Belépés
taltos1.blog.xfree.hu
Bármit tesznek ellenem, az a javamra fordul! Tatiosz: Ne kívánd mások balsorsát, mert a sors közös, és a jövő előre nem látható. Ossian: A ritka tisztes... Gábor Gabriella Táltos
1940.08.08
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
1848–49-es forradalom és szabadságharc
  2015-03-15 00:55:43, vasárnap
 
   
  1848-49-es forradalom és szabadságharc

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc Magyarország újkori történetének egyik meghatározó eseménye, a nemzeti identitás egyik alapköve. Társadalmi reformjaival a polgári átalakulás megindítója, önvédelmi harcával a nemzeti mitológia részévé vált. Szerves része volt az 1848-as európai forradalmi hullámnak, azok közül viszont lényegében egyedül jutott el sikeres katonai ellenállásig. Eredményességét mi sem mutatja jobban, mint hogy csak a cári Oroszország beavatkozásával lehetett legyőzni, amelynek soha ekkora hadserege addig nem járt még külföldön.
Gyakorlatilag az 1848-49-es harc a magyar nemzet történetének leghíresebb háborús konfliktusa is.

Előzmények

Magyarország a török kiűzése és a Rákóczi-szabadságharc elbukása után erősen korlátozott, mégis meglévő önállóságot élvezve volt része a Habsburg Birodalomnak. Az 1723-ban elfogadott Pragmatica sanctio törvényesen is rendezte a Habsburg uralkodó és a magyarországi rendek viszonyát. Az egyetlen komolyabb további előrelépést ezen a területen 1848-ig az 1791. évi X. törvénycikk[6] jelentette, amely biztosította az ország jogi függetlenségét a birodalom többi tagállamával szemben.

Az 1848-as tavaszi átalakulás programja majdnem két évtizedes előkészítő munka eredménye. Bár a reformkori országgyűléseken nagyon kevés valódi változtatást sikerült elérni, de lehetőséget teremtettek arra, hogy a reformszellemű liberális nemesség kidolgozza a saját programját. Megjelenhettek az országos nyilvánosság színpadán a leendő forradalom vezetői: Batthyány Lajos, Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Széchenyi István, Szemere Bertalan, Eötvös József és mások.

Az 1847 novemberében Pozsonyban összeült - később utolsónak bizonyult - rendi országgyűlésen a reformpárti erők által létrehozott Ellenzéki Kör és a ,,fontolva haladókat" tömörítő Konzervatív Párt lépett föl határozott programmal. Utóbbiak jelentős mértékben bírták a bécsi udvari körök támogatását is. A téli hónapok során patthelyzet alakult ki, ebbe a helyzetbe hozott döntő fordulatot a február 22-ei párizsi forradalom híre. Kossuth Lajos






március 3-án elmondott beszéde fogalmazta meg programszerűen az ellenzék követeléseit: független magyar bank felállítását, a honvédelmi rendszer átalakítását, jobbágyfelszabadítást, közteherviselést, népképviseleti parlamentet és magyar független felelős nemzeti kormányt.

A Habsburg Birodalom másik felének pedig alkotmányt követelt, amelynek fontos szerepe lett a március 13-án bekövetkező bécsi forradalom kitörésében. Ezen kívánalmak országgyülési felirat alakjában voltak a király elé terjesztendők.

A végső lökést a reformok ügyében végül 1848. március 15-e jelentette, amikor a pesti radikális ifjúság vér nélkül érvényt szerzett az ún. 12 pontnak.

Március 11-én a bécsi tanuló ifjúság petíciót nyújtott be a császárhoz; Pesten az Ellenzéki Kör hasonlóképpen elfogadott március 12-én tartott gyűlésében egy Irinyi József által fogalmazott 12 pontú kérvényt, melynek tartalma a következő volt:

Mit kiván a magyar nemzet: Legyen béke, szabadság és egyetértés.

1. Kivánjuk a sajtó szabadságát, a cenzura eltörlését.
2. Felelős minisztériumot Pesten.
3. Évenkénti országgyülést Pesten.
4. Törvény előtti egyenlőséget polgári és vallási tekintetben.
5. Nemzeti őrsereget.
6. Közös teherviselést.
7. Az úrbéri terhek megszüntetését.
8. Esküdtszékeket, képviselet s egyenlőség alapján.
9. Nemzeti bankot.
10. A katonaság esküdjék meg az alkotmányra; magyar katonáinkat ne vigyék külföldre; a külföldieket vigyék el tőlünk.
11. A politikai statusfoglyok bocsáttassanak szabadon.
12. Kivánjuk az uniót Erdéllyel.


