|
2/14 oldal
|
Bejegyzések száma: 130
|
|
|
|
2024-11-28 20:29:34, csütörtök
|
|
|
Az egészséges vizelet színe halványsárga és sötétsárga közötti, megfelelő folyadékbevitel esetén nincsen szaga. Szagát többféle nem kóros állapot okozhatja, de ritkán súlyosabb betegség is állhat a szokatlan, megváltozott szag hátterében. A következőkben bemutatunk a teljesség igénye nélkül 16 olyan körülményt, amely erősebb szagú vizeletet eredményezhet.
A vizelet a szervezet által kiválasztott és a vese által előállított ,,folyékony végtermék". Nagy része víz, tartalmaz továbbá felesleges anyagcseretermékeket (például karbamidot, húgysavat) és elektrolitokat.
1. Az aszparagin nevű, kéntartalmú aminosav felelős a spárgafogyasztás után jelentkező kellemetlen szagú vizeletért. Étkezést követően már fél óra elteltével megjelenhet a szag, amely bár gyorsan elillan, de egymást követő vizelésekkor akár 14 órán át észlelhető. Az emberek 20-50%-a tapasztalja ezt az egyébként ártalmatlan állapotot. Emiatt semmiképp ne mondjunk le a spárgás ételekről, hiszen egy rendkívül egészséges zöldségről van szó.
2. Az elegendő vízfogyasztás segíti a normál vizeletképzést. Ezért van az, hogy ha keveset iszunk, netán ki vagyunk száradva, a vizelet sűrűsödik, színe és szaga erősebbé válik. Ezenfelül elégtelen folyadékbevitel mellett a vesekőképződés és a húgyúti fertőzések veszélye is megnő.
3. Húgyúti fertőzések esetén a vizeletürítés gyakoribbá, a vizelet pedig kellemetlen szagúvá válhat. Ennek oka a vizeletben felszaporodó baktériumok. Ha a vizelés közben fájdalmat érez és belázasodik, mindenképpen keresse fel orvosát, lehetséges, hogy antibiotikumra lesz szüksége.
4. A vesekövek többféle módon is megváltoztathatják a vizelet szagát. A vizeletürítés akadályoztatása ammónia- és sófelhalmozódáshoz vezethet, az ezáltal sűrűbbé vált vizelet kellemetlen szagúvá válik. Emellett a veseköves betegek fogékonyabbak a fertőzésekre. Kéntartalmú vesekő esetén pedig jellegzetes, záptojás szagú vizelet tapasztalható. Amennyiben lázas, vesetáji fájdalma van vagy vér jelenik meg a vizeletében, feltétlenül konzultáljon orvosával. A kisebb kövek általában maguktól távoznak, míg a nagyobbak orvosi beavatkozást igényelhetnek.
5. Kezeletlen cukorbetegségben a cukor megjelenik a vizeletben és annak gyümölcsre emlékeztető, édeskés szagot adhat. Ennek oka az úgynevezett ketonúria. Ilyenkor a glükóz nem jut be a sejtekbe, hogy energiával lássa el azokat, így a test a zsírt kezdi el lebontani. Ezzel egy időben, a vérben keringő nagyszámú glükózmolekula miatt magas vércukorszint jellemző. Az állapot diabéteszes ketoacidózishoz vezethet, amely súlyos, potenciálisan életveszélyes anyagcserezavar.
6. A juharszirup betegség (jávorfaszörp betegség) egy ritka, öröklődő enzimhiba, az érintettek bizonyos aminosavakat nem tudnak lebontani. Ezek az aminosavak megjelennek a vizeletben, amely ettől édeskés szagúvá válik. A juharszirup betegséggel született csecsemők megszületésük után 1-2 napig jellegzetes, szirupos illatot árasztanak. Kezelés nélkül a betegség súlyos, életveszélyes szövődményekkel járhat. A kezelés speciális diétából áll.
