nem tészta, hanem krumpli fedi, igen népszerű angol fogás

Ebben a laktató fogásban a fűszeres, hagyományosan darált bárányhúsos réteget burgonyapüré fedi, gyakorlatilag ez tölti be a tészta szerepét, és így kerül a sütőbe - melegen, nagyobb szögletes szeletekben kínálják.

A Nagy-Britanniából származó igen népszerű édes pite a vaníliakrémmel töltött pite, amely omlós tésztával és lágy vaníliasodóval készül.

Vaníliasodós pite





Vaníliasodós pite, avagy Egg Custard Tart

Hozzávalók egy 20 cm átmérőjű kerámia vagy levehető aljú kerek piteformához:
A tésztához:
18 dkg finomliszt
5 dkg hideg vaj + 1 dkg a forma kenéséhez
5 dkg hideg zsiradék (lehet margarin vagy faggyú)
5 dkg cukor
1 nagy csipet só
1-2 evőkanál jéghideg víz

A töltelékhez:
3 db közepes méretű egész tojás + 2 db tojássárgája
8 dkg kristálycukor
1 vaníliarúd kikapart belseje
3 dl habtejszín (min. 30 %-os zsírtartalommal)
1,5 dl zsíros tej (3,5 %- os zsírtartalommal)
kevés frissen reszelt szerecsendió a szóráshoz

Elkészítés: A sodóhoz a tejet és a tejszínt öntsük tapadásmentes lábosba, adjuk hozzá a kikapart vaníliamagokat, lassú tűzön kezdjük melegíteni. Közben az egész tojásokat és a 2 tojás sárgáját a cukorral kézi habverővel verjük fel annyira, hogy alaposan elkeveredjenek. A már meleg, de még forrás előtt álló vaníliás keverékhez adjuk a felvert tojásokat. Alaposan keverjük el, de ne forraljuk, hogy a tojás ne csapódjon ki. A sodót félretesszük, hűlni hagyjuk. Közben elkészítjük a tésztát.
A lisztet, sót és cukrot mély tálba szórjuk, a kétféle hideg zsiradékot kis kockákra vágva a száraz hozzávalókhoz adjuk, gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk. 1-2 evőkanál jéghideg víz hozzáadásával kemény tésztává gyúrjuk. Frissen tartó fóliába csomagolva 30-45 percre hűtőszekrénybe helyezzük. A sütőt 175 fokra előmelegítjük, a piteformát 1 dkg vajjal alaposan kikenjük. Hideg munkafelületen kerek lappá nyújtjuk a tésztát, a formába helyezzük, az esetlegesen kilógó széleket levágjuk. Borítsunk a tésztára egy jókora darab sütőpapírt, és szórjunk rá sütőbabot vagy bármilyen száraz hüvelyest, gabonát sütés nehezékként. Süssük 12-15 percig, amíg a tészta széle aranyszínű lesz. Vegyük ki a sütőből, távolítsuk el a nehezéket. A sütő hőfokát mérsékeljük 150 fokra.
Öntsük rá a vaníliasodót az elősütött tésztára, de vigyázzunk, maradjon legalább ½ cm távolság a töltelék és a tészta széle között. A tetejét hintsük meg leheletnyi reszelt szerecsendióval, és további 30 percig süssük, amíg a szélein kissé megszilárdul, de középen még lágy-remegős marad a töltelék. A formában hagyjuk kihűlni, hidegen, tortaszerűen szeletelve kínáljuk.

Közkedveltek és mind több országban készülnek az egyenesen a sütőből tálalt egyszerűen elkészíthető gyümölcsös piték, amelyeknek csak a tetejére kerül tésztaréteg, a sütőtálban pedig alatta párolódig puhára a cukorral, fahéjjal vagy más fűszerekkel gazdagított gyümölcs. A kevés tejjel és sütőporral készülő tésztával szinte tetőcserépszerűen borított gyümölcsös piték cobbler néven, míg az omlós tésztából ropogósra sülő, gyakran zabpehellyel, dióval, mogyoróval, mandulával ízesített morzsatésztával fedett finomságok a crumble névre hallgatnak.

Az Egyesült Államokban a 19. század utolsó évtizedében kezdtek elterjedni az édes gyümölcsökkel töltött, cakkos szélű, kerek formában sült, tésztaréteggel fedett vagy anélküli, csupán egy alsó tésztával készített piték - ma az amerikai almás pite szinte nemzeti finomságnak számít, csakúgy, mint a novemberi hálaadási vacsora elmaradhatatlan desszertje, a gyakran pekándióval is ízesített sütőtökös pite.





