Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 10 
Hasznos fűszerek
  2019-06-06 18:44:11, csütörtök
 
 



Manapság már egyre ismertebb az a tény, hogy vannak hűsítő és melegítő hatású ételek, italok és fűszerek. Mivel tél van és hideg, jó lenne figyelembe venni azokat a melegítő hatású fűszereket is melyekkel könnyebben áttudjuk vészelni ezt az időszakot.

A hagyományos kínai orvoslásban az élelmiszereket különböző csoportokba sorolják aszerint, hogy melegítő vagy hűtő hatást fejtenek ki a testben. Ezek az élelmiszerek a jin vagy a jang energiákat erősítik, ízük pedig erős hatást gyakorolnak a test különböző energiapályáira. Ezeket a hatásokat figyelembe véve a kínai orvoslás a táplálékokat, forró, meleg, semleges, hűsítő és hideg csoportokba osztja.

Vannak olyan fűszerek, amelyek kifejezetten a téli ünnepi időszakra jellemzőek. Melegséget, harmóniát teremtenek lelkünkben, kellemes illatot csempésznek otthonunkba, finom, egyedi ízvilágot adnak ételeinknek, italainknak. Az egészségre gyakorolt hatásukat azonban kevésbé ismerjük, most ezen igyekszünk változtatni.

A fahéj, az édeskömény, az ánizs, a csillagánizs, a szegfűszeg, a kardamom, a csili, a fűszerpaprika, a gyömbér és a fokhagyma csak egy pár azok közül a melegítő hatású fűszerek közül melyek képesek befűteni a testünket. Ezeket a fűszereket az európaiak már hosszú ideje használják a téli ételek elkészítésénél - gondoljunk csak a forralt borra, a mézeskalácsra vagy más téli finomságra.

Ami az innivalókat illeti: az édesköményt, köményt, ánizst, fahéjat, szegfűszeget, gyömbért és kardamomot tartalmazó gyógynövényteák azok amelyek belülről képesek melegíteni szervezetünket, de a melegítő hatás érdekében akár még a forró vizet is ízesíthetjük gyömbérrel és fahéjjal.

Milyen gyógyhatásuk van a melegítő fűszereknek?

Fahéj - a Karácsony illata

A fahéj élénkíti a keringést, emésztést serkentő, nagyon jó görcsoldó hatású, gyulladáscsökkentő tulajdonsága is elismert. A fahéj az emésztőszervekre gyakorolt hatásai mellett a szív- és érrendszerre, valamint a vércukorszintre is jótékonyan hat. Fogyasztása ajánlott magas vérnyomás, hányinger, hasmenés, gyomorhurut esetén, illetve külsőleg ízületi panaszok, reumás fájdalom esetén is alkalmazzák.

A Brit Diabétesz szövetség lapjának októberi száma egy olyan, 12 hetes vizsgálatról számolt be, amelyben igazolták, hogy napi két gramm fahéj jelentősen csökkenti a vércukorszintet és a vérnyomást. A londoni Imperial College kutatói abból a korábbi eredményből indultak ki, mely szerint hogy napi fél teáskanál fahéj a II. típusú cukorbetegeknél jelentősen csökkenti a vércukorszintet, a triglicerid-szintet, az LDL (káros koleszterin) és a teljes koleszterin szintjét. Ezután megállapították, hogy két hónapig napi 2 g fahéj elfogyasztása jelentősen csökkenti a rosszul kontrollált II. típusú cukorbetegek HbA1c szintjét és magas vérnyomását. Ezért a fahéj étrend-kiegészítőként fogyasztása egy újabb lehetőség a vércukorszint és a vérnyomás szabályozására - természetesen a gyógyszeres kezelés mellett.

Figyelem! A fahéj bizonyos összetevői nagy mennyiségben mérgezőek, ugyanis az őrölt fahéjban található olajok (eugenol, kumarin) irritálhatják a száj, a gyomor és a belek nyálkahártyáját vagy vérzékenységet okozhatnak. Így tehát a fahéj gyógyászati alkalmazása csak olyan speciális készítményekben engedélyezett, amelyekből ezeket az összetevőket már kivonták.

Kardamom, a szív és lélek fűszere

A kardamom a világ egyik legrégibb és legmegbecsültebb fűszere. Nem véletlenül nevezik a fűszerek királynőjének. Már ősidők óta használják nemcsak gasztronómiai, de gyógyítási céllal is. Hatásait tekintve a kardamom görcsoldó, antiszeptikus, gyulladáscsökkentő, fájdalom- illetve vérzéscsillapító és vértisztító. A fűszer emésztést serkentő hatását érdemes leginkább kiemelni, de afrodiziákumnak is ajánlják.

Illóolajat, egyéb olajat, keményítőt, cukrot tartalmaz. Illóolajai közül az eukaliptol, a kámfor és a limonén érdemel külön említést. A citrusfélék héjában, a cseresznyében, a zellerben és az ánizskaporban is megtalálható limonénről azt érdemes tudni, hogy serkenti a szervezetben egy olyan enzim beépülését, amely antioxidáns, méregtelenítő és daganatmegelőző hatással is bír.

Elsősorban az emésztést, a gyomor-bél traktus működését segíti, enyhíti a puffadást. Gyomortáji fájdalmak esetén görcsoldó, nyugtató hatást fejt ki, ezzel csillapítva a tüneteket. Gyomorproblémák esetén a kardamom fogyasztása tea formájában ajánlott, ezenkívül a kellemetlen szagú lehelet ellen is segítséget nyújt, amennyiben a kardamommagvakat egészben fogyasztjuk, és alaposan megrágjuk.. Alkalmazhatjuk még fejfájás ellen, serkenti a szívizmok működését, tonizáló hatása miatt a kozmetikai iparban is használják, az arab országokban pedig a kardamomot nagyon jó afrodiziákumnak tartják számon , valamint idegnyugtató és hangulatjavító.

"A szív fűszere", erre utal a fűszer nevének (cardamomum) eredete is, amely a görög kardia (=szív) és az amomum (=fűszer) szavakból tevődik össze. Testünk motorjának, lelkünk lakóhelyének védelmezője emésztő- és légzőszervi problémákat, női bajokat, illetve húzódásokat és izomgörcsöket is orvosol. Illóolaját pedig masszírozásra is használhatjuk.

Gyomorerősítő, szélhajtó gyógytea

Hozzávalók: kardamom mag, borsmenta levél, macskagyökér, kamilla

Elkészítés: A növények keverékéből tegyünk két evőkanálnyit fél liter forrásban lévő vízbe, majd főzzük két-három percig. Naponta igyunk meg egy csészényit!

Egy másik recept szerint pedig forraljunk fel vizet, majd ezt öntsük 2-3 teáskanálnyi kardamommagra. Öt perc állást követően szűrjük le, a magvakat vegyük ki, és igyuk meg. Ea a tea főzet serkenti a szívizmok működését és csillapítja a köhögést is.

Figyelem! Epekő esetén nem javasolt a fogyasztása, mivel epekőrohamot idézhet elő, valamint heveny gyulladásokkal járó állapotokban, infarktus közeli állapotokban, vérzések, fekélyek esetén is kerülendő.

Csillagánizs - sikimisav-tartalmának köszönhetően az influenza hatékony ellenszere.

A hagyományos kínai orvoslásban több ezer éve használják gyógynövényként a csillagánizst: fűszerként, afrodiziákumként vagy gyógytea formájában - többek között méregtelenítés céljából is.

