Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
Vietnámi balzsam és használata
  2018-03-04 23:23:41, vasárnap
 
  Vietnámi balzsam - amit mindenki ismer, de kevesen tudják, mi mindenre jó





Érdemes mindig magadnál tartani egyet.

A kínai boltokban a pénztár mellett mindig találsz kicsi fém tégelyes gyógykenőcsöt. Van, amikor ajándékba adják, de ha fizetni kell érte, akkor sem drága, 100 Ft körül van az ára.

Felsorolni is nehéz, hogy mennyi mindenre jó: reuma, megfázás, izomfájdalom, sportsérülés, rovarcsípés esetén is használható. Reumás panaszokra elsősorban a vörös balzsam javasolt. Megfázásos tünetekre (nátha, torokfájás, köhögés, hörghurut) elsősorban a fehér javasolt.

Sokan esküsznek arra is, hogy fogfájásra is tökéletes. Ilyenkor az ínyünket kell bekenni a fájó fog környékén, és pillanatok alatt kihúzza a fájást.

Fontos: használat után alaposan moss kezet, mert véletlenül a szembe kerülve nagyon csíp!
Forrás : Link

Ha a szabadba mégy ezzel kend magad! Filléres de megbízható szer a kullancsok és szúnyogok ellen!

Sokan félnek a kullancsoktól. Pedig van rá jó módszer, hogy elriasszuk!
Sokakat tart vissza a szabadba való kellemes időtöltéstől a kullancsoktól való félelem. Pedig van rá jó módszer, hogy elriasszuk a vérszívókat!

Meg lehet venni a drága kullancsriasztó szereket, de azok olyan vegyi anyagokat tartalmazhatnak, amire a szervezet nem jól reagál. Ehelyett ajánljuk a jól bevált vietnámi - más néven kínai balzsamot. Ez a pici kerek tégelyben árult mentolos balzsam a legjobb rovarriasztó. Ráadásul az egészségünkre is pozitívan hat. Sokféle változatban kapható!





Kend be vele a bokakörnyéket, a csuklóidat és a nyak környékét. Kicsit erős az illata, bár van, aki kifejezetten szereti. A szovjet hadseregben minden katona felszerelésében ott lapult, mert univerzális védelmet nyújtott a vérszívó rovarok ellen.

Mire jó még a balzsam? Fejfájásra, megfázásra, orrdugulásra, ízületi fájdalmakra.

TIPP: A balzsamot nem csak magunkra kenhetjük, hanem sátras kirándulásnál a sátor bejárata környékére. Olyan védővonalat képez, amin normális szúnyog nem megy át!
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Natúr kezelések  
Egészséges ital
  2018-03-04 23:17:43, vasárnap
 
  Évtizedek óta alkalmazzák. Pár perc az elkészítése.

Ez a természetes ital fantasztikus immunerősítő, vértisztító, és az utóbbi idők tapasztalata alapján úgy tűnik, igen hasznos rákbetegség esetén is. Akkor is érdemes kipróbálnod, ha nincs daganatod, de állandóan fáradt, levert vagy, és több energiára van szükséged. Kétségtelenül csodálatos elixír.

A legjobb az egészben, hogy rendkívül könnyen elkészíthető, és nincs szükséged hozzá különleges alapanyagokhoz.

Hozzávalók:

1 kg cékla
1 kg méz
3 narancs
50 dkg sárgarépa
3 alma
1 citrom

Elkészítés:
Mosd meg a hozzávalókat, vágd kis darabokra, majd a mézzel együtt tedd turmixgépbe. Mixeld össze alaposan, majd öntsd zárható üvegbe és tartsd a hűtőben.
Fogyassz el fél pohárral ebből a csodálatos természetes gyümölcsléből éhgyomorra minden reggel.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Natúr kezelések  
A laborvizsgálati eredmények magyarázata közérthetően
  2018-03-04 23:07:36, vasárnap
 
  A laboreredmények egy átlagembernek nem sokat mondanak - esetleg csak azt, hogy magas vagy alacsony az érték. Most elolvashatod, melyik mire utal.

Ha valaki kézbe veszi a laboreredményét, elsősorban arra figyel, hogy hány érték tér el a normálistól. pedig nem árt tudni azt sem, hogy melyik érték mire utal.

Fontos megjegyezni, hogy a laborvizsgálati eredmények tényleges kiértékelése az orvos feladata, ezért az alábbi információk kizárólag tájékoztatásként szolgálnak!

Figyeljünk oda arra, hogy vérvétel előtt ne együnk semmit. Ezt elvileg minden orvosnak és páciensnek tudnia kellene, mégis számos vérkép vizsgálat eredményez pontatlan adatokat, mivel nem éhgyomorra végzik el azt. A lényeg tehát: vérvétel előtt legalább 9-12 órával ne fogyasszunk semmilyen ételt.

Ha most nincs is rá szükséged, mentsd el, hogy később bármikor kéznél legyen!

1. A vizeletvizsgálat eredményének magyarázata

Aceton: A vizeletben lévő aceton a cukoranyagcsere zavarát mutatja. Szintje elsősorban az éhezési állapotokban emelkedik meg, például cukorbetegség vagy alkoholizmus fennállása esetén. A normálértéke éjszakai éhezést követően 50 mg/l alatt van.

