Belépés
menusgabor.blog.xfree.hu
"A világ pocsolya, igyekezzünk megmaradni a magaslatokon." / Honoré de Balzac / Menus Gábor
1940.08.11
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
Kocsis már Puskás mellett nyugszik
  2012-09-21 19:56:34, péntek
 
 




KOCSIS MÁR PUSKÁS MELLETT NXUGSZIK


Születésének 83. évfordulóján kétórás gyászszertartás keretében újratemették pénteken a Szent István-bazilikában az Aranycsapat legendás csatárát, Kocsis Sándort, aki 1979-ben Barcelonában hunyt el.

A megemlékezésen, melyen Áder János köztársasági elnök is részt vett, Kű Lajos, az Aranycsapat Alapítvány elnöke köszöntőjében az 1952-es helsinki játékokon olimpiai bajnok Kocsis Sándor pályafutásának eredményeit méltatta elsősorban. Megemlékezett arról, hogy az 1954-es svájci labdarúgó-világbajnokságon szerzett 11 találatával gólkirály lett, s ezzel nagyban hozzájárult a megszerzett ezüstéremhez. Kű megismételhetetlennek nevezte, hogy 68 válogatottbeli szereplésén 75-ször volt eredményes, és óriási sikernek minősítette, hogy Kocsis hamvait hazahozták, mert így az Aranycsapat valamennyi elhunyt tagja immár Magyarországon nyugszik.

Sandro Rosell, az FC Barcelona elnöke beszédében kiemelte, a fiatalabb generáció az utóbbi évek sikereiről ismeri a Barcelonát, minden valószínűség szerint a mai szurkolók fülében Messi, Xavi vagy éppen Puyol neve cseng jól, de mindez nem lenne lehetséges a múltban történtek nélkül.

"Nemcsak nekik köszönhetjük a klub hírnevét, hanem a múlt nagy klasszisainak is, és ennek egyik legnagyobb és legfontosabb alakja volt Kocsis" - mondta Rosell. "Kocsis Sándor mély nyomott hagyott klubunk és a spanyol sport életében. Talán még ennél is fontosabb örökség a családja, amelyet ránk hagyott Spanyolországban, olyan fát ültetett, amelynek gyökerei Magyarországon vannak, de a levelei már Spanyolországban hajtottak ki. A mai naptól a Barca történetének egy nagyon fontos része itt Magyarországon van elhelyezve, így mostantól a barcelonai futballklub és a magyar köztársaság örök barátságot fogadtak egymásnak."

Luis Suárez az egykori barcelonai csapattársak nevében arról beszélt, hogy Kocsis nemcsak nagyszerű játékos, hanem csodálatos ember és barát volt egyben. A katalán klub története első aranylabdásának elmondása szerint a kezdetekben ő tolmácsolt Kocsisnak, vagy ahogy ő nevezte, Kockának. Kiemelte, keveset beszélt, de azzal a pár szóval, amit mondott, mindent kifejezett, és soha senkire egy rossz megjegyzést sem tett, még az edzőre sem, zokszó nélkül felült a lelátóra, amikor esetleg nem nevezték őt egy meccsre. E magatartást Suárez példátlannak nevezte.

"Megyek hozzád drága barátom, de légy türelemmel! Kérlek, nyugodj meg, összetartó családot hagytál magad után" - üzent Kocsisnak könnyeivel küzdve Suárez.

Szeneczey Balázs, Budapest főpolgármester-helyettese nem egyszerűen futballistának, hanem művésznek és hősnek is nevezte az 1956 után Barcelonában futballozó Kocsis Sándort és a Real Madridban játszó Puskás Ferencet. Megemlékezett a futballtörténelem legnagyobb spanyol rangadóiról, az El Clásicókról, amelyeken akkoriban ők ketten játszották a főszerepet, s volt olyan meccs, hogy mind Kocsis, mind Puskás gólt szerzett. Úgy vélte, a magyar futball két legjobb csatárához méltó, hogy egymás mellett nyugodjanak a Szent István-bazilikában.

Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa így emlékezett: "Szerettem Sanyit, nem a játéktudása, hanem az emberi tulajdonságai miatt. Ez a csapat Bozsik, Hidegkuti, Kocsis és Puskás révén négy világklasszissal állt fel, ilyen nincs minden évszázadban. Ez a csapat a teljes nemzetet képviselte, összehozott minden határon belüli és kívüli magyart. Megérdemled Sanyi, hogy rád emlékezzünk."

Hende Csaba honvédelmi miniszter bejelentette, hogy Kocsis Sándort posztumusz alezredessé lépteti elő, ezzel egyidejűleg a Hazáért kitüntetésben részesítette, amelyet fia, ifjabb Kocsis Sándor vett át. Beszédében kiemelte, egy újabb legenda tért haza a méltatlan bujdosásból, így végre Magyarországnak is megadatott, hogy az egész nemzet által mindig nagyra becsült és szeretett Kocsis Sándortól méltóképpen elbúcsúzhasson, aki rá is szolgált erre. Hozzátette, Magyarország hálás lehet Barcelonának, hogy befogadta és megbecsülte mind erkölcsileg, mind anyagilag Kocsist, aki így újra azt csinálhatta, amihez igazán értett.

Kubatov Gábor, az FTC elnöke azt hangsúlyozta, hogy Kocsis egy kényszer szülte helyzetben hagyta el Magyarországot, és lett külföldön példakép, most azonban szabad és hazatért.

"Ezen a napon teljesítjük édesapám vágyát, hogy szülővárosában, Budapesten nyugodjék. Itt indult pályafutása, a világ egyik legjobb labdarúgóklubjában. A család nevében szeretném kifejezni hálámat az itt egybegyűlteknek, hogy mindezt lehetővé tették" - mondta ifjabb Kocsis Sándor.

A szertartás során felszólalásában szintén méltatta Kocsis Sándort Berzi Sándor, a magyar szövetség alelnöke, továbbá szerepet kapott többek között Mága Zoltán hegedűművész, Petrás Mária népdalénekes, Tolcsvay Béla és Sasvári Sándor előadóművész.

Ezt követően Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök mutatott be gyászmisét, majd az urnát az altemplomba szállították, ahol Kocsis unokája mondott búcsúbeszédet. A Ferencváros, a Bp. Honvéd és a Barcelona legendás futballistáját közvetlenül Puskás sírhelye mellett helyezték örök nyugalomba.















 
 
0 komment , kategória:  Sport  
Nyírségi és Felső-Tisza vidéki barangolások
  2012-09-21 15:50:04, péntek
 
 




NYÍRSÉG ÉS FELSŐ-TISZA VIDÉK


Az Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesülete szeptember első felében nagy sikerű négy napos kirándulást szervezett. Úti célunk ezúttal a Nyírség volt, Nyíregyháza és környéke, a Felső-Tisza-Vidék, Bereg és a határ túlsó oldalán fekvő régi magyar város Szatmárnémeti.

A Felső-Tisza-Vidék és a szomszédos hatalmas homokpuszta, a Nyírség bebarangolása egy olyan út, amely különleges látnivalóit azok az emberek mutatták be, akik óvják, kutatják, felelevenítik és bemutathatóvá teszik a régi hagyományokat. Legendákat, mesebeli igaz történeteket hallhattunk erről a csodás vidékről és megtudhattunk sok mindent, amiről korábban alig tudtunk valamit. Láttuk azokat az egyszerű, de mégis nagyszerű embereket, akiknek felragyogott a szemük, amikor vidékükről meséltek, akiknek az életét jelenti megőrizni és megmutatni az ódon falakat, a természet csodáit és a táj hagyományait.

A Nyírség csodálatos természeti és történelmi szépségeiről híres. Gyümölcsösök borította földjeivel, folyóival és gazdag történelmi múltjával csalogatja az érdeklődőket. Itt megtalálható a csend, a nyugalom, a hagyományos falusi környezet nyújtotta kikapcsolódás, a vidéken élő emberek messze földön híres vendégszeretete és az oda látogató vendégekkel a vidék történelmi nevezetességeinek, gyönyörű tájainak és városainak a megismertetése.

