Belépés
suzymama.blog.xfree.hu
Aki szeretetet vet boldogságot arat!! Suzy Mama
1901.01.01
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
A húsvét eredete, története és jelképei
  2016-03-26 13:00:18, szombat
 
   
 
A húsvéti ünnep neve különböző nyelveken más és más. Közös eredete azonban, a húsvét héber neve, a pészah. A szó kikerülést, elkerülést jelent. Eredetileg a keresztény és a zsidó ünnep egybe is esett.



A níceai zsinat i. sz. 325-ben szabályozta a keresztény ünnepek rendjét, ekkor vált el a két ünnep ideje. A húsvét angol neve: passover, átrepülést jelent. Gyakorta használják az Easter elnevezést, mely a német Oster szóval együtt keresendő. Őse egy germán istennő, Ostara az alvilág úrnője, ünnepe a tavaszi napéjegyenlőség idején volt. Lehet, hogy neve az East, a kelet szóból származik, s a napfelkeltére utal. A szó a magyarban nem található meg, de Csíkményságon a húsvéti körmenet neve: kikerülés, más vidékeken a feltámadáshoz kapcsolódik.
A magyar szó: húsvét, az azt megelőző időszak, a negyvennapos böjt lezárulását jelzi.



A húsvét és a hozzá kapcsolódó ünnepek a mozgó ünnepek közé tartoznak, azaz nem esnek a Julián-naptár szerinti év ugyanazon napjára minden évben. A Nap mozgása mellett a Hold mozgásától is függ a dátum némileg a héber naptárhoz hasonló módon. A húsvét helyes időpontja gyakran vita tárgya volt.



A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel, melynek elemei a feltámadás, az újjászületés. Húsvét napja az 1582-ből származó egyházi szabályzat szerint a tavaszi holdtölte utáni első vasárnapra esik: március 22 és április 25-e közé. (Ezt mondja ki a niceai zsinat határozata is i. sz. 325-ben)



A húsvét kialakulásában fontos szerepet játszik a zsidó húsvét, a pészah. E vallás tanítása szerint e napon ünneplik a zsidók az egyiptomi rabságból való menekülésüket. Az Ótestamentum szerint a halál angyala lecsapott az egyiptomiakra, a zsidók kapuja azonban egy frissen leölt bárány vérével volt bekenve, így az ő házukat "elkerülte".



Az Egyiptomból való kivonulás történetét írja le a Hagada. A keresztény egyház szertartásaiban a hosszú ünnepi időszak átfogja a kora tavasz és a nyár elejei hónapokat. Az előkészületi idő a nagyböjt, amely Jézus negyvennapos sivatagi böjtjének emlékére, önmegtartóztatására tanít. Ezt nagyobb, kisebb ünnepek követik s a húsvéti ünnepkör a pünkösddel zárul. A ciklus a karácsonyi ünnepi szakasz párja, de jóval régebbi annál. Latin neve: Septuagesima - hetvened, mert hetven napig tart, húsvéti időnek is nevezik.



Húsvétkor ünnepli a kereszténység Jézus Krisztus feltámadását. A húsvét a legrégibb keresztény ünnep és egyúttal a legjelentősebb is az egyházi év ünnepeinek sorában. A húsvét ünnepét megelőző vasárnap, virágvasárnapon arról emlékezik meg az egyház, hogy Krisztus pálmaágakat lengető tömeg éljenzése közepette vonult be szamárháton Jeruzsálembe. A nagycsütörtök (zöldcsütörtök) Krisztusnak az Olajfák-hegyén történt elfogatását idézi emlékezetünkbe. Nagypéntek Krisztus Pilátus általi halálra ítélésének, megostorozásának és kereszthalálának a napja. Nagyszombat este körmenetekkel emlékezik meg a keresztény világ arról, hogy Jézus - amint azt előre megmondta - harmadnap, azaz húsvétvasárnap hajnalán feltámadt halottaiból.



Húsvéti jelképek, szimbólumok


Barka

A barka bolyhos virágainak különleges gyógyerőt tulajdonítottak a régiek. Ha a családi tűzhelybe dobták, megóvta a házat a bajoktól, lenyelve pedig gyógyszerként elmulasztotta a torokfájást.


