Belépés
taltos1.blog.xfree.hu
Bármit tesznek ellenem, az a javamra fordul! Tatiosz: Ne kívánd mások balsorsát, mert a sors közös, és a jövő előre nem látható. Ossian: A ritka tisztes... Gábor Gabriella Táltos
1940.08.08
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 11 
Jó éjszakát!
  2015-05-11 23:59:24, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Jó éjszakát!  
Bodzabokor
  2015-05-11 22:07:22, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Virágok, gyümölcsök, termések  
Bodzavirág szarvasgombás tokaji aszú zselével bundázva
  2015-05-11 21:57:31, hétfő
 
  Bodzavirág szarvasgombás tokaji aszú zselével bundázva

Hozzávalók:

10-12 db bodzavirág
1 tojás
2 dl tej
1 evőkanál cukor
2 teáskanál szarvasgombás tokaji aszú zselé
1 teáskanál őrölt fahéj
reszelt citromhéj
pár csepp citromlé
liszt (amennyit a tészta felvesz)
olaj a sütéshez

Elkészítés:

A frissen szedett bodzavirágokat jól lemosom, szűrőtálban lecsepegtetem, papírtörlőn megszárítom.





Összeállítom a tésztát: 1 tojást felverek a tejjel, hozzáadom a cukrot, az őrölt fahéjat és a szarvasgombás tokaji aszú zselét. Belereszelem 1 citrom haját és pár csepp citromlevet is csepegtetek bele, kézi habverővel csomómentesre, habosra keverem. Annyi lisztet keverek hozzá, amennyit felvesz, palacsintatésztához hasonló, de picit sűrűbb masszát kell kapjak.





Serpenyőben olajat forrósítok, a bodzavirágokat alaposan megmártom a masszában, majd a serpenyőben aranybarnára sütöm, papírtörlőn leitatom az olajat.





Egy kávéval kellemes délutáni nasi.

Megjegyzés:

A receptet és a fotót Nanasnani küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-tésztafélék,szendvics  
Bodza, bodza...
  2015-05-11 21:52:54, hétfő
 
  Bodza, bodza...

A késő tavasz jellegzetes tájképéhez hozzátartoznak hófehér, tenyérnyi, illatozó virágai. Nagyanyáink kedvencét szerencsére újra felfedeztük magunknak: a bodzából igazán frissítő és egészséges finomságokat készíthetünk, telis- tele vitaminokkal.





Gyönyörű, illatos, ehetjük és ihatjuk is!

A bodza (Sambucus) a pézsmaboglárfélék családjába tartozó növénynemzetség. Hazánkban mindenfelé elterjedt, de főleg cserjések, lomberdők területén él. Szerte az országban sok névvel illetik: a bocfa és a csete elnevezés is a bodzát takarja.

A bodzafa könnyen megmunkálható, de nem igazán használják, és régen is csak speciális tárgyakat készítettek belőle. Ennek legfőbb oka az, hogy az ágak belsejében puha, szivacsszerű bodzabél húzódik. Ezt eltávolítva üreges botot kapunk, ami viszont kiváló alap például a bodzasíp vagy -furulya elkészítéséhez.

A virágzat flavonoidokat, fahéjsav-származékokat, és finom illóolajat, míg a bogyó gyümölcssavakat, C- és A-vitamint, flavonoidokat valamint antociánokat tartalmaz.
A bodza virágjából főzött tea, a bodza héja és friss bimbója is elterjedt népi gyógyszer: a gyógyászatban felhasználható része a növény virágzata és a bogyója. Virágzatát májusban-júniusban, érett bogyóit az augusztusban-szeptemberben gyűjtik be.