Bilirubin (BI): Epeúti elzáródással járó betegségek diagnosztikájában használatos. A vörös vértestekben lévő hemoglobin első lebontási terméke a konjugálatlan bilirubin (indirekt bilirubin), mely a májban konjugált bilirubinná (direkt bilirubin) alakul át. Míg az első egyáltalán nem ürül a vesén keresztül, addig az utóbbinak kb. 1%-a szűrődik ki a vizelettel, a többi a májon keresztül az epével ürül, majd a bélben átalakul, és részben vissza is szívódik. A normálértéke 7-8 µmol/l alatt van.

Kalcium (CA): A vizelettel egy nap alatt ürített kalcium mennyiségét lehet meghatározni. Vesekő gyanúja esetén használják. A normálértéke 100-300mg/nap.

Fajsúly (Fs): A vese koncentráló-képességének felmérésére, illetve a vizeletben található esetleges kóros anyagok kimutatására szolgál. Az alacsony fajsúly híg vizeletre (sok folyadék fogyasztásakor), míg a magas fajsúly koncentrált vizeletre utal (szomjazás esetén). A normálértéke 1001-1030 g/l.

Glükóz: Vércukorszint meghatározására szolgál, emelkedett szintje cukorbetegséget jelez. A normálértéke 0 mmol/l.

Leukocyta: A húgyutak, a prosztata vagy a vese gyulladását jelzik. A normálérték 10 fehérvérsejt/mikroliter (µl) mennyiség alatt van.

Lipáz: A hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisában használják. A lipáz enzim a hasnyálmirigyben termelődik, és a bélben a zsírok bontását végzi. A vérben nagyobb mennyiségben csak a hasnyálmirigy károsodása esetén jelenik meg. A normálértéke 40-240 IU/l (nemzetközi egység/liter).

Mikroalbumin (MAU): A cukorbetegekben kialakuló vesekárosodás kimutatására szolgál. A normálértéke 30 mg/l alatt van.

Nitrit: Baktériumok jelenlétére utal a vizeletben. Normálértéke: a vizelet normálisan nem tartalmaz nitriteket.

Vegyhatás (PH): A vizelet vegyhatását, azaz savasságát-lúgosságát méri, és bakteriális fertőzés meghatározására szolgál. A normálértéke 4,5-8,5 PH tartományba esik, és az értéke függ az étrendtől is.

Fehérje (Prot.): A nagy mennyiségű fehérje vesebetegség jele lehet. A normálértéke 75 mg/nap körül van, a 150 mg/24 óra érték már kórosnak tekinthető.

Parathyreoid hormon (Parathormon, PTH): A kalcium- és foszfor-anyagcsere zavarainak felderítésére szolgál. A normálértéke 10-65 pg/ml.

Urobilinogén (UBG): Epeúti elzáródással járó betegségek, vörösvértest-széteséssel járó betegségek és májbetegségek kimutatására szolgál. A normálértéke kb 17 µmol/l alatt van.

Vizelet vér: A húgyutak, a prosztata vagy a vese betegségeire utal. A normálértéke 1000 vörösvértest / ml alatt van.

Vanillin-mandulasav (VMA): Mellékvesevelő hormonokat (adrenalin, noradrenalin) termelő daganat gyanúja esetén végzik. A normálértéke felnőtteknél 3,3-6,5 mg/24 óra.




2. A vérvizsgálat eredményeinek magyarázata

Alfa-1-antitripszin (AAT): Az alfa-1-antitripszin egy vérben keringő fehérje, amelynek alacsony szintje tüdő- és májbetegségekre utal. A normálértéke a laboratóriumban alkalmazott módszertől függ.

Vércsoport-meghatározás (AB0): Minden olyan esetben elvégzik, amikor a beavatkozás során elképzelhető, hogy a betegnek vérre lesz szüksége.

Adrenocorticotrop hormon (ACTH): A mellékvese működési zavarainak felderítésében használják. A normálértéke reggeli (8-9 óra) vérvétel esetén 1,1- 13,3 pmol/l, éjjeli (24 óra) vérvétel esetén 2,2 pmol/l alatt van.

Alfa-fötoprotein, terhesség esetén (AFP): Magzati fehérje, melynek szintje többféle fejlődési rendellenesség esetén emelkedhet, illetve csökkenhet. A normálértéke a terhesség korától függ, és mindig az adott laboratórium határozza meg.

Alfa-fötoprotein tumor - nem terhességben (AFP): Súlyos májbetegségek esetén mutatható ki magas koncentrációban nem terhes betegeknél. A normálértéke 0-15 µg/l.

Alanin amino-transzferáz (ALT, SGPT): Májbetegség és májkárosodás felismerésére és elemzésére szolgál. A normálértéke 10-35 IU/l (nemzetközi egység/liter).

Amiláz: Akut hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisára szolgál. A normálértéke 70-200 UI/l (nemzetközi egység/liter)

Anti-nukleáris antitest (ANA): Az ANA-vizsgálat olyan auto-antitesteket vizsgál, melyek szintje autoimmun betegségekben megemelkedik. Az autoimmun betegségek alapja, hogy az immunrendszer ismeretlen okokból idegennek tart a saját szervezetben lévő sejteket, és immunreakciót indít ellenük. Az ANA az autoimmun betegségekben termelődő ellenanyagok egyike. A normálértéke negatív, vagyis nem mutatható ki a vérben.

