Belépés
menusgabor.blog.xfree.hu
"A világ pocsolya, igyekezzünk megmaradni a magaslatokon." / Honoré de Balzac / Menus Gábor
1940.08.11
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
Vesztébe rohan a világ
  2012-07-24 22:58:13, kedd
 
 







VESZTÉBE ROHAN A VILÁG

Nem tanulunk a Bibliából - Vesztébe rohan a világ

portfolio.hu 2012.07.24. 10:52


A monda szerint Bábel tornya Babilónia leghatalmasabb építményei közé tartott, Isten azonban nem nézte jó szemmel a dölyfösséget és az égbe törekvő építkezést, s hogy megakadályozza az emberek ez irányú vágyait, elködösítette elméjüket, s összezavarta a nyelvüket. Ezt követően az addig egy nyelvet beszélő emberek szétszóródtak a világban és különböző nemzeteket alapítottak. Az égbe törő terveket mintha egy felsőbb hatalom a mai napig megbosszulná, a modern Bábel-tornyok, vagyis a felhőkarcolók építését az utóbbi közel 150 évben szinte mindig egy gazdasági visszaesés követte. (IIlusztráció: Harold Lloyd: Safety Last)

Hosszú Depresszió (1873-1878)

Az első 1873-1878-as bankcsődökkel tarkított amerikai "Hosszú Depresszió" kezdete közel egybeesett az Equitable Life Building építésével. A maga idejében ez volt az első 40 méter feletti felhőkarcoló. Az időszakot defláció és lassú növekedés jellemezte, 18 ezer vállalkozás ment tönkre az USA-ban, emellett 10 szövetségi állam is fizetésképtelenné vált. Súlyosbította a problémákat, hogy az időszak közepén a munkanélküliség 14%-on tetőzött az Egyesült Államokban.







Brit Bankválság (1890)

Az 1890-es brit bankválságot megelőző évben adták át az immár 80 méter feletti Chicagói Auditorium, majd az 1890-ben a New York World buildinget. A londoni Barings Bank bukását és ezzel a brit bankrendszer megingását az elhibázott argentin befektetések okozták. A dél-amerikai ország abban az évben 11%-os reál GDP visszaesést szenvedett el. A helyzetet a Bank of England, valamint a Rothschildok vezette konzorcium együttes fellépése mentette meg, mely garantálta a Barings Bank betéteinek kifizetését.







Túlpörgő vasútfejlesztés (1893)

A vasúti túlfejlesztések miatt 1893-ban Amerikában bankpánik alakult ki ráadásul az aranyért hatalmas kereslet támadt eközben pedig az ezüst árfolyama szakadt. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy az amerikai kötvények aranyra való válthatósága megszűnt, a befektetők bizalma a kötvényekben, az ezüstben és az egyéb árukban odalett. Ekkor épült a Chicagói Masonic Temple, a Manhattan Life Building és a Milwaukee City Hall is, utóbbi kettő már 100 méter feletti magassággal.

Az első New York-i tőzsdekrach (1901)

1901-ben kezdték el építeni a Philadelphia City Hall-t, melynek magassága már 150 méter felett volt. Erre az időszakra esett az első New York-i tőzsdekrach, mely a Northern Pacific Railway megszerzésért futott verseny során bontakozott ki, mikor is a Harriman-Schiff duó a J.P. Morgan-Hill párossal akasztotta össze a bajuszát. A vasúttársaságért folytatott verseny során a részvényárfolyam elszabadulása miatt sokan fedezetlen short pozíciót vettek fel, azonban kiderült, hogy a két nagy befektetői csoport a részvények nagy részére már rátette a kezét, így nem maradt papír, amit a shortosok visszavehettek volna. A száguldó árfolyam miatt a shortosok, hogy veszteségeiket fedezzék a többi részvény eszeveszett eladásába kezdtek, ami bedöntötte az egész piacot. A két befektetői csoport akaratlan, de annál tökéletesebb cornere (a shortosok bekerítése a részvények felvásárlásával) majdnem összeroppantotta az USA gazdaságát.







