|
2023-01-10 11:54:44, kedd
|
|
|
Krónikus fáradtság szindróma - egy nehezen felismerhető, rejtélyes betegség
A fáradtság nem csupán egy átmeneti állapot, hanem súlyos betegség tünete is lehet. Például a krónikus fáradtság szindrómáé. Nézzük, hogyan ismerhetjük fel!
A mai rohanó világban gyakran érezzük magunkat fáradtnak, kimerültnek. Ha ez csupán egy átmeneti állapot, amely pihenés hatására enyhül, akkor nem kell aggódnunk. Ha azonban a pihenés nem segít, akkor érdemes elgondolkoznunk azon, hogy vajon nem szenvedünk-e krónikus fáradtság szindrómában.
Mi az a krónikus fáradtság szindróma?
A krónikus fáradtság szindróma egy betegség, amit nagyon nehéz diagnosztizálni. Ahhoz, hogy a végleges diagnózis felállításra kerüljön, az orvosnak számos tényezőt figyelembe kell venni. Ki kell zárni például a fáradtság háttérben álló egészségügyi problémákat, és alaposan meg kell ismerni a beteg élethelyzetét.
A krónikus fáradtság szindróma (CFS) szinte bárkit érinthet, mégis a leggyakrabban a 40-50 éves nők körében fordul elő. Jelenleg még nincs rá gyógymód, de megfelelő kezeléssel a tünetek kordában tarthatók.
A kutatók a kiváltó okokat tekintve bizonytalanok, viszont megfigyelték, hogy a CFS kialakulásának kockázatát növeli:
egyes vírusok jelenléte, például Epstein-Barr vírus, humán herpeszvírus-6, rubeola vírus
legyengült immunrendszer
állandó feszültség, folyamatos stressz
hormonális egyensúlyhiány
genetikai hajlandóság
Melyek a krónikus fáradtság szindróma tünetei?
Szakemberek szerint a krónikus fáradtság tünetei egyenénként változóak lehetnek. A tünetek súlyossága függhet például az egyén állapotától, valamint a betegség előrehaladottságától.
A leggyakoribb tünet a fáradtság, amely olyan mértékűvé válhat, hogy a hétköznapi dolgok elvégzése, mint például a fogmosás, komoly gondot okoz az egyén számára. Ahhoz azonban, hogy krónikus fáradtság szindrómára gondoljunk, a tüneteknek minimum 6 hónapon keresztül folyamatosan jelen kell lenni a beteg életében.
A krónikus fáradtság szindróma alvásproblémákat is okozhat. Az érintettek gyakran érzik magukat felkelés után nyúzottnak, fáradtnak, valamint alvázavarban és álmatlanságban szenvedhetnek.
A nem megfelelő pihenés, illetve a betegség következtében az sem ritka, ha memóriavesztés vagy koncentrációs problémák jelennek meg.
Gyakran fizikai tünetek is társulnak ehhez a betegséghez, mint például:
izomfájdalom
gyakori fejfájás
többízületi fájdalom (duzzanat és pirosság nélkül)
gyakori torokfájás
érzékeny nyirokcsomók a hónaljban és a nyakban
Nem ritka az sem, hogy az említett tünetek ciklikusan jelennek meg, egyszer felerősödnek, majd eltűnnek, később pedig újra felerősödnek. A tünetek eltűnését remissziónak, a felerősödését pedig relapszusnak nevezik a szakemberek. Ez a ciklikus folyamat sokszor megnehezíti a betegség felismerését.
Hogyan diagnosztizálják a krónikus fáradtság szindrómát?
A krónikus fáradtság szindróma diagnosztizálása nagyon nehéz feladat. Nincsenek tesztek, amelyekkel kimutatható lenne a betegség jelenléte, ezért az orvos elsősorban az érintettek által elmondottakra alapozhat.
A legjobb, ha mi magunk is figyeljük önmagunkat, feljegyezzük, hogy mióta, mikor és milyen tüneteket tapasztalunk, illetve azt is, hogy milyen módszerekkel próbálkoztunk. Jegyezzük fel, hogy például pihenés vagy testmozgás hatására romlott vagy javult az állapotunk. Ha részletes információkkal érkezünk a szakorvoshoz, akkor neki is könnyebb lesz átlátni a helyzetünket.
