Belépés
sanci81.blog.xfree.hu
-Minden ember, minden apró mozzanat, Életedbe úgy került, hogy magad vontad oda... Az pedig, hogy mit kezdesz velük, csakis rajtad áll! ... Czifra Sándor
2007.12.24
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 10 
Honnan ered a kombiné viselete?
  2015-11-19 17:11:11, csütörtök
 
 


Link

A kombiné - gondolná az ember - valami kombinált ruhadarab. De mit kombináltak egy egyszerű női ingen?

Az ing korántsem volt mindig magától értetődő, egyszerű viselet, őse, a görög khitón és a római tunika, gyapjúból készült, és szegény embernek ez volt az egész öltözete. Nem alsóruha volt tehát, hanem felső, bár fázós emberek, mint Augustus császár, többet is egymás tetejébe húztak belőle. A chlamisz, illetve a római tóga már köpenyszámba ment.

A ruha alatt hordott vászoninggel a művelt Nyugatot a barbár Kelet ismertette, meg. Honfoglaló őseink felső ruhájuk alatt rövid vászoninget viseltek, amikor a fehérnemű Nyugat-Európában még nem dívott. Évszázadokkal később is még a legnagyobb fokú fényűzésnek számított. Bajor Izabella francia királynénak mindössze három inge volt, VI. Károly francia király felesége pedig csupán két holland vászoninget mondhatott magáénak. Hiteles történelmi adatok vannak arról, hogy az udvari dámák havonként egyszer váltottak fehérneműt!

A női bugyi viselete sokkal későbbről kelteződik; a 18. században csak idős, beteges dámák viselték - télen szövetből vagy bársonyból.

A francia forradalom nemcsak a régi rendszert söpörte el, hanem a krinolinokat, hajporozott frizurákat is. A direktórium divathölgyei nem annyira a római erényeket utánozták, mint az antik divatot; patyolat tunikákat kezdtek viselni. Az áttetsző, habkönnyű ruhák alá nem lehetett vastag vászoningeket, alsószoknyákat hordani: így jöttek divatba a testszínű, testhezálló trikók. A ruhák anyaga idővel nehezebb lett, s a trikó alsónemű hosszú időre száműzettetett. Újra visszatért a vászonból készült ing, s a trikó helyett a hímzéssel, csipkével szegélyezett vászonbugyogó tűnt fel. A kislányoknál nemcsak feltűnt, hanem előtűnt, mert a múlt század húszas éveitől a hatvanas évekig a leánykaruha lábszárközépig ért, a bugyi pedig bokáig. Hát csoda, hogy annyira várták a bakfisok azt az időt, hogy hosszú ruhát kapjanak? A mellénykéből, bugyiból, ujjas ingből, flanel és vászon alsószoknyákból álló meleg és kényelmetlen kislány alsóneműt akarták megszabályozni a praktikus angolok, amikor 1880 táján megalkották az első combinationt, vagyis a mellényke és bugyi kombinációját. A francia nyelvben ebből combinaison, combinaison-pantalon lett - de hogyan lett az ingbugyiból kombiné? Úgy, hogy a mellénykét az alsószoknyával is kombinálták, s megszületett a combinaison-jupon, amely az egyenes vonalú ingtől abban tért el, hogy alul kiugrott, mint az alsószoknya. Bár a forradalmi újítás már a múlt század nyolcvanas éveiben betört a fehérneműs szekrényekbe, csak századunk húszas éveiben vált általánossá, neve pedig a combinaison szó bécsi torzulásából lett Pesten kombiné.

Érdekes, hogy egy kombinészerű öltözék már a középkorban is felbukkan: fürdőslányok viselték munkaruha gyanánt. A IV. Vencel cseh király megbízásából 1400 körül festett kódex-miniatúrákon megjelennek a nyilvános fürdők női alkalmazottai vízhordás, masszírozás közben: öltözetük ez a fehér vászoning. A szoknya midi vagy maxi, húzva, a derék testhezálló, ujjatlan, keskeny vállpánttal. A képeken az egyformán öltözött "fehér cselédek" között egyet-egyet fekete vállpánt különböztet meg a többiektől. Nyilván ezek voltak a brigádvezetők.

A cikk forrása: Link




Link
 
 
0 komment , kategória:  Divat  
Természetben lévők
  2015-11-19 17:07:51, csütörtök
 
 


Link

Természetben lévők: Link




Link
 
 
0 komment , kategória:  Video  
Játékosok
  2015-11-19 17:05:46, csütörtök
 
 


Link

Játékosok: Link
 
 
0 komment , kategória:  Video  
Veszélyes összetevők a mindennapi testkozmetikai termékekben
  2015-11-19 17:03:49, csütörtök
 
  Veszélyes összetevők a mindennapi testkozmetikai termékekben;Fekélyt okozó sampont tiltott be az NFH

Veszélyes alkotórészek címtára
Mentsd meg magad és a bőrödet.
Veszélyes összetevők a mindennapi testkozmetikai termékekben.
Mielőtt reggel leülsz reggelizni, a bőröd már legalább 20 veszélyes összetevővel került érintkezésbe.

1,4-dioxane
kozmetikai termékek szennyező anyaga. Az ethoxylált felületaktív anyagokat tartalmazó kozmetikai szerek majdnem 50%-a tartalmaz dioxane-t.
Lásd ethoxylated surfactants.
A biztonsági adatlapról:
Az 1,4-dioxane belégzéssel, bőrön keresztül felszívódva és szájon át lenyelve fejtheti ki hatását. Az 1,4-dioxane rákkeltő. A túladagolás hatásai: szem és nyálkahártya izgató, elsődlegesen bőrizgató, központi idegrendszer depresszáns, idegméreg és májméreg. Akut adagolása irritációt okoz, fejfájást, szédülést, narkózist. Krónikus belélegzésekor károsíthatja a májat és a veséket, valamint a vér rendellenességeit okozhatja. Az alábbi egészségügyi feltételek eleve kizárják a dioxane-nak való érintkezést: vérképzőszervi betegségek, máj, vese, központi idegrendszer zavarai, valamint bőrgyulladásra való hajlam esetén.

2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol)
mérgező, allergiát, bőrgyulladást okoz.
Lásd Nitrosating anyagok

5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane
mérgező, gondosan le kell mosni, nem szabadna olyan termékekben alkalmazni, amelyek a bőrrel kapcsolatba lépnek. Rákkeltő lehet, az úgynevezett Nitrosamine, ha a bőrön keresztül felszívódik, és beépül a testbe.

Acrylates copolymer
széles körben elterjedt kozmetikai termékekben, erős bőringereket okozhat.

Acrylates/C10-30 alkyl acrylate crosspolymer
egy szintetikus összetevő, kőolajból nyerik, erős bőringerlékenységet okozhat.

Alcohol, Isopropyl (SD-40)
nagyon erős szárító és izgató oldószer, dehydrátor, ami megszünteti a bőr természetes savköpenyét, ezáltal sokkal sebezhetőbbé tesz a baktériumokkal, vírusokkal és gombákkal szemben. Propylénből állítják elő, petróleum származék. Elősegíti a bőr barna foltosodását, és az idő előtti öregedését.

