Belépés
liliana01.blog.xfree.hu
Hagyd el néha a kitaposott ösvényt, és vesd magad az erdőbe! Biztosan találni fogsz valamit, amit még sose láttál. Alexander Graham Bell Szalóki Lívia
1947.08.05
Online
Profil képem!
Blogom, Képtáram,
     1/43 oldal   Bejegyzések száma: 428 
Tedd össze a kezeidet
  2024-12-04 16:42:58, szerda
 
 


Tedd össze a kezeidet úgy, hogy egymásnak támasztod az ujjaidat, a tenyered nem érintkezik és a középső ujjaidat behajlítod, így támasztod össze őket. Csak a középsőujjaid legyenek lefele. Az ujjaidat próbáld most egyenként szétválasztani. A szülők nem lesznek velünk mindig, a hüvelykujjaidat szét tudod választani. A mutatóujjakat szintén, mert testvéreid is különböző életet fognak élni. A kisujjaidat is szét tudod választani, mert a gyerekek is egyszer elmennek a szülői háztól.

Csak a gyűrűsujjaidat lehetetlen szétválasztani, mert a partnereknek egy életre szóló kapcsolatban kell hogy legyenek!
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
Borbála nap
  2024-12-04 10:42:54, szerda
 
 


Borbála napja: december 4-e,
a hagyomány szerint Kisázsiában élt és keresztény hitéért megkínzott, majd lefejezett Szent Borbála emlékünnepe. A középkori prédikációkban gyakran szerepeltek a nevéhez fűződő legendák. Védőszentje volt a bányászoknak, a tüzéreknek, a váraknak.

A Borbála-nap hiedelmei és szokásai hasonlóak a Luca-napéhoz, de a magyar nyelvterületen csak szórványosan terjedtek el. Borbála-napkor nem szabad fonni. A Mura-vidéken azért nem nyúlnak a rokkához, mert Borbála bedobná az ablakon az orsót, a fonál kóccá válna, és a marhák lábára tekeredne, azok pedig megsántulnának.
Nem szabad varrni, akárcsak Lucakor, mert bevarrnák a tyúkok fenekét. Borbála-napkor is jártak kotyolni a fiúk. Mondókájuk végeztével leguggoltak a következő felkiáltással: Igy üjje meg a kentek kotlósa a tojást! A Zala megyei Beleznahegyről való az alábbi kotyolóvers, melynek szövegében keverednek a lucázó, a farsangköszöntő és a regölés szövegtöredékei:

Bara, Bara kity-kotty,
Gelegunya kettő,
Három,
A pálinkát várom.
Ha nem adnak pálinkát,
Letöröm a gerendát.
Adjon az uristen
Ennek a gazdának,
Két szép tehenet,
Tehén mellé szekeret,
Szekér mellé jármot,
Járom mellé vasszeget.
Adjon az uristen két szép malacot!
Egyik ólból kifusson,
Másik ólba befusson.

Söpörni sem szabad, mert elsöpörnék a szerencsét. Akárcsak az egész téli ünnepkörben, Borbála-napkor sem hoz szerencsét a házra a női látogató, ha mégis odatévedne, seprűvel verik ki. A boszorkányok rontása miatt tilos ezen a napon ruhadarabot kinthagyni. Az ajándékozás, kölcsönzés is elvinné a szerencsét a háztól.
Vannak erre a napra javasolt tevékenységek, így Göcsejben a tollfosztás, egyes baranyai falvakban a borfejtés. Borbálakor vagy Lucakor csíráztattak búzát, mely karácsonyra kizöldülve a következő év termésére jósol. Ugyancsak e napon is szoktak gyümölcságat vízbe tenni, hogy karácsonyra kizöldülve a leány férjhezmenetelére jósoljon. A Középső-Ipoly mentén, Paláston gyümölcságat tettek vízbe, ha karácsonyra kivirágzott, a leány közeli férjhezmenetelére jósolt. Doroszlón ugyan virágoztattak borbálaágat, de nem kötötték hozzá a férjhezmenetelre való jóslást. Ha karácsonyig kihajtott, a következő év jó termésére jósolt.



