Belépés
maroka.blog.xfree.hu
"Legyen béke és szeretet szívedben Boldogságod sose érjen véget" Antal Mária
1951.01.15
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/3 oldal   Bejegyzések száma: 29 
XXII.Hét, 2. Keresztség: Szövetség az élő Istennel
  2020-02-09 23:45:13, vasárnap
 
  2020. febr. 9 Videó Link  
 
0 komment , kategória:  Böjte Csaba atya miséi  
II. János Pál a magyar ifjúsághoz (1991)
  2020-02-09 23:41:18, vasárnap
 
  I. János Pál pápa Magyarországon magyar nyelven szól a fiatalokhoz, 1991. augusztus 19., Népstadion - részlet
Videó Link
 
 
0 komment , kategória:  Szent II. János Pál pápa  
Az irgalom nagyobb, mint a nyomorúság II. János Pál pápa
  2020-02-09 23:37:31, vasárnap
 
  I. János Pál, 27 évig tartó egyházfősége alatt hihetetlen energiával mutatta meg, hogy a keresztény hit felszabadítja az embert és megváltoztatja mindennapjainkat és a történelmet. De honnan származik ennek az embernek, Karol Wojtyla-nak az ereje, aki 1978-ban a Római Katolikus Egyház pápája lett? Hogyan érthetjük meg? Ő maga mondta, hogy kívülről nem, csakis belülről érthetjük meg.
Anélkül, hogy megfeledkeznénk Karol Wojtyla életének Lengyelországban töltött éveiről, a jelen film feltárja előttünk II. János Pál különösen termékeny egyházfői tevékenységének kulcsát: karizmája nem külső adományainak összessége, hanem hatalmas hitének és Krisztus iránti különös szeretetének megnyilvánulása.

2011. május 1-én vasárnap, hat évvel és egy hónappal halála után,
II. János Pál pápát (1978 - 2005) boldoggá avatta utódja, XVI. Benedek.

Videó Link
 
 
0 komment , kategória:  Szent II. János Pál pápa  
Piski csata 1849 - Székelyföld
  2020-02-09 23:30:10, vasárnap
 