Aluminum zirconium tetrachlorohydrex GLY
egy szintetikus izzadás gátló/dezodor. Ezt az összetevőt az USA-ban és az EU-ban légfrissítőben is tilos használni. A legújabb kutatások szerint felelős lehet a mellrák kialakulásáért. Semmiképpen sem szabad problémás bőrön alkalmazni.

Aminomethyl propanol limitáltan
a már késztermék 1%-ában található, mivel bőrirritációt okoz.

Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
Lásd Anionic Surfactants
Lásd Sodium Laureth Sulfate
Lásd Nitrosating agents

Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
Lásd Anionic Surfactants
Lásd Sodium Laureth Sulfate
Lásd Nitrosating agents

Anionic Surfactants
az anion a felületaktív anyagok negatív töltésére utal. Rákkeltő nitrosaminokkal szennyezett lehet. Ezek a mosószerek komoly fenyegetést jelenthetnek az egészségre. Autómosó szerekhez, garázspadló tisztítókhoz és motor zsíroldókhoz használatosak - és mint hab a személyes ápoló termékek 90%-ban jelen van.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
Sodium Laureth Sulfate (SLES)
Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
Sodium Methyl Cocoyl Taurate
Sodium Lauroyl Sarsocinate
Sodium Cocoyl Sarcosinate
Potassium Coco Hydrolysed Collagen
TEA (Triethanolamine) Lauryl Sulfate
TEA (Triethanolamine) Laureth Sulfate
Lauryl or Cocoyl Sarcosine
Disodium Oleamide Sulfosuccinate
Disodium Laureth Sulfosuccinate
Disodium Dioctyl Sulfosuccinate stb.

Behentrimonium chloride
tartósítószer, amely 0,1%-ra van korlátozva. Mérgező hatása van.

Benzalkonium Chloride
erősen mérgező, elsődlegesen bőrirritatív.
Lásd Cationic Surfactants (felületaktív anyagok)
A biztonsági adatlapról:
Az anyag szájon át a szervezetbe kerülve erősen mérgező. A túladagolás hatásai: porlasztva bőr, szem, orr, torok és nyálkahártya irritációt okozhat. A közvetlen kapcsolat kerülendő. Tünetek: izombénulás, alacsony vérnyomás, központi idegrendszer depressziója és gyengeség. Elsősegélynyújtás! Szembe jutva: maró. Azonnal bő vízzel ki kell mosni a szemet. Belélegezve: Friss levegőre kell vinni azt, aki belélegezte. Oxigént kel adni (ha nehéz a légzés). Orvost kell hívni.
Lenyelve: Ha eszméleténél van, azonnal nagy mennyiségű folyadékot kell inni, hogy felhíguljon és elősegítse a hányást. Orvost kell hívni.

Benzoic acid
allergiás reakciókat idézhet elő. 0,5%ban limitálták, ha tartósítószerként alkalmazzák.

Benzophenone-3
mint UV-sugárzás elleni anyagot alkalmazzák, bőr és szemirritációt okozhat.

Benzyl alcohol
mérgező, túl magas koncentráció esetén. A % tartalma korlátozott, mivel kétséges a biztonságossága.

Benzyl salicylate
fixálóként alkalmazzák, bőrkiütéseket okozhat, ha napfénynek kitett felületen használják.

Butane
hajtógázként alkalmazzák aeroszolos termékeknél. Gyúlékony, és káros belélegzésekor. A bután egy üvegházhatást kiváltó gáz, amely szintén felelős a globális felmelegedésért.

Butylated Hydroxyanisole (BHA)
allergiát okoz bőrgyulladáshoz kapcsolódva.

Butylated Hydroxytoluene (BHT)
allergiát okoz bőrgyulladáshoz kapcsolódva. Toluene-t tartalmaz. Rákot okoz.
Lásd a Toluene-nél.

Butylparaben tartósítószer
Megöli a baktériumokat, amelyek különben a terméket tönkretennék. A Butylparaben összefüggésben van az asztmatikus problémákkal.

Cationic Surfactants (felületaktív anyagok)
ezek a vegyi anyagok pozitív elektromos töltésűek. Négy elemből álló ammónium csoportot tartalmaznak, és gyakran hívják "quats"-nek. Hajkondicionálókban használják, de a papír és textil iparból származnak, mint lágyítók és antisztatikus hatóanyagok. Hosszú távon a hajat kiszárítja, töredezetté teszi. Szintetikus, irritatív, allergén és mérgező. Lenyelve halálos.

Stearalkonium chloride
Benzalkonium chloride
Cetrimonium chloride
Cetalkonium chloride
Lauryl dimonium hydroslysed collagen

Cetalkonium chloride
Lásd Cationic Surfactants

Ceteareth-20
a sérült bőrrel való érintkezését mindenképpen el kell kerülni. A gyártás alatt mérgező anyagok szabadulhatnak fel.

Cetrimonium chloride
tartósítószer, melynek tartalmát a végtermékben 0,1 %-ban limitálták. Mérgező hatású lehet.
Lásd Cationic Surfactants

Chloromethylisothiazolinone
bőrgyulladást okoz.

CI 15510 (D&C Orange #4)
egy narancssárga színezőanyag, amely a szemre veszélyes lehet. Az EU-ban ennek az anyagnak az alkalmazása tilos olyan termékekben, amelyeket a szem környékén alkalmaznak.

CI 42051 (Acid blue)
egy kék színezőanyag, amely az EU-ban megengedett, de Amerikában már betiltott. Allergiát válthat ki.

CI 42090 (FD&C Blue #1)
kék színezőanyag, mely mérgező hatású lehet.

CI 60730 (Ext. D&C Violet #2)
Káros. Az EU irányelvei szerint ennek a termék összetevőnek szemmel, orral, szájjal, vagy a nemi területekkel való kapcsolatba kerülése, veszélyes és tilos.

Citrus limonum
citromolajként is ismert, a kozmetikai termékhez keverik, hogy friss cirtomos illatot kölcsönözzön. Bőrirritációt vagy allergiát idézhet elő.

Coal tar
korpásodás elleni samponokban alkalmazzák. Coal tar rákot okoz. Azokat a termékeket, amelyek coal tar-t tartalmaznak nem szabad hosszú időn keresztül alkalmazni. Allergiás reakciók forrása.

Cocamide DEA
jelenleg kutatják, hogy rákkeltő e. Bőrgyulladást és bőrirritációt válthat ki.

Cocamide MEA
Allergiát és bőrgyulladást válthat ki, nem kellene, ezeket az anyagokat alkalmazni a légút környékén használatos termékekben.

Cocoamidopropyl Betaine
bőrgyulladást és allergiát válthat ki, rákot okozó összetevőket tartalmazhat, amelyek komolyan veszélyeztetik az egészséget.
A biztonsági adatlapról:
szem és bőrirritációt okozhat.

Cocoyl Sarcosine
Lásd Nitrosating agents

Coumarin
kozmetikai termékekben, mint illatanyag alkalmazzák, de feltételezhető, hogy rákot okoz. Az USA-ban ezt az összetevőt az élelmiszerekben betiltották. Warfarin (egy patkányméreg) szintén tartalmaz coumarint.

