Belépés
sanci81.blog.xfree.hu
-Minden ember, minden apró mozzanat, Életedbe úgy került, hogy magad vontad oda... Az pedig, hogy mit kezdesz velük, csakis rajtad áll! ... Czifra Sándor
2007.12.24
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     2/16 oldal   Bejegyzések száma: 153 
Gyógyító fényetekből
  2016-05-30 17:00:30, hétfő
 
 






Link
Köszönöm a képet Édesanyámnak!



 
 
0 komment , kategória:  Szuromi Eszter  
Emlékezzünk Ciffra Györgyre
  2016-05-30 16:58:35, hétfő
 
  A megkopott felvételen egy zömök, tizenkét éves matrózruhás kisfiú zongorázik. Schubertet játszik. 1934-et írunk, a Magyar Hírlap hasábjain Péterfi István, a kor neves kritikusa lelkendezik: ,,Igazi, tiszta, meleg érzéssel zengő muzsikát kaptunk ettől a zseniális kis művésztől." A kis zsenit Cziffra Györgynek hívták.

Nevét a világban majdnem annyian ismerik, mint Puskás Öcsiét. Magyarországon már nem ilyen jó a helyzet. Pedig még csak 22 éve hagyott itt végleg bennünket.




Link
Cziffra György cigány és nem cigány számára is minta és példa lehet

Végezve egy kis felmérést a szerkesztőségben és az utcán, a legtöbben bevallották, csak azért ismerős nekik a név, mert mostanság ezzel van tele egy csomó metró- és villamosmegálló. Egyébként Balázs János Liszt-díjas zongoraművésznek köszönhetően, aki ezerrel dolgozik azon, hogy a mester nevét ne felejtsük el, most szervezi az első Cziffra György Fesztivált. Cziffra neve kapcsán legtöbben zeneszerzőre tippeltek. Hogy ő volt minden idők egyik legnagyobb magyar zongoristája, arra csak elvétve emlékezett néhányan az idősebbek közül. ,,Számomra személyesen is fontos az ő emlékének és zenei-szellemi hagyatékának gondozása, hiszen miatta választottam a zongorát és a klasszikus zenét" - mondta Balázs János.

A virtuóz címmel Cziffra György életéről történelmi kreatív dokumentumfilmet készítenek a Habana Media Kft. gyártásában. A film rendezője a Balázs Béla-díjas Kékesi Attila, producer-forgatókönyvírója Havas Miklós. A film az MTVA Mecenatúra program támogatásával valósul meg, tervezett televíziós premiere 2016-ban lesz, Cziffra születésének 95. évfordulója alkalmából.

Egy barátom nekem szegezte a kérdést:
- Miért baj az, ha a régieket elfelejtjük, bármekkora művészek is voltak? Kinek, miért fontos ma, hogy élt valaha a földön Cziffra György? Hát nincs elég remek zongorista ma is, aki ugyanolyan jól eljátssza Lisztet, Brahmsot, Chopint vagy Mozartot? És legalább él, és kortárs interpretációt hallhatunk tőle. Különben se mondd nekem, hogy te bármit is hallgatsz Cziffrával.
- Amikor reggelente Liszt Magyar rapszódiáit hallgatom vele a villamoson, szenvedélyes játékával jobbá teszi a napomat. Valami olyan egyedit és megismételhetetlent produkált, ami itt és most beleszól az életembe. De ha nem ezért, akkor azért, mert cigány és nem cigány számára is minta és példa lehet, mert életével és életművével segít felébredni a társadalmi hipnózisból - makogtam.
- Na, most jól lementél Coelhóba - válaszolta.

Cigányzenész családból

Cziffra több volt, mint csodagyerek. Persze, virtuóz volt, látványosan kergetőztek ujjai a klaviatúrán. Zsenialitása azonban a zene megformálásában és interpretálásában nyerte el igazi formáját. Talán öreg lélek volt, nem tudom. De kiskamaszként már úgy értette Mozartot és Schubertet, ahogy felnőttként is csak kevesen. Ő volt az angyalföldi Liszt Ferenc.

Számára a zongora billentyűin keresztül vezetett kiút az angyalföldi nyomorból. Jolán nővére bérelt pianínójára a kissrác már nagyon korán rávetette magát. A cigányzenész családnak anyanyelve volt a muzsika. Apja, aki szintén György névre hallgatott, egyes források szerint cimbalmosként, mások szerint hegedűsként kávéházakban, színházakban zenélt, Párizst is megjárta.

