Belépés
taltos1.blog.xfree.hu
Bármit tesznek ellenem, az a javamra fordul! Tatiosz: Ne kívánd mások balsorsát, mert a sors közös, és a jövő előre nem látható. Ossian: A ritka tisztes... Gábor Gabriella Táltos
1940.08.08
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 15 
Az ezerarcú kínai konyha
  2014-09-04 23:06:15, csütörtök
 
  Az ezerarcú kínai konyha

A kínai konyha megismerése nem kis feladat. A hatalmas területű ország több ezer éves hagyományainak, történetének és kiterjedéséből adódó eltéréseknek már csak a felsorolása is sok időt és energiát igényel, de nagyon izgalmas!

A kínai konyha történetének kezdete nagyjából az i.e. 8000-re tehető. Hunan tartományban ekkortájt indult meg ugyanis a rizstermesztés, majd i.e. 7000 környékén megjelent a köles, és ezzel nagyjából egy időben felfedezték a kínaiak, hogy az erjesztett rizs, méz és gyümölcs keverékéből bort is elő lehet állítani. A hatodik évezredben háziasították a sertést, majd a negyedik évezredre mindez széleskörű állattenyésztéssé és növénytermesztéssé nőtte ki magát. A rizs és a köles után - a harmadik évezredben - a Közel-Kelet felől megérkezett a búza és az árpa, majd nem sokkal ezután a tésztakészítés fortélyára is rájöttek a kínaiak. Az i.e. első évezredből származó sírokban már evőpálcikákat is találtak, amelyekkel feltételezhetően az első időben a tűzön készülő ételeket kavargatták, s csak később kezdték el párosával, afféle fogóként használni.





Gyors, kiadós a wokban pirított tészta, rengeteg változata létezik

Evőpálcika gyanánt manapság főleg fa vagy bambusz pálcákkal találkozni, de főzésnél, sütésnél inkább a fém - vagy nagy ritkán csont - pálcákat használnak. Az evőpálcika használatának elterjedése lehet annak az oka, hogy a kínai ételekhez az alapanyagokat általában viszonylag kis darabokra vágva készítik el.

Az első évezred vége felé már a wok is megjelent, amely apránként felváltotta az addig használatos főzőedényeket, hiszen a wok főzésre, sütésre alkalmas eszköz volt, viszonylag hamar átmelegedett, és falai jól tartották a hőt. A wokban nem csak főzni és bő olajban sütni lehet, hanem párolásra is kiválóan alkalmas.





A szóját nem csak csíraként és szószként, de tofuként is gyakran használják

Az első évezred környékén jelent meg a szója is, s vált kedvelt alapanyaggá. A szója termesztése magával hozta, hogy az i.sz. első évszázadban már megjelent a szójatej és a tofu. Nagy áttörést jelentett az ország különféle, addig elszigetelt területei és konyhái kapcsolatában a Sárga-folyó és a Jangce közötti csatorna kialakítása, így a 6. századtól megindulhatott a kereskedelem, a déli áruk északra történő szállítása is. Ez az időszak volt a buddhizmus aranykora, ekkortájt erősödött meg a kínaiak körében is a vegetarianizmus.

A 7. században alkoholfronton - a bor és a rizsbor után - nem csak újabb párlatok születtek, hanem 780-ban megjelent Lu Yu klasszikus műve is, amely az első átfogó kézikönyv volt a kínaiak kedvelt italáról, a teáról. A könyv értekezett a tea termesztéséről, a feldolgozásáról és a használatáról is.





Nagy hagyománya és kultúrája van a teázásnak Kínában

A csatorna adta lehetőségek után a kínai konyhát ért legnagyobb változást az jelentette, hogy XVI. század elején megjelentek az Újvilág ízei és alapanyagai. Többek között ekkor érkezett az édesburgonya, a kukorica, a burgonya, a mogyoró, a paradicsom és a paprika. Az Európával való kapcsolatnak is ez a század kedvezett, hiszen 1514-ben megjelentek Kínában a portugálok.

Ha az ország mérete alapján szeretnénk kicsit áttekinteni a kínai konyhát, akkor a következővel fogunk találkozni: a sivárabb, aszályos északon hidegek a telek, forrók a nyarak és gyakori az aszály. Ennek köszönhetően ezen a vidéken a tésztaételek, a sertés- és birkahús fogyasztása gyakori, az alapanyagok között szerepel a köles, az árpa, a búza, a kukorica, valamint a szójaszósz. A déli tartományok konyhájának meghatározó eleme a rizs, a különféle tengeri halak, a baromfi és a sertés, sok a zöldség és a déligyümölcs, a különféle szójaszármazékok is kedveltek.

A tények sorába tartozik az is, hogy Kína bármelyik országnál több sertéshúst fogyaszt, itt van a világ legnagyobb sertésállománya, emellett hatalmas mennyiségű riszt termel és fogyaszt, bár Kína nem teljes egészében rizsevő társadalom, hiszen a búzafogyasztásuk vetekszik a rizsével. Ha általánosítani szeretnénk, az ország déli régióiban főleg rizst, míg az északi vidékeken a búza felhasználásával készített fogásokat fogyasztanak.





