Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Online
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
Laboda gyógyhatásai
  2019-03-13 20:30:59, szerda
 
 



A spenóthoz hasonló az elkészítési módja és az íze is, hasonló mennyiségben tartalmaz C-vitamint. Fontos A-vitamin forrás, fehérje- és ásványianyag-tartalma azonban nagyobb. Magjának lisztje az A-vitamin hiány kezelésére használható. Lisztjének fehérje tartalma a pillangósokéhoz hasonlóan magas.

A kerti laboda (Artiplex hortensis) a középkorban nagyon népszerű levélzöldség volt, mivel ásványi anyagokban és rostban nagyon gazdag, jó hatással van az emésztőrendszerre, így gyógyhatást is tulajdonítottak neki. Rendszeresen termesztették és fogyasztották gazdagok és szegények egyaránt. A későbbiekben kiszorult a kiskertekből, és a spenót vette át a helyét, de Franciaországban a leveleiből még mindig gyakran készül főzelék - emiatt nevezik franciaspenótnak is. A spenóthoz hasonló az elkészítési módja és az íze is, hasonló mennyiségben tartalmaz C-vitamint, fontos A-vitamin forrás, nagyon magas a vas és foszfor tartalma, fehérje- és ásványianyag-tartalma azonban nagyobb a spenóténál. Hatóanyagai szulfát flavonoidok, flavonol glikozid tartalmát is kimutatták. Felhasználása általában a spenótéhoz hasonló, de frissen jó kiegészítő nyers salátákhoz, készíthető belőle könnyed üdítő nyári leves, tenyérnyi levelébe mediterrán vidékeken házi vajat vagy túrót csomagolnak.

A laboda gyógyhatásai

- Szaponin tartalma miatt légzőszervi megbetegedések esetén használja a népgyógyászat.

- Emésztéssegítő, fájdalom csillapító hatása régóta ismert.

- A népgyógyászatban a labodát reuma ellen is sikeresen használják.

- Magjának lisztje az A-vitamin hiány kezelésére használható. Lisztjének fehérje tartalma a pillangósokéhoz hasonlóan magas.

- Színes levelű változatai dísznövényként is nevelhetők.

- Termése indigókék növényfesték.

- Enyhe vizelet és hashajtó.

Labodakrémleves
Hozzávalók: 5 csokor (kb. 15 dkg laboda), 1 csokor zöldfokhagyma, 1 csokor kapor, 1 evőkanál liszt, 2-3 dl tej, 1 dl tejföl, 2-3 evőkanál olaj, só, ecet; a tálaláshoz: tökmag és napraforgómag, vagy pirított kenyérkockák (netán tortillacsipsz). Elkészítése: A labodát és a fűszereket jól megmossuk, majd lerázzuk. Az olajat felforrósítjuk, megfuttatjuk rajta a karikára vágott zöldfokhagyma felét (a fehér részét, de a szárát se dobjuk el), majd rászórjuk a lisztet. Egyet-kettőt kavarunk rajta, és felöntjük 2 pohár vízzel. Állandóan kavargatva felforraljuk, majd beledobjuk a labodát is. Újraforrástól számítva csupán 1-2 percig főzzük, amíg a levelek jól össze nem esnek, majd hozzáadjuk a maradék fokhagymát és a kaprot. Ekkor botmixerrel simára turmixoljuk, hozzáadjuk a kevés levessel elkevert tejfölt és a tejet, majd újraforraljuk. Hagyjuk egyet-kettőt lobbanni, végül sóval és ecettel ízesítjük.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Az indiai citromfű : lenongrass
  2019-03-13 20:24:22, szerda
 
 



A citromfűolaj egy remek szagtalanító, felfrissítő, illatosító illóolaj, fűszerű citrusjegyekkel. Javítja a bőr tónusát, értágító hatása által serkenti a vérkeringést, kiváltképpen testápoló krémekbe, tisztálkodási termékekbe foglalva használják és légfrissítő oldatokba.

