Belépés
sandrapolke.blog.xfree.hu
A gondolkodás szabadsága Böröndi Lajos
1954.06.19
Offline
Profil képem!
Blogom, Képtáram,
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 3 
Nem tudom
  2025-05-18 16:03:08, vasárnap
 
  Nem tudom, hogy miért ez a kimaradt idő. Talán mert elfáradtam testileg és lelkileg. Testileg azért, mert 71 éves vagyok, és sokat dolgozok. A tanítás is elszív minden erőt, de a kert is.
Lelkileg azért, mert hiába teszek rendet magamban, újra és újra elkeserít, hogy nem tudok mindent megoldani. Családon belül sem. Kívül pedig a leépülés, a közbeszéd pusztulása, a hitvány európai politika, a magyar világ silánysága - hogy ne soroljam tovább.
Ezért van kevesebb vers is.
 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Vass Márta emlékezete
  2025-05-02 06:26:05, péntek
 
  Vass Márta emlékezete

Ünnepelték, hogy megölhessék,
aztán kidobhassák a vonatból
Vass Mártát.

Hosszú évekig tanított Magyaróváron,
ahol a ,,művelt" utókor
nevét sem akarja hallani.
.
Nem is tudott zsidó felmenőiről,
de kellett a lakás, s kellett a bútor:
s kellett a tanárnő hagyatéka.

Minden így jár az ég alatt -
gyilkosai nyugodtan alszanak
a mindent takaró hantok alatt.
Sorsa szégyenkét feketéllik
Mosonmagyaróvár egén.
 
 
0 komment , kategória:  Általános  
Május másodika
  2025-05-02 06:17:48, péntek
 
  Szerdán elmentem a Hunyadi-iskola ballagására, fogadott fiam okán. S várom a hétfői írásbeli érettségiket. Sok remény nem él bennem, hogy az utolsó évben átvett végzősök jól szerepelnek majd. Érdektelenség látszott rajtuk, meg az a remény, hogy majd segítek.
Kevés értéke van az érettséginek. Egy-két arany akad azért a hamuban.
Simon Zsuzsa egy könyvre hívta fel a figyelmemet, ezt írja: Továbbolvastam a könyvet, s lám mit ír ez a Végső István: Gettólegendák, ,,méltatlan hősök" fejezet 179- 186.oldal

181-182. oldal : Mosonmagyaróváron jelenleg is zajlik Sattler János egykori polgármester kultuszának építése. A családi legenda szerint azért lett öngyilkos, mert szégyellte magát a gettósítás és deportálás miatt. Ez azonban erősen kétségbe vonható. Hiszen miért csak 1944. december elején tudatosul ez a nyilasokkal együttműködő városvezetőben? Ráadásul életrajzi szerzői csupán ennyit említenek 1944-es ügyei kapcsán: ,,Sajnálatos módon, az ő idején történt meg a helyi zsidóság összeírása." Miközben 1944. június 14-én Sattler volt, aki a képviselő-testületi beszédében külön kijelentette a zsidórendeletek kapcsán, hogy a ,,nemzeti érdek szem előtt tartásával gyorsan és eredményesen" végrehajtották.
Sattler kapcsán soha nem voltak kétyeim bűnösségében, öngyilkossága inkább volt félelem a közelegő felelősségre vonás miatt.
Sokkal inkább bánt, hogy Vass Márta emlékét nem nagyon szeretné a város ápolni. Hosszúak az árnyékok. A feltáratlan múlt rávarasodik városomra.
 
 
0 komment , kategória:  Általános  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 3 
2025.04 2025. Május 2025.06
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 1 db bejegyzés
e hónap: 3 db bejegyzés
e év: 7 db bejegyzés
Összes: 3624 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 103
  • e Hét: 103
  • e Hónap: 23285
  • e Év: 58593
Szótár
 




Blogok, Szótár,
© 2002-2025 TVN.HU Kft.