Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
Szklerózis multiplex
  2023-01-09 23:32:01, hétfő
 
  Szklerózis multiplex - felismerés, tünetek és kezelési javaslatok

A szklerózis multiplex egy autoimmun betegség, amely során a szervezet önmaga ellen fordul. Nézzük, hogy melyek a legfontosabb dolgok, amiket tudnunk kell róla!

Szklerózis multiplex esetén a szervezet a myelinhüvelyt támadja meg, amely az agy és a gerincvelőidegeket körülvevő, idegrostokat szigetelő, omega zsírsavakban gazdag fehérjetartalmú anyag. A szervezet tévedésből ellenanyagokat és fehérvérsejteket küld erre a területre, melynek a következményeképpen gyulladások, illetve az idegek károsodása léphet fel. A gyulladások következtében több helyen hegesedés alakulhat ki, innen ered ennek a betegségnek is az elnevezése.

A szklerózis multiplex leggyakoribb tünetei
A betegségben szenvedők a tünetek széles skáláját tapasztalhatják meg, ezért nagyon nehéz meghatározni, hogy pontosan milyen panaszok esetén is gondolhatunk erre a betegségre. A szakemberek ennek ellenére megpróbálják összegyűjteni a leggyakrabban jelentkező tüneteket, amelyek a következők lehetnek:

fáradtság, egyes kutatások szerint a betegek 80%-át érinti, és jelentősen megnehezíti a mindennapi tevékenységek elvégzését
járási nehézség, amelyet okozhat például lábzsibbadás, egyensúlyprobléma, izomgyengeség, izomgörcs vagy látási nehézség
látásproblémák, amelyek gyakran a korai tünetek között is szerepelnek (látóideggyulladás, kettőslátás, vakság)
beszédproblémák, elmosódott beszéd, indokolatlanul hosszú szünet az egyes szavak között, a beszéd hangerejének változása

A szklerózis multiplex egyéb tünetei közé sorolhatjuk még:
akut vagy krónikus fájdalmat
remegést
koncentráció- és memóriazavart
rágási és nyelési nehézséget
alvási problémákat
hólyagproblémákat

A gyakori tünetek mellett a szakemberek igyekeznek feltérképezni a korai tüneteket is azért, hogy a betegséget minél előbb diagnosztizálhassák. Megfigyelésük alapján a szklerózis multiplexet legkorábban az alábbi panaszok jelzik:

látási problémák
bizsergés és zsibbadás
fájdalmak és görcsök
gyengeség vagy fáradtság
egyensúlyi problémák vagy szédülés
hólyag problémák
szexuális diszfunkció
kognitív problémák

Mivel szklerózis multiplex nagyon nehezen ismerhető fel, ezért a szakemberek próbálnak feljegyezni mindent, ami a betegség diagnosztizálásában segítségükre lehet. Emiatt a leggyakrabban előforduló, valamint a korai jelek mellett összegyűjtötték a ritkábban előforduló panaszokat is, amelyek a következők:

halláskárosodás
légzési probléma
ízvesztés

A kutatások alapján megfigyelhető, hogy a szklerózis multiplex gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál. A szakemberek szerint ennek az aránynak a kialakulásában szerepe lehet a környezeti tényezőknek, a genetikának, az életmódbeli tényezőknek, valamint vizsgálják, hogy a D-vitamin szintje is befolyásolja-e a kialakulását.

Melyek azok a kockázati tényezők, amelyek a szklerózis multiplex kialakulását növelik?

A szakemberek úgy gondolják, hogy a betegség kialakulásáért az immunrendszer téves válasza a felelős. Ezzel együtt a szakemberek a kiváltó okok közé 4 dolgot sorolnak:

valamilyen vírusfertőzés, leggyakrabban az Epstein-Barr vírus, a humán herpeszvírus-6, a roseola vagy a bárányhimlőt okozó vírus
genetika, azaz ha a közeli hozzátartozók közül valaki érintett, akkor a kialakulás kockázata némileg nagyobb
immunrendszer téves válasza
környezeti tényező, például valamilyen toxin jelenléte, de ide sorolják például a D-vitamin hiányát is

Életmódbeli javaslatok szklerózis multiplex esetére

A rendszeres testmozgás akkor is fontos, ha mozgásunkban korlátozottak vagyunk. A lényeg, hogy olyan mozgásformát végezzünk, ami biztonságos és nem okoz nehézséget a számunkra. Ilyen például az úszás, illetve a vízben végezhető gyakorlatok elvégzése. Nem ritka az sem, hogy kifejezetten szklerózis multiplexben szenvedők számára tartanak olyan jógaórákat, ahol odafigyelnek az egyéni igényekre is.

