Belépés
faciendum.blog.xfree.hu
"Fordítsd az arcodat a nap felé, és minden árnyék mögéd kerül." HELEN KELLER dr Szűcs Ildikó
1961.01.18
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
borsó és más hüvelyesek
  2019-02-28 13:45:50, csütörtök
 
 

Április közepe egy csomópont a kertészeti időszámításban. Mostanában esténként még akár fagypont környékére is lehűl a levegő, de délben már olyan meleg van, hogy kornyadoznak a saláták. A spenót már a végét járja. Még lehet utoljára vetni zöldborsót. Már lehet vetni babot, cukkinit, fűszernövényeket. (Hogy a példakertünk bevetésével hogyan érdemes haladni, a cikk végén derül ki.)

És itt el is érkezünk ahhoz, amiről kertes sorozatunk e darabja szólni fog: a hüvelyesek csodájáról. A borsó és a bab olyan különleges növények, amelyek nemhogy nem zsákmányolják ki a talajt, mint mondjuk a kukorica, hanem építik. Mit jelent ez?

A természet testépítői
Következzék itt néhány tudományos tény, de gyorsan túlleszünk rajta, ígérem. Tehát a hüvelyesek speciális gyökérzete olyan baktériumokat vonz, amelyek meg tudják kötni a nitrogént, gyökérgümőket, rhizómákat kialakítva. A nitrogén nagyon értékes tápanyag, különösen a leveles zöldségek számára, ugyanis ez az anyag, amelyre a levelek és a szár növekedéséhez szükség van.

És történetesen ebből következik az is, hogy a növényvilág fehérjebombái a pillangósok (amelyekhez tartoznak a hüvelyesek is, ha még emlékszünk a biológiaórákra). Ha fehérjére van szükségünk, a borsóban és a babban találunk bőven.

Párban dolgoznak
Érdekes mód a különböző hüvelyesek különböző baktériumokat vonzanak. Más baktériumokat köt meg a lucerna, a csicseriborsó és a szójabab - de szerencsére a borsó és a bab egy hasonló, negyedik fajta baktériummal működik együtt. Ennek van jelentősége a gyakorlatban is, ugyanis a hüvelyesek terményátlagát megnövelő baktériumkultúrát a kertben fel kell építeni.

Ennek alapvetően két módja van: vehetünk oltóanyagot egy kertészeti boltban, ami nem lesz könnyű. Vagy pedig - a növényvédelmi szempontból nagyon fontos vetésforgót átmenetileg feladva - egymás után kétszer is ültetünk ugyanoda borsót és/vagy babot. Ekkor ugyanis felszaporodnak a baktériumok a talajban, nitrogéndússá téve ezt - műtrágya nélkül.

Ezért borsóból annyit vetek, amennyit csak bírok, még ha túl sok is lesz a termény. Előveteményként ugyanis jól előkészíti a talajt a nitrogénzabáló paradicsom, paprika, krumpli számára. Sőt, kis óvatossággal kezelve még e ,,főnövények" közé is lehet vetni.

A nitrogén és a hullaszag
Félreértés ne essék, a borsó az általa közvetetten megtermelt nitrogén jelentős részét maga felszívja, ettől olyan fehérjedús a növény. Plusz konkurens a többi vetemény számára az egyéb tápanyagok, a víz és a fény szempontjából. Ezért észnél kell lenni.

A borsó az igazi hasznot akkor termeli a talajunk számára, amikor már letermett és levágjuk tőből. A talajban maradó gyökérzet elhal, és felszabadul a gyökérgümőkben tárolt nitrogén a többi növény számára. Ezt lehet fokozni azzal, ha a borsószárat beforgatjuk a komposztba vagy pedig feldaraboljuk és szétterítjük a talajfelszínen.

Mert hát a növények ugye mind hullazabálók: jó nagy löketet kapnak a borsó maradványaiból a növekedéshez a paradicsomaink és a krumplink. És mindezt épp akkor, amikor nagy szükségük van rá.

Kiválóan alkalmas egyébként erre az is, ha lóherével vagy lucernával vetjük be a növények közét - egyrészt élő mulcsként védik a talaj nedvességtartalmát és árnyékolják a paradicsom, paprika tövét, másrészt pedig folyamatosan oldódik le a nitrogéndús gyökérzetük, ha kellő rendszerességgel nyírjuk. Ez fontos! Ha nem nyírunk, sokkal kevesebb hasznot hajtanak a pillangósok a többi növényünk számára. (A lucerna a lóherénél brutálisabb növekedésű, fél méter magasra is megnő. Ezért inkább az alacsonyabb lóherét ajánlom.)

Permakultúrások pillangósai
A pillangósokat egyébként a hetvenes évek óta használja talajépítésre az Ausztráliából indult permakultúra-mozgalom. A permakultúra lényegében három célt tűz ki maga elé: az optimális vízgazdálkodást a terep átalakításával igyekszik megalapozni, a talajösszetételt növényekkel javítja és a termesztést egyfajta ételerdő keretében képzeli el.