Cyclomethicone
Elfedi a pórusokat, mint egy filmréteg, magába zárja az egyenetlenségeket, és nem hagyja lélegezni a bőrt.
Lásd Silicone derived emollients (szilikon eredetű bőrápoló krémek).

DEA (diethanolamine), MEA (monoethanolamine), TEA (triethanolamine)
gyakran használják kozmetikumokban, hogy beállítsák a pH értéket. Sok zsíros savval használják, hogy a savat sóvá (stearate) alakítsák, ami aztán a tisztítószerek alapja lesz. TEA allergiás reakciókat válthat ki magában foglalva szemproblémákat, a haj és a bőr szárazságát, valamint tartósan használva, ha a bőrben felszívódik. Mérgező lehet.
Ezek a vegyi anyagok Európában már korlátozva vannak az ismert karcinogén hatásuk miatt. Dr. Samuel Epstein (az Illinoisi Egyetem Környezeti Egészség professzora) szerint a DEA alapú felületaktív anyagok bőrön keresztül való ismételt alkalmazása a máj és a vese rák előfordulásában emelkedést eredményezett.
Lásd Nitrosating agents
A biztonsági adatlapról:
Az egészségre akuttan és krónikusan is veszélyes: a termék erősen irritálja a bőrszövetet, és maró hatású lehet a szemre. A rákkeltő hatás magyarázata: az aminosavak reakcióba lépnek a nitrozált hatóanyagokkal, nitrozaminokká alakulnak, amik rákkeltő hatásúak.

Diazolidinyl urea
a bőrgyulladás elsődleges okaként határozzák meg (Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia). Formaldehidet tartalmaz, rákkeltő vegyi anyag, belélegezve mérgező, erősen irritatív, bőrgyulladást okoz.
Lásd Formaldehyde
A biztonsági adatlapról:
Erős szemirritációt okoz. Bőrirritációt okozhat.
Tünetek és jelek:
A belégzés tünetei: a permete az orr, szem és torok nyálkahártya irritációját okozza. Köhögés, nehéz légzés.
Bőrkontaktus tünetei: szúró, égő érzést okoz, gyulladás, égés, fájdalmas hólyagok keletkeznek. Mély károsodás a szövetekben.
Szemkontaktus tünetei: fájdalmas égést vagy szúrást okoz a szemben és a szemhéjon, könnyezést és kötőhártya gyulladást.

Dimethicone
hidratálókban alkalmazzák. Elfedi a bőr pórusát, mint egy filmréteg, az egyenetlenségeket elzárja, és nem hagyja lélegezni a bőrt. Az USA kozmetikai iparában ennek az anyagnak a használatát nem tanácsolják, mivel a patkányokon és egereken végzett kísérletek során tumort okozott.
Lásd Silicone derived emollients (szilikon eredetű bőrápoló krémek)

Dimethicone Copolyol
Lásd Silicone derived emollients (szilikon eredetű bőrápoló krémek)

Disodium Dioctyl Sulfosuccinate
Lásd Anionic Surfactants

Disodium Laureth Sulfosuccinate
Lásd Anionic Surfactants, ethoxylated surfactants

Disodium Oleamide Sulfosuccinate
Lásd Anionic Surfactants

DMDM Hydantoin
bőrgyulladást okoz. Limitált a késztermék 0,6 %-ában. Formaldehidet tartalmaz.
Lásd Formaldehyde

Ethoxylated surfactants
az ethoxilált felületaktív anyagok széleskörűen használtak a kozmetikumokban, mint habosító anyagok, emulgeáló szerek és nedvesítő szerek. A gyártási folyamat során mérgező vegyi anyag, 1,4-dioxane keletkezik, ami potenciálisan rákkeltő.
A címkéken a "PEG" rövidítéssel, "polyethylene", "polyethylene glycol", "polyoxyethylene", "-eth-", vagy "-oxynol-"-lal azonosítják.
Lásd 1,4-dioxane.

Ethylparaben tartósítószer
Biztosan nem ajánlott olyan felnőtteknek és gyerekeknek, akiknek asztmatikus problémáik vannak.

Etidronic acid
káros lehet. Ez az összetevő 1,5 %-ban limitált a hajápoló termékekben.

FD&C Colour Pigments
szintetikus színezék kőszén kátrányból előállítva. Nehézfémek sóját tartalmazza, amik toxinokat raktároznak a bőrben, bőrérzékenységet, irritációt okozva. Állatkísérletek kimutatták, hogy szinte mindegyik rákkeltő.

Formaldehyde
ismert karcinogén anyag (rákkeltő). Allergiát okoz, irritatív és bőrgyulladást okoz, fejfájást és krónikus fáradtságot. A párája erősen irritatív a szem, orr és torok nyálkahártyájára.
Lásd Nitrosating agents (Nitrosating anyagok)

Fragrance
illatanyagok, ez a jelölés a címkén kb. 4000 különböző összetevő jelenlétére utalhat, amik közül sok mérgező vagy rákkeltő. Az USA FDA jelentése szerint a tünetek lehetnek: fejfájás, szédülés, allergiás kiütések, bőr elszíneződés, erős köhögés, hányás és bőrirritáció. Klinikai megfigyelések bizonyítják, hogy az illatanyagok hatással lehetnek a központi idegrendszerre, depressziót, hiperaktivitást és ingerlékenységet okozva.

Glyoxal
Tartósítószerként alkalmazzák. Fennáll a gyanú, hogy ez más összetevőkkel keverve, rákkeltő anyaggá alakul át.

Guar hydroxypropyl trimonium chloride
tartósítószer, mérgező anyagokat tartalmazhat.

Hexylene glycol
szemirritációt válthat ki.

Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehy
ismert, allergiakiváltó.

Hydrolysed Animal Protein
Lásd Nitrosating agents

Imidazolidinyl urea
a kereskedelmi megnevezése ennek a vegyi anyagnak: Germall 115. Bőrgyulladást okoz, tartósítószerként alkalmazzák, az alkalmazását korlátozzák, az EU-ban kozmetikai termékekben tilos alkalmazni. Formaldehid (rákkeltő anyag) szabadul fel belőle a kozmetikumba 10°C felett. Mérgező.
Lásd Formaldehyde
Lásd Nitrosating agents

Isothiazolinone
bőrgyulladást okoz.
A biztonsági adatlapról:
Szembe jutva: maró hatású, lehetséges maradandó károsodás.
Bőrre kerülve: maró hatású, harmadfokú égési sérülést eredményezhet. Bőrben való felszívódása káros lehet. Allergiát okozhat bőrgyulladáshoz kapcsolódva erre hajlamosaknál.
Lenyelve: halálos lehet.
Belélegezve: maró hatású lehet a nyálkahártyára és a tüdőre. Allergiás reakciót válthat ki erre hajlamosaknál.

Isobutylparaben
egy tartósítószer. Biztosan nem ajánlott olyan felnőtteknek és gyerekeknek, akiknek asztmatikus problémáik vannak.

Isopropyl
myristate elzárhatja a pórusokat, aknét, mitesszert vagy más bőr egyenetlenségeket okoz.

Isopropylparaben
tartósítószer. Nem ajánlott olyan felnőtteknek és gyerekeknek, akiknek asztmatikus problémáik vannak.

Kamilla recutita (matricaria)
Kivonat allergiát válthat ki.