  1849. február 9-én vívták Bem József honvéd tábornok és Puchner Antal erdélyi császári főparancsnok seregei a sorsdöntő piski csatát, ahol véres küzdelem árán a lengyel származású hadvezér csapatai győzedelmeskedtek.
Az 1848 decemberében meginduló fényes erdélyi hadjárat a Nagyszebennél elszenvedett kudarc után fordulóponthoz ért, ugyanis Puchner hamarosan rákényszerítette a szász és román nemzeti komitékat a Havasalföldön állomásozó orosz seregek behívására. Miután a cári csapatok megszállták Nagyszebent és Brassót, a császári főparancsnok teljes erejével Bem ellen fordulhatott, így február 4-én, Vízakna mellett jelentős győzelmet aratott a honvédek felett. ,,Osztrolenka véres csillagának" a súlyos vereség után már csak 1500 embere és néhány ágyúja maradt, így csupán egyetlen lehetősége volt: egérutat nyerni nyugat felé, a Maros mentén ugyanis jelentős utánpótlás haladt kelet felé, amit a Bánságból kiszoruló Damjanich János küldött Bem számára.
Miután Puchner csapatai nyomasztó túlerőben voltak, a következő napokban a honvédeknek szinte emberfeletti teljesítményt kellett nyújtaniuk, ugyanis a visszavonulással egy időben véres utóvédharcokat vívtak a császáriakkal, miközben a lengyel fővezér sebesülése miatt lényegében cselekvésképtelen volt. A Bem József helyére álló Czetz János ezredes azonban kiválóan teljesítette a rábízott feladatot, így néhány nap után a honvédek egyesülhettek a Damjanich által küldött segédhadakkal, ezáltal az erdélyi hadsereg 7000 főre gyarapodott. Ezután már csak egyetlen, ám annál komolyabb feladat maradt: meg kellett állítani Puchner seregeit, mielőtt azok kijutnak az Alföldre. Erre az 1849. február 9-én vívott piski csatában került sor.
Az apró falucska Dévától 8 kilométerre keletre, a Sztrigy folyó bal partján fekszik, ahol Bem csapatai már az ütközet előtti napon, február 8-án elfoglalták állásaikat. A lengyel származású fővezér feladata egyszerű és világos volt: meg kellett akadályoznia, hogy a császáriak elfoglalják a Sztrigy felett épült, mintegy 40 méter hosszú fahidat. Miként Bem is megállapította: ,,ha elvész a híd, elvész Erdély is", így aztán a Piski melletti átkelő később a magyar hadtörténet egyik legjelentősebb hídjának bizonyult. A tábornok a siker érdekében a folyó jobb partján álló fogadó mellett is erős védelmi állásokat épített ki, ezeket azonban a február 9-én hajnalban meginduló osztrák támadás egy pillanat alatt elsöpörte. Puchner körülbelül Bem seregével azonos haderővel, 7000 reguláris katonával érkezett Piskihez, a császáriakat azonban ezen felül még a román népfelkelők tömege is segítette, az osztrák tüzérség pedig messze felülmúlta a honvédok tűzerejét.
A csata tehát császári támadással kezdődött, Kemény Farkas honvédjainak visszaszorulása után pedig hiába küldték rohamra a Mátyás-huszárokat, Puchner tüzérsége pillanatok alatt rendet vágott a lovasok között. A küzdelem hamarosan már közvetlenül a hídért folyt, ahol az ütközet egy válságos pillanatában az osztrák katonák meg is kezdték a honvédek lefegyverzését, Czetz megjelenése azonban megfordította az eseményeket. A magyar erők hamarosan elkeseredett rohamot vezényeltek a császáriak ellen, akiket meglepett a nem várt ellenállás, és rövid idő múltán meghátráltak. Egy időre Bem csapatai kerültek fölénybe, az általános támadás azonban ismét megtört Puchner ágyúi előtt, a Piskihez érkező osztrák főparancsnok vezetésével pedig az ellenség újra a Sztrigyig jutott.
Fortuna tehát ismét pártot váltott: a jobb parton álló fogadó rövid időn belül harmadszor is gazdát cserélt. A honvédok helyzete ezután még a korábbinál is válságosabbra fordult, ugyanis miközben a magyar csapatok egy része már futásnak eredt, Puchner utászai megkezdték a híd lerombolt részének újjáépítését, hogy az ágyúk átvontatása után döntő csapást mérhessenek Bem maradék erőire. A csata látszólag elveszett, a lengyel hadvezér azonban észrevette, hogy a császáriak már szinte teljesen felélték lőszerüket, ezért mindent egy lapra tett fel: harcba küldte a Bethlen Gergely parancsnoksága alatt álló tartalék egységeket, melyek végül kiharcolták a győzelmet.
A Sztrigy két partját összekötő híd tehát a honvédek kezén maradt, a következő hónapokban pedig Erdély is újra magyar uralom alá került. Igaz, a döntő sikerhez még komoly bravúrokra volt szükség, ugyanis Bem csak Puchner és az oroszok kicselezésével tudott visszajutni a Székelyföldre, ahol ismét felfrissíthette csapatait, és felkészülhetett az ellenséges csapatok kiűzésére.