Sütőtökös pite édesen és fűszeresen, pekándióval gazdagítva

Franciaország kedvelt pitéi a különböző, többnyire sós töltelékkel készülő quiche-ek (ejtsd: kis), a legismertebb a szalonnával készülő guiche lorraine, valamint a tourte-ok és tarte-ok (ejtsd: turt, tart). Ez utóbbiak minden esetben semleges omlós tésztából készülnek, lapos, kerek, hullámos szélű formában - itt is csak egy alsó tésztaréteg jellemző, ebbe kerül a változatos töltelék, amely zöldségféléket éppúgy tartalmazhat, mint gyümölcsöket. Mindegyik tarte-ra igaz azonban, hogy tejszínes-tojásos, a fogás karakterének megfelelően ízesített mártás sül együtt a hozzávalókkal. Külön kategóriát képeznek a galette-ek, amely gyűjtőfogalom alá nagyon különböző tésztával és formában sült desszertek tartoznak.

A legnépszerűbb azonban a háromkirályok pitéjeként is ismert mandulakrémes galette des rois (ejtsd: gálett dé roá), amelyet hagyományosan január 6-án, a háromkirályok ünnepére készítettek. A kerekre nyújtott két leveles vagy vajas kelt tésztaréteg közé gazdag mandulás töltelék kerül, amelybe a háziasszonyok egykor egy babszemet, ma már többnyire apró figurát biggyesztenek. Akihez a galette szeletelése során a figura kerül, kis papírkoronát kap - ő lesz a nap (és persze a galette) királya. Franciaországban családi körben, óvodákban, iskolákban ma is eleven a szokás. A kerek galette des rois formája a nap szimbóluma, arany színe pedig a fényre, világosságra utal.





Galette des rois, a franciák királyi pitéje a hozzá járó koronával

Olasz és spanyol nyelvterületen többnyire torta összefoglaló névvel illetik a mi fogalmaink szerint pitének számító édes és sós fogásokat. A ma sok helyen egyszemélyes adagokban készülő, eredetileg húsvéti pite, az empanada elsősorban Közép- és Dél-Amerikában népszerű. Ennek tésztája éppúgy készülhet kukoricaliszt felhasználásával, mint kenyértésztából, a töltelékbe pedig hús, hal, zöldségféle éppúgy kerülhet, mint sajt.

Az eredetileg Spanyolország Galicia régiójából származó, egykor legalább 30 cm átmérőjű pitét a 10-13. században az El Camino zarándokai fogyasztották úti eledelként - a végállomás ma is a régió fővárosa Santiago de Compostela.





Spanyol empanada, sokféle töltelékkel készítik

A németek édes pitéi a Kuchenek, amelyek közül gyümölccsel készült Obstkuchenek szinte minden pékségben és családnál a legkedveltebb finomságok közé tartoznak. A sütőporral készült omlós tészta vagy gazdag kelt tészta tetejére kerülnek a gyümölcsök, amelyeket gyakran ropogós morzsaréteg (Streusel) is koronáz. Ősszel szinte mindenütt hatalmas tepsikben készülnek a megunhatatlan szilvás piték, nem ritkán vaníliakrémmel is gazdagítják, amely a tészta és a gyümölcsréteg közé kerül. A gyümölcsös pitéket pedig gyakran kíséri jókora porció habbá vert tejszín.





Szilvás pite kakaós és vaníliás kevert tésztával

Az osztrák konyhákra a némethez nagyon hasonló piték jellemzőek, a mi rácsos, lekvárral vagy gyümölccsel készített, gazdag omlós tésztájú pitéinkhez legközelebb a híres linzi desszert, az eredeti nevén Linzer Torte áll, amelynek erősen omlós tésztájába tekintélyes mennyiségű őrölt mandula kerül, és az igen jó minőségű málnalekvártól lesz feledhetetlen a desszert.

Oroszországban pirognak hívnak szinte minden édes és sós süteményt - a nálunk piteként ismert omlós tésztával készülő, gyümölccsel, leggyakrabban almával töltött finomságokat is ezzel a névvel illetik.

Ha Magyarországon pite-népszerűségi versenyre kerülne sor, első helyen bizonyára mindenki az édesanyja, nagymamája vagy a saját almás, túrós, mákos, esetleg meggyes pitéjét nevezné meg.