A hagyományos kínai orvoslás elsősorban reumatikus fájdalmak enyhítésére ajánlja, görcsoldó hatása miatt. Szélhajtó, ízjavító hatása miatt gyomorerősítő, étvágyjavító teakeverékek, fogkrémek és szájvizek alkotórésze. Teáját alhasi fájdalmak, bélpanaszok esetén ajánlják, olaját pedig köptető hatása miatt köhögéscsillapító készítményekben alkalmazzák.

A kínai orvoslás a megelőzésre is kiemelt hangsúlyt fektet, ezért az influenza elleni védekezés során is előnyben részesíti a természetes gyógynövényeket és ezek között kiemelt helyen ajánlja a csillagánizs fogyasztását elsősorban az immunrendszer megerősítése érdekében.

Acsillagánizsbol kivont sikiminsav, a tamiflu nevű influenza elleni antivirális gyógyszer hatóanyagát képezi. Influenzajárványok és pánik esetén többszörösére emelkedik a tamiflu értékesítése. Érdekesség, hogy 2005-ben időszakos hiány mutatkozott a csillagánizsból, mert belőle állították elő az akkor kitört influenzajárvány elleni gyógyszert.

A csillagánizs szervezetre gyakorolt jótékony hatásának köszönhetően az éves termés 90%-át egy svájci gyógyszergyártó cég használja fel, gyógyszeralapanyagként.

Szegfűszeg - az egyik legjobb baktériumölő és gyulladásgátló fűszer

A szegfűszegfa még ki nem nyílt virágát használják gyógyászati célokra, amely illóolajat (eugenolt, eugenilacetátot), flavonoidokat és galluszsavat tartalmaz. Az illóolaja antibakteriális és gyenge érzéstelenítő hatású. Emellett a népi gyógyászatban a férfiasság erősítésére is alkalmazzák...

A szegfűszeg, illetve a belőle nyert olaj fertőtlenítő hatású, csaknem 25% illóolajat tartalmaz, jórészt eugenolt, amely a szegfűszegolaj aromaanyaga. Emellett találhatók benne vérkeringést javító flavonoidok és gyulladáscsökkentő cserzőanyagok. Serkenti az étvágyat és az emésztést, jó hatással van a gyomorra, vértisztító, enyhíti a fájdalmakat és megnyugtat. Segít továbbá fogfájás és a szájüreg nyálkahártyájának gyulladásai esetén. Használják hidegérzettel társuló vérkeringési zavarok kezelésére, valamint bőrirritáció ellen is. Enyhe fájdalomcsillapító, a német kolostorokban például ízületi fájdalmak csillapítására használták, gombaölő, daganatellenes hatású, rovarcsípések esetén a viszketést is csillapíthatja, természettudósok szerint pedig a férfiak számára az erekciót elősegítő, a húgyutak működését szabályozó szerepe lehet a legfontosabb.

A szegfűszegolaj megtalálható nagyon sok szájvízben és fogkrémben. A sajtolással vagy desztillálással nyert olaj mely eugenolt tartalmaz, erőteljes fertőtlenítő, valamint helyi érzéstelenítő és élénkítő hatású. Ezért a fogászatban a foggyökércsatornák fertőtlenítésére, valamint a gyulladások esetén helyi érzéstelenítő szerként használják.

Szegfűszeg olajat könnyedén készíthetünk otthon is. ⅛ csésze egész szegfűszeget öntsünk fel jó minőségű növényi olajjal, hagyjuk állni 24 órán keresztül, majd szűrjük le, és kész is az olaj.

A szegfűszeg tea elkészítéséhez szükségünk lesz egy teáskanál egész szegfűszeghez. Ezt forrázzuk le egy csupor vízzel, hagyjuk állni tíz percig, majd fogyasszuk.

Szájvíz készítéséhez 3 cseppjét 1 teáskanál 70%-os alkohollal összerázzuk és utána 2 dl langyos vízbe elkeverni.

Figyelem! Terhes és szoptatós kismamáknak, gyerekeknek nem ajánlatos a szegfűszeg fogyasztása! Arra is vigyázzunk, hogy műtétetek előtt ne fogyasszuk, mivel eugenol tartalma miatt lassítja a véralvadást.

Gyömbér - a keleti konyha gyakran használt, kedvelt fűszere.

A gyömbér gazdag forrása az A-, C-, E- és B-komplex vitaminoknak, ezenkívül sok magnéziumot, foszfort, káliumot, szilíciumot, nátriumot, vasat, cinket, kalciumot és béta-karotint tartalmaz.

Kifejezetten ajánlott:

- Nátha, megfázás esetén. Illóolaja gyorsítja a sebek és zúzódások gyógyulását, a kínai orvosok szerint jó fogfájás, malária, hidegrázás, orrdugulás, orr- és homloküreg-gyulladás, hasmenés, vérhas, köhögés ellen is.

- Immunerősítő. A gyömbér felturbózza az immunrendszert és melegítő, izzasztó hatása miatt is természetes gyógyszerként használják megfázás és influenza kezelésére.

- Vérkeringést serkentő tulajdonsággal rendelkezik - jó hatással van a visszerekre

- A friss gyömbérből készült tea átmelegíti az egész testet

- Hatásos mint növényi véralvadásgátló - segít a koleszterinszint és a magas vérnyomás csökkentésében, valamint a szívinfarktust kiváltó belső vérrögképződés megelőzésében

- Csökkenti a hányingert és segíthet az utazási betegség megelőzésében, ezek mellett használják még egyéb emésztőrendszeri panaszok enyhítésére is, pl. hasi görcsök vagy puffadás ellen. Egyes egyénekben túlérzékenységi reakciót válthat ki, számukra a használata ellenjavallt, illetve gyermekek számára sem ajánlott. A gyógynövényüzletek és patikák kapszula formájában árusítják a gyömbér kivonatot; hányinger megelőzésére ezeket az utazás előtt 1-2 órával kell bevenni.

- A gyömbér csökkentheti a vércukorszintet és növelheti az inzulin és a cukorbetegség kezelésében használt más orvosságok hatékonyságát. A szakértők ajánlata: fogyasszunk minden reggel felkelés után egy evőkanál gyömbérlevet egy pohár vízbe keverve a vércukorszntünk szabályozására! Az emésztés javítása érdekében néha együnk egy kis gyömbért egy-egy nagyobb fogás után! A gyömbér pozitívan hat a szervezetre és hamar elmulasztja a gyomorrontás tüneteit is. Ha pedig gyomorégést érez, igyon gyömbérteát napi több alkalommal az azonnali megkönnyebbülésért!

- A gyömbér az egyik legkiválóbb természetes görcsoldó és fájdalomcsillapító -nagyon jó reuma, csúz, izomgörcsök kezelésére. Főleg a hát alsó szakaszán hatásos.

- Nagyon jó memóriajavító,

- A gyömbér az időskori boldogság biztosítéka - fokozza a szexuális képességeket. Afrikában a férfiak körében mint afrodiziákum terjedt el, de egy régi indiai recept szerint is hatékony, ha reszelt levét mézzel és reszelt főtt tojással elkeverjük: kiváló gyógyszer impotencia ellen.

- A gyömbér a petefészekrák, a végbélrák, több más ráktípus, így a tüdő-, mell-, bőr-, prosztata- és hasnyálmirigyrák kezelésében is hasznos lehet.

A gyömbérolajat gyakran alkalmazzák:

- emésztési problémák és émelygés esetén ( terhességi hányinger, tengeribetegség, vagy másnaposság)

- Megfázásos és influenzás, különösen felső légúti tünetek, reumatikus fájdalmak enyhítésére.

- Külsőleg a bőrre alkalmazva segít az ütések, zúzódások nyomának eltüntetésében.

