2023-09-07 21:45:44, csütörtök
|
|
|

HÉT SZŰK ESZTENDŐ
Egyre többen tapasztalhatjuk mostanság, hogy a hét bő esztendő után most a hét szűk esztendők korát éljük
A 'hét szűk esztendő' bibliai fogalom. Mózes első könyvében József megfejti a fáraó álmát. A fáraó először hét kövér tehenet lát, amelyiket felfalja hét sovány tehén, azután hét kövér szép gabonakalászt lát, amit elnyelnek a sovány kalászok. Az álom jelentése az, hogy először hét bő esztendő jön Egyiptomra, ami jó termést hoz és gazdaggá teszi őket, de azután jön hét szűk esztendő, ami feledteti velük az egykori jólétet.
Sokan nem tudják, ez a kifejezés a Bibliából származik, Isten szólt két álmon keresztül a fáraónak, hogy készüljön fel arra, hogy hamarosan nagy változás áll be a gazdasági életben.
A fáraó így szólt Józsefhez: Álmomban a Nílus partján álltam. A Nílusból hét kövér és szép tehén jött ki, és legelt a sás között. De hét másik tehén is kijött utánuk, amelyek nagyon hitványak, rútak és soványak voltak. Egész Egyiptom földjén nem láttam hozzájuk fogható rútakat. A sovány és rút tehenek megették az előbbi hét kövér tehenet. Bár a gyomrukba kerültek, nem lehetett észrevenni, hogy a gyomrukba kerültek, mert a külsejük ugyanolyan rút volt, mint azelőtt. Akkor fölébredtem. (Majd egy ugyanilyen álom, csak tehenek helyett búzakalászok szerepeltek benne.) Ekkor József így szólt a fáraóhoz: Azt jelentette ki Isten a fáraónak, hogy mit fog cselekedni. A hét szép tehén hét esztendő. A hét sovány és rút tehén, amelyek utánuk jöttek ki, szintén hét esztendő. Hét esztendő jön, amikor nagy bőség lesz Egyiptom egész földjén. De az éhínség hét esztendeje következik utánuk, amikor minden bőséget elfelejtenek Egyiptom földjén, és éhínség fogja emészteni az országot. Nem is fogják tudni, hogy bőség volt az országban, az utána következő éhínség miatt, olyan súlyos lesz az. Gyűjtsenek össze minden élelmet a következő jó esztendőkben, halmozzák föl a gabonát, és a fáraó felügyelete alatt őrizzék az élelmet a városokban. Mert ez az élelem lesz az ország tartaléka az éhínség hét esztendejében, amely majd eljön Egyiptomra, és akkor nem pusztul el az ország az éhínség idején.
A tanulság a történetben, hogy a hét bő esztendő után mindig jön hét szűk, de legalábbis szűkebb év. A hét bő év nem azért van, hogy akkor még jobban dorbézoljunk, hanem azért, hogy fel tudjunk készülni arra, amikor vége lesz a bőségnek.
Ha ezt a leckét megtanulnák az emberek, a cégek és a kormányok, sokkal jobb hely lenne a világ és a világgazdaság története nem buborékok és összeomlások szüntelen körforgásáról szólna. Nem globális felmelegedésről kellene állandóan beszélni, hanem a "hét szűk esztendő".kről kellene többet elmélkedni. Hogy az bibliai fogalom...? Ez volna a baj...
Hiába tudja minden gondolkodó ember előre, hogy nem lesz örökké karácsony, nem tarthat örökké a hét (vagy tíz vagy tizenkét) bő év, mégis a legtöbben úgy élnek, mintha örökké minden így maradna. Aztán amikor bekövetkezik a hét szűk év, mindenki meg van lepődve, a kormányok éppúgy, mint az emberek vagy a cégek. Ki hitte volna, hogy 8-10-14 év dőzsölés után akár ugyanennyi szűk év jön? Ki hitte volna, hogy a bő esztendők nem azért vannak, hogy még jobban eladósodjunk, hanem hogy készen állhassunk, ha a nem kívánt fordulat megérkezik?
A másik tanulság, hogy a történetben a hét szűk év teljesen felemésztette a hét bő év minden bőségét, mintha soha nem lett volna az.
Többen vannak azon a véleményen, hogy az elmúlt 14 évben olyan pénznyomtatás zajlott és ezzel olyan részvény, ingatlan és minden áremelkedés, hogy bő egy évtized alatt annyit nőttek az árak, az ipari termelés és minden, ami megfelel két teljes évtizednek.
Ha most ennek vége szakad, elképzelhető, hogy a következő évtizedben egy kiegyenlítődés lesz, a két évtized összeségében lesz annyi az átlagos ingatlanár, részvényár vagy GDP emelkedés, amennyinek lennie kellett volna az első évtized őrült száguldása nélkül.