A pite nálunk általában négyszögletű nagy tepsiben készül, kerek formában pitetortát is süthetünk

Az pedig valóban egyéni ízlés kérdése, hogy a tészta hozzávalói között a liszt, a cukor és a zsiradék mellett ki milyen arányban használ lazítószereket vagy fűszereket, miként az is, hogy milyen vékony vagy vastag legyen a tészta, az almás pite esetében pedig, hogy a gyümölcs szeletelve, reszelve vagy épp párolva kerüljön-e süteménybe.

Ahhoz azonban kétség sem fér, hogy pitézni mindig jó mulatság!

HL

Forrás:Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Házi isler
  2014-12-09 22:27:06, kedd
 
  Házi isler

Hozzávalók:

A tásztához:
60 dkg liszt
40 dkg margarin
20 dkg porcukor
fahéj
fél kávéskanál sütőpor
Valamint:
lekvár
tortabevonó

Elkészítés:

A tésztához valókat összegyúrjuk. Fél cm vastagra nyújtjuk, és nagy pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk.

Sütőpapírral bélelt tepsiben a korongokat kisütjük. Ha kihűltek, sűrű
lekvárral összeragasztunk 2-2 darabot, és megolvasztott tortabevonóval bevonjuk.





Megjegyzés:

A receptet Kiss Mónika küldte. Köszönjük!

Fotó: AS

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-sütemények-desszertek  
Linzer
  2014-12-09 22:24:41, kedd
 
  Linzer

A linzer igazi klasszikus, az iskolai büfék örök sztárja, a szocializmus egyik élmunkás aprósüteménye, a cukrásztanulók egyik vizsgafeladata. A mai napig töretlen népszerűségnek örvend, akár torta formában készítjük, akár aprósüteményként kerül elénk.

Süti-történet

A legenda szerint a mai Ruszwurm cukrászda egyik korábbi tulajdonosa, Richter Lénárd volt az, aki kitalálta a lekváros linzert. Állítólag egyik törzsvendége és barátja, Linzer Rudolf szabadságharcos főhadnagy tiszteletére készítette. Az igazság azonban az, hogy már a szabadságharc előttről maradtak fent magyar nyelvű receptek is, amiben linzi formákról, linzi karikákról esik említés.

A sütemény összetételét nézve már az ókori rómaiak is készítettek valami ehhez hasonlót, de az biztos, hogy a linzi torta a 17. század közepén már létező sütemény volt, nevét pedig az Ausztriában található Linz városáról kapta.





A klasszikus rácsos linzer

Az őrölt mogyoróval vagy mandulával készített, eper- vagy ribizlilekvárral töltött torta világhírét Johann Konrad Vogel osztrák cukrász hozta el, aki elkezdte a torta tömeggyártását.

Ám nálunk mégsem ez a sütemény vált igazi cukrászdai és nagymamai klasszikussá, hanem a torta tésztájából készített omlós lapok között megbújó lekvárral készített linzerkarika, ami sokszor még egy kis csokoládéköpönyeget is húzott magára, így csábítva minket.





Gyerekzsúrokra is remek sütemény lehet - egy kis fantáziával elkészítve

Az islert ugyan szoros unokatestvéri szálak fűzik a linzerkarikához, mégis teljesen más eredettörténettel bír. A felső-ausztriai üdülőhelyen, Bad Ischlben működő Zauner cukrászda legendás kínálatában jelent meg először, és innen indult az Osztrák-Magyar Monarchiát meghódító útjára. A Ferenc József számára készített süteményt eredetileg rumos csokoládékrémmel készítették, de nagy hagyománya van - a linzi tortához hasonlóan - ribizlilekvárral megtölteni a lapokat.

Hogyan készül?

A linzertészta omlós tészta, amelynek hagyományosan az alábbi arányok szerint készül a tésztája: 3 rész liszt, 2 rész vaj, 1 rész cukor.

A sima linzer tésztájában általában őrölt blansírozott mandula van, míg a barnásabb árnyalatú linzerbe darált pirított dió kerül.





Az omlós tésztából bármilyen formájú linzereket készíthetünk

A linzer tésztája alapvetően sokféle módon ízesíthető, gazdagítható. A kikapart vanília belseje mellett ízesíthető fahéjjal vagy egy kevés szegfűszeggel, de mehet bele narancs- illetve citromhéj is. A lisztmennyiség egy része helyettesíthető az előzőekben felsorolt csonthéjasokon kívül pekándióval vagy mogyoróval is, keverhetünk a tésztába mákot, színezhetjük egy kis kakaóporral.

