Belépés
kirscha.blog.xfree.hu
Az ember úgy változtathatja meg életét, hogy megváltoztatja gondolkodását. Kirsch Attila
1954.12.26
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Érdekesség
  2018-10-02 21:34:43, kedd
 
  Sötét jövőt hozhat, ha gépek ítélik meg az érzelmeinket

A technológia rohamos mértékű fejlődése során egyre többször jönnek rá kutatók, hogy nem ismerjük annyira saját működésünket, ahogy addig hittük. Az érzelmeket felismerő mesterséges intelligencia pedig veszélyes játék, még a pszichológusok által is különösen vitatott területnek számít az emóciók tanulmányozása. Egy pontatlanul működő algoritmus ártatlanokat bélyegezhet bűnösnek, az ártó szándékúak pedig idővel megtanulnának hamis érzelmeket mutatni.

Korábban az épülő kínai digitális diktatúra kapcsán írtunk róla, hogy manapság egyre több helyen figyelik meg az emberek érzelmeit a technológia segítségével, az erre irányuló fejlesztések gyors ütemben haladnak. A Kínában elhelyezett, mesterséges intelligenciával felvértezett térfigyelő-kamerák hét perc alatt bárkit megtalálnak, de szoftvereket vetnek be bűnmegelőzési céllal is, hogy arckifejezések és viselkedés alapján még elkövetés előtt felismerhessék az ártó szándékot.

Az önvezető autók kapcsán is folynak olyan fejlesztések, amik a jövőben lehetővé tennék, hogy a jármű szoftvere felismerje, ha az utasok pánikolnak, lehangoltak, és átvegyék az irányítást az autó felett.

De elég akár a nappalikba bekukkantani: az Amazon Alexa nevű virtuális asszisztense például képes felismerni az emberi beszéd különféle tónusait, hangsúlyait, ezáltal pedig pontosabban meghatározni a felhasználó parancsait és szándékát.

Épül az ország, ahol senki nem bújhat el a kormány elől
Kínában egyre fejlettebb módszerekkel figyelik meg az embereket, és ez még csak a kezdet.
Egyre többen dolgoznak azon, hogy az algoritmusok fel tudják ismerni az emberi érzelmeket, a mesterséges intelligencia témakörébe tartozó érzelmi számítások egy külön kutatási területet képeznek már az informatikán belül, ez az affective computing. Noha a terület viszonylag fiatal, és számos kihívás elé állítja a szakembereket, sokszor fontos felismerésekre vezet rá emberi működésünkkel kapcsolatban.

Dr. Rich Firth-Godbehere érzelmekkel foglalkozó kutató, történész szerint az érzelemfelismerő szoftverek egy komoly veszélyt is hordoznak magukban. Azért hibázhatnak a jövőben, mert
az alapvető pszichológiai modellek sem állják meg helyüket érzelmeinkkel kapcsolatban.
Szakértői körökben egy ideje folyik vita arról, hogy a régi modellek idejétmúltak azzal kapcsolatban, hogy hat alapvető emberi érzelem létezik, és ezeket a világ minden táján ugyanúgy fejezzük ki, mert biológiailag ez van belénk kódolva. A szoftverekkel ez olyan módon függ össze, hogy a szenzorok által érzékelt arckifejezések, vizuális jelek, hanghordozás alapján kategorizálnak, de mivel az emóciók félreérthetők lehetnek, nehéz őket mérni.

Gyászoló fiú akarta megváltoztatni a világot
A hat alapérzelmet Paul Ekman határozta meg, akinek modelljére Charles Darwin, az evolúciós elmélet szülőatyja is hatást gyakorolt. Öröm, bánat, düh, meglepődés, félelem és undor - ez az a hat emberi alapérzelem, amit Ekman szerint arcmimika alapján a világ bármely táján felismernek az emberek.

Az 1934-ben született Paul Ekman édesanyja depresszió miatt öngyilkos lett, a fiú pedig arra tette fel életét, hogy feltérképezze az emberi elme titkait, doktori disszertációját is a depressziós emberekről írta. Főleg a nonverbális kommunikáció, a testbeszéd és a kézmozdulatok érdekelték, és azzal a megközelítéssel dolgozott, hogy nem az abnormális, hanem a normális viselkedést kell alaposabban vizsgálni. Ennek kapcsán jutott el odáig, hogy megkeresse az alapvető, közös emberi érzelmek eredetét.