- 1849. február 9. | Bem József győzelmet arat Piskinél Link

- ,,Alig pihent két napot, mikor Kemény Farkastól február 9-én reggel azt az értesülést kapta, hogy az ellenség a piski hidat megtámadta. Bem e hír hallatára felkiáltott: ,,Ha a híd elveszett, Erdély is elveszett!" és Czetz ezredest a fősereggel Piskire küldte. A csata változó szerencsével folyt, míg délután sikerült a császáriaknak Bem egész hadseregét megfutamítani. Bem hasztalan ugrott a futók elébe ,,Ne fuss magyar! Ne fuss magyar!" kiáltással. Czetz ezredes egypár székely század tartalékkal az előrenyomuló császáriakat megállította, és a futó honvédek visszafordulva, újra támadásba mentek át. A győzelmet még az est leszállta előtt sikerült Bemnek kicsikarnia. A híd Bem kezében maradt és Erdély sem veszett el." (Szabó Zsolt: ,,Bem József nyomában Erdélyben"/ muvelodes.ro)
A vízaknai vesztes csata után a történelem kereke Bem apót a Sztrigy mentére vetette, pontosabban annak hídjára. A magyar szabadságért küzdő híres lengyel tábornok éppen a hídon győzte le 1849. február 9-én a császári sereget. A településsel szembeni dombról irányította a csatát, és itt mondta az azóta sokat idézett intését, miszerint: Ist die Brücke verloren, ist Siebenbürgen verloren! (Ha elvész a híd, elvész Erdély - Bem katonáival németül kommunikált). A fordulatokban gazdag piski csatában sokáig úgy tűnt, valóban elvész a negyven méteres híd, amikor Bem észrevette, hogy a Puchner Antal által irányított császári sereg már szinte teljesen felélte lőszerét. A tábornok kockáztatott, mindent egy lapra téve harcba küldte a Bethlen Gergely parancsnoksága alatt álló tartalékegységet, mely végül kiharcolta az elveszettnek látszó győzelmet. Puchner serege hanyatt-homlok menekült, amerre csak látott. A magyar sereg egészen Pádig kergette az osztrákokat, s az üldözésnek csak a sötétség beállta vetett véget. Bemnek köszönhetően nemcsak a piski fahíd, de Erdély is megmenekült és nem sokkal később újra magyar uralom alá került.
A csata emlékére 1889-ben ,,Bem tábornok ágyúinak helyén" (Téglás Gábor történész) egy 9,5 méter magas obeliszket állítottak (Berczi Tódor kőfaragó mester készítette). Bár a petrószai szürke andezitből készült oszlop erős vas rácssal volt körbekerítve, 1920-ban a rongálóknak sikerült szétverni azt. Megmaradt darabjait kiegészítve, 1995-ben állították fel újra a piski római katolikus templom kertjében, ahol azóta is fő helyszínt biztosít a március 15-i ünnepségeknek.
Piski csata (1849) Videó Link

*
- Wikipedia oldalon Link
...... ..........



- Részletesen Link

-Vadhajtások oldalon Link

- 24._tudomány Link

- Manda oldalon - A piski csata 3D-ben Link

- Mesk_oszk oldalon Link
 
 
0 komment , kategória:  1943 - 48 időszak eseményei  
Veszprémi Érsekség élő közvetítés 02.09
  2020-02-09 23:04:07, vasárnap
 
  Házasság hete nyitó szentmise, bemutatta Udvadry György érsek
Balázs áldás volt.
...... .......


Videó Link
 
 
0 komment , kategória:  Kegyhelyek   
Ferenc pápa: Jézus arra biztat bennünket, hogy ne féljünk...
  2020-02-09 22:56:55, vasárnap
 
  Ferenc pápa: Jézus arra biztat bennünket, hogy ne féljünk a világban élni!
Az a tanítvány ,,só", aki nem helyeslést és tapsot keres, hanem alázatos és konstruktív jelenlétre törekszik, hűen Jézus tanításaihoz, aki nem azért jött a világba, hogy neki szolgáljanak, hanem hogy ő szolgáljon. Erre a hozzáállásra van nagyon szükség!
Február 9-én a déli Angelus elimádkozásakor a Szentatya a vasárnapi evangélium alapján arról elmélkedett, hogy mit jelent sóként és világosságként élni a világban, utána pedig békét sürgetett Szíriában és összefogásra szólított fel az emberkereskedelem ellen.
...... ............



Ferenc pápa lefordított beszédét teljes terjedelmében közreadjuk. Link
 
 
0 komment , kategória:  Vatikan_Ferenc pápa  
Böjte Csaba gondolata 02.09
  2020-02-09 22:53:24, vasárnap
 
