Belépés
azenujsagom.blog.xfree.hu
Az én újságom 1956-ról - tedd meg életed érettünk - Simon Zsuzsanna
1966.02.24
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 1 
Szülőföldre kiírt pályázat
  2015-04-22 04:39:17, szerda
 
  Szülőföldünk - honismereti, helytörténeti és néprajzi pályázat 2015

Az új és legújabbkori történet köréből néprajzi és nyelvjárási gyűjtőpályázatot, valamint helytörténeti és néprajzi fotópályázatot írtak ki.

A Szülőföldünk Győr-Moson-Sopron Megyei Honismereti Egyesület, az egyesületben társult és működő szervezetek és intézmények

,,S Z Ü L Ő F Ö L D Ü N K"

címmel három témakörben hirdet -ez évben immár a 39. alkalommal- helytörténeti pályázatot: az új és legújabbkori történet köréből, néprajzi és nyelvjárási gyűjtőpályázatot, valamint helytörténeti és néprajzi fotópályázatot.

A pályázatok egymástól függetlenek, azokon bárki részt vehet, aki a megyében lakik, tanul vagy dolgozik, innen származott el, és pályamunkája Győr-Moson-Sopron megye egészével, vagy részegységével valamely módon összefügg.

Az első két tárgykörben hirdetett pályázat országos pályázatokhoz csatlakozik, a kiírástól függően 2015-re, illetve 2016-ra. Az országos pályázaton a megyei megmérettetésben is részt vett pályamunkák általában sikerrel szerepelnek.

Az első két tárgykörben ifjúsági (18 éves korig) és felnőtt korosztálynak hirdették meg a pályázatot, - természetesen külön, korosztályi kategóriákban kezelve. Eredményhirdetésre a felnőtt pályázatokkal együtt kerül sor, ifjúsági kategóriában is I., II., és III. díj kerül kiadásra.

Nem pályázhatnak múzeumok, tudományos intézetek történész munkatársai, és olyan kutatók, akik hivatásszerűen foglalkoznak gyűjtéssel vagy történeti kutatómunkával. Szintén nem vehetnek részt az országos vagy más megyei pályázatokon díjnyertes alkotások, valamint nyomtatásban megjelent, illetve kiadás alatt álló munkák.

A pályamunka minimális terjedelme 20-25 gépelt oldal - ifjúsági munkáknál 10 - vagy ennek megfelelő oldalszámú kézirat, illetve számítógépes szedés. A pályázatokat dokumentálni kell a felhasznált források jegyzékével és hivatkozási jegyzetekkel.

Egy pályázó vagy pályázó közösség több pályamunkát is benyújthat, több témakörben is pályázhat.

Beadási határidő. 2015. július 15.

Eredményhirdetés: 2015. augusztus 13-án, csütörtökön, délelőtt 11 órakor a Városi Művészeti Múzeum (Esterházy-palota, Győr, Király u. 17.) dísztermében.

A jeligés pályázatokat a Szülőföldünk Győr-Moson-Sopron Megyei Honismereti Egyesület címére kell beküldeni: 9021 Győr, Arany János u. 28-32. Felvilágosítást lehet kérni a 96/324-481 telefonon, valamint Győr-Moson-Sopron Megye Győri Levéltáránál a 96/312-424-es számon. A pályamunkákhoz mellékelni kell a pályázó vagy pályázó közösség nevét, pontos lakcímét, telefonszámát tartalmazó lezárt borítékot, - amelyre a jeligét és a pályázó vagy pályázó közösség életkorát is fel kell írni.

A pályázatokat minden témakörben két azonos tartalmú és kiállítású példányban kell a megadott határidőre beküldeni, kivéve a fotópályázatot, amelyet 1 példányban kell beadni.

A díjazott és dicséretben részesült munkákat a megyei közgyűjteményekben helyezik el, illetve továbbítják az országos pályázatokra, - kezelésük a szerzői jogok tiszteletben tartásával történik.

