Belépés
foldinefehereva.blog.xfree.hu
Embernek lenni nehéz, de másnak lenni nem érdemes. földes éva
2010.01.01
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
Giovanni Bocaccio
  2020-03-28 20:37:38, szombat
 
  Mikor tanulni kellett akkor nem igazán érdekelt, de most nagyon aktuális.




Giovanni Bocaccio már az 1300-as években tudta, hogy a mentális jólétnek milyen fontos szerepe van járvány idején. A Dekameron receptjét ma is érdemes megfontolni.

A járványok komoly feladat elé állítják az embert: túl kell élnie. Lehetőség szerint azonban nemcsak fizikailag, hanem mentálisan és érzelmileg is. És bár azt ma már talán mindenki tudja, hogy kezet kell mosni és otthon kell maradni, ahhoz már kevesebb kapaszkodót kapunk, hogy hogyan és mivel tartsuk magunkban a lelket addig, amíg lecseng a koronavírus tombolása. Itt jöhet képbe egy, ma már leginkább csak kötelező olvasmányként velünk élő szöveg, Giovanni Bocaccio Dekameronja, amely az 1348-as pestisjárvány úgy is mint fekete halál idejéből szól hozzánk, és amely váratlanul népszerű olvasmánnyá lett az elmúlt időszakban.

Bocaccio műve 750 éve íródott, így joggal vetődhet fel, hogy mit tudhatott a szerző a járványokról, ami ma is érvényes lenne, de a Dekameron üzenete meglepően időtálló, még úgy is, hogy nincs szó benne sem vakcináról, sem a járványgörbe kilapításáról, de még operatív törzsről sem.

A Dekameronban egybefűzött történetek kiindulópontja például épp az, amit az országos tisztifőorvos nem győz már napok óta megértetni velünk: maradjunk otthon, és tartsuk magunkat a társas távolságtartáshoz (meglepődnének, ha nem a social distancing lenne majd az év szava). Bocaccio hősei hét nő és három férfi pont ezt teszik, csak épp sokkal dekadensebb módon, mint amit a magyar tisztifőorvos üzenetének a címzettjei megtehetnek: ők egy elhagyott toszkán villába vonulnak vissza két hétre a Firenzében pusztító pestisjárvány elől. Hogy gyorsabban, értelmesebben és kellemesebben teljen az idő, esténként történeteket mesélnek egymásnak, összesen százat, ezekből áll össze a Dekameron.
Mi történt?

Firenzében 1348 ban tört ki a pestisjárvány ezt Bocaccio is átélte. A keletről, Kínából a selyemút mentén Európába érkező fekete halál elképesztő pusztítást végzett, mire három évvel később elcsendesedett, Európa lakosságának különböző becslések szerint 25 50 százaléka a pestis áldozatává vált nem véletlenül emlegetik a földrész történelmének legnagyobb katasztrófái között. Becslések szerint Firenzében élők 60 százalékát ölte meg. A korábbi éhínségek miatt legyengült immunrendszerű emberek védtelenek voltak a kórral szemben, ráadásul az európai városok is kedveztek a járvány terjedésének, zsúfoltak és piszkosak voltak. A pestis pusztítása pedig meglehetősen apokaliptikus volt, Bocaccio szemszögéből nézve valahogy így nézett ki:

És bizony sokan voltak köztük, akik nappal vagy éjjel a nyílt utca során hullottak el; sokak felől pedig, kik otthon pusztultak el, csupán oszlásnak indult holttestök bűzéről tudták meg a szomszédok, hogy meghaltak; s ezeknek és az itt is, ott is elhullott többi emberek holttetemének bűzével minden tele volt.