Lactic acid
hámlasztókban alkalmazzák. Napfénnyel szemben érzékennyé teszi a bőrt, mivel a legfelső bőrréteget eltávolítja. Nagyon jól meg kell mosni a bőrt, és használat után nem szabad a bőrt napfénynek kitenni.

Lanolin
a birkabőrhöz használt vegyi anyagok szennyezik a gyapjúból nyert lanolint. A kozmetikumokban használt lanolin nagy része erősen szennyezett klórozott szerves növényvédő szerekkel, mint a DDT.

Lauryl dimonium hydrolysed collagen
Lásd Cationic Surfactants

Lauryl vagy Cocoyl Sarcosine
Lásd Anionic Surfactants

Lauryl Sarcosine
Lásd Nitrosating agents

Lavandula angustifolia (lavendar)
olaj bőrirritációhoz vezethet.

Liquidum Paraffinum
az ásványi olaj szebben kifejezve! Elzárja a bőr pórusait és megakadályozza, hogy a bőr természetes olajokat termeljen.
Lásd Mineral Oil.

Linalool
sok kozmetikai és testápoló termék tartalmazza, mint dezodor vagy parfüm. Illanó olajakból nyerik, és ezért természetesen jelölni kell. Bőrpirosságot és viszketést okozhat, különösen az érzékeny bőrűeknél

Malic acid
Hámlasztókban használják, bőrirritációt okozhat, a bőr érzékeny lesz a napfényre. Gyermekek részére egyáltalán nem ajánlott.

MEA compounds
MEA vegyületek.
Lásd Nitrosating agents

Methylisothiazolinone és methylchloroisothiazolinone
mindegyik kozmetikum allergiát okoz.

Methylparaben
tartósítószer. Nem ajánlott olyan felnőtteknek és gyerekeknek, akiknek asztmatikus problémáik vannak.

Mineral oil
petróleum melléktermék, befedi a bőrt, mint a műanyag, eltömi a pórusokat. Gátolja a bőr képességét, hogy semlegesítse a méreganyagokat, elősegíti az aknék és más rendellenességek létrejöttét. Lassítja a bőr funkcióit és a sejtfejlődést, ezáltal idő előtti öregedést okoz. Sok termékben használják (a babaolaj 100%-a ásványi olaj!). Az ásványi olaj származékok szennyezettek lehetnek rákkeltő hatású PAH-okkal (Polycyclic Aromatic Hydrocarbonok). A gyártók vazelint használnak, mert ez hihetetlenül olcsó.

Ásványi olaj
Liquidum Paraffinum (az ásványi olaj szebben kifejezve!)
Paraffin olaj
Paraffin viasz
Vazelin

Nitrosating agents
a következő vegyi anyagok nitrosamine szennyeződést okozhatnak, amiről megállapították laboratóriumi állatkísérletek során, hogy rákot okoz. Folyamatosan nagy aggodalmai vannak az USA-nak és Európának a nitrosamine-nal szennyezett kozmetikumokkal kapcsolatban.

2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol
Cocoyl Sarcosine
DEA compounds
Imidazolidinyl urea
Formaldehyde
Hydrolysed Animal Protein
Lauryl Sarcosine
MEA compounds
Quaternium-7, 15, 31, 60 stb.
Sodium Lauryl Sulfate
Ammonium Lauryl Sulfate
Sodium Laureth Sulfate
Ammonium Laureth Sulfate
Sodium Methyl Cocoyl Taurate
TEA compounds

Paraben preservatives (methyl, propyl, butyl, ethyl)
a mikrobás fejlődés megakadályozására használják, valamint a termék élettartamának növelésére. Széles körben használják, holott köztudottan mérgezőek. Sok allergiás reakciót és bőr kiütést okoztak. Erősen mérgező.
A biztonsági adatlapról:
Vészkilátások: Figyelem! Lenyelve vagy belélegezve káros. Szemre, bőrre és légzőszervekre irritatív. Allergiás bőrreakciókat okozhat.
Bőrre kerülve: bőrirritációt okoz, olyan tünetekkel, mint pirosság, viszketés és fájdalom. Allergiás bőrreakciókat okozhat.
Szembe kerülve: irritációt, pirosságot, fájdalmat okoz.

Paraffin wax/oil
a paraffin viasz az ásványi olaj viasza.
Lásd mineral oil.

Petrolatum
vazelin, ásványi olajként ismert. Elzárja a bőr pórusait és megakadályozza, hogy a bőr természetes olajokat termeljen.

Phenoxyethanol
tartósítószer, a késztermékben 1% lehet. Bőr és szem irritációt, valamint allergiát okozhat.

Polyethylen Glycol (PEG) compounds
potenciálisan rákkeltő petróleum összetevő, ami öregítheti és csökkentheti a bőr természetes nedvesség tartalmát. Ez növelheti az öregedés tüneteit és a baktériumokkal szembeni sebezhetőséget. Tisztítószerekben használják olajok és zsírok oldására. A termék olvadáspontjának és sűrűségének szabályozására használják, továbbá maró tűzhelytisztító spray-kben.
Lásd ethoxylated surfactants.

PEG-32
ez egyike a Polyethylene Glycol Polymereknek. Az előállítási folyamat során mérgező anyagok szabadulhatnak fel.

Polyquaternium-10
rákkeltő anyagokkal tartalmazhat.

Potassium Coco Hydrolysed Collagen
Lásd Anionic Surfactants

Propylene/Butylene Glycol
A propylén glikol (PG) petróleum származék. Áthatol a bőrön és gyengítheti a protein és sejt szerkezetet. Általában gyógynövényekből kivonatok nyerésére használják. Hozzájárulhat ahhoz, hogy más kemikáliák a bőr mélyebb rétegeibe bejuthassanak, és ezzel könnyebben a vérbe juthatnak. Az iparban fagyálló szerként alkalmazzák. A PG elég erős ahhoz is, hogy eltávolítsa a hajókra tapadó kagylókat. Az EPA olyan mérgezőnek tartja a PG-t, hogy a dolgozókat védőkesztyű, védőruha és szemüveg hordására kötelezi, valamint, hogy minden PG oldattól szabaduljanak meg oly módon, hogy ássák el a földbe. Mivel a PG gyorsan áthatol a bőrön, az EPA óv a bőrkontaktustól, hogy ez által megelőzhetőek legyenek az olyan következmények, mint az agy, máj és vese rendellenességek. Viszont nincs figyelmeztető címke olyan termékeken, mint a dezodorok, amikben a koncentráció nagyobb, mint a legtöbb ipari alkalmazásban.
A biztonsági adatlapról:
Egészségre veszélyes akuttan és krónikusan.
Belégzés: légzőszervi és torok irritációt okozhat, központi idegrendszer depressziót, vér és vese rendellenességet. Okozhat szemrezgést és lymphocitózist.
Bőr: irritáció, bőrgyulladás, abszorpció.
Szemek: irritáció, kötőhártya gyulladás.
Lenyelve: tüdő ödéma, agykárosodás, hypoglykémia, véredényen belüli hemolízis. Halált okozhat.

Propylparaben
tartósítószer. Nem ajánlott olyan felnőtteknek és gyerekeknek, akiknek asztmatikus problémáik vannak.

