Belépés
menusgabor.blog.xfree.hu
"A világ pocsolya, igyekezzünk megmaradni a magaslatokon." / Honoré de Balzac / Menus Gábor
1940.08.11
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
BUÉK 2012 - Zenében
  2012-01-02 22:22:43, hétfő
 
 







BUÉK 2012 - Zenében

Happy New Year ! From All Delivered - 2012

Link



BOLDOG ÚJ ÉVET - 2012

Link



Happy New Year! - 2012 /Zene: Andre Rieu /

Link



MERRY CHRISTMAS & HAPPY NEW YEAR - 2012 /Celine Dion/

Link



BUÉK 2012

Link



B.U.É.K. - 2 0 1 1 /ABBA/

Link



Happy New Year ! From All Delivered 2012

Link



Happy New Year 2012! - ENYA

Link



Merry Christmas and Happy New Year

Link



MA ÉJJEL TÁNCOLOK VELED - HAPPY NEW YEAR

Link



Great Love Song & New Music Video: I'll Never Know *Happy 2011 !

Link



An nou fericit! Happy New Year! Bonne année! Felice Anno Nuovo!

Link



Boney M-Calendar Song

Link



New Year's Eve 2009

Link



ABBA /korábbi/

Link



BUÉK 2010.- Most kezdődik a tánc /Mulatós/

Link



BUÉK!

Link



Happy New Year 2011

Link



ABBA Happy New Year 2011

Link



Feliz Natal e Feliz 2011 - Enya

Link



Újévi kívánságok - Enya: May It Be - PPs /+egyéb/

Link



Bon Noel et Tres Bonne Année 2011

Link



joyeux NOEL et bonne année 2011

Link



Joyeux Noel 2010 & Bonne Année 2011

Link



RUTUBE.fr : Jingle Bells Joyeuses fêtes 2010-2011

Link



Merry Christmas 2010 and Happy New Year 2011

Link



Happy New Year 2011 Poem Video ecard

Link



Újévi köszöntő

Link



Boldog Új Évet Kívánok

Link



Újévi jókívánság

Link



Recept a következő évre

Link














 
 
0 komment , kategória:  Zene, zene, zene...  
Népi időjóslás
  2012-01-02 16:42:30, hétfő
 
 




NÉPI IDŐJÓSLÁS


Január
,,Piroska napján, ha fagy, negyven napig el nem hagy"
Már újév napjának időjárása jelez: ha ez az első nap szép, fényes időt hoz, azzal azt jövendöli, jó és bőven termő lesz az év. Ha csillagos az újévi éjszaka, rövid lesz a tél. Hosszú telelésre lehet ellenben számítani, ha az esztendő első reggelén északi, hideg szél fúj. Makár napja (jan. 2.) időjárása azt mutatja, hogy szeptemberben majd milyen idő lesz (ugyanolyan, mint Makárkor), s ha derült, megjósolja a jó gyümölcstermést. A következő jeles időjósnap a Vízkereszt (jan. 6.), a ráerősítő a téljóslásban: ha ezen a napon az eresz csurog (olvad), akkor hosszú lesz a tél, ám, ha a hó esik, akkor korán kitavaszodik. Sokára jön viszont el a tavasz, ha Vízkeresztkor fagy. E nap száraz időjárása azt ígéri: zivataros lesz a nyár. Az eső ellenben azt jelzi: csapadékos lesz a tavasz is. Régen leginkább annak örültek, ha Vízkereszt napján fújt a szél, az jó termőidőt, szerencsés évet jövendölt. Január 18. negyvenes időjósló nap, a mondás szerint ,,Piroska napján, ha fagy, negyven napig el nem hagy" (a fagy). Január 22-ről közismert a népi tapasztalás: ,,Ha megcsordul Vince, tele lesz a pince" ill. ,,Hogyha fénylik Vince, megtelik a pince" - ha meg nem csepereg, nem lesz elég bor. A tél közepe, Pál fordulása (jan. 29.) negyvenes napnak számít, azt tartják, az aznapihoz hasonló időjárás lesz a következő negyven napig. A kalendáriumi bölcsesség Vízöntő haváról egyébként úgy vélekedik: ha ködös a január, nedves lesz a tavasz.