A rizs állandó alapanyag, leginkább köretként fogyasztják

A kínai konyha szereti az ötös számot, ennek jegyében rengeteg lista született, például az öt leggyakrabban használt mag a rizs, a köles, a búza, a bab és a kukorica, a leggyakrabban fogyasztott hús a sertés, a szárnyasok, a juh, a ló és a marha, a legkedveltebb gyümölcsök az őszibarack, a szilva, a sárgabarack, a gesztenye és a datolya, az öt legkedveltebb fűszerük pedig az édeskömény, a szegfűszeg, a szecsuáni bors, a csillagánizs és a fahéj, bár az ezekből készített keverékek beltartalma és a fűszerek aránya régiónként eltérhet. A kínaiaknak az ízekre is megvan a maguk ötöse. Míg mi, a világ többi pontján négy ízzel érjük be, addig a kínaiaknál a keserű, a savanyú, a csípős és az édes mellett megjelenik az umami is. Az umamiról sok esetben azt gondolták, hogy csupán az első négy keveréke, de az ínyenc zamatként meghatározható, lefordítható íz inkább egy különleges vegyület, amelynek izolációja már megtörtént. Az umami egy bizonyos glutamin-sav, amelynek gyárilag előállított, sokszorosan kiátkozott változatával, a nátrium-glutamáttal már biztosan találkoztunk. Különbséget kell azonban tenni a mesterségesen előállított glutamát és a természetben is előforduló glutamin között, amely bizonyos sajtokban és a paradicsomban fordul elő leggyakrabban, és valóban kellemes összhatásra képes a többi négy ízzel.

Az ezerarcú kínai konyha megismerése szinte lehetetlen vállalkozás, de valamelyes áttekinthetőbb a kép, ha tartományok szerint vesszük át a különféle alapanyagokat sokféle módon elkészítő konyhát. A nyolc tartomány: Szecsuán, Anhuj, Fucsien, Kanton, Hunan, Csiangszu, Santung és Csöcsiang.





A hatalmas ország konyhája rendkívül sokszínű és változatos

Szecsuán (Sichuan)

A szecsuáni konyha fő jellegzetessége a csípősség, amely főleg a chili és a szecsuáni bors használatából ered. Ezek mellett többféle csípős fűszert alkalmaznak és előszeretettel használják a csillagánizst, a gyömbért, a fokhagymát is. A szecsuáni konyha kedvelt technikái közé tartozik a pácolás, a sózás és a szárítás. A húsokat gyakorta folyamatos mozgatás, kevergetés mellett sütik.
Klasszikus és regionális fogásnak számít a főtt, majd kevergetve lepirított sertéshús. Kedvelt hús a marha (ami ebben a régióban a legelterjedtebb), a bárány, de Kína többi részéhez hasonlóan sokféle fogást készítenek sertésből is, amelynek belsőségeit is előszeretettel fogyasztják.

Anhuj (Anhui)

Az anhuj konyha rendkívül izgalmas. A főleg helyi alapanyagokkal dolgozó konyha fő beszerzési forrása a tenger és a hegyvidék. Az itt fellelhető alapanyagokat kíméletesen főzik, ha lehet, inkább párolják, és a helyi szakácsok a fűszerezés terén is a mértékletesség elvét követik, hogy az alapanyagok eredeti íze minél jobban megmaradjon a kész ételben. A felhasznált fűszerek közé olyan alapanyagok tartoznak, mint a cukor, amellyel felerősítik az ízeket, vagy például a Huasngshan szent hegyéről származó gyógynövények, mint az illatos gomba vagy a fehér bambuszrügy.
Klasszikus anhuj fogás a puha páncélú teknős, amelyet a fogásaikhoz szintén gyakorta felhasznált sonkával együtt tálalnak. Ezen kívül kedvelik a tobzoskát, illetve a hegyekben található nagytermetű kőbékát is. Az anhuj konyha alapanyagai az idősödő szervezet számára ideálisak, segítenek az öregkor okozta problémák legyőzésében, illetve azok kúrálásában.

Fucsien (Fujian)





Gyakran fogyasztanak levest, de általában nem az étkezések elején

Fucsien tartományban fontos szerepe jut a leveseknek. Kínában egyébként is kedveltek a levesek, ritka alkalom, amikor az ebéd vagy a vacsora nem tartalmaz valamilyen levest. Sokszor a tartalmasabb leves önmagában is kiteszi az adott étkezést. A kínaiak - velünk ellentétben - nem a többi fogás előtt eszik a levest, hanem közben, vagy inkább az étkezés vége felé. Sok esetben a leveseket csupán kiszürcsölik a tálból vagy a hagyományos, lapos fenekű kanalakkal lapátolják ki. A fucsieni konyha legfontosabb alapanyagai közé tartozik a halszósz, a rákpaszta, a fűszeres szójaszósz és a rizsbor. Erőteljes ízvilág jellemző erre a konyhára, amelyben megtalálhatóak a rafináltan csípős fogások, a savanykás ízvilágú ételek és a csípőst az édessel kombináló tálak is.
A konyha legismertebb fogása a ,,Buddha átugrik a falon", amelynek elkészítése rengeteg különleges alapanyagot és kitartást igényel. Állítólag erről a vidékről származik a Kínában és Ázsia több országában is kedvelt és rengeteg variációban megtalálható rizskása, a Congee is.

Kanton (Guangdong)

A kantoni konyha jellegzetessége a szószokban és a húsok sokféleségében rejlik, valamint abban, hogy viszonylag kevés friss fűszert használ. A sült, grillezett fogások közt a sertés mellett megtalálható még sokféle hús, többek között a birka és tenger gyümölcsei is asztalra kerülnek. Kedveltek a különféle párolt gombócok és a palacsinta is. A kantoni konyha fogásai általában nem túl zsírosak, nem is túl fűszeresek, s lehetőség szerint az alapanyagok is csak addig vannak főzve/sütve, ameddig épp szükséges. A szószok közül megkerülhetetlen az osztrigaszósz és a rákpaszta.
A kantoni konyha megkerülhetetlen fogása a dim sum, amelyből rengeteg változat ismert. A kis falatkákat édes és sós változatban is kipróbálhatjuk. A kantoni konyha jellegzetes étele a cápauszonyleves, a kantoni sült rizs és az édes-savanyú sertés is.





