Belépés
suzymama.blog.xfree.hu
Aki szeretetet vet boldogságot arat!! Suzy Mama
1901.01.01
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
Néhány tipp a cékla változatos felhasználáshoz:
  2017-10-31 12:21:07, kedd
 
 

Bár évezredek óta köztudott a cékla gyógyító és tisztító hatása, manapság egyre kevesebbet fogyasztjuk, akkor is leginkább kiegészítőként vagy díszítésre alkalmazzuk. A cékla legegészségesebb nyersen, de lehet főzni, párolni, grillezni, sütni is.

Nyers céklát reszeljük le, és szórjuk rá pl. zöldsalátára, krumpli salátára, babsalátára. Remekül társul reszelt káposztával, szeletelt zellerszárral - keverjük el, majd öntsük le bazsalikomos salátaöntettel. Isteni finom.

A cékla klasszikus párja a torma - akár reszelt friss tormával párosítva, akár túróval, sajtkrémmel és tormakrémmel elkeverve.
A cékla ízét gazdagíthatjuk gránátalmával, fekete ribizlivel, almával, naranccsal és málnával is.

Akinek nem ízlik a nyers cékla, próbálja meg a frissen préselt levét - pucoljuk meg, gyümölcscentrifugával préseljük le, kombináljuk sárgarépa, uborka vagy alma préselt levével.

Remek méregtelenítő ital. A cékla ideális zöldség méregtelenítésre, de erre a célra csakis bioterméket fogyasszunk.

A céklát egészben, héjával együtt főzzük puhára, de előtte alaposan tisztítsuk meg, főleg ha nem bio. Ha a főzővízbe teszünk egy-két csipet cukrot, mélyül a cékla színe, míg ecet vagy citromlé hozzáadása felélénkíti a színét. Főzés után pucoljuk meg, szeleteljük fel és tálaljuk ecetes öntettel. Csakis főzés után sózzuk meg. A főtt cékla ideális babaétel mellé és le is lehet fagyasztani.

A cékla nagyon finom sütve is - pucoljuk meg, vágjuk negyedekre, öntsük le olívaolajjal és vörösborral (vagy ecettel) majd sütőben alufólia alatt süssük puhára. Remek köret húsos, halas ételek mellé.

A cékla levelét ne dobjuk el, főleg ha friss, hanem kombináljuk spenót, rukkola levéllel - érdekes és egészséges zöldsalátát kapunk. Vagy öntsük le a leveleket forralt vízzel, hagyjuk 15 percig lehűlni, majd igyuk meg. Nagyon jó másnaposság ellen (sebeket, pattanásokat is ápolhatunk a teával).

Hamarosan változatos recepteket is hozok!
Link
 
 
0 komment , kategória:  Nagymama gyógyító receptje  
Az egészséges sütőtök
  2017-10-31 12:14:58, kedd
 
 
Tápértéke nagyobb, mint a spárgatöké, szénhidráttartalma, karotin - és C vitamin tartalma is felülmúlja a többi tökfajtát.

Energiatartalma 80 kcal/100 gramm,16,5 g szénhidrát van 100 grammjában. Fehérje-, rost és zsírtartalma elenyésző, annál gazdagabb - A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminokban, folsavban és pantoténsavban.

Ásványi anyagok bő forrása is, például magas kálium-, foszfor-, vas-, réz-, mangántartalma miatt.

Gyógyhatása:

Magas cukortartalma mellett többféle vitamint, fehérjét és emészthető rostot tartalmaz. Szénhidrát tartalma körülbelül a burgonyáéval megegyező. A sütőtökben lévő karotinoidok és C-vitamin, a tökmagban lévő E-vitamin, mint antioxidánsok, védelmet nyújtanak a szervezet számára.

Hatékonyan alkalmazhatjuk a sütőtök levét a megfázásos betegségekre, gyulladással járó elváltozások gyógyítására. Elsősorban a nyálkahártyák gyulladásaira van gyógyító hatása.

A nagy káliumtartalma miatt vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása van, segít a sav-bázis egyensúly fenntartásában.

Már régen a népi gyógyászatban máj-, vesebetegségek, szívműködési zavar esetén alkalmazták, fogyasztásával csökkenthetjük az érelmeszesedést, kiváló hashajtó és béltisztító, égési sérülések gyógyítására borogatásként használták, de a magja állítólag még a köszvényt is csökkenti.

Az antioxidánsok és karotinoidok megkötik a szabad gyököket, erősítik az immunrendszert, így hozzájárulnak a keringési- és a daganatos megbetegedések megelőzéséhez, a rákos sejtek fejlődésének gátlásához, az immunrendszer erősítéséhez. Az E-vitamin segít megelőzni az érelmeszesedést.

A-vitamin tartalma miatt, ajánlott a fogyasztása a pattanásos bőrre.

