Belépés
azenujsagom.blog.xfree.hu
Az én újságom 1956-ról - tedd meg életed érettünk - Simon Zsuzsanna
1966.02.24
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Mosonmagyaróvári kórház, 1956 - 4. rész
  2017-10-30 05:27:42, hétfő
 
   
  A mosonmagyaróvári kórház szerepe az 1956. október 26-ai sortűz sebesültjeinek ellátásában

A mosonmagyaróvári sortűzzel mélyebben 2007-ben kezdtem foglalkozni. 2009-ben a www.emlekhely1956-movar.egalnet.hu c. honlapunk létrehozásával megállíthatatlanná vált az a kutató, gyűjtő, feldolgozó, emlékmegőrző stb .. munka,melyet azóta is végzek. A Kórház '56-os szerepével részletesebben 2010-ben Dr. Székelyhidi Lászlón keresztül ismerkedtem meg. Majd egy országos pályamunka kapcsán további kutatásokat végeztem (2012). Most, öt évvel később, ebbe a blogomba készítek egy fotó, dokumentum albumot ( folyamatosan bővítem majd), Kórház 1956 címen a Képtáramban található és ötvenhat visszaemlékezést fogok bejegyezni. Az egyes szövegek hol rövidebbek, hol hosszabbak lesznek, hol sebesült emlékezik, hol orvos, hol látogató, családtag, stb.. A visszaemlékezőkről semmit nem írok. Csak a szavaik hatnak.

23. ,, Két héttel ezelőtt kapott a mosonmagyaróvári kórház első alkalommal gyógyszerszállítmányt Olaszországból és Nyugat-Németországból. Az elmúlt héten ismét érkezett egy teherautó gyógyszer a kórházba, most már a Magyar Vöröskereszt budapesti központján keresztül jött a külföldi gyógyszer.
A kórházban teljes a rend. A betegek élelmiszer ellátása jó, a kórtermek is melegek. A megyei Tanács egészségügyi osztálya egy teherautó szénnel segítette a kórházat, hogy ott a mosodát is működtessék.
A mosonmagyaróvári fegyverhasználat sebesültjei közül - a jó kórházi kezelés következtében - kilencet ismét elbocsátott a kórház."

24.,,Mosonmagyaróváron 55 ember életét követelte a hatalom sortüze, a mentők 30 sérültet szállítottak a helyi kórházba. Később, győri mentősök érkeztek az óvári kórházba és ők szállították el a legsúlyosabb sérülteket a győri kórházba vagy még tovább, esetleg Budapestre illetve Ausztriába is, bár oda nem kizárt az osztrák mentőkocsival való szállítás."

25. " Az asszony súlyos sérültje volt az 1956. október 26-ai mosonmagyaróvári sortűznek, mely sebesülés maradandó károsodást okozott járásában és élete végéig az azzal járó fájdalmakat is el kellett viselnie."

26. ,,Mintegy 250-en sebesültek meg. A pusztítás iszonyatos volt. Határőrök és civilek mentőkön, teherautókon hordták a sebesülteket és a halottakat Győrbe, sőt Budapestre is, mivel a mosonmagyaróvári kórház képtelen volt ennyi sérült ellátására."

27.,, Hamar híre ment a városban, hogy kik sebesültek, kik haltak meg. Tudomásom szerint az utcánkban egy fiatalember lábát érte találat. Őt otthon ápolták, súlyos sebe ellenére. ( Az óvatosság, - mint később bebizonyosodott, nem volt hiábavaló, hisz november végén a pufajkások, az ismét előkerült ÁVO-sok a kórház adatai alapján igyekeznek megtalálni a tömegvérengzés túlélőit, a fegyvertelen tüntetőket."

28.,, A halottak számához hasonlóan több, egymásnak ellentmondó adat ismeretes a sebesültekről is. A kérdés tisztázását nehezítette, hogy korlátozottan kerültek elő korabeli kórházi dokumentumok, valamint az, hogy a könnyebb sérültek elsősegélynyújtás után lakásukra távoztak és ezeket semmiféle dokumentumban nem rögzítették. Nem sikerült adatokat felkutatni - mivel időközben megszűnt - a Győri Katonai Kórházban sem.
A mosonmagyaróvári kórház sebészeti naplója, valamint a győri Zrínyi utcai kórház adatai alapján összesen 63 sebesült adatai ismeretesek. A sérültek közül a győri kórházban három meghalt. Arra nézve nincsenek adatok, hogy a mosonmagyaróvári kórházban hányan haltak meg, részben sérülésük súlyossága, részben az ellátatlanságuk következtében. A sérültek a lőfegyverekből származó lövedékektől, valamint a kézigránátok robbanásánál szétrepülő szilánkoktól keletkeztek.
...
A lövések, de elsősorban a kézigránát-robbanások következtében néhányan maradandó egészségkárosodást szenvedtek. Három sérültnek amputálni kellett a lábát. ..."