A különféle batyuk és töltött tészták is nagyon népszerűek, sütve vagy gőzben párolva

Hunan

A hunan konyha ismertetőjele a füstölt fogások fogyasztása és felhasználása. Konyhai techinkái között - a párolás, sütés, pörkölés mellett - fontos megemlíteni a füstölést is. Kedvelt alapanyag a friss chilipaprika, a mogyoróhagyma és a fokhagyma. Hunan tartományban terem a legtöbb rizs, így érthető módon ez az alapanyag is kiemelt fontosságú ebben a régióban. A húsok közül a marha, a sertés és a birka mellett a különféle szárnyasok kedveltek, nagyon híres a hunani sonka. A tavakban gazdag tartományban gyakorta asztalra kerülnek a különféle halak, kagylók vagy épp teknősök. A édes-savanyú ízpárosítás mellett errefelé a forró-savanyú és a meglehetősen csípős fogások is igen népszerűek.
Legismertebb hunan fogások a Dongan csirke, a csillagánizzsal, édesköménnyel fűszerezett ropogós kacsa és a fűszeres békacomb.

Csiangszu (Jiangsu)

Csiangszu a tartalmas, elegáns, kifinomult, mutatós ételek tartománya. A helyi konyha meghatározója a frissesség, a gondosan kiválasztott alapanyagok használata. Az ételeket sokszor párolással, gyors pirítással, keverve sütéssel készítik el. A lágy és könnyű összhatás érdekében a csiangszui konyha mértékkel használja a sót és a cukrot, figyel arra, hogy a fűszerezés ne elnyomja, hanem kiemelje az alapanyagokban rejlő ízeket. Az ősi kínai királyi konyha ma is nagy megbecsülésnek örvend, a legtöbb bankett és fogadás alkalmával készített fogások zöme ennek a tartománynak a fogásai közül kerül ki. Az édesvízi halak és a tenger gyümölcsi mellett a csiangszu konyha kedvelt alapanyaga a kacsa, szívesen használja a zöldségek széles skáláját, a bambuszrügytől a vízi gesztenyéig.
A tartomány híres fogásai közé tartozik a sózott, szárított kacsa, illetve a lágy páncélú teknős, amit gombával, csirkehússal és borral vegyítve készítenek.





A kacsa is igen kedvelt húsféle Kínában

Santung (Shandong)

Erre a konyhára a tenger adta alapanyagok és a leveses állagú fogások jellemzőek. Emellett a santungi konyha előszeretettel használja a belsőségeket. A tengeri herkentyű sorában olyan fogások is asztalra kerülnek, mint a fésűkagyló, a tengeri uborka, a tintahal vagy épp a garnélarák. A santungi konyha kedvelt alapanyagai közé tartozik még a kukorica, a mogyoró és a búza is, valamint a zöldségek közül igen kedvelt a paradicsom, a krumpli és a padlizsán. Az elkészítési módok közül ebben a tartományban a legdominánsabb a hirtelen sütés és a pirítás.
A konyha jellegzetes fogásai közé tartozik a tüdőleves vagy épp a sült körte mézes mártással.
Csöcsiang (Zhejiang)

A csöcsiangi konyha sokféle érből táplálkozik, így sokszínűsége is érthető. Ennek a keverék konyhának kedvelt alapanyaga a bambuszrügy, a különféle szárnyasok, édesvízi halak és a tenger megannyi élőlénye, szívesen készít mártásos fogásokat, az erősen sós íz jellemzi, szereti a roston sült és a párolt fogásokat egyaránt. A konyhatechnikák közül errefelé főleg a hirtelen sütés, a párolás, a keverve sütés és a bő olajban sütés jellemző.
A tartomány tipikus ételei közé tartozik a Koldus csirkéje, a tavaszi tekercs vagy épp a sült garnélarák Longjing teával.

Édes-savanyú sertés

Hozzávalók:
40 dkg sertéscomb
1 zöldpaprika
1/2 fej vöröshagyma
1/2 fehérrépa
1/2 sárgarépa
20 dkg konzerv ananász
10 dkg bambuszrügy
1 uborka
2 dkg kukoricakeményítő
A páchoz:
1 tojás sárgája
2 evőkanál szójaszósz
2 dkg cukor
A szószhoz:
6 dkg cukor
2 evőkanál borecet
2 teáskanál rizsbor
2 dkg kukoricakeményítő
csipetnyi só
3 evőkanál ketchup
2 dl alaplé

Elkészítés: A répákat és az uborkát meghámozom, majd kockákra vágom. Ezután besózom, összeforgatom, és egy órát hagyom állni. Az idő letelte után a felesleges vizet leöntöm, majd ecetes-cukros vízbe áztatom, és amíg el nem készülök a többivel, ebben hagyom.
A húst harapásnyi falatokra vágom, a páclének egy nagyobb dobozban összekevertem a tojás sárgáját a szójaszósszal és a cukorral, majd a húst beleforgatom, a dobozt fedem, beteszem a hűtőbe, és egy órát hagyom pácolódni.
Amíg pácolódik a hús, addig a paprikát felkarikázom, a hagymát közepesen vékony karikákra szelem, majd elkészítem a mártást. A ketchuphoz hozzákeverem a többi alapanyagot, sózom, kis alaplével lazítom.
A húst lecsöpögtetem, majd a keményítővel meghintem, és bő olajban aranyszínűre és ropogósra sütöm. A kisült húst papírtörlőre szedem, az olajban kisütöm a hagymát, a lecsöpögtetett ecetes zöldségeket és a paprikát.
A zöldségeket lecsöpögtetem, majd a szószba forgatom, végezetül a apróra vágott ananászt, a bambuszrügyet és a húsfalatokat is hozzáadom, s a fogást rizzsel tálalom.

