Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
Gerberák
  2019-01-07 23:17:26, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Növényvilág  
Inzulin rezisztencia
  2019-01-07 11:03:30, hétfő
 
  Az emberiség egy jelentős részének szervezete rezisztens az inzulinnal szemben, tehát testében az inzulin nem képes lebontani a cukrot.
Az inzulinnak az a feladata, hogy a glükózt a sejtekhez szállítsa, ezzel energiát biztosítva számukra. Ha valaki rezisztens az inzulinnal szemben, akkor szervezete egyre több és több inzulint juttat a véráramba (tehát egyszerre van jelen az inzulin rezisztencia és a hiperinzulinizmus!), hogy megpróbálja kompenzálni az alacsony hatásfokot.

Ilyenkor a szervezet úgy működik, mint az az autó, amelyikben egyszerre nyomják teljes erővel a gázpedált és a féket is. Nincs az a kocsi, ami ezt sokáig kibírná és ugyan így van ezzel az ember is.

Ezzel persze a szervezet nem csak a problémát nem tudja megoldani, hanem újabb problémákat generál. Olyan állapotok kialakulási esélyét növeli meg, mint a szívbetegség, bizonyos rák típusok (vastagbél rák, emlő rák), magas vérnyomás, abdominális elhízás, cukorbetegség, policisztás ovárium szindróma (POS), stb.

Mi lehet a módja annak, hogy a szervezet inzulin érzékenységét növeljük és párhuzamosan csökkentsük a felsorolt súlyos betegségek kialakulásának rizikóját?

Az elsődleges és legfontosabb tényező az életmód, azon belül is a táplálkozási szokások gyors változtatása. A legjobb módszer a szervezet inzulin érzékenységének növelésére az étkezési szokások megváltoztatása. A magas cukor tartalmú, magas feldolgozottságú, nem természetes ételek, valamint a fehér lisztből készült, alacsony tápértékű ételek rendkívüli mértékben megnövelik az inzulintermelést.

A fehér lisztből készült étkek helyett a magas rost tartalmú, teljes kiőrlésű ételeket kell előnyben részesíteni. Összességében az alacsony glikémiás indexű és glikémiás telítettségű táplálékokat kell fogyasztani, melyek nem generálnak magas inzulin szintet. Ez azért nagyon fontos, mert vannak olyan táplálékok, amiknek a vércukor emelő hatása csekély (pl. tej), ugyanakkor aránytalanul magas inzulin választ provokálnak, mert a glikémiás telítettségük magas. A zöldségek és gyümölcsök többségének azonban a glikémiás telítettsége alacsony, tehát ezért nagyon fontosak a zöldségek, gyümölcsök, a többszörösen (halolaj) és egyszeresen telítetlen zsírsavak (mogyoró, mandula, olíva olaj, magvak) rendszeres fogyasztása. A zsíros húsok helyett a sovány húsokat és a növényi fehérje forrásokat kell választani (kendermag, borsó, stb.).

A magas rosttartalmú, alacsony zsírtartalmú ételek képesek a leginkább csökkenteni az inzulin rezisztenciát. De itt is inkább a zöldségekben és csírákban fellelhető rostokra gondolok és nem a kiérlelt gabonák rostjaira, amik nagy mennyiségben tartalmaznak számunkra idegen és gyakran allergizáló, emészthetetlen fehérjéket (ilyenek pl. a glutén vagy a hüvelyeseknél a lektinek). Ezeket, ha lehet, kerüljük el.

A rendszeres mozgás, fizikai aktivitás szintén jelentősen képes csökkenteni az inzulin rezisztenciát. Az a legjobb, ha az aerob mozgást (pl. séta, futás, kocogás) az erősítő gyakorlatokkal kombináljuk (pl. súlyzózás). Az izomépítéshez ugyanis cukor égetésre van szükség, ami csökkenti a vércukor szintet, segíti a fogyást, és növeli az inzulin érzékenységet.

A rendszeres, napi 7-8 óra pihentető alvás, a különböző meditációs gyakorlatok, a stressz kerülése csökkenti a kortizol szintet, ami szintén csökkenti az inzulin rezisztenciát.

A fent leírt lépésekkel nagyon sokat tehetünk egészségünkért, a lényeg, hogy életmódunk szerves részeként építsük be őket mindennapjainkba. A Super Greens és a köré épített komplex rendszer (kendermag protein, klorofill, Himalája só, klorofill cseppek, omega e-ssentials) megteremtik annak bázisát, amire az új, megváltozott étrend alapozható (minden nap zöld főzelékek, turmixok, pl. avokadó, sok nyers, főtt, sült, párolt zöldség, hetente kétszer tengeri hal, legalább napi 2-3 l víz elfogyasztása, a tea, kávé, alkohol, üdítők kerülése, mert e nélkül a legjobb táplálék kiegészítő komplex sem ér semmit).

