Belépés
menusgabor.blog.xfree.hu
"A világ pocsolya, igyekezzünk megmaradni a magaslatokon." / Honoré de Balzac / Menus Gábor
1940.08.11
Online
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 3 
Lédús gyümölcsök, roppanó zöldségek: a barack és a paradicso
  2015-08-18 21:30:22, kedd
 
 




LÉDÚS GYÜMÖLCSÖK, ROPPANÓ ZÖLDSÉGEK


Augusztus, a nyár utolsó hónapja. Melegen simogatnak a napsugarak, a hazai tavak vize olykor már nem is hűsít, a jéghideg dinnye és a jeges gyümölcsökkel teli limonádé a nap fénypontja. Szerencsére ebben a hónapban is bőséges, változatos a zöldség-gyümölcs kínálat. Édesek, lédúsak a barackok, roppanósak az uborkák, paprikák. Sok háztartásban az esti vacsora már csak egy szelet dinnye, uzsonnára pedig főtt kukorica kerül az asztalra. Elképzelhetetlen a bevásárlás friss piaci portékák nélkül, hisz a nagy melegben a nehéz ételek helyett az egészséges, könnyű fogások, a cukros desszertek helyett pedig a fagylaltok és a mosolygós gyümölcsök esnek jól. Ilyenkor kicsit egészségesebben élünk, a formánkra is jobban ügyelünk, szervezetünk jelzi, mi a jó neki!






Görögdinnye

A dinnye egyrészt tökéletes szomjoltó, másrészt sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Íme a legjobb tulajdonságai:

1. Rengeteg vitamint tartalmaz, pl. C-vitamint, amely fontos az immunrendszer számára, és védi sejtjeinket a káros környezeti hatásoktól. A C-vitamin-tartalom fajtánként eltérő lehet. A dinnye magas antioxidáns-tartalma miatt is csodákra képes.

2. Turbó az agy számára. A dinnye húsának nagy a karotintartalma, amely az anyagcsere során A-vitaminná válik. A karotin elengedhetetlen az agy fejlődéséhez. Olyan speciális molekulák építését serkenti, amelyek az agy- és az idegsejteket táplálékkal látják el.

3. Fontos fehérje, amely elengedhetetlen építő- és javítóanyaga a testnek. Ahhoz, hogy a test a fehérjemolekulákat értékesíteni tudja, meghatározott formájúaknak kell lenniük, ehhez fontos a B6-vitamin, amelyet a dinnye nagy mennyiségben tartalmaz. Ez a vitamin alakítja át úgy a fehérjemolekulákat, hogy azok a test számára felhasználhatóak legyenek. A dinnye magas enzimtartalma elősegíti a sebek gyógyulását.

4. Fogyókúrázók számára is hatásos lehet, alacsony a kalóriatartalma, 100 grammban - fajtától függően - 20-40 kalória található. Összehasonlításképpen ugyanennyi mennyiségű banán több mint a dupláját tartalmazza. Vízhajtóként is hatásos, tisztítja a vesét, és megszabadítja a testet a felesleges folyadéktól. Köszvényeseknek és reumásoknak is érdemes fogyasztani.

5. A dinnye magas ásványianyag-tartalma értékes anyagokkal látja el a szervezetet. Például a vas fontos a vérképzés szempontjából és az agy oxigén ellátása miatt. Ezenkívül tartalmaz még mangánt, amely lényeges az idegek és az agy számára, valamint kalciumot, magnéziumot és foszfort is.

6. Egészséges szomjoltó. A gyümölcs könnyű és édes: forró napokon a legjobb hűsítő. Ez elsősorban magas, majd 95 százalékos víztartalmának köszönhető. A dinnyefajták ezenkívül gondoskodnak arról, hogy visszajuttassák a szervezetbe az izzadáskor elveszített ásványi anyagokat. Viszonylag alacsony cukortartalma miatt, megfelelő adagban cukorbetegek is fogyaszthatják. Természetesen hűtve a legfinomabb.