Ebben a logikában a fák nem tölgyek vagy fenyők, hanem gyümölcsfák, a cserjék málnák és szedrek, a füvek gabonák és a zöldségek is ökológiai igényeik szerint szervezett bujaságban cseperednek.

Nagyon sok érdekes és hasznos megfigyelést tettek, s a rendszer a világ több sivatagában is bizonyította, miként képes a legsivárabb, legkopárabb területeket is esőerdőszerűen tomboló terménygyárrá változtatni.
A borsóválasztás dilemmái

A borsónak négy fő fajtája van, plusz vannak különböző érésidejűek. Más időjárás esetén ráadásul más fajták teremnek sokat, ezért érdemes vegyíteni a fajtákat. Több cég is kínál borsósort, amelyben ők elvégzik ezt a vegyítést.

De azt azért érdemes tudnuk, hogy mi a különbség a fő fajták közt.

Van a kifejtőborsó, amely édes, de cukortartalma gyorsan lebomlik, ezért frissen érdemes fogyasztani. Ez lesz az, amiből sosem lesz borsóleves, mert már a tőről lezabálja a család édesség gyanánt. A debreceni világoszöld és sötétzöld illetve a rajnai törpe jól beváltak nálam.

Van a velőborsó, amely kevésbé édes, de nem bomlik olyan gyorsan le a cukortartalma, ezért jól fagyasztható. Ebből vessünk a házi konzervipar számára. De még így is akkor járunk a legjobban, ha rögtön szedés után nekiülünk és a tévé előtt kihüvelyezzük és rögtön lefagyasztjuk. Még a nagy séfek is szívesebben használnak frissiben fagyasztott mirelitborsót, mint párnapos ,,frisset". Híres fajta a Kelvedon csodája, de persze az ipari igények miatt ebből óriási a választék.

Lusta kertészként a személyes kedvencem - éppen a hüvelyezés unalmas és fárasztó mivolta miatt - a cukorborsó. Ezt ugyanis hüvelyestől meg lehet enni, mint a zöldbabot, nem kell kifejteni. Nem is értem, nálunk miért nem terjedt el jobban, Angolszásziában szinte csak ilyet vetnek. Ja, és érdemes tudni, hogy a cukorborsó - a többi fajtával szemben - fut, mintha kergetnék, 2 méter hosszúra is megnőhet. Nálunk a vetőmagosok kínálatában egyelőre csak Toledót találtam.

Létezik kimondottan szárazborsónak termesztendő fajta, a sárgaborsó is ilyen. Ezeket nem olyan könnyű beszerezni, meg igazából pont a borsó lényege vész el szerintem a szárítással: a zöld, édes, roppanós ízvilág,

A borsó azért is baró növény, mert igazából alig kell locsolni és elég nagy biztonsággal kihajt. Komposztot azért adjunk neki. Ó, és ha túl sok magot vetünk el, és az előírásos 5 centinél közelebb is kihajtanának, vegyük elő az ollót és még tízcentis korában nyírjuk ki a felesleget - szuper saláta lesz belőlük, amíg zsengék. A borsóhajtás az ázsiai konyha egyk alapvetése, párolni is ér.

A fentiek tükrében talán érthető, hogy miért a borsósorok közébe kerül a példakertünkben a krumpli, a paradicsom és a paprika, illetve hogy miért kell sűrűn szedni az összes hüvelyest: ekkor indul be a gyökérelhalási- táplálási hatás.