Édeskömény - az éhségcsillapító fűszernövény

Az édeskömény, gyakori kiegészítője a böjti időszakoknak, mivel csökkenti az étvágyat, ezáltal segítve hogy kevesebb ételt vegyünk magunkhoz. Mivel igen alacsony a kalóriatartalma, remekül illik a fogyókúrás ételek elkészítéséhez is. Az ízt, illatot és a gyógyhatást a növényben található két illóolajnak, az anetolnak és a fenchonnak köszönhetjük. Az anetol megtalálható pl. az ánizsban is, a fenchol íze ezzel szemben keserű és kámforszerű. Illóolajon kívül tartalmaz még zsíros olajat, fehérjét és cukrot is. Jó C-vitamin, A és B-vitamin, folsav, kalcium, kálium, magnézium, mangán, cink forrás - gazdag vasban és rosttartalma is magas.

- Serkenti az emésztést és megszünteti a gyomorfájdalmakat, valamint a reflux tüneteinek kezelésére is alkalmazható. Hasfájós kisbabák esetében adjunk egy csipet édesköményből készült teát, amely segíti a görcsök feloldását.

- Görcsoldó hatása révén megkönnyebbülést hoz a menstruációs időszakokban, hormonaktivitású hatása szabályozza a rendszertelen menstruációt, Tisztítja a vesét, májat - azaz méregtelenítő hatású

- Az édeskömény gumónak magas a káliumtartalma, amely fontos szerepet játszik a magas vérnyomás csökkentésében és a szívroham megelőzésében is.

- C-vitamin tartalma miatt kiváló immunerősítő, valamint antibakteriális hatású.

- Legújabb kutatások bebizonyították hogy anetoltartalma nem csak gyulladásgátló hatással bír, hanem megakadályozza a bélrák kialakulását is.

- Az édeskömény csökkenti a köhögési rohamokat ( köptető hatása van), segít az ún. száraz köhögésnél, valamint csökkenti az asztma és a megfázás tüneteit is.

- Az indiai népgyógyászatban látás-javítóként alkalmazzák a magot (nyersen alaposon át kell rágcsálni). Továbbá étkezés után is rágcsálják, amely serkenti az emésztést és illatosítja a szájat.

- A növény leveleit leforrázva, és annak gőze fölé hajolva csillapíthatjuk az asztmát, valamint a hörghurutot.

- Teája fogyasztásával a bélférgek és a baktériumok is távol tarthatók.

- Mivel íze hasonlít a mentoléra és az ánizséra, könnyedén eltünteti a rossz szájszag okozta kellemetlenségeket, és friss leheletet biztosít.

Édeskömény gyógytea készítése

1 tk magot 3 dl vízben 15 percig főzünk, majd lehűtjük.

1 tk magot törjünk össze egy mozsártörőben, majd 3 dl forró vízzel öntsük le. 5 perc áztatás után szűrjük le, majd igyuk meg melegen.

Az édeskömény tea nagyon jó gyógyír viszkető, száraz bőrre is, vagy pakolásként begyulladt, vörös szemekre. Méregtelenítés alatt különösen fontos szerepet játszik.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Cayenne-i bors - a bors nevű csípős paprika áldásos hatásai
  2019-06-06 14:47:13, csütörtök
 
 



A maják úgy tartották, hogy a csípős paprika megszünteti a hasmenést, a görcsöket, illetve a fogíny megbetegedéseit. Az aztékok átpasszírozták, és a paprikapéppel borogatták fájó, meghúzódott izmaikat, törött csontjaikat.

Sok természetgyógyász dícséri a cayenne borsot, sokrétű áldásos hatásai miatt. Például egy híres gyógynövényszakértő, Dr. Richard Shulze, a következőt állította róla: “Ha mindent meg akarsz tanulni egy gyógynövényről, az a cayenne bors legyen. Ez az egyik leghatékonyabb növény." Tény, hogy ez az állítás nem áll nagyon messze a valóságtól, hiszen évezredek óta használják szerte a világon különböző fajtáit úgy a gasztronómia területén, mint a gyógyászatban is. De lássuk csak igazából mire hat ez a hazainál jóval erősebb csípőspaprika fajta?

Mi is valójában a cayenne bors és mit tartalmaz?

Már az elején jó ha letisztázzuk, hogy ez a bors nem bors, hanem egy chilipaprika fajta, amiből csípős ízű, durva paprika őrlemény készül. Közép-Amerikából, a chili paprika őshazájából származik, az azték és maja civilizációk már több ezer éve ismerték és használták gyógyítás céljából.

A paprikában megtalálható fontosabb hatóanyagok: A-vitamin provitaminjai, az alfa- és béta-karotin, valamint a kriptoxantin és a P-vitamin. Többféle bioflavont tartalmaz, melyek a rákos megbetegedések megelőzését szolgálják. Jelentős C-vitamin forrás, hiszen fajtától függően 100 gramm nyers paprikában akár 70-250 mg C-vitamin is található. A zöld színű fajták több C-vitamint tartalmaznak, mint a világossárga és a fehér termésszínű fajták. Az apróbb bogyójú fajtákban is több C-vitamin van, mint a húsos, nagy bogyójúakban. Csípősségét a kapszaicin nevű alkaloid okozza. A paprika színét adó festékek kémiai összetételük alapján a karotinoidokhoz tartoznak. Ezek közül jellemző színanyagok a: kapszantin, kapszorubin, provitamin hatású színanyagok, valamint: kriptoxantin, béta-karotin, zeaxantin, lutein. A paprika tartalmaz még illóolajat, 3-5 százaléknyi szénhidrátot, 1,2 százaléknyi fehérjét, 0,3 százaléknyi lipidet is. A kínai gyógyászat a cayenne-i borsot a forró hatást kiváltó növények közé sorolja be és jó tudni még azt is hogy minél csípősebb a chilipaprika, annál több kapszaicin van benne.

Mire jó a cayenne-i bors?

- Élénkítő és gyógyító hatást gyakorol a szívre és az erekre. Rendszeres fogyasztása karbantartja a szivet és érrendszert, általa az artériák, vénák, kapillárisok visszanyerik fiatalos rugalmasságukat.

- Szabályozza a vér áramlását, kiegyenlíti és normalizálja a vérnyomást.

- Csökkenti a koleszterin és triglicerid szintet.

- A Cayenne bors javítja az emésztést,

- A cayenne bors értágító és vérkeringésfokozó hatása miatt melegséget állít elő a testben, ezáltal lázcsökkentő hatással bír, jó izzasztó, stimulálja a bélmozgást és segíti a tápanyagok felszívódását, kezeli a hasmenést, gyomorbajt, puffadást. Néhány orvos véleménye szerint a kapszaicin védelmet biztosít a gyomorfekély, illetve a patkóbélfekély kialakulása ellen is.

- Energia növelő hatása miatt kezeli a gyengeséget és kimerültséget.

- Magas C Vitamin tartalma miatt erősíti az immunrendszert, stimulálja az anyagcsere folyamatokat.

- Gyulladáscsökkentő és gombaölő hatása miatt kiváló természetes gyógyszer mandulagyulladás, torokgyulladás, hörghurut és köhögés rohamok esetében is - ha cayenne-i bors teával gargarizálunk. Megfázásra és láz enyhítésre is hatásos.

- Női problémákra, menstruációs panaszokra, görcsökre, méhfájdalomra is ajánlják görcsoldó hatása miatt.

- Fogyókúrázók is bátran használhatják mivel gyorsítja a vérkeringést, az anyagcserét és a felszívódást, de jól használható anorexia ellen is.

- Hatásos tengeribetegségre és használható hányás ellen is

- Allergia ellen

- Gyógyír az ízületekre, izomgörcsök enyhítésére, valamint reuma és gyulladások esetében is.