Tök lé fogyasztásával csökkenthetőek az asztmás rohamok valamint az allergikus tüsszögés és köhögés. Sütőtök fogyasztásával csökkenthetjük az érelmeszesedés és a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
Link
 
 
0 komment , kategória:  Nagymama gyógyító receptje  
A cékla gyógyhatásai
  2017-10-31 12:06:46, kedd
 
  A cékla évszázadokon keresztül az egyik legfontosabb gyógynövény volt. Elsősorban a gyökeréért termesztik, de a növény többi része is hasznosítható - pl. a levél nagyon finom salátában vagy gyógyteaként. A cékla a répafélék családjába tartozó gumós növény, régen céklarépa volt a neve.

Tápértékek és Gyógyhatások

Többek között alkalmazták lázcsillapításra, fájdalomcsillapításra, emésztési problémákra.

Vértisztítóként és vérképzőként él a köztudatban, bár nem tartalmaz több vasat, mint növénytársai, de szervezetünk a céklából tudja legjobban hasznosítani a nyomelemeket.

A cékla tápértéke számottevő - éppen ezért a szuperételek egyike. Nem csupán antioxidáns hatása (A,B, C vitaminok) jelentős, de számos ásványi anyagot és nyomelemet is tartalmaz - pl. szilícium, kálium, kalcium, foszfor, vas, kén, cink, mangán, réz, jód. Gazdag folsav tartalma miatt kismamáknak is nagyon ajánlott.

Legújabb kísérletek bebizonyították, hogy rendszeres cékla lé (fél liter naponta) fogyasztása jelentősen csökkenti a magas vérnyomást.

A cékla préselt leve kiváló májtisztító, így különösen ajánlott méregtelenítésre (éppen ezért másnaposság ellen is hatásos).

Továbbá a cékla lé hatékony lehet influenza és nátha ellen, savas gyomorra, székrekedésre, aranyérre és egyéb bélbetegségekre.
A nyers cékla vérképző, gátolja a rákos sejtek szaporodását, fokozza a sejtek oxigénellátását és hatásos védelmet nyújt bél és gyomorrák ellen.

Bőrbetegségeken is segít, pattanások, korpásodás ellen is javasolt - késlelteti bőrünk öregedését.

A cékla enyhíti a menstruációs zavarokat és a változókor tüneteit.

Cukortartalma magas, mégis alacsony a kalóriája - ezért fogyókúrára és édesítésre is alkalmas, továbbá remek energia-forrás. Glikémiás indexe közepes. A görögök afrodiziákumként is itták a cékla levét - az orvostudomány azóta elfogadta, hogy a céklában előforduló bór (boron) ásványi anyag serkenti a sex hormonok működését.

A cékla hangulatjavító, jó közérzetet biztosít, így depresszió, letargia leküzdésében is hatásos lehet.

Holnap hozok néhány tippet a változatos felhasználásához!
Link
 
 
0 komment , kategória:  Nagymama gyógyító receptje  
Nem csak gyerekeknek.
  2017-10-31 12:03:51, kedd
 
  Gyermekeink közösségbe kerülésének idején előtérbe kerülnek a légúti megfázások, a nátha, a torokgyulladás és a köhögés. Ezeket meg lehet előzni, illetve előfordulásukat jelentősen ritkítani, ha ismerünk jól bevált, természetes immunerősítőket, melyek vírus és baktériumölő hatásúak.

A Propolisz tartalmú készítmények, tabletta, oldat, vagy propoliszos méz formájában kaphatóak. A propoliszt a méhek állítják elő, ezzel az anyaggal vonják be a kaptárt, mivel kitűnő fertőtlenítő hatása van. Hatása az emberi szervezetben vetekszik az antibiotikuméval. Erős baktérium-, vírus- és gombaölő, ill. gyulladáscsökkentő hatású. Megelőzésre kiváló, de a már kialakult betegség esetén is javasolt a szedése.

A Méz kitűnő szénhidrátforrás, a cukor szerepét teljes mértékben átveheti a táplálkozásban. Széles spektrumú gyógyító hatással rendelkezik, gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban, fontos enzimeket és szerves savakat tartalmaz.

A Grapefruitmag csepp jó hatású megelőzésre és a már kialakult betegség esetén is.

A C-vitaminról semmiképp sem feledkezzünk meg, hiszen régóta hű társunk, szervezetünk védekező képességének fenntartásában. A kínálati arzenálban törekedjünk a természetes formában előállított (lehetőleg csipkebogyó tartalmú), édesítőszer mentes termékek vásárlására.

A természetes immunerősítő szerek mellet nem árt, ha ismerünk homeopátiás szereket is.

Ezek akkor a leghatásosabbak, ha a gyerek homeopátiás alkati szerét ősztől- tavaszig ritkán, de rendszeres időközönként adjuk.