Az indiai citromfű közeli rokona a pálmarózsa (Cymbopogon martinii), mely nevétől eltérően szintén egy fűfajta, illetve a citronella (Cymbopogon nardus), mely szintén sásféle. A ‘lemongrass', vagy magyarul indiai citromfű illóolaját sokan használják, de valódi terápiás hatását kevesen ismerik. A növény tradicionálisan az ázsiai konyha egyik kedvelt alapanyaga. Az illóolaj fő hatóanyaga a citrál nevű aldehid, ez az az összetevő, amelynek köszönhetően rovarriasztó szerként is alkalmazzák.

Az indiai citromfű illóolaját hagyományosan vízgőz desztillációval nyerik ki, általában a friss, néha a száraz fűlevelekből. Olaja napsárga színű, erős füves, citromos illattal.

Főbb összetevői: a geranial, neral, geraniol, geranil-acetát, beta-carophyllene, kamfén, iso-neral

Gyógyhatásai

- Erősíti a központi idegrendszert. Kiváló idegnyugtató, félelem- és feszültségoldó.

- Segít migrénes fejfájás és szédülés, fülzúgás, valamint idegi alapon létrejött allergiák (a bőr viszkető, fájdalmas piros foltosodása), illetve asztmatikus görcs esetén.

- Gyógyítja a melankóliát, a depressziót, főként, ha serkentő hatású gyógynövényekkel például bosmentával kombinálod.

- Drog- és alkoholelvonó kúra alatt csökkenti a kellemetlen elvonási tüneteket.

- A változókorban levő nőknél javítja a hangulati hullámzásokat. Jobb a hatása, ha cickafarkfűvel, komlóval, zsályával és orbáncfűvel kombinálod.

- Része az álmatlanság elleni teakeverékeknek. 50-50 g komlóhoz, macskagyökérhez és galagonyához keverj hozzá 15 g citromfüvet, a keverékből 1 evőkanálnyit főzz 1 percig 2,5 dl vízben. 15 perc áztatás után szűrd le, és fél órával lefekvés előtt idd meg. A szintetikus altatókkal szemben nem okoz reggeli bódultságot, ,,másnaposságot".

- Megszünteti az idegi alapú gyomorbántalmakat, megnyugtatja a gyomrot. Gyomorrontáskor, hasmenés esetén segít megelőzni a komolyabb tüneteket, különösen, ha diólevéllel 1:1 arányban kevered. A keverékből 1 evőkanálnyit főzz 1 percig 3 dl vízben, 10 percig hagyd ázni, majd szűrd le, és 4 óránként 1-1 dl-t igyál belőle.

- Hatásos mindenféle hasüregi fájdalom, kellemetlenség esetén. Felfúvódás ellen édesköménnyel és ánizzsal, menstruációs fájdalmak enyhítésére cickafarkfűvel, kamillával és majoránnával kombináld.

- Javítja az epe munkáját és lazítja az epeutakat.

- Külsőleg reumatikus fájdalmak enyhítésére, zúzódások, véraláfutások kezelésére használd szeszes kivonatát. Hatékonyabb lesz a gyógymasszázs is, ha a vállizmokra, a keresztcsontra fölkent krémbe citromfűolajat cseppentesz, és a stresszpontokat ezzel masszírozod.

- A citromfű vírusölő hatását eredményesen hasznosíthatjuk a szájszéli herpesz, illetve a női nemi szervek herpesze elleni harcban.

- Párologtatva megkönnyíti az ébrenmaradást, fokozza a koncentrációképességet.

- Erős antiszeptikus hatású. Megfázás esetén inhalálva enyhíti a kellemetlen tüneteket.

- Lábgombásodás kezelésére, valamint lábizzadás mérséklésére is alkalmas.

