Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Online
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Az adalékanyagokról
  2022-01-15 21:49:29, szombat
 
  Adalékanyagok.
Kell ez nekünk? - interjú Dr Németh Alíz gasztroenterológussal

A mai kor emberének táplálkozására jellemző, hogy a boltokban kapható élelmiszerek sok cukrot, tartósítószert, adalékanyagot és színezéket tartalmaznak. Dr Németh Alíz gasztroenterológust, hepatológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy ezek a feldolgozott élelmiszerek mennyit rontanak az emésztésünkön. Van-e szerepe ezeknek, és ha igen, mennyiben, hogy ennyire általánossá váltak az emésztőrendszeri problémák?

Vannak olyan számítások, melyek szerint akár egy kilónyi adalékanyagot is megeszünk egy év alatt az elfogyasztott élelmiszerekkel együtt. Némelyek kiürülnek, mások azonban soha sem távoznak el a szervezetünkből. De vajon honnan tudhatjuk, hogy ezek között vannak-e az egészségünkre káros anyagok vagy sem?

Nehéz meghatározni, hogy melyek is az egészségre ártalmas ételek, de abban minden táplálkozástudománnyal foglalkozó szakember egyetért, hogy a sok cukor, szénhidrát, só, transzzsírok fogyasztása árt a szervezetnek.

Nagyon sok adalékanyagot olvashatunk a termékek címkéin, de az átlag embernek nem igazán van fogalma arról, hogy mik is ezek valójában, és azt sem, hogy tényleg ártalmatlanok-e.

Az élelmiszer-adalékanyagok engedélyezési folyamaton mennek keresztül, ami biztosítja a vásárlókat, hogy egészségre nem ártalmasok. Persze ez mind függ a mennyiségtől, kis adagban veszélytelenek.

Vannak azonban olyan fogyasztók, akiknél allergiás vagy allergiaszerű reakciókat okoz a fogyasztásuk, másoknál puffadást, szelesedést váltanak ki. Az élelmiszerek sűrítőanyagai cukoralkoholok, amelyek többeknél hasmenést okoznak, ilyenek például a szorbit, a mannit, az aga-agar, a maltit vagy a xilit.

Ellentmondó véleményeket lehet hallani arról, hogy kiürülnek-e ezek a vegyi anyagok a szervezetünkből. A szakma részéről sincs egyértelmű válasz erre a fontos kérdésre. Ön hogy látja ezt?

A húgysavtartalmú élelmiszerek egyes embereknél nem bomlanak le. Felhalmozódva a szervezetben kristályok formájában kiválnak a végtagokban, esetleg a lágy szövetekben köszvényes rohamot okozva.

Az édesítőszerek közül az aszpartámot például a phenilketonuriában szenvedő betegeknek kerülnie kell, mert az anyagcserezavar miatt olyan káros hatású aminosavak keletkeznek, amelyek rontják az állapotukat.

Az alumínium-tartalmú adalékanyagok különösen veszélyesek lehetnek a vesebetegekre, nem utolsó sorban csont- és idegrendszeri károsodást okozhatnak.

Mennyiben járulhatnak hozzá az adalékanyagok a különféle allergiák kialakulásához?

Adalékanyag-allergiát ezek engedélyeztetési folyamatában nem vizsgálják, hiszen ezt előre megbecsülni nem lehet. Erre alkalmasak a bőrtesztek, illetve az emberekkel kapcsolatos megfigyelések, adatgyűjtések. Ilyen adalékanyag lehet a kurkumin, a kármin, a szorbinsav vagy a citromsav. Egyébként a valódi allergiák szerencsére nem gyakoriak.

Az allergént tartalmazó élelmiszereknél fel kell tüntetni a következő anyagokat: glutén, rák, tojás, hal, szója, tej, laktóz, csonthéjasok, zeller, mustár, szezámmag, kéndioxid (például boroknál), szulfitok.

Kevesen tudják, hogy a karotin és a tokoferol is adalékanyagnak minősül, és egészségre teljesen ártalmatlanok, sőt hozzáadott vitaminok. De a zsírban oldódó vitaminok bevitelével is óvatosnak kell lenni, hiszen fennállhat a túladagolás veszélye, a nagy mennyiségű E-vitamin például pajzsmirigy működési és véralvadási zavarokat is okozhat.

Sokan hívják fel a figyelmet a bolti élelmiszerek, italok rejtett cukortartalmára, melyeket ha rendszeresen fogyasztunk összességében már egészségre is káros lehet. Mi ezzel kapcsolatban a tapasztalata?

