Belépés
taltos1.blog.xfree.hu
Bármit tesznek ellenem, az a javamra fordul! Tatiosz: Ne kívánd mások balsorsát, mert a sors közös, és a jövő előre nem látható. Ossian: A ritka tisztes... Gábor Gabriella Táltos
1940.08.08
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 11 
Sárga, zöld, gerezdes, tojás - melyik paradicsom, mire jó?
  2015-09-20 22:59:02, vasárnap
 
  Sárga, zöld, gerezdes, tojás - melyik paradicsom, mire jó?

Minden fajtának más az előnye, ezért nem árt tudni, melyikkel főzz, párolj, süss. Segítségünkkel könnyen kiválaszthatod a megfelelőt.






Normál
Formája kerek, húsa kemény, ám eléggé lédús ahhoz, hogy szinte bárhogyan elkészíthető legyen. Íze mégis a vegyes salátákban és párolva érvényesül igazán.

Húsos
E nagyméretű termés gyümölcshúsa vastag, és főzés közben is megtartja a formáját. Ezért töltésre, grillezésre és sütésre egyaránt ideális.

Tojás
Az apró, tojásdad alakú, enyhén lapított formájú paradicsom aromája az érési folyamat során egyre intenzívebbé és édesebbé válik. Tömött húsa miatt kitűnő szendvicsre és salátába.

Konzerv
A hosszúkás alakú termés héja vékony, kevés a magja, savban szegény, jól hámozható, és intenzív aromája csak főzés hatására teljesedik ki. Szószokhoz, levesekhez és pizzákra érdemes ezt a fajtát választani.

Gerezdes
Alakja a paradicsompaprikáéra emlékeztet, húsa kemény, és kevés a magja. Enyhén gyümölcsös ízű és lédús. Szeletekre vágva virágra hasonlít - jól mutat a capresében (paradicsom mozzarellával és bazsalikommal), de pizzákon is igen dekoratív.






Koktél
Az apró paradicsom intenzíven édes aromával rendelkezik. Nyersen önmagában vagy salátákban is ízletes, ugyanakkor eltevésre szintén alkalmas. Hevítés, hosszan tartó főzés hatására azonban veszít jellegzetes ízéből.

Sárga
A sárga vagy narancssárgás színű termésnek friss, enyhén savanykás az íze, és nyersen a legfinomabb. Alkalmas például hidegtálak díszítésére, mert dekorációként is mutatós.

Mártás 6-féleképpen

Rafinált ízesítéssel biztosan nem lesz unalmas a klasszikus olasz tésztaszósz.

Alapszósz
Kb. 1 ek vajon piríts meg 1 ek lisztet, aztán tegyél bele 1 kis fej reszelt vöröshagymát! 1/2 l paradicsompürét eressz fel kb. 2 dl zöldséglevessel, és öntsd hozzá a rántáshoz! Kézi habverővel keverd csomómentesre, majd sóval, mokkáskanálnyi bazsalikommal, borssal és cukorral ízlés szerint fűszerezd. Párolt vagy sült húsokkal tálalhatod. Főtt burgonya illik hozzá.

Mediterrán
A tavalyi nyaralást idéző változat elkészítésekor adj a paradicsomszószhoz 7-8 dkg felkarikázott zöld vagy fekete olajbogyót, majd ízesítsd kevés felaprított rozmaringgal és citromlével! Végül szórd meg pirított fenyőmaggal!

Csípős
Csípősségétől függően magozz ki 1-2 piros chilipaprikát, majd a húsukat vágd keskeny csíkokra! Kevés olajban párold meg 2 kis gerezd felaprított fokhagymával együtt, majd add a paradicsommártáshoz!






Kiadós
A klasszikus paradicsommártás intenzívebb ízt kap, ha 10 dkg felkockázott, pirított bacont adsz hozzá. Szórj bele 15 dkg mirelit zöldborsót és kevés majoránnát! Löttyinthetsz bele kb. 1/2 dl vörösbort is.

Krémes
Kevésbé lesz fűszeres a mártás, ha egy kis főzőtejszínnel gazdagítod, és utána kevered össze a tésztával (pl. pennével). Végül szórj a tetejére 15 dkg (előzőleg villával összetört) ricottát, majd ízesítsd friss bazsalikommal!

Keleties
Vegetáriánus bolognai szószt készíthetsz, ha darált hús helyett 15 dkg vörös lencsét teszel a mártásba, és kb. 15 percig főzöd. Fűszerezd kevés római köménnyel, csipetnyi fahéjjal, 1 tk sárgabaracklekvárral és mentával!