A hatvanas években Margaret Mead kultúrantropológus is jelentős felfedezéseket tett, ő azt vizsgálta, mennyire különbözően fejezik ki érzelmeiket az eltérő kultúrák, és hogy az érzelmeket nem univerzálisan, nem egyformán fejezzük ki. Mead arra talált bizonyítékot, hogy az érzelmek és más szociális jelenségek kulturálisan konstruáltak, az arckifejezések erősen kultúrafüggőek. Ekman ezzel nem értett egyet, ő inkább Darwin azon elképzelését osztotta, hogy az emberek univerzális érzelmeket fejlesztettek ki, és ezek az evolúciós múlt jeleiként maradtak az ember viselkedésrepertoárjában.
Mi ezzel a gond a jövőre nézve?
Technológiai szempontból az a baj az elavult elméletekkel Godbehere szerint, hogy ha az algoritmusok az érzelmek univerzális, leíró kifejezésektől eltérő arckifejezéseket látnak, azokat nem tolerálják, másrészt pedig a gépek is tévedhetnek. Ha a világszerte, kultúránként másként megjelenő érzelmeket leegyszerűsítik, azzal csökkentik a kifejezések gazdagságát, a szoftverek tévesen olvashatnak le érzelmeket emberekről, ezért míg magunkat sem ismerjük megfelelően, nem szabad algoritmusokra és szoftverekre bízni, hogy megítéljék azt, mit érez a sofőr, vagy hogy ki készülhet bűncselekményre.

A pszichológus főleg attól tart, hogy ennek hozományaként a bűnözők
megtanulhatnak hamis érzelmeket mutatni, hogy becsapják a rendszert,

de az algoritmus azok mimikáját is félreértelmezheti, akik ártatlanok.

Még maga Paul Ekman sem bízik a gépekben. Szerinte az érzelemfelismerő algoritmusok nem lesznek képesek értelmezni például azt, ha valaki összeszorítja az ajkait, mert az kultúrától és helyzettől függően más dolgokat jelenthet. Ő is attól fél, hogy az emberek idővel megtanulnák kontrollálni arckifejezéseiket.



Dömös Zsuzsanna
ÚJSÁGÍRÓ. 2018. 10. 02. 21:02



 
 