PVP/VA Copolymer
petróleumból származó vegyi anyag, haj spray-kben, dauervízben és más kozmetikumokban használják. Mérgezőnek tartják, mivel parányi részecskéi idegen testekhez kötödhetnek érzékeny emberek tüdejében.

Quaternium-7, 15, 31, 60 stb
mérgező, bőrkiütéseket és allergiás reakciókat okozhat.
Lásd Nitrosating agents
A biztonsági adatlapról:
Bőr: ennek a szernek való hosszabb vagy ismételt kitétel bőrirritációt okozhat. Még komolyabb reakciót válthat ki, ha a bőr nyirkos. Gyenge bőrérzékenyítő lehet arra hajlamos embereknél, ha vizes oldatban erősebb, mint 1%-os.

Rancid Natural Emollients
avas természetes bőrápoló krémek. A kozmetikumokban használt természetes olajokat hidegen kell préselni. A szupermarketek polcain és sok egészséges élelmiszereket árusító üzletben megtalálható finomított növényi olajok, amiknek sem színük, sem illatuk, sem ízük nincs, mentesek a tápanyagoktól, eszenciális zsírsavaktól, vitaminoktól és nem hidrolizálható zsíroktól - minden értékes bőrkondicionáló anyagtól. Ezek tartalmaznak viszont mérgező, "transzzsírsavakat", amik a finomítási eljárás során keletkeznek.
Másik fontos faktor a növényi olajból készült krémekkel kapcsolatban a felhasználhatósági idő. A leghasznosabb növényi olajok (mint a hecserli, a borágó és a csészekürt virág olaja) többszörösen telítetlenek, ami azt jelenti, hogy meglehetősen gyorsan (kb. 6 hónap alatt) oxidálódnak és megavasodnak. A legtöbb általános, üzletekben megtalálható kozmetikum szavatossági ideje 3 év. Az avas olajok károsak, szabadgyököket alkotnak, amik károsítják és öregítik a bőrt.

Silica
belégzés esetén káros lehet.

Silicone derived emollients
a szilikon eredetű bőrápoló krémek lezárják a bőrt. Bevonják, bezárva mindent alá, nem engedik lélegezni (sokkal inkább, mint egy műanyag fólia tenné). Újabb tanulmányok kimutatták, hogy ilyen lezártság miatti hosszabb távú izzadás bőrirritációt okozhat. Néhány szintetikus bőrápoló krémről ismert, hogy tumor képződést segít elő és felhalmozódik a májban és a nyirokcsomókban. Ezek biológiailag nem lebonthatóak, negatív környezeti hatást is okoznak.

Dimethicone
Dimethicone Copolyol
Cyclomethicone

Sodium acrylate/acryloyldimethyl taurate cop
biztonságosnak jelölik azokon a termékeken, amelyek nem a bőrön keresztül szívódnak fel. Testápolóban káros lehet.

Sodium benzoate
a kozmetikai termékekben, ugyanúgy az élelmiszerekben is egy tartósítószer.

Sodium Cocoyl Sarcosinate
Lásd Anionic Surfactants

Sodium fluoride
fogkrémben található, az alumíniumipar mellékterméke. Ez egy finom por, amelyet patkányméreg előállításához is használnak. Tönkreteszi a patkányok emésztési folyamatát, és így a halálukat okozza.

Sodium hydroxide
Bőr és szem irritációt válthat ki. Ha kozmetikai termékben alkalmazzák, akkor a címkén fel kell tüntetni: 'gyermekek elől tartsd távol'.

Sodium lactate
napfényre érzékennyé teszi a bőrt, mivel a legfelső bőrréteget eltávolítja.

Sodium Laureth Sulfate (SLES) és Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
a Sodium lauryl sulfat alkoholos formája. Ez valamivel kevésbe ingerlő, mint a Sodium lauryl sulfat, de súlyos kiszáradást idézhet elő. Samponokban és tisztítószerekben más összetevőkkel való reakcióba lépésekor esély van arra, hogy rákkeltő nitrátok és dioxinek képződjenek. Már egyszeri samponos kezeléssel nagy nitrát mennyiséget juttathat a véráramba. Ha más anyagokkal kombinálják, akkor a SLES és az ALES nitrozaminokat hozhat létre, amik potenciálisan rák keltőek. Gyakran leplezik részben természetes kozmetikumokban olyan elnevezéssel, hogy "kókuszdióból származik".
Lásd Anionic Surfactants, ethoxylated surfactants, és Nitrosating agents
A biztonsági adatlapról:
Figyelem! Bőr és szemirritációt okoz! Kerülje, hogy szembe, bőrre és ruhára kerüljön. A közepes és erős szemirritatív osztályba lett besorolva.

Sodium Lauroyl Sarcosinate
Lásd Anionic Surfactants

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) és Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
autómosószerekben, garázspadló tisztítókban és motor zsíroldókban használják - valamint a termékek 90%-ban mint hab.
Az SLS-nek és ALS-nek kitett állatokon tapasztaltak szemkárosodást, központi idegrendszer károsodást, depressziót, nehézlégzést, hasmenést, komoly bőrirritációt és még halált is. Gyorsan felszívódhat a szemből, az agyvelőből, a szívből, és a májból, és ott elraktározódhat, ami hosszú távú károsodáshoz vezethet. Késleltetheti a gyógyulási folyamatot, felnőtteknél szürke hályogot okozhat.
Az SLS-nek és ALS-nek kitett gyerekek szeme előfordulhat, hogy nem fejlődik megfelelően, mert a fehérjéket a vegyszer feloldja. Az SLS és ALS károsíthatja a bőr immunrendszerét is azáltal, hogy elkülöníti a rétegeket, és gyulladást okoz. Gyakorta leplezik részben természetes kozmetikumokban azzal a magyarázattal, hogy "kókuszdióból származik".
Lásd Nitrosating agents, Anionic Surfactants
A biztonsági adatlapról:
Szembe kerülve: 6 albínó nyúl szemébe csepegtetett 29%-os Sodium Lauryl Sulfate oldat komoly irritációt okozott. Az anyagot az erősen bőrirritatív csoportba sorolták.

Sodium Methyl Cocoyl Taurate
Lásd Nitrosating agents
Lásd Anionic Surfactants

Sodium monofluorophosphate
fogkrémek tartalmazzák. A valóságban ez az alumíniumipar mellékterméke. Ez egy finom por, amelyet patkányméreg előállításra is alkalmaznak. Tönkreteszi a patkányok emésztési folyamatát, és így a halálukat okozza.

Sodium PCA
kiszáríthatja a bőrt, és allergiát válthat ki.

Sodium saccharin
mesterséges édesítőszer, amely sok fogkrémben megtalálható. Tesztek kimutatták, hogy ez rákkeltő anyag.

Stearalkonium Chloride
hajkondícionálókban és krémekben használt vegyszer. Allergiás reakciókat okoz. A textiliparban fejlesztették ki, mint textillágyítót, de sokkal olcsóbb és könnyebb használni hajkondicionáló formulákban, mint a proteineket vagy a gyógynövényeket, amik elősegítik hogy a haj egészséges maradjon. Mérgező.
Lásd Cationic Surfactants

Stearamidopropyl dimethylamine
rákot és bőr irritációt okozhat.

