Belépés
pacsakute.blog.xfree.hu
A szeretet ellen nincs fegyver. Czeizel Ilona
1954.01.05
Offline
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 3 
A hagyma gyógyhatásairól
  2019-05-20 22:17:36, hétfő
 
 



Baktériumellenes hatását már Pasteur is leírta, orosz tudósok 150 növény közül a fokhagymát és a vöröshagymát találták a legerősebb baktériumölőnek. A népi gyógyászatban előszeretettel használják hurutos állapotok, légúti betegségek esetén. "Reggel éhgyomorra egy kis fej vöröshagymát egyen meg, tisztítja a tüdőt" - ezt tartja a néphit.

Külsőleg alkalmazva

- A hagyma hatékony rovarcsípések, szemölcs, kelések, furunkulusok, égések és fülfájás ellen. A hagymát vágjuk fel, és egy-egy szeletet tegyünk a kezelendő felületre. Fülfájás esetén egy szelet hagymát ruhával erősítsünk a beteg fülre.

- Megfázás megelőzésére és kezelésére éjszakára tegyünk egy szelet hagymát egy kis tányéron az ágy mellé, és így az illóolajat be tudjuk lélegezni. Esetleg kis szövetzsákba csomagolt friss hagymadarabkákat is magunk mellé tehetünk a fejtámaszra.

- Vizelettartási zavarok esetére egy régi füveskönyv azt javasolja, hogy egy-két hagymát vágjunk apróra, és tegyük a húgyhólyag és a belek fölé a hasra. A borogatást legkésőbb akkor távolítsuk el, amikor a bőr elkezd pirosodni.

- Zúzódásoknál, rándulásoknál és izom- és ínhúzódásoknál a következő hagymaborogatás lehet a segítségünkre. Egy hagymát vágjunk apróra, egy kis vízzel és egy csipet sóval készítsünk belőle pépet, és tegyük a fájó területre. Ennek a keveréknek különösen jó fájdalomcsillapító hatása van.

- Izületfájdalmakra: szeleteljünk fel egy hagymát vékony szeletekre és helyezzük rá a fájó izületre, majd tekerjük be egy darab csomagolófóliával, hagyjuk így állni míg a fájdalom megszűnik.

- Magas láz esetében - szeleteljünk fel egy hagymát vékony szeletekre és helyezzük rá a beteg talpára, majd húzzunk rá egy zoknit. Lehúzza a lázat.

- Orrvérzés esetében - vágjunk egy nagyobb szelet hagymát és helyezzük rá a nyaki ütőérre, pár perc múlva a vérzés meg fog állni.

- Lábzárfekélyre - a hagyma nagyon hatékony terápia a nehezen gyógyuló lábszárfekély kezelésében. A kicsi reszelőn lereszelünk egy hagymát, majd összekeverjük 0,5 l hidegen sajtolt olivaolajjal. Szoba hőmérsékleten hagyjuk állni 3 napot, majd egy gézen keresztül átszűrjük és egy csavaros tetejű üvegbe tároljuk a jégszekrényben. Ezzel az olajjal kenegetjük 2-3-szor naponta a fekélyes területet.

Belső kezelésekre

- Napi egy hagyma fogyasztása gyógyítja a fejfájást, fogfájást, fülfájást, megelőzi az influenzát és kezeli a szemgyulladásokat. Csökkenti az orrdugulást, illóolaja fellazítja a légutakat befedő nyákos anyagot. Enyhíti a hörghurutot, az erős köhögést, a rekedtséget, torok- és mandulagyulladást, sőt a tüdőgyulladást is

- A hagymapor gyógyhatással van az inpotenciára és erős súlycsökkentő hatása miatt fogyókúrákban igen jó eredményeket lehet vele elérni.

Vizelethajtó hatású hagymabor

A nyers hagyma megöli a gyomorban és bélben található kórokozókat, erősíti a természetes bélflórát, javítja az általános emésztést. Kiváló hatással bír hólyag- és vesegyulladás esetén, mivel azok kórokozóira is hat.

A hagymabor alkalmas a vizeletképző szervek átmosására és a felgyülemlett víz eltávolítására. Egy apróra vágott hagymát 10-14 napig hagyjunk 1 liter jó minőségű, fehérborban ázni. Ezután szűrjük le a bort, és a hagymadarabkákat lenvásznon passzírozzuk át. Ezt a levet adjuk a borhoz, majd sötét, hűvös helyen tároljuk.

Napi 2-3 likőröspohárnyi mennyiség elősegíti a vizeletképzést, de köhögés és hörghurut esetén is hatásos.

Az antiödémás hatást fokozni lehet, ha a borhoz 2-3 evőkanálnyi rozmaringot adunk. Ettől erősebb íze lesz, de keringésjavító hatása által elősegíti a vizeletkiválasztást.

Hagymaszirup köhögés és hörghurut ellen

Egy apróra vágott hagymát 3 evőkanál mézzel és 1/8 liter vízzel keverjük össze. Ezt a keveréket melegítsük meg, amíg felforr, néhány órán át hagyjuk állni, majd passzírozzuk át. A szirupból naponta háromszor egy evőkanálnyit vegyünk be. Gyermekek is fogyaszthatják. Erősebb hatást érhetünk el, ha egy teáskanál tormát vagy kakukkfüvet is teszünk a keverékhez. Az előbbi, asztmások számára kiváló, a kakukkfű pedig segít felszakítani a köhögést.