7. A konyhában is sokféleképp felhasználható a dinnye, hiszen minden ételnek nyárias jelleget ad. Elsősorban hideg ételekben érvényesül. A dinnyekockák jól illenek gyümölcs- és ráksalátához, köretként pedig rizses és csirkés ételeknek adnak különleges jelleget.






A nyári saláták lédús sztárja: a paradicsom

Ma már egész évben kapható, de a hazai, napon érlelt, lédús, kicsit puha paradicsomnak nincs párja. Kétségtelenül nagyon szerencsések, akik ezt a saját kertjükből leszedve fogyaszthatják reggelihez, vacsorához, de a boltokban és a piacon vásárolható paradicsomok is gondosan válogatottak, hasonló ízélményt nyújtanak.
Elmaradhatatlan a nyári friss lecsó, a paradicsomleves betűtésztával vagy bazsalikommal, és a friss salátáknak is állandó alkotóeleme. Azon zöldségünk (igazándiból gyümölcs), amelyet a kisgyermekek is szívesen fogyasztanak.
Nagyon egészséges, nem hizlal, alacsony zsírtartalmú, elenyésző a szénhidráttartalma, kevés kalóriát tartalmaz, ezért diétázók korlátlanul fogyaszthatják.
A benne található likopin nevű antioxidánsnak köszönhetően, fogyasztásával hasznos lépéseket teszünk a szabad gyökök, a rák és a korai öregedés ellen. Ez a vegyület azonban zsíros közegben épül be megfelelően, ezért fogyasztják a paradicsomot a mediterrán országokban szinte kivétel
nélkül olívaolajjal. Tegyünk mi is így, vagy karikázzuk vajas kenyérre vacsorára.
Magas B-, E- és C-vitamin-tartalommal bír, káliumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort
és vasat is rejt.





A hónap édes gyümölcse a kajszi

Július, és augusztus a barackfélék érésének hónapja, érdemes belőlük minél többet nyersen enni. Aki abban a szerencsés helyzetben van, hogy nagyobb mennyiséghez jutott, süthet belőlük pitét, clafoutis-t, készíthet házi fagyit vagy zöldségekkel kombinálva egy frissítő grillköretet.
A kajszi vagy a sárgabarack, ez a meleg pirosas-narancs árnyalatú, társaihoz képest kisebb szemű, kettéváló, édes, narancsos húsú termés, amelynek magját dédikém mindig a konyhaablakban szárította, majd megtörte nekünk, magbelét szívesen fogyasztottuk. Napjainkban ezt gyógynövényboltokban meg is vásárolhatjuk keserű és édes változatban is. Mindkét típus a rák megelőzéséhez ajánlott B17-vitamint tartalmazza, az előbbi háromszor magasabb mennyiségben.
No de térjünk vissza az élelmi rostokban gazdag, édes gyümölcshúshoz, amely aszalt formában a téli hónapok kedvelt, nyarat idéző nassolnivalója. A kajszi szervezetre gyakorolt jótékony hatása vitathatatlan, A-vitamint, értékes béta-karotint, B17-vitamint,C-vitamint, káliumot, kalciumot és foszfort is tartalmaz.Késleltetheti az időskori látásromlást, minden korban növeli a sejtek energiáját, élénkíti a vérképzést, segítség lehet baktérium- és vírusfertőzés esetén, valamint emésztésjavító. A korábban említett B17-vitamin erős rákmegelőző hatással bír.
A hölgyek számára jó hír, hogy fiatalítja, regenerálja a bőrt, szebbé teszi a hajat, erősebbé a körmöket, amelyért a sárgabarackmag-olaj a felelős, ezért érdemes rendszeresen fogyasztani, illetve kozmetikumok vásárlásánál az összetevők listájában keresni, hiszen tusfürdőkben, testradírokban, ápolótermékekben a gyártók szívesen használják.
Az érett gyümölcs íze finom, ezért nyersen is szívesen fogyasztjuk, kiváló lekvárnak, süteményekbe, krémlevesnek, aszalva és gyümölcslének is.