A pestis azonban nemcsak életeket követelt, hanem a társadalmi szövetet is alaposan megtépázta. Bocaccio szavaival élve ismét:

És ne is emlegessük, hogy egyik polgár irtózattal elkerülte a másikat, és szinte senki nem törődött a szomszédjával, és a rokonok vagy soha, vagy csak nagy ritkán látogatták egymást, akkor is tisztes távolból, azonban e borzalom nyomán oly irtózat támadott a férfiak és nők lelkében, hogy a testvér elhagyta testvérét, a nagybácsi unokaöccsét, a nővér a bátyját, gyakran a feleség a férjét (ami főbenjáró dolog és szinte hihetetlen), az atyák és anyák a gyermekeiket irtóztak meglátogatni és ápolni, mintha nem is tulajdon gyermekeik lettek volna.

Ebben a széthulló világban kellett valami kapaszkodót találni. Bocaccio pedig felismerte, hogy a totális szétesés ellen a történetmesélés lehet az egyik legjobb ellenszer.

A védelem másik fontos eleme volt természetesen az izoláció, a Dekameron hősei ezért is menekülnek el Firenzéből, de gondoskodnak arról is, hogy az önkéntes karanténuk a lehető legkellemesebben alakuljon: jó társasággal veszik körbe magukat, és olyan dolgokat tesznek, ami örömöt okoz ez lesz a kulcsa annak, hogy fizikailag és mentálisan is túléljék a járvány legrosszabb időszakát.

Mentális jólét mint járványügyi feladat

A járványok általában két, ellentétes lelkiállapotba taszítják az embereket: egyrészt eltávolodnak egymástól, ami járványügyi és pszichés szempontból is érthető, és biztonságérzetet adhat nekik, csakhogy ez az eltávolodás nyomorúságossá teszi őket, ha el is kerülik a fertőzést, az elszigeteltség produkál tüneteket náluk. Ezért lehet életbevágóan fontos, hogy a karantént élettel töltsük meg.

André Spicer szervezeti viselkedéskutató szerint Bocaccio már 750 évvel ezelőtt megértette annak a fontosságát, amit mi ma mentális jólétnek nevezünk. Ma azt is tudjuk, hogy a karantén alaposan kikezdheti a mentális egészséget. Spicer azt a tanulmányt idézi, amely kimutatta, hogy a 2003-ban Torontóban is felbukkanó Sar járvány idején a karanténban lévő emberek 30 százaléka később depressziótól és poszttraumás stressz szindrómától szenvedett. A történetek szerinte képesek kordában tartani az elszigeteltséggel járó érzéseket, a Dekameron pedig arra emlékeztet, hogy bármennyire is el kell távolodnunk egymástól, szükségünk van a többi emberre ahhoz, hogy kijöjjünk a válságból. Az addig tartó idő alatt pedig a saját és a környezetünkben lévők mentális egészsége szempontjából is jobban járunk, ha félelem és a rettegés helyett játszunk, zenélünk vagy épp történeteket mesélünk. Ez menekülés és figyelemelterelés is.

Menekülés és szembenézés

A Dekameron bevezetője egy katasztrófafilm forgatókönyve is lehetne, a halál érzékletes leírásai mellett külön sokkoló Bocaccio leírásában, hogy a pestis milyen gyorsan ragadja el az embereket a halottaknak még a végtisztességet sem tudják megadni.

Mivelhogy a fent mondott rengeteg halott eltemetésére, melyekkel naponta és szinte minden órában elárasztották a templomokat, nem volt elegendő a temetők szent földje, különösen, ha régi szokás szerint mindegyiknek külön helyet akartak volna adni, a templomok melletti cintermek helyett, melyek már zsúfolva voltak, hatalmas gödröket ástak, melyekbe százával bocsátották le az újabb halottakat; ezekben aztán rétegekben egymásra halmozták őket, mint ahogy a hajóban berakják az árukat, kevéske földet hánytak rájok, mindaddig, mígnem a gödör színig betelt.