Borbála napi jóslatok
Vízbe tett ág jóslása: A lányok egy ágat tettek vízbe december 4-én, és ha az karácsonyig kivirágzott, akkor a lánynak hamarosan férjhez kell mennie.
Párna alá tett ág jóslása: A lányok egy ágat tettek párnájuk alá december 4-én, és remélték, hogy álmukban meglátják a jövendőbelijüket.
Tűzbe dobott cipő jóslása: A lányok egy cipőt dobtak tűzbe december 4-én, és a cipő lángjának iránya alapján jósolták meg, hogy honnan származik majd a jövendőbelijük.
Vízbe tett gyűrű jóslása: A lányok egy gyűrűt tettek vízbe december 4-én, és ha a gyűrű körbe-körbe forog, akkor a lánynak sok udvarlója lesz.

Kép: Szent Borbála szobra Zalaegerszegen
Gáspár Géza szobrászművész alkotása
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
Arcvakság
  2024-11-25 17:53:47, hétfő
 
 


Arcvakság

Fura betegségről olvastam, melynek neve: arcvakság. Utánajárva kiderült, hogy családról családra jár az a gén, ami felelőssé tehető azért, hogy az ember nem emlékszik más emberek arcára. Pusztán ruházkodásból és hangból tudja, ki lehet az, akivel beszél. A színvakság és farkasvakság után kapta ez a betegség az arcvakság neve.
A betegségben szenvedőknek nem áll össze a szembejövő személyek arca ismerősként, s bár különbséget tudnak tenni férfi és nő között, azt azonban nem tudják, hogy az illető ismerős-e vagy sem. Ez komoly félreértésekhez és sértődésekhez vezethet akár már gyerekkorban, hiszen mindenki fenyegetheti a gyereket azzal, miért nem köszön ennek vagy annak az utcán. A fel nem ismert arcú ember hangját és ruháit azonban felismerik az arcvakságban szenvedők, és így az azonosítás már könnyen megy, feltéve, hogy soha senki nem öltözik át.
A kutatók sokáig értetlenül álltak e betegség előtt, majd egy olyan orvos, aki maga is arcvakságtól szenved komoly vizsgálatot indított. Tavaly látott napvilágot a tény, hogy Németországban másfél millióan szenvednek ettől a betegségtől, melyet egyetlen domináns génnek köszönhetnek. A nagyagy egy része felelős azért, hogy felismerjük az arcokat, ez válik aktívvá, ha a szemünk megpillant egy arcot. Az újra felismerési mechanizmust - az evolúciót vizsgálva - a bárányok fejlesztették tökéletesre, akik képesek arra, hogy akár ötven rokonuk arcát felismerjék, megkülönböztessék, és ezt az agyuk akár két évig is tárolja. A bárányokon túl feltételezhető, hogy más szociális állatok is rendelkeznek e központtal az agyban, ám ezt kutatások eddig még nem támasztották alá.
Az arcvakságban szenvedő gyerekeket viselkedésük alapján tévesen autistának hiszik, mert betegségük miatt nehezen szereznek barátokat, és nehezen illeszkednek be a környezetükbe, főleg, ha addig nem ismert közegbe kerülnek.
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
A szobor neve: Méltóság.
  2024-11-14 18:56:15, csütörtök
 
 


Dél-Dakotában látható, ötven láb magas szobor.
a sziú nemzet asszonyainak tiszteletérekészítette: Dale Lamphere szobrász művész

A szobor neve: Méltóság.

Mennyi mocskot elkövettek emberek emberek ellen a történelem során.
Belegondolni is vétek és ennek soha nem lesz vége, mert a gyűlölet nem ismer határokat.
Napjainkban sincs ez másképpen.
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
Holtak szigetének titka.
  2024-11-11 16:01:37, hétfő
 
 