Forrás: www.hazipatika.com , www.vitaminsziget.hu , www.balintgazda.h
















 
 
0 komment , kategória:  Süssünk - Főzzünk  
Őrizzük meg a nyár ízeit!
  2015-08-18 20:30:30, kedd
 
 







ŐRIZZÜK MEG A NYÁR ÍZEIT!


Nyáron, amikor dúskálunk a finomabbnál finomabb gyümölcsökben és zöldségekben, érdemes előre gondolkozni, és konzerválni ezeket a csodás ízeket. Még hónapok múlva is tobzódhatunk a napsütötte ízekben, csak fel kell bontani egyet a kamrában sorakozó üvegekből.






Lekvárfőzés

Fontos, hogy érett, friss gyümölcsöt használjunk. Finomított cukor helyett pedig lehetőleg nyírfacukrot, ami sokkal egészségesebb, mivel alacsonyan tartja a vércukorszintet, nem savasítja el a szervezetet és a fogakat sem rongálja. Ráadásul a kész lekvárt így cukorbetegek és fogyókúrázók is fogyaszthatják.

Hogy ne kelljen tartósítószert használni, az üvegeket és a tetőket alaposan forraljuk fel vízben, majd hagyjuk lecsöpögni. Ne törüljük ki!

Ezután a megtisztított, apróra vágott vagy ledarált gyümölcsöt alacsony lángon kezdjük el főzni egy magas falú fazékban. Folyamatosan kavargassuk, nehogy leégjen! A főzési idő a gyümölcstől függ, akár 5-8 óra is lehet. Amikor masszává sűrűsödik, érdemes dermedési próbát végezni: egy pici lekvárt tegyünk hideg tányérra, és ha megdermed, akkor készen is van. Ezután vegyük le a tűzről és szedjük bele a fertőtlenített üvegekbe. Tegyük rá a csavaros tetőt, pár percre állítsuk fejre, hogy kialakuljon a vákuum, majd fordítsuk vissza, és rakjuk dunsztba, vagyis pokrócok és párnák közé. Minél lassabban hűl ki a lekvár, annál kisebb az esélye, hogy megromoljon. Címkézzük fel, és tegyük a kamra polcára.

Legjobb alapanyagok: eper, sárga- és őszibarack, meggy, szilva, szeder, ribizli, körte,
cseresznye, szőlő.






Aszalás

A legősibb tartósítási eljárás, igaz, nem kimondottan gyors, de a végeredmény rendkívül egészséges, hiszen megmarad az ásványianyag- és vitamintartalom, és nincs szükség hozzá tartósítószerre sem.

Aszalhatunk a napon, sütőben és elektromos aszalóval. A szabadban arra kell vigyázni, hogy a bogarak, legyek ne lepjék el a gyümölcsöt, zöldséget. A sütőnél a folyamatos szellőzés biztosítása fontos, így megnyúlhat az aszalási idő. A legegyszerűbb a gépi eljárás, s ha többféle aszalványt készítünk, gyorsan behozza az árát.

Akkor van kész, ha megnyomkodva, ketté törve nem enged magából nedvességet, de tapintása még rugalmas. Száraz, hűvös helyen tároljuk.

Legjobb alapanyag: alma, körte, kajszi-, sárgabarack, szilva, meggy, füge, paradicsom,
gomba, paprika, fehérrépa, sárgarépa, hagyma, tök.






Szörpkészítés

Tisztítsuk meg a gyümölcsöt, és a főzött változathoz törjük össze. Az 1 kiló masszához adjunk 0,7-1 liter vizet és 20-40 dkg nádcukrot, vagy mézet. Lassú tűzön forraljuk fel, és a forrástól számított öt perc után töltsük sterilizált üvegekbe. Fémkupakkal zárjuk le, állítsuk pár percre fejre, után pedig rakjuk dunsztba, mint a lekvárokat.