MME

Forrás: Mindmegette.hu -- Zöldség
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Házi ketchup III.
  2015-09-20 22:50:55, vasárnap
 
  Házi ketchup III.

Hozzávalók:

3 kg paradicsom
1 nagy fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
1 közepes piros húsú kaliforniai paprika
3 babérlevél
1 teáskanál oregánó
1 teáskanál bazsalikom
1 teáskanál kakukkfű
5 szem szegfűszeg
1 teáskanál fehérbors
3 evőkanál só
4 evőkanál cukor
1 evőkanál méz
2 szál zellerlevél
1 csomag befőtt tartósító

Elkészítés:

A paradicsomot mosom, 4 felé vágom, és fazékban puhára főzöm a szegfűszeggel, kb. 20 perc alatt.

Szűrőn átpasszírozom, hogy a héja és a szegfűszeg ne maradjon a ketchupban, fazékba öntöm. A kaliforniai paprikát kockázom a hagymával eggyütt, és aprítóban vagy turmixban pár evőkanál paradicsommal összepürésítem, majd a fazékba öntöm a többi paradicsomhoz. Beleteszem a zeller- és babérleveleket, a reszelt fokhagymát és az összes fűszert, mézet is.

Kb. 70 perc alatt sűrűre főzöm, majd kiveszem a babért és zellerlevelet. Botmixerrel összezúzom, beleteszem a befőtt tartósítót, és még 10 percig főzöm. Befőttesüvegbe öntöm, és a rácsavart kupakkal lefelé hagyom kihűlni.





Megjegyzés:

1 kiló 40 dkg ketchup készült ebből a mennyiségból. Saját készítésű címkével láttam el.

A receptet és a fotót Viszab küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek - befőzés, mélyhűtés  
A ketchupról és más paradicsomszószokról
  2015-09-20 22:44:11, vasárnap
 
  A ketchupról és más paradicsomszószokról

A paradicsomszósz finom. Legyen szó a hasábburgonya elmaradhatatlan kísérőjéről, a mammák által készített pasta öntetéről, vagy egy jó salsáról.

A paradicsom európai karrierje ugyan nem indult túl fényesen, de azért az évszázadok során minden nemzet konyháján megjelent. A befogadó, igen szegény és épp ezért kevéssé válogatós dél-olaszok láttak először fantáziát a paradicsomban. Ennek köszönhetően lett a tésztákhoz készített sugók legfőbb alapanyaga a paradicsom.





Szósz, mártás, salsa - sokféle készülhet paradicsommal!

Tésztától független, magányos paradicsomszószról szóló bejegyzés már az 1700-as évek végén megjelent, a Nápolyban kiadott Lo scalco alla moderna című szakácskönyvben. A paradicsomszószos tészta receptje azonban csak 1790-ben, Francesco Leonardi római szakács L'Apicio Moderno című szakácskönyvében látott napvilágot.

Az olasz szószoknak több klasszikus válfaja létezik. A Napolitanában a paradicsom mellett szerephez jut a hagyma, fokhagyma és a friss fűszernövények, az Arrabiata mártás csípős jellegét a paradicsommal főzött chili adja, a Puttanescába a paradicsomon kívül olajbogyó és szardella kerül, míg a nevében igen megtévesztő Marinara csupán fokhagymával és bazsalikommal turbósított paradicsom.





Az olasz konyha gyakran használ fűszeres paradicsomszószt

A szószokat elkészíthetjük akár negyed óra alatt is, de főzhetjük őket több órán át. Ahány ház, annyi szószrecept és elkészítési mód.

A paradicsomszósz azonban nem csak olaszosan képzelhető el. Az ősi azték alapanyag, a paradicsom a mexikóiak számára is kedvelt, sőt az amerikai alapokon nyugvó tex-mex konyha is előszeretettel dolgozik vele. A mexikói konyhában jelen lévő salsák (mártások) közül a legismertebb a salsa de tomate (paradicsommártás) és a salsa de tomate verde (zöld paradicsom mártás). Ezeket a szószokat használják mártogatósként is, illetve a burritók, tacók, quesedillák töltelékébe is gyakorta kerül belőlük.

Az aztékok által kreált paradicsomos mártások mintájára a spanyolok is készítettek paradicsomalapú szószokat. Ennek ékes bizonyítéka, hogy a Lo scalco alla modernában szereplő paradicsomszószok között is megtalálható az ,,alla spagnuola " paradicsommártás.





A mexikói konyha is kedveli a paradicsomszószt

Az európai és mexikói konyha mellett az indiai konyha is kedveli a paradicsomszószt. Nem meglepő módon a paradicsom valamilyen fűszerkeverékkel (masalával) gazdagított formájában jelenik meg az indiai konyhában. A paradicsom savasságához jól passzolnak a curry fűszerei, a paradicsomos, currys szósz nagyon jó alap mind a húsos, mind a zöldséges ételekhez.