Érdemes odafigyelnünk a megfelelő táplálkozásra is. A kiegyensúlyozott, alacsony kalóriatartalmú, valamint magas tápanyag- és rosttartalmú étrend segíthet az általános egészségi állapot megőrzésében.

Az étrendünk tartalmazzon:
sok gyümölcsöt és zöldséget
sovány fehérjeforrást, például halat vagy bőr nélküli baromfihúst
teljes kiőrlésű gabonát
dióféléket
hüvelyeseket
alacsony zsírtartalmú tejtermékeket
megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot, lehetőleg tiszta vizet

Amennyiben lehetőségünk van rá, akkor kerüljük a telített- és transzzsírokat tartalmazó ételeket, a vörös húsokat, a magas cukortartalmú ételeket és italokat, a magas nátriumtartalmú ételeket és az erősen feldolgozott ételeket.
Forrás : Link

Megjegyzés: A linkre kattintva az eredeti bejegyzés olvasható, mely hasznos, többnyire hatékony készítményeket ajánl. (CzI)
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
A lisztérzékeny betegek diétája – 1 hetes mintaétrend
  2023-01-09 23:20:12, hétfő
 
  A lisztérzékenység, vagyis a cöliákia nem gyógyítható autoimmun betegség. A tünetek azonban megfelelő diétával kordában tarthatók.

A lisztérzékenység, vagy más néven cöliákia egy meg nem szüntethető autoimmun betegség. Ha a betegség diagnosztizálásra került, akkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy olyan speciális diétát tartunk, amely során teljesen kiiktatjuk étrendünkből a glutént tartalmazó ételeket. Ha valaki ugyanis lisztérzékenységben szenved és továbbra is glutént fogyaszt, akkor megnöveli annak a kockázatát, hogy a szervezetében kialakuló autoimmun reakció károsítja a vékonybél nyálkahártyáját. Ennek eredményeképpen pedig a vékonybél nem tudja megfelelő felszívni a tápanyagokat az élelmiszerekből. A gluténmentesség megakadályozza ezt az autoimmun folyamatot, így a vékonybél képes regenerálódni.

A lisztérzékenység jellemző tünete a hasmenés, a hasfájás, emésztési zavarok, fáradtság, fejfájás és az indokolatlan fogyás. Szakemberek bebizonyították, hogy a gluténmentes étrend legalább egy éven át tartó követése, a cöliákiában szenvedők több mint 90% -ánál jelentősen javítja az életminőséget. A bélrendszeri tünetek, mint például a hasmenés, a megfigyelések alapján már egy-két napon belül elmúlnak, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy átlagosan egy hónapba telik, mire a bélmozgások, a puffadás és hasi fájdalom enyhül.

Gluténmentes diéta előnyei
Javítja a tápanyagok felszívódását

A lisztérzékenységben szenvedőknél gyakori a tápanyaghiány, mivel a vékonybél nyálkahártyája sérült, így az elfogyasztott élelmiszerekben lévő tápanyagok nem tudnak megfelelően felszívódni. A leggyakrabban vas, kalcium, magnézium, cink, B12-vitamin, niacin, riboflavin és folsav, valamint A-, D-, E- és K-vitamin hiánya a jellemző.

Felnőttek esetében a cöliákia legismertebb jele a megmagyarázhatatlan vashiányos vérszegénység.

Sajnos ilyen esetben nem mindig megoldás, hogy étrend-kiegészítőket fogyasztunk, mert a sérült vékonybél miatt azok sem tudnak megfelelően felszívódni. Ezért első lépésben a kiváltó okot kell megszüntetni, azaz kerülni kell a glutént, hogy a vékonybél regenerálódhasson, és a tápanyagok felszívódhassanak. Kimutatták, hogy a gluténmentes étrend követése hat-tizenkét hónapon belül, akár kiegészítés nélkül is, elegendő mértékben javítja a belek állapotát, így csökkenti a vashiányos vérszegénységet.

Javítja a termékenységet
Sajnos a cöliákiában szenvedő nők esetében magasabb a meddőség, és nagyobb a vetélés kockázata. Szakemberek úgy gondolják, hogy a glutén által kiváltott autoimmun válasz lehet a felelős ezért. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szigorú, gluténmentes étrend betartása javíthatja a termékenységet, és csökkentheti a vetélések kockázatát.