7. Bizonyos szexuális úton terjedő betegségek szintén okozhatnak szagos vizeletet mindkét nemnél. Előfordulhat, hogy egyéb tünet nem tapasztalható, de általában jellemző a nemi szervek viszketése, illetve csípő érzés vizeletürítés alkalmával. Ez esetben is ajánlott mielőbb szakorvost felkeresni.
8. A B-vitaminok, amennyiben sokat vesz be belőlük, a vizelettel ürülve azt zöldessárga színűre festhetik. A túl sok B6 (piridoxin) furcsa szagot ad a vizeletnek, míg a javasoltnál több B1-vitamin halszagú vizeletet eredményezhet. Egyeztessen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, amennyiben segítségre van szüksége a vitaminok helyes adagolását illetően.
9. A szulfonamid típusú antibiotikumok (ilyen a Sumetrolim), amelyeket húgyúti és egyéb fertőzések esetén alkalmaznak, továbbá a cukorbetegség és a reumatoid arthritis kezelésére szedett gyógyszerek szintén befolyásolhatják a vizelet szagát.
10. A kismamák több okból észlelhetnek vizeletükben változást. A reggeli hányások okozta enyhe kiszáradás és magzatvédő vitamin szedése is eredményezhet normálistól eltérő szagú vizeletet. Azonban ez az ilyenkor fellépő hormonváltozások és gyakrabban jelentkező húgyúti fertőzések számlájára is írható. Ha a szag mellett egyéb tünetet is tapasztal, kérje orvosa tanácsát.
11. A téma kapcsán néhány szerv működési zavaráról is érdemes szót ejteni. Májbetegség esetén a felhalmozódó és kiürülő méreganyagok kellemetlen szagú vizeletet okozhatnak, míg veseelégtelenségben kifejezett ammóniás szag észlelhető a vizelet ürítésekor.
12. Irrigálás is előidézhet változást a vizelet szagában. A túlzásba vitt intim öblögetés felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát, fertőzéseket, folyást okozva ezzel. Egyes, hüvelyöblítéssel kapcsolatos kutatások kismedence-gyulladással is összefüggést találtak. Amennyiben furcsa szagot tapasztal, irrigálás helyett inkább keresse fel nőgyógyászát.
13. A sipolyok (fisztulák) üreges szervek, testüregek között kialakult kóros összeköttetések, melyeken keresztül folyadék, illetve szilárd anyag haladhat rendellenes irányba. Amikor a húgyhólyag és a bél között sipoly alakul ki, gáz, illetve széklet is távozhat a vizelettel. Gyulladásos állapotok (mint a Crohn-betegség), daganatok következtében, illetve szülés vagy bizonyos műtétek kapcsán is képződhetnek sipolyok. Kezelésük műtétet igényel.
14. A tirozinémia a fehérjék lebontását érintő, veleszületett anyagcserezavar. Mindamellett, hogy kezeletlenül súlyos tüneteket okozhat, a felhalmozódó tirozin jellegzetes, romlott szagot adhat a vizeletnek. Terápiás lehetőségei: gyógyszer, illetve speciális diéta.
15. Szintén anyagcserét érintő, ritka, örökletes megbetegedés a halszag-szindrómaként is ismert trimetilaminuria. A vizelet mellett a lehelet és az izzadság is jellegzetes halas szagot áraszthat. A betegség nem kezelhető, habár diéta és tisztálkodás enyhülést hozhat, továbbá kísérletek zajlanak antibiotikum-, illetve vitaminterápiával kapcsolatban.
16. Ha túl sokáig tartogatjuk a vizeletet, az is okozhatja annak kellemetlen szagát. Emellett húgyúti fertőzés esélyét is növelheti. Általában a kisgyermekekre jellemző, hogy elfelejtenek mosdóba menni, ezért érdemes őket emlékeztetni erre, ahogyan a gyakori folyadékfogyasztásra is.
