A téli ünnepek ajándékozó lényeinek nagyon régi hagyománya van egész Európában: 'Frau Holle', 'Père Noël', 'Fagy apó', 'Tél apó' olyan mesealakok, akik részben szerencsét hozó és ajándékozó, részben ijesztő és démonikus lények.
A rémisztően fagyos alakot a germán főisten Odin továbbélésének tekintik, akinek kettősége, a jó és a rossz mutatkozik meg a december 6-i szokásban: jóságos arccal ajándékot oszt, míg büntető segédei ijesztgettek. Odinnak több elnevezése volt, ,,Hosszú Szakállúként" is emlegették, akinek volt egy lova, a nyolc lábú Sleipnir és hatalmas távolságokat tudott megtenni vele. A német néphagyomány szerint a gyerekek Odin lovának, Sleipnirnek tettek ki csizmácskáikban a kémény mellé szalmát és répát, Odin pedig hálából ajándékokat hagyott benne nekik. Az északi fagyos tél démona a skandináv kultúrkörben a téli napforduló központi alakja a Yule-bak (Yule Goat), Julbukk, Julbock-nak nevezett mesefigura hoz ajándékot. Ennek leghíresebb változata, a lappföldi Joulupukki, akinek figurája egyértelműen azonosult a Télapó alakjával.
A magyar falvakban egészen a 20. század utolsó harmadáig élt a "miklósolás" , a lánccsörgető alakoskodás szokása, amit végül kiszorított a jóságos keresztény Mikulás.
A hagyományok alapján régebben ismert ,,Mikulás" elnevezés a képzeletbeli ajándékosztó elnevezésére, a háromkötetes etimológiai szótár (TESZ)[1] szerint, 1856-tól eredeztethető és egy olyan ,,lény", illetve mesealak elnevezése, aki december 6-án, Szent Miklós napján[2] megajándékozza a gyermekeket.
Szélesebb körben Télapó magyarországi elterjedése az 1950-es évekre tehető. A Szovjet import Télapó (Gyed Moroz), illetve a már korábban is talán létező kifejezés kizárólagossá tétele a Rákosi-korszakban történt meg Magyarországon. 1949-ben még "Mikulás-vásár"-ról írt a kommunista párt lapja, a Szabad Nép, de aztán jött az 1950-es december 5.
Januárral indul az év,
decemberrel vége már.
Azt, hogy éppen merre járunk,
megmutatja a naptár.
Január - jeges-havas a határ
Február - fürgén siklik ez a szán
Március - már felébredt a mókus
Április - ág mutatja rügyeit
Május - madarakról zengő kórus
Június - jókedvűen, te is fuss!
Július - játékos, napfényben dús
Augusztus - aranyló nyár, lassan múlsz
Szeptember - szőlőt szed most sok ember
Október - ólmos, szürke a reggel
November - nehéz szél jön, sereggel
December - deres lett a hóember
Mint tizenkét karcsú madár,
úgy szállnak a hónapok,
három-három együtt repül,
így telnek az évszakok.
nem tudom miért, de a jobb térdem feldagadt, nem tudok lépni, összecsuklik a térdem alattam.
dunszot teszek rá, ajánlották az étkezési zselatin,pici vizzel elkeverve kenjek rá, neylonba burkoljam, fáslizzam be.
ha nem fáslizom be a térdemet, összecsuklik, a fásli kicsit öszefogja a térdemet.
lépcsőzni nem birok.
======================
ma voltam az ügyvédnél, lakás miatt.