0 komment , kategória:  Érdekességek  
Címkék: arckifejezéseket, érzelemfelismerő, intelligenciával, disszertációját, leegyszerűsítik, bűncselekményre, megközelítéssel, kultúrafüggőek, megtanulhatnak, pszichológusok, felismerésekre, arckifejezések, felismerhessék, kategorizálnak, megváltoztatni, algoritmusokra, felfedezéseket, tanulmányozása, kifejezésektől, megtanulnának, szakembereket, intelligencia, félreérthetők, hozományaként, bűnmegelőzési, szoftverekkel, fejlesztettek, univerzálisan, feltérképezze, érzelmeinkkel, összeszorítja, működésünkkel, kézmozdulatok, pszichológiai, meghatározni, asszisztense, technológia rohamos, érzelmeket felismerő, pszichológusok által, emóciók tanulmányozása, pontatlanul működő, ártó szándékúak, épülő kínai, emberek érzelmeit, technológia segítségével, erre irányuló, ártó szándékot, önvezető autók, jövőben lehetővé, jármű szoftvere, utasok pánikolnak, autó felett, Amazon Alexa, Rich Firth-Godbehere, Paul Ekman, Charles Darwin, Margaret Mead, Dömös Zsuzsanna,
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Facebookon kaptam  Nem tudhatod  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Png virág  Akarat  Facebookon kaptam  Amikor Jézus rátapos a lábadra  Idő  Az engedelmesség miért nem vál...  Elköszönt  Esti kép  Gonosz démon-álarc  Lóhere  Az igazi szeretetért rendszeri...  Miért nem menti meg Jézus a jó...  Png rózsa csokor  Fehér virág  Facebookon kaptam  Hogyan éljünk boldogan, amíg m...  Png virág  Minden harmadik...  Facebookon kaptam  Boldog születésnapot a ma ünne...  Kerüld el az evangélium örömén...  Egy hatékony szolga  Jó éjszakát  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  69 éve hunyt el Albert Einstei...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Akarat  Facebookon kaptam  Paul David Tripp Április 19  Alázat  Adakozás  Az engedelmesség miért nem vál...  Png cica  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Akarat  Facebookon kaptam  69 éve hunyt el Albert Einstei...  Facebookon kaptam  Sose bánj semmit  Aki nem dolgozik, ne is egyék  Soha ne kedvezz...  210 éve született a SZÓZAT meg...  Facebookon kaptam  A televizió nem a kultúrát kép...  Facebookon kaptam  A televizió nem a kultúrát kép...  Éretlen vers  Hiányzik  Facebookon kaptam Cs Ildikótó...  Lóhere  Mit beszél, nem értem, hogy m...  Alázat  Mi lenne ha  Facebookon kaptam  Alázat  Facebookon kaptam  Kiss Éva - Amerre a ház lelke ...  Még csak most kezdődik a nap  Png rózsa csokor  Még csak most kezdődik a nap  Alázat  Szép estét kedves látogatóimna...  Akarat  Adakozás  Facebookon kaptam  Még csak most kezdődik a nap  Facebookon kaptam  Még csak most kezdődik a nap  Kiss Éva - Amerre a ház lelke ...  Facebookon kaptam  Alázat  Paul David Tripp Április 19  A boldog családok mind hasonló...  Jó reggelt, jó napot mindenkin...  Neked tudnod kell  Alázat  Png fotel  Facebookon kaptam  képre írva  Makszim Gorkij gondolata  Facebookon kaptam  Hogy lehet megtartani  Aki nem dolgozik, ne is egyék  Facebookon kaptam  Mi lenne ha  Jó éjszakát  Hiányzik  Facebookon kaptam  Egy maradéktalanul uralt világ  A nemzeti hovatartozás kulturá...  Png telefon  Amikor Jézus rátapos a lábadra  Gyökössy Endre - Virágok virág... 
Bejegyzés Címkék
technológia rohamos, érzelmeket felismerő, pszichológusok által, emóciók tanulmányozása, pontatlanul működő, ártó szándékúak, épülő kínai, emberek érzelmeit, technológia segítségével, erre irányuló, ártó szándékot, önvezető autók, jövőben lehetővé, jármű szoftvere, utasok pánikolnak, autó felett, nappalikba bekukkantani, emberi beszéd, felhasználó parancsait, kormány elől, emberi érzelmeket, mesterséges intelligencia, külön kutatási, informatikán belül, affective computing, terület viszonylag, érzelemfelismerő szoftverek, komoly veszélyt, alapvető pszichológiai, ideje folyik, régi modellek, világ minden, szenzorok által, emóciók félreérthetők, evolúciós elmélet, világ bármely, 1934-ben született, emberi elme, depressziós emberekről, nonverbális kommunikáció, kézmozdulatok érdekelték, megközelítéssel dolgozott, normális viselkedést, hatvanas években, eltérő kultúrák, arckifejezések erősen, emberek univerzális, evolúciós múlt, jövőre nézve, elavult elméletekkel, érzelmek univerzális, kifejezések gazdagságát, szoftverek tévesen, pszichológus főleg, algoritmus azok, érzelemfelismerő algoritmusok, emberek idővel, arckifejezéseket, érzelemfelismerő, intelligenciával, disszertációját, leegyszerűsítik, bűncselekményre, megközelítéssel, kultúrafüggőek, megtanulhatnak, pszichológusok, felismerésekre, arckifejezések, felismerhessék, kategorizálnak, megváltoztatni, algoritmusokra, felfedezéseket, tanulmányozása, kifejezésektől, megtanulnának, szakembereket, intelligencia, félreérthetők, hozományaként, bűnmegelőzési, szoftverekkel, fejlesztettek, univerzálisan, feltérképezze, érzelmeinkkel, összeszorítja, működésünkkel, kézmozdulatok, pszichológiai, meghatározni, asszisztense, bekukkantani, alapérzelmet, kultúránként, kommunikáció, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 0 db bejegyzés
Összes: 16396 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 540
  • e Hét: 2012
  • e Hónap: 11195
  • e Év: 63903
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.