- Segít a sebgyógyulásban, csökkenti a hegesedés időtartamát, kezeli az aranyeret,

- Könnyít a fogfájáson, védi a fogakat a szuvasodástól

- Görcsoldó és vizelethajtó hatása miatt, jó a veséknek,

- Övsömör, műtét utáni lábadozás vagy cukorbaj okozta idegkárosodás keltette fájdalmak enyhítésére is alkalmas.

- A cayenne-i borsból készült tea enyhíti a megfázás és influenza tüneteit.

-

A kapszaicin tartalmú kenőcsök, illetve tapaszok áldásos hatást fejtenek ki a fájó hátra, csillapítják a reumatoid artritises (reumás ízületi gyulladás) és a szenzoros neuropátiás panaszokat (az érzékelő idegek betegsége) és a diabetes mellitus gyakori kísérő jelenségét.

A kapszaicin tartalmú folyadékkészítmények enyhítik a megfázás és az influenza tüneteit. Sokak tapasztalták már, hogy fejfájásuk, migrénjük nyom nélkül eltűnik, ha kapszaicines orrsprayt használnak. A kemoterápiával kezelt rákbetegek érzékeny szájnyálkahártyája gyakran begyullad, számukra a kapszaicines bonbonok szopogatását javasolják.

Mindemellett a kapszaicin megvédi az örökítő anyagot (a DNS-t) sok karcinogén (rákkeltő) vegyület károsító hatásával szemben.

Recept gargarizálásra

Tegyünk csipetnyi paprikát 25 ml citromléhez, hígítsuk fel meleg vízzel, tegyünk hozzá mézet és ezzel gargalizáljunk.

Tea főzet készítése: Elkészítése: Egy pohár tisztított forró vízben oldjuk fel a cayenne borsot. Ihatjuk így tisztán, de ízesíthetjük még mézzel és citrommal is.

Akinek érzékeny a gyomra a csípős ételekre, az teheti paradicsomlébe vagy sárgarépalébe is, illetve ne fogyassza éhgyomorra. Legjobb, ha jó sok zöldséget eszik, mielőtt fogyasztja.

Por-Ételekhez használják, ezenfelül a por leforrázható, folyadékhoz adható, vagy kenőcs készíthető belőle.

Olajforrázat-Az olajat meleg masszázsként ízületi és izomfájdalmakra

Tabletta-Hosszú időn át szedhetők, különösen a vérkeringés javítására
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Gyógyborok
  2019-06-06 14:40:38, csütörtök
 
 



Borókabogyóbor - vizelethajtó és só ürítő
60db. bogyót leforrázunk 1 liter borral, 3 napig áztatjuk, majd leszűrjük. Reggelenként étkezés előtt egy kis pohárkával fogyasztunk belőle (ha nem kell utána kocsival menjünk valahova). Vizelethajtó és só ürítő hatása van.

Levendulabor - étvágyjavító és nyugtató hatású
15-30gr. levendulavirágot 15 napig 1 liter vörösborban áztatjuk. 1-2 pohárkával fogyasztva főétkezés előtt étvágyjavító és nyugtató hatású.

Diólevélbor - vértisztító és étvágyjavító hatású
100 gr. diólevelet 1 liter vörösborban 3 napig áztatunk, utána leszűrjük, és 30 dkg cukorral ízesítjük. Jellegzetes kesernyés ízű, vértisztító és étvágyjavító hatású.

Homoktövisbor - C Vitaminban gazdag, hashajtó és vizelethajtó hatású
10 liter felforralt, lehűtött vizhez 40 dkg szárított termést, 3 kg. cukrot, és 30-40gr. sörélesztőt adunk, 15-20 napig erjesztjük. A felszínén összegyűlt olajos, sűrű réteget leszedjük, és ismét külön felhasználjuk, mivel nagyon értékes hatóanyagot tartalmaz (pl. Mézzel keverjük össze). A kierjedt levet dugaszoljuk és étkezés előtt 1-2 pohárkával fogyasszunk belőle. Gazdag C Vitaminban, emellett hashajtó és vizelethajtó hatású.

Articsókabor - Fokozza az epeműködést, csökkenti az érelmeszesedést, és erősítő hatású.
40 gr. levelet 8 napig 1 liter borban áztatunk. Fokozza az epeműködést, csökkenti az érelmeszesedést és erősítő hatású.

Citromfűbor - ideg és szívnyugtató, emésztést serkentő
50gr. citromfüvet 1 liter fehérborban 2 napon át áztatunk. Ideg és szívnyugtató, emésztést serkentő, idegerősítő hatású.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Propolisz és készítése
  2019-06-06 14:11:47, csütörtök
 
 



A propolisz - vagy más néven méhszurok - a méhek építőanyaga. A kaptár építése, tömítése, fertőtlenítése során van meghatározó szerepe, mert nagyon hatékonyan irtja a baktériumokat és vírusokat.

A begyűjtött gyantát a méhek az emésztőfolyadékukkal keverik össze, így alakul ki a méhszurok. A propolisz olyan enzimeket tartalmaz, amelyek képesek a gyógyhatású anyagokat kioldani a növényi gyantából.

A propolisz hatóanyagai a flavonoidok, a szerves savak és az illóolajok. A virágok pollenjéből a méhrajok 50 kg-ot gyűjtenek össze évente, ez körülbelül a hatóanyag tartalmának 5 %-át jelenti.

A propolisz általános hatása: vérnyomásra csökkentő hatással bíró, vírus-, baktérium- és gombaölő, görcsoldó és fájdalomcsillapító, gyulladásgátló, vizelethajtó, epehajtó, immunrendszert erősítő, regeneráló, fekélyesedést gátló, antioxidáns, citosztatikus (daganatellenes).

Propolisz szirup készítése:

Hozzávalók: 50gr. propolisz, 200ml víz, 50gr. méz

Elkészítés: A gondosan megtisztított méhszurkot vízben, fedő alatt lassú tűzön addig fözzük, míg a leve felére csökken. Még melegen gézen átszűrjük, hozzáadjuk a mézet, alaposan elkeverjük és üvegbe töltjük. Hideg helyen tároljuk.

Gyógyhatás: Baktériumölő, megakadályozza a mikróbák szaporodását, enyhén antibiotikus, fertőtlenítő szer, köhogéscsillapító, gyógyítja a gége és hörghurutot.

Propoliszolaj készítése:

Hozzávalók: 50gr. propolisz, 200 ml hidegen sajtolt oliva olaj

Elkészítése: A méhszurkot felaprózva beletesszük egy jó minőségű olajba. Vizgőzön főzzük addig, ameddig a darabkák feloldódnak benne, gézen átszűrjük, majd kihűtjük és csavaros tetejű üvegbe tesszük.

Gyógyhatása: Viszérfekélyre, égésre, fagyásra, nehezen gyógyuló sebek kezelésére.
Forrás : Link

Megjegyzés : CzI
Ezen kívül igen sok gyógyhatása van pl erős fogfájásnál a fogínyt bekenhetjük vele azonnali fájdalomcsillapító hatású, amíg a fogorvos fogad - stb. Jó dolgokat olvashatunk még a következőnél : Link
 
 
0 komment , kategória:  Gyógyító táplálékok  
Rozs - az izomerőt fokozó gabona
  2019-06-06 13:55:05, csütörtök
 
 



Jelentőségében a kenyérgabonák sorában a rozs mindjárt a búza után következik. Igaz, hogy hosszú ideig igencsak megvetéssel tekintettek rá Európa-szerte, de mára egyértelműen az egészségtudatos táplálkozás meghatározó kenyérgabonája lett.