Nemcsak életek és az élet hagyományai és rituáléi esnek áldozatul a járványnak, maga a társadalom is darabjaira hullik és megszűnik funkcionálni. Ahogy a testek oszlanak az utcákon, úgy bomlanak a társadalmi kapcsolatok is. Bocaccio szerint a kór nemcsak emberről emberre terjed, hanem magát a társadalmat is megfertőzi, a törvényen kívüliség egyfajta állapotába került.

A Dekameron csapatának menedékül szolgáló toszkán villa ezzel a káosszal szemben a rend és az értelem helyszíne lesz, a történetekben meg persze előjön minden élvezet, amit az életből ki lehet hozni.

A Dekameron mesélői fizikailag eltávolodnak a betegségtől, a meséikkel viszont jelképes pszichológiai és nyelvi távolságot építenek ki a társadalommal szemben, hiszen ezek a szövegek nem a halálra, a betegségre vagy a törvényi keretek szétesésére koncentrálnak. Nem is szólva arról, hogy egymás szórakoztatására mesélnek, röpködnek a poénok, a szexuális utalások, kalandozásra hívják egymást. Ebben az elszigetelt valóságban lehet nevetni, miközben Firenze valóságában a vész pusztít. A történetmesélés így lesz nagyon hatékony figyelemelterelés.

És bár a második hét és a történetek végére vissza kell térniük Firenzébe, ez mintha már nem viselné meg őket annyira. Mintha az a két hét karantén és az odafigyelés a mentális jólétükre egyfajta immunitást adott volna nekik a betegség és a társadalmi káosz ellen is. Az elszigeteltség és az abban megtalált öröm nemcsak a fizikai, hanem a lelki túlélésüket is bebiztosította.
 