A legnépszerűbb talán a virágból készülő bodzaszörp. Isteni aromája és illata van, a szörp limonádéként frissítőként fogyasztható, de desszerteket, például tiramisut vagy muffint is megbolondíthatunk vele. A bodzateát meghűléses megbetegedések esetén izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. Hurut ellen fogyassz a virágából készített teát: csészénként 2 teáskanálnyit önts le forrásban lévő vízzel, majd 5 perc múlva szűrd le. A Dunántúlon a gyalogbodza és a fekete bodza bogyós terméséből lekvárt, azaz csetét főznek. A savanyú lekvár kiváló hashajtó és vizelethajtó hatású. A bodza leveléből készült tea gyógyír a reumás bántalmakra, de lázcsillapításra is ajánlott. A 19. században pedig még gyakori étel volt a tojással kirántott bodzavirág, a bodzafánk. Habár a növényt előszeretettel használják, az Őrségben mégis tartanak tőle: úgy vélik, hogy a bodzát nem szerencsés a ház mellé ültetni, mert akkor belecsap a villám - a bodza az ördög fája...





A bodzaszörp a tavasz legjobb itala!

Érdekes...

- ha a virágot borba áztatják, annak muskotályszerű ízt kölcsönöz

- Európa egyes országában a tésztába mártott és forró olajban kisütött bodzavirág különleges csemege

- házilag pezsgőszerű ital készíthető belőle

- bogyójából bort és pálinkát is készítenek

Bodzás üdítőital

Hozzávalók 10 liter vízhez:
3 tenyérnyi friss, vagy 6 szárított virág
1 kg cukor
1 citrom
1,5 evőkanál citromsav

Elkészítés: A hozzávalókat egy 12 literes fazékba tesszük, felengedjük 10 liter hideg vízzel. 3-4 napig állni hagyjuk, naponta egyszer keverjük. 4 nap után leszűrjük, 2 literes műanyag flakonokba öntjük, lezárjuk. 1 hónap után pezsgős lesz.





Készül a bodzaszörp

Bodzavirág bundában

Hozzávalók:
bodzavirág
tojás
tej
liszt
cukor
olaj

Elkészítés: A frissen szedett bodzavirágot alaposan megmossuk, lecsepegtetjük. Tojásból, lisztből, pici cukorból, tejből sűrű palacsintatésztát készítünk. Az olajat felforrósítjuk. A virágokat először lisztben, majd a palacsintatésztában megmártjuk, és a forró olajban aranysárgára sütjük. Vaníliás cukorral vagy fahéjas cukorral megszórva melegen tálaljuk.

Szép Ilonka bodzafánkja

Hozzávalók:
3 dl tej
3 dkg élesztő
50 dkg finomliszt
5 dkg vaj
5 evőkanál cukor
2 tojás sárgája
csipetnyi só
8 tenyérnyi bodzavirág
A sütéshez: olaj

Elkészítés: Az élesztőt kevés cukorral ízesített, meglangyosított tejben megfuttatjuk, majd a liszthez adjuk. A cukorral, a vajjal, a tojások sárgájával és csipetnyi sóval jól összedolgozzuk. A lecsipkedett virágokat is beledagasztjuk, majd letakarva a kétszeresére kelesztjük. Lisztezett deszkán másfél centi vastagra nyújtjuk,és egy közepes méretű fánkszaggatóval kisszaggatjuk. Forró olajban mindkét oldalát aranysárgára sütjük. Az olajból papírszalvétára szedve lecsepegtetjük és azon melegében, esetleg porcukorral meghintve kínáljuk.

Korchus-felfújt

Hozzávalók:
14 dkg cukor
7 tojás
1 kiskanál reszelt citromhéj
14 dkg kalácsmorzsa
5 dkg vaj
3 tenyérnyi bodzavirág
csipetnyi őrölt fahéj
0,5 dl száraz fehérbor
A forma kikenéséhez:
vaj és cukor

Elkészítés: A tojások sárgáját a cukorral és a reszelt citromhéjjal habosra keverjük. Hozzáadjuk a kalácsmorzsát, a vajat, csipetnyi őrölt fahéjat, végül a tojások habbá vert fehérjét ls a lecsipkedett bodzavirágokat is beleforgatjuk. A masszát vajjal kikent, cukorral meghintett formába (vagy tűzálló tálba) töltjük, és előmelegített sütőben, vízgőzben 200 fokon 50-55 percig gőzöljük. Fél óra elteltével ráöntjük a bort is. A sütőből kivéve még melegen tálra borítjuk és bodzavirágokkal díszítve, borsodóval leöntve kínáljuk.