Forrás : Link |
|
|
0 komment
, kategória: Betegségekről |
|
|
|
|
|
2024-11-27 23:11:04, szerda
|
|
|
Paradicsomot szinte csak a nyári szezonban fogyasztunk, pedig a kutatások azt igazolták, hogy nagyon is egészséges, ha minden egyes nap legalább egy érett paradicsomot elfogyasztunk. A paradicsomot ehetjük önmagában, reggelihez, vacsorához, és nagyon sok mindent készíthetünk belőle. Mindenképpen fogyasszuk rendszeresen, mivel rengeteg értékes tápanyagot tartalmaz, többek között nagy mennyiségben megtalálható benne az A-vitamin, a K-vitamin, majdnem az összes B-vitamin, a C-vitamin, a vas, a kálium, a magnézium, a króm, a kolin, a cink és a foszfor.
A paradicsomnak nagyon sok egészségügyi előnye van, többek között kiemelkedő a rákellenes hatása. Nagy mennyiségben tartalmaz egy erős antioxidánst, a likopint, amely szabályozza a rákos sejtek növekedését, különösen a prosztatarák, a gyomorrák és a vastagbélrák megelőzésében lehet a segítségünkre. Nem feltétlenül a nyers, hanem a főtt paradicsom lesz a legjobb számunkra.
A paradicsom nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, amely egy erős antioxidáns vitamin. Az antioxidánsok védelmet jelentenek a szabad gyökökkel szemben. Megtalálható még a paradicsomban az A-vitamin, a vas és a kálium is. A kálium fontos szerepet játszik az idegek egészségének megőrzésében, a vas a normál vérkeringés fenntartását biztosítja, a K-vitamin pedig a véralvadást segíti elő.
A paradicsom napi fogyasztása csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség által előidézett oxidatív stresszt. Emellett csökkenti a gyulladást és a szöveti károsodást, amelyet a 2-es típusú cukorbetegség szövődményei okozhatnak.
A paradicsomot és a dohányzást talán soha nem említenénk meg egyszerre. A legújabb kutatások szerint azonban a paradicsom rendszeres, napi szintű fogyasztása csökkentheti a dohányzás okozta károsodásokat a szervezetben. A paradicsom ugyanis a likopin mellett kumarinsavat és klorogénsavat is tartalmaz, amelyek védelmet jelenthetnek a cigarettafüst rákkeltő anyagaival szemben.
A paradicsomban található likopin a szív egészségét is védelmezi. Nagyon jól együtt tud működni a többi antioxidáns társával, vagyis a C-vitaminnal, az A-vitaminnal és az E-vitaminnal. A likopin emellett csökkentheti az LDL-koleszterin koncentrációját és ezzel együtt a plakk-képződést az artériákban. Nem beszélve arról, hogy a paradicsom káliumban is gazdag, amely ásványi anyag csökkenti a magas vérnyomást, amivel pedig a szív egészségét védi.
Forrás : Link |
|
|
0 komment
, kategória: Általános |
|
|
|
|
|
2024-11-27 23:08:59, szerda
|
|
|
A citrusfélék nagyon egészségesek. Télen mindenképp javasolt a fogyasztásuk, hiszen erősítik az immunrendszert, és megvédhetnek bennünket az olyan téli betegségektől, mint amilyen az influenza és a megfázás. Azonban a legújabb kutatások azt mutatják, hogy étkezés után nem javasolt ezeknek a gyümölcsöknek a fogyasztása.
A citrusfélék tele vannak C-vitaminnal. Ez a vitamin antioxidánsnak számít, amely támogatja az immunrendszert, elősegíti a kollagénképződést, és segíti a vas felszívódását. A citrusfélék élelmi rostokban is bővelkednek, ily módon elősegítik az emésztőrendszer egészségét, mégpedig a székrekedés megelőzésével és a bélmikrobiom támogatásával.