A fagyasztott szörphöz turmixoljuk össze a gyümölcsöt, és csepegtessük vagy centrifugázzuk ki. Ezt öntsük jégkockakészítőbe, és fagyasszuk le. Felhasználáskor csak egy-két kockányi kell a poharunkba, amit felengedünk vízzel. Utólag édesíthetjük mézzel vagy nyírfacukorral.

Legjobb alapanyag: málna, meggy, szeder, ribizli, áfonya.ű






Savanyúság elrakás

Mindig érett, egészséges zöldséget válasszunk és alaposan tisztítsuk meg. Miután üvegbe töltöttük, tartósítószerrel megszórt, benedvesített celofánt tegyünk rá, s erre kerüljön a csavaros tető. Így közvetlenül nem érintkezik a zöldség a tartósítóval. Persze ha forró vízzel vagy alkohollal alaposan csírátlanítottuk az üveget, akkor megpróbálkozhatunk a tartósítószer nélküli elrakással is.
Remek vegyes savanyúságot kapunk, ha a kiválasztott zöldségeket feldaraboljuk és rétegesen egymásra halmozzuk, közben megsózzuk. Figyeljünk arra, hogy felhasználáskor viszont már ne sózzuk újra a vegyes savanyúságunkat. Mikor tele lesz az üveg, egyujjnyi étolajat vagy olívaolajat öntsünk rá, és zárjuk le.

Legjobb alapanyagok: paradicsom, paprika, uborka, káposzta, zöld dinnye.






Limonádé a hőség ellen

Mi tagadás, jólesik néha a víz helyett valami savanykás frissítőt inni, ezért aztán gyakran elcsábulunk a drága, egészségtelen, agyoncukrozott üdítők felé, pedig olyan különlegességeket lehet otthon összedobni, ami nem drágább 20 Ft-nál, és tudjuk is, mi van benne!

Igazi anyukarecept: nem kell várni vele, csak folyamatosan újat csinálni belőle, a családi összeröffenésekre ez a legjobb! A bodza és a citrom íze nagyon jól passzol egymáshoz, egy kis málnát belepasszírozva pedig egészen fenséges lesz. Ugye, elég sokan tettek el idén is bodzaszörpöt? Több sem kell hozzá, mint összeönteni hideg vizet (ízlés szerint bubis vagy mentes), majd addig ízesítgetni a többi hozzávalóval, amíg igazán tökéletes nem lesz, egy marék jeget bele, letenni a gyerekek elé, annyi szívószállal, ahányan vannak, várni egy percet, majd készíteni az újat.

Kicsit fogyókúrás recept is a következő: uborkás-gyömbéres limonádé. Ennek a kettőnek nagyon jó hatása van az emésztésre, ezért érdemes kávé helyett ezzel indítani a reggelt, és az sem baj, ha a munkahelyre is viszünk belőle. Egy kis mézet feloldunk ásványvízben, majd felszeleteljük az uborkát, az egész gyömbért pedig meghámozva kell beáztatni az uborkával együtt. Egy éjszaka a hűtőben, és kortyolhatjuk is a remek frissítőt.

A romantikus lelkeknek: rózsás limonádé! Ugye milyen különlegesen hangzik? Aki szereti a rózsavizet, nem lőhet mellé ezzel, a díszítéssel együtt pedig akár egy esküvőn is megállná a helyét. A rózsavízből csak 2-3 evőkanál szükséges, rá a citromot (sokkal zamatosabb, ha igazi a citrom) belekarikázva és kifacsarva a levét, ebbe a méz helyett mehet cukor vagy cukorszirup. A díszítése igazi rózsaszirom, a jégkockatartóban megfagyasztva hűsítő és gyönyörű látványt is nyújt egyben.
Ezenkívül még annyiféle variációja létezik a limonádénak, csak a kreativitásunk szabhat határt! Felejtsük el a szokásos cukor-citrom-víz kombinációt, és bátran áztassunk be zöldségeket, gyümölcsöket, fűszereket. Olyan ízeket találhatunk fel, amit ezelőtt sosem kóstoltunk, és még egészséges is.
