Bárány

A legősibb húsvéti jelkép a bárány. Eredete a Bibliában keresendő. Az ótestamentumi zsidók az Úr parancsára egyéves hibátlan bárányt áldoztak, s annak vérével bekenték az ajtófélfát, hogy elkerülje őket az Úr haragja. A húsvéti bárány Jézust is jelképezi. A Bibliában Krisztus előképe volt az a bárány, amelyet a zsidók Egyiptomból való kimenetelük alkalmával ettek, és amelyet nap mint nap feláldoztak a jeruzsálemi templom oltárán.

Az Újtestamentumban Jézus Krisztus az emberiség váltságára jött a földre: "Krisztus a mi bárányunk, aki megáldoztatott érettünk".


Nyúl

A másik húsvéti állat, a húsvéti nyúl megjelenésének magyarázata már jóval nehezebb. Az ünnep termékenységgel kapcsolatos vonatkozásában magyarázat lehet a nyúl szapora volta. Mivel éjjeli állat, a holddal is kapcsolatba hozható, amely égitest a termékenység szimbóluma. Nyúl és tojás ősi kapcsolata a kutatók szerint a germán hagyományok alvilági istennőjének legendájában jelenik meg: eszerint a nyúl eredetileg madár volt, s az istennő haragjában négylábú állattá változtatta. E különös tulajdonságú állat hozzánk is német közvetítéssel került, de kialakulását homály fedi.



Az is lehet, hogy tévedésről van szó, mert régen egyes német területeken húsvétkor szokás volt gyöngytyúkot ajándékozni tojásaival együtt. A gyöngytyúk német neve Haselhuhn, röviden Hasel. A félreértés abból is eredhet, hogy németül a nyúl neve Hase. Mindenesetre a tojáshozó nyúl igen népszerűvé vált, a múlt század végén a képes levelezőlapok elterjedésével igen sokfelé eljutott.


A tojás

A tojás az élet újjászületésének, a termékenységnek legősibb jelképe. Bármilyen kicsi is, képes a világegyetem nagyságát s az élettelenből az élőbe való átmenet rejtélyét jelképezni.



Fontos szerepe van a húsvéti étrendben is, de a tojások színezése, díszítése is régi korokra nyúlik vissza. A leggyakrabban használt szín a piros, magyarázatát a színek mágikus erejébe vetett hit adhatja. A pirosnak védő erőt tulajdonítottak. A tojások piros színe egyes feltevések szerint Krisztus vérét jelképezi. A tojásfestés szokása, s a tojások díszítése az egész világon elterjedt.



A tojásfestés népszokásként elsősorban Kelet-Európában maradt fenn a XXI. századig. Eredetileg egyszínűek voltak, pirosas színüket növényi festőanyagoktól kapták. Erre szolgált a vöröshagymahéj, a börzsöny, a bíbortetű. Később kialakultak a feliratos tojások. A díszítést viasszal "írták" a héjra, melyet festés után lekapartak. Lehetett a szöveg név, üzenet, esetleg a keresztény jelképek valamelyike. A minták ismerői tojásfestéssel foglalkozó asszonyok voltak, akiktől a lányok megvásárolták azokat.



Magyarországon a festett, díszített tojás ajándékozása elsősorban a húsvéti locsolkodáshoz kapcsolódik. A díszített tojások festésének formái, a minták elrendezése tájegységenként változott. A nálunk leggyakrabban használt minták geometrikusak. A tojást hosszanti vonalakkal két, majd négy mezőre osztották. A hosszanti vonalak számának növelésével 16 mezős osztás is van, de igen ritkán. Ezt a művészetet rámázásnak nevezik. Az így kialakított, majdnem háromszögletű mezők alkotják a geometrikus vagy virágdíszítés kereteit. Néha az osztóvonalakon is díszítenek. A díszítmények lehetnek: tulipános, fenyőágas, rózsás, almás, stb. A díszített tojás neve hímes tojás, s magát az eljárást tojáshímzésnek nevezik.