Az Echinacea golyócska, mely a bíbor kasvirágból készül, elismert immunerősítő hatású szer. A gyógynövényt - mely Észak Amerika őshonos gyógynövénye - elsőként az indiánok alkalmazták, mert rájöttek, hogy sok betegség gyógyításában játszik fontos szerepet. Enyhe, középsúlyos megfázás, légúti fertőzések ellen is adható kiegészítő és megelőző kezelésként. Alacsony, (5 CH) hígításban megőrzi a növény fitoterápiás, immunerősítő, gyulladás gátló, hatékonyságát is.

Egy hétig naponta javasolt a szedése, (napi 1-2x5 golyó), majd egy hét szünet, s így felváltva szedhető végig a hűvös-hideg évszakokban.

Nemcsak homeopátiás golyók, de cseppek, tabletták, kapszulák formájában is megtaláljuk.

Ajánlható a Thymuline is, mely egyik legfontosabb védekezésben résztvevő szervünk, a csecsemőmirigy stimulálásával a sejtes immunfolyamatokat serkenti. Szintén kiválóan hatékony mind megelőzés céljából, mind a betegségek gyorsabb gyógyulásához.

Az Anas barbariae - kacsa szívéből, májából készült szer - tartalmú Oscillococinum, az influenza-, és influenzaszerű betegségek megelőzésében kiváló. Lázas, száraz köhögéssel járó betegségeknél és heveny fülgyulladás kezdetén is bizonyítottan jó hatású.

Hasonló módon használható a vírusok elleni immunvédekezést serkentő Vincetoxicum D4 is.
Hatékonyabb, ha kombináltan szedjük az említett szereket az erős és egészséges immunrendszer érdekében.

Homeopátiás szerek javasolt szedése:

Az Oscillococcinum-ot és a Thymuline-t különböző napokon vegyük be!

Oscillococcinum - heti 1 tubus, októbertől márciusig.

Thymuline - heti 1 tubus, 5 héten keresztül a téli időszak elején, hogy az immunrendszer megerősödjön. Novembertől az influenzás időszakban, megelőzésre heti 1 tubus.

Echinacea- egy hét szedés, egy hét szünet - naponta 2x5 golyó az 5 CH potenciából.

Figyeljünk oda táplálkozásunkra, fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt is! Hideg időben se zárkózzunk mindig a négy fal közé. A friss levegő és a testmozgás segít szervezetünk ellenálló képességének fokozásában, és a rendszeres szaunázás is jó hatással van az immunvédekezésre.
Link
 
 
0 komment , kategória:  Nagymama gyógyító receptje  
Házi szerek hurutos köhögésre:
  2017-10-31 11:59:09, kedd
 
  Házi szerek hurutos köhögésre:

Vadkakukkfű: 1-2 teáskanál vadkakukkfüvet egy csésze vízzel leforrázunk. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta háromszor egy csészével igyunk a teából.

Mocsári hízóka: 2 teáskanál mocsári hízókát 1 csésze vízzel leforrázunk. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Egész napra elosztva igyunk meg összesen 3-4 csésze teát.

Sör: A sört éjszakára ajánlják házi szerként a népi gyógyászok köhögés és megfázás ellen. Esténként alkalmazzuk. Főzzünk föl 1/2 liter barna sört, adjunk hozzá 4 evőkanál mézet vagy gyümölcscukrot, és - még melegen - gyorsan igyuk meg.

Köhögési ingert csökkentő házi szerek:

Kakukkfű-zsálya teakeverék: egy marék kakukkfű, ugyanennyi eukaliptuszlevél, 1/2 marék zsálya, 1/2 marék bodzavirág kell hozzá. Ezek evőkanálnyi keverékét egy csésze vízzel leforrázunk. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta igyunk meg belőle 6 csészényi teát. Érdemes az egész napi mennyiséget előre elkészíteni és termoszban tárolni.

Ibolya-borostyán tinktúra: Egy marék ibolyagyökeret és 2 marék borostyánlevelet apróra vágunk, és egy 7 deciliteres üvegbe tesszük. Jó minőségű, tömény pálinkával (gabonapálinkával vagy vodkával) felöntjük. 4 hétig állni hagyjuk, naponta felrázzuk. Végül leszűrjük, és a tinktúrát sötét, cseppentős üvegbe töltjük. Naponta 3x10 cseppet fogyasszunk a tinktúrából 1 kanál barna cukorra, gyümölcscukorra vagy kenyérkockára csepegtetve.




Link
 
 
0 komment , kategória:  Nagymama gyógyító receptje  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
2017.09 2017. Október 2017.11
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 48 db bejegyzés
e év: 473 db bejegyzés
Összes: 8743 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 928
  • e Hét: 3144
  • e Hónap: 5039
  • e Év: 55830
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.