Anti-dsDNS, anti-dsDNA: A sejtmag ellen termelődő antitesteket összefoglalóan ANA-nak nevezzük, de ezen belül számos antitestet különböztetünk meg, és ezek egyik legfontosabbika a kettős szálú DNS elleni antitest (Anti-dsDNS). A normálérték a laboratóriumban alkalmazott módszertől függ.

Anti-HBc: Akut májgyulladás gyanúja esetén végzik. A B-típusú májgyulladás vírus belső magfehérjéje ellen termelődő ellenanyag, amelynek magas szintje a vírusfertőzésre adott immunválasz jelzője.

Anti-HBs: A B-típusú májgyulladás vírus felszíni fehérjéje ellen termelődő ellenanyag, amelyek magas szintje a vírusfertőzésre adott immunválasz jelzője. Az anti-HBs a klinikai tünetek csökkenése után jelenik meg, és az egész élet során kimutatható marad jelezve a fertőzésen való átesést.

APC-rezisztencia (FVL, Leiden-mutáció, Aktivált Protein-rezisztencia): A trombózishajlam genetikai hátterének kimutatására szolgál.

Aktivált parciális tromboplasztin idő (APTI): A véralvadást szabályzó egyik enzimrendszer működését mutatja. Az alacsonyabb érték fokozott véralvadékonysággal, míg a magasabb érték vérzékenységgel járhat. A normálértéke 30-40 másodperc.

Kalcium: A kalcium anyagcsere ellenőrzésére szolgál. A normálértéke a teljes kalciumnál 2,2-2,6 mmol/l, az ionizált kalciumnál 1,0-1,2 mmol/l.

Carcino-embrionális antigén (CEA): A magzatban normálisan is megtalálható olyan fehérje, amely vastagbélrák, súlyos májzsugor és további betegségek esetén mutatható ki magas koncentrációban felnőttekben. A normálértéke 0-2,5 ug/l.

Kreatin-kináz (kreatin-foszfokináz, CK, CPK): Az izomban található ezen enzim aktivitása akkor emelkedik meg, ha a vázizomzat vagy a szívizomzat sérül. Ez több betegség következménye lehet (szívinfarktus, izomgyulladás, égés, stb.). A normálértéke férfiaknál 17- 150 UI/l (nemzetközi egység/liter), nőknél: 10 - 80 UI/l.

Kreatin-kináz-MB (kreatin-foszfokináz-MB, CK-MB, CPK-MB): A szívizom sérülését jelzi, az enzimaktivitás emelkedése szívinfarktus következményére utal. A normálértéke 8 UI/l (nemzetközi egység/liter).

Szérum klorid-szint (Cl): A szervezet ionösszetételének felmérésére szolgál. Eltérései utalhatnak a víztartalom, a kémhatás vagy az ionösszetétel megváltozására a szív-, tüdő- vagy vesebetegségekben. A normálértéke 98-106 mmol/l.

Kreatinin (Crea, Cre): Az izmokban megtalálható anyag, a kreatin lebomlási terméke. Mivel kizárólag a vesén keresztül távozik, vérszintje a veseműködés jelzője. A normálértéke 53-133 µm/l.

C-reaktív protein (CRP): Ez a fehérje tulajdonképpen az immunsejtek tevékenységének mellékterméke: önmagában nem okoz problémát, inkább csak a gyulladás általános és hatékony jelzőjének tekinthető. Ha elkapunk valamilyen fertőzést, akkor a CRP szintje magas lesz, ugyanis az immunsejtek felveszik a harcot a gyulladással. A normálértéke 8 mg/l alatt, újszülöttekben 15 mg/l alatt van.

Krioglobulinok, cryoglobulinok (CRYO): Autoimmun eredetű, kis méretű ereket érintő gyulladás diagnózisára szolgál. A normálértéke 0,12mg/dl alatt van.

D-dimer: Emelkedett szintje fokozott véralvadásra utal, ezért vérrögképződéssel járó betegségek jelzésére szolgál. A normálértéke 0,8 alatt van.

Direkt-bilirubin: A vérfesték egyik lebontási terméke, szintje májzsugor, májgyulladás, zsírmáj, májdaganat, epeút-elzáródás, epekő, hasnyálmirigy-betegségek esetén emelkedhet meg. A normálértéke 7 µmol/l (4 mg/l) alatt van.

Ferritin: A szervezet vastartalékát méri, vashiányban a szintje csökken. Gyulladásokban, daganatos betegségekben és májkárosodás esetén fokozottan termelődik. A normálértéke nőknél 4-161µg/l, férfiaknál 16-300µg/l.

Vas (FE): A vér oxigénszállító fehérjéjének, a hemoglobinnak fontos alkotóeleme. Vashiány esetén vérszegénység alakul ki, és a vér oxigénszállító kapacitása csökken. A normálértéke felnőtt férfiaknál 12-31 umol/l (65-175 mg/dl), felnőtt nőknél 9-30 umol/l (50-170 mg/dl).