 
 
0 komment , kategória:  Süssünk - Főzzünk  
Az új kenyér hava
  2015-08-18 18:00:16, kedd
 
 







AZ ÚJ KENYÉR HAVA


Az augusztus régi neve a rómaiaknál Sextilis volt, mert a hatodik (sextus) hónapja volt az esztendőnek. Ez a neve maradt meg még a Julius Caesar-féle naptárreform után is. Amikor azonban Augustus császárnak Krisztus előtt 7-ben az időközben újra felszaporodott szökőnapok miatt újabb naptárrendezést kellett végrehajtania, ennek a hónapnak a nevét is megváltoztatta, és mivel életének legtöbb szerencsés eseménye ebben a hónapban játszódott le, ezért a saját felvett nevével jelölte meg.

Az augusztust nevezték/nevezik még Kisaszszony havának, Nyárutónak, Aranyasszony (Bőség) havának, Csillaghullás, valamint Új kenyér havának is.

Vidéki származásom miatt hozzám az utóbbi áll egközelebb, mert nemcsak régi filmekből és irodalmi művekből, hanem tapasztalatból is tudom, hogy a falusi emberek régen vérrel-verejtékkel termelték meg az ,,életet", a mindennapi kenyeret.

Ez a közösség máig őrzi a kenyér és a gabona becsületét, faluhelyen elképzelhetetlen, hogy kukában, szemétben kössön ki a megtermelt ,,élet". Az egykor nagyobb becsben tartott kenyér több írót is megihletett - elég csak Móra Ferenc és Móricz Zsigmond nevét említeni -, alább Reményik Sándor költőnek, a két világháború közötti erdélyi magyar líra kiemelkedő alakjának gondolatait, érzéseit olvashatják.

Népi megfigyelésekben is gazdag a hónap, a megfigyelések szerint: ha forró az augusztus első héten, sokáig lesz hó a télen; ha sok az eső augusztusban, nem lesz jó bor a hordóban; amilyen az idő Bertalan napján (24-én), olyan lesz az ősz.



Reményik Sándor: MINDENNAPI KENYÉR


Amit én álmodom
Nem fényűzés, nem fűszer, csemege,
Amit én álmodom:
Egy nép szájában betevő falat.
Kenyér vagyok, mindennapi kenyér,
Lelki kenyér az éhező szíveknek,
Asztaláldás mindenki asztalán.

Kenyér vagyok, mindennapi kenyér,
Nem cifraság a szűrön,
Nem sujtás a magyarkán,
Nem hívságos ünnepi lobogó,
Kenyér vagyok, mindennapi kenyér,
Nem pompázom, de szükséges vagyok.



Kenyér vagyok, mindennapi kenyér,
Ha tollat fogok: kenyeret szelek.
Kellek, tudom. Kellek nap-nap után,
Kellek, tudom. De nem vagyok hiú,
Lehet magára hiú a kenyér?
Csak boldog lehet, hogy megérte ezt.
Kellek: ezt megérteni egyszerű,
És - nincs tovább.

Az álmom néha kemény, keserű,
Kérges, barna, mint sokszor a kenyér,
De benne van az újrakezdés magja,
De benne van a harchoz új erő, -
De benne van az élet.

1920







Reményik Sándor: Mindennapi kenyér /Elmondja: Götz Anna/

Link



MINDENNAPI KENYÉR - REMÉNYIK - GÖTZ - MIHI

Link








 
 
0 komment , kategória:  Évszakok  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 3 
2015.07 2015. Augusztus 2015.09
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 25 db bejegyzés
e év: 469 db bejegyzés
Összes: 4844 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 4544
  • e Hét: 12999
  • e Hónap: 52820
  • e Év: 230695
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.