Souleymanou - Assou Ekotto, Bassong, Nkoulou, Mbia - Emana, Eyong, Geremi, Song - Eto'o, Webo
Szövetségi kapitány: Paul Le Guen
Dánia:
Sörensen - Simon Poulsen, Agger, Kjaer, Jacobsen - Christian Poulsen - Jörgensen Grönkjaer - Tomasson, Rommedahl - Bendtner
Szövetségi kapitány: Morten Olsen

Az esti Kamerun - Dánia mérkőzésen két rossz formában lévő csapat találkozik. Paul Le Guen együttese Japánnal találkozott első meccsén a világbajnokságon, a nem túl látványos összecsapás pedig 1-0-ás ázsiai sikert hozott. Ami ennél is rosszabb, hogy Samuel Eto'o-ék 75 percet is átaludtak, csak az utolsó percekben próbálták kijavítani a védelem hibáját. Kamerunra ráadásul Hollandia vár az utolsó csoportkörben, így a Szelídíthetetlen Oroszlánoknak meg kell szakítaniuk négy meccses nyeretlen sorozatukat és mindenképpen le kell győzniük Dániát, ha tovább akar menni.
Dánia a nyitó körben Hollandiától kapott ki 2-0-ra. Morten Olsen fiai jól tartották magukat az első játékrészben, de egy öngól megtörte a lendületüket, ráadásul az oranje is bemelegedett a második felvonásra. A sokat megélt tréner is úgy nyilatkozott a találkozót követően, hogy ez a vereség úgy érintette, mint ha egy vödör hideg vízzel öntötték volna le. Az északiaknál a legfontosabb kérdés, milyen formában lesz Nicklas Bendtner, aki a torna előtti sérülése miatt kénytelen volt játszani a hollandok ellen, ám nem mutatott sokat.
A meccsre a pretoriai Loftus Versfeld Stadionban kerül sor, melybe közel 43 ezer ember fér be telt ház esetén. A találkozó játékvezetője a 42 éves uruguayi Jorge Larrionda lesz, aki 1998. óta tgaja a FIFA nemzetközi listájának.

5. PERC: Eto'o gondolta úgy, hogy nem kezd bele cselsorozatba, így közel 20 méterről lövésre szánta el magát, de csúnynán mellé ment.
10. PERC: Kjaer adta el a labdát buta módon a saját tizenhatosa meleltt, Emana lecsapott rá, középre passzolt ahol a fogadkozását beváltani látszó Eto'o maga elé tette a játékszert és közelről a hálóba lőtt, 1-0!
Videó link a gólról
Link
13. PERC: Láttunk már jobb szögletet is Geremitől, azonban a túloldalon Assou Ekotto begyűjtötte a labdát, lekészített Emanának, a Betis játékosa pedig nem sokkal lőtt mellé.
25. PERC: Most főleg a mezőnyben folyik a játék. Dániának össze kell kapnia magát, ha tovább akar jutni. a kameruni szurkolók mindeközben saját magukat szórakoztatják.
32. PERC: Emana ugyan most ismét rossz megoldást választott, azonban ezen a meccsen, melyen Le Guen a kezdőbe nevezte sokkal jobban él a csapat a támadások során, mint tette azt Japán ellen.
33. PERC: A semmiből szerzett gólt Dánia! Kjaer lódult meg a jobb oldalon, középre lőtt labdájára pedig Bendtner érkezett menetrendszerűen és becsúszva a hálóba lőtt, 1-1!
Bendtner egyenlítő gólja: videó link
Link
42. PERC: Nagyon jó a meccs! Előbb Rommedahl cselezte be magát a tizenhatoson belülre, visszapasszolt Tomassonnak aki kapásból lőtt, azonban egy közbevetődő védőben elakadt, Bendtner duplázása pedig fölé ment. A túloldalon Kamerun is veszélyeztetett, egy pazar akció végén Eto'o lőtt kapufát.
47. PERC: Vége az első félidőnek, az állás 1-1, a játék nagyon jó!
Félidő: Kamerun igencsak belekezdett a találkozó elejébe, egy védelmi hibát követően pedig Eto'o szerezte meg a vezetést. Az afrikai csapat ezt követően kissé visszavett a tempóból, de még mindig támadóbb volt, mint a magyar válogatott selejtezőbeli csoportellenfele.
Bő fél óra után aztán a semmiből egyenlítettek a dánok, Bendtner érekezett a kameruni gól előtt hibázó Kjaer passzára. Nem sokkal később a vezetést is megszerezhette volna Dánia, tomasson lövését azonban bevetődve blokkolta Bassong. Az ellenakcióból Eto'o lőtt kapufát, majd kisvártatva Emana lőtt Sörensenbe.Talán a világbajnokság eddigi legjobb félidején vagyunk túl, 1-1-el fordulnak a felek.
VÉDÉS 46' SörensenMbia fejesét tolta szögletre
61. PERC: Bentner passzolt Rommedahlnak aki bevezette a labdát a tizenhatoson belülre, egy az egyben megverte Makount és ballal kilőtte a hosszú alsó sarkot, Souleymanou hiába vetődött, 1-2!
Rommedahl gólja: videón Link
VÉDÉS 71' Souleymanou, Kamerun Tomasson közeli lövését fogta.
78. PERC: Emana a meccs hőse lehetne, azonban Sörensen ismét meggátolta ebben, a hosszú alsó felé tartó lövését fogta meg.
LES 85' Kamerun Idrissou fejelt fölé lesről.
90. PERC: 3 perc a ráadás
94. PERC: Vége, Dánia 2-1-re megnyerte ezt a angyon fontos meccset, talán a vébé eddigi legjobb mérkőzését láttuk!
Összefoglaló: Kamerun kezdett jobban a mérkőzésen, ennek eredményeképp Eto'o a tizedik percben megszerezte a vezetést Kjaer hatalmas hibája után. A dán védő aztán javított, Bendtnert szolgálta bő fél óra elteltével, így 1-1-el fordultak a felek, igaz Eto'o az utolsó percekben telibe lőtte a kapufát.
Fordulás után is kamerun pörgött jobban, azonban sorra maradtak ki a helyzetek és ez megbosszulta magát: Rommedahl verte meg egy az egyben Makount, majd ballal kilőtte a hosszú alsó sarkot.
A folytatásban is kamerun veszélyeztetett, de gólt már nem tudott szerezni, így 2-1-re elvesztette ezt az igen fontos mérkőzést és a kiesés szélére sodródott, mivel az utoló fordulóban a csoportelső Hollandiával meccsel.