Ha ez a feltételezés igaznak bizonyul majd, akkor azt fogjuk tapasztalni, hogy a sovány tehenek tényleg megeszik a kövér teheneket, de ez nem fog meglátszani rajtuk. Másként mondva, elképzelhető, hogy a következő években visszaadják az árfolyamok azt a felesleges pluszt, amit az elmúlt 12 évben az átlagos növekedésen túl szedtek magukra.
Nem állítom, hogy ez biztos így lesz, de nem kellene meglepődni, ha tényleg ilyen évek jönnének most. Átlagolva még mindig ki fog jönni a normál piaci növekedés.
Csak azért írtam erről, mert annyit hallom mostanában ezt a hét szűk esztendő kifejezést és sokaknak fogalmuk sincs, honnan származik. Ha még nem késő "halmozzunk fel gabonát, mert ez az élelem lesz a tartalék a szűk években, hogy ne haljunk éhen."
Egyre többen tapasztalhatjuk mostanság, hogy a hét bő esztendő után most a hét szűk esztendők korát éljük. Szerintem már benne is vagyunk kb. 4-5 éve. Soha nem láttam még olyat, mint az előző években. 2022-ben pl.a kukoricán a csapadék hiány és az aszály miatt nem volt cső, siralmas volt nézni, mert ilyet korábban még nem láttunk.. Igaz viszont, hogy idén ez pont fordított, a kukorica táblák rogyadoznak az óriási csövek alatt. De...
Tavaly nem volt kukorica, idén van. Tavaly a cseresznye fánkon a fele a fán maradt, idén két marékkal, ha szedni tudtunk róla. Tavaly rogyadoztak a csonthéjasok, a sárga és őszibarackfák, a megyfák a nagy termés alatt, idén egy fán csak egy-egy szem volt található, a korai fagy, a monilia és a tafrina elintézte őket is. A mandulafa a fagy miatt idén teljesen kopasz. Az alma amit a fagy kevésbé érintett ugyanaz, a nagy hőség és későn jött csapadék miatt most férgesen, aszottan hullik a fa alá. A szőlő néhány hete még csodálatos volt, öröm volt ránézni, ilyen reménykeltően még sosem nézett ki talán, de néhány napja a nagy hőség miatt siralmas a látványuk, megsárgult levelek, kopasz szőlővesszők aszott fürtökkel! 2-3 nap alatt a csodás fürtöknek vége és hol van még a szüret? A kapás növényekről nem is beszélve. a szálastakarmányt az egyik évben hétszer kaszálták, idén eddig csaj kétszer, még jó, hogy idén a kukorica bőséges lesz.
Ami azonban látható, az időjárás nem minden növényt érintette egyszerre. A nagy szerencse a kenyérgabona volt, ami az utóbbi években az előző évi ősz végi, tél eleji nagyobb csapadékmennyiség miatt a problémát megelőzte. Még tavaly is, amikor az év első három hónapjában csak 2 mm csapadékot mértem! Magam sem akartam elhinni, míg az egyik meteorológus 2022 áprilisában jelezte, hogy Miskolcon 1,8, Egerben 1,6 mm hullott - 3 hónap alatt!
Ha abban az évben az április nem lett volna olyan csapadékos, kenyerünk sem lett volna.
Ne csodálkozzunk hát, hogy az árak az egekbe szöktek!!!
Nagyon régen nem volt akkora aszály, mint 2022-bent és idén is, és ha ez nem lenne elég, háború is van a szomszédban, aminek hatására az árak az egekbe szöktek, és ennek a helyzetnek a súlyát, az ezzel járó feladatok súlyát mindenki, a termelők, az agrárszakemberek, a politikusok és a fogyasztók, a választópolgárok is mind jobban érzik.
Új helyzetet hozott a háború is.
Az európai helyzet bonyolult és nehezen megjósolható, mindenkinek új helyzetet hozott a háború. Jelenleg most mindent a háború határoz meg, rendkívül kiszámíthatatlan a helyzet, és ilyenkor fontos, hogy mindenki őrizze meg a hidegvérét.
Magyarországot a háború miatt sújtó infláció befolyásolására az ország eszközei korlátozottak, a magyar gazdaságnak van esélye rá, hogy a bonyolult környezetben is találjon egy olyan ösvényt, amelyen haladva kimaradhat a gazdasági válságból.
Hét szűk esztendő után jönni kell az újabb bő esztendőknek!
Legyen mielőbb újra növekedés!

A HÉT BŐ ÉS SZŰK ESZTENDŐ
Link


|
|
|
0 komment
, kategória: Általános |
|
|
|