A rozs egy univerzális gabonaféle. Jelenleg is az egyik fontos gabona a kenyériparban, mivel lisztjéből jó minőségű kenyér süthető. Búzával keverten dolgozzák fel leginkább. A rozskenyerek rozs tartalma 60% feletti kell, hogy legyen. Jellegzetes barna színt kölcsönöz a kenyérnek és kissé savanykás íze szintén jellegzetes.

Mit tartalmaz?

A rozsban számos ásványi anyag megtalálható, többek között: nitrogén, kálium, kálcium, magnézium, vas, mangán (50gr Mg, 70%-át jeleni a napi megadott mennyiségnek), cink, foszfor, szelén, réz, kazein, A, B (B1, B3), E, K Vitaminok, foszfor, fehérjék (kevesebb mint a búzában), lassan felszívódó cukrok, keményítő, szerves só és nem utolsó sorban sok rost (50gr. = 33% a napi megadott mennyiségnek), lizin tartalma pedig nagyobb a búzáénál. A rostokban gazdag, rozsból őrölt liszt kevesebb zsírt és több ásványi anyagot tartalmaz, mint más kenyérgabona. A glutént formáló fehérjék aránya 46% a rozsban. A búza és rozs keresztezésének a terméke a Tritikale. Fehérjetartalma 14-18% között ingadozik. A rozs egy melegítő gabona.

Mire jó?

- Nagyon sok természetgyógyász úgy véli, hogy a rozs tulajdonképpen egy energia növelő táplálék, mely növeli az izomtónust, táplálja és élénkíti a szervezetet.

- Gyakori fogyasztása kedvezően befolyásolja az anyagcserét és csökkenti a koleszterin szintet

- A rozslisztből készült termékek fogyasztásával megelőzhető a székrekedés és enyhítik az aranyares panaszokat

- Huzamosabb fogyasztása, serkenti a vérkeringést, tisztítja az érfalakat, méregteleníti a szervezetet

- A rozskenyér fogyasztásával számos betegséget megtudunk előzni: máj, végbélrák, érelmeszesedés, magas vérnyomás, szív és érrenszeri megbetegedések,

- A rozskenyér fogyasztása kimondottan ajánlott azok számára akik űlő munkát végeznek, mert megelőzi és gyógyítja a székrekedést

- Szklerozisz Multiplex betegségben szenvedő betegeknek kimondottan ajánlottak a rozsból készűlt termékek

- Jó hatással van fogyókúrázók, diétázókra egyaránt, ők is nyugodtan fogyaszthatják a rozsból készűlt termékeket

- Megelőzi a cukorbetegség kialakulását

- Fogyasztása nagyon jó hatással van a női hormon háztartására, főleg a változókor ideje alatt. Csökkenti a mell és petefészek rák esélyének a kialakulását.

- Asztmában, csökkenti az asztmás rohamok gyakoriságát.

Figyelem! Glutén érzékeny személyek ne fogyasszák a rozsból készült termékeket, mert glutént tartalmaz és ezeknél a személyeknél allergiát válthat ki.

Recept:

A teljes rozsszemeket kiválogatva, megmosva, éjszakára beáztatva, majd csipetnyi tengeri sóval 1:2 arányban megfőzhető. Önmagában is fogyasztható, zöldségekkel egytálételként is rakhatjuk az asztalra, de levesbetétként is nagyon ízletes. Ledarálva készülhet belőle krokett is. A rozs pehely formájában is kapható, amiből kását készíthetünk.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Fokhagyma - az ősi természetes antibiotikum
  2019-06-06 13:50:40, csütörtök
 
 



A fokhagymát több mint 4000 éve használja az orvostudomány. Háborúkban bátorságot, egyébként pedig egészséget és nagy nemzőképességet kölcsönöz azoknak, akik rendszeresen nagy mennyiségben fogyasztják.

Növénytani neve, az Allium sativa bizonyítja, hogy ez a növény is a liliomfélék családjába tartozó hagymafélék egyik tagja, ugyanúgy, mint legközelebbi rokonai: a vöröshagyma (Allium cepa), a póréhagyma (Allium porrum), a medvehagyma (Allium ursinum), a mogyoróhagyma (Allium ascaIonium) és a metélőhagyma (Allium schoenoprasum).

Mit tartalmaz a fokhagyma?

A fokhagyma továbbá nagy mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat, pl. kovasavat, káliumot, magnéziumot, kalciumot, foszfort, jódot és vasat, valamint nyomelemeket, mint a cink, mangán és szelén, ezenkívűl C-vitamint (csak a friss fokhagyma), provitamin A-t, B1 és B2-vitamint, nikotinsavamidot (= niazin vagy PP-vitamin). A tokokinin, amely a nemi hormonokhoz hasonló szerkezetű anyag, az oka, hogy a fokhagymát évezredek óta afrodiziákumként alkalmazzák.

A jellegzetes illatot az allicin nevű anyag hozza létre, amely a szagtalan alliinből jön létre, amikor rágás, vágás vagy nyomás hatására az alliináz enzim azt felbontja. Az ép fokhagyma szinte teljesen szagtalan, mivel az alliin és az alliináz a fokhagymagerezdekben nem érintkezik egymással. Ha fokhagymakapszulát fogyasztunk, amely csak a gyomorban oldódik fel, akkor ezzel elkerülhetjük a szag kialakulását. Az értékes készítmények ugyanolyan hatékonyak, mint maga a friss fokhagyma, de a megfelelő dózis elérése jelentős többletköltséggel jár.

A fokhagyma gyógyhatásai

- A fokhagyma fitinsavat tartalmaz, amely ásványi anyagokat köt meg, de átalakulhat inozittá is, amely egy, a vitaminokhoz hasonló növekedést serkentő anyag, amely nagyon fontos szerepet játszik a hajnövekedésben és az egészséges bőr kialakulásában.

- A fokhagyma-alkaloidoknak inzulinhoz hasonló, és ezáltal vércukorszint-csökkentő tulajdonságai is vannak, így a fokhagyma kiváló kiegészítő terápia lehet cukorbetegségben.

- A fokhagyma ezenkívűl szabályozza a vérnyomást, csökkenti az artériák meszesedésének veszélyét, megelőzi a trombózis kialakulását,

- Erősíti az immunrendszert, a baktériumok és vírusok mellett más paraziták ellen is hatékony, és csökkenti a koleszterinszintet is.

- A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a fokhagyma, főleg idősebb embereknél, rugalmasabbá teszi az ereket. Tehát soha nem késő elkezdeni a fokhagymaevést.

- A fokhagymát ezenkívűl számos gyógynövénykutató és természetgyógyász a rákmegelőzés hatékony eszközének tartja. Vannak komoly vizsgálatok, amelyek alátámasztják, hogy olyan országokban vagy országrészekben, ahol az emberek gyakran fogyasztanak nagy mennyiségű fokhagymát, sokkal kevesebb a rákos megbetegedések száma, mint másutt.

- A fokhagyma erősíti az emésztőrendszerben található mirigyeket, és gyógyító hatása van a bél nyálkahártyájára. Ezáltal a nyálkahártya magától képes a természetes bélflóráját felépíteni. A fokhagyma kiváló gyógyszere a bélpanaszoknak, hatékony puffadás, hasmenés és bélgörcsök esetén. Nagyon jó hatása van krónikus és akut hasmenés esetén, még akkor is, ha ez véres nyálkás széklettel párosul.

- A fokhagyma a Helicobacter pylorix. is megtámadja, amely a gyomorfekély és újabb kutatások szerint a gyomorrák kialakulásáért is felelős baktérium.

- A fokhagyma elősegíti az epe termelését és kiválasztását, valamint a tápanyagok lebontásában és megemésztésében is segédkezik. Gátolja a gázképződéssel járó rothadási és erjedési folyamatokat.