Újabb bankpánik (1907)

Az 1907-es esztendőben a bankárpánikra és az erre adott reakcióként 50%-os eséssel reagáló New Yorki tőzsdére a 200 méter fölé jutó Metropolitan life building figyelmeztetett. Az összeomlást a United Copper Company piacának sikertelen bekerítési kísérlete (cornere) hozta el, melynek hatására a Knickerbocker Trust Company, New York harmadik legnagyobb bankja csődbe ment.

Nagy Gazdasági Világválság (1929)

Ezzel el is érkeztünk az 1929-es évben kitört Nagy Gazdasági Világválsághoz, amikor három egymást követő évben egy 300 méter közeli, valamint két ennél magasabb épületet is átadtak. Az utóbbi kettő igen nevezetes, 1930-ban a Chrysler building, majd 1931-ben Empire State building került átadásra, utóbbi már közel 400 méteres volt. A válság kezdő dátumaként emlegetett 1929 október 29-ei Fekete Kedd során a Dow Jones 11%-ot esett, az amerikai munkanélküliség a válság során pedig soha nem látott, 20% feletti szintre emelkedett.







Olajválság (1973-1975)

A második világháborút követő első nagyobb gazdasági megingás az 1973-75 időszakban volt. Ekkor a ma már nem álló World Trade Center két tornya, valamint a Chicagói Sears Tower épült meg. Ezt az időszakot a Bretton Woods-i rendszer összeomlása, az emelkedő olajárak és a különböző eszközosztályokban meginduló spekulációk jellemezték. Az S&P 500 kevesebb mint két év alatt értékének felét elveszítette.















Ázsiai válság (1997-1998)

A World Trade Centeren túllépő maláj Petronas ikertornyok, melyek 1998-tól kezdve 7 éven át a legmagasabb felhőkarcolók voltak, az 1997-1998-as ázsiai összeomlást hozták el a régió számára. A baj a thai baht árfolyamának lebegtetésével kezdődött, melyet a thai kormány egy spekulációs nyomásnak engedve hagyott szabadon mozogni. A külföldi devizában súlyosan eladósodott országban a hazai fizetőeszköz elértéktelenedésével vállalatok sora ment csődbe, ez pedig átterjedt a régió szomszédos államaira is. A baht több mint értékének felét elveszítette a dollárral szemben, a thai tőzsdeindex pedig 75%-ot esett kevesebb mint 1 év alatt.











Kidurrant a techlufi (2000)

Az 500 méteres magasságba jutó Taipei 101 1999-ben kezdődött és 2004-ben véget érő építkezése a techlufi kidurranását hozta el a befektetőknek. A techcégek 2000 márciusáig tartó száguldását és túlértékeltségét a FED hat egymást követő kamatemelése állította meg, az esést pedig az Y2K pánik elmúltával lecsökkenő tech költekezések csak fokozták. A Nasdaq index azóta sem tudta kiheverni a lufi kidurranását.












A legutóbbi pénzügyi válság (2007-?)

A Burj Khalifát 2004-ben kezdték el építeni, a Taipei 101-et pedig 2007 nyarán hagyta le az épülőfélben lévő - végül 800 méter fölé jutó - felhőkarcoló, és még ebben az évben kitört a legutóbbi, 2007-es pénzügyi válság. A gazdasággal együtt az indexek még ebben az évben délnek vették az irányt, ráadásul a fő szerepet éppen az ingatlanpiaci lufi kidurranása és a bedőlő bankok játszották. Bár a Dow Jones index már 2009 elején fordulni tudott mélypontjáról, ennek a válságnak a levét azóta is isszák a piacok és a világgazdaság azóta sem tudott teljesen talpra állni.












Mi jöhet ezután?

A világ épülőfélben lévő felhőkarcolóinak 53%-a Kínában található, az építkezések ahogy az a lenti videón is látható rakétasebességgel zajlanak. A legújabb tervek szerint pedig a 7 hónap! alatt felépítendő Changshaba tervezett felhőkarcolóval 10 métert vernének rá a 828 méteres Burj Khalifára, melyet 6 évig építettek. Az sem jelent sok jót, hogy India is becsatlakozott az ég meghódításába, a kontinensnyi országban is sorra épülnek a felhőkarcolók, sokan attól tartanak, hogy egy újabb válság ebből a két országból indulhat el.


Mi a helyzet idehaza?