Az aprócska virágok mennyi illatot és aromát adnak!

Forrás: Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Bodzapezsgő
  2015-05-11 21:47:19, hétfő
 
  Bodzapezsgő

Hozzávalók:

6 db bodzavirág
1 db citrom
30 dkg cukor
15 dl almaecet
3 l víz

Elkészítés:

A virágokat jól megmossuk és megszárítjuk, nagy uborkásüvegbe tesszük. Rádobjuk a felszeletelt citromot, cukrot, leöntjük vízzel és borecettel. Ruhával letakarva 2 napig hagyjuk érni. Leszűrjük és csavaros kupakkal ellátott üvegekbe töltve hideg helyen tároljuk.

Forrás: Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek-ital,szörp,gyümölcs  
A mágikus bodza
  2015-05-11 21:45:25, hétfő
 
  A mágikus bodza

A tavaszi íz- és illatkavalkád egyik megkerülhetetlen eleme a bodza. Az út szélén tenyérnyi virágaival bólogató fáról viszonylag keveset tudunk, de a bodzaszörpöt mindenki ismeri és szereti.

A bodzának hosszú és rögös történelme van, kezdve a nagy dicsőségtől a meg nem érdemelt megaláztatásokig. A lapos virágtömegéről és lédús lilás-fekete bogyóiról ismert fát már az ókori rómaiak is ismerték és kedvelték. Plinius írásaiban Sambucus-ként hivatkozik rá. Ismert, hogy a bodza akkoriban főleg a nők körében volt kedvelt, hiszen az érett bogyóival csodásan lehetett színezni az arra már rászoruló hajat. Ezt a technikát még a britek kedvenc botanikusa, Culpepper is megerősítette, s javasolta, hogy a fekete hajszín elérése érdekében a bogyókból forralt lével mossanak hajat a hölgyek.




Hajdan nagy becsben tartották: úgy hitték, hogy a bodzafa az erdő lelke

A világon sokfelé ismeretes Elder név angolszász gyökerekkel bír, bár a fát az idők során sokféle névvel illették, mint például a Holler vagy a Hyllantree. Ennek azért van jelentősége, mert ezek a nevek utalnak arra, micsoda mágikus erővel és hatalommal ruházták fel ezt a fácskát többek között a dánok is, akik Hylde Moert, a természet istennőjét tisztelték a bodzában. Úgy hitték, hogy a bodzafa az erdő lelke, s a bodzaligetekben lejtenek táncot az erdő tündérei. Ennek megfelelően jól bántak a bodzával, úgy vélték, hogy a fa megvédi mindazokat, akik gondozzák. Ebből kifolyólag gyakran ültettek bodzafákat a ház közelébe, talán ennek köszönhető, hogy manapság is sok helyen sövényként él a bodza. A gondozott fákhoz imádkoztak, felajánlásokat tettek, s bíztak benne, hogy minden bajtól - pl. a villámlástól is - megóvja őket a fa.

A bodza nimbuszának a kereszténység vetett véget, s az egykor szent fa hamarosan csúf eretnekké lett. Annak ellenére, hogy ágas-bogas és kistermetű fáról van szó, nagyon hamar Jézus keresztfájának anyagává lett, sőt még az is elterjedt nézetté vált, hogy Júdás is egy bodzafára kötötte fel magát.

Ám akárhogy is dolgoztak a bodza megszégyenítésén, a népi babonák - ha csendben is, de - tovább éltek, s Szicíliától Skóciáig hittek benne, hogy a bodza védelmet nyújt a gonosz démonoktól.