Február
,,Zsuzsánna elpisálja a havat"
Böjtelő havának, a februárnak 2. napjáról úgy szól a régi versike: ,,Gyertyaszentelőn, ha esik a hó, fú a szél, nem marad soká a tél". Marad ellenben a hideg, ha ezen a nevezetes napon fényes az idő, újabb keletű megfigyelések szerint, ha ekkor az előbújó medve árnyékát meglátja, visszabújik még a barlangjába. Egy másik megfigyelés szerint jó idő esetén ameddig besüt a nap a tornácra, addig fog még később beverni a hó is. A tavasz közeledtére a Bálint napi (febr. 14.) ,,veréblakodalom" a jel, a hangos csivitelés a jobb idő hírnöke. A téli, a zimankós időjárás igazi végét azonban a Zsuzsánna napján (febr. 19.) megszólaló pacsirták jelzik - meg az, hogy a mondás szerint ,,Zsuzsánna elpisálja a havat". A férfiembert, Mátyást és napját (febr. 24.) nem véletlenül illetik a jégtörő jelzővel. A megfigyelések szerint ugyanis: ,,Mátyás ront ha talál, ha nem talál, csinál" (jeget), s a pásztorok szerint ha éjszakáján fagy, még negyven napig hideg lesz.


Március
,,Sándor, József, Benedek, zsákba hoznak meleget"
A tavasz első hónapjáról azt mondják: ,,Ha böjtmás hava száraz, Szent György hava nedves", azaz esős áprilist jelez a csapadék nélküli március. S rámutat az egész esztendőre, a néphit szerint amennyi köd van márciusban, annyi lesz a zápor is. Franciska napja (márc. 9.) viszont magára a hónapra jelez: amilyen az idő ekkor, olyan lesz az egész március. A 10-dike még ennél is erősebb jósló: annak időjárásához hasonlít a következő negyven napé. Vetekszik a meleghozó Józseffel (márc. 19.), mivel az is negyvenes időjósló. A ,,Sándor, József, Benedek, zsákba hoznak meleget" igazát bizonygatók közül Benedek (márc. 21.) ugyancsak hosszabb távra jelez. A népi megfigyelés szerint, ha ezen a napon dörög az ég, negyven napig szárazság következik. Gyümölcsoltó Boldogasszony napja (márc. 25.) is felsorakozik a negyvenesek közé: ha ilyenkor megszólalnak a békák, a csízió szerint még negyven napig hidegre lehet számítani.


Április
,,A Szent György havi eső kergeti a fagyot"
Az időjárásban legszeszélyesebb hónapot, az áprilist a jó gazda különösen figyeli, s akkor örül, ha az csapadékos, mert azzal bő termést jelez. A Szent György havi eső ugyanis ,,kergeti a fagyot", viszont esős májust jósol. Az esztendő századik napja, a Gyuláé (ápr. 12.) ugyancsak rámutató: amilyen az időjárás ekkor, annak ellenkezője várható a következő negyvenen. Márk napján (ápr. 25.) a fülemüle énekére javallott figyelmezni, ha megszólal, szép tavaszt ígér. Április utolsó napja, ha jó időt hoz, vele hozza a jó termést is, ha meg rossz az idő, viszi a hasznot.


Május
,,Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken se látsz"
Májusról, a Tavaszutó hóról, a termésnevelő hónapról nem véletlenül híreli a mondás ,,Májusi eső aranyat ér". Egyébként mindjárt az első napja jós, meg lehet tudni belőle, hogy a télen milyen lesz az idő, sőt azt is, hogy, ha hűvös, nedves ez a nap, akkor középszerű lesz a termés, ellenben, ha meleg, száraz, akkor bőséges lészen. Jeles napjai a fagyosszentek: Pongrác, Szervác, Bonifác (máj. 12., 13., 14.), időjárásukból azt a következtetést vonták le, hogy ,,Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken se látsz". A negyedik fagyosszent, Orbán (máj. 25.), névünnepén viszont a néphit szerint kívánatos az eső, mert az ígér jó termést, akárcsak Emilnél (máj. 28.).