A töltelék esetében a tészta ízvilága és a képzeletünk szab csak határt. Lekvárok közül szinte bármi mehet bele. A nagy klasszikus ribizlilekvár mellett a házi baracklekvár is jól muzsikál ezzel a tésztával, de kísérletezni lehet esetleg egy jobb citruslekvárral vagy akár csokoládékrémmel is. A krémek esetében persze készíthetünk gyümölcsös, esetleg karamellel ízesített krémet is.





Bármilyen lekvárral tölthető, az igazi klasszikus a barack és a ribizli

A linzereknél sok esetben a felülre szánt tésztát eleve úgy sütik, hogy durvára vágott dióval, mandulával hintik. Ez nagyon jól mutat a süteményen, és kellemesen kiemeli a tésztában is megbújó csonthéjas ízét.

Az islert a legtöbb esetben szintén valamilyen fanyar piros gyümölcsből készített lekvárral töltik és étcsokoládéba mártják. A töltelékek itt is variálhatók, sőt itt a külcsínen is lehet módosítani. A csokoládénál maradva tej- vagy fehércsokoládéba is forgathatjuk, a még meg nem kötött csokoládéra kerülhet tört csonthéjas vagy egy kis kókuszreszelék, esetleg színes cukorgyöngyök vagy csokidara.

Kakaós linzertorta

Hozzávalók:
15 dkg finomliszt
10 dkg rétesliszt
1/2 csomag sütőpor
1 csomag vaníliás cukor
csipet só
10 dkg cukor
1 tojás
2 dkg holland kakaópor
15 dkg vaj

Elkészítés: A szárazanyagokat egy tálban összekeverem, hozzáadom a vajat, elmorzsolom, majd a tojást hozzáadva rugalmassá gyúrom a tésztámat.
A sütőt 200 fokra előmelegítem. A tésztát 2/3-1/3 arányban kettészedem. A nagyobbik darabot kinyújtom, és egy pitetálba fektetem. Megkenem jó tavalyi házi baracklekvárral, majd a maradék tésztát is kinyújtom, felcsíkozom, és berácsozom vele a lekváromat. 40 perc alatt készre sütöm.

Linzer

Hozzávalók:
25 dkg finomliszt
9 dkg nádcukor
3 tojás sárgája
csipet só
18 dkg margarin

Elkészítés: A hozzávalókat összegyúrom, majd a tésztát egy bő órára a hűtőbe rejtem. Bemelegítem 190 fokra a sütőt, előkészítem a sütőpapíros tepsiket. Lisztezett deszkán kinyújtom a tésztát, szaggatom, tepsire ültetem. Felütök még egy tojást, és a sárgájával szépen megkenem a tésztáim felét. Amíg nem köt meg a tojás, addig megszórom egy kevés tört dióval őket. Ezután a sütőbe tolom a tepsit, és nagyjából 10 perc alatt megsütöm a tésztákat. Rácson hűtöm, majd lekvárral töltöm őket.





Szeretnivaló variáció linzertortára

WM

Forrás:Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Kukoricás babsaláta
  2014-12-09 22:13:47, kedd
 
  Kukoricás babsaláta

Hozzávalók:

1 kis fej lilahagyma
1 piros húsú paprika
1 konzerv főtt fehérbab
1 konzerv főtt vörösbab
1 konzerv csemege kukorica
3 evőkanál olaj
2 evőkanál borecet

bors
majoranna

Elkészítés:

A hagymát meghámozzuk, vékonyan felkarikázzuk. A paprikát megmossuk, húsát apró kockákra vágjuk. A babot és a kukoricát leszűrjük.

Mindezt összekeverjük egy tálban, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk olajjal és ecettel, megszórjuk majorannával.

1-2 órát a hűtőben pihentetjük, hogy az ízek összeérjenek, majd tálaljuk.





Megjegyzés:

A receptet és a fotót Apukááám! küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek:saláta,hidegtál,egyéb  
Bögrés mákos III.
  2014-12-09 22:11:54, kedd
 
  Bögrés mákos III.

Hozzávalók:

2 egész tojás
10 dkg "Vénusz sütőmargarin
1 bögre cukor (3 dl)
1 bögre darált mák
1 bögre langyos tej
1 bögre liszt
1 xsomag sütőpor (20 g)
1 késhegynyi fahéj

Elkészítés:

A margarint a tojással és a cukorral habosra keverem, majd hozzáadom a lisztet, mákot, tejet, sütőport és a fahéjat. Alaposan összekeverem, majd kivajazott, kilisztezett kerek tortaformába öntöm. Előmelegített sütőben (180-200 fok) kb. 40 percig sütöm. Ha kész, porcukorral megszórom a tetejét. Lehet krémmel vagy lekvárral tölteni, de én nem szoktam, mert magában is nagyon finom.