forrás: zoldujság.hu
 
 
0 komment , kategória:  kertészet  
Címkék: rendszerességgel, talajösszetételt, fűszernövényeket, angolszásziában, példakertünkben, előveteményként, vízgazdálkodást, permakultúrások, borsóválasztás, talajfelszínen, gyökérgümőkben, felszaporodnak, biológiaórákra, maradványaiból, nitrogénzabáló, gyökérelhalási, átalakításával, terményátlagát, paradicsomaink, időszámításban, szárazborsónak, esőerdőszerűen, kihüvelyezzük, nitrogéndússá, lefagyasztjuk, zsákmányolják, mirelitborsót, cukortartalma, fehérjebombái, terménygyárrá, ausztráliából, baktériumokat, csicseriborsó, talajépítésre, pillangósokat, feldaraboljuk, kertészeti időszámításban, végét járja, példakertünk bevetésével, cikk végén, hüvelyesek csodájáról, természet testépítői, hüvelyesek speciális, nitrogén nagyon, leveles zöldségek, szár növekedéséhez, növényvilág fehérjebombái, babban találunk, különböző hüvelyesek, szójabab –, hüvelyesek terményátlagát, kertészeti boltban,
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Png kislány  Egy lelki imádság  A boldog családok mind hasonló...  Varga János Veniam - Fontos sz...  Zsolnay Vilmos világhírű kera...  Jó éjszakát  Facebookon kaptam  Szép estét kedves látogatóimna...  Facebookon kaptam  Bounty krémes  Facebookon kaptam  Alázat  Facebookon kaptam  Akik bántanak téged  A Megváltó szolgálatában  Mindig jusson idő nevetni  Png lepke  Facebookon kaptam  Mit beszél, nem értem, hogy m...  Albert Einsteinről  Akarat  Alvó cicák  Kövesd a cowboyt!  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Png ház  Facebookon kaptam  Hogyan lehet Jézust szenvedély...  Kellemes vasárnapi kikapcsolód...  Elköszönt  Ágai Ágnes – Csendélet  Gyerekként sokat küzdöttünk az...  Facebookon kaptam  képre írva  Osváth Erzsébet - Gólya a réte...  Facebookon kaptam Cs Ildikótó...  Nem számIt  Jó reggelt, jó napot mindenkin...  George Byron - Ahogy itt jár -...  A boldog családok mind hasonló...  Hogy lehet megtartani  Szabolcska Mihály – Ákác...  Png rózsa csokor  Kerüld el az evangélium örömén...  Egy bizonyos határt  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Esti kép  Facebookon kaptam  Az engedelmesség miért nem vál...  Nagyi telefonál  A televizió nem a kultúrát kép...  Fehér virág  Albert Einsteinről  Julian Brass gondolata  Osváth Erzsébet - Gólya a réte...  Kiss Éva - Amerre a ház lelke ...  Jó éjszakát  Akarat  Egy bizonyos határt  Facebookon kaptam  A tömeg, a Mester, a módszer, ...  A tömeg, a Mester, a módszer, ...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Elköszönt  Facebookon kaptam  Az igazi szeretetért rendszeri...  Fekete-erdő desszert  Akik bántanak téged  Soha ne kedvezz...  Hogyan éljünk boldogan, amíg m...  Png virág  Hazára minden embernek szükség...  Szép estét  képre írva  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Tóth Ágnes - Szervusz pad  Egy lelki imádság  Miért kiabálunk amikor dühösek...  Illyés Gyula - Milyen hamar.  Aki nem dolgozik, ne is egyék  Szép álmokat!  Elköszönt  Sokan azt tartják  Popper Péter szavai  Hogyan lehet Jézust szenvedély...  Facebookon kaptam Mírjam barát...  Facebookon kaptam  s immár én is felragyogva, ért...  Png férfi  Szép álmokat!  Hazára minden embernek szükség...  Png lepke  Facebookon kaptam  Zilahy Lajos gondolata  Szívem tiéd 
Bejegyzés Címkék
kertészeti időszámításban, végét járja, példakertünk bevetésével, cikk végén, hüvelyesek csodájáról, természet testépítői, hüvelyesek speciális, nitrogén nagyon, leveles zöldségek, szár növekedéséhez, növényvilág fehérjebombái, babban találunk, különböző hüvelyesek, szójabab &#8211, hüvelyesek terményátlagát, kertészeti boltban, növényvédelmi szempontból, nitrogénzabáló paradicsom, általa közvetetten, többi vetemény, egyéb tápanyagok, fény szempontjából, igazi hasznot, talajunk számára, talajban maradó, gyökérgümőkben tárolt, többi növény, borsószárat beforgatjuk, komposztba vagy, növények ugye, borsó maradványaiból, növények közét, nitrogéndús gyökérzetük, többi növényünk, lóherénél brutálisabb, alacsonyabb lóherét, pillangósokat egyébként, hetvenes évek, permakultúra lényegében, optimális vízgazdálkodást, terep átalakításával, talajösszetételt növényekkel, termesztést egyfajta, cserjék málnák, füvek gabonák, világ több, borsóválasztás dilemmái, borsónak négy, tőről lezabálja, család édesség, debreceni világoszöld, rajnai törpe, házi konzervipar, tévé előtt, nagy séfek, ipari igények, személyes kedvencem, hüvelyezés unalmas, cukorborsó &#8211, többi fajtával, vetőmagosok kínálatában, borsó lényege, borsó azért, felesleget &#8211, ázsiai konyha, fentiek tükrében, borsósorok közébe, összes hüvelyest, gyökérelhalási- táplálási, rendszerességgel, talajösszetételt, fűszernövényeket, angolszásziában, példakertünkben, előveteményként, vízgazdálkodást, permakultúrások, borsóválasztás, talajfelszínen, gyökérgümőkben, felszaporodnak, biológiaórákra, maradványaiból, nitrogénzabáló, gyökérelhalási, átalakításával, terményátlagát, paradicsomaink, időszámításban, szárazborsónak, esőerdőszerűen, kihüvelyezzük, nitrogéndússá, lefagyasztjuk, zsákmányolják, mirelitborsót, cukortartalma, fehérjebombái, terménygyárrá, ausztráliából, baktériumokat, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 0 db bejegyzés
Összes: 7620 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 167
  • e Hét: 1041
  • e Hónap: 5445
  • e Év: 37174
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.