- A népi gyógyászatban a fokhagymát bronchitis ellen is használják. A légcsövek görcsét oldja, és ezzel elősegíti a köhögés felszakadását, és a baktériumokat megsemmisíti.

- A fokhagymában található kénvegyületek képesek arra, hogy a nehézfémekkel, például higannyal, ólommal és kadmiummal ártalmatlan vegyületeket képezzenek, amelyeket a szervezet viszonylag könnyen ki tud választani.

Ha megelőzésre és egészségmegőrzésre használjuk a fokhagymát, akkor fontos, hogy rendszeresen alkalmazzuk.

2-3 gerezd naponta a megfelelő dózis. Hasmenés kezelésére fogyasszunk el 5-10 gerezdet egész napra elosztva. Ajánlatos egész napra elosztva fogyasztani a fokhagymát, mert a benne található illóolajok az érzékeny gyomrot irritálják, ha egyszerre túl magas dózisban alkalmazzuk. A fokhagymatablettát a gyártó utasítása szerint kell szedni, az otthon készített fokhagymatinktúrából pedig napi 2-3-szor 15 cseppet adagoljunk.

Figyelem!

A fokhagyma antibiotikus tulajdonságai melegítés hatására csökkennek, de nem teljesen tűnnek el. Nem szabad azonban a fokhagymát túlságosan felmelegíteni, mert keserű lesz, és az ételek átveszik ezt az ízt. Ezért a főzés vagy sütés végén adjuk hozzá az ételhez.

Fokhagymatinktúra elkészítése

A fokhagymatinktúrához mindössze 400g hámozott fokhagymagerezdre és 1 liter, lehetőleg magas alkoholtartalmú, tiszta tömény szeszre van szükség, ami lehet például szilva pálinka vagy vodka. A fokhagymát fokhagymanyomóval törjük össze, és az alkoholban jól lezárva két hétig hűvös, sötét helyen hagyjuk állni. Utána puha pamutkendőn vagy kávészűrőn öntsük át, és még egy hétig hagyjuk állni.

Az adagolást érdemes hullámzó dózisban végezni: a tinktúrát naponta háromszor kell alkalmazni: reggel, délben, este. Minden bevételnél egy cseppel növeljük a mennyiséget, míg a hetedik napon délben elérjük a 20 cseppet. Ezután újra csökkentsük a cseppszámot folyamatosan egy-egy cseppel. 5 csepptől újra kezdjük el emelni húszig és így tovább. Ezzel elérhetjük, hogy a szervezet nem szokik hozzá a folyamatos, azonos nagyságú ingerhez, és megakadályozhatjuk a túlérzékenység kialakulását. A jobb elviselhetőség érdekében használhatunk háromszor 15 cseppet több héten keresztül.

Friss fokhagyma külsőleges felhasználásra

Kisebb sebek, rovarcsípések vagy bőrgombásodás kezelésére a fokhagyma levét kevés vízzel hígítsuk fel, vagy a következőképpen alkalmazzuk: törjünk össze 5-10 fokhagymagerezdet, és a levéhez adjunk tízszeres mennyiségű 30-40%-os alkoholt. Ez a keverék, ha sötét, hűvös helyen tartjuk, több hónapig eláll.

Szemölcsökre, kelésekre és nehezen múló pattanásokra sebtapasszal közvetlenül ragasszunk fel egy gerezd fokhagymát, és hagyjuk ott több órán keresztül.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Maszat kutyusunk emlékére
  2019-06-06 13:47:17, csütörtök
 
 



Nagyon szerettünk. Kedves Maszatka nagyon hiányzol de találkozunk az örök vadászmezőkön, és tudd, hogy bárhol is vagy a szívem vigyáz Rád !




 
 
0 komment , kategória:  Család  
Gingko Biloba az agy csiszolója
  2019-06-06 13:43:12, csütörtök
 
 



A ginkó jótékony hatással rendelkezik több öregedéssel összefüggő kórképekben, mint az öregkori elbutulás, vérellátási zavar a végtagokban, belső fül betegségei (pl. szédülés). A ginkó agyi teljesítményjavító - memóriára és koncentrációra kifejtett - hatása vitatott.

A ginkó az egyik leghosszabb életű fa: ezer évnél idősebb példányok is ismeretesek. Hatalmas mérete ellenére (törzsének átmérője 5 m, magassága 40 m is lehet) a ginkó az első évtizedekben lassan fejlődik. Csak 30-40 év múlva kezd terebélyesedni. A fa lenyűgöző nagysága, kora és különleges - legyező alakú levelei - mindenütt a világban tiszteletet és csodálatot ébresztett iránta.

Kínában a magját 5000 éve használják a gyógyításban. A levél orvosi felhasználását itt először 1436-ban említik (Lan Mao). A szerző külsőlegesen ajánlja a bőr- és fejsebek illetve szeplők kezelésére. Belsőleg hasmenés ellen javasolja és az ,,agy jótevőjének" nevezi.

A ginkólevél hatásait két fő hatóanyagcsoportnak tulajdonítják: a flavonoidoknak és a terpenoidoknak. A fő flavonoid-összetevő a kvercetin és a kempferol. A terpenoidokat a ginkgolidok (A, B, C és J) és a bilobalidok képviselik. A levélben található még a ginkgolsav is, amelynek allergizáló és toxikus hatásai is lehetnek (ezért nem ajánlott teát főzni belőle!). Ezt az anyagot a levélből készült acetonos-vizes kivonat már nem tartalmazza. A német egészségügyi hatóság jóváhagyott egy flavonoidra és terpenoidokra standardizált (álladó minőségű) kivonatot EGb 761 néven. Ezt használják a kutatók a hatásvizsgálatokhoz.

Milyen hatásai vannak a Gingko Bilóbának?

- Felszabadítja az ún. hírvivő molekulákat (pl. adrenalin, noradrenalin), ezáltal értágító hatást gyakorol (a flavonoidok hatása).

- Szabadgyökfogó (antioxidáns) tulajdonsággal rendelkezik (flavonoidok és terpenoidok hatása).

- Javítja az agyi vérellátást (a ginkgolid B jellemzője).

- Csökkenti az agyi vizenyőt.

Miben segít a Gingko Biloba?

- Öregkori elbutulás (demencia). A ginkót hatásosnak találták enyhe és középsúlyos esetekben. Súlyosabb kórképekben és Alzheimer-kórban hatásossága vitatott. Adag: 150 mg/nap legalább 6 hétig.

- Perifériás artériás vérellátási zavar. Oka lehet érelmeszesedés és érszűkület. Ilyen kórkép pl. az ún. claudicatio intermittens (fájdalmas járászavar). Adag: 120-160 mg/nap legalább 6 hónapig.

- Belső fül megbetegedései: szédülés, fülzúgás, hallásgyengülés. Adag: 120-160 mg/nap 12 hétig.

- Agyi teljesítményjavítás egészséges felnőtteknél.

- A ginkgo biloba javítja a végtagok vérellátását is, ezért jól kezelhető vele az időszakos sántítás, a láb verőerei által okozott fájdalom, az izomgörcs vagy az izomgyengeség is, némelyek szerint érellátás javítása révén a Raynaud-szindróma és egy ritka autoimmun betegség, a scleroderma kezelésében is jó hatású lehet.

- A ginkgo biloba gyorsítja a fejsérüléses esetek felépülését.

- A ginkgo biloba jó hatással van az olyan idegrendszeri zavarokra, mint például a sclerosis multiplex és a cukorbetegséggel járó idegkárosodás.

- A hagyományos kínai orvosolás régóta használja a ginkgobilobát az asztma kezelésére, mivel tágítja a hörgőt és így enyhítheti a légzészavart.