Csökkentheti a rák kockázatát
Szakemberek szerint a lisztérzékenységben szenvedők körében háromszor nagyobb a non-hodkin-limfóma nevű rákbetegség kockázata, amely a nyirokrendszert támadja meg. Bár a kutatók további vizsgálatokat tartanak fontosnak, azonban számos tanulmány kimutatta, hogy a cöliákia korai diagnosztizálása, és a gluténmentes étrend követése csökkentheti ezt a kockázatot.

Csökkentheti a csontritkulás kockázatát
A kezeletlen lisztérzékeny betegek nagyjából 75%-ának alacsonyabb a csontsűrűsége, ezért náluk jelentős a csontritkulás kialakulásának kockázata. Ennek oka lehet a rossz kalcium- és D-vitamin-felszívódás, valamint a fokozott gyulladás, amely megzavarja a csontépítési folyamatot. A kutatások azt mutatják, hogy a cöliákia korai diagnosztizálása, és a gluténmentes diéta megkezdése segíthet csökkenteni a csontritkulás kialakulásának kockázatát, valamint megállítani a csontritkulás folyamatát.

Lisztérzékeny betegek számára ajánlott ételek
Állati fehérjék: marhahús, csirke, tejtermékek, tojás, vadhús, bárány, sertéshús, tenger gyümölcsei és pulyka

Zsírok és olajok: avokádó, kókuszolaj, olajbogyó, szilárd zsírok és vaj

Gyümölcsök és zöldségek: frissen, fagyasztva, szárítva vagy konzervként

Gluténmentes gabonafélék és álgabonák: amarant, hajdina, kukorica, köles, quinoa, rizs, cirok, teff és vadrizs

Gyógynövények és fűszerek: minden friss és szárított gyógynövény és fűszernövény gluténmentes, és bőségesen fogyasztható

Hüvelyesek: bab, lencse, borsó és szója

Dió és másféle magvak: bármilyen típus, beleértve a mandulát, kesudiót, chia magot, lent, pekándiót, tökmagot, fenyőmagot és diót

Ma már nagyon sok gluténmentes termék kapható a boltokban. Vásárolhatunk gluténmentes kenyeret, gabonapelyheket, lisztet, kekszet, tésztát és más pékárukat is.

Lisztérzékeny betegek számára kerülendő ételek:

A lisztérzékeny diéta során kerüljük az olyan összetevők fogyasztását, mint: a búza, a tönkölybúza, a durum, az alakor vagy más néven egyszemű búza, a tönkebúza vagy más néven kétszemű búza, a graham, a farro, valamint az ezekből készült lisztek. Érdemes elkerülni továbbá a búzadara, a búza bogyó, a búzacsíra, a búzakorpa, az árpa, a rozs és a trikitálé fogyasztását is.

Ennek megfelelően a kerülendő ételek listájára felkerül minden, amihez a fenti alapanyagok felhasználásra kerülnek. Például az alábbiak:

Pékáruk: bagel, keksz, kenyér, kukoricakenyér, palacsinta, croissant, fánk, lapos kenyér, liszttorta, francia pirítós, muffin, naan kenyér, palacsinta, pita kenyér, burgonyakenyér és gofri.

Desszertek: brownie és egyéb sütemények, péksütemények és néhány cukorka.

Tészta: kínai sült tészta, kuszkusz, gombóc, tojásos tészta, gnocchi, ramen tészta, ravioli, soba tészta, udon tészta és búzatészta.

Snack: sütemények, graham kekszek és perecek.

Néhány ital: sör és más malátás italok.

Egyéb ételek, mint például: zsemlemorzsa, kruton, búzaliszt, árpaliszt, rozsliszt, maláta aroma/kivonat, panko morzsa, liszttel sűrített mártások, szójaszósz, liszttel készült töltelék, és bármi, ami liszttel van bevonva, például csirkehús vagy tempura, ami egyfajta palacsintatészta.

Mindezeken felül a lisztérzékenyeknek nagyon elővigyázatosnak kell lenniük, mert sajnos olyan helyen is találkozhatnak gluténnel, ahol nem is számítanak rá. Például sok étteremben ugyanazokat az edényeket használják a gluténmentes ételek elkészítéséhez, mint a glutént tartalmazó ételekhez, ezért az összetevők átkerülhetnek a gluténra érzékenyek ételeire is (pl. sült krumpli esetében). Ezen felül vannak rejtett glutént tartalmazó ételek is, mint például a barna riszszirup, ahol gyakran árpamalátát használnak a készítéshez, a fagylaltok és joghurtok, a húspótlók, a fűszerek vagy a félkész, előre csomagolt ételek.

