Belépés
kirscha.blog.xfree.hu
Az ember úgy változtathatja meg életét, hogy megváltoztatja gondolkodását. Kirsch Attila
1954.12.26
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 10 
Komolyzene
  2017-01-11 11:41:31, szerda
 
 



Link



 
 
0 komment , kategória:  Komolyzene  
Film A félszemű.
  2017-01-11 11:29:54, szerda
 
 



Link



 
 
0 komment , kategória:  Filmek  
Hungarikum
  2017-01-11 11:22:07, szerda
 
 



Nagy méretű falinaptár kincseinkről, a hungarikumokról.

Megkapó képek és kétnyelvű ismertetők a matyó és a kalocsai hímzésről, a busójárásról, a magyar szürkemarháról, a húsvéti locsolkodásról, illetve a Tokaj-hegyaljai pincékről, a herendi porcelánról, a Rubik-kockáról, a kalocsai paprikáról, valamint a karcagi birkapörköltről, de még a szódavízről és a puliról is.

A szódavíz (másként szikvíz, a köznyelvben szóda is), nyomás alatt lévő szénsavas ital. ,,Szikvíznek" csak olyan terméket szabad nevezni Magyarországon, amit szifonfejes palackba, vagy speciális fejjel ellátott (szifonfejes felvezető szárral) szikvizes ballonba (általában 25 literes ballonokba) töltenek.[1][2] Kitűnő szomjoltó ital, illetve fröccs-adalék. Magyarországon való gyártását Jedlik Ányos dolgozta ki.[3] 2013-ban a szikvíz bekerült a Magyar Értéktárba (Hungarikum, Hagyományos különleges termék.[1] (Maga a szikvíz szó onnan ered, hogy szódavíz készítéséhez felhasznált szénsavat tévesen a sziksóval azonosították.)

A szódavíz egészségi hatásai

A szódavízzel kapcsolatosan kevés a tudományosan alátámasztott negatív egészségbefolyásoló tapasztalat.