Már nemcsak a nyugati orvoslás, hanem a homeopátia tudománya is felfedezte a ginkgo biloba jótékony hatásait. A ginkgó sokoldalú, immunrendszert erősítő, gyógyító hatását a homeopáthiás gyógykezelésben is felhasználják. A gyógyszerek készítéséhez szükséges "ősoldatot" a friss zöld ginkgó levélből sajtolással állítják elő. Ebből hígítják kellő mértékben a gyógyszert. A ginkgót az agyi érelmeszesedés, a cukorbetegek érelváltozásai és a nikotinizmus következményeinek kezelésére használják. A ginkgó hatásának fokozására aranyat (aurum colloidale) adnak az "ősoldathoz".
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Aloé vera– a virágcserépben lakó háziorvos
  2019-06-06 13:39:02, csütörtök
 
 



Az otthon termesztett Aloe vera kiválóan alkalmazható sérülések vagy égések kezelésére. Ezért nevezik a sivatagi liliomot gyakran "orvos a virágcserépben"-nek.

Az Aloe vera, más néven sivatagi liliom klasszikus példája azoknak a nagyon hatékony gyógynövényeknek, amelyek hatását már régen felismerték, jóval azelőtt, hogy ezt tudományos kutatás is alátámasztotta volna. Rég letűnt hadseregek orvosai használták a sebgyógyulás nélkülözhetetlen elősegítőjeként, de alkalmazták a hagyományos kínai orvoslásban, és az indián gyógyítók is ismerték.

Az Aloe vera hatóanyagai

Eddig több mint 160 különböző hatóanyagot sikerült az Aloe verában azonosítani, amelyek együtt nagyon hatékony gyógyító hatást fejtenek ki az egész szervezetre. Az aloé többek között 13 különböző vitamint, és ugyanennyi ásványi anyagot, 15 enzimet, több aminosavat, amelyek létfontosságú fehérjék építőanyagai, esszenciális zsírsavakat, több mint 10 különböző szacharidot (cukormolekulát), a sebgyógyulást elősegítő szaponinokat, illóolajokat és sok egyéb alkotórészt tartalmaz. Az aloélevél külső hártyája alatt található bőrszövet aloint tartalmaz, mely enyhe hashajtó és hánytató hatással bír - a növénynek ezt a részét a gyógyszergyártás hasznosítja, a gyógyhatású termékekben nem található meg.

Széles körű kutatómunka után néhány évvel ezelőtt sikerült egy olyan hatóanyagot találni, amely nagymértékben hozzájárul az Aloe vera hatásához. Ez az acemannán nevű mukopoliszacharid. Ez az anyag a kötőszövet egyik alap építőeleme. Az emberi szervezet az ehhez a makromolekula-csoporthoz tartozó acemannánt csak a pubertás idejéig tudja önmaga előállítani, utána már az étkezéssel kell a bejutását biztosítani.

Az acemannán aktiválja és erősíti az immunrendszert, aktiválja az interleukin-1 a prosztaglandin-E nevű hírvivő anyagokat, elősegíti, a védekezősejtek, a B- és T-lymphocyták képződését, és növeli a makrofágok és a természetes killersejtek aktivitását. Ezáltal a szervezet általános védelemre tesz szert a kórokozókkal szemben. Az acemannánnak ezenkívül vírusölő, baktériumölő és gombaölő hatása is van, azaz gátolja a vírusokat, baktériumokat és gombákat. Az acemannán a sejtek membránjában halmozódik fel, és megerősíti annak ellenálló képességét. Az Egyesült Államokban jelenleg is folynak klinikai vizsgálatok a nagy dózisú acemannántermékek hatásáról az AIDS és a rák gyógyításában.

Az acemannán más immunstimuláló növényekben, a ginszengben és a szibériai tajgagyökérben is előfordul.

A baktériumok, gombák és vírusok ellen ható antibiotikus tulajdonságai mellett az Aloe vera, a benne található különböző hatóanyagoknak köszönhetően, számos egyéb általános erőnlétet erősítő és gyógyító hatást is kifejt szervezetünkre, amelyekről nem szabad megfeledkeznünk:

• Aktiválja és erősíti a szervezet ellenállóképességét.

• Méregteleníti a szervezetet és vértisztító tulajdonségokkal rendelkezik.

• Az aloé elősegíti a sebgyógyulást, és megelőzi a sebek elfertőződését.

• Sugárkezelések után, az aloé segíti a szövetek gyógyulását és regenerálását

• Az aloé természetes fájdalomcsillapító.

• Az aloé enyhe és könnyen tolerálható tisztálkodó- és testápoló szer.

• Az aloé ellátja a szervezetet értékes ásványi anyagokkal, vitaminokkal és nyomelemekkel.

• Az aloé csökkenti a gyulladást, és hűti a gyulladt felületet.

Az Aloe vera külsőleg és belsőleg is alkalmazható olyan bőrbetegségeknél, mint a psoriasis, neurodermatitis, krónikus ekcémák és acnék. A bőr, a hónaljszőrzet, a kéz vagy a láb körmeinek gombás fertőzését is hatékonyan tudjuk Aloe verával kezelni. Anyagcserezavarok esetén is jusson eszünkbe az Aloe vera! Jótékony hatása van gyomor-, bél- és epepanaszok-ban, de köhögés, hörghurut és a légzőrendszer más betegségeiben is hatékony. Cukorbetegségben, gyomorfekélyben és asztmában is jó eredményeket értek el az aloé itallal.

A levelei levághatók és kinyithatók, ha a gyümölcsének húsát késsel kivágjuk, ezt közvetlenül is rátehetjük a sebre, vagy felhasználhatjuk bőrápolásra, -tisztításra is. A levél húsosabb részének levét ki is facsarhatjuk, és vízzel összekeverhetjük.

Figyelem! Ha ezt a folyadékot meg szeretnénk inni, akkor figyeljünk oda arra, hogy csak a levél belsejében lévő géles részt használjuk fel. A levél zöld hártyája alatt hashajtó anyagok találhatók, amelyek súlyos mellékhatásokat okozhatnak!

Antibiotikus hatása mellett az Aloe vera ápolja és feszesebbé teszi a bőrt, kifejezett hidratáló hatása van.

Az aloégélt vagy -sprayt közvetlenül a sebre vagy a gombás területre is felvihetjük. Ha az aloégélt arcápoló szerként használjuk, gyakran előfordul, hogy a felvitel után kellemetlen feszülésérzés alakul ki a bőrön. Ezért előbb az aloégélt tegyük fel, és utána a szokásos napi arcápoló krémünket.

Mi magunk is könnyedén és gond nélkül előállíthatunk antibiotikus hatású bőrápoló krémet Aloe vera gélből vagy növényből.

Recept nagy hatékonyságú bőrápoló oldatra

Az Aloe vera vízben és olajban oldott hatóanyagai jól elegyednek egymással, ezért nincs szükség emulgeátor (Tegomulus) használatára. A folyadékot használat előtt jól rázzuk fel.

Hozzávalók:

30 ml Aloe vera gél

10 ml rózsavíz

10 ml zöldbúzafű-olaj

5 csepp levendulaolaj,

2 ml propoliszkivonat

A hozzávalókat jól keverjük és rázzuk össze, és készen is van a nagy hatékonyságú bőrápoló oldat. A gél helyett aloélevet is használhatunk, de ettől az oldat folyékonyabb lesz.

Regenerálómaszk könnyen begyulladó pattanásos bőrre

Hozzávalók:

3 evőkanál sovány túró

1 evőkanál Aloe vera gél

3 csepp kék kamillaolaj

1 ml propoliszkivonat

A hozzávalókat keverjük össze, és vigyük fel a bőrre. Kb. 30 percig hagyjuk hatni, majd langyos vízzel mossuk le.

