Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 10 
Orvosi vízitormáról jó tudni
  2018-02-12 14:29:36, hétfő
 
 



Orvosi vízitorma: a természet antibiotikuma

Az orvosi vízitorma (Nasturtium officinale) egy manapság is nagyon népszerű gyógy- és fűszernövény. Mivel egy egész Európában elterjedt gyógynövényről van szó, ezért hazánkban is megterem. Elsősorban vizes, nedves területeken találkozhatunk vele, mint például árterek, árokpartok, vízpartok, de vízbe kerülve is vígan eléldegél. A tiszta, lassan folyó, hideg vizeket kedveli és a gyönyörűséges levelei szőnyeglepelként borítják be a víz felületét. Nevelésével és gondozásával mi magunk is megpróbálkozhatunk. Ebben az esetben ültethetjük meszes talajba, de vízkultúrában is termeszthetjük. Mivel nagyon kedveli a vizet, így óvnunk kell a kiszáradástól és gyakran kell öntöznünk.

A gyógynövénynek üreges és szögletes szára, szárnyalt levelei és 5-10 mm széles fehér virágai vannak. A levelei fényesek, húsosak és zöld színűek, amelyek még télen is zöldek maradnak. A virágok hosszú fehér szirmokkal és sárga porzókkal rendelkeznek.

Európában a középkorban nagyon kedvelték a vízitormát, de nem csupán gyógynövényként használták, hanem téli zöldségnek is termesztették és a skorbut megelőzésére is használták, hiszen a növény sok-sok C-vitamint tartalmaz. Emellett mustárolajokban, értékes ásványi anyagokban - vas, jód -, illetve A- és D-vitaminban is rendkívül gazdag.

Az orvosi vízitorma antibiotikus, vizelethajtó, étvágygerjesztő és emésztésserkentő hatásokkal is rendelkezik. A hólyag- és a hörghurut egyik természetes antibiotikumaként lehet használni.

A vízitormából különféle készítmények is készülnek, amelyek hatásosak a vérképzésben, csökkentik a vérnyomást, csillapítják a fájdalmat, elősegítik a sebgyógyulást, de még a gyomor működésére is pozitívan hatnak. Mindemellett vértisztító hatása is ismeretes. A jódhiány okozta pajzsmirigyzavarra is kiválóan alkalmazható, ezt a benne lévő ásványi anyagnak, vagyis a jódnak köszönheti.

Leveles hajtásait virágzás előtt kell lecsipegetnünk és salátákat ízesíthetünk vele, amelyek a gyógynövény jellegzetes tormaíze miatt nagyon kellemes aromát kaphatnak. Természetesen a fűszernövénnyel leveseket, mártásokat és hidegtálakat is megfűszerezhetünk. Tavasszal érdemes vízitormakúrát tartanunk, ilyenkor a frissen préselt levet kell meginni. Turmixoljon le egy nagyobb adag vízitormalevelet, majd préselje ki a növény levét. Naponta két evőkanálnyit fogyasszon belőle, lehetőleg reggel és este. A kúra hat hétig tartson.

A gyógynövényből készíthetünk teát, ha hólyaghuruttal vagy hörghuruttal küszködünk. Aprítson fel két teáskanálnyi vízitormalevelet, majd öntse le két deciliternyi forró vízzel. Hagyja állni tizenöt percig, majd szűrje le és már fogyaszthatja is. Naponta akár négy nagy csészényit is elfogyaszthat belőle.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Virágok ihlette ruha
  2018-02-12 13:49:50, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Divat  
Vihar ihlette ruha
  2018-02-12 13:49:00, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Divat  
Tűzijűték ihlette ruha
  2018-02-12 13:47:51, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Divat  
Műanyaböjt
  2018-02-12 11:23:18, hétfő
 
  Forrás : boscoblogger.de/ecoyou.de/Szaléziak.HU Link

Mit tenne Don Bosco az általunk termelt szemét láttán? Minden velünk kapcsolatos, a vásárlási szokásaikkal és ennek következményeivel függ össze: a szemét, különösen a műanyag hulladék, régóta mindannyiunk számára nagy gonddá vált. A sajtot, de még az uborkát is műanyag fedi, a tusfürdő csak kis flakonokban kapható, a fogkrémet pedig a tubus mellett még egy dobozba is becsomagolják. A krém, a sampon, a rizs, a joghurt, a kávé, a tészta - szinte mindennek, ami a kezünkben kerül, műanyag ,,héja" van, ami a (rövid) használat után a szemetesbe kerül. Mellesleg, egyre több hulladékot gyártunk. Jobb esetben szépen szelektálva, de mégis hulladékot. Nehéz dolgok ezek... Pedig meg lehetne előzni, hogy egyáltalán keletkezzen hulladék.