A szódavíz fogyasztása nem biztosíthatja a teljes napi -kortól függő- folyadék szükségletet, bevitelt. Mint minden anyagé, a szódavíz hatása is dózisfüggő. A napi ajánlott szódavízfogyasztás kb. max. 1 liter.
A szódavízzel energiát (kalóriát) nem veszünk fel.
A szódavíz értékét az ,,alapvíz" minősége, ásványi összetétele, a szénsav/széndioxid tartalma alapvetően meghatározza. Az egészséges szódavíz pH-ja 3-4 között kell, hogy legyen (optimális a 3,4-3,6 érték).
Az eddigi adatok alapján a szódavízzel, illetve a szénsavtartalmú ,,soft" italokkal kapcsolatosan az egyik legmegalapozottabb kifogás, negatív tény, a folyadék kereskedelmi megjelenésére szolgáló alumínium (tartalmú) fémdobozokkal kapcsolatos. Az alumíniummal kapcsolatban gyanú van, de bizonyított tények nincsenek, hogy szerepe van egy szellemi leépüléssel járó neurodegeneratív betegség az Alzheimer- kór kialakulásában. Ezen - ma még nem egyértelműen bizonyított -veszélyfaktor elkerülése érdekében ajánlott az üveges vagy műanyag palackos szódavíz illetve szénsavas üdítőitalok fogyasztása (a kisebb palackok előnyösebbek).
Az egyik leggyakrabban hangoztatott ellenérv, negatív megjegyzés a szódavíz ellen a fogzománc eróziója (,,saverózió, fogszuvasodás), a fog elszíneződése, a lyukképződés, azaz a fog tönkremenése. Ezek a negatív megállapítások azonban a szódavíz esetében nem helytállóak nem igazoltak, de sajnos nagy valószínűséggel igazak a cukortartalmú és/vagy foszforsav tartalmú szénsavas üdítőitalok esetében [7-9]. A tudományos vizsgálatok eredményei kimutatják, hogy a cukor és/vagy foszforsav tartalmú ,,saft" üdítőitalok tarrtós fogyasztása esetében a fogak tönkremenésének sebessége többszázszorosa a tiszta szódavíz fogyasztásánál észleltekhez képest. (A fogyasztás utáni fogmosással ezek a negatív hatások jelentősen csökkenthetők!). Amikor a széndioxid feloldódik a vízben, valóban kisebb mennyiségű szénsav is keletkezik, ami csekély mértékben (pH 3-4) savassá teszi a vizet. Ha egy ,,egészséges" fogat szódavízbe, vagy cukrot nem tartalmazó ízesített szódavízbe teszünk, s hosszabb ideig áztatjuk semmiféle elváltozás nem tapasztalható. (Sajnos nem ez a helyzet az erősebben savas cukortartalmú italoknál.) Különösen igaz ez a megállapítás, ha a szódavíz jó minőségű alapvízből készül, az ugyanis annak kismennyiségű kálcium és más ásványi anyag tartalma kiegyenlíti a szénsav hatásait, azaz védi a fogzománcot. Fiatal gyerekeknél (4-7 év) a szódavíz tartós fogyasztása a még gyenge fogzománc fokozottabb sérülését okozhatja [10]. Az idősebb embereknél (>50) azonban a korral járó fogállapotuk miatta a szódavíz tartós fogyasztása nem ajánlott. A szódavíz azonban pusztítja a szájüregi baktériumokat így védi a fogazatunkat is [11]. A csontok, így a fog kalciumtartalmát a foszforsav jelenléte (lásd Cola) jelentősen csökkenti, mivel a foszforsav gátolja a csontképződést, fokozza a csontok metabolizmusát (erősen fokozza a csontritkulást (oszteoporózis)). Ezzel fokozódik a csonttörések illetve a fogakon a lyukképződés valószínűsége [12]. Az eddigi tudományos adatok [13-14] bizonyítják, hogy a ,,sima" szódavíz, vagy ízesített (cukormentes) szódavíz fogyasztása elhanyagolható tényező a fogzománc sérülésében, a fogak romlásában, és fogyasztása lényegileg nem fokozza a csonttörések valószínűségét.
A szódavízzel kapcsolatos másik általános ellenérv, negatív tévhit, hogy fogyasztása torok- és gyomorsérüléseket, emésztőszervi problémákat okoz, illetve fokozza a reflux betegség és a nyelőcső rák kialakulását.
A szódavíznek baktériumölő hatása van. Tehát fokozza a szájhigiéniát [15-16], csökkenti a bakteriális eredetű ,,szájszagot", fogyasztása különösen ajánlott idegen (trópusi) országokba utazók számára. A szódavíz jellemzően gátolja a vírusos megfázásos tüneteket, vagy például a herpesz kialakulását.
A tudomány eddigi eredményei [17-21] a fentebb említett negatív megállapításokat nem támasztják alá, annak ellenére, hogy in vitro csirkeembrió szöveteken végzett kísérletekben [22] az extracellurális kalcium-egyensúly felborulására találtak szövettani (morfológiai) adatokat.