Tavaszi tekercs

Hozzávalók:
12 tavaszi tekercs lap
20 dkg darált sertéshús
1 tojás
5 dkg üvegtészta
1/4 zöld káposzta vékonyra szeletelve
1 bő marék szójacsíra
4 gerezd fokhagyma
frissen őrölt feketebors
2 evőkanál szójaszósz

Elkészítés: A tésztát vízben kicsit megáztatom. A húst kevés olajon megpirítom, majd hozzáadom a vékonyra vágott káposztát és az apróra vágott fokhagymát. Amikor már kicsit összeesett a káposzta, akkor lehúzom a tűzről, szójaszószt adok hozzá, majd elkeverem a szójacsírával és a megáztatott tésztával. Hozzáütök egy tojást, és egy másikat is felütök, elhabarom.
A tésztalapokat megtöltöm, majd az feltekercselés után a tészták szélét megkenem az elhabart tojással, és a így elkészített tekercseket bő olajban hirtelen kisütöm.





A tavaszi tekercset sokféle töltelékkel készíthetjük, ízlés szerint alakítható a fűszerezése is

WM

Forrás:Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
A kínai konyha
  2014-09-04 22:53:35, csütörtök
 
  A kínai konyha

Ételkultúra területén van mit tanulnunk a kínaiaktól. Ezt persze fejcsóválva olvassa az, aki hetente legalább kétszer eszik meglehetősen jellegtelen édes-savanyú csirkét vagy olajban tocsogó, langyosra hűlt pirított tésztát valamelyik kínai kifőzdében...

Pedig így van. A kínai konyha változatos, gazdaságos, egészséges. Nehéz egyébként a kínai konyháról általánosságban írni, hiszen hatalmas terület, hatalmas kultúra, tengernyi vidék és szokás, ami minden ételnek számtalan verzióját hívja életre. A teljes kínai konyha bemutatása lehetetlen lenne itt, ezért inkább ízelítőt és érdekességeket olvashattok a következőkben.






Mikor mit: avagy az étkezések

A kínai reggeli általában rizskásából áll, benne húsdarabkák, mellé esetleg olajban sült tésztát és csípős savanyúságot esznek. Mindezt meglehetősen korán, 5-6 óra körül, ami már önmagában is edzett gyomrot sejtet. Délben ebédelnek, ez rendszerint csak kisebb étkezés, egy tál leves tésztával, hússal vagy hallal, esetleg másodiknak rizs vagy tészta. A vacsora ismét kiadósabb, hús vagy hal, és természetesen rizs.
Hogyan: avagy az evőpálcák

Kelet-Ázsiában minden hozzávalót - húst, halat, zöldséget - a főzés előtt apró darabokra vágnak. Így hamar elkészül az étel, bár az előkészítés kissé hosszadalmassá válik. Kínában közel háromezer éve ismerik az evőpálcát, előtte feltehetően kézzel ettek... Európai ember számára nehézkes és bonyolult a használata, de némi gyakorlással elsajátítható. Mivel minden apró, semmit sem kell vágni, szeletelni, így az evőpálca tökéletesen alkalmas és használható evőeszköz. Lehet vele elegánsan, finoman étkezni, de van, aki sietősen tuszkolja be vele az apró falatokat a szájába... Aki szeretné használni, így próbálkozzon: az evőpálca vastagabbik, felső harmadát fogjuk kézbe. Az egyik pálcát szorítsuk hüvelykujjunk tövével a gyűrűsujjunk első ujjpercéhez és a hüvelykujjunk hajlatához. Ez a pálca leginkább mozdulatlan, a felsőt vele párhuzamosan - mintha ceruzát tartanánk - a mutató-, a középső és a hüvelykujj végével csiptetőként mozgatjuk. A legfontosabb, hogy a két pálca hegyes vége egy vonalban legyen. Középső ujjunk mozgatásával választjuk szét, és a mutatóujj behajlításával csippentjük össze őket.






Gőzölés és pirítás

A gőzölés, vagyis gőzben főzés legalább ötezer éves múltra tekint vissza. A bambuszgőzölő hasított bambusznádból készült henger, a fenekén rács, a tetején szorosan fonott bambusz van. Lehet két vagy több, akár négy-öt emeletes is, egyszerre több fogás is főzhető benne. Főzéskor kb. öt pohár vizet öntünk a wok, felforraljuk, és a bambuszgőzölőt úgy tesszük bele, hogy ne érjen vízhez. Ezután tartsuk állandó forrásban a gőzölgő vizet, és lehetőleg ne emelgessük a fedelet. Hosszabb gőzöléskor érdemes néha forró vízzel pótolni az elpárolgott mennyiséget. A legtöbb ételnek tíz-tizenöt perc bőven elegendő. A gőzölt fogások íze összetettebb, az alapanyagok frissebbek, ropogósabbak maradnak. Szinte minden elkészíthető így: hús, hal, zöldség, ravioli, a tenger gyümölcsei... Tészták (ravioli) gőzölésénél olajjal kenjük be a bambuszrácsot, hogy ne ragadjon hozzá a tészta. Gőzölhetünk húsételeket saláta- vagy spenótlevélen, ezek egészen különlegesek, ahogy a zöldféle átveszik a kiolvadó zsír ízés. A bambuszgőzölő újramelegítésére is kiváló, hiszen pótolja a nedvességet, omlósabb, porhanyósabb lesz így az étel. A nedves gőzben főtt ételek magasabb tápértékkel bírnak, gazdagabbak természetes ízekben és jóval könnyebben emészthetők. És nem szükséges hozzá olaj, vagyis zsiradék, a tápanyagok és ízek pedig nem áznak ki a főzővízben! A bambuszgőzölőt nem szabad mosószerrel mosni, mert a bambusz átveszi az ízét, a vegyszer beleivődik. Csak forró vízzel kell elöblíteni.