Ezen felül a vizsgálat során áttekintésre kerül majd a családi kórtörténet is, ezért ezzel kapcsolatban is gyűjtsünk információkat.
Fontos, hogy soha ne végezzünk öndiagnózist, hanem minden esetben forduljunk szakemberhez. Azért is fontos ezt szem előtt tartanunk, mert a krónikus fáradtság szindróma tünetei nagyon hasonlóak lehetnek például a Lyme-kór, a mononukleózis, a sclerosis multiplex, a lupusz, a depresszió vagy a súlyos, kóros elhízás tüneteihez.
Életmódbeli változtatások a tünetek enyhítéséért
Bár konkrét gyógymód még nem áll rendelkezésre, azért a szakemberek úgy látják, hogy életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk a tünetek enyhítéséért.
Az első ilyen változtatás a koffeinfogyasztás mérséklése, megszüntetése. A koffein ugyanis fokozza az éberséget, így súlyosbítja az amúgy is problémás elalvást. Amennyire csak tudjuk csökkentsük a koffeinfogyasztásunkat, a legjobb, ha teljesen kiiktatjuk a mindennapjainkból. Ugyancsak érdemes korlátozni, vagy inkább kerülni az alkoholt és a nikotint is.
Bármennyire is fáradtak vagyunk kerüljük a délutáni szunyókálást, mert ettől nagy valószínűséggel csak még nehezebbé válik az esti pihenés. Helyette próbáljunk kialakítani egy alvási rutint, amelyhez minden nap ragaszkodunk. Ha van rá lehetőségünk, akkor feküdjünk le minden este ugyanabban az időben, és reggel is mindig ugyanabban az időpontban keljünk fel. Próbáljunk ki különböző házi praktikákat a könnyebb elalvás érdekében, ha azonban ezek sem segítenek, akkor kérjük ki háziorvosunk tanácsát.
Az alternatív gyógymódok közül segítségünkre lehet a masszázs, a jóga és az akupunktúra, immunrendszerünket pedig erősíthetjük természetes étrend-kiegészítőkkel.
Forrás : Link
Megjegyzés: A linkre kattintva az eredeti bejegyzés olvasható, mely hasznos, többnyire hatékony készítményeket ajánl. (CzI) |
|
|
0 komment
, kategória: Betegségekről |
|
Címkék: diagnosztizálják, változtatásokkal, diagnosztizálása, alvásproblémákat, diagnosztizálni, valószínűséggel, elgondolkoznunk, információkkal, kialakulásának, memóriavesztés, egyensúlyhiány, álmatlanságban, készítményeket, kiegészítőkkel, próbálkoztunk, immunrendszer, következtében, szenvedhetnek, felerősödését, elmondottakra, mononukleózis, leggyakrabban, rendelkezésre, megszüntetése, élethelyzetét, segítségünkre, változtatások, bizonytalanok, információkat, koncentrációs, felállításra, folyamatosan, egészségügyi, megfigyelték, alvázavarban, herpeszvírus, nehezen felismerhető, átmeneti állapot, krónikus fáradtság, végleges diagnózis, orvosnak számos, fáradtság háttérben, beteg élethelyzetét, 40-50 éves, tünetek kordában, kiváltó okokat, tünetek súlyossága, egyén állapotától, leggyakoribb tünet, hétköznapi dolgok, egyén számára, tüneteknek minimum,
|
|
|
|
Facebookon kaptam képre írva Gyümölcsoltás Facebookon kaptam Gyöngyös báliruha HA álom az élet Facebookon kaptam Facebookon kaptam képre írva Kellemes ébredést Add át Istennek a terhedet! Facebookon kaptam Facebookon kaptam Cicariadalom :-) Facebookon kaptam Facebookon kaptam Facebookon kaptam A REMÉNY... Ha bánatos vagy, s... Facebookon kaptam Gyöngyös báliruha Jó éjszakát Facebookon kaptam Facebookon kaptam Facebookon kaptam A csoda ott van, ahol hisznek ... A melletted Facebookon kaptam Ami meghatározott Facebookon kaptam Facebookon kaptam Gyümölcsoltás Meg kell tanulnod, hogy a lelk... Tavaszi