Paradicsom chutney, fűszeresen

A klasszikus mártásokon kívül a paradicsom szószként való totális sikerét a ketchup létrejötte biztosította. Az amerikai otthonok 97%-ban jelenlevő, az étkezési kultúrájuk szerves részét képező édes paradicsomöntet története igen messzire nyúlik.

Az indonéz és kínai gyökerekkel rendelkező halból nyert mártástól, a ke-tsiaptól hosszú út vezetett a ma ismert, piros flakonos csodáig. A brit tengerészek által megkedvelt, szardellából, gombából és dióból készített mártás a 18. század közepén érkezett meg Angliába és az Újvilágba. Angliában sokáig az eredetihez hasonlatos mártásokat készítettek, míg az amerikaiak - ki tudja, mi okból - a sós, ecetes mártást fellazították egy kevés paradicsommal.





A ketchup a legnépszerűbb szósz a tengerentúlon

Az első angol ketchup recept - egy szardellás, fehérboros, édes fűszerekben gazdag mártás - 1727-ben jelent meg Eliza Smith szakácskönyvében. Az első amerikai receptet 1812-ben James Mease jelentette meg. Az ő ketchupjának összetevői között már helyt kapott a paradicsom.

A paradicsomos mártás megjelenésével szinte egy időben kezdték el a mártás cukorral való édesítését is. A hamar népszerűvé vált szószt 1837-ben Nagy-Britanniában is forgalomba hozták, igaz, paradicsom chutney elnevezéssel, hogy a már megszokott és kedvelt gomba ketchuppal ne lehessen összekeverni az újvilági ketchupot.

Ugyanebben az évben kezdődött meg Amerika totális bevétele. A kechupot immár országszerte árulták, Jonas Yerkes jóvoltából. Az ő sikerén felbuzdulva nemsokára megjelent a piacon a mai napig igen népszerű és világszerte ismert Heinz ketchup.

A ketchup hírnevén azonban csakhamar csorba esett. A lelkiismeretlen gyártók kőszénkátránnyal próbálták még ragyogóbb pirossá tenni a mártásukat, ami azonban ettől igen egészségtelenné vált. Ennek csak a 20. század elején lefektetett és azóta konzekvensen betartatott élelmiszergyártókra vonatkozó előírások vetettek véget.





Ketchupot, paradicsomszószt házilag is készíthetünk!

Néhány furcsa tény a ketchupról: Reagen elnök javasolta a ketchup zöldséggé minősítését. Ez ugyan nem valósult meg, de sok amerikai tekinti annak. Fejenként évente nagyjából három flakon ketchupot fogyasztunk el, arról a mennyiségről nem beszélve, amellyel fényesre dörgölhetjük a rézedényeket, ugyanis a ketchupban lévő savval tökéletesen tisztíthatóak.

Spagetti húsgombócokkal

Hozzávalók:
50 dkg darált marhahús
2 vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
2 evőkanál worchester szósz
3 kávéskanál oregano
2 kávéskanál só
4 nagyobb paradicsom
6 dl paradicsompüré
1/2 l húsleves
4 evőkanál zsemlemorzsa
3 kávéskanál cukor
2 dl olívaolaj
olaj a sütéshez
50 dkg spagetti tészta

Elkészítés: Az egyik vöröshagymát és két gerezd fokhagymát apróra metélek, hozzáadom a húst, a szószt, az organót és a zsemlemorzsát. Picit sózom, majd alaposan összedolgozom.
Ezután a másik vöröshagymát és a fokhagymát aprítom, majd egy kevés olívaolajon először a vöröshagymát dinsztelem aranyszínűre, majd egy percre a fokhagymát is az olajra dobom. Ezután felengedem a paradicsompürével és a levessel, cukrozom, leheletnyit sózom, majd hagyom, hogy csendesen rotyogjon. A paradicsomokat leforrázom, lekapom a héját, felkockázom, és a szószhoz adom.
Egy serpenyőbe két ujjnyi olajat hevítek, közben a masszából 200 forintos nagyságú gombócokat gyúrok. Ezeket kisütöm, majd papírtörlőre teszem.
A tésztának odakészítem a sóval meghintett vizet, eközben botmixerrel elsimítom a paradicsomszószt és a gombócokat óvatosan beleeresztem. Tovább rotyogtatom az egészet, takarékon.