Egyenlőség, szabadság, testvériség.

Az afelett való határozást, hogy e kérvényt az országgyűlésnek, vagy az országos ellenzéki választmánynak nyújtsák be, a március 14-én délután tartandó gyűlésre halasztották. Eközben érkezett Pestre a hír, hogy Bécsben 13-án kitört a forradalom és a bécsi tanuló ifjúság petícióját az országgyűlési rendekkel elfogadtatta; e hír hatása alatt, midőn a gyűlés (a szónokok Klauzál Gábor, Nyáry Pál, Irinyi József voltak) az utóbbi indítványt fogadta el, a határozattal elégedetlen ifjúság Petőfi, Jókai, Vasvári vezetésével a Pilvax-kávéházba ment és ott a Közvélemény asztalánál elhatározta, hogy másnap, azaz 15-én reggel az egész városban kihirdeti a 12 pontot. Jelen voltak: Petőfi, Jókai, Bozai Pál, Bulyovszky Gyula, Vasvári Pál, Sükei Károly, Telepi György, Hamary Dániel és még néhányan. Gyülekezési helyül a Pilvax-kávéházat jelölték ki, a gyülekezés idejéül a reggeli 8 órát. Petőfi megígérte, hogy még az éjjel költeményt is ír az alkalomra és azt maga fogja elszavalni.





Forradalom

1848. március 15.

"Felvirradt.

Március 15-ike volt 1848.

Tízedik évfordulója annak a nagy katasztrófának, mellyel a korszellem óriás keze a régi Budapestet a föld színéről eltörölte a jeges árvízzel, hogy helyet csináljon az újan emelkedő dicső főváros számára.

Másodszor követelte a korszellem azt a csodát, mely eltörölje a régi, korhadt Magyarországot s alapot teremtsen az új, az Európában számot vető, szabad Magyarországnak."

- Jókai Mór: A márcziusi fiatalság (Visszaemlékezés).






Aznap korán reggel Petőfi Sándor a Pilvax kávéházba sietett ahol az ifjak összegyűltek és Vasvári Pált és Bulyovszky Gyulát ott találva, Jókai Mór lakására hívta őket, ahol a 12 ponthoz proklamációt szerkesztettek. Petőfi 8 óra körül társaival a Pilvax-kávéházba ment, a kitűzött időre csak hatan jelentek meg (Petőfi, Jókai, Bulyovszky, Sebő, Gaál Ernő és Hamary Dániel). Itt Jókai felolvasta a 12 pontot és a proklamációt. Petőfi elszavalta a Nemzeti dalt. Innen indultak el az előzetes megállapodás szerint először a jogi egyetemhez az Egyetem utcába. Annak udvarán már egy csapat tanuló várt rájuk s ott rögtön széket hoztak Petőfi és Jókai számára, itt Petőfi újból elszavalta előző éjjel írt költeményét, a Nemzeti dalt, Jókai pedig fölolvasta a 12 pontot. Innen az Újvilág utcai orvosi egyetemre mentek, itt is félbeszakították az egyetemi előadásokat és az előbbihez hasonlóképpen jártak el az udvaron, később pedig a mérnöki és bölcseleti kar hallgatói előtt; ugyanez történt az egyetemi téren is. Ekkor már nemcsak az ifjúság vette őket nagy tömegben körül, hanem az utcáról is nagy közönség csatlakozott hozzájuk, mely nőttön nőtt.

Elhatároztatott, hogy a nép a proklamáció első pontját, a sajtószabadságot, saját önhatalmánál fogva teljesülésbe veendi, amit meg is tett, 10 óra után a siker és lelkesedés hatása alatt a tömeg Landerer és Heckenast könyvnyomdájához vonult a Hatvani utcába, itt a rend és béke fönntartása tekintetéből választmányi tagokul Petőfi Sándor, Vasvári Pál,






Vidats János és Jókai Mór küldettek be. Landerer Lajos nyomdatulajdonost a kikiáltott tizenkét pontot tartalmazó program és Petőfi költeményének cenzúra nélküli kinyomatására szólították fel, ellenállásának esetén az el nem kerülhető kényszerítést helyezvén kilátásba. A nyomdatulajdonos engedett, és a kívánt iratok rögtön németre is lefordítva néhány pillanat múlva ezrével kerültek elő a gyorssajtó alól, melynek példányai egész délig osztattak ki a szakadó eső dacára szüntelen gyülekező közönségnek.[8] Ezek voltak a szabad sajtó első termékei. Míg a nyomtatás tartott, Petőfi, Jókai, Vasvári, Egressy és Irányi beszédet intéztek a néphez. Ekkor Petőfi negyedszer szavalta el a Nemzeti dalt. Csak délfelé oszlottak el, megállapodva abban, hogy délután az államfogságban levő Táncsics Mihály kiszabadítására mennek Budára.