- Az indiai citromfű olaját nem bírják elviselni a szúnyogok, muslincák és egyéb rovarok citronella olajjal keverve pedig még hatékonyabb keveréket alkot.

Óvatosan az adagolással!

Az indiai citromfű olaját bőrirritáns volta miatt csak és kizárólag keverékekben, bázisolajban alkalmazzuk, mégpedig kis mennyiségben, és az első használat előtt mindenképp végezzünk bőrpróbát.

Házi citromfű-készítmények

Forrázat: 1 teáskanálnyit forrázz le 3 dl vízzel, 15 percig hagyd állni, majd szűrd le és 3 részre elosztva egy nap alatt idd meg.

Főzet: 1 maroknyit főzz 3 percig 4 dl vízben, majd szűrd le és 2 részére elosztva egy nap alatt idd meg. Segít migrén, szédülés, idegi alapú krízis esetén.

Koncentrált főzet: 2 maroknyit főzz 3 percig 1 liter vízben, majd szűrd le, és lemosásra, masszírozásra, hüvelyöblítésre használd.

Bor: fél maroknyit 24 órán keresztül áztass 1 liter fehérborban. Naponta 1 dl-t igyál belőle, kétfelé osztva.

Pálinka: 1 résznyit 10 napig áztass 9 rész 40 százalékos vodkában, majd szűrd le. Rossz emésztés, feledékenység és fokozott érzékenység esetén naponta 1 kávéskanállal fogyassz belőle, vízbe vagy tejbe keverve. Külsőleg borogató-, masszírozószerként alkalmazhatod.

Gyógyfürdő: 1 maroknyit tegyél 1 liter vízbe, melegítsd föl, majd 15 perc áztatás után szűrd le. A kéz és a láb fürdetésére, migrén esetén a homlokra tett hideg borogatásként alkalmazd.

Nyers levél: ragtapaszként helyezd rovarcsípésre, sebekre, zúzódásokra.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
A méhkenyér gyógyhatásairól
  2019-03-13 20:17:21, szerda
 
  A méhkenyér egy szuper élelmiszer és a belső kiválasztású szervek, a máj, gyomor, belek, vese és a prosztata működésének egyik legjobb támogatója. A méhkenyér energiaforrás, sejtmegújító hatású, az emberi szervezet biológiai egyensúlyának fenntartásához kiváló, immunerősítő és szervezet felerősítő hatású, például nagyon jól lehet alkalmazni betegségek után.

Hogyan készül a méhkenyér?

Mikor a természetben sok a virágpor vagy az anya a petézését csökkenti valamilyen oknál fogva, elofordulhat, hogy a méhek a fészket meghordják virágporral, és ezzel blokkolják az anya terjeszkedését. A virágporszemcséket a méhek közvetlen a sejtekbe rakják, azt fejükkel oly mértékig összenyomkodják, hogy levegő ne maradjon a szemcsék között. Mindaddig töltik a sejtet, míg az kétharmadáig megtelik. A virágpor az elraktározás pillanatában semmiben sem különbözik a virágporgyűjtőn összegyűjtött virágportól. A lépekben történő elhelyezkedés után a méhek által hozzáadott anyagok (mikroorganizmusok) a fészekben uralkodó 33-35 *C meleg következtében, amihez az elraktározás módja is hozzájárul, méhkenyérré alakul. A virágpornak a lépekben való elhelyezkedésekor a méhek nem veszik számításba a virágpor származását, úgy, hogy ugyanabban a sejtben különböző színű virágporszemcsék foglalnak helyet. A virágpor-csomócskák alkotásával elkezdődő és a kaptárban a lépek sejtjeiben folytatódó számos biokémiai folyamat következtében a virágpor sokkal érdekesebbé válik. Különféle virágporszemcséket, több egyszerű cukorféleséget, több K vitamint valamint több olyan virágpor szemcsét tartalmaz, amely a szervezet számára könnyebben hasznosítható, magasabb a savtartalma, ami a tartósításnál és az anyagcsere-egyensúly fenntartásánál nagyon fontos tényező.