Fruktózamin: A vérben található olyan fehérjék szintjét határozza meg, amelyekhez glükóz kapcsolódott A cukorbetegség megfelelő kezelésének megállapítására szolgál. A normálértéke 2-3 mmol/l.

Szabad tiroxin-szint (FT4): A pajzsmirigy által termelt hormon, annak működésének egyik mutatója. Pajzsmirigy-túlműködés esetén értéke magas, alulműködés esetén pedig alacsony. A normálértéke 9-24 pmol/l.

Fehérvérsejtszám (fvs-szám, FVS, WBC): A fehérvérsejtek a szervezet védekező rendszerének tagjai, a csontvelőben termelődnek, a vérben és a nyirokutakban keringenek. Feladatuk az idegen anyagok (baktériumok, vírusok) elpusztítása. A normálértéke 4300 - 10800 /ml.

Gasztrin: A gyomor és a vékonybél ún. G-sejtjei által termelt hormon, amely a gyomor savelválasztását fokozza. Értéke emésztőrendszeri daganatok esetén emelkedik. A normálértéke 300ng/l alatt van.

Gamma-glutamil transzpeptidáz (GGT, y-GT): Májbetegségek diagnózisára és megfigyelésére szolgál. A normálérték 50 IU/l (nemzetközi egység/liter) alatt van.

Növekedési hormon (GH): Az agyalapi mirigyből szabadul fel, és legfontosabb hatása a növekedés serkentése. Gyermekkorban az alacsony szintje törpenövést, túltermelődése óriásnövést eredményez. A normálérték 0-5 ug/dl.

Glükóz: A glükóz a sejtek üzemanyaga. A sejtek a vérben keringő glükózt inzulin jelenlétében tudják felvenni. Az emelkedett glükózszint cukorbetegségre utal. A normálértéke 3,9 - 5,6 mmol/l.

Haptoglobin: A máj termeli, és a vérben található fehérje. Vörösvérsejt szétesésével járó betegségek jelenlétének kimutatására szolgál. A normálértéke 400-3360 mg/l.

HBs-antigén (HBs-Ag): A B-típusú fertőző májgyulladás korai szakaszában segít a betegség felismerésében. A vírus felszíni fehérjéjét mutatja ki, azaz annak magas szintje a heveny vírusfertőzés jelzője. Normálérték: normál állapotban nem található meg a vérben.

Humán Coriogonadotropin, Humán Koriális Gonadotropin (HCG, β-HCG): Várandós nőkben a méhlepényben termelődik, de nem várandósokban egyes daganatok esetén is nagy mennyiségben kimutatható a vérben. A normálértéke férfiakban és nem várandós nőkben 10 U/l alatt. A várandósokban 20 U/l a peteérés után 10-12 nappal, majd értéke folyamatosan duplázódik.

Hematokrit (HCT, HTK): A vérben lévő szilárd alkotók (vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék) térfogatarányát mutatja. A normálérték férfiaknál 45-51%, nőknél 37-48%.

Összkoleszterin: Ez a vérzsírok arányát jelenti, mely vérzsírok a zsíroknak és a koleszterinnek a testben való mozgatását szolgáló fehérjékben találhatóak. Az egyszerűség kedvéért most ezek mindegyikét az általános kolesztérin névvel illetjük. Ide tartoznak az LDL-ek (alacsony sűrűségű lipoproteidek) és a HDL-ek (magas sűrűségű lipoproteidek). Ideális esetben a koleszterinszint 120-140 mg/dl érték körül mozog.

HDL-koleszterin (HDL, HDL-C): Olyan lipoproteid-típus, amely segít a zsírokat a test távolabbi részeiről a májba szállítani. Az emésztési folyamatban a máj központi szerepet tölt be. A belekből felszívott étel a májba kerül, hogy ez a szerv feldolgozza, utána elossza a test különböző területeire, majd visszajuttassa ugyanide újbóli feldolgozásra. Az elosztási folyamat utolsó lépéséhez, vagyis az étel májba való visszajuttatásához olyan szállítómolekulákra van szükség, mint a HDL. A HDL-t általában ,,jó" koleszterinnek tartják, ugyanis a zsírok májba való visszaszállításával részt vesz vénáink és artériáink megtisztításában. Alacsony szintje esetén nő az érelmeszesedés, a szívinfarktus és az agyvérzés kockázata. A normálérték 0,9 mmol/l felett van.

LDL-koleszterin (LDL, LDL-C): Az LDL a HDL-lel pontosan ellentétes funkciót lát el, mert szétosztja a zsírokat a test különböző részein. Az izmok fenntartásához szükséges energiát, a sejthártya nyersanyagait, az agyunkat felépítő Omega-3 zsírsavakat mind-mind az LDL szállítja el a szervezet egyes pontjaira. Az LDL-t gyakran ,,rossz" koleszterinnek nevezik. Emelkedett értéke esetén nő az érelmeszesedés, a szívinfarktus és az agyvérzés kockázata. A normálértéke 5,2 mmol/l alatt van.