Egy hetes mintaétrend lisztérzékenyek számára

Hétfő
Reggeli: avokádókrémes gluténmentes pirítós
Ebéd: parmezános halpogácsa friss salátával
Vacsora: vöröslencsés falafel grillezett cukkinivel

Kedd
Reggeli: natúr görög joghurt szeletelt gyümölccsel, dióval és mézzel
Ebéd: kéksajtos spenótsaláta grillezett csirkemellel
Vacsora: csirke taco pirított paprikával és hagymával, kukoricatortilla, friss bab és salsa

Szerda
Reggeli: kemény tojás friss gyümölccsel és mandulával
Ebéd: lazacos-diós gluténmentes penne
Vacsora: Sült csirke lencse tésztával, marinara mártással és sült zöldségekkel

Csütörtök
Reggeli: gyümölcsturmix natúr görög joghurttal
Ebéd: csőben sült karfiol
Vacsora: gluténmentes tócsni

Péntek
Reggeli: gluténmentes rizskása friss gyümölcsdarabokkal
Ebéd: spenót saláta quinoával, csicseriborsóval, zöldségekkel és olívaolaj öntettel
Vacsora: gluténmentes császármorzsa

Szombat
Reggeli: sárgarépás-füstöltsajtos szendvicskrém gluténmentes pirítóssal
Ebéd: gluténmentes pizza
Vacsora: sült lazac párolt zöldségekkel és barna rizzsel

Vasárnap
Reggeli: Omlett gombával, paprikával és hagymával, valamint egy kis darab gyümölccsel
Ebéd: vegetáriánus chili, cheddar sajttal, zöldhagymával és avokádóval
Vacsora: sült marhahús burgonyával, sárgarépával és hagymával
Forrás :Link
 
 
0 komment , kategória:  Glutén(lisztérzékenység)  
Sjögren-szindróma
  2023-01-09 23:13:14, hétfő
 
  Hogyan enyhítsük a Sjögren-szindróma tüneteit? - Ajánlott ételek és étrend-kiegészítők

Mi az a Sjögren-szindróma, mik a kockázati tényezői, milyen tünetekkel jár, milyen ételeket fogyasszunk, és mit kerüljünk a panaszok csillapítása érdekében?

Mi az a Sjögren-szindróma?

Az autoimmun betegségek jellemzője, hogy az immunrendszer megtámadja a test egyes saját sejtjeit. A Sjögren-szindróma egy olyan autoimmun betegség, mely a könnyet, a nyálat és más nedvességet termelő mirigyeket érinti, ami hosszú távon a test számos területén fokozott szárazsághoz vezethet. Az állapotnak két fő típusát különböztetjük meg. Az "elsődleges Sjögren-szindróma" esetén nincs más autoimmun betegség jelen, míg a "másodlagos Sjögren-szindróma" gyakran jelentkezik más autoimmun betegségekkel egyidejűleg. Ezek közé tartozik például a lupusz, vagy a reumatoid artritisz néven is ismert sokízületi gyulladás.

Mik a Sjögren-szindróma leggyakoribb kockázati tényezői?

Nem - nőknél gyakrabban fordul elő a betegség
Életkor - menopauza után és idős korban fokozottabb az állapot kialakulásának kockázata
Genetika - a betegség korábbi előfordulása a családban
Egészségi állapot - fennálló autoimmun betegségek

Mely tünetek utalhatnak a Sjögren-szindrómára?

Az állandóan száraz szem és a gyakori szájszárazság a betegség legárulkodóbb jelei, ám más tünetek is utalhatnak a Sjögren-szindrómára. Ezek közé tartoznak az alábbiak:

nyelési nehézségek
fogszuvasodás
égő, irritált szemek
kiszáradt, kaparó torok
száraz orrjáratok
száraz bőr
kiütések
ízületi gyulladások
duzzanatok
hüvelyszárazság
a belső szervek, köztük a vesék és a tüdő gyulladásai