(Forradalmi tömeg a Nemzeti Múzeumnál)

Délután 3 órakor a Múzeum téren népgyűlést tartottak és a Nemzeti dal és proklamáció példányait ezreivel osztogatták; innen a városházára mentek, a 12 pont elfogadását sürgetvén. Az összegyűlt nép elhatározta, hogy a városházára indul, és ott a polgári kart és városi tanácsot az egyesülésre és kívánatai aláírására felszólítja. A tanácsterem megnyílt, a tanácsnak benyújtották a program pontjait, melyeket a tanácsjegyző tájékoztatása szerint elfogadtak. Ezután Holovics tanácsnok kívánt gondolkozási időt, hogy e pontok tanácskozás alá vétethessenek. Megcáfolta őt Rottenbiller Lipót alpolgármester, arra hivatkozván, hogy már egész délelőtt tanácskoztak efölött. Ezután szónokolt Nyáry Pál Pest megyei alispán és a pontokat pártolta, utána Klauzál Gábor, aki az első és 11-ik pontok rögtöni életbeléptetését is sürgette. A pontokat Szepessy Ferenc polgármester és a tanács tagjai aláírták, és Rottenbiller az ablakon át felmutatta a népnek.










Rögtön választottak egy rendre ügyelő választmányt, melynek Petőfi is tagja volt. A nép, ideiglenes választmányát a tanács és polgárság választmányával egyesítendőt kinevezve, kívánta, hogy Táncsics Mihály, aki sajtói állítólagos vétség miatt fogva van Budán - miután kimondatott, hogy cenzúrai törvények nálunk nincsenek, nem is voltak soha - szabadon bocsáttassék, és a censurale collegium rögtön mentessék fel hivatalától. E kívánata teljesítésére ½ 5 óra tájt átment Budára, s a hatósági épület udvarán zászlóalja köré gyűlve, állhatatosan állt jogai kívánatai mellett, míg választmánya által kijelentették: hogy a helytartótanács e három pontba egyezett bele: 1. Táncsics kiadatása, 2. a cenzúra eltörlése, 3. sajtóbíróságnak a nép közüli választatása; s egyúttal kimondta, hogy a katonaságot csak azon esetben fogja kirendelni: ha azzal maga a nép saját céljai rendes kivitelére kívánna rendelkezni. Zichy Ferenc, a helytartótanács elnöke, azonnal szabadon bocsátotta Táncsicsot, a nép önkezeivel vonta át kocsiját Budáról a Nemzeti Színház teréig, s bevonult a színházba.





E nap délutánján kívánta a nép a színházi aligazgató Bajza Józseftől, hogy a színházban e nap ünnepélyére teljes kivilágítás mellett a betiltott Bánk bán adassék elő. Bajza mondta, hogy szívesen tűzi műsorra. A színészek nemzeti színű kokárdákkal léptek ki a színpadra, Egressy Gábor a Nemzeti dalt szavalta, az énekkar énekelte hozzá a Himnuszt és Szózatot. A közönség nagy része óhajtotta, hogy Táncsics megjelenjen a színpadon, azonban értesülve annak gyengélkedő állapotáról, kívánatával felhagyott. Végül a Rákóczi-induló mellett oszlott el a nép.