Hemoglobin, Haemoglobin (HGB): A vér oxigénszállító molekulája, festékanyaga, amely a vörös vértestekben található. Ha csökken a mennyisége, vérszegénység alakul ki. A normálértéke férfiaknál 130-180 g/l, nőknél 120-160 g/l.

Hemoglobin A1c: Ez az érték azt mutatja meg, hogy mennyi cukor tapad a vörösvérsejtjeidhez. Minthogy a vörösvérsejtek 120 naponta kicserélődnek, ez az érték információt nyújt az ez idő alatti vércukorszintről. Egy 1%-nyi A1c-változás egy 1,67 mmol/l-nyi változást tükröz az átlagos vérglükózszintben. Például a 6% A1c-érték 7,5 mmol/l átlagos vérglükózszintnek, míg a 9% A1c-érték 13,5 mmol/l átlagos vérglükózszintnek felel meg. Minél közelebb van a 6% értékhez az A1c-szint, annál megfelelőbb a vér glükózszint-beállítása. Ahogy viszont emelkedik az A1c-szint, úgy nő a komplikációk kockázata is.

Homocisztein: Olyan aminosav, amely a szervezetben metioninből épül fel, majd normálisan gyorsan újra lebomlik. Magas vérszintje a szív-érrendszeri betegségek kockázatát növeli. A normálértéke jellemzően 14 µmol/l alatt van.

Húgysav: A nukleinsavakat felépítő purinvegyületek egyik lebontási terméke, a vesén keresztül távozik és a vizelettel ürül. Magas szintje esetén a húgysav az ízületekben kikristályosodva rakódik le, és gyulladásos reakciót válthat ki, ez a köszvény. A normálértéke 30-70 mg/l (0,18-0,42 umol/l).

Indirekt bilirubin: A vérfesték egyik lebontási terméke, emelkedett szintje a vörösvértestek fokozott szétesésére, illetve májbetegségre utal. A normálértéke 10 µmol/l (6 mg/l) alatt van.

Kálium (K): Fontos információt ad a folyadékháztartásról, a hormonális hatásokról, illetve az alkalmazott terápia hatásosságáról. A normálértéke 3,5-5,0 mmol/l.

Karbamid, karbamid nitrogén, urea (KN, CN): Az aminosavak lebomlási terméke, amely a vesén keresztül távozik a szervezetből. Emelkedett szintje jellemzően a veseműködés elégtelenségét mutatja. A normálértéke 8-20 mg/dl (3-7 mmol/l).

Laktát-dehidrogenáz (LDH): Szövetpusztulással járó betegsége (szívinfarktus, májgyulladás, tumornövekedés, izomsérülés) mértékének és lefolyásának elemzésére szolgál. A normálértéke 200-400 UI/l (nemzetközi egység/liter).

Vörösvértest-térfogat, átlagos sejttérfogat (MCV, vvt-térfogat): A vörösvértest-szám alapján számított érték, a vérszegénység felismerésére, okainak meghatározására szolgál. A normálértéke 80-100 fl.

Methemoglobin (MetHb): Mérgező anyagok okozta károsodás kimutatására szolgál. Emelkedett szintje esetén a vér oxigénszállító képessége csökken, és ez a szervezetben oxigénhiányhoz vezet. A normálérték a teljes hemoglobin koncentráció kevesebb mint 1%-a.

Magnézium (Mg): A vérben lévő szabad magnéziumionok szintjének kimutatására szolgál. A normálértéke 0,75 -1,25 mmol/l.

Nátrium (Na): A vér nátriumion-koncentrációját mutatja. A szervezet folyadék- és sóegyensúlyának általános vizsgálatára szolgál. A normálértéke 135-145 mmol/l.

Ammónium (NH4+): Az ammónium-ion mennyiségét méri a vérben. Emelkedett értéke májelégtelenségre vagy súlyos májbetegségre utal. A normálértéke férfiaknál 150-550 µg/l, nőknél 100-450 µg/l.

Glükóz terhelés, Orális glükóz-tolerancia teszt (OGTT): A tüneteket még nem mutató cukorbetegség vagy az azt megelőző állapot (csökkent cukortolerancia) kimutatására szolgál. A normálérték 11,1 mmol/l alatt van.

Össz-bilirubin: A vérfesték lebomlási terméke, emelkedett szintje a vörös vértestek fokozott lebomlására, májbetegségekre vagy epeút-elzáródásra utal. A normálértéke 17 umol/l (10 mg/l) alatt van.

Protrombin idő (PI): A vér alvadékonyságának vizsgálatára szolgál. Az alacsonyabb érték fokozott véralvadékonysággal, a magasabb érték vérzékenységgel járhat. A normálérték 11-15 másodperc.

Foszfát (P, PO4): A vérben lévő foszfátionok koncentrációjának meghatározására szolgál. Csont-, vese- és hormonbetegségek jelenlétére utalhat. A normálértéke 0,9-1,4 mmol/l.

Prolaktin (PRL): Az agyalapi mirigyben termelődő hormon. Emelkedett szintje az agyalapi mirigy hormontermelő daganatára utalhat, viszont a meddőség egyik oka is lehet. A normálértéke nőknél 15ug/ml, férfiaknál 10ng/ml alatt.

