Belépés
faciendum.blog.xfree.hu
"Fordítsd az arcodat a nap felé, és minden árnyék mögéd kerül." HELEN KELLER dr Szűcs Ildikó
1961.01.18
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
idézet
  2016-03-14 18:41:23, hétfő
 
  Légy boldogan önmagad. Szeresd a hibáidat. Legyen egyéniséged. És tudd, hogy a jelenlegi formában is pont olyan tökéletes vagy, mint bárki más.

Ariana Grande
 
 
0 komment , kategória:  idézetek  
tavaszi tennivaló a kertben
  2016-03-14 18:06:06, hétfő
 
  Tavaszi növényvédelem: a 6 legfontosabb tennivaló

Ha korán tavaszodik, korán kezdhetünk hozzá a kerti munkákhoz. Most a télvégi, tavaszi növényvédelem néhány legfontosabb kérdésére hívnám fel a figyelmüket.

A fák tisztogatása

Most már nem kell halogatni a gyümölcsfák törzsének, vastag ágainak és a szőlőtőkék karjainak a tisztogatását. Ehhez fakaparóra és drótkefére van szükség. Az előbbivel leválasztjuk a kéregpikkelyeket és a kéregfoszlányokat, az utóbbival pedig lekeféljük a rájuk rakódott szennyeződést. A harmadik eszköz egy fólia, amit a tisztítandó növény alá terítünk és a rajta összegyűlő törmeléket haladéktalanul megsemmisítjük, elégetjük.
Metszés

Ezután következzék az idős gyümölcsfák ritkító metszése, a fiatal fák alakítása és a szőlőtőkék termőre metszése. Ezek is növényvédelmi eljárások, hiszen a napsütötte, átlátható, szellős koronában a gombabetegségek kevésbé képesek elszaporodni, a permetezés pedig eredményesebb, hatékonyabb lesz. Metszés DVD >>
Télvégi, lemosó permetezés

Ha ezzel a munkával végeztünk, csak akkor lássunk hozzá a télvégi, lemosó permetezéshez. Ha csak gombabetegségek ellen akarunk védekezni, akkor a legcélszerűbb bordói lével vagy Vektafid R nevű szerrel permetezni. Ha rovarkártevők is vannak, akkor használjunk mészkénlevet, illetve Agrol Plus-t vagy a Vektafid egyéb változatait. Arra fokozottan kell ügyelni, hogy bőséges lével, lemosásszerűen permetezzünk és a fa minden, eldugott részére jusson növényvédőszer. A télvégi permetezés környezetbarát, hiszen ún. szelíd szerekkel történik olyankor, amikor a kertek még néptelenek. Bővebben erről Némethy Zsuzsanna (Növénydoktor) cikkében olvashat.
Csíkcsapdák

Újszerű védekezési mód a csíkcsapdák felrakása. Azért mondom, hogy újszerű, mert valamikor régen széles körben alkalmazták, de azután felhagytak vele, mert a napfényen nem beszáradó és esőálló ragacsos anyag házi előállítása elég hosszadalmas feladat volt. Most azonban készen lehet kapni csíkcsapdát, amely a fa törzsére övezve - a légyfogóhoz hasonlóan - elfogja a törzsön le-fel mászkáló kártevő rovarokat, tetveket, atkákat, hangyákat, stb. Gazdaboltokban beszerezhető, a szakma ragacsos hernyófogó övnek, vagy hernyó elleni enyves övnek ismeri.
Talajfertőtlenítés

Fontos, tavaszi feladat a talajfertőtlenítés, mert a talajban többféle kártevő (drótféreg, cserebogár pajor, lótücsök, stb.) él és szaporodik. Ezek roppant falánkak és különösen tavasszal minden, zsenge növényi részt megrágnak, tönkretesznek. A drótférgek és a pajorok ellen Force 1,5 G van csak forgalomban házikerti felhasználásra, ezért ezt használjuk. A lótücskök ellen az Arvalin L-R hatékony. A kiszórt szereket sekélyen be kell művelni a talajba és - ha az száraz, akkor - meg kell öntözni, mert száraz talajban a vegyszerek nem oldódnak fel.

A magvetésre, palántázásra használt földben rendszerint vannak palántadőlést okozó gombák is. Ezek ellen a talajt egy-két órára tegyük forró sütőbe (előtte öntözzük be, mert a forró gőznek kell hatnia), ezzel fertőtlenítjük. Ugyanezt a célt vegyszerekkel is elérhetjük oly módon, hogy a talajba kell dolgozni a szereket, ahol a mag van, illetve a gyökere lesz. Használhatunk Dithane-t, vagy Mycostop gombaölő szert.

A talajfertőtlenítés helyett érdemes csávázott vetőmagot használni. Az üzemben csávázott vetőmag ellenáll a kártevők és a betegségek támadásával szemben.
Gyomirtás

Végül a tavaszi növényvédelemhez tartozik a gyomirtás is, hiszen tudvalevően a gyomok gazdanövényei a kártevőknek és betegségeknek. Az idejében végzett talajporhanyítás, a kapálás, szükség esetén a gyomirtó vegyszerek használata megakadályozza a gyomok mértéktelen elszaporodását.

forrás: balintgazda.hu
 
 
0 komment , kategória:  kertészet  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
2016.02 2016. Március 2016.04
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 75 db bejegyzés
e év: 422 db bejegyzés
Összes: 7620 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 129
  • e Hét: 4357
  • e Hónap: 8761
  • e Év: 40490
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.