 
0 komment , kategória:  Család  
Címkék: viselkedéskutató, biztonságérzetet, legkellemesebben, szórakoztatására, katasztrófafilm, végtisztességet, történetmesélés, környezetünkben, elcsendesedett, nyomorúságossá, immunrendszerű, lelkiállapotba, kiindulópontja, elszigeteltség, bebiztosította, pestisjárvány, szomszédjával, tisztifőorvos, koncentrálnak, természetesen, holttetemének, értelmesebben, történelmének, kellemesebben, apokaliptikus, társadalommal, pszichológiai, elárasztották, forgatókönyve, szempontjából, olvasmányként, depressziótól, kilapításáról, meglepődnének, történetekben, járványokról, 1300-as években, mentális jólétnek, járványok komoly, lelket addig, koronavírus tombolása, 1348-as pestisjárvány, elmúlt időszakban, járványgörbe kilapításáról, országos tisztifőorvos, társas távolságtartáshoz, social distancing, magyar tisztifőorvos, címzettjei megtehetnek, elhagyott toszkán, selyemút mentén, pestis áldozatává, Giovanni Bocaccio, Giovanni Bocaccio Dekameronja, André Spicer,
Új komment
Név:
E-mail cím: ( csak a blog tulajdonosa látja )
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Facebookon kaptam  képre írva  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  40 felett  Szép álmokat!  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  Facebookon kaptam  "Ez egy csoda"  Horváth Szilvia tollából  Márai Sándor tollából  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  képre írva  Facebookon kaptam  Vannak emberek  A gyulladáscsökkentő és csonte...  Egy párkányon  Alvó kislány  Dóró Sándor: Embernek maradni  Paul David Tripp Április 12  Kedvenc felismerésem az imádsá...  Szabó T. Anna - Pitypang  Facebookon kaptam  Dóró Sándor: Embernek maradni  Alvó kislány  Robert Merle tollából  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  Paul David Tripp Április 14  Esterházy Péterre emlékezünk  Facebookon kaptam  Hamvas Béla  Ki akarják dobni a pajzsmirigy...  Horváth Szilvia tollából  Ki akarják dobni a pajzsmirigy...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Krisztina b...  Nagy és kis csodák  Az ókori görögök sebkezelésre ...  Jó éjszakát  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Pitypang szökőkút  A hagyma antibakteriális hatás...  Pitypang szökőkút  Az ókori görögök sebkezelésre ...  Andrássy Réka - A bolond Böske  Latinovits Zoltán tollából  Van néhány kérdés, amin gondol...  A sorsod  Napsütéses vidám hétvégét kivá...  Facebookon kaptam  Minden tavaszból őrizz..  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  A gyulladáscsökkentő és csonte...  Mindig lesz olyan  Facebookon kaptam  Szép estét kedves látogatóimna...  Jó éjszakát  Vito Giaquinto gondolata  Egy tavasz  Segíts neki dicsérni Téged  Walter Chrysler mondta  Egy tavasz  Jó éjszakát  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  Alvó kislány  képre írva  Mindig lesz olyan  Andrássy Réka - A bolond Böske  Baranyi Ferenc - N i n c s  A felvilágosodás...  Nagy és kis csodák  Tanácsok egy pszichológustól  Kedvenc felismerésem az imádsá...  Facebookon kaptam  IGEN így  Esterházy Péter: Harmonia c...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Kubinyi Anna gobelintervező, t...  különleges  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  IGEN így  Azért kaptad  Facebookon kaptam  Spenót fasírttal  Önmaga ellenére  Somlyó Zoltán - Orgonával  Aranyosi Ervin: Örökbe fogadta...  Tavaszi este  Jean de La Fontaine 1621 júliu...  Szívek  Facebookon kaptam  Báthory Attila: Sorsom ösvénye...  A pitypang legendája  Annyira tisztelem a szabadságo...  Paul Éluard - És egy mosoly 
Bejegyzés Címkék
1300-as években, mentális jólétnek, járványok komoly, lelket addig, koronavírus tombolása, 1348-as pestisjárvány, elmúlt időszakban, járványgörbe kilapításáról, országos tisztifőorvos, társas távolságtartáshoz, social distancing, magyar tisztifőorvos, címzettjei megtehetnek, elhagyott toszkán, selyemút mentén, pestis áldozatává, földrész történelmének, korábbi éhínségek, kórral szemben, európai városok, járvány terjedésének, pestis pusztítása, nyílt utca, pestis azonban, társadalmi szövetet, rokonok vagy, testvér elhagyta, nagybácsi unokaöccsét, gyermekeiket irtóztak, széthulló világban, totális szétesés, történetmesélés lehet, egyik legjobb, védelem másik, önkéntes karanténuk, lehető legkellemesebben, kulcsa annak, járvány legrosszabb, járványok általában, eltávolodás nyomorúságossá, elszigeteltség produkál, karantént élettel, karantén alaposan, mentális egészséget, tanulmányt idézi, 2003-ban Torontóban, karanténban lévő, történetek szerinte, elszigeteltséggel járó, többi emberre, addig tartó, környezetünkben lévők, rettegés helyett, katasztrófafilm forgatókönyve, halál érzékletes, pestis milyen, fent mondott, temetők szent, templomok melletti, újabb halottakat, hajóban berakják, gödör színig, élet hagyományai, testek oszlanak, társadalmi kapcsolatok, törvényen kívüliség, káosszal szemben, értelem helyszíne, meséikkel viszont, társadalommal szemben, betegségre vagy, törvényi keretek, szexuális utalások, elszigetelt valóságban, vész pusztít, mentális jólétükre, társadalmi káosz, abban megtalált, lelki túlélésüket, viselkedéskutató, biztonságérzetet, legkellemesebben, szórakoztatására, katasztrófafilm, végtisztességet, történetmesélés, környezetünkben, elcsendesedett, nyomorúságossá, immunrendszerű, lelkiállapotba, kiindulópontja, elszigeteltség, bebiztosította, pestisjárvány, szomszédjával, tisztifőorvos, koncentrálnak, természetesen, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 2 db bejegyzés
e hónap: 92 db bejegyzés
e év: 541 db bejegyzés
Összes: 8997 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 392
  • e Hét: 5024
  • e Hónap: 8118
  • e Év: 75883
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.