Valóban az üdítők, édességek többsége tele van finomított cukrokkal, gyümölcscukorral. De a gyorséttermi ételek is veszélyesek lehetnek a magas cukor- és zsírtartalmuk miatt. Nagyon sok transzzsírt tartalmaz a pizza, a péksütemények, a fagyasztott tészták, a mélyhűtött sütemények. Különösen sok zsír és szénhidrát van a kekszekben, a ropogtatni valókban, a chipsekben. De a salátaöntetek, az előre csomagolt feldolgozott élelmiszerek is bizony magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot tartalmaznak.

A cukrot mesterséges édesítőszerrel helyettesítve lesznek a light termékek, amelyek fokozzák a puffadást. A ketchup sok paradicsomból, de még több cukorból készül. A light változata pedig mesterséges édesítőszert tartalmaz.

Az energiaitalok valójában cukor és rengeteg koffein keverékei, amelyek alvászavart, magas vérnyomást, szapora szívműködést, ritmuszavarokat és refluxos tünetet okoznak.

Manapság elég kevés idő jut a házi koszt elkészítésére, sokkal praktikusabb, ha félkész ételeket vásárolunk az üzletekben, de jót teszünk-e magunkkal ezek rendszeres fogyasztásával?

Feldolgozott élelmiszereknek számít minden olyan élelmiszer, ami előfőzött, pasztőrözött, mélyhűtött vagy éppen konzervdobozban palackban vagy zacskóban van. Kevés kivétellel sok cukrot, zsírt, hozzáadott sót, színezéket és adalékanyagot tartalmaznak. Praktikusak, hiszen nem kell bajlódni, időt tölteni az elkészítésükkel, gyorsan és könnyen beszerezhetők.

A reggeli gabonafélék bár magas rosttartalmúak, finomított cukrot tartalmaznak. Az instant levesekben is sok adalékanyag és cukor van.

A gyorséttermi húsok, hamburgerek főző- és sütőolajuk transzzsírt tartalmaznak, ezek megemelik a koleszterin- és triglyceridszintet, nagyon sok kalóriát tartalmaznak, tele vannak zsírral, cukorral, viszont tápanyag alig van bennük. A feldolgozott élelmiszerek előállításához magas hőmérsékleten kezelt olajokat (transz-típusúakat) használnak fel.

Ha rendszeresen fogyasztja valaki ezeket az élelmiszereket, milyen egészségügyi hatással kell számolnia?

Összességében fokozzák a hasi típusú elhízás, a zsírmáj, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, illetve a depresszió, a fejfájás és a szexuális diszfunkciók kockázatát.

Ez nem hangzik túl jól! Ha eddig fogyasztottuk is ezeket az élelmiszereket, esetleg tapasztalunk is egyes negatív folyamatokat az emésztőrendszerünk működésében, de változtatni szeretnénk, mit tehetünk a bélflóránk helyreállítása érdekében?

A mikrobiom össztömege csaknem 2 kg, tartalmaznak jótékony és kártékony törzseket egyaránt. Körülbelül 2 ezer ilyen baktériumfaj található az emberi vastagbélben, amelyek szerepet játszanak a vitaminok előállításáért, részt vesznek a szénhidrátok lebontásában és az immunrendszer működésében.

A mikrobiom összetétele minden ember sajátja. Ennek az ökoszisztémának a megbomlása vezethet különféle betegségek kialakuláshoz. A bélbaktériumok összetétele hatással van az idegrendszer működésére - gondoljunk a bél-agy tengelyre -, de szerepe van a migrén, az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a zsírmáj, a gyulladásos bélbetegségek, az allergiák, az immunbetegségek, illetve az IBS kialakulásában is.

Igaz lehet az a régi mondás, hogy ,,a halál a belekben lakozik"? Ha itt felbomlik valami miatt a bélflóra egyensúlya és elégtelenné válik az emésztés, elindul a leépülés útja, ami megbetegedésekhez és végül korai halálhoz vezet?

Valóban, ezt már évszázadokkal ezelőtt is sejtették, azonban csak néhány évtizede kezdjük látni, hogy ez mennyire igaz.

Tudni kell, hogy az étrendünk szolgál táplálékul a bélmikrobiom számára. A mára jellemző állati eredetű zsírokban gazdag étrend mellett epét toleráló baktériumtörzsek szaporodásának kedvez. A stressz, a kevés rost, az antibiotikum szedése, a gyorsan felszívódó szénhidrátok mind negatívan befolyásolják a bélflóra összetételét. De megbonthatják a bélflóra egyensúlyát a tartósítószerek, a bélrendszer motilitási zavarai, bakteriális és vírusfertőzések egyaránt.