Talc
tudományos tanulmányok kimutatták, hogy a hintőpor rendszeres használata a genitális területen 3-4 szeresére növeli a petefészekrák kialakulásának az esélyét.

TEA (Triethanolamine) Laureth Sulfate
szintetikus emulgeáló szer. Erősen savas. A TEA-t tartalmazó kozmetikumok több mint 40%-át nitrozaminokkal szennyezettnek találták, amik potenciálisan rák keltőek.
A biztonsági adatlapról:
Speciális veszély óvintézkedések: a termék súlyosan irritatív a bőrszövetre és valószínűleg maró hatású a szemre. Óvatosan kell használni. Kerülni kell a szembe és bőrre jutást. Kerülni kell a gőzének a belélegzését. Ha a szembe jutás veszélye fennáll, akkor maszkot kell viselni.
A rákkeltő hatás magyarázata: az aminók reakcióba lépnek a nitrozált hatóanyagokkal nitrozaminokat alkotva, amik rákkeltőek.
Lásd Anionic Surfactants
Lásd Nitrosating agents

TEA compounds
TEA vegyületek.
Lásd Nitrosating agents

Toluene
A biztonsági adatlapról:
Méreg! Veszélyes! Káros vagy halálos lehet lenyelve. Belélegezve vagy bőrön keresztül felszívódva káros.
A gőze is káros. Gyúlékony folyadék és gőz. Hatással lehet a májra, vesékre, vérképző rendszerre vagy a központi idegrendszerre. Irritatív a bőrre, szemre és a légzőszervi terültetekre.
Belégzés: irritációt okozhat a felső légúti terülteken. A túladagolás tünetei magukban foglalják: fáradtság, zavartság, fejfájás, szédülés és álmosság. Jellemző bőrérzetek (pl.: tűszúrás) vagy zsibbadtság előfordulhat. Nagyon magas koncentrációja eszméletvesztést és halált okozhat.
Lenyelve: hasi görcsöket okozhat, a többi tünet hasonló, mint a belégzéses túladagolásnál.
Az anyag a tüdőbe jutva vegyszeres tüdőgyulladást okozhat, ami halálos lehet.
Bőrre kerülve: irritációt okoz. Bőrön keresztül felszívódhat.
Szembe kerülve: komoly szemirritációt okozhat, vörösséget és fájdalmat.
Krónikus toluennek való kitétel esetén: a krónikus mérgezésről szóló jelentések leírnak anémiát, csökkent vérsejt számot és csontvelő hypoplasiát. Máj és vesekárosodás előfordulhat.
Ismételt vagy hosszabb távú kapcsolatba kerülés a szerrel zsírtalanító hatású, kiszáradást, vörösséget és bőrgyulladást okoz.
A toluennek való kitétel hatással lehet a fejlődő magzatra is!

Zinc citrate
mérgező hatása van. A fogkrémben való alkalmazása korlátozott.

Zinc sulfate
mérgező hatásáról ismert, komoly környezetkárosítást és súlyos veszélyt jelent az állatvilág számára, ha a vízkörforgásba bekerül.

Kérem, használja a listát, hogy a fürdőszobájában található kozmetikai és testápoló termékek összetevőivel összevesse.

A cikk forrása: Link




Link
Fotó: Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság

Fekélyt okozó sampont tiltott be az NFH

A Genera Ginsengers tusfürdő és sampon, illetve a Sampon Mild csalánkivonattal nevű termékekben fekáliára utaló baktériumot talált a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. Az egyik kozmetikumban talált anyag szemgyulladást, fekélyt és mérgezést okozhat - figyelmeztetett a hatóság.

Szemgyulladást, fekélyt és mérgezést okozó anyagokat talált két hajsamponban a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH).

Keddi közleménye szerint a hatóság húszféle gyógynövényeket és/vagy növényi eredetű összetevőket tartalmazó hajápolási terméket ellenőrzött. 18 sampont és 2 hajbalzsamot vizsgáltak meg a szakemberek, és két termékről derült ki, hogy károsak lehetnek az egészségre.

A vizsgált termékek listája itt található, rajta a két nem megfelelő termékkel.

A hatóság azért vizsgálta meg ezeket a termékeket laboratóriumi körülmények között, mert a samponok, illetve balzsamok tartósan érintkeznek a fejbőrrel, így ha ezek a termékek szennyezettek, számos bőrproblémát, többnyire baktériumok vagy gombák által előidézett fertőzéses gyulladásokat okozhatnak.

A laboratóriumban hatféle szempont alapján vizsgálták meg a hajápolási szereket. Az egyik legfontosabb előírás, hogy ezekben a kozmetikai termékekben nem lehet kimutatható úgynevezett Enterobaktérium, szulfitredukáló Clostridium, Staphylococcus aureus és Pseudomonas aeruginosa, továbbá az összes élő mikrobák száma nem haladhatja meg a határértéket.

A vizsgálaton kétféle termékben (Genera Ginsengers tusfürdő és sampon, illetve a Sampon Mild csalánkivonattal) találtak a hatóság szakemberei a megengedettnél lényegesen több mikrobát. Ez azért probléma, mert a határértéknél magasabb élőmikroba-szám különböző típusú megbetegedéseket okozhat.

Fekáliára utaló baktériumot találtak

A laboratóriumi vizsgálatok mindkét kifogásolt termékben kimutatták az Enterobaktériumot, a Genera Ginsengers samponban pedig a Pseudomonas aeruginosa jelenléte igazolódott.

Az Enterobaktérium jelenléte fekáliás szennyeződésre utalhat, ráadásul tekintettel arra, hogy a kórokozók egy része (pl. a Salmonella) is ebbe a családba tartozik, problémát okozhat, ha egy hajápolási szerben ilyen anyag található.

A Pseudomonas aeruginosa többféle betegség kiváltója lehet a bőrfertőzésektől a súlyos, életet veszélyeztető betegségekig. A szervezetbe kerülve mérgezést okozhat, de szembe kerülve akár súlyos szemgyulladást vagy fekélyt is előidézhet, ami akár a látás elvesztéséhez is vezethet. A Pseudomonasok megfertőzhetik a mély szúrt sebeket, de akár a vért, a bőrt, a csontokat, a fület és a szemet, a húgyutakat, a szívbillentyűket, valamint a tüdőt is.

A veszélyes termékek forgalmazását a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság megtiltotta.

A cikk forrása: Link

Mentsd meg magad és a bőrödet.
Veszélyes összetevők a mindennapi testkozmetikai termékekben.
Mielőtt reggel leülsz reggelizni, a bőröd már legalább 20 veszélyes összetevővel került érintkezésbe.
 
 
0 komment , kategória:  Érdekességek  
Teve-bunda
  2015-11-19 16:59:26, csütörtök
 
  Pakisztàni népművészet Tevebunda Sosem gondoltam, hogy ilyen teve létezik. Mint egy életre kelt varázsszőnyeg. Eddig azt hittem, csak az emberek fejét trimmelik mintásra, de ezek a tevék elképesztőek. Pakisztánban egy ilyen ,,mintás" teve három év alatt készül el. Az első két évben csak növesztik és nyírják a bundát. A harmadik évben viszik fel az elképzelt mintát. Egyaránt használnak negatív és pozitív mintát, vagyis van amikor a mintát nyírják bele a bundába, van amikor csak a minta helyén nem borotválják le a szőrt. Semmilyen káros vagy durva módszert nem alkalmaznak, csak nyírják és festik a szőrt.