Különböző tojásgyűjtő népszokások vannak, melyek célja, hogy a legények minél több tojáshoz jussanak a tojásjátékokhoz. Egyik ilyen játék például a Kecskemét környékén ismert tojásütés, tojáskoccintás. Ketten egymással szemben állva a tojásokat egyre erősebben összeütögetik, s az nyer, akié épen marad. Másik játék a tojással való labdázás. Úgy tartották, hogy aki a feléje dobott tojást elejti, még egy esztendeig nem leli meg a párját.



Romániában a látogatók vitték a gazdának a tojást, megütögették vele, s közben köszöntést mondtak: "Krisztus feltámadott." Voltak azonban különleges felhasználásai is a tojásnak. Igen sok helyen szerepeltek a tojások, mint szerencsét hozó amulettek.



A görögök azt a tojást, melyet a tyúk először tojt nagypénteken, varázserejűnek tartották.



Német hiedelem szerint, húsvét reggel egy tojáson átnézve meg lehet látni a benne táncoló bárányt.



Jóslásra is használták a tojást: ha nagypéntek éjjelén feltörték, s egy pohár vízbe csurgatták, a formája megmutatta, milyen lesz a jövő évi termés. Volt, ahol a lányok tojáshéjat tettek a küszöbre húsvét előtti este, hogy megtudják, mi lesz a férjük foglalkozása. Ugyanaz lesz, mint az első férfié, aki belép a házba.



A tojás, a belőle kikelő madárral, a sírjából feltámadó Krisztust is jelképezi, amellett, hogy a termékenység ősi jelképe is. A téli időszak utáni első tojások éppen húsvét idejére estek, valószínűleg ezzel függ össze, hogy az emberek a tavasz érkezése feletti örömüket a tojások kifestésével, hímzésével fejezték ki.