Fogadjuk el, hogy azért, mert ma sok-sok millióan azt esszük, amit eszünk és azt isszuk, amit iszunk az nem azt jelenti, hogy ez a normális a szervezetünk számára. Az, hogy a korábban olyan ritka infarktus és stroke mára első számú tömeggyilkossá vált a rosszindulatú daganatokkal karöltve, ennek okai éppen itt keresendők.
Forrás: Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
A glikémiás index ( cukorbetegeknek )
  2019-01-07 10:57:31, hétfő
 
  Dr Tihanyi László irása : Link

Legutóbbi cikkemre (A glikémiás index tündöklése és bukása című tanulmányra) meglehetősen sok, eltérő, főként érdeklődő reakció érkezett (e-mailek, telefonhívások), ezért megpróbálom tovább boncolgatni a témát, illetve a már leírtakat más oldalról megvilágítani.
A téma nem könnyű, hiszen újra kell értékelnünk azokat a korábban tényként kezelt dolgokat, melyek hosszú idők alatt épültek be tudatunkba, és számos divathullámot indítottak el. Kezdjük tehát a legelején.

Általános tendencia a modern világban, hogy az emberek egyre túlsúlyosabbak. Ebbe természetesen belejátszik az új életforma, a gyorséttermek, édességek nagyszámú elterjedése. A magas kalóriatartalmú menük 1-2 órára képesek csak eltelíteni a fogyasztókat. Mára azonban széles körben megfizethetővé váltak a magas zsírtartalmú, egészségtelen, de sok esetben ízletes ételek.

Mai világunkról általánosságban elmondható, hogy az emberek többet esznek, mint amennyire szükségük lenne. Magyarországon a lakosság fele túlsúlyos vagy elhízott. A túlsúly pedig számos krónikus betegséget eredményez: magas vérnyomás, magas koleszterin, magas vércukor, glukóz intolerancia, koronária elégtelenség.

Egyes kutatások azt mutatják, hogy ha az elhízás a jelenlegi ütemben folytatódik, akkor 2015-re a felnőttek 75%-a, a gyerekek pedig 24%-a túlsúlyos vagy kövér lesz.

Ahhoz, hogy a problémát átfogóan tudjuk értelmezni, meg kell különböztetnünk a fehér és barna zsírszövetet. A barna zsírszövet aktivitásának fokozása, mennyiségének növelése súlycsökkenéshez vezet. A barna zsírszövet az emberi szervezetben a fő verőerek közelében helyezkedik el. Vérerekkel dúsabban ellátott, sejtjeiben sok mitokondrium található.

A kutatások bebizonyították, hogy 40-50 g barna zsírszövet 20-25%-os energiafogyasztást képez az anyagcserében!

A barna zsírszövet feladata a zsírégetés, illetve a szervezet hőmérsékletének fenntartása. A túlsúlyos emberekben a barna zsírszövet inaktívvá válik, helyét a fehér zsírszövet váltja fel.

A másik probléma, hogy a rendszeres és hosszantartó túltáplálkozás fokozott inzulin elválasztással jár (a hasnyálmirigy több inzulint termel), így kialakul a hiperinzulinémia. Az állandó inzulinhatásnak kitett sejtek elveszítik inzulin érzékenységüket, és ez a szervezetben a zsírraktárak további növekedéséhez vezet.
A folyamat eredményeként az inzulin már nem tudja kifejteni hatását a sejten belüli cukor és zsírsav anyagcsere enzimjeire, így kialakul a 2-es típusú diabétesz.

Nagyon fontos azonban a fokozatosság. A napi elfogyasztott kalória mennyiségét csak fokozatosan csökkenthetjük, a nagyobb kalóriacsökkentés nem javasolt, mert azt a szervezet éhezésként reagálja le, és elkezdődik az alapanyagcsere csökkenése, és a zsírraktározás.

Minden diétának, fogyókúrának, testsúly csökkentő programnak egyetlen esetben van csupán értelme: ha csökken a szervezetben lévő zsír mennyisége. Ez azonban nem megy egyik percről a másikra, ehhez megfelelő idő kell.

1 kg zsírszövet 7000 kcal-át tartalmaz. Ez könnyű fizikai munkavégzés mellett egy átlagos embernek 2-3 napra elegendő.