29. Képzeletbeli beszélgetés egy korabeli '56-os dokumentumról

- Kérem, mesélje el, hogy mi ez az '56-os kordokumentum a képen és mit tudhatunk meg róla?

- A képen látható dokumentum a mosonmagyaróvári Karolina Kórház Sebészeti osztályos naplója 1954. IX.1 és 1958. VIII.25. között. Annyi bizonyos, hogy a mosonmagyaróvári 1956. október 26-ai sortűz sebesültjeinek a helyi kórház sebészeti osztályára vitt részéből több tucat nevet tartalmaz.

- Mit lehet kiolvasni a felvett adatokból?

- Csak feltételezve, hogy az október 26-án bejegyzettek mind sortűz sérültek, kivéve egyet, de róla később, akkor megállapítható, hogy harmincöt személy került az osztályra. Ebből huszonhat férfi és kilenc nő. A férfiakból tizenhét nőtlen, kilenc nős. A nőknél kettő férjes, egy elvált, egy özvegy és öt hajadon. A férfiaknál a legidősebb 1904-es születésű, a legfiatalabbak 1941-es és 1942-es születésűek. Egy-egy fő született 1914-ben, 1917-ben, 1919-ben, 1920 -ban és '26-ban. A legtöbben 1934 és 1939 között születtek. Vagyis 17 és 22 évesek voltak.
A nők közül a legidősebb 1897-es és 1907-es születésű. A legfiatalabbak 16-17 évesek.

- Milyen információk találhatók még a sérültekről?

- Pontosan kiolvasható az emberek lakóhelye is. Óvári lakcím bejegyzett huszonegy fő. De van csornai, mosonszentjánosi, horvátkimlei, rajkai és máriakálnoki lakos is. A legérdekesebbek a konviktusi lakcímmel beírtak. Öten vannak és biztos, hogy - egy kivételével- az Akadémia hallgatói voltak. Ezt a lakcím mellett a születési évszámuk is alátámasztja.

- A név, születési idő, lakcím, felvétel napja mellett a sérülésre, annak kezelésére és a kórházban töltött napok számára is van utalás a naplóban?

- Igen, de nem eléggé részletesen. Néhány sebesültnél olvasható csak, hogy milyen típusú a sérülés és, hogy milyen kezelést/kezeléseket alkalmaztak. Ami viszont pontos adat minden bejegyzettnél, a felvétel napja mellett, a bent tartózkodás napjainak száma és a kibocsátás dátuma, ami viszont nem feltétlen jelenti a gyógyultan távozás idejét. Erre később mondok konkrét példát is. De visszatérve a kórházi kezelés napjaira. Megdöbbentő, hogy sokaknak rendkívül hosszú ideig kellett a kórházban maradniuk. Ebből egyértelműen arra lehet következtetni, hogy ők nagyon súlyos sérüléseket szenvedtek. Köztük vannak a konviktusi lakcíműek is, azaz az akadémisták. Nyilvánvaló tehát, hogy a hat hősi halottá vált gazdász mellett, ezek a sebesültek is a sortüzek homlokterében tartózkodtak. S itt most csak a naplóban szereplő négy hallgatóról beszélek.

- Milyen skálán mozognak az ápolási napok száma?

- A legkevesebb egy nap volt, de erről külön majd, mert az illető nem sortűz sérült. Úgyhogy így mondom: 2 és 10 nap közötti ellátott tíz fő. 11és 20 nap közötti ellátott szintén tíz fő. 21 és 30 nap közötti ellátott öt fő. További bejegyzés még a 44,52,78,79,84,112 és a 217 kórházi nap.

- A naplóban szereplő sortűz sérültek közül valamennyien felépültek?