A keletkezett hulladéknak csak egy töredékét fogják újra felhasználni, pillanatnyilag ez körülbelül 36 százalék. Amióta a tengerek tele vannak műanyaggal, pusztulnak a tengeri emlősök és a halak. A mikroplastika pedig a belvizeket szennyezi.
Mégis, hány Földünk van?

És miért írunk erről? Mert most, a farsangi időszakban még féktelenül bulizunk, de egy hét múlva a nagyböjt mindenkihez ,,bekopogtat", és felteszi a kérdést: mit szándékozunk tenni? Ellentétben azokkal, akik úgy vélekednek, hogy ha kihagyják a farsangot, akkor böjtölés nélkül is megúszhatják a nagyböjtöt, én úgy gondolom, hogy ez a néhány hét tökéletes arra, hogy valami újat kipróbáljunk. Még akkor is, hogy ha esetleg nem megy olyan könnyen. Megfogadhatjuk például azt, hogy a nagyböjt idején ,,műanyagböjtöt" tartunk.

Tippek a műanyagmentes élethez

Miért fontos a műanyag nélküli élet? Mert körülbelül 450 évet vesz igénybe, míg a tengerbe dobott műanyag palack a természetben lebomlik. Mert egy átlagos ember évente mintegy 212 kg hulladékot termel, és ennek a jelentős része műanyag. Függetlenül attól, hogy műanyag flakon, műanyag evőeszköz, vagy műanyag csomagolás - a műanyag ott lappang mindenhol. De vajon lehetséges-e a műanyagmentes élet?
Mutatunk néhány megoldást arra, hogyan kerülhetjük el a műanyagot a hétköznapokban.

Miután felkelünk, az első utunk leggyakrabban a fürdőszobába vezet. Már a fogmosásnál megtörténik az első találkozás a műanyaggal. Az olyan elemeken kívül, amelyek műanyagként azonnal azonosíthatók, műanyag részecskéket találunk magukban a piperecikkekben, mint a sampon vagy a fogkrém. Íme, néhány tipp, hogyan kerüljük el a műanyagot a fürdőszobában:

* Egyetlen egy szappan helyettesíthet néhány műanyag flakont. Kaphatóak olyan, természetes anyagokból készült szappanok, amelyek optimálisan használhatóak fürdéshez, zuhanyozáshoz, valamint kéz- és hajmosáshoz is, és több is van, amelyek helyettesítik a testápolót, így csökken a műanyaghulladék.

* A hagyományos műanyag fogkefe helyett próbáljuk ki a bambuszból készült fogkefét . A bambusz fogkefék ajándékként is ideálisak.

* A fogkrémet magunk is elkészíthetjük, nem nehéz. Az internet számos receptet kínál, amelyek szerint könnyedén készíthetünk természetes összetevőkből (pl. kókuszolaj, szódabikarbóna, kurkuma, menta) fogkrémet. De a hajunk ápolásához is használhatunk természetes anyagokat, mint például a kamilla, levendula, citromfű, csalán, rozmaring, rózsa vagy borsmenta hajvizek.

A konyhában is találkozunk sok műanyaggal. Vajon milyen műanyag-mentes alternatívák állnak rendelkezésre a konyhában?

* Használjunk üres lekváros, vagy befőttesüvegeket a rizs, tészta és egyéb élelmiszer tárolására.

* Cseréljük ki a törött főzőkanalakat, konyhai eszközöket fából vagy bambuszból készült műanyag-mentesekre. Persze, ha a műanyag kanál még jó, használjuk azt.

* A gyümölcs és zöldség tárolásához használjunk újra felhasználható kosarakat, textilzsákokat.

* Ne vásároljunk olyan termékeket, amelyek túlságosan be vannak csomagolva műanyag csomagolásba, vagy kettős csomagolásban vannak. Különösen az édességek esetében gyakran előfordul, hogy a csomagolásban még sok egyedi csomagolás van. Bár pont az édességeknél talán jobb így, de ez is több hulladékot eredményez a kelleténél.