A gonosz szellemek elleni védelmen kívül más érvek is szóltak a bodza mellett, hiszen virágából és bogyójából ízletes főzeteket lehetett készíteni, s ezekkel különféle bajokat kúrálni.





Frissen vagy szárítva finom és egészséges tea készíthető a bodzavirágból

Nem is csoda, hogy egy 1644-ben megjelent gyógynövényes szakkönyvben a szerző igen terjedelmesen taglalja, hogy mennyi mindenre jó a bodza. Ebben az időben nem csak a virágzat és termés került felhasználásra, hanem a fa gyökere, ágai, kérge is mind-mind valamilyen tinktúrában végezte. A gyökerekkel gazdagított fürdővízzel epilepsziát orvosoltak, a friss gallyak levével a szemölcsöket kezelték. Tüdőgyulladásra nem csak bodzás fürdőt javasoltak, hanem elterjedt volt az a gyógymód is, hogy a beteg arccal a fa felé a földre feküdt, így próbálván magába szívni a fa gyógyító erejét.

A kuruzslással határos gyógymódok azonban valós gyógyító erőre alapultak. Ma már se a kérget, se a gallyakat, se a fa gyökerét nem bántják, de a virágból valóban jó vizelethajtó, gyulladáscsökkentő és köptető szer lehet. A virágból készített tinktúra azonban nem csak belsőleg hatékony, hanem fürdővízbe téve nyugtatja az idegeket és a bőrirritációt is csökkenti, valamint borogatásként jótékonyan hat a fáradt szemre is.





A bodzabogyóból finom lekvár készíthető, de nyersen nem szabad fogyasztani!

A bogyóból készített tinktúrát már Hippokratész óta használják hashajtóként, de vizelethajtó hatása is jól ismert. Emellett a benne lévő vitaminoknak és ásványi anyagoknak köszönhetően véd az influenza ellen. A bogyóban lévő flavonoidoknak köszönhetően hatékonyan csillapítja az ízületi fájdalmat és csökkenti a gyulladást.

A bodzabogyónak nagyon magas a C-vitamin tartalma, ezen kívül még megtalálható benne az A-, D-, E-, B6- és B12-vitamin is. Az ásványi anyagok közül nagyobb mennyiségben vas és kálium található benne, valamint cink, réz, szelén, tiamin, foszfor, kalcium, riboflavin. A bogyó fogyasztásánál minden esetben figyeljünk oda, hogy csak értetten együk, mert az éretlen gyümölcs cianid-ot tartalmazhat, ami mérgező.

A bodzavirágot azonban nem csak a gyógyászatban és a gasztronómiában használják előszeretettel, hanem a viktoriánus kor óta kedvelt kozmetikum-alapanyag is. A kor asszonyai a virágot vízben kiáztatták, majd az így kapott esszenciát krémekhez keverték, amivel tisztán tartották a bőrüket, és hitték, hogy a pattanásokat és a szeplőket is kezeli a krém. Ez a receptúra aztán feledésbe merült, de a közelmúltban újra terítékre került a bodzavirág, mint kozmetikai nyersanyag.





A bodzaszörp nálunk már-már kultikus ital

A bodza konyhai felhasználása két részre bontható. Egyrészt a virágzat feldolgozására, másrészt a bogyók hasznosítására. A virágzatot a leggyakrabban szörpök készítéséhez használják, de bodzapezsgőt is lehet belőle. A bodzaszörpből készíthetünk fagylaltot, ízesíthetünk vele különféle krémeket, töltelékeket, de magát a bodzavirágot is adhatjuk a tésztákhoz, fagylalt vagy sorbet alapokhoz. A friss virágzatot sűrű palacsintatésztába fogatva ki is süthetjük. A szárított virágzatból teát készíthetünk, illetve felhasználhatjuk süteményekhez, krémekhez is.