Mit tartalmaz a méhkenyér?

A méhkenyér jelentős mértékben tartalmaz a B-vitamin csoporthoz tartozó vitaminokat, C-vitamint, A-provitamint, folsavat, E-, H-, K- és P-vitamint. Ásványi anyagokban és nyomelemekben rendkívül gazdag: Ca, Cn, Co, Cr, K, Mg, Ni, Fe, P, Se, Si, Zn.

A méhkenyér természetes aminosav forrás. A méhkenyérben van gamma-globulin, nukleinsavak DNS- és RNS, pantoténsav, biopterin, neopterin, acetil-kolin, ösztradiol, tesztoszteron, progeszteron és sok egyéb alkotóelem. A méhkenyér rendkívül összetett, több mint 150 bioaktív anyagot tartalmaz.

A méhkenyér vegetáriánusoknak különösen ajánlott, mert jól pótolja a húsfehérjét. Tartalmaz természetes bioaktív B12-vitamint is, mely a vegetáriánusoknál gyakran hiányzik.

A méhkenyér gyógyhatásai

- A méhkenyérrel rendkívül jó eredményeket értek el májzsugorodás és hepatitis kezelésében.

- A méhkenyér főként betegség megelőző szupertáplálék. Évente 2-3 méhkenyér kúra a méregtelenítő folyamatokat támogatja a szervezetünkben, így a szennyezett élelmiszerekben lévő káros anyagok kiürülését gyorsíthatjuk fel fogyasztásával.

- Magas triptofán tartalmának köszönhetően hajhullásoknál is bevethető. A méhkenyeret fogyasztva jelentős mértékben csökkenthető a hajvesztés mind nőknél mind férfiaknál, már 3-4 hét után.

- A méhkenyér segít bőrbántalmak kezelésében is. A külső használatra szánt gyógyszert félkemény, sötétbarna, kellemes illatú tapasz formájában használják. Rosszindulatú daganatokra alkalmazva megállítja a daganatok fejlődését, azoknak határt szab, és eltünésükhöz is vezethet. A külső tapasz alkalmazásával párhuzamosan mind a rosszindulatú daganatok, mind a kezdődő, operáció elötti állapotban levő képződmények kezelésénél belsőleg is alkalmazható.

- Használható gyakori ínyvérzések tüneteinek enyhítésére.

- Segít a rheumatoid arthritis ellen magas dekánsav és a pantoténsav tartalmával. Fertőtlenítő és antiszeptikus hatású.

- Alkalmazható krónikus veseproblémák során, mint például a veseelégtelenség.

- Daganatos betegeknek hatásos a kemoterápia és sugárkezelések mellékhatásainak enyhítéséhez, illetve a másodlatos tünetek enyhítésében, mely célra apiterapeuták alkalmazzák számos országban a nagyvilágban.

- A méhkenyér használható megfázás, influenza, és hiánybetegségek megelőzésére is.

- A szervezet erősítő hatása mellett a méhkenyér gyulladáscsökkentő.

- Segíti a vérszegénység, kimerültség, emésztési zavarok, prosztatabántalmak, neurózis gyógykezelését egyaránt.

Hogyan fogyasszuk a méhkenyeret?

Kúraszerűen, 10-12 héten át ajánlott fogyasztani. Gyerekeknek napi 5-15g, felnőtteknek napi 15-20 g, de mivel természetes anyagokról van szó, az adag szabadon változtatható.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Gyógyító táplálékok  
2019 divat
  2019-03-13 19:58:45, szerda
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Divat  
2019 tavaszi divat
  2019-03-13 10:51:07, szerda
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Divat  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
2019.02 2019. Március 2019.04
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 142 db bejegyzés
e év: 1442 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 4411
  • e Hét: 13193
  • e Hónap: 44679
  • e Év: 249380
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.