- Szerencsére igen, de nem mindegyikük a helyi kórházban. Akiket név szerint a sebészeti naplón kívül a nagy nyilvánosság előtt is lehet ismerni az Gieber Katalin, aki tanársegéd volt az Akadémián és ő is a konviktusban lakott. Az ő visszaemlékezését sérülésére, majd a rendkívül hosszú ideig tartó gyógyulására az emlekhely1956-movar.egalnet.hu weboldal Visszaemlékezések almenüjének 1989-es mappája tartalmazza, illetve a másik négy akadémista közül háromnak Béres László, Rózsa István, Vass László visszaemlékezését, plusz egy Gieber Katalin összevont írást, Nagy Miklós: Óvári gazdászok és tanáraik az 1956-os forradalomban című 2014-es hiánypótló könyvéből ismerhetjük meg.

- Említett még egy olyan személyt, aki szintén szerepel a naplóban az október 26-ai felvételnél, de nem sortűz sérültként. Ki ő?

- Igen. A neve Stefkó József, aki szintén a sebészeti osztályra került, de másnap a fertőző osztályra helyezték. Sorsáról az említett weboldal Archívum almenüjének A népharag című mappája illetve a Gieber visszaemlékezés ír.

- Van-e még valaki, akiről szólni szeretne a napló kapcsán?

- Szeretném megemlíteni Pintér Ferenc 1936-os születésű személy nevét, aki 1956. november 4-én került a sebészetre és csak 1957. január 12-én, 69 nap után bocsátottak ki a kórházból. Ő lőtt sérülésekkel került felvételre. Élettörténetét a Mosonvármegye című újság 2007. december 15-ei számából ismerhetjük. A mosonmagyaróvári Pintér Ferenc
az 1956-os forradalom és szabadságharc során tanúsított példamutató helytállása elismeréseként
2014-ben Magyar Bronz Érdemkereszt Kitüntetésben részesült.

- Köszönöm a beszélgetést.