Hogyan csillapíthatjuk a tüneteket?
A Sjögren-szindrómára a tudomány jelenlegi állása szerint nincs gyógymód, ám a megfelelő, személyre szabott kezeléssel hatékonyan és akár fenntarthatóan csillapíthatók a panaszok. Súlyos, vagy nehezen múló tünetek vagy tünetegyüttesek esetén kortikoszteroid szerek vagy immunszuppresszánsok is indokoltak lehetnek. A terápia részeként az orvosok gyakran ajánlanak a szárazság és a gyulladások enyhítésére szolgáló készítményeket, legyen szó belsőleg, vagy akár helyileg alkalmazható termékekről. A fennálló tünetek függvényében a szemcseppek, a különböző bőrhidratálók, az ízületeket védő készítmények és a jótékony vegyületekben gazdag ételek és étrend-kiegészítők beszámolók szerint akár rövid időn belül enyhülést nyújthatnak Sjögren-szindróma esetén. 

Hogyan fokozhatjuk a kezelés hatékonyságát?

A kezelés hatékonyságához elengedhetetlen a stressz csökkentése, az elegendő alvás, és természetesen a változatos, egészséges étrend. A káros vegyületektől mentes és tápanyagokban gazdag táplálkozás hozzájárul az esetleges gyulladások megelőzéséhez és csökkentéséhez a szervezetben, valamint a tünetek súlyosbodásának és esetleges kiújulásának elkerüléséhez is.
Milyen ételeket ajánlott kerülni Sjögren-szindróma esetén?

feldolgozott, a gyulladásokat fokozó mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételek
cukrok, valamint cukros ételek és italok
finomított gabonák
glutén
alkohol 
vörös húsok
sült ételek
tejtermékek
egyes növényi olajok, például repceolaj és kukoricaolaj

Milyen ételek fogyasztása ajánlott Sjögren-szindróma esetén?

Az antioxidánsokban gazdag, gyulladáscsökkentő élelmiszerek nem csak a Sjögren-szindróma tüneteinek enyhítésében nyújthatnak segítséget, hanem számos más krónikus betegség kockázatát is csökkenthetik. Az alábbiakból érdemes válogatni:

sötétzöld levelű zöldségek
teljes kiőrlésű gluténmentes gabonák
bogyós gyümölcsök
magas víztartalmú zöldségek és gyümölcsök, például uborka és görögdinnye
zsíros halak, halolaj és krill olaj
olajbogyó és olívaolaj
avokádó, magvak, diófélék és más egészséges növényi zsírforrások
gyulladáscsökkentő fűszer- és gyógynövények, köztük a kurkuma, a gyömbér és a fokhagyma

Továbbá fontos megemlíteni, hogy kutatások szerint a mediterrán étrend követése jelentősen csökkentheti egyes autoimmun betegségek, köztük a Sjögren-szindróma tüneteit.
Forrás : Link

Megjegyzés: A linkre kattintva az eredeti bejegyzés olvasható, mely hasznos, többnyire hatékony készítményeket ajánl. (CzI)
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
Fekete táplálékok, amelyek egészséget biztosítanak
  2023-01-09 13:45:50, hétfő
 
  A szupertáplálékok nem csak zöld színűek lehetnek. Egyes táplálékok fekete színben pompáznak, amelyek szintén nagyon hasznosak az egészségre nézve. Ilyen például a fekete rizs vagy a fekete fokhagyma, amelyek egyre népszerűbb élelmiszereknek számítanak napjainkban. Mutatjuk is, hogy mi ennek az oka.

A fekete táplálékok sötét színét az antociánok adják. Az antociánok antioxidáns hatással rendelkeznek, amelyek eredményesen veszik fel a harcot a szervezetben kialakult oxidációval szemben. Az LDL-koleszterin-oxidáció például gyulladást generál a szervezetben, pontosabban az artériákban, ami viszont egyenes út az érelmeszesedéshez. Ez pedig köztudottan felelőssé tehető a stroke és a szívinfarktus kialakulásáért. Az antioxidánsok azonban nagyfokú védelmet biztosítanak a szívizom és az erek számára, aminek hatására pedig csökken a vérnyomás és fokozódik a véráramlás.

Amikor a gyulladás kialakul a szervezetben és hosszú ideg fennáll, akkor krónikussá is válhat. Az antociánok azonban nagyon eredményesen le tudják csökkenteni a gyulladási szintet és ezzel megakadályozzák a krónikus betegségek kialakulását.

Az antociánok anti-aging, azaz öregedésgátló hatással is rendelkeznek, illetve védelmet jelentenek a napkárosodással szemben, de a sejtvédelmük is kiemelkedő, ami azért fontos, mert a betegségek elsősorban a sejtek károsodása miatt alakulnak ki.