Csicseriborsó curry

Hozzávalók:
1 nagyobb üvegnyi csicseriborsó
1 nagy fej vöröshagyma
5 dkg vaj
3-4 teáskanál garam masala
4-5 méretes paradicsom
pici só

Elkészítés: A hagymát apróra vágom és üvegesre dinsztelem a vajon. Erre teszem a garam masala-t és folyamatos kevergetés mellett lepirítom. Az időközben lecsöpögtetett csicseriborsót hozzáöntöm, elkeverem és annyi vízzel engedem fel, ami ellepi. Eközben a paradicsomokat leforrázom, héjukat lehúzom, majd negyedbe vágva a csicseriborsóhoz adom.
Fedő alatt, takarékon hagyom rotyogni, nagyjából egy órát. Időnként átkeverem, ha kell pótlom a vizet. Végezetül krumplinyomóval kicsit krémesítem, de nem török össze minden szemet. Sózom és tálalom.





A paradicsomszósz a pizza lelke!

WM

Forrás: Mindmegette.hu -- Fűszerek és ízesítők
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Nagy kedvenc: a bolognai
  2015-09-20 22:33:00, vasárnap
 
  Nagy kedvenc: a bolognai

A lecsóhoz hasonlóan a bolognait is mindenki másképpen csinálja, borral vagy anélkül, sokféle fűszerrel vagy kevéssel, különféle tésztákkal és sajtokkal. Igyekeztünk összeszedni a legismertebb és legkülönlegesebb elkészítési módokat. Mi sem gondoltuk... de a téma szinte kimeríthetetlen.

Eredet

Itália, a Pó völgye, Emilia Romagna tartomány, pont ott, ahol a csizma szárához érünk. Bologna. Innen származik ez a húsos-paradicsomos ragu, melyet mi előszeretettel spagettivel fogyasztunk. Az 1982-ben hivatalossá tett eredeti recept szerint a hozzávalók: marhahús, császárszalonna (avagy az igazi olasz pancetta, ejtsd páncsetta), sárgarépa, zeller, paradicsompüré, húslé, vörösbor és opcionálisan tej vagy tejszín.





Ahány ház, annyi bolognai, de az alapokkal érdemes tisztában lenni

Tészta

A világon fogyasztott olasz tészta kétharmada - állítólag - a spagetti, itthon általában ezzel kapjuk a bolognai ragut. Ha Bolognában esszük, valószínűleg friss tagliatellével érkezik, vagy az ottani hagyományos zöld lasagne tésztával. Azt mondják: a spagetti nem tartja meg az ilyen dús, húsos szószokat, mint a darált húsos bolognai. A durumlisztből készülő spagetti inkább a nápolyi konyha alapanyaga, jobban is illik az ottani paradicsomos ragukhoz.
Hús és zöldségek - a bolognai ragu

A hagyományos receptben a hús dominál, sohasem a paradicsom. Nemcsak marhából készülhet, vannak, akik fele marha-, fele sertéshúsra szavaznak, de borjúból is készíthető. Hallottunk olyan receptről is, ahol a húst nem darálják, hanem apró darabokra vagdossák. Sokan a kisebb energiatartalmú darált pulyka vagy csirkehúst részesítik előnyben. Egyesek csirke vagy libamájat is tesznek hozzá. Sonka, gomba, mortadella is kerülhet bele. Sok a kísérlet, mivel mindenki imádja a bolognait, akár szójából vagy tofuból is készülnek szószok, de ezt egy igazi olasz mammának ne mondjuk el.

A hús pirításának is sokféle módja lehet. Van, aki kizárólag olívaolajat használ, mások a vajra esküsznek, de libazsírral készülő bolognairól is lehet olvasni.

A bolognaihoz adott paradicsom családi vitákat válthat ki. Vannak, akik a frisset, mások a pürésített változatot kedvelik, de van, aki ragaszkodik az igazi olasz konzerv hámozott paradicsomhoz. A mi mammánk mindig ad cukrot is paradicsomszósz hozzáadásakor.

Feltétlenül említsük meg, hogy az olaszok biztosan tesznek a bolognai szószba sárgarépát és zellert. Hagyma általában megy bele, sokan esküsznek a fokhagymára, illetve a vörös-, lila- és fokhagymák keverésére, de mások szerint a fokhagyma tilos. Vannak, akik édesköményt is tesznek a szószba.

A szósz főzési ideje 1 órától akár 5-6 óráig is tarthat. Ja, és vannak - például Jamie Oliver -, akik sütőben sütik a bolognai szószt.





A hozzávalók

Fűszerek és egyebek - még mindig a ragu

A só és bors ne maradjon ki, a további fűszerek közül a leggyakrabban a bazsalikom, az oregánó és a petrezselyem használatos, de hallottunk már fahéjról, babérlevélről, chiliről, tárkonyról, csillagánizsról, Worchestershire szószról is, sőt vannak, akik ázsiai halszószt is tesznek a raguba. Ízlés dolga. Ki hogy szereti...
Sokan tesznek a szószba tejet vagy egy kis tejszínt.