Holtak szigetének titka
Mai napig nem tudni, miben hunytak el az ide temetett munkások
Chile és egyben Dél-Amerika távoli, déli vidékein amennyire kevés ember él, annyira sok a különleges hely, a rejtélyes múltidéző emberi alkotás, úgyhogy ember legyen a talpán, aki csak egy részüket képes meglátogatni, de akár csak megismerni. Ilyen például a Baker-folyó torkolatánál és Caleta Tortel közelében fekvő, különleges temető, a Holtak Szigete, amely jelenlegi 33 keresztjével tökéletes és egyben rejtelmes mementója a dél-amerikai kontinens gyarmatosításának. A történészek szerint valamikor 1905. szeptemberében Dalcahuéből, a Chiloé-szigetvilágból több száz chiloéit hoztak a Baker-folyó torkolatához, hogy ők kétkezi munkával vágjanak utat egészen a mai argentin határig az erdőkön, dombokon, bozótosokon át, hogy így segítsék a régióban a szállítást, a fakitermelést illetve, hogy a chilei kormány által kijelölt földeken házakat, istállókat építsenek.
Eredetileg úgy volt, hogy rendszeres időközönként érkezni fog egy hajó mindenféle ellátmánnyal a munkások számára, de pár alkalom után ezek a szállítások elmaradtak, így a kőkemény, sokszor embertelen munkát végző munkások étrendje rendkívüli módon leromlott, különös betegségek ütötték fel a fejüket közöttük és így amikor nagyjából 1 év múlva 1906 végén egy hajón mentőcsapat érkezett a favágókért, csak egy maroknyi, az őrület határán álló túlélőt találtak, a többiek már a különös kis szigeten nyugodtak a föld alatt (azért esett a választás a szigetre, mert úgy gondolták a túlélők, hogy így karanténba tudják tenni a pusztító betegségeket), földi létükre mindössze egyetlen fából faragott kereszt emlékeztetett.





Sajnálatos módon a munkásoknak nem volt erejük ahhoz, hogy mély sírokat ássanak, vagy beljebb hatoljanak a vad növényzetbe, így a Baker-folyó áradásakor a víz mindig elmosott egy-egy sírt, az 1950-es évek közepén még nagyjából 120 darabról szóltak a feljegyzések, a hetvenes években már csak alig hetvenet találtak meg a kutatók, ma pedig már hivatalosan is csak 33 fakereszt és sír található itt, de kétséges, hogy a folyó újabb áradása után marad-e még bármennyi is. A munkások szomorú történetével kapcsolatban tucatnyi elmélet és ötlet keringett és kering a mai napig az interneten, egyesek szerint az őket foglalkoztató vállalat szándékosan hagyta őket magukra, hogy ne kelljen a bérüket kifizetni, mások szerint alacalufe indiánok mérgezték meg a Chiloé-szigetvilágból érkezett férfiakat, amiért azok bűnös viszonyt folytattak az indián nőkkel de olyan is akad, aki szerint az élelmükkel együtt szállították rovarölő mérgek okozták a súlyos egészségi károsodásokat.





Akárhogy is legyen, a Holtak Szigetét a dél-chilei régió egyik legrégebbi, nem őslakosok által emelt alkotásának tartják, amely egyben ennek a vidéknek az egyik legkülönlegesebb látványossága is, de ezt a kormányzat már csak a 21. században ismerte fel, amikor végre 2000-ben nemzeti emlékhelynek nyilvánították a szigetet. Területileg egy 39 hektáros földdarabról van szó, amelyben a temető úgy 248 négyzetméter lehet, bár a fentiek egyértelműen arra utalnak, hogy eredetileg ez jóval nagyobb méretű volt, mindenesetre most már a régió önkormányzata által emelt kerítés tökéletesen mutatja, hogy mely területen nyugszanak a különös betegségekben elhunyt, sokat szenvedett chiloéi munkások.

Tavasz volt, de én a nyarat vártam;
a meleget, a patakok hűs vizét.
Nyár volt, de én az őszt vártam;
a színes leveleket, és a hűvös, száraz levegőt.
Ősz volt, de én a telet vártam;
a ropogós havat, és a karácsony örömét.
Eljött a tél, de én a tavaszt vártam,
a rügyfakadást, a nap melegét.
Gyermek voltam, de felnőtt akartam lenni;
szabad és önálló.
Húsz éves voltam, de harminc akartam lenni,
érett és sokat ismerő.
Középkorú voltam, de húszéves akartam lenni;
ifjú és szabad lelkű.
Nyugdíjas lettem, de középkorú akartam lenni;
tevékeny élettel.
Életem elmúlt, és sohasem kaptam meg, amit akartam."