Link




Link




Link




Link




Link




Link




Link




Link




Link
 
 
0 komment , kategória:  Érdekességek  
Aranyosi Ervin: A Miklás kutyusa
  2015-11-19 16:39:10, csütörtök
 
 


Link
 
 
0 komment , kategória:  Aranyosi Ervin  
Robert Burns: Fáj a szívem
  2015-11-19 16:37:12, csütörtök
 
 


Link
 
 
0 komment , kategória:  Évszakok  
Dér Ildikó - Télapó várlak
  2015-11-19 16:34:28, csütörtök
 
 


Link
 
 
0 komment , kategória:  Ünnep  
10 legizgalmasabb elhagyatott hely Magyaroroszágon
  2015-11-19 16:33:38, csütörtök
 
  10 legizgalmasabb elhagyatott hely Magyaroroszágon




Link

Ez az összeállítás a Szellemvárosok Magyarországon által 2014-ben bejárt területekről szóló válogatás. Rengeteg hihetetlenül izgalmas és lenyűgöző helyen jártunk már, így elég nehéz volt egy tízes listát összeállítani, de mégis megpróbálkozunk vele.

Visszatekintve a 2014-es "szezonra", megszámlálhatatlanul sok elhagyatott helyre sikerült eljutnunk, még oda is, amiről még azt sem tudtuk, hogy egyáltalán létezik.

A számok csupán a bejegyzések átláthatóságát hivatott megkönnyíteni, nem állítottuk sorrendbe "legjobb" és "kevésbé jobb" értékelés szerint. Természetesen a felsorolás közt több olyan objektum is van, amit jelenleg is szigorúan őriznek, de akad olyan is, aminek állagmegóvási okokból nem áruljuk el a helyét, illetve azért sem, mert nem kaptunk rá engedélyt.




Link

1. Kis-Moszkva

A '60-as évek végén épült szovjet laktanya területén, a rendszerváltás előtt nukleáris tölteteket tároltak. Ehhez persze elengedhetetlen volt, hogy több kiszolgáló létesítménnyel, lakóházakkal, uszodával, iskolával, sportpályákkal, kiképzőterekkel bővítsék a laktanyát, ami az évek során egy komplett kisvárossá nőtte ki magát.

A rendszerváltás után a szovjet hadsereg elhagyta hazánkat, a laktanya pedig szellemváros lett. Az üres várost jelenleg is a honvédség őrzi, ezért is maradhatott meg oly mértékben az a hihetetlenül lenyűgöző, hátborzongató hangulata.

A Kis-Moszkváról szóló teljes anyag a Linkre kattintva elérhető.




Link

2. A Füred Hotel

Az eredetileg SZOT szállodaként és oktatási központként '75-ben épült balatonfüredi hotel, a '70-es és '80-as években élte aranykorát. A rendszerváltás után Füred Hotel névre keresztelt hotelnek a rendkívül jó adottságai ellenére 2008-ban - hivatalos adatok szerint felújítás miatt - bezárt. Aztán pedig közbeszólt a gazdasági válság is, a felújítás pedig elmaradt. Több mint hat évig állt elhagyatottan, a környékbeliek csak szellemhotelként emlegették. Végül 2014-ben a szomszédos szálloda tulajdonosa megvette, és nekilátott a felújításának, bővítésének.

Persze mi sem voltunk tétlenek: Még a felújítás előtt, éjszaka belopóztunk, hogy megnézzük, mi maradt az egykori SZOT Füredből, ami még akkor is hűen a szocialista építészet hangulatát keltette.

A Füred Hotelről szóló teljes anyag a Linkre kattintva elérhető.




Link

3. Elhagyatott gyermekkórház

"Épült: az örök emberszeretet nevében...." - áll a lépcsőház falán lévő táblán.

A XX. század elején, eredetileg gyermekmenhelyként emelt épület a két világháború között árva gyermekek tízezreinek adott otthont. A '50-es években már gyermekkórházként üzemelő épületben orvosi szemmel is hihetetlen dolgok is történtek.

A mára már üressé vált épületben, olyan nem mindennapi relikviákat is lehetett találni, mint a Magyar Királyi pecséttel ellátott, 1941-es főkönyv, aminek az akkor ott lakott gyermekek nevei és adatai is szerepelnek. A több mint száz éves épület a '90-es évek közepéig működött, azóta pedig elhagyatottan áll.

A gyermekkórházról szóló teljes anyag a Linkre kattintva elérhető.




Link

4. Gyermeküdülő az erdőben

Mi lehetne félelmetesebb egy elhagyatott, erdei gyermeküdülőnél? Szerintem nem sok ilyen hely van.

Az eredetileg postásüdülőknek épült tábor, már a '20-as években is létezett. Ekkor csak a főépületet áll, majd a '80-as évek elején, a további bővítéseknek köszönhetően kiegészült 12 darab faházzal is. Az üdülő a rendszerváltás után elveszítette varázsát, végül valamikor a kétezres évek elején bezárt.

A félelmetes hangulatot árasztó gyermeküdülőre Hollywood is felfigyelt: pár éve egy horrorfilmet is forgattak falai közt. A jelenleg is gazdára váró üdülőtelep ma is hátborzongató látványt nyújt.

A gyermeküdülőről szóló teljes anyag a Linkre kattintva elérhető.




Link

5. Egy érintetlen szellemfalu

Ez a rész egy kakukktojás, ugyanis a szellemfalu anyaga még nem készült el. Olyannyira sem, hogy a napokban megyünk majd vissza a helyszínre, hogy befejezzük a forgatást.

Bátran kimerem jelenteni, hogy ez a hely messze a legizgalmasabb volt mind közül. A falu utolsó lakosa sajnos pár hónapja elhunyt, így vele már nem tudtunk beszélni. A szellemfaluvá vált településen a mai napig is ott vannak az egykori lakosok bútorai, használati tárgyai és személyes iratai is.

Fosztogatók és vandálok sem nagyon jártak itt, erre utal az is, hogy az ágy úgy van bevetve, ahogy az utolsó lakos hagyta, a szekrényekben pedig a ruháik lógnak felakasztva. A falu pontos helyét ezért titokban tartjuk.

A szellemfalu anyaga hamarosan kész lesz, addig is itt látható egy előzetes videó róla: Link




Link

6. Erdei kemping a Balatonnál

"Egyedülállóan szép természeti környezetben, a Balaton parttól csak 3 km-re fekszik az erdei kemping, a természet lágy ölén." - Valaha így szólt az üdülő hirdetése, ahova túlnyomórészt német és osztrák turisták jártak.

A csodás környezetben lévő kemping azonban 2007-ben bezárt. Az évek során a vandálok teljesen szétverték az épületeket, elvittek amit csak tudtak. Ottjártamkor sűrű köd volt, ami még izgalmasabbá tette a terület bejárását.

Félelmetes, de a 2007-ben bezárt, háromcsillagos kemping a netes hirdetéseken keresztül még a mai napig is hívogatja a turistákat...