A kis Cziffra improvizációs készségét a cirkuszban csillogtatta, azzal a pár pengővel pedig, amit a játékáért kapott, a családi büdzsét támogatta. Igencsak rá voltak szorulva. Kilencévesen jelentkezett a Zeneakadémiára, ebben muzsikus apja is támogatta, Dohnányi Ernő vette fel és többek között Weiner Leó volt a mestere.

Három év múlva már ,,hangosfilmen szerepelt mint zongoraszólista", olvasható A magyar muzsika könyvének Cziffra György szócikkében.

Lóparizer

Fiatalon bárzongoristaként és kidobó emberként Rejtő-regénybe illő életet élt. A vendégeket felváltva hol zongorán, hol a könyöküknél fogva kísérte - ki.

Az "Ágyúk és virágok" c. önéletrajzi könyvének ironikus hangneme olykor tényleg Királyhegyiével vagy Rejtőével vetekszik:
,,Egy elég sötét éjszakai kocsmában kötöttem ki, amit is a Danaida hordójának neveztek. A helyiség megérdemelte a nevét, mert bizonyos vendégeinek a buzgalma olyan nagy volt, hogy épp csak annyi időre hagyták el a söntést, hogy hazamenjenek és kialudják heti kis delíriumukat. Nemcsak zongoristának szerződtetett, hanem ha két dallam közt ennek szüksége mutatkozik, kidobóembernek. Így történt, hogy beiktattak munkahelyemen úgy is, mint testőrt, úgy is mint a népek számára oly fontos kultúra terjesztőjét".




Link
Cziffra György és felesége, az egyiptomi származású Soleilka, Velencében

Tizenkilenc évesen egy életre beleszeretett az egyiptomi Soleilkába. Mázlija volt, mert a végzet asszonya viszontszerette. Az esküvői ebédet, húsz deka lóparizert, fejedelmi körülmények között, egy padon ülve fogyasztotta el az ifjú pár.

A fia, legkisebb György még meg sem született, ő már az ukrán fronton dagasztotta a sarat, ahol a magas rangú Wehrmacht-tisztek inni is elfelejtettek a játékától. Cziffra akkor már két éve nem ért zongorabillentyűhöz, és mindössze két órája volt a gyakorlásra. Felajánlották neki, hogy Berlinbe viszik az egész családjával együtt. Azok, akik a zsidósághoz hasonlóan cigányok millióit végezték ki a haláltáborokban. Cziffra köszönte szépen, de nem kért a különleges bánásmódból.

Puskás Öcsis is hallotta

A háború után ott folytatta, ahol abbahagyta, a pesti éjszakában, bárokban zongorázott. A törzsközönség soraiban egyébként feltűnt Puskás Öcsi, és számos zongorista között Vásáry Tamás is.




Link
Cziffra György tanítja fiát zongorázni, az ifj. Cziffra Györgyöt

Cziffrának később volt még néhány nagy dobása. Családját felpakolta egy oldalkocsis motorkerékpárra és megpróbált elszökni a Rákosi-rendszer elől, de a határnál már várták az ÁVH fogdmegjei. ,,Csodálatos dolog, hogy néhány gumibotütés, néhány jól irányzott puskatusütéssel megtoldva, a leglázadóbb embereket is sürgősen engedelmességre készteti" - emlékszik vissza.

Kényszermunkára ítélték, ahol nem bántak vele kesztyűs kézzel, pedig a kezére igazán nagy szüksége lett volna. Mivel azonban 150 kilós kőtömböket kellett mozgatnia, izmai kinyúltak és megkeményedtek.




Link
Kottaolvasás közben

Persze ez nem akadályozta meg abban, hogy ismét a bárok sztárja legyen, miután visszatért a 18 hónapig tartó pokolból. Egy este két férfi tért be az aktuális szórakozóhelyre. Egyikük Ferenczy György zongoraművész, legendás Chopin-játékos, a Zeneakadémia tanára volt. Miután kigyönyörködte magát Cziffra játékában, azt mondta neki:
,,Megdöbbentett bennünket az a mód, ahogy maga a zongorát kezeli. Maga többet érdemel, mint sok más, hm, úgynevezett zeneművész társunk, maga inkább arra volna méltó, hogy nagy hangversenyek dobogóján játszhasson. Maga a jó végén fogja a lantot. Épp ezért mostantól fogva szeretnék magáért valamit tenni. Keresse fel minél hamarabb barátomat a minisztériumban, nem fogja megbánni."