Mi történik tehát a hirtelen súlyvesztéskor, a drasztikus kalória megvonás során? Az, hogy a szervezet vizet veszít, hiszen minden gramm szénhidrát 2,7 gramm vizet köt meg. Ha drasztikusan lecsökken a táplálék bevitel, a szervezet saját szénhidrát raktáraihoz nyúl, azok pedig leadják a megkötött vizet. A testsúlycsökkenés tehát a víz leadásból fakad.

Amikor valaki drasztikusan megvonja szervezetétől a táplálékot, főleg a szénhidrátot, akkor a szervezetnek jelentősen csökken a fehérje állománya, ez pedig izomtömeg-csökkenést jelent.

Összefoglalva tehát az utóbbi gondolatmenetet: minél kevesebb szénhidrátot fogyaszt a fogyókúrázó és minél gyorsabb a súlyvesztés, annál nagyobb lesz a leadott kilókon belül az izom és a víz aránya, zsírból pedig kevés fogy.

Egészséges súlycsökkenést egyénre szabott fizikai munkával, edzéssel lehet elérni. Az első időszakban nem lesz látványos testsúly csökkenés, de már látszódni fog az alakon.

Nincs szükség bűvös zsírégető szerekre, csoda készítményekre, melyek önmagukban ígérnek ideális alakot. Egészségesen, értelmesen kell étkezni, nem szabad a végletekbe átcsapni.

Alapvető tévedés az, hogy a zsírszegény, illetve zsírmentes diéta zsírégető hatású. A gyártók ugyanis a zsírt szénhidráttal pótolják, s ez lehetetlenné teszi a zsírvesztést. A szervezet a túlzott szénhidrát mennyiséget a zsírszövetben raktározza el.

Természetes fogyasztószerek: kömény, tök, napraforgómag. spenót, tengeri alga, a legtöbb zöldség, gyümölcs, gyömbér, chili, bors, paprika.

A glikémiás index

A glikémiás index azt mutatja meg, hogy bizonyos ételek egységnyi mennyisége milyen gyorsan emeli meg a vércukrot a fehér kenyérhez vagy a glukózhoz viszonyítva. A glikémiás index tehát egy viszonyszám.

Mi volt eddig az elmélet? Az, hogy a magas gikémiás indexű ételek egészségtelenek és hízlalnak. Miért? Azért, mert gyorsan megemelik a vércukor szintet, és ez hirtelen inzulin kibocsátást eredményez, ami kivonja a cukrot a véráramból, ezzel alacsonyra csökken energia szintünk, és újra éhesek leszünk. Mivel éhesek leszünk eszünk, és így alakul ki az elhízás.

A növényi eredetű ételek azért egészségesek és segítik a fogyást, mert mérsékelt hatást fejtenek ki a vércukorra és az inzulinra, emellett pedig rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok.

Itt jön be a jelentősége a SuperGreens-nek, mely egy alacsony glikémiás indexű táplálék, nem fokozza a hasnyálmirigy inzulin termelését sem, tehát jól lehet fogyni vele.

A jó megoldás, hogy a szénhidrátokat kombináljuk a fehérjékkel, ezáltal csökken a táplálék glikémiás indexe, a szénhidrátokból pedig az alacsonyabb glikémiás indexűeket fogyasztjuk.

Mely tényezők csökkentik a glikémiás indexet?

1. magasabb fehérjetartalom
2. rosttartalom
3. a citrom (2 evőkanál citrom 30%-kal csökkentheti a GI-et)
4. a zsír (de magas kalória tartalma révén nem jó GI csökkentő)

A korábbi elmélet és gyakorlat kizárólag a glikémiás indexen alapult, más tényezőt nem vizsgált. Amelyik tápláléknak alacsony volt a glikémiás indexe, arra ráfogták, hogy fogyasztó hatású, amelyiknek meg magas, arra azt mondták, hogy hizlaló. A nézet meglehetősén népszerű volt, azonban az elvégzett kísérletek nem igazolták.

A GI legnagyobb hibája, hogy az alacsony glikémiás indexű ételek nem olyan inzulin reakciót váltanak ki, mint az várható lenne.

A legfontosabb: nem a vércukor szint emelkedés az elsődleges, hanem a vércukor szint által kiváltott inzulin elválasztás. Az inzulin elválasztást azonban nem csak a vércukor szint emelkedése határozza meg.

Számos alacsony GI-ű étel magas inzulin kiválasztással jár, míg sok magas GI értékű étel pedig alacsonnyal. Így az alacsony glikémiás indexű tej, joghurt, narancs, hal, marhahús is lényeges inzulin emelkedést okoz.