Az antociánokban gazdag táplálékok a kollagéntermelés fokozásában is aktívan részt vesznek, ezzel lassulnak a bőrben zajló öregedési folyamatok, azaz a bőr hosszú ideig marad feszes és rugalmas.

Az antociánok ezen kívül sokat segíthetnek az időskorban jelentkező szembetegségekkel és a csontritkulással szemben.

Antociánokban rendkívül gazdag a fekete rizs, amelynek számtalan előnye létezik az egészségre nézve. A fekete rizs csökkenteni tudja a szervezetben kialakuló gyulladást. Mivel a rizsnek megmarad az úgynevezett külső héja, így rendkívül sok tápanyagot tartalmaz. Nagy mennyiségű rost is van benne, amely csökkenti az emésztőrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, illetve a testsúlycsökkenéshez is aktívan hozzájárul.

A fekete szezámmag is nagyon sok antioxidánst és értékes tápanyagot tartalmaz. Ezen kívül egészséges zsírokban is bővelkedik, amelyek szintén az egészségünket szolgálják.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Gyógyító táplálékok  
Olvasni nemcsak jó, de még előnyei is vannak
  2023-01-09 13:41:58, hétfő
 
  Ősszel és télen előszeretettel kuckózunk be a lakás egyes pontjain és hódolunk a nagy szenvedélyünknek, azaz az olvasásnak. Ez a tevékenység sokak számára egy nagyon jó hobbi. Jómagam is imádok olvasni, hiszen szeretem beleképzelni magam egy-egy történetbe és sokkal nagyobb képzelőerőre van szükség, mint egy film megnézése során. Az olvasás kikapcsol, feltölt, és relaxációs állapotba kerülünk. Ez egy olyan nagyszerű szabadidős tevékenység, amely nemcsak a lelkünket gyógyítja, de más csodás és pozitív hatásokkal rendelkezik, amely hatások az egészségi állapotunkat is érintik. Mutatjuk is, hogy milyen előnyei is vannak a rendszeres olvasásnak.

Az olvasás egyik legfontosabb előnye, hogy csökkenti a magas stressz-szintet. Éppen úgy, mint a séta, a meditáció és a jóga, az olvasás is nyugtató hatásokkal rendelkezik, és nagy szerepe van a magas kortizolszint csökkentésében. Így amikor azt mondjuk, írjuk, hogy mindenkinek találnia kell valamilyen stresszkezelési technikát, akkor az olvasást is javasoljuk, hiszen nincs ennél nyugtatóbb tevékenység a világon.

A rendszeres olvasás nemcsak sokkal megértőbbé, de jóval empatikusabbá is formál bennünket. Nemcsak az ismereteinket bővítjük az olvasással, de azt is megtanuljuk, hogyan éljük magunkat bele mások helyzetébe. Az olvasás segít, hogy sokkal nyugodtabbnak érezzük magunkat, ezen kívül nagy szerepe van a gondolkodási és a kommunikációs készségek javításában, éppen ezért idősebb korban se hagyjunk fel ezzel a szenvedélyünkkel.

Nagyon lényeges, hogy esténként legyen egy olyan rutinunk, amelyhez ragaszkodunk. Igaz, hogy az agy nem szereti a megszokott dolgokat, de ez nem vonatkozik a napi rutinra. Az agyunkat nem árt néha kihívások elé állítani, azonban a napi rutin egyfajta keretet ad az életünknek. Nem mellesleg például az olyan esti rutin, mint a lefekvés előtti olvasás sokkal jobb alvást is ígér. Ha javul az alvásunk mennyisége és minősége, jobban tudunk éjszakánként testileg és lelkileg is regenerálódni.

A rendszeres olvasás a kognitív egészséget is javítani tudja, hiszen ezzel a tevékenységgel fokozhatjuk az agy működését és a rendszeres történetolvasás a kognitív hanyatlás megelőzését is megtámogatja.

A kutatási eredmények azt is mutatják, hogy az olvasás és a hosszú élettartam között szoros kapcsolat áll fenn, hiszen mind a stressz csökkenése, mind az alvás és a kognitív funkciók javulása fokozza az általános egészségi állapotot és megnöveli az élettartamot.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Natúr kezelések  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
2022.12 2023. Január 2023.02
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 461 db bejegyzés
e év: 1993 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 2092
  • e Hét: 6937
  • e Hónap: 38423
  • e Év: 243124
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.