Útban a Nyírség felé először a ,,Matyóföld" fővárosában, Mezőkövesden megtekintettük a Matyó Múzeum gazdag gyűjteményét, népviselet történetét és a hímzés fejlődését bemutató kiállítást és a Mezőgazdasági Gépmúzeumot. Nyíregyházán idegenvezetővel megcsodáltuk szép belvárosát, műemlék épületeit, csodálatos parkjait és gazdag köztéri szobrait. Nem véletlen, hogy a város az ország egyik legszebb városa.

Este elfoglaltuk szálláshelyünket Vásárosnaményban és Baktalórántházán a Fenyves Szállodában. Nyíregyházától Vásárosnaményig úgy utazthattunk, hogy szinte végig egy kertben érezhettük magunkat. A 41-es számú fő úton 27 km-es autózást követően elértük a legszebb szabolcsi tájat a baktalórántházi erdőt és benne a Fenyves Idegenforgalmi és Turisztikai Centrumot. Mivel a szállodában csak 21 szoba található, csoportunk további tagjai Vásárosnaményben lettek elszállásolva. A két csodálatos természeti környezetben fekvő településen mindvégég meghitt, családias légkör, mosolygós minőségi kiszolgálásban részesültünk

Másnap két órányi séta és rácsodálkozás a világra a sóstói erdő tüdőt erősítő levegőjén a Vadasparkparkban, mára már az ország legszebb Állatparkjában. Földrészeket átutazván egyik percben még a sarkvidék jeges leheletét érezve, egy sarokkal odébb az indiai elefántokat látva már-már az Indus partján érezzük a bőrünkön a monszun előtti fülledt meleget, majd Afrika közepében gyönyörködve gepárdot, gorillát, zsiráfot látogatva..., emitt pedig a SóstóZoo Zöld Piramisának Ócenáriuma, a Zooperenciás tenger kellős közepe, Sóstó csodája. Ezután a közeli Sóstói Múzeumfalut /Skanzen/ látogattuk meg, ami ma Magyarország legnagyobb regionális szabadtéri néprajzi múzeuma.

Du. Máriapócs következett, ahol a világszerte ismert Mária-kegyhely található; a hírnevét a görög katolikus máriapócsi kegytemplomnak köszönheti. Nyirbátorban a katolitikus és református templomot és a Báthory család emlékére emelt szobrokat, emlékműveket tekintettük meg. A Nyírbátori református templom a középkori történelmünk egyik ékköve, Magyarország egyik legismertebb látnivalója.

Következő nap a Beregi Tiszaháton Tákos az apró, hangulatos kis falu - a mezítlábas Notre Dame és Csaroda a mosolygó szentek templomával után a Szatmári síkság következett. Itt született a Himnusz, itt látta meg a napvilágot Móricz Zsigmond. Szatmárcsekén megtekintettük a református temetőt és Kölcsey Ferenc szobrát, Tiszacsécsén pedig Móricz Zsigmond Emlékházát, Túristvándiban, az Öreg Túron pedig a ma még egyetlen üzemelő vízimalmot. A délután folyamán pedig a mai Románia területén fekvő Szatmárnémetiben, Dsida Jenő szülőhelyén a város nevezetességeivel ismerkedtünk. Belvárosi sétánk során idegenvezetőnkkel megtekintettük a római katolitikus székesegyházat és Boldog Scheffler János Emlékszobát. Itt járt iskolába Kaffka, Kölcsey és Krúdy, magyar színházában játszott egykor Jászai Mari és Fedák Sári is.

Az utolsó napon ellátogattunk Vajára, a Vay kastélyba, ahol a Vay Ádám Múzeumban az állandó és időszakos kiállításokat néztük meg a Vay családról, ill. a Rákóczi szabadságharc eseményeiről. Utunk utolsó állomása Tokaj volt, a világhírű tokaji aszú hazája, ahol egy rövid belvárosi séta után Szegin borkóstolóval összekötött ebéd zárta az igen gazdag programot.