A bodzaszörp mentával is nagyon finom

Bodzabogyóból készíthetünk mártásokat, lekvárt, szörpöt, szirupot, bort vagy akár likőrt is. A friss gyümölcsöt felhasználhatjuk fagylaltok, krémek készítésére, vagy tehetjük gyümölcssalátába, süteményekbe is. A szárított bogyókból nagyon finom teát főzhetünk.

A bodzavirág és a bodzabogyó szedésénél mindig figyeljünk arra, hogy ha lehet, csak autómentes környezetben lévő fák terméseit szedjük le.





Bodzavirág, cukor, citrom és pár nap - ennyi kell a bodzaszörphöz

Palacsintatésztában sült bodzavirág

Hozzávalók:
1 tojás
liszt
tej
csipetnyi só
1-2 kávéskanál vaníliás cukor
¼ citrom reszelt héja

Elkészítés: 1 tojás felhasználásával a szokásosnál kissé sűrűbb palacsintatésztát készítek, amit kis vaníliás cukorral és citromhéjjal ízesítek. A bodzavirágokat alaposan megmosom, majd lecsöpögtetem. Egy serpenyőben ujjnyi olajat hevítek. A bodzavirágokat a tésztába forgatom, majd az olajban addig sütöm, amíg a tészta szép aranyszínűvé nem válik. Porcukorral hintve kínálom.

Bodzalekvár

Hozzávalók:
2 kg bodzabogyó
1,5 kg cukor
3 citrom leve

Elkészítés: A bogyókat leszemezem, majd alaposan megmosom, és kevés vízben felöntve puhára főzöm. A megfőtt szemeket egy szitán átpréselem. Az így kapott gyümölcshúshoz hozzáadom a cukrot, a citromok kifacsart levét, és elkezdem összefőzni. Forrástól számítva közepes lángnál még 20 percet főzöm, majd üvegekbe töltöm. Az üvegeket fém fedővel zárom, majd fejreállítva hagyom néhány percet, végezetül száraz dunsztba teszem az üvegeket.





Nyár végén érdemes lekvárt főzni a magas C-vitamin tartalmú bodzabogyóból

WM

Forrás: Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Erdélyi babpüré
  2015-05-11 21:31:18, hétfő
 
  Erdélyi babpüré

Hozzávalók:

Elkészítés:

Ahány személyre készítjük, annyiszor 6 dkg tarkababot beáztatunk. Az áztató levet kiöntjük, és kevés vízben provanszi fűszerkeverékkel, babérlevéllel puhára főzzük. Ekkor mixerrel pürét csinálunk belőle. Azután ízesítjük ismét: fokhagymával, őrölt köménnyel, sóval. Kevés olajban ropogósra sütött hagymakarikákkal a tetején tálaljuk. Sütőben is melegíthető.

Megjegyzés:

A receptet Kriszta1 küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsmentes ételek  
Erdélyi főve sült túrós tekercs
  2015-05-11 21:29:29, hétfő
 
  Erdélyi főve sült túrós tekercs

Hozzávalók:

25 dkg liszt
1 tojás
1/2 csomag sütőpor
10 dkg vaj
5 dl tej
A töltelékhez:
25 dkg túró
5 dkg mazsola
1 dl tejföl
1 tojás
15 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor

Elkészítés:

A lisztből, a tojásból, sütőporral tésztát gyúrunk, vékonyra nyújtjuk. Amíg a tészta szikkad, elkészítjük a tölteléket: 12 dkg porcukrot elkeverünk 1 egész tojással, 1 dl tejföllel, 25 dkg túróval, 5 dkg mazsolával. 10 dkg vajat felolvasztunk, ezzel a kinyújtott tésztát megkenjük, majd rátesszük a tölteléket. Összecsavarjuk, és vajjal kikent tepsibe tesszük. A tetejét megkenjük vajjal, és leöntjük vaníliás cukorral édesített 1/2 liter tejjel. Közepesen meleg sütőbe tesszük, és kb. 1 órát sütjük. Ezalatt a tej elfő, és a tekercske rózsaszínűre pirul. Ferdén felszeletelve, porcukorral meghintve kínáljuk.