A bor is nagy kérdés, sokan a vörösre, mások a fehérre esküsznek. Általában szárazat említenek, de van, aki kifejezetten édes bort is tesz bele, például marsalát. Az igazi hedonisták először jól megkóstolják a bort, majd löttyintenek a bolognai szószba is. Már ha marad.
Az antialkoholisták bor helyett húslével öntik fel a szószt.

Sajt és tálalás

Természetesen ha sajt, akkor Parmigiano Reggiano. Itthon általában marad a trappista vagy zacskós, előre reszelt parmezán. Az angolok általában kedvencükkel, a cheddarral eszik.

Neeeem, még mindig nem eshetünk neki. Egyes családok esküsznek a tésztával összekevert változatra. Mások soha nem kevernék össze. És még nem említettük a kanállal evés kérdését...

Ezek után mindenki maga döntheti el, hogy mivel és hogyan eszi. Mert bolognait pedig enni kell.





Az egyszerűtől a bonyolultig variálhatjuk a bolognait

SB

Forrás: Mindmegette-hu -- Tésztaféle
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Sugo, salsa: a sokoldalú paradicsomszósz
  2015-09-20 22:28:43, vasárnap
 
  Sugo, salsa: a sokoldalú paradicsomszósz

Az ősi gyökerekkel bíró salsa és a paradicsomot Európával elfogadtató sugo talán a legékesebb bizonyítéka annak, hogy milyen fontos és meghatározó szerepe van az életünkben a paradicsomszósznak.

Salsa

A salsa a paradicsom őshazájában született. Az inkák találmánya, a - később az aztékok és maják által is kedvelt - salsa alapja a paradicsom. A spanyol konkvisztádorok a gyümölccsel és az abból készített szósszal először Mexikóban találkoztak, 1519 környékén. Az aztékok a paradicsomot chilipaprikával és magvakkal elegyítették, majd ezt a fűszeres mártást kínálták a különféle húsokhoz.





Rengeteg módon felhasználhatjuk, akár nyers, akár főzött paradicsomszószról van szó

A konkvisztádorokkal együtt érkező Bernardino Sahangun atya - akit az első antropológusként tart számon a világ - volt az első, aki az egyik Új Spanyolországról szóló könyvében leírja, hogy hogyan és mihez fogyasztották a paradicsomos mártásokat az aztékok. A salsa elnevezés egy másik ferences rendi szerzetesnek, Alonso de Molinának köszönhető, aki 1571-ben a mexikói, spanyol szótárban nevezte el ezt a kombinációt salsának.

A salsa nagyon jól körülhatárolható gyűjtőfogalommá vált az idők folyamán, hiszen a salsa fogalmába belefér minden, gyakran paradicsommal készülő, az esetek többségében csípős, fűszeres szósz. A paradicsomot legtöbbször lime leve, chilipaprika, fokhagyma, hagyma és koriander fűszerezi.





Nyers paradicsomból fűszeres szósz - ez a salsa

A salsa modernkori diadalmenete a XX. század első negyedében kezdődött, amikor New Orleans környékén ipari méretekben kezdték el gyártani a szószokat. Innentől kezdve megnőtt az érdeklődés a szósz iránt, és sorra nyíltak az egyedi receptúrák alapján készülő salsát előállító üzemek. Az amerikai háziasszonyok számára kiadott receptkönyvekben a 30-as, 40-es években jelentek meg a házilag is könnyedén összeállítható mártások receptjei.

Egyik legfőbb típusa az úgynevezett salsa cruda, azaz nyers szósz, ami nyers paradicsomból készül, némi citromlé, chilipaprika, hagyma és koriander hozzáadásával. Kedvelt még a salsa verde is, ami zöld paradicsomból fő.

A salsák persze nem mind paradicsomos alapúak, közkedvelt - és nálunk is ismert - a guacamole, ahol az érett avokádó ad otthont az ízeknek, illetve a mexikóiak és a tex-mex konyhát kedvelő körében ismert a mole, ami csokoládé alapba ágyazott chilis szósz. Gyümölcsökből is gyakorta készítenek különféle salsákat, elterjedt az édes, fűszeres mangó- illetve az ananász-salsa is.





Sokféle salsa létezik, a paradicsomos egy a sok közül

Sugo

Az Újvilágból érkező paradicsom - ha nem is túl könnyedén, de - utat talált az európai konyhákba is. Az első kísérletek után sokáig mérgezőnek tekintették, aztán Dél-Olaszországban megszületett a sugo, és ennek a szósznak köszönhetően megkezdődött a paradicsom európai rehabilitációja és diadalútja.