Az erdei kempingről szóló teljes anyag ide kattintva elérhető: Link




Link

7. Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet

Ismertebb nevén az O.P.N.I.. A lipótmezőn álló egykori elmegyógyintézet épülete 1868-ban készült el, és egészen a bezárásáig, 2007-ig üzemelt. A működése alatti 139 évben, több emberöltőn át gyógyította az arra rászoruló embereket.

Persze sokak ma is kételkednek az intézmény működésének hatékonyságában, de a cikk videóanyagában, Dr. Füredi Jánosnak köszönhetően szinte mindenre fény derül a hírhedt elmegyógyintézettel kapcsolatban.

Az O.P.N.I.-ról szóló teljes anyag a Linkre kattintva elérhető.




Link

8. Bunkertúra

Úgy gondolom, hogy nem lehet teljes az anyag egy jó kis bunkertúra nélkül.

A Győrtől nagyjából 15 kilométerre lévő földalatti építmény fő funkciója az lett volna, hogy egy atomcsapás esetén pár napig védelmet nyújtson a megyei vezetőknek, így ezáltal a csapást túlélve, továbbra is fenn tudták volna tartani a kapcsolatot a többi vezetési ponttal.

A Győr-Moson-Sopron megyei vezetési pont atombiztos bunkere a hidegháború befejeztével elvesztette funkcióját. Ugyan a '90-es évek végéig még néha-néha használták és karbantartották, azóta nem sok ember tehette be oda a lábát. Mi kaptunk egy kivételes lehetőséget, és bemehettünk az egykor szigorúan őrzött objektumba.

Az atombunkerről szóló teljes anyag ide kattintva elérhető: Link




Link

9. Titkos pince

Van valahol az országban egy sötét pince, ami olyan törött és megrongált szobrokat, emléktáblákat rejt, amik többsége az előző rendszerből maradt vissza. A rendszerváltás után a kommunista eszméket méltató, és ezen eszmékért harcoló embereket dicsőítő emléktáblákat és szobrokat eltávolították a települések köztereiről.

Hely és ötlet hiányában egy sötét pincébe zárták őket, ahol több más, szinte már-már muzeális értékű dolgok is rohadnak..

A titkos pincéről szóló teljes anyag ide kattintva elérhető: Link




Link

10. Gyönyörű elhagyatott présház

A hihetetlen panorámával rendelkező, tárva-nyitva álló présház feltehetőleg a '20-as években épült. Az évek óta elhagyatottan álló épületben, máig szinte minden eszköz megtalálható: prések, hordók, daráló, sőt, a borkészítéshez is használatos eszközök és vegyszerek is.

Az, hogy az épület máig megőrizte a szépségét és állagát annak köszönhető, hogy nagyon eldugott, csendes helyen van. Az épületet körüljárva persze már szembetűnik az elmúlás és az enyészet: a vakolat potyog, a fal omlik, az ablakok pedig kitörve.

A présházról szóló teljes anyag ide kattintva elérhető: Link




Link

10+1. A gyár, ahol megállt az idő

Ezt az anyagot semmiképp nem akartam kihagyni, hiszen talán ez az egyetlen gyártelep, ami a napi napig is hűen tükrözi a szocialista állapotokat. A 2000 környékén bezárt lenfonó üzem már a rendszerváltás előtt is haldoklott, így már a '90-es években tudták, hogy nincs neki sok hátra.

A XIX. században alapított gyártelepen még mindig lehet találni szocialista korabeli könyveket, kitüntetéseket és egyéb tárgyakat. A telep tűzoltószertárában pedig egy nem mindennapi csoda alussza álmát..

Az elhagyatott gyárról szóló teljes anyag ide kattintva elérhető.

Természetesen az év végén is lesz majd hasonló összeállítás, ahol még hihetetlenebb és lenyűgözőbb helyeket mutatunk majd be. A terv megvan, már csak utazni, és anyagot gyűjteni kell!

Írta, Hajner Gyula

A cikk forrása: Link
 
 
0 komment , kategória:  Érdekességek  
Milyen volt az első divatlap?
  2015-11-19 16:19:21, csütörtök
 
 


Link

Amíg nem alakult ki nemzetközi divat, nem volt szükség divatlapra sem. Az európai divat Franciaországban született meg, s kezdetben nem képes újságok, hanem divatbábok terjesztették. A hölgyek Párizsból várták a tetőtől talpig felöltöztetett babákat, a "nagy Pandorát", társasági toalettben, s a "kis Pandorát", házi ruhában.

Az első lap, amely divatkérdésekkel foglalkozott, a Mercure galant volt: 1672-től értesítette olvasóközönségét a versailles-i udvar ünnepélyeiről, s részletesen leírta a divatos öltözeteket. Egy hibája volt csak, az azonban éppen elég nagy: nem közölt képeket. 1779-ben jelent meg Párizsban az első olyan kiadvány Galerié des Modes néven, amely rendszeresen közölt művészi divatmetszeteket. A sikeres vállalkozás hamarosan Angliában és Németországban is utánzókra talált. A Weimarban kiadott Journal des Luxus und der Moden a divatképek mellett szépirodalmi és ismeretterjesztő cikkeket, színházi beszámolókat is közölt. A szabásminták azonban még ebből a lapból is hiányoztak.

Az első magyar divatlap, a Regélő, 1833-ban indult. Szerkesztője Mátray Gábor, a ruharajzokat külföldi lapokból vette át. Egyébként a hangsúly itt még a szépirodalmon volt. De így is sikert aratott a Regélő, mert 700 előfizetője közül 200 nő volt.

Az első magyar divatszaklap, amelyik elsősorban ruhaügyekkel foglalkozott, a Pesti Hölgy Divatlap volt.

Szerkesztője férfi volt, Király János honvéd százados. 1848-ban Perczel Mór hadseregében küzdött a szabadságért. 1849-után bujdosnia kellett, majd nyelvtanítással és divatújság szerkesztésével foglalkozott. A Pesti Hölgy Divatlap már "szaklap", ad ugyan színes ruharajzokat, de nem szakít teljesen az irodalommal... Ízelítőül két kis viselet a lapból:

"Ruha sima, magas derékkal, világosszürke Fil de Chevre kelméből, díszítése rézsút metszett, s keskeny fekete bársonyszalaggal körülvarrott violaszínű Taffettas. A sima és ráncos derekakhoz ez idén is hasonszín selyem vagy bőrövet használtak. Sima kelméből készült ruhákat egyszerűbben is ékítenek: a szoknya szélére jön fekete vagy színes, bársony- vagy selyem szalagból egy sor díszítés egyenesen varrva..."

A lap kalapokat is bemutatott. Egy példát idézünk: "Országgyűlést kalap. Teteje zöld bordázott creppel behúzott, karimája fekete pettyes plüssel szegélyezett, oldalt fekete gyönggyel kivarrt fehér, úgynevezett Fantassa-tollal ékített..."

A cikk forrása: Link
 
 
0 komment , kategória:  Divat  
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 10 
2015.10 2015. November 2015.12
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 295 db bejegyzés
e év: 5604 db bejegyzés
Összes: 50420 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 848
  • e Hét: 1489
  • e Hónap: 12503
  • e Év: 118647
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.