B-típusú átriális natriuretikus peptid (ProBNP): Vérben található fehérje, amely a szívizomsejtek ingerlésekor termelődik. Szívelégtelenség kimutatására szolgál. A normálértéke <450 pg/ml alatt van.

Procalcitonin (ProCT): Vérben található fehérje, amely a vérmérgezés hatékony kimutatására szolgál. A normál szintje 0,5 ng/ml alatt van.

Prolactin: Tejelválasztást serkentő hormon, az agyalapi mirigy termeli. Nem terhes, nem szoptató nőkben és férfiakban az emelkedett szintje betegségre utalhat. A normálértéke 0,08 - 6 nmol/l.

Protein C: A véralvadék feloldódását eredményező folyamatot (fibrinolízist) irányító fehérje, amelynek alacsony szintje fokozott véralvadékonyságot és trombóziskockázatot jelent. A normálértéke 60-150%, 3-6 mg/l.

Protein S: A fibrinolízisben szerepet játszó fehérje, amelynek alacsony szintje fokozott véralvadékonyságot és trombózisveszélyt jelent. A normálértéke férfiaknál 65-145 %, nőknél 50-120%.

Prosztata specifikus antigén (PSA): A prosztatában termelődő fehérje, amelynek szintje prosztatabetegségek esetén megnő. A normálértéke 5 &#181;g/l alatt van.

Pszeudokolineszteráz: Vérben található enzim, amely többféle gyógyszer, például a műtéti altatáshoz alkalmazott szukcinil-kolin lebontását végzi.

Parathyreoid hormon, Parathormon (PTH): A mellékpajzsmirigy termeli, a kalcium- és foszfátanyagcsere egyik szabályozó hormonja. Hatására a csontokból felszabadul a kalcium és a foszfor, valamint növekszik a kalcium visszatartása a vesében, illetve fokozódik a foszfor ürülése. A normálértéke 10-65 pg/ml.

Retikulocitaszám (rtc): Éretlen, magjukat már elvesztett, élő vörösvérsejtek. Alapesetben csak minimális koncentrációban vannak jelen a vérben. A normálértéke 18-158×109/l.

Szérum összfehérje: A fehérjék aminosavakból felépülő óriásmolekulák. A vérben szállítómolekulák, enzimek, antitestek és hormonok formájában fordulnak elő. Alacsony szintje a vízháztartás zavarát, míg emelkedett szintje a vér áramlási tulajdonságainak romlását okozhatja. A normálértéke 60-84 g/l.

Tiroxin (T4, fT4): A pajzsmirigy egyik hormonja, amely a szervezet anyagcseréjének sebességét szabályozza. Alacsony szintje esetén az anyagcsere lelassul, emelkedett szintje esetén az anyagcsere felgyorsul. A normál érték T4-nél 50-110 &#181;g/l (64-142 nmol/l), fT4-nél 8-18 ng/l (10-23 pmol/l).

Trombin idő (TI): Emelkedett értéke a véralvadási rendszer zavarára utal, és vérzékenység alakulhat ki. A normálérték 20-22 másodperc.

Transzferrin: A vér fő vasszállító fehérjéje. Emelkedett értéke a szervezet magas vaskoncentrációjára utal. A vérszegénység okainak felderítésére és a kezelések ellenőrzésére szolgál. A normálértéke felnőtteknél 200-340 g/dl.

Trombocita (PLT, Thr): A trombociták a véralvadásban résztvevő véralkotók, csökkent számuk vérzékenységet okoz. A normálérték 150 000-300 000 /ml.

Troponin-T, Troponin: A szívizomból felszabaduló egyik fehérje, amelynek szintje megnő a szívizomelhalással járó betegségekben (infarktus, koszorúér-betegség). A normálértéke 0,1 ng/ml alatt van.

Thyreoidea-stimuláló hormon, tireotropin (TSH): Pajzsmirigy-serkentő hormon. Az agyalapi mirigy termeli, és a pajzsmirigy működését, hormontermelését szabályozza. A normálértéke 0,4-6 mIU/l.

Teljes vaskötő kapacitás (TVK): Azt mutatja, hogy a vérplazma vasat szállító fehérjéi milyen arányban telítettek vassal. A vérszegénység okainak felderítésére, a kezelések hatásának elemzésére szolgál. A normálértéke felnőtteknél 45-72 mmol/l (250-400 mg/dl).

Triglicerid: Amikor zsírokról beszélünk, akkor igazából a trigliceridre gondolunk. Ez egy olyan molekula, amelyben három zsírsav kapcsolódik a glicerinhez. A trigliceridszint azt mutatja meg, hogy mennyi vérzsír kering a szervezetben. Azt hihetnénk, hogy ha magas zsírtartalmú étrendet követünk, akkor a trigliceridszint is magas lesz. Furcsa módon ez nem így van. A trigliceridszint alapján valójában az étkezési szénhidrátokra, illetve az inzulinérzékenységre vonatkozóan vonhatunk le következtetéseket. Magas szénhidrátbevitel + alacsony inzulinérzékenység = magas trigliceridszint. Ha alacsony a trigliceridszint, akkor biztosak lehetünk abban, hogy nem fogyasztunk túl sok szénhidrátot, és az életmódunk is elfogadható, hiszen még érzékenyek vagyunk az inzulinra. Ezzel szemben, ha trigliceridszintünk 100 mg/dl fölé emelkedik, akkor valószínűleg gyulladással kapcsolatos problémáink keletkeznek majd, vérünkben pedig nagyon meg fog növekedni a kicsi, tömör, érszűkületet okozó LDL-ek aránya. A normálértéke 30-40 mg/dl körül mozog.