Petőfi nagy napjának a jelképe, a háromszínű magyar kokárda

Forrás: A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
 
 
0 komment , kategória:  Nemzeti ünnep  
Címkék: életbeléptetését, közteherviselést, félbeszakították, sajtószabadságot, könyvnyomdájához, országgyűléseken, nyomdatulajdonos, országgyűlésnek, eredményességét, helytartótanács, beavatkozásával, sajtóbíróságnak, választmányával, visszaemlékezés, elhatároztatott, magyarországnak, enciklopédiából, kiszabadítására, programszerűen, országgyűlésen, reformszellemű, függetlenségét, ellenállásának, államfogságban, megjelenhettek, népképviseleti, bocsáttassanak, alpolgármester, magyarországot, esküdtszékeket, megszüntetését, szerkesztettek, minisztériumot, katasztrófának, választmánynak, országgyülési, nemzeti identitás, polgári átalakulás, nemzeti mitológia, 1848-as európai, cári Oroszország, 1848-49-es harc, magyar nemzet, török kiűzése, 1723-ban elfogadott, magyarországi rendek, egyetlen komolyabb, területen 1848-ig, ország jogi, birodalom többi, 1848-as tavaszi, reformkori országgyűléseken, Habsburg Birodalomnak, Batthyány Lajos, Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Széchenyi István, Szemere Bertalan, Eötvös József, Ellenzéki Kör, Konzervatív Párt, Habsburg Birodalom, Irinyi József, Klauzál Gábor, Nyáry Pál, Bozai Pál, Bulyovszky Gyula, Vasvári Pál, Sükei Károly, Telepi György, Hamary Dániel, Jókai Mór, Petőfi Sándor, Vasvári Pált, Bulyovszky Gyulát, Gaál Ernő, Vidats János, Landerer Lajos, Ekkor Petőfi, Táncsics Mihály, Nemzeti Múzeumnál, Ezután Holovics, Rottenbiller Lipót, Nyáry Pál Pest, Szepessy Ferenc, Zichy Ferenc, Nemzeti Színház, Bajza Józseftől, Egressy Gábor,
Új komment
Név:
E-mail cím: ( csak a blog tulajdonosa látja )
Kérem írja be a baloldalon látható számot!
Szöveg:  
 
Betűk: Félkövér Dőlt Kiemelés   Kép: Képbeszúrás   Link: Beszúrás

Mérges Király Szomorú Kiabál Mosoly Kacsintás haha hihi bibibi angyalka ohh... ... buli van... na ki a király? puszika draga baratom... hát ezt nem hiszem el haha-hehe-hihi i love you lol.. nagyon morcika... maga a devil pc-man vagyok peace satanka tuzeske lassan alvas kaos :) bloaoa merges miki idiota .... sir puszika
 