Megjegyzés:

Nem fog kiszáradni, jó puha marad napokig!

A receptet GSZE, a fotót Soltesznora küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu




 
 
0 komment , kategória:  Receptek-sütemények-desszertek  
Csirkepörkölt cigányosan túrós csuszával
  2014-12-09 22:10:08, kedd
 
  Csirkepörkölt cigányosan túrós csuszával

Hozzávalók:

1 db kb. 1,5 kg-os egész csirke (háztáji, kapirgálós, ha van) vagy 1 kg csirkecomb
10 dkg füstölt szalonna
3 közepes hagyma
1 db tv paprika
pirospaprika


A körethez:
50 dkg csuszatészta
25 dkg túró
5 dl tejföl
10 dkg szalonna

Elkészítés:

A szalonnát felkockázzuk, kiolvasztjuk, a szalonnakockát kiszedjük a zsírból, majd az apróra vágott hagymát és a vékonyra szeletelt paprikát megdinszteljük. Amikor kész, beletesszük a pirospaprikát, és rögtön rátesszük a feldarabolt húst. Sózzuk, és fedő alatt előbb saját levében, majd ha már elfőtte a levét, de még nem elég puha a hús, kevés vizet töltünk alá, és készre pároljuk a húst. Sűrű szaftot hagyunk alatta.

Közben sós vízben kifőzzük a csuszatésztát (házi lenne az igazi), rátesszük a kiolvasztott szalonnazsírra, elkeverjük a túróval.
Tányérra tesszük, tetejére locsolunk 1 evőkanál tejfölt, a kisült szalonnadarabokból is teszünk rá, majd ráhalmozzuk a pörköltet.

Az így elkészített csirkepörkölt és a túrós csusza olyan ízharmóniát alkot, hogy aki egyszer evett belőle, nem könnyen felejti el.

Megjegyzés:

A receptet Jabaki2 küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsos   
Hagymaleves sajtos pirítóssal
  2014-12-09 22:08:47, kedd
 
  Hagymaleves sajtos pirítóssal

Hozzávalók:

Kb. 60 dkg vöröshagyma
5-10 dkg vaj
1-2 evőkanál liszt

frissen őrölt feketebors
1-2 kávéskanál cukor
1 ágacska kakukkfű
1-2 babérlevél
5 dl száraz fehérbor
5 dl erőleves
opcionálisan 1 mokkáskanál őrölt szerecsendió
1 evőkanál balzsamecet
1 evőkanál Worcestershire-szósz
1,5 dl tejszín
1 tojás
A pirítóshoz:
formára vágott rozskenyér vagy baguette-szeletek
1-2 gerezd fokhagyma
20 dkg olvadós, karakteres sajt (gruyere, emmentáli, cheddar)

Elkészítés:

A megtisztított hagymát vékony szeletekre vágjuk, és meleg vajon elkezdjük párolni. Kicsit sózzuk, borsozzuk, meghintjük pici cukorral, és kis lángon, folyamatos kevergetés közben úgy 15 perc alatt aranysárgára, átlátszóra dinszteljük. Türelmesnek kell lenni, hogy ne pörkölődjön, ne piruljon meg.

Amikor már puha, megszórjuk egy kis liszttel, összeforgatjuk, még egy percig pirítjuk, aztán apránként hozzákeverjük a húslét és a bort, beletesszük a babérlevelet és a kakukkfüvet, és még 20 percig csendesen főzzük. Ízesíthetjük szerecsendióval, ecettel, Worcestershire-szósszal. A főzés végén a babért és a kakukkfüvet kivesszük.

A tojást a tejszínnel villával felverjük, és a leveshez adjuk, kevergetve, de már nem forralva.

Az előre megpirított kenyérszeleteket megkenjük fokhagymával, a mély tálkákba szedett (esetleg pürésített) leves tetejére helyezzük, rápúpozzuk a reszelt sajtot, és sütőben (grillben) 3-5 perc alatt átforrósítjuk, hogy a sajt is szépen ráolvadjon.

A levest a sajtos pirítósokkal tálaljuk.





Megjegyzés:

A Chefparade főzőiskola receptje, köszönet érte. A fotót Mikkamakka küldte, köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-levesek  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 7 
2014.11 2014. December 2015.01
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 330 db bejegyzés
e év: 4790 db bejegyzés
Összes: 32631 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 744
  • e Hét: 5258
  • e Hónap: 10296
  • e Év: 140003
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.