Tákoson kezdtük a kirándulást,
A nap gyönyörűen ragyogott ránk.

Nagyon szép volt, a kazettás plafon,
Urunk templomában, ami vagyon!

Láttunk, csoda szép fa ikonokat,
Megcsodáltuk az egyforma házakat.

Árultak beregi keresztszemest,
NYáron készített házi páleszt.

Innen, 3 km-re lévő Csarodán,
Körerkélyes tornyú magas templom áll.

Ide el kell jönni egyszer mindenkinek!
Román stílusú, s freskókkal díszített!

Áll a templom mögött, egy nádfedeles ház,
Népi, védett, lakóház, s múlt idéző táj.

Délre értünk át Szatmárcsekére,
Utunk a kopjafás temetőbe vitt be.

Ladik formájú, kopjafák mögött,
Áll Kölcsey sírja, virágok között.

Síremlékénél a "Himnusz"-t énekeltük.
Onnan, az "emlék szobájába" mentünk.

Napsugár ragyogta be az őszi tájat.
Virág díszítette, a Móricz emlékházat.

Oda vitt az utunk, Tiszacsécsére,
Lehajolva léptünk háza küszöbére.

Tettük ezt azért is, mert alacsony vala,
A Móricz Zsigmond által lakott ház fala.

Mentünk innen tovább Túristvándiba,
Tőlünk nem messze hömpölygött a Tisza.

El indították a vizimalmot nekünk.
Gabonát nem hoztunk, így nem őrölhettünk.

Napunk legutolsó állomása Tarpa.
A falut egykoron, Esze Tamás lakta.
Programunk hát ez volt röviden e napra!"

Flammerné Molnár Edit: "TANULMÁNYI KIRÁNDULÁSON VOLTAM TEGNAP /kb. 5 évvel ezelőtt/
/Mi is írhattuk volna!/


Igyekszem Hazánk e szép táját és látnivalóit bemutatni, szép képekkel és videókkal illusztrálva és sok-sok zenével fűszerezve, annak is aki már járt és annak is,aki még nem járt ezeken a szép részeken... és hogy minél többen kedvet is kapjanak azok felkeresésére.


NYÍREGYHÁZA





Nyíregyháza, az ország hetedik legnagyobb városa, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye székhelye, az Észak- Alföld második legjelentősebb települése. A Kelet kapuja, a Nyírség gazdasági és kulturális központja. Látványos fejlődése két évszázada töretlen. Turisztikai szempontból is kiemelkedik Észak-Magyarország városai közül.
Belvárosi sétánk során számos műemlékkel találkozhatunk, a történelem lépten-nyomon visszaköszön. Az eklektikus stílusban épült közel másfél évszázados Városháza és a több, mint százéves Megyeháza megőrizte hajdan volt szépségét. A belváros hangulata magával ragadja a látogatót, a parkok, pihenőhelyek és kávéházak pedig maradásra bírják.
Európa szinten elismert Állatparkjában több, mint 300-, számos különleges faj él szabadon, ketrecek nélkül. A 12 holdon kialakított Sóstói Múzeumfalu hazánk legnagyobb szabadtéri néprajzi gyűjteménye, bemutatva a megye népi építészetének jellegzetességeit.
A város környéke vonzza a természet szerelmeseit. A 320 hektáron elterülő Sóstói parkerdő, az erdei tornapálya, a Városliget és a Bujtosi tó a kirándulók paradicsoma.
Nyíregyházán rendezik meg hagyományosan a Vidor fesztivált, mely a vidámság és a derű országos seregszemléje, az ország legjelentősebb színházi és szabadtéri fesztiválja. Annak elismeréséül, hogy ország legkeletibb megyéjében termelik a legtöbb ízletes magyar gyümölcsöt, Gyümölcskarnevállal ünnepelnek.