Gyakori nem igaz ellenérv, hogy a szódavíz megváltoztatja a gyomorsav pH-ját. Nem változtatja meg tartósan oly mértékben, hogy az, az emésztést gátolja. Sőt, az eddigi tapasztalatok alapján, a szódavíz elősegíti az emésztést, csökkenti a bőséges étkezések után járó "teltség" érzetet. A szódavíz nem hígítja fel a gyomorsavat sem, tehát ez is egy tévhit. Ellenben csökkenti az émelygést, a hányásingert, (ami például a kemoterápia alatt állóknál gyakran előforduló mellékhatás). A szódavíz elősegíti a széklet távozását, tehát csökkenti a székrekedéses tüneteket. A gyulladásos bélbetegségekben (IBD) vagy Chron- betegségekben szenvedők számára a szódavíz tartós fogyasztása nem ajánlott.
Az irodalomban (l. 1. összefoglalóban 21. irodalom) vannak közlemények melyek arra utalnak, hogy a szódavíz fokozza az úgynevezett reflux betegségeket (GERD- betegség), míg mások ezzel ellentétes következtetést írnak le. Johnson és mts-i [21] szerint a szódavíznél ez a negatív hatás nem számottevő, lényeges viszont az erőssen savas üdítőitaloknál, ott ahol a pH 3, vagy ez alatti (például néhány ismert ital pH-ja RC Cola:2.4, Coca Cola:2.5, Pepsi Cola:2.5, Diet Pepsi:3, Seven Up:3.2, Diet Coke: 3.3, Sprite: 3.3). A jelenlegi eredmények nem igazolnak szoros összefüggést a szódavíz fogyasztás és a reflux betegségek között [18-21], azaz nem befolyásolják lényegesen a felső emésztőtaktus fiziológiai állapotát.
A szódavíz fogyasztása előnyös a sportolók és a nehéz fizikai munkát végzők számára. A szódavíz fogyasztása csökkenti az izom/ideg fájdalmakat fokozza az izomműködést, csökkenti a fáradtságérzetet, elősegíti az emésztést. Különösen előnyös, ha verseny után szódavízben áztatják a lábat, kezet vagy ezzel mossák le/öblítik azokat, (fertőtlenítő hatása is fontos!).
A magas nátrium tartalmú szódavíz/üdítő ital fogyasztásánál vegyük figyelembe, hogy fokozott nátrium bevitel vérnyomás emelkedéshez vezethet, azaz növelheti a magas vérnyomásból adódó betegségek (pl. agyvérzés, infarktus, vesebetegségek stb.) rizikóját.
A szódavíz fokozza a vesenyomást, a vizeletürítést, valamint az alkohol felszívódási sebességét a véráramba [23].
Több tudományos felmérés is alátámasztja, hogy a kalóriamentes ásványokban is gazdag szódavíz (kb 7,8%-al) csökkenti a teljes illetve a LDL- koleszterin szintet (kb 10-12%), valamint a szérum glükóz-szintjét [24-26]. A túlsúlyos ember számára a sima víz nem elég ,,ízletes", de a szódavíz már jobban elfogadott. A szódavizet tehát úgy tekinthetjük, mint egy természetes ,,testsúly szabályozót", mivel fogyasztása hozzájárul a szervezet energia háztartásának szabályozásához a metabolikus szindrómák, így a 2. tip. diabetesz prevenciójához. Ez a megállapítás a gyerekek esetében is érvényes [27]. Ebből a szempontból a cukormentes koffein tartalmú szódavizek különösen előnyösek (gyerekeknél, fiataloknál15 év) a mértékletes fogyasztást mindig tartsuk szem előtt (napi 3-4dl optimális). [28]
 
 
0 komment , kategória:  Hungarikum  
vicc
  2017-01-11 11:02:37, szerda
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Vicc  
vicc
  2017-01-11 11:00:41, szerda
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Vicc  
vicc
  2017-01-11 10:57:26, szerda
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Vicc  
vicc
  2017-01-11 10:51:06, szerda
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Vicc  
vicc
  2017-01-11 10:46:58, szerda
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Vicc  
vicc
  2017-01-11 10:23:35, szerda
 
 



Azok a csodálatos (fenekű) N Ő K ! habtestét a franciágyra
 
 
0 komment , kategória:  Vicc  
A rosszindulat
  2017-01-11 10:13:24, szerda
 
 



A rosszindulat három komponense (...) a féltékenység, a mohóság és az irigység.
 
 
0 komment , kategória:  Szép írások  
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 10 
2016.12 2017. Január 2017.02
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 187 db bejegyzés
e év: 2711 db bejegyzés
Összes: 16396 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 2445
  • e Hét: 8861
  • e Hónap: 18044
  • e Év: 70752
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.