Forrás: http://sulihalo.hu
 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Címkék: kereszthalálának, újtestamentumban, újjászületésének, megostorozásának, festőanyagoktól, tájegységenként, tojásjátékokhoz, tulajdonítottak, termékenységgel, virágvasárnapon, napéjegyenlőség, szertartásaiban, termékenységnek, felhasználásai, locsolkodáshoz, magyarországon, elterjedésével, húsvétvasárnap, tojásfestéssel, varázserejűnek, emlékezetünkbe, legjelentősebb, kialakulásában, vonatkozásában, tojáshímzésnek, megáldoztatott, vöröshagymahéj, osztóvonalakon, tojáskoccintás, megjelenésének, összeütögetik, háromszögletű, napfelkeltére, közvetítéssel, leggyakrabban, termékenységi, húsvéti ünnep, húsvét héber, zsidó ünnep, níceai zsinat, keresztény ünnepek, húsvét angol, német Oster, germán istennő, alvilág úrnője, tavaszi napéjegyenlőség, kelet szóból, napfelkeltére utal, húsvéti körmenet, feltámadáshoz kapcsolódik, negyvennapos böjt, hozzá kapcsolódó, Jézus Krisztus, Nagypéntek Krisztus Pilátus, Bibliában Krisztus, Újtestamentumban Jézus Krisztus,
Új komment
Kérjük adja meg a TVN.HU rendszeréhez tartozó felhasználónevét és jelszavát.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak kommentet,
amennyiben még nem rendelkezik TVN.HU hozzáféréssel: Klikk ide!
Felhasználónév:
Jelszó:
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Krisztina b...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Alvó cica  Facebookon kaptam  Alvó cicák  Andrássy Réka - A bolond Böske  képre írva  Napsütéses vidám hétvégét kivá...  Ady Endre - Mindegy átka  40 felett  Facebookon kaptam Mírjam bará...  Önmaga ellenére  Sok ember olyan, mint a kaméle...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Magamnak  Facebookon kaptam  Esterházy Péterre emlékezünk  Töröld le  Vannak emberek  Zilahy Lajos mondta  Megígért békesség  Van néhány kérdés, amin gondol...  Otthon  Napsütéses vidám hétvégét kivá...  Facebookon kaptam  Somlyó Zoltán - Orgonával  A Magyar Költészet napja alkal...  Szép álmokat!  Egy tavasz  Szabó T. Anna - Pitypang  Esterházy Péterre emlékezünk  Facebookon kaptam  A zsálya az Alzheimer-kórban s...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Mit ünnepelnek a görögök márci...  Önmaga ellenére  Radnóti Miklós: Hasonlatok (ré...  Sík Sándor - Ha jő a perc  Facebookon kaptam  Szép estét kedves látogatóimna...  Robin Wight pitypang szobra  Tavaszi este  Bornyi Veronika haiku verse  Önmagunkból tépünk ki a gyors ...  Facebookon kaptam  Szép estét  Szép estét kedves látogatóimn...  Tanmese  Pitypang szökőkút  Tavaszi este  Egy párkányon  Robin Wight pitypang szobra  Nevelőszülőkhöz adták,  A pitypang legendája  Előnyök, amelyeket a meditáció...  Hogyan válunk hűségesekké?  Jó éjszakát  Reményik Sándor: Pierrot &...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Krisztina b...  Az ókori görögök sebkezelésre ...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Nevelőszülőkhöz adták,  Csend  Paul David Tripp Április 15  Paul David Tripp Április 14  Jó éjszakát  Minden tavaszból őrizz..  Petőfi Sándor - Mi a szerelem?  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Báthory Attila: Sorsom ösvénye...  Facebookon kaptam  Mit ünnepelnek a görögök márci...  Tanácsok egy pszichológustól  Alvó cica  Jó éjszakát  Szép estét  Facebookon kaptam  Ady Endre - Mindegy átka  Önmagunkból tépünk ki a gyors ...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Egy gondolat  Facebookon kaptam  Egy párkányon  Facebookon kaptam  Szép estét kedves látogatóimna...  Nagy és kis csodák  Paul Éluard - És egy mosoly  Egy tavasz 
Bejegyzés Címkék
húsvéti ünnep, húsvét héber, zsidó ünnep, níceai zsinat, keresztény ünnepek, húsvét angol, német Oster, germán istennő, alvilág úrnője, tavaszi napéjegyenlőség, kelet szóból, napfelkeltére utal, húsvéti körmenet, feltámadáshoz kapcsolódik, negyvennapos böjt, hozzá kapcsolódó, mozgó ünnepek, dátum némileg, héber naptárhoz, húsvét helyes, húsvét egybeesik, 1582-ből származó, tavaszi holdtölte, niceai zsinat, húsvét kialakulásában, zsidó húsvét, egyiptomi rabságból, halál angyala, zsidók kapuja, frissen leölt, keresztény egyház, hosszú ünnepi, kora tavasz, nyár elejei, húsvéti ünnepkör, pünkösddel zárul, karácsonyi ünnepi, kereszténység Jézus, legrégibb keresztény, húsvét ünnepét, keresztény világ, barka bolyhos, családi tűzhelybe, legősibb húsvéti, ótestamentumi zsidók, húsvéti bárány, zsidók Egyiptomból, jeruzsálemi templom, emberiség váltságára, másik húsvéti, húsvéti nyúl, ünnep termékenységgel, nyúl szapora, termékenység szimbóluma, kutatók szerint, germán hagyományok, nyúl eredetileg, istennő haragjában, gyöngytyúk német, félreértés abból, nyúl neve, tojáshozó nyúl, múlt század, képes levelezőlapok, élet újjászületésének, termékenységnek legősibb, világegyetem nagyságát, élőbe való, húsvéti étrendben, tojások színezése, leggyakrabban használt, színek mágikus, pirosnak védő, tojások piros, tojásfestés szokása, tojások díszítése, egész világon, tojásfestés népszokásként, feliratos tojások, díszítést viasszal, keresztény jelképek, minták ismerői, lányok megvásárolták, húsvéti locsolkodáshoz, díszített tojások, minták elrendezése, nálunk leggyakrabban, tojást hosszanti, hosszanti vonalak, művészetet rámázásnak, geometrikus vagy, díszítmények lehetnek, díszített tojás, eljárást tojáshímzésnek, legények minél, tojásokat egyre, tojással való, feléje dobott, látogatók vitték, tyúk először, tojáson átnézve, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 1 db bejegyzés
e év: 38 db bejegyzés
Összes: 8743 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1178
  • e Hét: 3394
  • e Hónap: 5289
  • e Év: 56080
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.