A pályázati kiírásának nem megfelelő dolgozatokat nem őriznek meg és nem küldenek vissza.

A Szülőföldünk Egyesület a tárgykörök formai, tartalmi különbségeiből adódó speciális tudnivalókról - a kiemelten kezelt témákról felvilágosítást, információt ad minden szerdán 10-től 12-ig, és 15-től 16 óráig telefonon: 96/324-481, 96/312-424

Módszertani segítséget pedig a megyei és városi közgyűjtemények - könyvtárak, levéltárak, múzeumok adnak nyitvatartási idejükben.

A pályadíjak előreláthatóan és reménykedve maradnak az eddigi szinten, de egyesület számít több, támogatást nyújtó alapítvány és kulturális, gazdasági szervezet segítségére, ami lehetővé tenné a pályadíjak emelését.

További ismeretek:

I. HELYTÖRTÉNETI ÉS NÉPRAJZI PÁLYÁZAT

Az új és legújabb kori történet (A XVIII. század elejétől napjainkig) köréből.

A pályázat alapkövetelménye, hogy történeti forrásokra, muzeális értékű tárgyakra, fotókra, ábrázolásokra és visszaemlékezésekre támaszkodjék, azok lelőhelyének feltüntetésével. Különleges elbírálásban részesülnek azok a pályamunkák, amelyek közgyűjteménybe még be nem gyűjtött forrásokra, dokumentumokra épülnek.

Pályázni lehet történeti, gazdaságtörténeti, és életmódra vonatkozó emlékanyag gyűjtésével is, a
gyűjtemény részletes leírásával, megszerzésének pontos megjelölésével.

Ajánlott témák:

- Az első és a második világháború még fellelhető tárgyi és írásbeli emlékei - háborús visszaemlé-

kezések: katonák a csatatéren és az itthon maradottak. A hadifogság, és következményei: málenykij robot,Gulag, áttelepítések, a holocaust, ...visszaemlékezések és dokumentumok
tükrében. Világháborús emlékhelyek,emlékművek, emléktáblák, temetők..., hadirokkantak, hadiözvegyek,hadiárvák ..., az elesettek, az áldoza-
tok emlékének ápolása, tisztelete

- A személyi kultusz hatása egy adott helység vagy személy életének tükrében, - internálás, kitele-
pítés, börtönbüntetések, belső vagy külföldi emigráció, ünnepek és hétköznapok városon, falun, egy közösségben. E témákhoz fel lehet használni a Honismeret folyóirat 1990/4. szá-
mának gyűjtési tájékoztatóját ,,A személyes történelemről".)

- Politikai, gazdasági és kulturális egyesülések tör-
ténetének kutatása, feldolgozása, (Ehhez nagy segítséget nyújt a Honismeret 1988/1. számának
melléklete az országos egyesületi pályázatról.)

- Ember és táj, ember és környezet, - az ember tájalakító, a táj emberalakító hatásvilága, - történeti ökológia

- A XX. századi helyi gazdaság-, művelődés-, politika- és egyháztörténet.

Az országos és helyi évfordulókhoz kapcsolódó történések, események feldolgozása mellett várjuk például az 1808-as soproni tűzvészhez, Kőnig Gyula matematikus, Petz Aladár orvos-feltaláló, illetve más helyi évfordulókhoz kötődő megemlékezéseket is.

Ugyancsak várjuk - évfordulótól függetlenül - a helyi kiemelkedő személyiségek életrajzát, családok történetét, építmény,épületegyüttes, műemlékek, emlékművek, temetők vagy emlékhelyek:
emléktáblák, emlékművek, emlékparkok állításának történetét, feldolgozását.