idézve: Linda Dillow: Akinél a szív lecsendesül c. könyvében
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
A Medve-tó legendája - (A tündérasszony könnye)
  2024-11-05 17:30:48, kedd
 
 


A Medve-tó legendája
(A tündérasszony könnye)
Szováta felett az erdőben, nem is olyan rég, volt egy szép tisztás. Bükkfa csipkézte széleivel, olyan volt, mint egy leterített medve. Itt élt fényes palotájában egy csodaszép tündérasszony. Bebarangolta az erdőket, mezőket és amerre járt, nyomában csak úgy fakadt a sok tarka virág.
Egy szép napon, amikor a környéket járta, megpillantott egy ügyes székely legényt, aki éppen a juhait őrizte.
- De szép! - mondta, és egyszeriben beleszeretett.
Nem volt attól a perctől nyugta. De a tündértörvény tiltotta, hogy találkozzék vele. Csak az éj leple alatt ereszkedett le a Juhod völgyébe, hogy hallgassa kedvese keserves nótáját.
- Értem sír a furulyája! -sóhajtotta ilyenkor a szépséges tündérasszony, de ügyelt, hogy a kakasszóra visszaérjen börtönébe, a fényes palotájába. Nyomában ilyenkor csupa tűzvirág nyílott.
- Nélküled - gondolta egy szép napon a tündérasszony- se szépnek, se csúnyának nem érdemes lenni! -avval elhatározta, dacol a tündértörvénnyel, és találkozik a dali székely legénnyel.
Le is ereszkedett a völgybe, homlokán a fénylő vacsoracsillaggal, de hogy közeledett kedvese esztenájához, meglátta, hogy az egy szép leánnyal csókolózik.
- Te szerencsétlen halandó-, ezért keserűen meglakolsz mondta, és azon nyomban a dali székely legény, az esztenája és a juhai vakkővé változtak.
- Jaj nekünk! -borult a leány a szeretője alakját megőrző hideg kőre, de teste melegével sem tudta életre kelteni azt, aki egyszer kővé változott.
De a kegyetlen, csodaszép tündérasszony is keserűen meglakolt. Többé nem lelte helyét, arccal se fordult a palotája felé, csak a hegyeket járta, fehér fátylát a tövisbokrok megszaggatták, foszlányaiból sóvirág lett és ellepte a hegyeket.
- Süllyedj el! Tűzhelyed többé nem lehet otthonom - mondta, amint egyszer a tekintete a fényes palotája felé tévedt.
Eltűnt bizony az, és a helyén egy iszonyatosan mély gödör tátongott. Szélei ma is állanak, királynőjükre emlékeztetnek.
- Jaj nekem - rogyott a földre a szívtelen tündérasszony, és szeméből, amelyet eddig még nem áztatott soha könny, sós patak fakadt.
Az elsüllyedt palota helyén így keletkezett a Medve-tó, amelyet alulról még ma is az elkárhozott tündérasszony tűzhelyének parazsa fűt és Szováta felett a viharban az ő bánata jajjong.
Forrás: magyarno.com

A Medve-tó Erdélyben, Maros megyében, Szovátán található sókarszton létrejött heliotermikus tó.
1875-ben keletkezett. Alakja ha madártávlatból nézzük, kiterített medvebőrre hasonlít, innen származik a neve.
A világ legnagyobb heliotermikus tava.
A gyógyhatású tó 4 hektáron terül el, mélysége 18 méter. A heliotermikus jelenséget először ennek a tónak a vízét vizsgálva írták le. Azt jelenti, hogy a nagy sűrűségű sós víz fölé a beömlő patakok néhány centiméteres, kisebb sűrűségű édesvíz-réteget hoznak létre, és ez az üvegházhatás miatt meggátolja a sós víz felszínre kerülését és lehűlését.

Forrás: szekelyhon.ro
A weboldal szerint még egyetlen hasonló tó van Kanadában, de az kisebb, és fürödni sem szoktak benne.
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
A sziciliai kerámiák története
  2024-10-23 18:24:57, szerda
 
 



A sziciliai kerámiák története évszázadokkal ezelőttre nyúlik vissza. Számos nép vándorolt be a szigetre, úgy mint a Görögök, Szaracénok, Mórok, Főníciaiak, akik mind-mind lenyomatot hagytak s ez a kerámia készítésben is megjelenik.