Vörösvértest-süllyedés, Westergren vizsgálat (vvt-süllyedés, We): A szervezetben zajló kóros folyamat fennállására figyelmeztet. Az értéke fertőzés, gyulladás, tumor esetén megemelkedik.A normálértéke 50 év alatti férfiaknál 15 mm/óra alatt, 50 év feletti férfiaknál 20 mm/óra alatt, 50 év alatti nőknél 20 mm/óra alatt, 50 év feletti nőknél 30 mm/óra alatt van.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Szakanyagok  
Légzési technikák COPD-s betegeknek
  2018-03-04 22:54:38, vasárnap
 
  Nagyon ijesztő, amikor a beteg úgy érzi, nem kap levegőt, ezért lényeges része a krónikus obstruktív tüdőbetegség kezelésének a megfelelő légzéstechnika.
Egy beteg számára a mindennapi teendők is gondot okoznak: a krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedők (COPD) élete részét kell, hogy képezzék a megfelelő légzéstechnikák. A dyspnea, vagyis a légzés rövidsége a légszomj eredménye.

Ennek oka részben a véráramban levő kevés oxigén, de közvetlenül kapcsolódik a tüdőben levő zavarokhoz is, melyeket a COPD okoz, de persze lehetnek más okai is. Hogyan kezeljük a légszomjat? Képzeljük el, hogy nem tudjuk ,,elkapni" a levegőt! A COPD-ben szenvedők, és egyéb krónikus tüdőbetegséggel élők számára ez mindennapos félelem!

Ha fulladni kezdünk, fontos tudni, mit tehetünk gyorsan magunkért! Hagyjuk abba, bármit is csinálunk, és pihenjünk meg egy kényelmes helyen! Hajtsuk le a fejünket és vállainkat, próbáljunk relaxálni! Olyan gyorsan lélegezzünk ki és be, amennyire szükséges, a szájon keresztül!

Kezdjük el lassítani a kilégzést, azzal, hogy hosszabbá tesszük, de ne erőltessük! Miközben megpróbáljuk lassítani légzésünket, kezdjünk lélegezni az orron keresztül! Ha készen állunk, kezdjük el a rekeszizom légzést! Maradjunk ebben a pozícióban 5-10 percig, amíg sikerült normalizálni a légzést.

A legkényelmesebb helyzetek légszomj kezelésére

Segíthet a kényelmetlenségérzet leküzdésében az ülés: keressünk egy kényelmes széket! Támasszuk a hátunkat a széknek, és engedjük le a fejet, illetve a vállakat! Az alkar pihenjen a combon és a tenyerek felfelé nézzenek! A lábak stabilan álljanak a padlón, a térd enyhén kifelé áll. Üljünk így, amíg a légzés normalizálódik!

j7347u9t3

Ülés párnával: miután találtunk egy kényelmes széket, tegyünk egy párnát magunk elé az asztalra! A lábak biztosan álljanak a padlón, a fejet és a karokat nyugtassuk a párnán! Ezt a pozíciót állva is lehet végezni, ha a karokat a konyhai pult tetején pihentetjük, s hátul egy szék vagy egy magas asztal álljon.

Ha állunk, ne feledjük, hogy a térdek kissé legyenek behajlítva! Végezzük a gyakorlatot, amíg a légzés nem normalizálódik! Állás: a lábakat kissé eltávolítva egymástól, álljunk háttal egy falnál vagy oszlopnál! Kényelmesen legyünk távol tőle, a fej és a vállak relaxált állapotban. Tegyünk így, míg a légzés normalizálódik!

Hogyan kontrolláljuk légzésünket?

Fontos, hogy ha fulladást tapasztalunk, próbáljunk meg nyugodtak maradni! Ez nehéz először, hiszen a légszomj ijesztő élmény. A következő technikák csaknem természetesek lesznek egy idő után, ha 5-10 percen át minden nap végezzük őket (vagy akár többször is). Nyugodtan és hatékonyan végezzük őket!

Az úgynevezett ajakfékes légzés lényege, az ellenállással szembeni kilégzés. Lélegezzük be a levegőt, majd összecsücsörített ajkakon keresztül lassan fújjuk ki! A kilélegzett levegő útjába akadály kerül, így gátolja a kishörgők falának összeesését, vagyis a beteg több levegőt fúj ki.

A kilégzés háromszor annyi ideig tartson, mint a belégzés! Emelkedik a vér oxigéntartalma pár perc alatt, és csökken a nehézlégzés. A másik a hasi-rekeszi légzés: ha hasprést alkalmazunk, azzal a lelapult rekeszizmot az eredeti kupolaformájának visszanyerésére késztetjük.