A rostdús táplálkozás hatására viszont olyan anyagokkal etetjük a bélbaktériumokat, amelyek megvédik a bélfal folytonosságát és energiát szolgáltatnak. Ha nem jut a mikrobiom őket tápláló, a bélfalat védő tápanyagokhoz, akkor hasmenés, székrekedés, puffadás, helyi gyulladás, következményes áteresztőbél-szindróma alakulhat ki.

Ha eljutottunk ebbe a fázisba, van lehetőség a helyreállításra?

A cukrok, az édes gyümölcsök kiváló táptalajt jelentenek a káros baktériumoknak, gombáknak, hiszen segítik az elszaporodásukat, azonban a feldolgozott szénhidrátok kerülésével, probiotikumok alkalmazásával, rostfogyasztással a bélflóránk egyensúlya helyreállítható.

Javasolt a rendszeres, nyugodt ütemű kis volumenű étkezések, a megfelelő energia- és rostbevitellel, az alkoholfogyasztás minimalizálása vörös húsok fogyasztásnak kerülésével.

Fontos, hogy antibiotikumot csakis indokolt esetben szedjünk! Egy antibiotikum-kúra okozta bélflóra-károsodás regenerációja közel egy évig is eltarthat.

Heti 2-3 alkalommal érdemes tengeri halat is fogyasztani, amely omega-3 típusú zsírsavat tartalmaz, de javasoljuk az olívaolaj, a repce- és a lenolaj használatát is. A tejtermékek fogyasztása azonban nagy mennyiségben nem ajánlott.

Mennyiben segíthet az emésztőrendszerünk regenerálásában, ha elkezdünk mozogni, sportolni?

A bélflóránknak nagyon jót tesz a rendszeres testmozgás, nemcsak egészségmegőrző hatása van, de a stresszt is oldja, ami kedvezően hat az immunrendszerünk működésére.