 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Címkék: mosonmagyaróvári, visszaemlékezést, mosonszentjánosi, fegyverhasználat, ellátatlanságuk, visszaemlékezés, legérdekesebbek, bebizonyosodott, legfiatalabbak, megállapítható, sebesültjeinek, olaszországból, németországból, elismeréseként, részletesebben, élettörténetét, lőfegyverekből, tömegvérengzés, létrehozásával, következtében, dokumentumban, mentőkocsival, sebesültekről, korlátozottan, kordokumentum, homlokterében, következtetni, forradalomban, bejegyzettnél, mosonvármegye, dokumentumról, kitüntetésben, szabadságharc, legsúlyosabb, szállították, konviktusban, mosonmagyaróvári kórház, mosonmagyaróvári sortűzzel, országos pályamunka, blogomba készítek, egyes szövegek, szavaik hatnak, elmúlt héten, teherautó gyógyszer, külföldi gyógyszer, kórházban teljes, betegek élelmiszer, megyei Tanács, teherautó szénnel, mosonmagyaróvári fegyverhasználat, hatalom sortüze, helyi kórházba, Székelyhidi Lászlón, Magyar Vöröskereszt, Győri Katonai Kórházban, Karolina Kórház Sebészeti, Gieber Katalin, Béres László, Rózsa István, Vass László, Nagy Miklós, Stefkó József, Pintér Ferenc, Magyar Bronz Érdemkereszt Kitüntetésben,
Új komment
Név:
E-mail cím: ( csak a blog tulajdonosa látja )
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Akik bántanak téged  Facebookon kaptam  Jó éjszakát  Illyés Gyula - Milyen hamar.  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Nem számIt  Facebookon kaptam  Adakozás  Mit beszél, nem értem, hogy m...  Amikor Jézus rátapos a lábadra  Nevem  Facebookon kaptam Annuska bar...  Png rózsa csokor  Reggel van  Facebookon kaptam Cs Ildikótó...  Reggel van  Egy bizonyos határt  Nagyi telefonál  A jó emberek mindig szépek mar...  Kellemes vasárnapi kikapcsolód...  Akarat  Miért nem menti meg Jézus a jó...  A nemzeti hovatartozás kulturá...  Idő  Png fotel  Png csokor  Németh László tollából  Facebookon kaptam  Alázat  Csak a fogyatkozás látható  Szép estét kedves látogatóimna...  Jónás Tamás – Végtelen b...  Jónás Tamás – Végtelen b...  Akarat  Mai harmónia kártyám  Facebookon kaptam  Nagyi telefonál  Amikor Jézus rátapos a lábadra  Mindig jusson idő nevetni  Facebookon kaptam  Nevem  Éretlen vers  Miért kiabálunk amikor dühösek...  Áprily Lajos - Gyümölcsoltó  A jó emberek mindig szépek mar...  Neked tudnod kell  Ágai Ágnes – Csendélet  Facebookon kaptam  Akarat  Png virág  Facebookon kaptam Annuska bar...  A Megváltó szolgálatában  A televizió nem a kultúrát kép...  Facebookon kaptam  Fekete-erdő desszert  Facebookon kaptam  A televizió nem a kultúrát kép...  Facebookon kaptam  Radikális szeretet  Szabolcska Mihály – Ákác...  Neked tudnod kell  Facebookon kaptam  Akik bántanak téged  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Krisztinától  Alázat  Png telefon  Kellemes vasárnapi kikapcsolód...  Akarat  Szívem tiéd  Bounty krémes  A televizió nem a kultúrát kép...  Hogyan éljünk boldogan, amíg m...  Gyerekként sokat küzdöttünk az...  képre írva  Zilahy Lajos gondolata  Éretlen vers  képre írva  Fekete István - Akác  Akarat  Facebookon kaptam  Popper Péter szavai  Facebookon kaptam  Osváth Erzsébet - Gólya a réte...  Gonosz démon-álarc  A másik dolog,  Facebookon kaptam  Még csak most kezdődik a nap  Szabolcska Mihály – Ákác...  Facebookon kaptam  Ne kapaszkodj magasabbra,  Facebookon kaptam  Png kislány  Sokan azt tartják  Gyerekként sokat küzdöttünk az...  Tóth Ágnes - Szervusz pad  Png csokor  Akarat 
Bejegyzés Címkék
mosonmagyaróvári kórház, mosonmagyaróvári sortűzzel, országos pályamunka, blogomba készítek, egyes szövegek, szavaik hatnak, elmúlt héten, teherautó gyógyszer, külföldi gyógyszer, kórházban teljes, betegek élelmiszer, megyei Tanács, teherautó szénnel, mosonmagyaróvári fegyverhasználat, hatalom sortüze, helyi kórházba, óvári kórházba, legsúlyosabb sérülteket, győri kórházba, osztrák mentőkocsival, asszony súlyos, azzal járó, pusztítás iszonyatos, halottakat Győrbe, fiatalember lábát, ismét előkerült, kórház adatai, tömegvérengzés túlélőit, fegyvertelen tüntetőket, halottak számához, kérdés tisztázását, könnyebb sérültek, győri Zrínyi, sérültek közül, győri kórházban, mosonmagyaróvári kórházban, ellátatlanságuk következtében, lőfegyverekből származó, kézigránátok robbanásánál, korabeli &#8217, képen látható, mosonmagyaróvári Karolina, mosonmagyaróvári 1956, helyi kórház, felvett adatokból, október 26-án, férfiakból tizenhét, nőknél kettő, legidősebb 1904-es, legfiatalabbak 1941-es, legtöbben 1934, legidősebb 1897-es, legfiatalabbak 16-17, emberek lakóhelye, konviktusi lakcímmel, lakcím mellett, születési évszámuk, kórházban töltött, felvétel napja, bent tartózkodás, kibocsátás dátuma, gyógyultan távozás, kórházi kezelés, kórházban maradniuk, konviktusi lakcíműek, sortüzek homlokterében, naplóban szereplő, ápolási napok, helyi kórházban, sebészeti naplón, nagy nyilvánosság, konviktusban lakott, rendkívül hosszú, másik négy, 1956-os forradalomban, olyan személyt, október 26-ai, neve Stefkó, sebészeti osztályra, fertőző osztályra, említett weboldal, népharag című, napló kapcsán, mosonmagyaróvári Pintér, 1956-os forradalom, mosonmagyaróvári, visszaemlékezést, mosonszentjánosi, fegyverhasználat, ellátatlanságuk, visszaemlékezés, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 0 db bejegyzés
Összes: 2731 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 896
  • e Hét: 2347
  • e Hónap: 7228
  • e Év: 29281
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.