Link
Dover partjainál, 1960

Fénysebességgel indult be Cziffra karrierje. Turnézott Londonban, Párizsban, a Szovjetunióban, pár évvel később óriási sikert aratott az Amerikai Egyesült Államokban, lemezeket vett fel, megkapta a Liszt-díjat. Amúgy Liszt volt a példaképe, az ő zenéjét játszott a legtöbbet. '56 októberében a Rákóczi-induló gyakori műsorra tűzésével kvázi hozzájárult a forradalom kirobbantásához. A forradalom leverése után sikerült disszidálnia.




Link
Cziffra György és felesége New Yorkban

,,1966-ban fiával tevékeny részt vállalt a Festival de la Chaise-Dieu elindításában Auvergne-ben, amely évekig köréjük szerveződött. Charles de Gaulle meghívására játszhatott az Élysée palotában, majd amikor megkapta a francia állampolgárságot 1968-ban, feleségével Senlis-ben telepedtek le, amit André Malraux, akkori kulturális miniszter javasolt nekik, miután Cziffra elmondta tervét, hogy fiatal művészek elindulását szeretné segíteni közös hangversenyekkel, lemezfelvételekkel.




Link
Közös lemezfelvételen Londonban fiával

Saint Frambourg romos templomát építették újjá feleségével erre a célra (új üvegablakait maga Joan Miró alkotta meg). Az új hangversenytermet Liszt Ferencről nevezték el, amelyet az akkori francia miniszterelnök, Raymond Barre avatott fel. Cziffra 1969-ben Versailles-ban zongoraversenyt hívott életre, amely azóta is a nevét viseli" - írja róla Tóth Endre zenetörténész.

Tüdőrákban szenvedett, 1994. január 15-én szívrohamban hunyt el a Párizstól délre fekvő Longpont-sur-Orge-ban. Saját kérésére Senlis-ben temették el.

2013-ban gyermekkora színhelyén, az angyalföldi Tripolisz közelében parkot neveztek el róla, a XVIII. kerületi Sallai Imre utca nevét pedig Cziffra György utcára változtatták.Ugyanebben az évben a budapesti Muzsikus cigányok parkjában emléktáblát avattak tiszteletére. Balázs János zongoraművész minden év novemberében Hommage à Cziffra címmel emlékhangversenyt ad a tiszteletére a Zeneakadémián. Mostantól pedig már fesztivált is szervez az emlékére.

Fia, ifj. Cziffra György (1942-1981) neves karmester lett, akivel számos nagy sikerű közös hangversenyt adott. 1981-ben egy lakástűzben vesztette életét. Korai halálát apja nehezen viselte, zenekarral többé nem lépett fel és lemezfelvételt sem készített.
 
 
0 komment , kategória:  Érdekességek  
A Magányos cédrus története
  2016-05-30 16:53:01, hétfő
 
  Amikor a Magányos cédrus még csak egy nappalit díszített

Volt idő, amikor még csak egyetlen ember lakását díszítették Csontváry-alkotások - viszont azok mind eredetiek voltak! Ő volt Gerlóczy Gedeon építész, aki egy csomó menő épületet tervezett, például a legendás Napraforgó utcai kísérleti lakótelep egyik házát. Ám, ami miatt igazán hálás lehet neki az utókor, az az, hogy megmentette nekünk Csontváry-Kosztka Tivadar képeit. A festő örökösei ugyanis fuvarosoknak akarták eladni a vásznakat: ha már egyszer összekoszolták azokat, legalább valami hasznuk legyen belőle. A fiatal Gerlóczy viszont felismerte, micsoda kincsekről van szó, és felvásárolta valamennyit. Így került a páratlan hagyaték egy belvárosi bérház negyedik emeleti lakásába, ahol csak néhány beavatott láthatta azokat. Ilyen beavatott volt a legendás fotóriporter Urbán Tamás is, akinek életéről, s pár képéről már itt a Fortepan blogon is esett szó. Hogy mit tapasztalt ott, arról meséljen ő maga szövegben és képekben - át is adjuk neki a szót:

A Fortepan a legnagyobb magyar nyelvű online fotóarchívum. Az Indexen a Fortepan szerkesztőivel együttműködve mutatjuk be a legizgalmasabb gyűjteményeket a huszadik századi magyar, amatőr fotósok hagyatékaiból.