Az olaszok által létrehozott szószokból nagyon hamar igazi klasszikusok születtek. Ilyen a Lazio tartományban őshonos sugo all'amatriciana, ami egy borsos, húsos, sajtos, boros paradicsommártás, valamint a nálunk is igen közkedvelt bolognai szósz.





A mediterrán paradicsomszósz rengeteg étel alapja

A sugo története a XVIII. század végére nyúlik vissza. Ebben az időszakban készítettek először főtt tésztát paradicsomos szósszal. Az első fennmaradt receptet egy híres római séfnek, Francesco Leonardinak köszönhetjük, aki ezt hatkötetes munkájában, a L'Apicio Moderno-ban jelentetett meg.

A sugókat leggyakrabban tésztaételekhez kínálják, de sokszor szerepel húsos, zöldséges ételek mellett is. A paradicsomon kívül a fűszerek is elengedhetetlen kellékei a sugónak. Az olasz konyhában jelenlévő fűszerek közül legtöbbször oregano, bazsalikom, feketebors kerül a mártásokba.





A pizza lelke a paradicsomszósz :)

A sugo készítésének legjobb módja a főzés. A szalonnazsíron vagy olívaolajon megdinsztelt zöldségekhez adják hozzá a kockákra szelt paradicsomot, adott esetben borral felöntik és fűszerezik. A kifőtt tésztához kínált sugoknál a mártás a főtt tészta levével érdemes kicsit lazítani, majd a kifőtt, de nem szétfőtt (olaszul al dente, azaz fogkemény) tésztát egyenesen a mártásba tenni. Ebben az esetben a tészta jobban magába fogja szívni a sugo ízét, zamatát, és igazi szimbiózisban kerülnek a tányérra. Ez a szósz az, ami a legtöbb esetben a pizzák alapjaként is szolgál.

Paradicsomszósz





Bármilyen paradicsomból készülhet tökéletes szósz

A paradicsomból készített szószokkal igen sokféle étel készíthető. A paradicsom nagyon jó levesalap, nem csak paradicsomleves készíthető vele, hanem mindenféle ragulevesek ízesíthetők, sűríthetők paradicsommal vagy abból készített pürével. A húsos ételeknél a paradicsomszósz ragu formájában szintén jó szolgálatot tehet. Paradicsomszósszal vendégváró mártásokat is készíthetünk, amihez különféle kenyereket, chipseket kínálhatunk. A paradicsomszószokat koktélokhoz is felhasználhatjuk, sőt kis fűszerezéssel egy hideg paradicsomszósz felér egy jóféle levessel is.

A paradicsomszószok fűszerezésénél erősen meghatározó, hogy milyen étellel szeretnénk kínálni. Ha valamilyen semleges tésztaféle mellé készítjük, akkor lehet mediterrán, zöldfűszeres jelleget kölcsönözni a mártásnak, vagy készíthetünk belőle pikáns, kissé csípős változatokat is. A zöldfűszerek közül a paradicsommártás igazi nagy kedvence a bazsalikom, de rozmaringgal, oregánóval, zsályával, kakukkfűvel is megbolondítható. A feketebors és a fehérbors is finoman hangolja a paradicsomszószt, és a mexikóiak által kedvelt chilikből is morzsolhatunk bele egy keveset. Ha valami édeskés szószra vágynánk, érdemes kipróbálni a fahéjjal, barna cukorral készített mártásokat is. Húsokhoz nagyon finom.

A nálunk klasszikussá vált paradicsomszósz édesebb, mint az olasz sugo vagy a dél-amerikai salsa, és elengedhetetlen belőle a zellerlevél.

Spagetti alla bolognese

Hozzávalók:
1 nagyobb fej vöröshagyma
50 dkg darált marhahús
1 babérlevél

1 teáskanál kakukkfű
1 teáskanál petrezselyem
zsírszalonna
1 evőkanál vaj
2 dl száraz vörösbor
2 dl alaplé
1 olasz 40 dkg-os paradicsomkonzerv
olíva olaj

Elkészítés: A maréknyi kockázott szalonnát az olajos vajon megpirítom. Az apróra vágott hagymát megdinsztelem, majd megpirítom a darált marhát. Ezután a serpenyőbe teszem a fűszereket, átpirítom, borral felöntöm és egy kevés liszttel besűrítem. Ezután hozzáadom a paradicsomkonzervet, az alaplevet és fél óráig fedő alatt párolom. Végül óvatosan sózom. Spagettivel tálalom.