Sokra nem megyünk vele, de apró vigasz, hogy egy 2009-es Budapesti rendelet szerint 55 méternél magasabb épületek csak a Csepel-szigeten épülhetnek. A Budapesti Városrendezési és Építési Keretszabályzat alapján pedig a "különleges magasházak" egyetlen pontja sem haladhatja meg a 90 métert. Ez alapján nem számítunk arra, hogy a magyar fővárosban épülne fel egy gazdasági válságot kirobbantó világrekorder felhőkarcoló.






Forrás

portfolio.hu

Link




















 
 
1 komment , kategória:  Tragédiák - katasztrófák  
Egy (állítólag) valós, megtörtént beszélgetés leirata
  2012-07-24 20:29:24, kedd
 
 




EGY (ÁLLÍTÓLAG) VALÓS, MEGTÖRTÉNT BESZÉLGETÉS LEIRATA


Érdemes végig olvasni....

Az ateista filozófia-professzor arról beszél a tanítványainak, mi a problémája a tudománynak Istennel, a Mindenhatóval. Megkéri az egyik új diákját, hogy álljon fel és a következő párbeszéd alakul ki:
Prof: - Hiszel Istenben?
Diák: - Teljes mértékben, uram.
Prof: - Jó-e Isten?
Diák: - Természetesen.
Prof: - Mindenható-e Isten?
Diák: - Igen.
Prof: - A bátyám rákban halt meg, annak ellenére, hogy imádkozott Istenhez, hogy gyógyítsa meg. Legtöbbünk törekedne arra, hogy segítsen másokon, akik betegek. De Isten nem tette ezt meg. Hogyan lehetne akkor jó Isten? Hmm?
A diák hallgat.
Prof: - Erre nem tudsz választ adni, ugye? Kezdjük elölről, fiatalember. Jó-e Isten?
Diák: - Igen.
Prof: - Jó-e Sátán?
Diák: - Nem.
Prof: - Honnan származik Sátán?
Diák: - Istentől?
Prof: - Így van. Mondd meg nekem, fiam, van-e bűn ebben a világban?
Diák: - Igen.
Prof: - A bűn mindenhol jelen van, nemde?
Diák: - Igen.
Prof: - És Isten teremtett mindent. Így van?
Diák: - Igen.
Prof: - Tehát ki teremtette a bűnt? - A diák nem válaszol.
Prof: - Vannak-e betegségek? Erkölcstelenség? Gyűlölet? Csúfság? Mindezen szörnyű dolgok léteznek ebben a világban, ugye?
Diák: - Igen, uram.
Prof: - Tehát, ki teremtette mindezeket?
A diák nem felel.
Prof: - A tudomány állítása szerint öt érzékünk van, melyekkel felfogjuk és megfigyeljük a dolgokat magunk körül. Mondd meg nekem, fiam! Láttad-e már valaha Istent?
Diák: - Nem, uram.
Prof: - Mondd meg nekünk, hallottad-e már valaha a te Istenedet?
Diák: - Nem, uram.
Prof: - Érezted-e már valaha a te Istenedet, megízlelted-e a te Istenedet, vagy érezted-e már a te Istened illatát? Különben is, volt-e már valamilyen kézzelfogható tapasztalatod Istenről?
Diák: - Nem uram, attól tartok nem.
Prof: - És mégis hiszel benne?
Diák: - Igen.
Prof: - A tapasztalati, igazolható, bemutatható bizonyítékok alapján a tudomány kijelenti, hogy a te ISTENED nem létezik. Na erre mit mondasz, fiam?
Diák: - Semmit. Nekem ,,csak" HITEM van.
Prof: - Igen. A hit. Pontosan ezzel van problémája a tudománynak.

A professzor ezzel befejezettnek tekintette volna a szemléltetést, de a diák nem mozdul.
Diák: - Professzor úr, kérdezhetek valamit?
Prof: - Persze, kérdezz csak.
Diák: - Professzor úr, létezik-e a hő?
Prof: - Igen.
Diák: - És létezik-e a hideg?
Prof: - Igen.
Diák: - Nem, uram, téved! Nem létezik!