 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
A sziciliai kerámiák története
  2024-10-23 18:22:27, szerda
 
 


A sziciliai kerámiák története

Szicíliában láthatók a férfi-női fejpárt ábrázoló kerámiatárgyak, ahol a sötét bőrű férfi és a szép, fehér lány egymás mellett merednek a messzeségbe. Fel lehet őket fedezni váza formájában, vagy virágtartóként, valamint táskákon, tányérokon, mindenhol. De mi a története Szicília mór alakjának?

A történet hű bizonyítéka annak, hogy a szerelem már a régi időkben is eléggé elvetemülté tudta tenni az embert. Az ősi legenda szerint ugyanis amikor 1100 körül a mórok uralták Szicíliát, Kalsa városában élt egy gyönyörű lány, akinek rózsaszín bőre a barackvirágra emlékeztetett mindenkit, míg szeme kékje tükrözte a gyönyörű palermoi öblöt. A lány szinte az egész napját otthon töltötte az erkélyén lévő virágai között. Egy nap azonban egy fiatal mór fiú sétált el az erkély alatt, s meglátta a lányt, akibe azonnal szerelmes lett. Persze, ahogy az lenni szokott, cselekedet is követte a hirtelen fellobbanó érzelmeket. Azonnal bement a házba és közölte, hogy ő mindennél jobban szereti a lányt. Vélhetően jóképű lehetett a mór fiú, hiszen a lány, aki eddig csak a virágaiban gyönyörködött, azonnal szerelemre lobbant a mór iránt. De az érzései hamarosan szertefoszlottak. Néhány nap múlva ugyanis a mór fiú közölte, visszamegy Keletre, ahol várja a felesége és két gyereke. A forró vérű szicíliai lánynak sem kellett több. Egy éjszaka - ami nagyságrendileg az utolsó éjszakák egyik lehetett -, amikor a fiú mélyen aludt mellette az ágyban, a lány megölte és levágta a fejét, amibe bazsalikomot ültetett - így a mór már soha többet nem tudta elhagyni a lányt -, ami az erkélye díszévé vált. Rövid idő elteltével ugyanis a bazsalikom az egyik legszebbé fejlődött, ami a környéken látható volt. Mindenki csodájára járt, és persze irigyelték is a lány nem mindennapi fűszernövényét.
Ekkor indult útjára a különös, sötétbarna agyagcserép készítése, a még szebb és pompázatosabb bazsalikomokért. Vélhetően a hatás nem maradhatott el, s szárba szökkent a környék összes bazsalikomja, hiszen a mai napig - legtöbb esetben - kézzel készítik és festik ezeket a ma már a sziget hagyományát képező kerámiavázákat vagy cserepeket, mintegy díszként, amely a mór fiú és a fiatal lány arcát ábrázolja.
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
Bravúros felvétel
  2024-10-23 18:15:01, szerda
 
 


Holdraszállás' (a nagyharsányi hegy tetejéről fotózva

Czene Zoltán Harkány
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
Orsolya napjától karácsonyig milyen idő lesz?
  2024-10-21 22:45:19, hétfő
 
 


A néphiedelem szerint a karácsonyig tartó időszak pontos időjárását Orsolya napja dönti el.
Orsolya napja van
Nos, a néphiedelem úgy tartja, hogy az Orsolya-napi szép idő karácsonyig is eltarthat. Ha szabad hinni az időjárás-előrejelzésnek, még jó ideig élvezhetjük a kellemes őszies időt, ugyanis erre a napra a köpönyeg.hu előrejelzése 16 fokos csúccsal sem esőt, sem nagy szelet nem ígér. Ugyan az enyhe télnek mindenki örül, a fehér karácsony szerelmesei biztosan abban reménykednek, hogy tévednek a meteorológusok Orsolya napját illetően, ugyanis a fehér karácsonyhoz bizony dermesztő hideg kell.
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
     1/43 oldal   Bejegyzések száma: 428 
2024.11 2024. December 2025.01
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 61 db bejegyzés
e év: 2551 db bejegyzés
Összes: 11687 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 257
  • e Hét: 4960
  • e Hónap: 17175
  • e Év: 237995
Szótár
 




Blogok, Szótár,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.