Június
,,Júniusi derült ég bőség, júniusi sár szükség"
A Nyárelő hó, a június során, a gabonaérés idején nem óhajtott az eső, a délvidéki mondás szerint ,,Júniusi derült ég bőség, júniusi sár szükség". Medárd napján (jún. 8.) különösen figyelmezendő az időjárás: ha szép idő van, azt jelzi, olyan lesz az egész nyáron, ha viszont esik, azt jósolja, esni fog a következő negyven nap mindegyikén. A további csapadékos, rossz idő előhírnöke a Margit (jún. 10.) és a Barnabás (jún. 11.) napján lehulló eső is, és ,,viszi a termést". Az igazi nyári időbe fordulás napjának Vida (jún. 15.) számít, a negyvenes jósló nap azonban mégis Szent Iváné (jún. 24.), úgy tartják, a következő negyven napon hozzá hasonló idő lesz.


Július
,,esője kiluggatja a diót, meg a mogyorót"
Július, a Nyárhó idején különös figyelmet a zivataros napok kapnak, meg a negyvenesek. Sarlós Boldogasszony ünnepén (júl. 2.), ha esik, további negyven napig várható csapadékos idő. Mérges Margit (júl. 13.) a zivatarjával ijesztget, ha dörög, villámlik, így lesz a következő közel másfél hónapban is. Illés (júl. 20.) is zivataros szokott lenni, s az esője ,,kiluggatja a diót, meg a mogyorót", akárcsak Magdolnáé (júl. 22.). Jakab (júl. 25.) esője is kevesbíti a diót és a mogyorót, de ő egész télre is jövendöl: ha ezen a napon sok a felhő, sok lesz a hó, ha nagyon süt a nap, akkor télen nagy hideg várható. Ha meg süt is, esik is, akkor enyhébb lesz a tél.


Augusztus
,,bőséges gyümölcstermést jelez jó idejével Szent István napja"
A Nyárutó hó, az augusztus is rámutat a tél időjárására: ha 1. és 10. között nagyon nagy a meleg, akkor zimankós tél lesz. Lőrinc (aug. 10.) az őszre utal: ha szép idő van, akkor az ősz is szép lesz és hosszú - gyümölcs pedig sok és egészséges adatik. Bőséges gyümölcstermést jelez jó idejével Szent István napja (aug. 20.) is, de negyven napra előre az időt is a magáéhoz hasonlítja. Hacsak Bertalan (aug. 24.) versenyre nem kél vele, s zivatarral előre nem jelzi, hogy ő akarja meghatározni az ősz (rossz) időjárását. Ismert még a ,,Szent István napi vihar", amely tulajdonképpen egy augusztus 20. környékén érkező lehűlés, amely után már nem tér vissza a nagy meleg.


Szeptember
,,Szent Mihálykor keleti szél, nagyon kemény telet ígér"
Az Őszelő hava, a szeptember a karácsonyig eljövendő időkre mutat rá. S mindjárt az első napjával: Egyed névünnepén ha esik, enyhe tél lesz - meg egész hónapban eső, lévén negyvenes ez a nap. Ha az eső mellett égzengés is van, akkor jövőre jó termés várható. Szép ideje kellemes őszt jelez, főleg ha erre Lőrinc (szept. 5.) is hasonló napfényes idővel mutat rá. Fecskehajtó Kisasszony (szept 8.) is részt kér azonban a jóslásból: amilyen az időjárása, annak az ellenkezője jellemzi az egész őszt. Lambert (szept. 14.) jó idejével jó tavaszt jövendöl. Mihály (szept 29.) pedig az őszre és a télre is mutat, ha dörög az ég szép leend az ősz, de nagy tél következik: ,,Szent Mihálykor keleti szél, nagyon kemény telet ígér".


