Belépés
liliana01.blog.xfree.hu
Hagyd el néha a kitaposott ösvényt, és vesd magad az erdőbe! Biztosan találni fogsz valamit, amit még sose láttál. Alexander Graham Bell Szalóki Lívia
1947.08.05
Offline
Profil képem!
Blogom, Képtáram,
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 6 
Aranyosi Ervin: Advent - első gyertya
  2024-12-04 19:56:17, szerda
 
 


Aranyosi Ervin: Advent - első gyertya

Advent első vasárnapján
felgyullad egy gyertya fénye.
Melegítse át szívedet,
legyen fénylő eredménye.

Kezdődik a csodavárás,
ahogy egykor Jézust várták:
szeretettel, bizalommal,
a tűz lángját körül állták.

A megváltó tiszta fényt hoz,
szeretetet, ami éltet.
Felemel a puszta földről,
Isten fiává fogad téged.

Szeretettel tárd ki lelked,
öleld át a nagyvilágot,
kívánd azt, hogy minden ember
itt a Földön, legyen áldott!

 
 
0 komment , kategória:  Advent -Mikulás-Karácsony  
Kedves gyerekek már csak kettőt alszunk és
  2024-12-04 19:25:12, szerda
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Advent -Mikulás-Karácsony  
Szent Miklós szobra Belgiumban Fellner István versével
  2024-12-04 19:22:41, szerda
 
 


Fellner István - Télapó várás

bóbiskoló alkony
valahol csusszan egy szán -
hallom,
dermedt ablakokban
megannyi mosoly,
apró cipőkben remény,
maroknyi szeretet,
remegő várakozás,

elpihenni nem lehet
hisz ma jön -
ha nem hagy ki
ha nem felejt -
csuklik sok gyermek hang,
reszketve kér -
most nem követel,

oly mély már a sötét
ablakokban gyertyafény,
künn szálló pelyhekben
készül a fehér éj,
beköszön a tél,
pamlaga teríti fehérét,

pár még az óra
hogy teljék cipőkben a csoda,
s mire nászra ér az óra
kis fejek már álmodoznak,
lelkekben a szép,
a vágy még mesél,
s ha a reggel beköszön
könnyáztatta lesz az öröm...
 
 
0 komment , kategória:  Advent -Mikulás-Karácsony  
képre írva
  2024-12-04 17:41:18, szerda
 
 

 
 
0 komment , kategória:  S Saját írott képek  
Tedd össze a kezeidet
  2024-12-04 16:42:58, szerda
 
 


Tedd össze a kezeidet úgy, hogy egymásnak támasztod az ujjaidat, a tenyered nem érintkezik és a középső ujjaidat behajlítod, így támasztod össze őket. Csak a középsőujjaid legyenek lefele. Az ujjaidat próbáld most egyenként szétválasztani. A szülők nem lesznek velünk mindig, a hüvelykujjaidat szét tudod választani. A mutatóujjakat szintén, mert testvéreid is különböző életet fognak élni. A kisujjaidat is szét tudod választani, mert a gyerekek is egyszer elmennek a szülői háztól.

Csak a gyűrűsujjaidat lehetetlen szétválasztani, mert a partnereknek egy életre szóló kapcsolatban kell hogy legyenek!
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
Borbála nap
  2024-12-04 10:42:54, szerda
 
 


Borbála napja: december 4-e,
a hagyomány szerint Kisázsiában élt és keresztény hitéért megkínzott, majd lefejezett Szent Borbála emlékünnepe. A középkori prédikációkban gyakran szerepeltek a nevéhez fűződő legendák. Védőszentje volt a bányászoknak, a tüzéreknek, a váraknak.

A Borbála-nap hiedelmei és szokásai hasonlóak a Luca-napéhoz, de a magyar nyelvterületen csak szórványosan terjedtek el. Borbála-napkor nem szabad fonni. A Mura-vidéken azért nem nyúlnak a rokkához, mert Borbála bedobná az ablakon az orsót, a fonál kóccá válna, és a marhák lábára tekeredne, azok pedig megsántulnának.
Nem szabad varrni, akárcsak Lucakor, mert bevarrnák a tyúkok fenekét. Borbála-napkor is jártak kotyolni a fiúk. Mondókájuk végeztével leguggoltak a következő felkiáltással: Igy üjje meg a kentek kotlósa a tojást! A Zala megyei Beleznahegyről való az alábbi kotyolóvers, melynek szövegében keverednek a lucázó, a farsangköszöntő és a regölés szövegtöredékei:

Bara, Bara kity-kotty,
Gelegunya kettő,
Három,
A pálinkát várom.
Ha nem adnak pálinkát,
Letöröm a gerendát.
Adjon az uristen
Ennek a gazdának,
Két szép tehenet,
Tehén mellé szekeret,
Szekér mellé jármot,
Járom mellé vasszeget.
Adjon az uristen két szép malacot!
Egyik ólból kifusson,
Másik ólba befusson.

Söpörni sem szabad, mert elsöpörnék a szerencsét. Akárcsak az egész téli ünnepkörben, Borbála-napkor sem hoz szerencsét a házra a női látogató, ha mégis odatévedne, seprűvel verik ki. A boszorkányok rontása miatt tilos ezen a napon ruhadarabot kinthagyni. Az ajándékozás, kölcsönzés is elvinné a szerencsét a háztól.
Vannak erre a napra javasolt tevékenységek, így Göcsejben a tollfosztás, egyes baranyai falvakban a borfejtés. Borbálakor vagy Lucakor csíráztattak búzát, mely karácsonyra kizöldülve a következő év termésére jósol. Ugyancsak e napon is szoktak gyümölcságat vízbe tenni, hogy karácsonyra kizöldülve a leány férjhezmenetelére jósoljon. A Középső-Ipoly mentén, Paláston gyümölcságat tettek vízbe, ha karácsonyra kivirágzott, a leány közeli férjhezmenetelére jósolt. Doroszlón ugyan virágoztattak borbálaágat, de nem kötötték hozzá a férjhezmenetelre való jóslást. Ha karácsonyig kihajtott, a következő év jó termésére jósolt.



Borbála napi jóslatok
Vízbe tett ág jóslása: A lányok egy ágat tettek vízbe december 4-én, és ha az karácsonyig kivirágzott, akkor a lánynak hamarosan férjhez kell mennie.
Párna alá tett ág jóslása: A lányok egy ágat tettek párnájuk alá december 4-én, és remélték, hogy álmukban meglátják a jövendőbelijüket.
Tűzbe dobott cipő jóslása: A lányok egy cipőt dobtak tűzbe december 4-én, és a cipő lángjának iránya alapján jósolták meg, hogy honnan származik majd a jövendőbelijük.
Vízbe tett gyűrű jóslása: A lányok egy gyűrűt tettek vízbe december 4-én, és ha a gyűrű körbe-körbe forog, akkor a lánynak sok udvarlója lesz.

Kép: Szent Borbála szobra Zalaegerszegen
Gáspár Géza szobrászművész alkotása
 
 
0 komment , kategória:  É Érdekességek innen-onnan  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 6 
2024.11 2024. December 2025.01
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 206 db bejegyzés
e év: 2696 db bejegyzés
Összes: 11978 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 101
  • e Hét: 2455
  • e Hónap: 17851
  • e Év: 17851
Szótár
 




Blogok, Szótár,
© 2002-2025 TVN.HU Kft.