  "Világítson a ti világosságotok" Mt 5,16 Ezt kéri tőlünk Jézus Krisztus! Gyönyörű kérés, gyönyörű feladat!! A szó, az ige a láng mely nekem adatott!! Viharban, szélben, földi, vagy égi háborúban, hová bújhatnék jobb helyre mint az anyanyelv óvó, védő ernyője alá? Mesébe, versbe, nagy hegyeken túlról jött csodás Evangéliumba bugyolálom az utcáról karjaim közé menekülő gyermekeinket! Mind csibék, a kotló szárnyai alá bújva, menedéket keresünk a kimondott szóban, a leírt igében, és az éjszakai rémek, az ezer felől ránk törő katasztrófa-víziók, mint a hasadó hajnalban az árnyak, szertefoszlanak!!
Magyarul szólok, beszélek, írok, egyszóval vagyok számodra gyermekem, s te okosan hallgatsz, olvasol, válaszolsz, kérdezel és elmondod mindazt mit gondolsz magadban, magadról, világunkról! Pattog a labda, hasad a hajnal, itt is ott is egy - egy szép gondolat, jó poén nyelvünk szép ruháját magára öltve, perdül, fordul, a lét és nemlét hullámverésében megtölti szánkat nevetéssel, szívünket ropogós reménnyel, lábunkba erőt önt, hogy talpra álljunk és elinduljunk bizalommal egymás felé! Csilingel a szó, a kimondott, a leírt, a virágként ajándékba adott ige, olvad a jég, bomlik a rügy, s testvérre talál az ember a mellette bandukoló társában!
Merj megszólalni!! Néma gyermek szavát anyja sem érti! Szíved szeréből, - mint nagy hegyek völgyében megbúvó kisfaluból, napkeltekor a csorda - áradjon a szó, fogalmazd meg, mondd ki tisztán legszebb álmaidat! Öltöztesd érthető szavakba vágyaidat, kérj bátran, biztos, hogy visszhangra talál bennem is, másban is, a hosszan csengő tiszta fohász!
Bátortalanul szóló, nincs mitől félned, a csodák földjére lépsz, te magvető vagy, szavakat vetsz, jóságot, életet aratsz! Magányos vihartépte faként éltél, de ha bölcsen megszólalsz, tisztán lobogó mondataidtól körülötted a kietlen puszta élni kezd, virágba borul! Az Ige számodra is testté lesz, körülötted erdő sarjad amerre a szemed ellát, és a kopár vidék megtelik élettel, kacagással, Teremtőnket dicsőítő szép szimfóniával!!

Csendben szollaló, Csaba t.
 
 
0 komment , kategória:  Böjte Csaba atya miséi  
Születésének 100. évfordulóját ünnepelve - Wojtyła pápa
  2020-02-09 22:50:26, vasárnap
 
  Születésének 100. évfordulóját ünnepelve valóban úgy áll előttünk Wojtyła pápa, mint a Nagy Wojtyła, és érthető, hogy a Szent Péter téren összegyűlt tömeg a temetése napján miért kiáltotta: Azonnal szent!
A San Paolo Kiadó gondozásában február 11-én jelenik meg a Nagy Szent János Pál című könyv, amelyben Luigi Maria Epicoco fiatal pap, a Pápai Lateráni Egyetem filozófiatanára folytat párbeszédet Ferenc pápával II. János Pálról.
Epicoco így ír az előszóban: ,,A kérdések általában tág határok között mozognak, a Szentatya válaszai találóak, őszinték és határozottak, látni engedik meglepő belső szabadságát, amely lefegyverző bátorsággal és hiteles ferenci egyszerűséggel párosul."
A kötet nem Ferenc pápa Karol Wojtyłáról alkotott gondolatainak összefoglalása, még csak nem is interjúkötet. Párbeszéd Ferenc pápa és egy ifjú teológus, filozófus között II. János Pál életéről, lelkiségéről születésének 100. évfordulója alkalmából.
...... .........



...... ........


Ezekben a bizalmas párbeszédekben a beszélgetés gyakran az egész Egyházat érintő szempontokat érintett, mégis ott volt annak gondviselésszerű lehetősége is, hogy értékes részletek kerüljenek elő Ferenc pápa életéből" - írja Epicoco. A könyv stílusa ,,megőrzi a párbeszéd frissességét és a beszélt nyelv ízét". A könyv társszerzője nyíltan megvallja azt is: ,,Hogy semmi kárba ne vesszen, összegyűjtjük a morzsákat, a maradékot (Jn 6,12) Ferenc pápa tanításának nagy, mindenki számára megszaporított kenyeréből. Maga az is tanítás, hogy megengedte, hogy fürkésszük a szívét és az elméjét."


Forrás és fotó: Vatican News
Magyar Kurír
 
 
0 komment , kategória:  Szent II. János Pál pápa  
Petőfi Sándor: Székelyek - Piski csata 1849 02.09
  2020-02-09 22:43:46, vasárnap
 
  Nem mondom én: előre székelyek!
Előre mentek úgyis, hős fiúk;
Ottan kiván harcolni mindegyik,
Hol a csata legrémesebben zúg.
Csak nem fajult el még a székely vér!
Minden kis cseppje drágagyöngyöt ér.

Ugy mennek a halál elébe ők,
Amint más ember menyegzőre mén;
Virágokat tűznek kalapjaik
Mellé, s dalolnak a harc mezején.
Csak nem fajult el még a székely vér!
Minden kis cseppje drágagyöngyöt ér.