virágnyílás Alvó baby A sok fruktóz akár még májbete... Facebookon kaptam Facebookon kaptam A REMÉNY... Ha bánatos vagy, s... Facebookon kaptam Légy ember mindenütt Ahogyan öregszel, és az évek m... Juhász Gyula: Húsvétra Facebookon kaptam Tudom, hogy manapság nem igazá... Bagolypancsi Facebookon kaptam Sárhelyi Erika : _Illúzió_ Facebookon kaptam Facebookon kaptam Facebookon kaptam Cs Ildikótól Étvágy Facebookon kaptam Facebookon kaptam Jó reggelt, jó napot! Isten szeret minket, jó Atyánk Gyógynövények, amelyek csillap... Facebookon kaptam Elegáns zöld hosszúruha Facebookon kaptam Jó éjszakát Tudatalattid képességéről Facebookon kaptam Facebookon kaptam Egyed Ágnes - Kökörcsin Facebookon kaptam Facebookon kaptam Zongora torta A nők után a virág a legkedves... Hóvirágok Facebookon kaptam Ahogyan öregszel, és az évek m... A másik Facebookon kaptam Facebookon kaptam Ami meghatározott Vagyunk még néhányan, akik oly... Kedvaura Facebookon kaptam Meg kell tanulnod, hogy a lelk... Napnyugta Tihanyban Facebookon kaptam Ne csüggedj! Hagymatea A sok fruktóz akár még májbete... Facebookon kaptam Krisztina b... Facebookon kaptam Sokszor elestél Gabi születésnapja Add meg lelkednekis, amire vág... Facebookon kaptam Egyed Ágnes - Kökörcsin Március – Kikelet hava Terjed az SMS-NYAK szindróma Facebookon kaptam Facebookon kaptam Vagyunk még néhányan, akik oly... Jó éjszakát Add meg lelkednekis, amire vág... Nem erős vagyok, csak képes va... Jó éjszakát
|
|
|
|
nehezen felismerhető, átmeneti állapot, krónikus fáradtság, végleges diagnózis, orvosnak számos, fáradtság háttérben, beteg élethelyzetét, 40-50 éves, tünetek kordában, kiváltó okokat, tünetek súlyossága, egyén állapotától, leggyakoribb tünet, hétköznapi dolgok, egyén számára, tüneteknek minimum, beteg életében, érintettek gyakran, betegség következtében, említett tünetek, tünetek eltűnését, felerősödését pedig, ciklikus folyamat, betegség felismerését, betegség jelenléte, orvos elsősorban, érintettek által, vizsgálat során, családi kórtörténet, sclerosis multiplex, depresszió vagy, tünetek enyhítéséért, első ilyen, koffeinfogyasztás mérséklése, koffein ugyanis, délutáni szunyókálást, esti pihenés, alvási rutint, időpontban keljünk, könnyebb elalvás, alternatív gyógymódok, linkre kattintva, eredeti bejegyzés, diagnosztizálják, változtatásokkal, diagnosztizálása, alvásproblémákat, diagnosztizálni, valószínűséggel, elgondolkoznunk, információkkal, kialakulásának, memóriavesztés, egyensúlyhiány, álmatlanságban, készítményeket, kiegészítőkkel, próbálkoztunk, immunrendszer, következtében, szenvedhetnek, felerősödését, elmondottakra, mononukleózis, leggyakrabban, rendelkezésre, megszüntetése, élethelyzetét, segítségünkre, változtatások, bizonytalanok, információkat, koncentrációs, felállításra, folyamatosan, egészségügyi, megfigyelték, alvázavarban, herpeszvírus, leggyakoribb, feljegyezzük, enyhítéséért, szakemberhez, öndiagnózist, kapcsolatban, szunyókálást, erősíthetjük, háziorvosunk, lehetőségünk, ragaszkodunk, áttekintésre, helyzetünket, relapszusnak, remissziónak, felerősödnek, nyirokcsomók, felismerését, szindrómában, szakorvoshoz, módszerekkel, , ,
|
|
|
|
2023. Március
| | |
|
|
ma: |
0 db bejegyzés |
e hónap: |
261 db bejegyzés |
e év: |
1043 db bejegyzés |
Összes: |
47843 db bejegyzés |
|
|
|
|
- Ma: 1736
- e Hét: 11110
- e Hónap: 102864
- e Év: 281235
|
|
|