Köszönjük a beszélgetést!
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Szakanyagok  
Címkék: baktériumtörzsek, bélbaktériumokat, elszaporodásukat, emésztőrendszeri, kukoricaszirupot, gyümölcscukorral, engedélyeztetési, immunrendszerünk, helyreállítható, konzervdobozban, allergiaközpont, vírusfertőzések, tartósítószerek, élelmiszereknél, immunbetegségek, regenerálásában, cukortartalmára, ritmuszavarokat, élelmiszerekkel, szervezetünkből, élelmiszereknek, egészségmegőrző, helyreállításra, anyagcserezavar, elkészítésükkel, húgysavtartalmú, fruktóztartalmú, ökoszisztémának, cukoralkoholok, élelmiszereket, veszélytelenek, kialakulásában, szaporodásának, fogyasztásával, kialakulásához, alkalmazásával, boltokban kapható, feldolgozott élelmiszerek, emésztőrendszeri problémák, kilónyi adalékanyagot, elfogyasztott élelmiszerekkel, egészségünkre káros, egészségre ártalmas, termékek címkéin, átlag embernek, élelmiszerek sűrítőanyagai, maltit vagy, vegyi anyagok, szakma részéről, fontos kérdésre, húgysavtartalmú élelmiszerek, szervezetben kristályok, Németh Alíz, Budai Allergiaközpont,
Új komment
Név:
E-mail cím: ( csak a blog tulajdonosa látja )
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Mírjam bará...  Borzasztó  A zsálya az Alzheimer-kórban s...  Zilahy Lajos gondolata  Facebookon kaptam  Paul David Tripp Április 12  Tanmese  Zilahy Lajos mondta  "Ez egy csoda"  Facebookon kaptam  Jó nap volt  Esterházy Péterre emlékezünk  Segíts neki dicsérni Téged  Szívek  Isten hűségének mértéke  Szép estét kedves látogatóimna...  Facebookon kaptam  Jó éjszakát  Facebookon kaptam  39 ígéret  Emlékezz  Egy barátság története  Mindent de mindent visszakap  Facebookon kaptam  39 ígéret  Hogyan válunk hűségesekké?  Anyámról való emlékek  Szabó T. Anna - Pitypang  Esterházy Péter: Harmonia c...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Tanácsok egy pszichológustól  Borzasztó  Facebookon kaptam  Horváth Szilvia tollából  Facebookon kaptam  Mindent de mindent visszakap  Esterházy Péterre emlékezünk  Márai Sándor tollából  képre írva  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Bársony székben  Facebookon kaptam  Az egyik legalapvetőbb tézis a...  jó reggelt  Különleges  IGEN így  Bársony székben  Borzasztó  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  Ma van a magyar költészet napj...  Müller Péter tollából  Esterházy Péterre emlékezünk  Pitypang szökőkút  Önmagunkból tépünk ki a gyors ...  Kedvenc felismerésem az imádsá...  Facebookon kaptam  képre írva  A sorsod  Előnyök, amelyeket a meditáció...  Andrássy Réka - A bolond Böske  Magyar költészet napja  Szép estét kedves látogatóimna...  Jó éjszakát  Töröld le  Magyar költészet napja  Jázmin  Esterházy Péterre emlékezünk  Latinovits Zoltán tollából  Facebookon kaptam  Sík Sándor - Ha jő a perc  Facebookon kaptam  Önmaga ellenére  Esterházy Péterre emlékezünk  Petőfi Sándor - Mi a szerelem?  Bársony székben  Erdei gyöngyvirág  Radnóti Miklós: Hasonlatok (ré...  Sok ember olyan, mint a kaméle...  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  Jánosházy György: Fogd a kezem  Anyámról való emlékek  Facebookon kaptam  Baranyi Ferenc - N i n c s  Facebookon kaptam  39 ígéret  Martin Buber, A haszidim meséi  Paul David Tripp Április 15  Töröld le  Jánosházy György: Fogd a kezem  Az ember emlékekből áll  Facebookon kaptam Mírjam bará...  Magamnak  Facebookon kaptam  A pitypang legendája  Otthon 
Bejegyzés Címkék
boltokban kapható, feldolgozott élelmiszerek, emésztőrendszeri problémák, kilónyi adalékanyagot, elfogyasztott élelmiszerekkel, egészségünkre káros, egészségre ártalmas, termékek címkéin, átlag embernek, élelmiszerek sűrítőanyagai, maltit vagy, vegyi anyagok, szakma részéről, fontos kérdésre, húgysavtartalmú élelmiszerek, szervezetben kristályok, lágy szövetekben, édesítőszerek közül, aszpartámot például, anyagcserezavar miatt, különféle allergiák, emberekkel kapcsolatos, szorbinsav vagy, valódi allergiák, allergént tartalmazó, következő anyagokat, zsírban oldódó, túladagolás veszélye, nagy mennyiségű, bolti élelmiszerek, gyorséttermi ételek, magas cukor-, fagyasztott tészták, mélyhűtött sütemények, ropogtatni valókban, előre csomagolt, cukrot mesterséges, light termékek, light változata, energiaitalok valójában, házi koszt, reggeli gabonafélék, instant levesekben, gyorséttermi húsok, hasi típusú, magas vérnyomás, szexuális diszfunkciók, bélflóránk helyreállítása, mikrobiom össztömege, emberi vastagbélben, vitaminok előállításáért, szénhidrátok lebontásában, immunrendszer működésében, mikrobiom összetétele, megbomlása vezethet, bélbaktériumok összetétele, idegrendszer működésére, bél-agy tengelyre, gyulladásos bélbetegségek, belekben lakozik&#8221, bélflóra egyensúlya, leépülés útja, étrendünk szolgál, bélmikrobiom számára, mára jellemző, kevés rost, antibiotikum szedése, gyorsan felszívódó, bélflóra összetételét, bélflóra egyensúlyát, bélrendszer motilitási, rostdús táplálkozás, bélfal folytonosságát, mikrobiom őket, bélfalat védő, édes gyümölcsök, káros baktériumoknak, feldolgozott szénhidrátok, bélflóránk egyensúlya, megfelelő energia-, alkoholfogyasztás minimalizálása, antibiotikum-kúra okozta, lenolaj használatát, tejtermékek fogyasztása, bélflóránknak nagyon, rendszeres testmozgás, immunrendszerünk működésére, baktériumtörzsek, bélbaktériumokat, elszaporodásukat, emésztőrendszeri, kukoricaszirupot, gyümölcscukorral, engedélyeztetési, immunrendszerünk, helyreállítható, konzervdobozban, allergiaközpont, vírusfertőzések, tartósítószerek, élelmiszereknél, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 4 db bejegyzés
e hónap: 32 db bejegyzés
e év: 513 db bejegyzés
Összes: 49306 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1275
  • e Hét: 3258
  • e Hónap: 17007
  • e Év: 221708
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.