Videó

Nyíregyháza - Egy perc Magyarország

Link


Nyíregyháza belvárosi képek

Link


Helló Nyíregyháza! Flash mob 2012.04.27.

Link



Képek











































































MÁRIAPÓCS





Máriapócs a Könnyező Szűzanya kegyhelye. 1696-ban a templomában könnyező Szűz Mária kép hozta meg Máriapócs hírnevét. A kegykép számára és a felélénkülő búcsújárás szolgálatára 1731 és 1749 között épült fel a mai Szent Mihály-templom. Máriapócs a történelmi és a mai Magyarországnak is az egyik legismertebb búcsújáróhelye.


Videó

Máriapócs - Ave Maria

Link


BNF Máriapócs (A könnyező Szűz Mária)

Link



Képek







































NYÍRBÁTOR





Nyírbátor történelmi hangulatú kisváros. A XV-XVI. századból fennmaradt világi és egyházi építészeti emlékeiről és a város egykori földesurairól, a Báthoriakról is híres. A város történelmét az egymást váltó fejedelmek, főurak- Báthoriak, Bethlenek, Rákócziak, és Károlyiak - írták. Virágzása mégis a Báthori családhoz kötődik.


Videó

Nyírbátor

Link



Képek





































































TÁKOS





Tákos - a mezítlábas Notre Dame. Ha az apró, hangulatos kis beregi falu templomáról beszélnek a Felső-Tisza-vidéken, mindig csak úgy emlegetik, hogy a mezítlábas Notre Dame. A tákosi templom 1766-ban épült. Lélegzetelállító élmény.Tákos templomában nem a a gazdagság pompája, hanem a szegény emberek szépre törekvése érezhető. Azoké az embereké, akik mezítláb taposták, döngölték a templom agyagpadlóját, itt éltek nagy szegénységben ezen a mákszemnyi kis településen.

A kis szabolcsi faluban található református templom méltán pályázhatna a Világörökség része címre.Erzsi néni csodálatos előadás módja teszi tökéletessé az élményt.


Videó

Tákos

Link


Kárpát haza - Tákos

Link


Tákos, Bereg vm. 2008.

Link


Tákos - Aratónap 2012

Link



Képek


















CSARODA





A XIII. század második felében épült késő román stílusú falusi templomok egyik legszebbike. A templombelsőben XIII-XIV-XVII. századi falfestések is láthatók /A festménymaradványok a kor divatja szerinti magyaros motívumokat, "mosolygó szenteket" ábrázolnak/. Innen ered a mosolygó szentek temploma elnevezés.


Videó

Csaroda.mpg

Link


Csarodai templom

Link


Csaroda falunap - Né nánáná

Link


Csaroda Falunap Férfi kell

Link



Képek


















SZATMÁRCSEKE





1815-től 1838. augusztus 24-én bekövetkezett haláláig itt élt Kölcsey Ferenc költő; itt írta a Himnuszt 1823. január 22-én. A Kölcsey-kúria helyén álló Művelődési Házban emlékszobát rendeztek be a tiszteletére. Az épület előtt áll Kölcsey Ferenc egész alakos bronzszobra, melyet a Himnusz születésének 150., s a költő halálának 135. évfordulójára állítottak fel. Csónak alakú, faragott fejfák sokasága mellett haladva érjük el Kölcsey Ferenc fehérmárvány klasszicista stílusú síremlékét a szatmárcsekei református temetőben


Videó

Szatmárcseke

Link


Kölcsey Ferenc: Himnusz - a többi magáért beszél

Link



Képek





















TÚRISTVÁNDI





A Túr folyó partján fekvő, csodálatos természeti környezetű település. A 18. században épült, ma is működőképes vízimalom ipartörténeti műemlék. A Túr folyóra épült két malomkerékkel ellátott, fából épített, zsindellyel fedett malomépületben malomtörténeti kiállítás működik. A malom működés közben is megtekinthető.