2010-06-19 20:32:46, szombat

Mindenki tudja, hogy Dél-Afrikában most tél van, de abba már kevesen gondolnak bele, hogy a futball vb helyszíne épp annyira van az Egyenlítőtől, mint északon például Tunézia vagy Egyiptom. Ami télen is kellemes klímája miatt európai turisták kedvelt ,,telelőhelye". A világbajnokság mégis fagyos körülmények között zajlott - elmondjuk, hogy miért.
A kérdés akkor válik teljesen jogossá, ha egy pillantást vetünk a térképre: Afrika nagyjából a déli és az északi szélesség 30. foka közt terül el. Pretoria például a déli 25. szélességi körön, míg Fokváros a 34-en fekszik, előbbi az északi féltekén nagyjából Bejrút, utóbbi Tunisz ,,magasságának" felel meg. Ugye egyik városról sem a hideg jut eszünkbe?
Extrém hideg
A dél-afrikai futball világbajnokság mégis köddel, viharokkal, hóval és faggyal kezdődött. Az egyik helyszínen, a 29. szélességi körön fekvő Bloemfonteinben (az északi földtekén itt terül el Kairó), mínusz három fokot, vártak hétfőn, egyes területekre pedig mínusz hat fokot. Mindezt egy szélsőséges hidegfront okozta, amely azóta óriási mennyiségű esővel, a magasabb területeken hóval árasztotta el az országot.
A dél-afrikai hideg valóban extrémnek számít, tekintve, hogy az ország téli átlaghőmérséklete 12-13 Celsius-fok, és a minimumhőmérsékletek átlaga is 7-8 fok szokott lenni - erősítette meg az fn.hu kérdésére Móring Andrea éghajlati szakértő, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársa. Korábban írtunk arról, hogy Magyarországon is előfordulnak a meteorológia meghatározása szerint extrém hideg időszakok, csak kicsit más kategóriában. Extrém hidegről hazánkban akkor beszélhetünk, ha a minimumhőmérséklet -10 Celsius-fok alá süllyed, illetve ha a napi középhőmérséklet nem haladja meg a -5 fokot.
A rendhagyó afrikai tél tehát a világbajnokság szempontjából ritka balszerencse, de úgy tűnik, nem tart sokáig: hétvégén és a jövő hétre már jóval 10 fok feletti hőmérsékletet jósolnak a vb helyszínein.
Miért van tél júniusban?
Először tisztázzunk néhány alapfogalmat, mint az évszakok váltakozása. Az első és egyben utolsó szakszó az ekliptika síkja, ami többek között a Föld keringési síkját jelöli a Naprendszerben. A bolygók többsége - néhány fok eltéréssel - szintén ebben a síkban kering a Nap körül. Földünk tengelye azonban nem merőleges az ekliptika síkjával, hanem 66,55 fokos szöget zár be vele. Ez a ,,tengelyferdeség" befolyásolja a napsugarak beesési szögét a földfelszínre, ami pedig az évszakok változását eredményezi.
Minél nagyobb szögben érik a Nap sugarai a felszínt, annál jobban képesek azt felmelegíteni, vagyis adott szélességi körön annál melegebb lesz a levegő is. Nyáron a föld északi ,,vége" dől jobban a nap felé, ilyenkor az északi féltekén nagyobb a sugarak beesési szöge: a tetőpont június 22., amikor a Ráktérítőre vetül 90 fokban a napfény. A Ráktérítő az északi szélesség 23 fok 26 percnél szeli át a Földet, és többek között a Nyugat-Szaharát, Algériát, Líbiát, Egyiptomot, Indiát, Kínát és Mexikót. Ettől délre és északra csökken a beesési szög, a déli féltekén ilyenkor van a tél csúcspontja: minél délebbre haladunk, annál kevesebb a napsütés, a déli sarkponton fel sem kel a Nap.

Télen fordul a kocka, vagyis a Föld déli ,,végét" mutatja a Nap felé: a téli napforduló napján, december 22-én a Baktérítő kapja 90 fokban a napsugarakat. A Baktérítő a déli szélesség 23 fok 26 percnél halad, és érint többek között Namíbiát, a Dél-afrikai Köztársaságot, Madagaszkárt, Chilét, Argentínát, Paraguay-t és Brazíliát. A tavaszi és őszi napéjegyenlőség - március 21. és szeptember 23. - idején az Egyenlítő felett halad a Nap az égbolt zenitjén, majd a nyárba hajolva északra, míg a tél közeledtével a délre halad a térítőkig és vissza.