Október
,,Ha hideg szél fúj, igen hideg lészen a tél is"
Az október, Mindszent hava ha zivataros, hideg és szeles lesz a tél. S a jövő tavaszra is jövendöl, úgy tartják, hozzá hasonló lesz majd a március időjárása. Ha októberben még meleg van, annak a ,,böjtje" egy hideg februárral jön el, az októberi hideg szelekért viszont enyhe január fog kárpótolni. A népi tapasztalás azt mutatja, hogy a tél milyenségét leginkább Orsolya napja (okt. 21.) árulja el, s Dömötör (okt. 26.), akiknek napján ha hideg szél fúj, igen hideg lészen a tél is.


November
,,Katalin kopog, karácsony locsog"
Őszutó havával, novemberrel azért pontosítódnak a téljövendölések: Mindszentek napja (nov. 1.) ha szép, tiszta időjárású, azzal havas, hideg telet jósol, az esővel pedig enyhébbet. Az előrejelzésbe Márton napja (nov. 11.) is ,,beleszól": ha borús, azzal szürkés telet mutat, ha napfényes, azzal zimankósat. S ha a körötte lévő napokon is napos az idő, ha ,,Márton nyara van", akkor igen kemény hideg tél jön. Hacsak Erzsébet (nov. 19.) rá nem cáfol: ha ugyanis ezen a napon esik, akkor enyhe lesz a tél. S nem feledendő, ha ,,Erzsébet megrázza a pöndölyét", azaz napján esik a hó, lészen hó karácsonykor is. Erre a jóslatra erősít vagy cáfol Katalin (nov. 25.), a mondás szerint ,,Katalin kopog, karácsony locsog". András (nov. 30.) az időjóslást az egész következő évre adja: a napján leszelt, besózott, a 12 hóról elnevezett hagymakarikák kalendáriuma szerint azok a hónapok, amelyeken újév reggeléig elolvad a só, esősek lesznek majd. Egyes tájakon ez a hagymakalendárium Luca napján (dec. 13.) vagy a karácsonyi éjféli mise után készíttetik.


December
,,Hideg, havas december, jó termést vár az ember"
Télelő hó, december időjárásának figyeléséből általános érvényűnek levont következtetés: ,,Hideg december, koratavasz", illetve ,,Hideg, havas december, jó termést vár az ember". Részletesebben: ha december első része enyhébb, akkor keményebb télre lehet számítani, ha a hó vége az enyhébb, akkor március elején el is fog takarodni a hó és a zimankó. Miklós (dec. 6.) besegít az előrejelzésbe, ha napján hó esik, vége az enyheségnek. Luca (dec. 13.) nem csak a hagymával kalendáriumról, hanem a következő tizenkét nappal is a jövő év időjárását mutatja, havonként (pl. amelyik napon esik, az azzal páros hónapban is esős lesz az idő). Karácsony (dec. 25.) napja is jósló: ha tiszta, napos az idő, akkor száraz nyár, jó gyümölcstermés, sok bor várható. Ha karácsony másnapján, Istvánkor (dec. 26.) is szép, napos idő van, akkor mindenből jó termés lészen. Erre ráerősíthet a Szilveszter (dec. 31.) éjszakája, ha szépen ragyognak a csillagok, akkor bőséges aratás és szüret várható. Ellenben, ha szilveszteréjjel esik, újév reggelén már süt a nap, akkor rossz lesz a termés. Az esztendő utolsó estéje, s a következő év első napja időjárása ha egyforma, akkor együttesen jó termés, gazdag esztendő várható. Olyan, amiben az idő jó gazda...







Lehet hogy változnak az idők de azért sok jel ma is megmutatja nekünk milyen idő várható,úgy mint rég. És ezek nem babonák.

Eső

Eső lesz

ha udvara van a holdnak;
ha szivárvány látszik a hold körül;
ha a hold színe nagyon sárga;
ha reggel szivárvány van;
ha bokrosodnak a felhők;
ha a távoli hegy közelinek látszik;
ha "pipázik a hegy; ha elmarad a hajnali harmat;
ha messzire hallatszik a harangszó, a vonatzaj, a patak csobogása;
ha a csendes, meleg időben a földön portölcsérek keletkeznek;
ha a füst lecsap;
ha erősebben csípnek a legyek, szúnyogok, bolhák;
ha a madarak hangosabbak, nyugtalanok;
ha a fecske alacsonyan száll, a varjú sokat károg;
ha a hangyák erősen futkároznak;
ha a kakasok gyakrabban kukorékolnak;
ha sokat mosdik a macska;
ha a barmok a levegőt szaglásszák és sokat bőgnek;
ha a kutyák füvet esznek, a földet harapdálják;
ha a hím állatok közösülésre tehetetlennek mutatkoznak;
Hajnali eső "nem kér szállást", mert hamar átvonul.