Megjegyzés:

Fotó: AS

A receptet Végh Györgyné küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-tésztafélék,szendvics  
Mics (miccs, mititej vagy mititei) muzsdélyos káposztasalátá
  2015-05-11 21:26:44, hétfő
 
  Mics (miccs, mititej vagy mititei) muzsdélyos káposztasalátával

Hozzávalók:

20 dkg bárányhús darálva
20 dkg marhahús darálva
20 dkg sertéshús darálva
1 fej hagyma
3 gerezd fokhagyma

bors
1 teáskanál szódabikarbóna
kevés csombor (borsikafű)
1 szál kakukkfű
A salátához:
1 kis fej káposzta
1 fej lilahagyma
3 db kisebb sárgarépa
4 gerezd fokhagyma

bors
őrölt kömény
2 evőkanál balzsamecet
2 evőkanál extra szűz olívaolaj
1/2 dl szódavíz

Elkészítés:

A darált húsokat sóval, kevés borssal, reszelt vagy nagyon apróra vágott hagymával, fokhagymával, csipet csomborral, kakukkfűlevéllel és 1 teáskanál szódabikarbónával jól összedolgozzuk. Éjszakára hűtőbe rakjuk.

Muzsdéj: 4 gerezd fokhagymát fokhagymapréssel összenyomunk, megsózzuk, kevés szódavízzel és olívaolajjal felöntjük, lefedjük, és éjszakára ezt is hűtőbe tesszük.

Másnap a húsokból apró kolbászkákat formálunk, és grillen megsütjük.

A salátához a káposztát apróra vágjuk, a lilahagymát felszeljük, a sárgarépát zsülienre vágjuk, és mindegyiket külö-külön megsózzuk. Ha kicsit levet eresztett, összekeverjük. Sózzuk, borsozzuk, kevés őrölt köményt szórunk rá. Hozzáadjuk a fokhagymás keveréket (muzsdéj) és a balzsamecetet. Jól összekeverjük, és míg sül a hús, állni hagyjuk. Ha nem új káposztát használunk, forrázzuk le, hogy ne legyen kemény, csípős ízű.





Megjegyzés:

Az egyik legnépszerűbb erdélyi étel, de szomszédjainknál sokfelé készítenek hasonlót, ld.: csevap.

A receptet és a fotót Hajduistvan küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsos   
Erdélyi gombócleves
  2015-05-11 21:23:50, hétfő
 
  Erdélyi gombócleves

Hozzávalók:

10 dkg juhtúró
1 tojás
2 evőkanál liszt
1 evőkanál búzadara
1 csokor kapor
2 dl teföl
2 húsleveskocka
2 dkg margarin
1 teáskanál ecet vagy citromlé
1 gerezd fokhagyma
cukor


Elkészítés:

Először elkészítjük a gombócokat, összekeverve 5 dkg juhtúrót, a tojást, 1 evőkanál lisztet, 1 evőkanál búzadarát és a finomra vágott kapor felét, pici sót. Félretesszük pihenni.

A lisztet megfuttatjuk a vajon, majd 3 dl vízzel felengedjük, és sűrűre főzzük. Lassan még 1 l vízzel engedjük fel, és beletesszük a leveskockákat is, meg a zúzott fokhagymát. Ötpercnyi főzés után belekeverjük a tejföllel simára kevert maradék juhtúrót, és ecettel/citromlével és kis cukorral, sóval ízesítjük. Ha felforrt, beletesszük az apró, vizes kézzel formázott gombóckákat, és forrástól számított 10 percig főzzük.

Megjegyzés:

Nagyon finom, ajánlom mindenkinek!

A receptet Smire1 küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu
 
 
0 komment , kategória:  Receptek-levesek  
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 11 
2015.04 2015. Május 2015.06
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 425 db bejegyzés
e év: 4135 db bejegyzés
Összes: 32631 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 1375
  • e Hét: 5889
  • e Hónap: 10927
  • e Év: 140634
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.