Ki merne nékik ellenállani?
Ily bátorságot szívében ki hord?
Mennek, röpülnek, mint a szél, s űzik
Az ellenséget, mint a szél a port!
Csak nem fajult el még a székely vér,
Minden kis cseppje drágagyöngyöt ér!

Laczkó Albert Elemér - Lezajlott a Piski Csata 2010 videó Link

Piski csata (1849) videó Link
1849. február 9. - A Piski csata
,,Alig pihent két napot, mikor Kemény Farkastól február 9-én reggel azt az értesülést kapta, hogy az ellenség a piski hidat megtámadta. Bem e hír hallatára felkiáltott: ,,Ha a híd elveszett, Erdély is elveszett!" és Czetz ezredest a fősereggel Piskire küldte. A csata változó szerencsével folyt, míg délután sikerült a császáriaknak Bem egész hadseregét megfutamítani. Bem hasztalan ugrott a futók elébe ,,Ne fuss magyar! Ne fuss magyar!" kiáltással. Czetz ezredes egypár székely század tartalékkal az előrenyomuló császáriakat megállította, és a futó honvédek visszafordulva, újra támadásba mentek át. A győzelmet még az est leszállta előtt sikerült Bemnek kicsikarnia. A híd Bem kezében maradt és Erdély sem veszett el." (Szabó Zsolt: ,,Bem József nyomában Erdélyben"/ muvelodes.ro)
A vízaknai vesztes csata után a történelem kereke Bem apót a Sztrigy mentére vetette, pontosabban annak hídjára. A magyar szabadságért küzdő híres lengyel tábornok éppen a hídon győzte le 1849. február 9-én a császári sereget. A településsel szembeni dombról irányította a csatát, és itt mondta az azóta sokat idézett intését, miszerint: Ist die Brücke verloren, ist Siebenbürgen verloren! (Ha elvész a híd, elvész Erdély - Bem katonáival németül kommunikált). A fordulatokban gazdag piski csatában sokáig úgy tűnt, valóban elvész a negyven méteres híd, amikor Bem észrevette, hogy a Puchner Antal által irányított császári sereg már szinte teljesen felélte lőszerét. A tábornok kockáztatott, mindent egy lapra téve harcba küldte a Bethlen Gergely parancsnoksága alatt álló tartalékegységet, mely végül kiharcolta az elveszettnek látszó győzelmet. Puchner serege hanyatt-homlok menekült, amerre csak látott. A magyar sereg egészen Pádig kergette az osztrákokat, s az üldözésnek csak a sötétség beállta vetett véget. Bemnek köszönhetően nemcsak a piski fahíd, de Erdély is megmenekült és nem sokkal később újra magyar uralom alá került.
A csata emlékére 1889-ben ,,Bem tábornok ágyúinak helyén" (Téglás Gábor történész) egy 9,5 méter magas obeliszket állítottak (Berczi Tódor kőfaragó mester készítette). Bár a petrószai szürke andezitből készült oszlop erős vas rácssal volt körbekerítve, 1920-ban a rongálóknak sikerült szétverni azt. Megmaradt darabjait kiegészítve, 1995-ben állították fel újra a piski római katolikus templom kertjében, ahol azóta is fő helyszínt biztosít a március 15-i ünnepségeknek.
 
 
0 komment , kategória:  versek  
Fővárosi kisdiákként a kongresszuson –
  2020-02-09 22:40:31, vasárnap
 
  ,,...ránk, gyermekekre is hatalmas benyomást tett, mert még ilyet, hogy Oltáriszentség a Duna közepén, ilyet még nem láttunk..."
Fővárosi kisdiákként a kongresszuson - Idős szerzetesek emlékei 1938-ból, IV. rész
A sorozat negyedik részében három olyan szerzetes mesél nekünk, akik budapesti kisdiákként vettek részt a kongresszuson: sorfalat álltak az iskolával, szüleikkel csodálták a dunai szentségimádást - és még sok más személyes emléket is megosztanak velünk.
Endrődi Emma Rita nővér (Egyházközségi Nővérek Társasága)
...... ..........


Bővebben Link
 
 
0 komment , kategória:  Budapest képekben, hírek  
     1/3 oldal   Bejegyzések száma: 29 
2020.01 2020. Február 2020.03
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 489 db bejegyzés
e év: 6233 db bejegyzés
Összes: 47466 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 5264
  • e Hét: 11065
  • e Hónap: 44219
  • e Év: 277966
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.