A pirítás is nagyszerű találmány. A wok kialakítása teszi, hogy igen forróra melegíthető, és nagyon kevés zsiradékkal hihetetlenül gyorsan megsüthető-pirítható benne az apróra vágott étel. A kevés zsiradék és a rövid pirítási idő teszi, hogy az alapanyagoknak majdnem maximális vitamintartalma megmarad, miközben ropogósra és ízesre sülnek a pár perc elkészítési idő alatt.






A rizs

Mondják: a rizsben minden tápanyag megtalálható, amire az emberi szervezetnek szüksége van. És bármilyen szegénység is uralkodjon Kelet-Ázsiában, rizs mindig, mindenkinek jut. Tisztelik, szeretik, naponta háromszor is eszik akár. A rizs a kínai ember legfőbb támasza. Az "enni" szó kínaiul azt jelenti: "rizst fogyasztani". A "kínai étel" kínaiul: "kínai rizs". Az étterem "rizskimérés", az ebédlő "rizsterem". Ha valaki elveszti az állását, azt mondja: "eltörték a rizses tálamat!" A natúr rizs kiváló körítése a fűszeres ételeknek, zöldségekkel, hússal, hallal, fűszerekkel megbolondítva pedig kiváló egytálétel.

Forrás:Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Rusztikus diós-szilvás pite
  2014-09-04 22:43:04, csütörtök
 
  Rusztikus diós-szilvás pite

Hozzávalók:

egy 22 x 15 cm-es kisméretű tepsihez:
60 dkg friss szilva - magozva, negyedelve
15 dkg dió - zsiradék nélkül enyhén pirítva, őrölve
25 dkg süteményliszt
5 dkg por cukor + 5 dkg a dióhoz
15 dkg nagyon hideg vaj
2 evőkanál jéghideg víz
1 csipet só
1/2 dl szilvapálinka (elmaradhat)
1 teáskanál étkezési keményítő
5 dkg kristály cukor
1 teáskanál vanília-kivonat
1 evőkanál vaníliával kevert por cukor a tálaláshoz

Elkészítés:

A szilvákat alaposan megmostam, kimagoztam, negyedekbe vágtam. Lábosba halmoztam, meghintettem 5 dkg kristálycukorral és főzni kezdtem, 1-2 perc elteltével hozzáadtam a 1/2 dl pálinkában előzetesen csomómentesre kevert keményítőt, valamint a vanília-kivonatot, és besűrítettem. Hűlni hagytam.





Közben a lisztet és 5 dkg porcukrot tálba szitáltam, hozzámértem 5 dkg őrölt, pirított diót, valamint megszórtam egy csipet sóval. Elkevertem, majd nagylyukú reszelőn belereszeltem a hideg vajat, összemorzsoltam. 2 evőkanál hideg víz hozzáadásával tésztává állítottam össze. Frissen tartó fóliába csomagolva az időtakarékosság okán 15 percre a frizsider mélyhűtőszekrényébe tettem, hogy kellően megkeményedjen.

Amíg a mélyhűtő dolgozott, a maradék diót a maradék porcukorral alaposan elkevertem.

A sütőt 175 fokra előmelegítettem, egy kis tepsit sütőpapírral béleltem. A tészta 2/3-át nagylyukú reszelőn belereszeltem. Egyenletesen elosztottam a tepsi alján, majd meghintettem a cukrozott dió 2/3-ával. Erre kanalaztam az illatos szilvatölteléket, majd rászórtam a dió megmaradt 1/3 részét. Ezt követően ráreszeltem a maradék tésztát.

A magas, kissé borzas sütemény indult a sütőbe jó 35 percre. Aranyszínűre sütöttem, még melegen meghintettem 1 evőkanál vaníliával kevert porcukorral.





Megjegyzés:

A receptet és a fotót Habliliom küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-sütemények-desszertek  
Pácolt sült padlizsán
  2014-09-04 22:39:51, csütörtök
 
  Hozzávalók:

1-2 db padlizsán
kevés liszt
A páchoz:
3 evőkanál ecet
2,5 dl Vénusz olaj
1/2 kávéskanál cukor

2-3 kávéskanál Erős Pista
2-3 gerezd fokhagyma
bazsalikom
1 csokor petrezselyem

Elkészítés:

Hosszában felszeleteled a padlizsánokat, kevés lisztben megforgatod, és olajban aranybarnára sütöd, majd egy edényben ráöntöd a páclét a padlizsánokra. Legkevesebb 2 órát pácolod, de minél tovább, annál jobb.

Meleg pirítóssal tálalhatod a hideg pácolt padlizsánt.