Link

1975 nyarán, nyolcvanéves korában meghalt a híres építész, Gerlóczy Gedeon, a Csontváry-képek megmentője. Ő soha nem dicsekedett az évtizedekkel előtt vásárolt festményeivel, így nem is értékelte senki gyűjteményét. Czippán Gyuri újságíró barátom a Hétfői Hírek munkatársa szólt, hogy menjünk el, s csináljunk riportot róla. Megtudtuk, hogy Gedeon bácsi özvegye a Galamb utca 3. szám alatt, a VI. emeleten lakik. Természetesen a temetést követően vártunk két hónapot, ősszel telefonált neki kollégám. A hölgy először majdnem lecsapta a telefont, de Gyuri végül meggyőzte: felkereshettük a gyűjteményt, ahol az Amerikában élő, de akkor épp itthon tartózkodó lánya, Gerlóczy Glória fogadott. (Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)




Link

Semmi nem jelezte az ajtón, hogy mögötte Magyarország legnagyobb Csontváry gyűjteménye található. Csengettem. Középkorú, kedves hölgy nyitotta ki az ajtót. Némi "akcentussal beszélni a magyart", de kedvesen invitált be. Soha nem felejtem el azt az érzést, amit ott a nappali közepén éreztem. Gerlóczy jó nevű építész lévén könnyen rá tudott ígérni a budapesti fuvarosok által felkínált összegre, a kocsisok lemondtak a vásznakról, amiből pedig jó minőségű zsákokat varrathattak volna. (Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)




Link

Ötven éven át Gerlóczy építész úr lakásában porosodtak az alkotások. Még, ha csak porosodtak volna, de az utolsó években a főváros legfrekventáltabb helyén a belvárosi bérházban rakódott rájuk a cserépkályhás lakások korma, füstje. Teljesen megértem az idős házaspárt, szellőztetni kellett, de a lakás ablakaiból nyíló gyönyörű panorámás kilátásnak ára volt. A szénjegyen vett brikett ózongyilkos mellékterméke minden brokátba, vászonba úgy beette magát, hogy a restaurátorok türelmét jócskán igénybe vehette, amíg eltávolították. Az egyik képen látszik, hogy a festékréteg a porterhelés alatt megadta magát, s felkunkorodva várta, hogy egy szellő megkönnyítse a szakítását. (Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)




Link

Hogy mesterségbeli aggodalmaimról is ejtsek néhány szót: tisztában voltam a fotózásnál használt különböző mesterfogásokkal, a Schwarzschild effektussal, az indirekt világítással, de ebben az esetben a fekete mennyezet miatt bajban voltam. Mit exponáljak? Az értékek biztonsága egyenlő volt a nullával! (Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)




Link

Előző nap volt a hagyatéki eljárás helyszíni szemléje. Azon, én mint fotós nem vehettem részt, de kollégám beszámolt az ott történtekről. Az V. kerületi tanács illetékese készítette el a leltárt: Gerlóczy Glória összesen 42 Csontváry-képet örökölt édesapjától. Az akkori időkben az öröklés feltétele a törvényes illeték lefizetése volt, amely ebben az esetben a képek értékének 45 százaléka lett volna. Mivel Csontváry-képek ritkán kerültek forgalomba, így dr. Solymár István a Magyar Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese gondolkozási időt kért a képek értékének meghatározásához. (Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)




Link

Megcsináltam a képeket, az udvariassági beszélgetést követően távoztam. Néhány nap múlva ajánlott levelet kaptam az özvegy Gerlóczy Gedeonnétól, aki felháborodott, hogy megegyezésünket felrúgva, én több képet csináltam, mint amennyiben megállapodtam. Rögtön válaszoltam az özvegynek, hogy természetesen, akaratának megfelelően selejtezem a többlet kockákat. Most, amikor készítem a "végelszámolást", átnézek minden kockát, amit életemben elkövettem, kezembe került ez az anyag is. Vertem fejemet a falba, mert úgy éreztem, kultúrtörténeti értéket semmisítettem meg anno. (Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN)

 
 
0 komment , kategória:  Érdekességek  
A fűzős hölgy
  2016-05-30 16:35:58, hétfő
 
 


Link
 
 
0 komment , kategória:  Régi idők képei  
Puszta közepén
  2016-05-30 16:35:11, hétfő
 
 


Link
 
 
0 komment , kategória:  Régi idők képei  
Nagyszerű megjegyzések...
  2016-05-29 10:21:42, vasárnap
 
 



Ha a bal szemed viszket, akkor bánat ér !
Ha a jobb " " " öröm ér !
Ha a feneked viszket, akkor aranyér !

A Biblia arra tanít, hogy szeresd felebarátodat !
A Káma Szutra pedig arra, hogy hogyan !

Mindegy, hogy mit érsz el az életben !

A gyászmeneted hossza ugyis az időjárástól függ !

A politikus olyan, mint az ablakpucolás !

A mocsok mindig a másik oldalon van !

Elmentem a masszázsszalonba, de az önkiszolgáló volt !