* Vásároljuk a gyümölcsöt és zöldséget frissen a heti piacon vagy a zöldségesben a sarkon, ne az előre csomagoltat a szupermarketben.

* Együnk frissen főzött ételeket, és ne kész ételeket műanyag csomagolásban.

* Igyunk csapvizet vagy saját magunk készítette limondáét, teát az üdítő vagy a víz helyett a műanyag palackból.

Tetszettek ezek a tippek és trükkök egy olyan élethez, amelyben nincs műanyag? Más háztartási ötleteket is felkínálunk:

* Kerüljük a műanyag virágokat, inkább ültessünk élő virágot a kertbe vagy erkélyre.

* Készítsünk magunk légfrissítőt. A műanyag kémiai illatosítók helyett például szúrjunk tele szegfűszeggel egy narancsot. Különösen karácsony táján kölcsönöz a szobánknak kiváló illatot.

* Használjunk újrafelhasználható kulacsot PET palack helyett. Az újrafelhasználható palack kiválasztásakor győződjünk meg róla, hogy BPA-mentes.

* Készítsünk magunknak tízóraira egy szendvicset, gyümölcsöt vagy péksüteményt vigyük magunkkal az iskolába, vagy a munkahelyre.

* Bevásárláskor a műanyag reklámszatyrok helyett használjunk többször felhasználható táskát, papírzacskót vagy textil zsákot.

* Kerüljük a rágógumit. Rágjunk inkább friss mentalevelet, ánizsmagot a friss leheletért. A rágógumik többnyire műanyagból készülnek, és hogy őszinték legyünk: ki az, aki műanyagot akar rágni?

* Vásároljunk műanyag-mentes ruházatot. A ruhák vásárlásakor vegyük figyelembe az alapanyag összetételét: ne tartalmazzon olyan szálakat, mint a poliészter, a polietilén, az elasztán és a lycra, mert nem különösebben jók a környezetre.

Mi szól a műanyagmentes élet mellett?

A műanyag üvegeket, szatyrokat, elviteles dobozokat csak néhány percig használjuk, viszont olyan anyagból készülnek, amelyek örökre megmaradnak. Csökkentsük a használt műanyag mennyiségét, ahol lehetséges és hasznosítsuk újra azt, amit mindenképpen meg kellett vennünk.

A műanyagok széttöredeznek, de nem bomlanak le - emiatt tartósan szennyezik a környezetet, szemétlerakóba kerülnek, vagy újrahasznosítva általában az eredeti állapotukhoz képest csak jóval alacsonyabb minőségű termék állítható elő belőlük. A kukákból, teherautókról, rendezvényekről kikerülve még tovább szennyezik a környezetet, bekerülnek a folyókba, vizekbe, és végül az óceánokban kötnek ki - a tudósok becslése szerint 2050-re több műanyag lesz a tengerekben, mint hal. Bekerül a táplálkozási láncba és végül a tányérunkon végzi. A műanyagipar világszinten a fosszilis üzemanyagok 6%-nak felhasználásáért felelős.

A valaha gyártott összes műanyag még mindig létezik, ennek az évszázadnak az első 10 évében pedig világszinten több műanyagot gyártottak, mint az 1900-as években összesen! Ha a világszerte fölhasznált minden műanyag zacskót felsorakoztatnánk egymás után, 10 000-szer körbeérné a Földet. Az óceánokban jelenleg több mint 100 millió tonna műanyag lebeg.

Mire vársz? Kezdd el most a műanyagmentes életet!
 
 
0 komment , kategória:  Belső kör  
Cicus és kutyus
  2018-02-12 11:16:52, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Aranyos kisróka
  2018-02-12 11:16:00, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Pici tigris portré
  2018-02-12 11:15:13, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Kismajom
  2018-02-12 11:11:57, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
Kisbagoly
  2018-02-12 11:11:04, hétfő
 
 

 
 
0 komment , kategória:  Állatvilág  
     1/2 oldal   Bejegyzések száma: 10 
2018.01 2018. Február 2018.03
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 270 db bejegyzés
e év: 1532 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 2097
  • e Hét: 18764
  • e Hónap: 50250
  • e Év: 254951
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.