Megjegyzés:

A receptet és afotót Llevix küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsmentes ételek  
Zöldséges milánói spagetti
  2014-09-04 22:36:54, csütörtök
 
  Zöldséges milánói spagetti

Hozzávalók:

50 dkg spagetti tészta
rezselt sajt a tálaláshoz
A szószhoz:
olaj
1-2 fej vöröshagyma
3 db kaliforniai paprika (én mind a három színből szoktam rakni)
1 konzerv gomba
kb. 20 dkg paradicsom sűrítmény

ételízesítő
oregánó
kakukkfű
bazsalikom
majoranna

Elkészítés:

Az apróra vágott hagymát kevés olajon üvegesre pároljuk. Ha ez megvan, hozzáadjuk a csíkokra vágott kaliforniai paprikát, és addig pároljuk, amíg meg nem puhul (szükség szerint lehet kevés vizet is hozzáadni). Ha ez megvan, hozzáadjuk a gombát, és pár percig tovább pároljuk, majd hozzáöntjük a paradicsomsűrítményt és annyi vizet, amivel megfelelő sűrűséget kapunk, összeforraljuk. Ezután lehet ízlés szerint fűszerezni.

A tésztát közben megfőzzük, leszűrjük, majd a szósszal és reszelt sajttal tálaljuk.





Megjegyzés:

A receptet és a fotót Mykitchen küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsmentes ételek  
Csokoládé- és gyümölcsparfé
  2014-09-04 22:35:20, csütörtök
 
  Csokoládé- és gyümölcsparfé

Hozzávalók 4 személyre:

A csokoládéparféhoz:
1 dl tej
15 dkg cukor
2 tojássárgája
1 tasak vaníliás cukor
15 dkg étcsokoládé
4 dl tejszín
A gyümölcsparféhoz:
40 dkg málna
5 dl tejszín
20 dkg por cukor
A díszítéshez:
tejszínhab

Elkészítés:

A málnát megmossuk, és sűrű szitán áttörjük. A parféhoz csak a szűrt gyümölcsvelőt használjuk.

A csokoládéparféhoz habüstben összekeverjük a tejet, 10 dkg cukorral, a tojássárgájával, a vaníliás cukorral. Vízfürdően állandó keveréssel addig főzzük, amíg besűrűsödik, forrni kezd. Utána finom szitán átszűrjük, és hűlni hagyjuk. A csokoládét darabokra törjük, kis lábasban, vízfürdőben kevergetve felolvasztjuk, majd a tojásos masszához öntjük, és simára keverjük. A parfékhoz kemény habbá verjük a 9 dl tejszínt 10 dkg (mindkét parfé hozzávalóiból 5-5 dkg) cukorral. A kihűtött csokoládés masszához hozzáadjuk a felvert tejszínhab felét, lazán összekeverjük, és hideg vízzel kiöblített formákba adagoljuk. Fóliával lefedjük, mélyhűtőbe tesszük kb. 4-5 óra hosszára. A gyümölcsvelővel elkeverünk 15 dkg porcukrot, majd beleforgatjuk a felvert tejszínhab másik felét, és ezt is formákba adagolva a mélyhűtőbe tesszük az előzőekben leírtak szerint. Tálaláskor tejszínhabbal vagy gyümölcsdarabokkal díszíthetjük.





Munka: kb. 1 óra
Fogyasztható: kb. 6 óra múlva
1 adag: 520 kcal
Megjegyzés:

Fotó: Kerekes

Ez a recept a Kiskegyed Konyhájában jelent meg.

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-sütemények-desszertek  
Milánói spagetti
  2014-09-04 22:33:14, csütörtök
 
  Milánói spagetti

Hozzávalók:

8 személynek:
80 dkg darált hús
1 fej hagyma
50 dkg hámozott paradicsom
5 dl paradicsomszósz
1 gerezd fokhagyma
30 dkg gomba
pirospaprika

bors
oregánó
bazsalikom
10 dkg reszelt parmezán sajt
2 csomag (1 kg) spagetti tészta

Elkészítés:

1. Az apróra vágott hagymát üvegesre dinszteljük, rátesszük a húst és fehéredésig pároljuk, majd hozzákeverjük a fűszereket.

2. Hozzáadju a hámozott paradicsomot, a paradicsomszószt, a zúzott fokhagymát és a szeletelt gombát, és készre főzzük. A végén reszelt parmezánt keverünk hozzá.

3. Kifőzzük a tésztát, leszűrjük, majd ráöntjük a szószt, és ízlés szerint reszelt sajttal tálaljuk.





Megjegyzés:

Ha lehet, én mindig friss paradicsomból készítem. A paradicsomok héján keresztben bevágást ejtek, és forró vízbe mártom őket, ezután kiveszem, picit hűlni hagyom, ezután könnyen lehúzható a héja.

A receptet és a fotót Klementnomi küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-tésztafélék,szendvics  
Almás csirkeleves
  2014-09-04 22:31:35, csütörtök
 
  Almás csirkeleves

Hozzávalók:

50 dkg csirkemell
15 dkg csirkemáj
2 db nagyobb alma
1 db citrom
1-2 dl főző tejszín
4 evőkanál keményítő
10 dkg darált dió
10 dkg vaj

őrölt fehérbors
tárkony
citromfű

Elkészítés:

A felkockázott csirkemellet habzásig hevült vajon fehéredésig futtatjuk. Hozzáadjuk a szeletekre vágott almát és a durvára tört diót. Sózzuk, borsozzuk, és reszelt citromhéjjal ízesítjük. Alaposan átpirítjuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje, jól kiforraljuk.

A csirkemájat felcsíkozzuk, és a leveshez adjuk.

A levest vízzel kikevert keményítővel sűrítjük, és tejszínnel dúsítjuk. Friss tárkonnyal és citromfűvel fűszerezzük, illetve pár csepp citromlével tesszük pikánssá. Ízesítés után még néhány percig főzzük, majd forrón tálaljuk.