Kiemelt témakörként ajánljuk feldolgozásra a múzeumok, könyvtárak, levéltárak, azaz a közgyűjtemények, falumúzeumok, tájházak, szabadtéri múzeumok, ipari, mezőgazdasági, műszaki, kereskedelmi, képzőművészeti,egyházi és magángyűjtemények, - iskolamúzeumok, helytörténeti kis gyűjtemények megalapításának, működésének történetét, - kiállításainak, gyűjteményeiknek, a köréjük szerveződött baráti körök,szakkörök, klubok, társaságok, alapítványok bemutatását.

NYELVJÁRÁSI TÉMAKÖRÖK

1. Nyelvjárási szókincs, tájszavak, szólások, közmondások

2. Személynevek, (ragadványnevek, keresztnevek, becenevek)

3. Állatnevek, állatszólítók, (űző, terelő, hívó szavak)

4. Növénynevek, (népi elnevezésük és ezek eredetét magyarázó történések)

5. Földrajzi nevek és eredetmagyarázó történetek.

6. Állandó szókapcsolatok.

Mind a néprajzi, mind pedig a nyelvjárási témakörhöz az esetleges kérdőíves gyűjtéshez is tudunk kérdőíveket rendelkezésre bocsátani az alábbi témakörökben, csekély másolási díj ellenében:

- családtörténet, önéletrajz, rokonsági rendszer,

- szántás-vetés, hordás-nyomtatás-cséplés, juhtartás,

- szobabelsők, konyha-kamra, tárgyleltárak,

- kisipar, mesterség,

- gazdacselédek, Amerikába irányuló kivándorlás, urbanizáció,

- szőlőhegyi élet, présházak, pincék

- ismerkedés-udvarlás-párválasztás-lakodalom, búcsú,gyermekjáték,

- falutörténet a szájhagyomány és más helyi források alapján,

- földrajzi nevek, állandó szókapcsolatok, nyelvjárás és névtan,

- épületfalak, kapuk, kerítések, kertkultúra,

- szakrális emlékek,

- folyami vontatás, csúszójárművek

- csőszkunyhó, méhesek, kutak, telekrendezés, csűrök,

- történeti mondák, /alapítás, névmagyarázó, őstörténeti, háborúk, katasztrófák,

- kiemelkedő személyek.

II. HELYTÖRTÉNETI ÉS NÉPRAJZI FOTÓPÁLYÁZAT

A pályázat célja népi kultúránk, helytörténeti emlékeink megőrzése, jelenünk megörökítése. Ezért a pályázatot három kategóriában hirdetjük meg:

1. Néprajz: Megyénk néprajzi, népművészeti emlékeinek, hagyományainak, népszokásainak, népi műemlékeinek, népi mesterségeknek stb. feldolgozása, megörökítése

2. Helytörténet: Győr-Moson-Sopron megye helytörténeti emlékeinek, irodalmi emlékhelyeinek feldolgozása,megörökítése, különös tekintettel az ipartörténetre

3. Szabadon választott téma: Győr-Moson-Sopron megyei műemlékek, egy-egy tájegység, vizek, hegyek, állat- vagy növényvilág, technikai, műszaki emlékek stb.

Kiemelten kezeljük a kategóriákban a kismesterségek feldolgozását. Felhívjuk a fotószakkörök tagjainak figyelmét, hogy részletes tájékozódás céljából keressék fel a helyileg illetékes közgyűjteményeket.

Pályázati feltételek:

Fotó: Pályázni lehet egyedi képekkel és sorozatokkal. A képek megkívánt legkisebb mérete 18 x 24 cm. Beküldhetők bármilyen, fekete-fehér,vagy színes technikával készült fényképek. A fényképek hátoldalára grafitceruzával fel kell írni a felvétel tárgyát, pontos dátumát és helyét. Ezeket az adatokat és a pályázó nevét, lakcímét, jeligével ellátott borítékban mellékelni kell.

 
 
0 komment , kategória:  Általános  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 1 
2015.03 2015. április 2015.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 31 db bejegyzés
e év: 373 db bejegyzés
Összes: 2731 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 200
  • e Hét: 434
  • e Hónap: 3832
  • e Év: 21652
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.