Szivárvány

A szivárvány megjelenése után már nem lesz eső.
Az ember is megérzi az eső közeledtét: fejfájás, reumás fájdalom, bágyadtság,
álmosság, száraz tenyér jelzi.

A közeledő esőre utal néhány anyag megváltozott tulajdonsága:

a fatárgyak bedagadnak, nehéz a dugót kihúzni, a kender
szálai összehúzódnak, a hajszálak megnyúlnak, a kő nyirkos lesz, a gyertya serceg,
a só összeáll.
Jégeső közeledtét a felhők színéről, a mennydörgés különös, morajló hangjáról lehet fölismerni.
A közeli vihart jelzi az is, ha az erdei madarak hirtelen elhallgatnak.

Jégeső

Jégeső lesz

ha nagy tornyos fellegek közelednek
és a fehér felhők szaladnak az égen;
ha a felhő alja leér a földre;
ha nagy melegben hirtelen
hideg szél kerekedik;
és szürke fellegek közelednek;

Erős szél

Erős szélre utal

ha napnyugtakor vörös az ég alja;
ha sűrűn látszanak a csillagok;
ha a hold vörösnek látszik;
ha a napfelkeltekor vörösnek látszik;

Száraz meleg

Száraz meleg idő várható

ha a napfelkeltekor tiszta;
ha reggel és napnyugtakor leereszkedik a köd;
ha bőséges a harmat;
ha a tücsök éjszaka ciripel;
ha a fecske, a pacsirta magasan száll;
ha a pók a hálója közepén terpeszkedik;
ha a háziállatok nyugodtak, jókedvűek;

Változás

Változik az idő

ha a kakas éjszaka kukorékol

Hideg

Hideg lesz

ha a nap sugarai felkelte előtt már látszanak;
ha a csillagok igen fényesek;
ha a varjak összegyülekeznek és erősen kárognak;
ha a vadliba délnek száll;

Havazás

Havazni fog

ha homályos felhők borítják az eget.

Olvadás

Olvadni fog

ha a kakasok nagyon kukorékolnak.
A növények, állatok viselkedése hosszú távú időjárási előrejelzést is adhat.

Hosszú ősz

Hosszú lesz az ősz,

ha a gyümölcsfák másodszor virágzanak.


Korai tél

Korán beáll a tél,

ha a vadludak már szeptemberben dél felé húznak


Kemény tél

Hosszú, kemény lesz a tél

ha a vakondok ősszel igen magasra túrnak;
ha a hangyák már nyár végén nagy bolyt építenek

Enyhül

Nem lesz nagy hideg már

ha a fecskék kora tavasszal megjönnek.


Időjárás prognózis
Milyen idő várható?

Ha estefelé erősödni kezd a szél, úgy valószínű az időjárásváltozás.

Ha a szél iránya erőteljesen megváltozik, irányt vált, szintén időjárás-változásra kell számítani.

Mit üzen a szél iránya?
Szélirány ...... ........... ........... ....... Télen...... ........... ........... ............. Nyáron
Észak (É) ...... ........... ........... ...... hideg, havazás ...... ........... ........ lehűlés, zivatar
Északkelet (ÉK) ...... ........... ...... hideg, száraz idő ...... ........... ..... meleg, száraz idő
Kelet (K) ...... ........... ........... ........ fokozottan hideg és száraz......fokozottan meleg és száraz
Délkelet (DK)...... ........... ........... csendes eső, lehűlés ...... ........ csendes eső, melegedés
Dél (D) ...... ........... ........... .......... felmelegedés. ...... ........... ..........melegedés
Délnyugat (DNY) ...... ........... ..... hófúvás veszély. ...... ........... ...... zivatar veszély
Nyugat (NY)...... ........... ............ olvadás...... ........... ........... .......... lehűlés
Északnyugat (ÉNY) ...... .......... olvadás...... ........... ........... .......... lehűlés, zivatar