A citrusfélékben lévő kálium hozzájárulhat az egészséges vérnyomásszint fenntartásához, ezzel pedig a szív- és érrendszeri betegségek kockázata csökken. A gyümölcsök magas C-vitamin-tartalma a bőr egészségét segíti, ugyanis véd az oxidatív stressztől, és támogatja a kollagénszintézist. A citrusfélék magas rosttartalommal bírnak, így támogatják meg a súlykezelést, hiszen teltségérzetet okoznak, és szabályozzák az étvágyat. A citrusfélék magas víztartalommal rendelkeznek, ezzel pedig a testünk hidratációját segítik.
Közvetlenül étkezést követően azonban nem javasolt ezeknek a gyümölcsöknek a fogyasztása. A citrusfélék savas hatással bírnak, és ha közvetlenül étkezés után fogyasztjuk azokat, akkor megzavarják az emésztést. Emésztési zavart is okozhatnak, például okai lehetnek a savas reflux és a gyomorégés kialakulásának.
Ezekben gyümölcsökben olyan vegyületek is megtalálhatók, amelyek megzavarhatják egyes tápanyagok felszívódását, ez pedig befolyásolja az alapvető ásványi anyagok és vitaminok biológiai hozzáférhetőségét. Tehát ezek a tápanyagok nem tudnak felszívódni, vagy nem tudnak hasznosulni. Tartalmaznak például polifenolokat, amelyek azonban nagyobb mennyiségben akadályozhatják az olyan tápanyagok felszívódását, mint amilyen a kalcium vagy a vas.
A citrusos gyümölcsök természetes cukrokban is bővelkednek, azonban éppen emiatt étkezés után fogyasztva megemelik a vércukorszintet. Ez nemcsak fáradtsághoz, hanem az ételek utáni sóvárgáshoz vezethet.
A citrusfélék akár még súlygyarapodást is okozhatnak, hiszen magas a kalóriatartalmuk. Amennyiben étkezés után eszünk citrusféléket, megvan a veszélye, hogy a kalóriabevitel meghaladja az energiafelhasználást, ami idővel súlygyarapodáshoz vezethet.
Sokan tapasztalnak meg gyomor-bélrendszeri kényelmetlenséget citrusfélék fogyasztását követően. Kialakulhat olyan emésztési panasz, mint puffadás, fokozott gázképződés. Ez azoknál a személyeknél fordul elő elsősorban, akiknek érzékeny a gyomruk.
A másik probléma, ha étkezés után fogyasztjuk a citrusféléket, hogy kölcsönhatásba léphetnek egyes gyógyszerekkel, befolyásolva azok felszívódását és hatékonyságát.
A citrusfélék esetében különösen a grépfrúttal vigyázzunk, hiszen olyan gyógyszerek hatásait befolyásolhatja, mint a szívgyógyszerek vagy a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek.
Azért semmiképpen se mondjunk le a citrusfélékről, hiszen nagyon sok előnyük van. Ezek a gyümölcsök nagyon jó tápanyagforrást jelentenek. Rendszeres fogyasztásukkal sokat javulhat az emésztésünk. Tele vannak olyan vitaminokkal, antioxidánsokkal és ásványi anyagokkal, amelyek többek között az emésztőrendszer egészségét is szolgálják.
A citrusfélékben található C-vitamin segít az immunrendszer megerősítésében és a betegségek elleni védelemben. Az immunitás fokozása fontos része az egészséges életnek.
A C-vitaminnal meg is előzhető a megfázás, de annak súlyossága is minimalizálható, ha C-vitaminban gazdag táplálékokat fogyasztunk, miközben betegek vagyunk.
A vérnyomás csökkentése számtalan előnnyel járhat a szervezet számára. A citrusfélék olyan alapvető tápanyagokat biztosítanak a testünknek, amelyek pozitívan hatnak a szív egészségére. Antioxidánsként csökkentik a gyulladást és az LDL-koleszterin szintjét is. Káliumot is tartalmaznak a citrusfélék, ami segít a vérnyomás szabályozásában, ezzel is csökkentve a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.