Videó

Túristvándi

Link


Túristvándi vízimalom beindítása

Link



Képek









TISZACSÉCSE





Tiszacsécsén "a boldogság és a béke e kedves szigetén" született 1879. július 2-án Móricz Zsigmond. Szobra az Emlékház udvarán van. Az író 1928-ban így vallott szülőfalujáról:

"Énnekem Csécse marad a tündérsziget, ahová mindig visszavágytam, ahová mindig úgy tér vissza az emlékezet szárnyán a lelkem, mint a boldogság és a béke kedves szigetére."

2012.09.10-én hétfőn, ott jártunk előtt 3 nappal vatták fel a Móricz-emlékparkot az író halálának 70. évfordulója alkalmából.


Videó

A hetedik krajcár Tiszacsécse 2011

Link


Felavatták a Móricz-emlékparkot Tiszacsécsén

Link



Képek


















SZATMÁRNÉMETI





Szatmár(németi) Erdély észak-nyugati részén fekvő város. 1919-ig, illetve 1940 és 1944 között Magyarországhoz tartozott. A város román neve Satu Mare, német neve Sathmar. A Szamos folyó bal partján fekvő Szatmár és az átellenben levő Németi (Szatmár-Németi) 1712-ben szabad királyi város címen egyesül. Ma a város a Szatmárnémeti nevet viseli, melynek helyességét sokan vitatják.
A Vécsey házban kötik meg a Rákóczy-féle szabadságharc végét jelentő Szatmári békét 1711-ben.
Dsida Jenő szülőhelye. Itt járt iskolába Kaffka, Kölcsey és Krúdy, magyar színházában játszott egykor Jászai Mari és Fedák Sári is.


Videó

Szatmárnémeti, az én városom

Link


Royal Team (video 2011) - Cigányzene egyveleg - lakodalmas zenekar , Szatmárnémeti
/A határ tulsó oldalán is magyarok maradtak! Csak így tovább!/

Link


Royal Team - Mulatós egyveleg 1 ( Lyukas a kalapom ) - lakodalmas zenekar , Szatmárnémeti.avi
/További részek: lásd oldalt/

Link



Képek:































VAJA

http://vaja.apro.ws/cimer/vaja.jpg

A kuruc emlékeket őrző faluban 1711-ben itt a vajai várban találkozott II. Rákóczi Ferenc Pálffy Jánossal a labanc hadak fővezérével, néhány nappal azelőtt, hogy végleg elhagyta az országot. A vajai vár urát, kuruc Vay Ádámot is bujdosásai során érte a halál. 1906-ban Rákóczi és bujdosótársainak újratemetésekor Vay Ádám hamvait is hazaszállították, s Vaján temették el. Síremléke a református templom előtti parkban áll.


Videó:

Várkastély és szoborpark - Vaja 2011-08-30-12-29.wmv

Link


Vaja

Link


Képek:






























TOKAJ





Utunk utolsó állomása Tokaj, a világhírű tokaji aszú hazája, ahol egy rövid belvárosi séta után Szegin borkóstolóval összekötött ebéd zárta az igen gazdag programot.


Videó:

Tokaj

Link


Hungary: Tokaj

Link


Tokaj

Link


A Tokaji aszu az Élmények Útján

Link


HUGARIKUM - Tokaji aszu készités titka

Link



//: Bor, bor, bor, de jó ez a piros bor } 2x
//: Asszony iszik is belőle,
félre áll a kontya tőle,
Bor, bor, bor, de jó ez a piros bor.

//: víz, víz, víz, de jó ez a tiszta-víz, } 2x
//: harcsa, csuka úszik benne,
szép menyecske fürdik benne,
víz, víz, víz, de jó ez a tiszta-víz.


Képek:




































Képgaléria /saját felvételek/
/ A képtár az első képre kattintva indul, utána egyesével váltható, vagy a jobb felső részben a Vetítés jellel automatikus/

Link
 
 
1 komment , kategória:  OMNYE  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 2 
2012.08 2012. Szeptember 2012.10
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 31 db bejegyzés
e év: 340 db bejegyzés
Összes: 4838 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 446
  • e Hét: 8368
  • e Hónap: 30856
  • e Év: 208731
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.