Az elhízáshoz pedig a folyamatosan magas inzulinszint vezet! Mellesleg ez vezet a 2-es típusú diabéteszhez is. A magas inzulinszint ugyanis inzulin érzéketlenséget (inzulin rezisztencia) eredményez, s az általa kiváltott másodlagos magas inzulinszint hatására a magas vérzsír és magas vércukorszint tovább romlik, a zsírraktározás miatt pedig elhízunk.

Mivel a szervezet inzulin érzékenysége napközben változik, ezért pl. reggelire levesebb szénhidrátot érdemes fogyasztani, mint ebédre vagy vacsorára.

A következő táblázat segít eligazodni ebben a kérdésben, hiszen tartalmazza azokat a táplálékokat, melyek igen magas inzulin választ eredményeznek, ezáltal elősegítik az elhízást.





Megfelelő, rendszeres, szélsőségektől mentes táplálkozással, rendszeres testmozgással (ez lehet séta is), és a SuperGreens fogyasztásával valóban csodákat lehet elérni, mindenféle csodaszer nélkül is!

Megjegyzés ( CzI)
A glikémiás index egy számérték, mely a táplálékok besorolását jelenti egy 0-tól 100-ig terjedő skálán, a vércukorszintre gyakorolt hatásuk alapján. Eredetileg a cukorbetegek vércukorszintjének ellenőrzésére fejlesztették ki.
A glikémiás index megmutatja, hogy az adott élelmiszerben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben, arról azonban nem tájékoztat, hogy mennyi szénhidrát van egy adott élelmiszerben. Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak és ezáltal hosszabb ideig tartó teltségérzést okoznak.
Minél alacsonyabb egy élelmiszer glikémiás indexe, a felszívódása során annál kevesebb glükózt juttat a szervezetünkbe és ennek köszönhetően a hasnyálmirigyben lévő Langerhans-szigetek ß-sejtjeinek is kevesebb inzulint kell elválasztaniuk ahhoz, hogy a glükóz eljusson a sejtekbe. Ezzel együtt a zsír raktározása is minimális szinten marad.
Forrás: Link
 
 
0 komment , kategória:  Szakanyagok  
C-vitamin hiány jelei
  2019-01-07 10:43:27, hétfő
 
  A C-vitamin hiány legismertebb következménye a skorbut nevű betegség, mely egyszerre érinti az izmok és csontok egészségét, az immunrendszert, valamint érzelmi állapotunkat.

Egyes kutatók szerint a skorbut a túlzott acidózis, azaz a szervezet elsavasodásának eredménye. A rendkívül súlyos, az esetek többségében halálos betegség a tengerészek körében fordult elő a 18. századot megelőzően.

A betegség az utóbbi időben újra felütötte a fejét a táplálkozási gondokkal küzdő tinédzsereknél (bulímia, anorexia, stb.). Időseknél és alkoholistáknál is előfordulhat a betegség a C-vitamin elégtelen felszívódása miatt, de okozhatják gyógyszerek is. Azoknál a csecsemőknél, akiket nem szoptatnak, szintén skorbuthoz hasonló tünetek fordulhatnak elő. A legtöbb bébiételben található hozzáadott C-vitamin.

A legtöbb állat képes saját maga előállítani a szervezete számára szükséges mennyiségű C-vitamint, így gyorsabban tudnak felépülni a betegségekből és sérülésekből. Az emberből és még néhány állatból azonban hiányzik az a gén, mely a C-vitain előállításához nélkülözhetetlen.

Mik a skorbut korai jelei?

1, Krónikusan alacsony energiaszint, depresszió, a csontok meggyengülése.
2, Vérző íny, gyenge fogak, fogszuvasodás. A C-vitamin nélkülözhetetlen a kollagén felépüléséhez.
3, Gyors hangulatváltozás.
4, Könnyen kialakuló sérülések, horzsolások, lassan gyógyuló sebek.
5, Krónikus végtag és/vagy ízületi fájdalom.
6, Vérszegénység, az immunrendszer meggyengülése (elkapunk minden náthát).

A skorbut már napi 80 mg C-vitaminnal megelőzhető, de ez nem azt jelenti, hogy ennyi az ember napi C-vitamin szükséglete. Mikor az ősember átment a szavannán és a dzsungelen, a dzsungel is átment benne táplálék formájában, Szent Györgyi Albert szerint. Ez pedig a számítások szerint napi 2000-4000 mg C-vitamin elfogyasztását jelentette.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
A "C" vitamin hiányáról
  2019-01-07 09:56:06, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:   Betegségekről  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
2018.12 2019. Január 2019.02
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 340 db bejegyzés
e év: 1442 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 4031
  • e Hét: 12813
  • e Hónap: 44299
  • e Év: 249000
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.