Megjegyzés:

A receptet Nordkapp küldte. Köszönjük!

Forrás:Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek-levesek  
Mustármag kúra !
  2014-09-04 17:35:14, csütörtök
 
  Mustármag kúra !

Fizikai testnek hatalmas tisztulást ad.
Kb. 200 Ft 1 zacskó étkezési mustármag.
Nincs vele más teendőd, csak 1 evőkanállal bekapsz reggel és ráiszol
Egy pohár vizet. (Legalább így vizet is fogsz inni!)
És este ugyanígy!
Nem csapott evőkanál, hanem púpozásig!
Nem kell megrágni!
Ezek a csodálatos gömbök csodákra képesek. Van egy igen hosszú
bélrendszerünk, telis-tele bélbolyhokkal, amik közül ezek a kis gömbök
kigörgetik a lerakódásokat.
Eredmény: feljavul a felszívódás, csomó méreganyag távozik a
szervezetből, csodaszép lesz a bőr, a haj és sokkal energikusabb
Leszel.
Nincs lazítás! Nincs kihagyás! Kezd ezzel és zárd ezzel a napod!
6 hétig tart ez a mustármag kúra! Tavasszal és ősszel!

Nem kell csodagyógyszer jó drága pénzen!
Csak egy kis figyelem a testedre ami minden nap lehetőséget ad a
megnyilvánulásra!

2. Ha már iszol ugyebár mentes ásványvizet! Szánj magadra ebben AZ
időben annyit, hogy most megiszod azt a 3 litert!
Víz alapú testet csak vízzel tisztíthatsz!
Te is megöntözöd a magot tavasszal, hogy legyen belőle gyönyörű termés Neked!
Hát most hajrá!






Forrás:http://www.magyarvagyok.com/csoportok/213-A-termeszet-patikaja/temak/2533/
 
 
0 komment , kategória:  Egészség  
Ananász
  2014-09-04 17:33:31, csütörtök
 
  ANANÁSZ

Ha azt kérnék tőlünk, hogy megmondjunk egy igazán jellegzetes és nagyon finom zamatú gyümölcsöt, akkor sokan biztosan az ananászt említenénk. Magyarországon sokáig csak konzervként ismertük, de jó néhány éve már kapható nyers formában is, jóllehet, a konzerv ananásznak még mindig nagy keletje van. Pedig érdemes kipróbálni az ,,igazit" is, mely összehasonlíthatatlanul ízesebb előre dobozolt társaihoz képest.

A ma ismert ananász őshazája Brazília déli részén, illetve Paraguayban van. Talán kevesen tudják, hogy nem fán terem. Mivel az orchideák és broméliák rokona, ezért korhadékokon élő növény. A dél-amerikai indiánok révén került Közép-Amerikába, onnan pedig kenun hajózó törzsek révén Nyugat-Indiába. Az indiánok ,,anana"-nak, azaz ,,kitűnő gyümölcs"-nek hívták, s amellett, hogy ételként fogyasztották, része volt a törzsi rituális szertartásoknak és ünnepségeknek, valamint bort is készítettek belőle. Levelét kerítés építésre használták rendkívül éles széle miatt.

Kolumbusz Kristóf amikor 1493-ban, második útja során elért a karib-tengeri térségbe, egy szigeten kötött ki, ahol az egyik faluban kannibálokra talált, akik éppen emberi testrészeket főztek. A főző edény mellett azonban nagy mennyiségű, frissen szedett zöldséget és gyümölcsöt talált, melyek között ananász is volt. Mivel a gyümölcs kívülről hasonlított a fenyőtobozra, ezért elnevezték ,,indián fenyő"-nek. Nagyon ízlett nekik, és a húsát, legalábbis állagát tekintve, az almához hasonlították, így alakult ki a másik elnevezés, a ,,fenyőalma" (angolul ma is így hívják: pineaple). Kolumbusz magával hozta a gyümölcsöt Európába, ahol igazi különlegességnek számított, de a termesztését ekkor még nem tudták megoldani. Elsősorban a hajósok gyümölcse volt, mivel hamar rájöttek, hogy nagyszerű védelmet biztosít a skorbuttal szemben. A spanyolok a 16-ik századra az ananászt eljuttatták a Fülöp-szigetekre, Guam szigetére és Hawaiira. Az 1600-as évekre Angliában a kertészek már képesek voltak melegházi művelésre, és az elsők között az ananásszal próbálkoztak sikerrel. Így II. Károly angol király már ananászos portrét festetett magáról, melyen a gyümölcs a királyi kiváltságokat volt hivatott szimbolizálni. Az amerikai telepesek körében pedig az ananász a vendégszeretet jelképévé vált.

Az 1800-as évekre a gyümölcs a szakácsművészeti elemi része lett. Egyrészt rájöttek arra, hogy az ananásszal együtt sütött hús sokkal puhább (ennek oka, hogy fehérje emésztésre alkalmas enzimet, bromelint tartalmaz) másrészt pompásan tudták vele díszíteni az ételeket. A 19-ik század elejére a cukornádból nyert cukor segítségével már konzerválni is tudták a gyümölcsöt, így újabb lehetőségek nyíltak meg a szállítására, és a vele való kereskedelemre.

Az ananász ma is népszerű világszerte, utánozhatatlan íze és lédússága következtében. Ráadásul ízletessége mellett még bizonyított gyógyhatásokkal is rendelkezik., melyek még értékesebbé teszik ezt a különleges trópusi gyümölcsöt. Különösen gazdag mangánban és más nyomelemekben.