Feküdjünk, vagy üljünk, tegyük a kezünket a hasunkra, és próbáljuk meg a hasra beszívni a levegőt! Megfelelő végzés esetén belégzéskor a hasra tett kéz megemelkedik. A hasra gyakorolt nyomás a kilégzéskor is segíti a rekeszizmot, hogy minél nagyobb mértékű legyen a kilégzés.

Hogyan tisztítsuk a légutat?

A COPD elsődleges tünete a fokozott nyálkatermelődés. Jelenléte a légutakban, sokban hozzájárul a légszomjhoz. Ha a váladék továbbra is akadályozza a légutakat, a légzés egyre nehezebbé válik, és fertőzés léphet fel. Hogyan szabaduljunk meg a nem kívánt váladéktól?

A hasi-rekeszi légzés mellett, a köhögés kontrollálása is segíthet megszabadulni a váladéktól, lehetővé téve a könnyebb légzést. Hogyan? Üljünk egyenesen egy kényelmes, csendes helyen! Hajtsuk kissé előre a fejet! Helyezzük a lábakat szilárdan a talajra!

A hasi-rekeszi légzés használatával lélegezzünk mélyeket! Próbáljuk meg 3 másodpercig tartani a levegőt, amikor belélegeztünk! Nyissuk ki kissé a szánkat, tegyük a kezünket a hasunkra, kissé nyomást gyakorolva a rekeszizomra.

Köhögjünk egyet! Ez a köhögés megmozgatja a váladékot a torokban, a második köhögés pedig ki is viszi onnan. Vegyünk belőle ,,mintát": ha zöld, barna, rózsaszín vagy véres, vegyük fel a kapcsolatot orvosunkkal, mert ez fertőzés illetve más problémák jelenlétét jelzi! Pihenjünk, majd ismételjük meg a gyakorlatot újra! Mindig mossunk alaposan kezet utána (és mielőtt újra végezzük)!
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Natúr kezelések  
Hogyan és mit mozogjon, aki COPD-ben szenved ?
  2018-03-04 20:58:23, vasárnap
 
  Amennyiben valaki krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenved, gyakran érezhet fáradtságot és a nehézlégzéssel is meg kell küzdenie. Sokan ilyenkor a legkevésbé sem kívánnak mozogni, viszont a legújabb kutatások azt mutatják, hogy a testmozgás igenis előnyös lehet. Természetesen minden betegség más, így mielőtt bárki is elkezdene mozogni és ebben a betegségben szenved, előtte mindenképpen beszélje meg az edzéstervet kezelőorvosával.

Amennyiben az edzésen gondolkodik, mindenképpen csak kis lépésekben kezdje azt. Ha a sétát választja, akkor csak nagyon lassan, kényelmes ütemben tegye. Naponta csak öt-tíz percet sétálgasson és kezdetben elegendő csak hetente 3-5 alkalommal mozogni. Ezután minden egyes héten növelheti 1-2 perccel a sétálásra szánt időt.

Válasszon olyan tevékenységet, amelyet élvez. Ez lehet a kertészkedés, a kerékpározás, de akár a golf is. Ha tetszik Önnek a társastánc, a pilates, az úszás vagy a jóga, mindenképpen kérdezze meg kezelőorvosát, hogy jók-e ezek a lehetőségek az Ön számára.

Ha az orvosa oxigénterápiát írt fel Önnek, akkor sportolás közben se felejtse el azt használni, hiszen jelentősen megkönnyíti a légzést és segít elkerülni, enyhíteni a légszomjat.

Figyelje a test jelzéseit! Hagyja abba az edzést, ha szédül, ha erősen ver a szíve, ha gyengének érzi magát, ha fullad, vagy ha egyéb kellemetlen érzést tapasztal. Ha nagy fájdalma van, mindenképpen beszéljen erről az orvosával.

Edzés előtt mindig tájékozódjon az időjárásról! Egyes időjárási viszonyok - túl meleg, túl hideg, párás levegő - megnehezíthetik a légzést. Azonban ne hagyja, hogy az időjárás miatt le kelljen mondania az aznapi edzésről. Akkor csak sétálgasson az otthonában vagy egy bevásárlóközpontban.

Ha elkezdte az edzéseket, semmiképpen se hagyja abba, hiszen így a rehabilitációs program összes előnyétől el fog esni. A mozgás általában mindenkinek jót tesz. Ezért tanácsolható az, hogy mindenképpen kérje ki egy hozzáértő személy véleményét, amennyiben nem megfelelő az edzésprogramja. Ha úgy érzi, hogy a sétán kívül másra is képes, mindenképpen vágjon bele valami újba, hogy az edzésprogramját megújítsa és élvezetesebbé tegye.

Konkrétan az edzés a COPD-ben szenvedő betegek esetén nem javítja már a tüdő működését, de segít a kitartás építésében és az oxigén megfelelő felhasználásában. Így a szervezete nem fog annyi energiát elhasználni minden egyes légzés alkalmával, és ebben az esetben képes lesz arra, hogy mindennap több feladatot ellásson, és kevésbé érezheti magát fáradtnak is.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Szakanyagok  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 5 
2018.02 2018. Március 2018.04
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 81 db bejegyzés
e év: 1532 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 2902
  • e Hét: 19569
  • e Hónap: 51055
  • e Év: 255756
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.