Az események ezen fordulatára az előadóterem elcsendesedik.
Diák: - Uram, lehet sok hőnk, még több hőnk, túlhevíthetünk valamit, vagy még annál is jobban felhevíthetjük, lehet kevés hőnk, vagy semennyi hőnk. De nem lesz semmink, amit hidegnek hívnak. -273 fokkal tudunk nulla alá menni, ami a hő nélküli állapotot jelenti, de annál lejjebb nem mehetünk. A hideg nem létezik. A hideg szót a hő nélküli állapot jellemzésére használjuk. A hideget nem tudjuk lemérni. A hő: energia. A hideg nem az ELLENTÉTE a hőnek uram, hanem a HIÁNYA.
Az előadóteremben ekkor már egy gombostű leejtését is meg lehetne hallani.
Diák: - És mi van a sötétséggel, Professzor? Létezik-e a sötétség?
Prof: - Igen. Hogyan beszélhetnénk AZ éjszakáról, ha nem lenne sötétség?
Diák: - Ismét téved, uram. A sötétség valaminek a hiányát jelzi. Lehet kis fényünk, normális fényünk, nagy erejű fényünk, villanó fényünk, de ha sokáig nincs fény, akkor nincs semmi, S azt hívjuk sötétségnek, így van? De a valóságban a sötétség nem létezik. Ha létezne, még sötétebbé tudnánk tenni a sötétséget, nemde?
Prof: - Tehát, mire akarsz utalni mindezzel, fiatalember?
Diák: - Uram, azt akarom ezzel mondani, hogy a filozófiai eszmefuttatása hibás.
Prof: - Hibás? Meg tudod magyarázni, miért?
Diák: - Uram, ön a kettősségek talaján mozog. Azzal érvel, hogy van az élet, utána pedig a halál, van egy jó Isten és egy rossz Isten. Az Istenről alkotott felfogást végesnek tekinti, mérhető dolognak. Uram, a tudomány még egy gondolatot sem tud megmagyarázni.
Elektromosságot és mágnesességet használ, de sohasem látta egyiket sem, arról nem is szólva, hogy bármelyiket is megértette volna. Ha a HALÁLT az ÉLET ellentéteként vizsgáljuk, akkor tudatlanok vagyunk arról a tényről, hogy a halál nem létezhet különálló dologként. A halál nem az élet ellentéte, hanem annak hiánya! És most mondja meg nekem, professzor: Ön azt tanítja a diákjainak, hogy a majmoktól származnak, így van?
Prof: - Ha a természetes evolúciós folyamatra célzol, akkor természetesen igen.
Diák: - Látta-e már valaha az evolúciót a saját szemével, uram?
A professzor megrázza a fejét.
Diák: - Mivel eddig még senki sem látta az evolúciós-folyamatot végbemenni, sőt azt sem tudja bizonyítani, hogy ez egy folyamatos történés, azt jelentené mindez, hogy Ön a saját véleményét tanítja, professzor? Akkor ön nem is tudós, hanem prédikátor?
Nagy zajongás támad az osztályban.
Diák: - És csak egy utolsó kérdést engedjen meg, professzor úr. Van-e valaki az osztályban, aki látta már valaha az Ön agyát?
Az osztály nevetésben tör ki.
Diák: - Van-e itt valaki, aki hallotta már a Professzor agyát, érezte, megérintette azt, vagy érezte az illatát? - Mivel nem érkezik válasz, a diák folytatja: - Úgy tűnik, senki sem tette. Tehát, a tapasztalati, állandó, kimutatható bizonyítékok megalapozott szabályai szerint a tudomány kimondja, hogy önnek nincs agya, uram. Ne vegye tiszteletlenségnek, uram, de hogyan adhatnunk így bármilyen hitelt az előadásainak?
A teremben síri csend.A professzor a diákot nézi, arca kifürkészhetetlen.
Prof: - Azt hiszem, a hit alapján kell elfogadnod, fiam.
Diák: - Erről van szó, uram! Ember és Isten között is a HIT a kapcsolat. És ez mindennek a mozgatója és éltetője!

A diák neve Albert Einstein volt.



 
 
1 komment , kategória:  Tudomány - technika  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
2012.06 2012. Július 2012.08
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 19 db bejegyzés
e év: 340 db bejegyzés
Összes: 4843 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 500
  • e Hét: 5722
  • e Hónap: 45543
  • e Év: 223418
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.