Forrás : Link |
|
|
0 komment
, kategória: Betegségekről |
|
|
|
|
|
2024-11-27 23:06:47, szerda
|
|
|
Egyszerű és hatékony tippek száraz köhögésre - kakukkfüves-narancsos-gyömbéres sziruprecepttel
A köhögés, kiváltképp a száraz köhögés télen és nyáron is kínozhat bennünket. Általánosságban elmondható, hogy a köhögés kétféle lehet. Az egyik, amikor váladék keletkezik, és ezt a tüdő nem tudja kiüríteni, a másik pedig a száraz köhögés. A száraz köhögést többnyire a levegőben lévő irritáló anyagok okozzák, például por vagy cigarettafüst.
Léteznek azonban olyan természetes módszerek, amelyek segíthetnek megszabadulni a száraz köhögéstől és a vele járó összes kellemetlenségtől.
A kutatások szerint a méz sokkal hatékonyabbnak bizonyul, mint egyes köhögéscsillapító gyógyszerek. A méz ugyanis antibakteriális hatással rendelkezik, segít a torokban lévő nyálkahártya bevonásában, illetve csökkenti a száraz köhögés által kiváltott irritációt. Naponta 1-3 teáskanálnyi mézet is elfogyaszthatunk, amíg fennáll a köhögés nálunk.
A gyömbér természetes köptetőként működik, segít a váladék felszakításában, csillapítja a köhögést és a torokirritációt is. Forraljunk fel gyömbért - ízlés szerinti mennyiséget - egy csészényi vízben, majd ha kihűlt, adjunk hozzá mézet. Naponta néhány alkalommal fogyasszunk el ebből a szirupból egy-egy teáskanálnyit, ily módon a méz és a gyömbér előnyeit egyszerre használhatjuk ki.
Az arc gőzölése is nagyon hatékony lehet a torokirritáció és a köhögés elűzésében. A vízhez különféle illóolajokat is adhatunk. Köhögés esetén nagyon hasznos lehet az eukaliptusz-, a borsmenta-, a fodormenta- és a rozmaring-illóolaj, amelyet egész egyszerűen csak a vízbe kell csepegtetni.
Az édesgyökér nevű gyógynövényt már évszázadok óta használja a hagyományos ájurvédikus orvoslás. Enyhíti a fájdalmat, segít a váladék oldásában, és csökkenti a köhögést. Az édesgyökérből készült tea csökkenti a torok irritációját is.
A kakukkfűből is készülhet tea. A gyógynövény olyan görcsoldó vegyületeket tartalmaz, amelyek segítenek az izmok ellazításában. Megnyugtatja a torkot és enyhülést nyújt, ha száraz köhögéstől szenvedünk.
Száraz köhögésre egy nagyon hatékony szirupot is készíthetünk, mutatjuk a receptet!
Kakukkfüves-narancsos-gyömbéres szirup hozzávalói:
1 nagyobb bionarancs,
1 nagyobb biocitrom,
egy nagyobb ujjnyi gyömbér,
egy kisebb csokor kakukkfű,
egy teáskanál fahéj,
2 fokhagyma,
méz.
Elkészítése:
A mézben keverjük el a lereszelt gyömbért, a lereszelt fokhagymát és a fahéjat. Készítsünk elő egy steril befőttesüveget. Először tegyünk az aljára egy felkarikázott narancsot, erre következhet egy kakukkfűág, majd jöhet a mézes keverék. Folytassuk a sort, míg van az alapanyagokból. Betegségmegelőzésre fogyasszunk ebből a keverékből egy teáskanállal, betegség idején három teáskanálnyit is megehetünk belőle.
Forrás : Link |
|
|
0 komment
, kategória: Natúr kezelések |
|
|
|
|
|
2/14 oldal
|
Bejegyzések száma: 130
|
|
|
|
2024. November
| | |
|
|
ma: |
0 db bejegyzés |
e hónap: |
130 db bejegyzés |
e év: |
2525 db bejegyzés |
Összes: |
51317 db bejegyzés |
|
|
|
|
- Ma: 163
- e Hét: 11798
- e Hónap: 53713
- e Év: 666388
|
|
|