Az Aloe vera lé megelőzésre és általános erőnlét javítására kimondottan alkalmas.

A tiszta aloélének azonban borzalmasan rossz íze van, ezért tisztán nem igen ajánlatos inni, a legjobb ha az aloélevet, gyümölcslével(ananász, narancs, mangó), kefírrel vagy ásványvizzel keverjük össze.

Az így elkészített ital nagyon hatékonyan megelőz mindenféle kellemetlen megfázást, de akkor is segít, amikor már az influenza első tünetei is megjelentek.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Grapefruitmag kivonat – a természetes antibiotikum
  2019-06-06 13:31:07, csütörtök
 
 



Intenzív kutatások bebizonyították, hogy a grapefruitmag kivonat baktériumok, vírusok, gombák, paraziták ellen is hatékony. A grapefruitmag kivonat kb. 800 különböző baktériumtörzs és kb. 100 gombafajta ellen hatékony.

A grapefruit ( Citrus paradisi) a citromfélék nemzetségébe, a Rutaceae (rutafélék) családjába tartozik.

Dr. Jakob Harich amerikai orvos és fizikus 1964-ben felfedezte a grapefruitmag kivonat antibiotikus hatását. A grapefruitmag és héj amit a szemétre dobott, meglepően sokáig ellenállt a természetes lebomlási folyamatoknak, ami főleg a mikroorganizmusok tevékenysége során indul meg. Dr. Harich a laboratóriumban megvizsgálta a héjat és a magvakat, és megállapította, hogy a benne található anyagok olyan erős antibiotikus hatást kölcsönöznek neki, ami egyébként csak a szintetikus úton előállított antibiotikumoknál figyelhető meg. Ezekkel ellentétben azonban a grapefruimagkivonat vírusok, gombák, és paraziták ellen is hatékony. A kutatások bebizonyították, hogy a grapefruitmag kivonat kb. 800 külömböző baktériumtörzs és kb. 100 gombafajta ellen hatékony.

A grapefruitmag kivonat hatóanyagai

A grapefruit gyümölcs a naringin nevű glikozidnak köszönheti kesernyés-savanyú ízét, amely egy emésztést elősegítő és étvágygerjesztő hatású anyag.

A grapefruitmag kivonat, amelyet a széttört magokból nyerünk, nagyrészt különböző bioflavonoidokból és glikozidokból áll, C Vitamint és fehérjéket tartalmaz. A bioflavonoidok vitaminokhoz hasonló anyagok, amelyeket együttesen P-vitaminnak nevezünk, de valójában nem tartoznak a vitaminok közé. Általában vérzést enyhítő, gyulladáscsökkentő, érregeneráló és antiallergén hatásuk van. A mai napig több mint 20.000 különböző hatással rendelkező bioflavonoidot sikerült azonosítani. Ezek közül a grapefruitmagban található bioflavonoidok számítanak a leghatékonyabb szabadgyök-semlegesítő anyagok közé.

A grapefruitmag kivonat felhasználási területei



- Baktérium, vírus és gombafertőzésben használható

- Bőrsérülések vagy szennyezett sebek fertőtlenítésére is alkalmas. Sebek kezelésében avokádó- vagy olívaolajjal elkeverve, ecsetelő-szerként alkalmazva hatásos, vagy 10 csepp grapefruitmag kivonatot oldjunk fel 0,5 l vízbe és mossuk vele a sérült bőrfelületet.

- A száj, garat vagy a nemi szervek fertőzésére(herpes labialis) is használhatjuk a fent említett hígításban. Torokfájásra, gégegyulladásra, köhögésre, rekedtségre, fogínygyulladásra vagy foghúzás után készíthetünk egy oldatot: 10 csepp grapefruitmag kivonatot belecsepegtetünk egy pohár vízbe és ezzel öblögetünk, gargarizálunk vagy meg is ihatjuk.

- Vírus, szemölcs, herpesz elleni oldat készítésénél 1 egység kivonatot 9 egység vízzel hígítjük (1 csepp kivonathoz 9 csepp vizet adunk) és egy fültisztítóval mossuk meg vele a beteg területet.

- Bőrproblémákra: acne, bőr vagy körömgomba esetében ugyan csak 1:9 egységes hígítást alkalmazzuk. Egyes esetekben ha a körömgomba nagy területen van elterjedve a kivonatot hígítás nélkül is alkalmazhatjuk

- Psoriázis kezelésében is érdemes kipróbálni, mert a grapefruitmag kivonat ezen a területen is sikeresen bizonyított.

- A grapefruitmag kivonat a candida egyik legjobb ellenszere, amit nagyon jól lehet alkalmazni a candida kezelésére, mellékhatások nélkül.

- A grapefruitmag kivonat arterioszklerózisban és a szívkoszorúér megbetegedésekben is enyhíti a tüneteket. Az erek rugalmasabbá válnak és könnyebben étengedik a vért.

- Gyomor-, bélrendszeri problémáknál: hasmenés, gombásodás esetén, ezen kívűl étvágy- és emésztésjavító, segít a normális bélflóra rendezésében

- Aromaterápiás módszerként a fürdővízhez keverve, vagy inhalálásra, gargalizálásra

- Kiváló konzerváló hatása miatt befőttek eltevésekor, természetes kozmetikumok tartósítószereként meggátolja a penészedésre

- Krémekbe keverve hatékony ellenszere az ekcémának, herpesznek, pattanásoknak, fertőzéses eredetű bőrkiütéseknek

- Izzadó lábak, intim testrészek szagtalanításában szintén hatékony

- Háztartási fertőtlenítőszerként is rendkívűl eredményes: élelmiszerek - zöldségek, gyümölcsök, húsok lemosására, takarításnál, klímaberendezések, hűtőszekrény, úszómedencék, házi szökőkutak, betegszobák fertőtlenítésére, penészedés gátlására, mosásnál ruhaneműk fertőtlenítésére

Hogyan alkalmazzuk?

A Grapefruit csepp használata előtt kérje ki orvos, természetgyógyász vagy gyógyszerész tanácsát. Belsőleg alkalmazva általános használati útmutató: naponta 2-3 alkalommal 3 cseppel kezdjük, majd lassan emelve a dózist kb. egy hét elteltével érkezzünk el a 3 x 15 csepphez. Ezt követően újra csökkentsük kb. egy hét alatt az adagot. A kivonatot akut problémák esetén szakember által meghatározott ideig szedhetjük! Túlzottan nagy adagok szedésekor esetleg fejfájás, hasmenés és hasi görcsök jelentkezhetnek.

Figyelem! A grapefruitmag kivonat sűrű, koncentrált folyadék, amelyet általában glicerinnel hígítanak. A kereskedelemben kapható készítmények átlagosan 40% tiszta grapefruitmag kivonatot tartalmaznak. A kivonat a szembe nem kerülhet! Kizárólag hígítva használjuk! Hígítatlanul szemölcsök, láb- és körömgomba esetén használható külsőleg. Citrusallergiában szenvedők nem szedhetik. Csecsemőknél és kisgyermekeknél kisebb adagot használjunk. Várandós anyukák is szedhetik.

Tömény formában ne alkalmazzuk a grapefruitmag kivonatot közvetlenül a szem, száj, garat vagy hüvely nyálkahártyáján, mert maró hatása van. Ha véletlenül ezekre a területekre kerülne, akkor bő tiszta vízzel mossuk le, és forduljunk orvoshoz!
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 10 
2019.05 2019. Június 2019.07
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 63 db bejegyzés
e év: 1442 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 408
  • e Hét: 2546
  • e Hónap: 34032
  • e Év: 238733
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.