 
Félkövér: [b] Félkövér szöveg [/b]
Dőlt: [i] Dőlt szöveg [/i]
Kiemelés: [c] Kiemelt szöveg [/c]
Képbeszúrás: [kep] http://...../kep.gif [/kep]
Linkbeszúrás: [link] http://tvn.hu [/link]
ReceptBázis
Bulgur gombával és csikemellel...
Epres túrótorta
Mákos-almás süti
Lazac édesköményes-citromos rizottóval
Részeges nyúl
Sült hekk
Zöldséges, tepsis krumpli
Cukkinis, padlizsános egytálétel
Pirított gomba sárgarépával
Sajttal töltött gomba
még több recept
Tudjátok ?
Belétünk a Sárkány évébe, béke vagy nagyobb háború vár ránk?
Még zöld a chili paprikám, ha beviszem a lakásba tovább fejlődik?
Tényleg hasznos gyógynövény a csalán?
Mi a teendő a novemberi Rododendron bimbóval?
Az álmoknak valóban van jelentése?
még több kérdés
Blog Címkék
Jónás Tamás – Végtelen b...  A tömeg, a Mester, a módszer, ...  A másik dolog,  Kövesd a cowboyt!  Még csak most kezdődik a nap  Kellemes vasárnapi kikapcsolód...  Ne kapaszkodj magasabbra,  Csak a fogyatkozás látható  Lóhere  Png fotel  Gyökössy Endre - Virágok virág...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Varga János Veniam - Fontos sz...  Facebookon kaptam  Makszim Gorkij gondolata  George Gordon Lord Byron: Inez...  A tömeg, a Mester, a módszer, ...  Weöres Sándor - A hársfa mind ...  Facebookon kaptam Mírjam barát...  Örülök, hogy látlak!  Ágai Ágnes – Csendélet  Szívem tiéd  Fekete-erdő desszert  Garai Gábor - Takarítás  Facebookon kaptam  Alázat  Kaffka_Margit  Szívem tiéd  Nem számIt  Hogyan éljünk boldogan, amíg m...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Cs Ildikótó...  Julian Brass gondolata  Facebookon kaptam  Kellemes délutánt kívánok  A Megváltó szolgálatában  Mai harmónia kártyám  Facebookon kaptam  Png csokor  Reggel van  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam Cs Ildikótól  A televizió nem a kultúrát kép...  Áprily Lajos - Gyümölcsoltó  Facebookon kaptam  Julian Brass gondolata  Paul David Tripp Április 19  Kerüld el az evangélium örömén...  Facebookon kaptam  Facebookon kaptam  Png nő  210 éve született a SZÓZAT meg...  Az igazi szeretetért rendszeri...  Zsolnay Vilmos világhírű kera...  Png virág  Facebookon kaptam  Tóth Ágnes - Szervusz pad  Szabolcska Mihály – Ákác...  Mai harmónia kártyám  képre írva  Jó éjszakát  Nagyi telefonál  Facebookon kaptam  Weöres Sándor - A hársfa mind ...  Facebookon kaptam  Bertolt Brecht -től idézet  A kételkedés kezelése  Facebookon kaptam  Akarat  Kiss Éva - Amerre a ház lelke ...  Soha ne kedvezz...  Egy bizonyos határt  Ne kapaszkodj magasabbra,  Hazára minden embernek szükség...  Éretlen vers  Mi lenne ha  Png csokor  Akik bántanak téged  Paul David Tripp Április 21  Erdőn  Facebookon kaptam Mírjam barát...  210 éve született a SZÓZAT meg...  Png kutya  A Megváltó szolgálatában  Jó reggelt, jó napot mindenkin...  Akarat  Gyökössy Endre - Virágok virág...  A kételkedés kezelése  Png csokor  Egy lelki imádság  Facebookon kaptam  Paul David Tripp Április 19  Png ház  Szép estét kedves látogatóimna...  Jó reggelt, jó napot mindenkin...  Gyökössy Endre - Virágok virág...  Hazára minden embernek szükség...  A sors  Az engedelmesség miért nem vál... 
Bejegyzés Címkék
nemzeti identitás, polgári átalakulás, nemzeti mitológia, 1848-as európai, cári Oroszország, 1848-49-es harc, magyar nemzet, török kiűzése, 1723-ban elfogadott, magyarországi rendek, egyetlen komolyabb, területen 1848-ig, ország jogi, birodalom többi, 1848-as tavaszi, reformkori országgyűléseken, reformszellemű liberális, saját programját, országos nyilvánosság, leendő forradalom, 1847 novemberében, reformpárti erők, bécsi udvari, téli hónapok, helyzetbe hozott, február 22-ei, ellenzék követeléseit, honvédelmi rendszer, március 13-án, végső lökést, reformok ügyében, pesti radikális, bécsi tanuló, következő volt, sajtó szabadságát, cenzura eltörlését, úrbéri terhek, katonaság esküdjék, külföldieket vigyék, politikai statusfoglyok, uniót Erdéllyel, afelett való, országos ellenzéki, március 14-én, országgyűlési rendekkel, szónokok Klauzál, utóbbi indítványt, határozattal elégedetlen, egész városban, gyülekezés idejéül, éjjel költeményt, nagy katasztrófának, korszellem óriás, régi Budapestet, föld színéről, jeges árvízzel, újan emelkedő, márcziusi fiatalság, ifjak összegyűltek, kitűzött időre, előzetes megállapodás, jogi egyetemhez, csapat tanuló, egyetemi előadásokat, előbbihez hasonlóképpen, egyetemi téren, ifjúság vette, proklamáció első, tömeg Landerer, kikiáltott tizenkét, nyomdatulajdonos engedett, kívánt iratok, gyorssajtó alól, szabad sajtó, nyomtatás tartott, államfogságban levő, városházára mentek, városházára indul, polgári kart, tanácsterem megnyílt, tanácsnak benyújtották, program pontjait, tanácsjegyző tájékoztatása, pontokat pártolta, pontokat Szepessy, tanács tagjai, rendre ügyelő, censurale collegium, hatósági épület, cenzúra eltörlése, katonaságot csak, helytartótanács elnöke, színházi aligazgató, betiltott Bánk, színészek nemzeti, énekkar énekelte, közönség nagy, háromszínű magyar, szabad enciklopédiából, életbeléptetését, közteherviselést, , ,
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 0 db bejegyzés
e év: 0 db bejegyzés
Összes: 32631 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 2419
  • e Hét: 17291
  • e Hónap: 31196
  • e Év: 160903
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.