Salsa Fresca

Hozzávalók:
2 dl sűrű paradicsomszósz
2 friss paradicsom
½ fej hagyma
1 lime leve
1- 2 szárított chilipaprika

2 gerezd fokhagyma
csipetnyi cukor

Elkészítés: A paradicsomokat apróra vágom, összekeverem a szósszal. A hagymát egészen apróra vágom és a paradicsomokhoz adom, a szószba nyomom a fokhagymát, beleteszem az összetört chilit, sózom, kevés cukrot adok hozzá, majd belecsavarom a lime levét. Az egészet alaposan összekeverem, majd a kész mártást legalább két órára a hűtőbe teszem.





A fűszeres paradicsomszósz tökéletes mártogatós is

WM

Forrás: Mindmegette.hu -- Praktikus
 
 
0 komment , kategória:  Receptek, írások - vegyes  
Szicíliai két gombás spaghetti fehérborral
  2015-09-20 22:17:46, vasárnap
 
  Szicíliai két gombás spaghetti fehérborral

Hozzávalók:

15 dkg laskagomba
20 dkg csiperke gomba
1 fej vöröshagyma
1 db poréhagyma
1 szál újhagyma zöldjével
3 gerezd fokhagyma
1 db zöld chilipaprika
1 db piros chilipaprika
capri bogyó
petrezselyem
olíva olaj
főzőtejszín
citrom
vaj
fehérbor

őrölt fekete bors
oregano
spaghetti
piros chilipaprika díszítésnek
parmezán

Elkészítés:

A vöröshagymát, fokhagymát aprítom, a porét és chilit karikázom és újhagymát hosszában 2 cm-es darabokra, a gombákat, petrezselymet nagyobb darabokra vágom.

A tésztát sós vízben al dente főzöm.

Közben serpenyőben olívaolajon a hagymákat megpirítom, ráteszem a gombákat, caprit és a chilit, kevés vajat, fűszerezem, facsarok bele citromot, dinsztelem. Öntök hozzá fehérbort és főzőtejszint. Készrepárolom, rászórom a petrezselymet és az újhagymát, hozzákeverem a tésztát.





Tálalok, díszítem egy chilipaprikával.





Megjegyzés:

Spaghetti siciliani con due funghi e vino bianco -könnyű olasz pasta.

A receptet hobbychef küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-tésztafélék,szendvics  
Túrós-szilvás szelet
  2015-09-20 22:14:06, vasárnap
 
  Túrós-szilvás szelet

Hozzávalók:

6 dkg aszalt sárgabarack
40 dkg liszt + a formához
1 tasak szárított élesztő
2 db tojás
2,25 dl tej
6 dkg cukor
0,5 dl olaj
A töltelékhez:
40 dkg szilva
3 dl szilvalé
1 tasak vaníliás pudingpor
50 dkg túró
7,5 dkg cukor
1 tasak vaníliás cukor
vaj a formához
A morzsához:
10 dkg liszt
5 dkg zabpehely
5 dkg cukor
8 dkg vaj

Elkészítés:

A lisztet dolgozzuk össze az élesztővel, a tojással, a meglangyosított tejjel, a cukorral, az olajjal, valamint az apróra vágott aszalt sárgabarackkal. Takarjuk le a tésztát konyharuhával, és pihentessük kb. 30 percig.

Közben a szilvaléhez adjunk hozzá 1 dl vizet, és a keverék 2/3 részét forraljuk fel. A többihez keverjük hozzá a pudingport, majd öntsük a forró léhez, és főzzük fel. A túrót keverjük össze a cukorral és a vaníliás cukorral, majd adjuk hozzá a tojást és a szilvaleves pudingot is. A morzsához dolgozzuk össze a lisztet a puha vajjal, a zabpehellyel és a porcukorral.

A tésztát nyújtsuk ki, és fektessük kivajazott, kilisztezett tepsibe. Kenjük meg a túrós krémmel, és pihentessük 15 percig. Ezután osszuk el rajta a félbevágott, kimagozott szilvát, és szórjuk meg a zabpelyhes morzsával. Tegyük 180 fokra előmelegített sütőbe, és süssük kb. 35 percig.





Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-sütemények-desszertek  
Tejszínes-ananászos csirke egyszerűen
  2015-09-20 22:12:30, vasárnap
 
  Tejszínes-ananászos csirke egyszerűen

Hozzávalók:

50 dkg csirkemell
1 konzerv ananász
2 dl tejszín
2 kanál tejföl
2 kanál liszt
tej
gyömbér
fahéj

pici olaj

Elkészítés:

A csirkemellet felkockázom, az ananászt szintén. A csirkét megpirítom egy mélyebb serpenyőben kevés olajon, megsózom, ha már kifehéredett, majd ráborítom az ananászt is. Tovább pirítom az egészet, majd megszórom egy kevés gyömbérrel (óvatosan kell vele bánni, nagyon intenzív az íze) és fahéjjal. Mehet rá a 2 kanál liszt is, gyorsan elkeverem, és ráöntöm a tejszínt, leveszem takarékra a lángot. A tejfölt kikeverem a tejjel, ez ízlésfüggő, ki mennyire szeretné sűrűre a szószt. Ezt is hozzáöntöm, pár percalatt összefőzöm, és kész is.





Megjegyzés:

Finom, édeskés a szósz, tésztával és rizzsel is nagyon finom. Kevés sajttal lehet tálalni.

A receptet Szasza626 küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek-húsos   
Baconba tekert töltött gombafejek
  2015-09-20 22:10:52, vasárnap
 
  Baconba tekert töltött gombafejek

Hozzávalók:

1 személynek:
3 db nagyobb csiperkegomba
2 db csípős hegyes paprika
2 db újhagyma
15 db koktélparadicsom
szeletelt bacon
1/2 doboz (65 gr) füstölt húskrém
1 db tojás
olívaolaj

őrölt feketebors
őrölt pirospaprika
fokhagymás petrezselyem fűszerkeverék
barbecue fűszerkeverék

Elkészítés:

A gombafejek törzsét eltávolítom, betekerem a bacon szalonnával, majd belehelyezem egy serpenyőbe az alsó részével lefelé. Mellérakom a zöldségeket, sózom, borsozom, megszórom a barbecue fűszerkeverékkel.





Amikor már megsült, megfordítom őket. 2 gombába húskrémet rakok, a harmadikba pedig beleütök egy tojást. Újra fűszerezem, szórok rá fokhagymás petrezselyem fűszerkeveréket, a tojásra pirospaprikát.
Amikor megsült, tálalom. Zsemlével fogyasztottam.





Megjegyzés:

A receptet és a fotót Hobbychef küldte. Köszönjük!

Forrás: Mindmegette.hu


 
 
0 komment , kategória:  Receptek:saláta,hidegtál,egyéb  
Heti menü ajánlat - 2015. szeptember 21 - 27.
  2015-09-20 22:07:22, vasárnap
 
  Heti menü ajánlat - 2015. szeptember 21 - 27.

Hétfő:

Előétel: Baconba tekert töltött gombafejek
Főétel: Tejszínes-ananászos csirke
Desszert: Túrós-szilvás szelet
Vegetáriánus ajánlat: Szicíliai gombás tészta

Kedd:

Előétel: Sajttal töltött kiflik
Főétel: Csirke kínai zöldségekkel
Desszert: Szilvásgombóc
Vegetáriánus ajánlat: Hántolt köles saláta

Szerda:

Előétel: Sajtos saláta
Főétel: Mézes csirke sült burgonyával
Desszert: Arab tejpuding
Vegetáriánus ajánlat: Grillezett sajt karamellizált hagymával


Csütörtök:

Előétel: Fahéjas málnakrémleves
Főétel: Lazac tejszínes-zöldborsós szószban
Desszert: Mályvacukros pohárdesszert
Vegetáriánus ajánlat: Spenótos-ricottás (legényfogó) lasagne

Péntek:

Előétel: Kapros-húsos töltött uborka
Főétel: Zsályás-pármai sonkás szűzpecsenye
Desszert: Mogyorósvajas kuglóf
Vegetáriánus ajánlat: Libanoni taboule


Szombat:

Reggeli: Bruschetta con sardegna
Előétel: Sütőben sült töltött tojás
Főétel:Göngyölt csirke nyárson
Desszert: Házi mákos-marcipános fagylalt
Vacsora: Sajtos-sonkás melegszendvics
Vegetáriánus ajánlat: Sült paradicsomos torta bazsalikomos joghurtöntettel

Vasárnap:

Reggeli: Hegyaljai serpenyős
Előétel: Alföldi gulyásleves
Főétel:Diós panírban sült mézes rántott hús
Desszert: Budapest Dobos Cheesecake
Vacsora: Csirke tajine aszalt gyümölcsökkel
Vegetáriánus ajánlat: Narancsos-datolyás karfiolsaláta csicseriborsóval

Forrás: Mindmegette.hu -- Pasik a konyhában blog
 
 
0 komment , kategória:  Receptek-menük  
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 11 
2015.08 2015. Szeptember 2015.10
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 346 db bejegyzés
e év: 4135 db bejegyzés
Összes: 32631 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 2266
  • e Hét: 4480
  • e Hónap: 18385
  • e Év: 148092
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.