Eső várható:

- ha többszintű és többrétegű a felhőzet;
- ha a felhők színe sötétszürke;
- ha a felhők gyorsan gomolyognak, tornyosulnak;
- ha a páradús levegőben portölcsérek keletkeznek;
- ha a füst felszáll, majd a felszínen gyűlik össze;
- ha a csillagok erősen ragyognak, sziporkáznak;
- ha a napközben képződött gomolyfelhők estére nem oszlanak el;
- ha a hőmérséklet nappal nem emelkedik vagy éjszaka nem csökken;
- ha a távoli hangok is jól hallhatók;
- ha a légnyomás zuhanásszerűen csökken, a konzervdoboz teteje kifeszül, domborodik.

Vihar közeleg?

Ezt úgy tudjuk megállapítani, hogy lemérjük a villámlás és az azt követő mennydörgés közötti időtartamot másodpercben. A fény sebessége: 300 000 km/sec, a hangé 0,333 km/sec. Így minden 3 másodperc időtartam 1 kilométernyi távolságot jelent.

Ezt tudva 2-3 megfigyelés után már megállapíthatjuk, hogy közeledik, vagy távolodik a zivatar. Ez főleg nyílt területen: mezőn, vízen lehet fontos információ.

Jó idő várható:

- ha a felhőzet láthatóan egy rétegű, magas és fátyolos (jégtűk);
- ha a bárányfelhők nem tornyosulnak és estére eloszlanak;
- ha a szél estére elül;
- ha erős az éjszakai harmatképződés;
- ha lapos helyeken, völgyekben estére köd képződik, s csak reggelre oszlik el;
- ha éjszaka melegebb az erdő, mint a környezete;
- ha kéklő párába vesznek reggel a távoli hegyek.

Jósol a természet

Esőre áll az idő:

- ha erősödik a virágok illata, a víz és a "föld" szaga;
- ha sok földigiliszta bújik ki a földből;
- ha az ászkarák nappal, száraz helyen is mozog;
- ha a szalamandra, törékeny kuszma száraz helyen is mozog;
- ha a füstifecske alacsonyan száll;
- ha az erdei pinty nyugtalan, "izgága";
- ha a gólyaorr, gémorr-félék termést tartó szálai elmozdulnak, kicsavarodnak;
- ha a fészkes virágzatú növények virágai (százszorszép, pongyolapitypang...), ill. más virágok virágai (hóvirág, salátaboglárka, vérehulló fecskefű, aprószulák...) nem nyílnak ki;
- ha az erdei mályva és a madársóska összecsukja leveleit;
- ha a szentjánosbogarak nem rajzanak;
- ha a szívó, gyötrő ízeltlábúak erőteljesen csípnek;
- ha a legyek elviselhetetlenül "szemtelenek";
- ha a kakas napnyugta után kukorékol.

Jó idő várható:

- ha a pókok szorgoskodnak;
- ha a szentjánosbogarak nagy számban világítanak a nyári éjszakában;
- ha a kígyók nem ingerlékenyek;
- ha a füstifecske magasan vadászik;
- ha a ragadozó madarak (ölyvek, kányák...) nyugodtan röpködnek;
- ha a denevérek egész éjjel repkednek;
- ha a legtöbb növény kinyitja virágszirmait;
- ha a pacsirta magasan repül.

Havazás lesz:

- ha a varjak, csókák, seregélyek kavarognak;
- ha a nyulak és más apróvadak az erdőbe húzódnak.







Jeles napok az időjóslásban:






















Jeles napok az időjóslásban

Link















 
 
0 komment , kategória:  Tudomány - technika  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
2011.12 2012. Január 2012.02
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 53 db bejegyzés
e év: 340 db bejegyzés
Összes: 4844 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1248
  • e Hét: 9703
  • e Hónap: 49524
  • e Év: 227399
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.