Nagyon rajongok a nőkért és ezt számlákkal tudom bizonyítani !

Ajándék szesznek ne nézd a fokát !

Azt nézem, hogy Kegyed tetszik-e már nekem, vagy kell-e még innom ?

Magyarországon az egy főre eső bunkók száma: kettő !

A pénznek nincs szaga, csak annak, akinek nincs pénze !

Mi kell a sörösláda cipeléséhez ? Rekeszizom !

A boldogság két fő eleme: az egészség és a rossz memória !

Ne pisilj széllel szembe, mert te iszod meg a levét !

Könnyebb utolérni a hazug embert, ha sánta !

Miért mindig az alszik el előbb, aki horkol ?

Az ember az életében mindig két dolog után fut : a nő és a beöntés !

Mostanában annyit dolgozom, hogy kezd az ivás rovására menni !

Annak ellenére ,hogy az élet nagyon drága, igen népszerű!

Ha a munkavégzés egészséges, akkor csinálják a betegek !

Az italt elhagyni nagyon jó dolog, csak az a rossz, ha nem tudod, hogy hol hagytad el !

A sípcsont az a csont, amely segít a bútort a sötétben megtalálni !



 
 
0 komment , kategória:  vicces, pikáns  
Minden egyben
  2016-05-29 10:16:38, vasárnap
 
  HIHETETLEN! SZINTE MINDEN RAJTA VAN!
A HONLAPOT, BÁRKI IS KÉSZÍTETTE, SZERINTEM NEM CSAK A NYUGDÍJASOK TUDJÁK JÓL HASZNÁLNI.
Egy kedves ismerősömet az apósa - aki idős nyugdíjas - megkérte, hogy készítsen neki egy olyan weblapot, amin minden, számára fontos oldal megtalálható.Szeretett volna könnyen és gyorsan internetezni, és végre élvezni az internet adta lehetőségeket.
Nyugdíjasként sokat volt otthon, de mivel a szeme nem túl jó és nem is ismeri ki magát a technikai újdonságokban, sokszor nehézséget okozott neki a böngészés.
Az elkészült honlap itt érhető el: Link
 
 
0 komment , kategória:  Érdekességek  
Táncosok
  2016-05-29 10:14:24, vasárnap
 
 


Link

Táncosok: Link




Link
 
 
0 komment , kategória:  Video  
Árvai Attila: Taníts meg!
  2016-05-29 10:12:49, vasárnap
 
  Várok Rád...... .............!!!

Árvai Attila: Taníts........!
Taníts meg a jóra, hogy jobbá tudjak válni
Hogy mosolyogva tudjak az úton veled járni
Taníts meg létezni, hogy boldogabb lehessek
Hogy a könyörgőkért holnap valamit tehessek...

Taníts lélegezni, hogy ne legyen oly nehéz
Könnyebbüljön lelkem, s legyen boldog, merész
Taníts meg nevetni, kérlek, úgy szeretném
Napfényes reggelen végre érezhetném...

Taníts mosolyogni, hogy fényt adhassak Neked
Talán mosolyomban, mosolyod megleled
Mert mikor mosolyogsz, könnyeznek a hegyek
S ha mosolyod könnyes lesz, könnyezek majd Veled

Taníts meg zokogni, mert néha sírni könnyebb
Mintha bennmaradnak az előtörő könnyek
Taníts bocsánatra, meg kell még tanulnom
A fájó sérelmeket, hogyan kell fogadnom...

Taníts türelemre, hogy képes legyek várni
Mindenkihez szólni, a szent ügyért kiállni
Taníts belátásra, hogy el tudjam fogadni
Néha szenvedni kell, némán elvonulni...

Taníts tisztán látni és bölcsebben dönteni
Soha nem szeretnék gyarlón ítélkezni
Hogy képes legyek végre minden kínt feledni...
Taníts, nagyon kérlek,...taníts meg szeretni...

Link


 
 
0 komment , kategória:  vers  
Tíz különleges macska, akiket maga a természet festett
  2016-05-29 10:10:30, vasárnap
 
  Tíz különleges macska, akiket maga a természet festett - MindenegybenBlog

A cikket nem engedi átmásolni, mint ahogy a képeket sem, de megéri megnézni, hisz tünemények - nem?: Link




Link
 
 
0 komment , kategória:  Állatcsodák  
     2/16 oldal   Bejegyzések száma: 153 
2016.04 2016. Május 2016.06
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 153 db bejegyzés
e év: 2160 db bejegyzés
Összes: 50420 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 356
  • e Hét: 2677
  • e Hónap: 7415
  • e Év: 113559
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.