Antioxidáns hatás

Az ananász C-vitamin tartalma réven antioxidáns hatású gyümölcs. A vizsgálatok szerint már egy-két szelet ananász elegendő ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű C-vitamint juttassunk szervezetünkbe, hogy védelmet biztosítson a keletkező szabad gyökök sejtkárosító hatásától. Ezért a nyers ananász fogyasztása rendkívül egészséges.


Immunrendszeri hatása

A gyümölcsben található bromelin hatással van az immunrendszerre is. Kimutatták, hogy képes gátolni a fehérvérsejtek közti együttműködést olyan esetekben, amikor gyulladásos, vagy egyéb, a szervezet számára káros immun folyamat indul be. Ezek alhttp://www.shp.hu/hpc_uj/hpc_elem_admin.phpapján feltételezhető, hogy az ananász rendszeres fogyasztása enyhíthet olyan betegségek panaszain, melyekben az immunrendszer aktiválódása is felelős a kóros állapot fenntartásáért. Ilyen pl. a reumatikus betegségek, autoimmun betegségek vagy köszvény.


Daganatgátló hatás

A bromelin hatékonynak bizonyul egyes daganatokkal szemben is. Igazolták, hogy fehérjebontó képessége révén képes megakadályozni egyes rákos sejtek átjutását a vérbe, ennek következtében lassítani tudja a daganatos áttétek kialakulását. Emlőrákos betegekben kimutatták, hogy az ananász hatóanyaga képes fokozni azon immunsejtek aktivitását, melyek meggyengülése szerepet játszik a rák kifejlődésében. A bromelin hatására ezeknek az úgynevezett monocisztáknak a sejtölő képessége egyes esetekben akár megduplázódik. Ezen kívül az is bizonyítást nyert, hogy az ananászlé nagymértékben gátolja azoknak a nitrotermékeknek a keletkezését, melyek tumoros elváltozásokat indíthatnak be. Ez a hatás összefügg C-vitamin tartalmával, de valószínűleg egyéb, eddig fel nem tárt hatóanyagok is szerepet játszanak benne. Mindezekből levonhatjuk azt a következtetést, hogy az ananász segíthet a már kialakult tumoros betegségek leküzdésében, ugyanakkor jó eszköze lehet a megelőzésnek is.


Emésztést elősegítő hatás

A bromelin fehérjebontó enzim, igy az emésztés során segítséget nyújt a hasnyálmirigy hasonló enzimeink. A rossz fehérjeemésztés egyik tünete lehet a puffadás és szélképződés, melyet hatékonyan lehet csökkenteni, ha az étkezések végén egy-két szelet ananászt is elfogyasztunk. Fontos megjegyezni, hogy a gyümölcs fokozhatja egyes anyagok bélből való felszívódását is. Idáig az antibiotikum gyógyszerekről mutatták ki, hogy ananász jelenlétében nagyobb koncentrációt érnek el a vérben. Így antibiotikum szedése esetén inkább mellőzzük az ananászt, nehogy valamilyen ártalmat idézzünk elő. Orvosi felügyelet mellett ez a hatás akár előnyös is lehet hiszen növelhetjük a gyógyszerek hatékonyságát. Érdekes módon az ananász segít a hasmenésben is, bár ennek részletei egyelőre nem ismertek.


Szerotoninpótló hatás

Az ananász tartalmaz szerotonint, mely anyag hiánya részben felelős olyan hangulati betegségek kialakulásáért, mint a depresszió. A gyümölcs ennek következtében némi hangulatjavító hatással bír, ezért javasolt nemcsak depressziósoknak, hanem mindenkinek, aki lehangoltnak vagy fáradtnak érzi magát, nagyon hamar érezhetjük frissítő hatását. Meg kell azt is jegyezni, hogy aromája révén gyakran alkotóeleme alkoholos koktéloknak, azonban az alkohol gátolja a szerotonin kiürülését, és ennek következtében kellemetlen tünetek jöhetnek létre (hányás, hasmenés, kimerültség). Éppen ezért az ananász és az alkohol kombinációja nem ajánlott!


Vérrögképződést gátló hatás

A szervezetben szükségtelenül képződő vérrögök olyan halálos kimenetelű betegségekhez vezethetnek, mint a szívinfarktus, vagy az agytrombózis. A bromelinből kimutatták, hogy képes megakadályozni ezeknek a vérrögöknek a kialakulását. Ráadásul az is kiderült, hogy a kialakult rögöket is fel tudja oldani. Ezzel a kettős hatással kiváló védelmet biztosít az érrendszeri elzáródások ellen. Ezért az ananász fogyasztása mindenkinek ajánlott, különösen az érelmeszesedésben szenvedőknek, akiknél a vérrög kialakulásának nagyobb a kockázata.


Népgyógyászati felhasználás

Az ananászt, elsősorban külföldi tapasztalatok alapján, többféle betegségre: láz, rendellenes havi vérzés, gyulladás, fájdalom kezelésére javasolják. A fenti hatásokat tudományos módszerekkel azonban eddig nem sikerült igazolni.

Dr. Gáspár Róbert






Forrás:http://www.magyarvagyok.com/csoportok/213-A-termeszet-patikaja/temak/2535/
 
 
0 komment , kategória:  Egészség  
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 15 
2014.08 2014. Szeptember 2014.10
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 268 db bejegyzés
e év: 4790 db bejegyzés
Összes: 32631 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 0
  • e Hét: 2214
  • e Hónap: 16119
  • e Év: 145826
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.