Alkoholos hagymatinktúra

Intenzív hagymakúrát végezhetünk, ha a hatóanyagokat alkohollal vonjuk ki a gumóból. Egy friss hagymát vágjunk nagyon apróra, és öntsük fel 1/4 liter 70%-os alkohollal. 10-14 napig hagyjuk állni, öntsük le róla a levet, és a hagymadarabkákat passzírozzuk át. Ezután kávészűrőn átszűrhetjük a folyadékot, hogy a maradék hagymadarabkákat eltávolítsuk. Naponta 4 teáskanálnyit vízzel keverve vegyünk be.

Ennél olcsóbb, hatékonyabb és az egész szervezetre ható gyógy- és megelőzőszert másutt aligha találunk.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Az oregánó hatásairól
  2019-05-20 22:13:36, hétfő
 
 



A népi gyógyászatban az oregánót a gyomor-bél rendszer betegségeinek kiváló gyógyszereként tartják számon. Alkalmazásával a nehéz ételeket könnyebb megemészteni, csökkenti a hasmenést, és gyengéden aktiválja az epeképződést.

Az oregánó elnevezés az ajakos növény latin nevéből, Origanum vulgaréból ered, és vadmajoránnának is nevezik. Az oregánó a meleg éghajlatot kedveli, és ezért legjobban a Földközi-tenger vidékén terem, de Közép-Európa más meleg vidékein is. A népi gyógyászatban az oregánót a gyomor-bél rendszer betegségeinek kiváló gyógyszereként tartják számon. Alkalmazásával a nehéz ételeket könnyebb megemészteni, csökkenti a hasmenést, és gyengéden aktiválja az epeképződést.

Az oregánóolaj kiválóan alkalmas az emésztő- és a légzőrendszer mindenféle akut fertőzésének kezelésére. A borsika, a fahéj, a kakukkfű, a szegfűszeg és a teafa mellett Paul Belaiche francia kutató szerint az oregánó is a legszélesebb spektrumú antibiotikus hatással rendelkező illóolajokat termelő növények csoportjába tartozik. Munkájában, a Traité de Phytothérapie et d'Aromathérapie-ban. (Párizs, 1979) leírt kísérletek szerint az oregánóolaj a kakukkfűolaj után a legerősebb természetes antibiotikum számos baktérium ellen. A teafaolajra ezek a korai vizsgálatok még nem térnek ki.

Az oregánó ugyanazon kórokozók ellen hatékony, mint a kakukkfűolaj.

Hatóanyagok és alkalmazás

Az illóolaj fő hatóanyaga egy természetes fenol, a karvakrol. Az illóolaj és a növényből nyert készítmények erős antibiotikus és élénkítő hatást fejtenek ki a szervezetre.

- Más élénkítő hatású növényekkel, mint a kakukkfű, zsálya vagy a kamilla jól használható gyógyfűpárna készítésére, amely felmelegítve görcsök, has-, fül-, fog- és torokfájás esetén a beteg területre természetes antiszeptikus tulajdonságokkal bír.

- Az oregánóolaj nagyszerűen képes kezelni a különböző bőrproblémákat, különösen a pattanásokat, ajakherpeszt és gombás fertőzéseket. Alkalmazzuk az oregánóolajat közvetlenül az acne által fertőzött területen, hogy megszüntessük a foltokat.

- A bőrbetegségek könnyebben leküzdhetőek, ha a tusfürdőnkhöz is hozzáadunk néhány cseppet ebből az olajból.

- Az oregánóolaj víruellenes tulajdonságokkal bír, ami segít megszüntetni az ajakherpeszt, ha már akkor el kezdjük kenni a felületet, amikor még csak érezzük, hogy a herpesz kialakulóban van.

- Az oregánóolaj hatékonyan kezeli a lábgombásodást és az ótvart, mivel mindkettőt a dermatophye gomba okozza, amit a bőr cukor és fehérjetartalmából táplálkozik.

- Az oregánóolaj természetes gombaölőtulajdonságokkal rendelkezik, tönkreteszi a gomba sejtfalát, így megszünteti a fertőzést.

- Az oregánóolaj timolt is tartalmaz, ami sok szájöblítő összetevői között megtalálható. A timollal az ínybetegségeket és a fogfájást is kezelhetjük.

- Az oregánóolaj segíthet növelni a fehérvérsejtek aktivitását és serkentik a nyirokrendszert. Ezáltal az oregánóolajjal leküzdhető a megfázás és az influenza, a megfázásos tünetek, az orrdugulás, a törökfájás, a köhögés és az orrfolyás is.

- Az oregánóolaj kiválóan csökkenti az emésztési problémákat is. Az aktív összetevői görcsoldó és frissítő tulajdonságokkal rendelkeznek, így segítenek enyhíteni az emésztési zavar, a tengeri betegség, a hasfájás, a hasmenés, az irritábilis bélszindróma és a gyomorrontás tüneteit.

- Az oregánóolaj erős gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító.

Az oregánóteát a következőképpen kell elkészíteni: egy púpozott teáskanál oregánót 1/4 liter forrásban lévő vízzel öntsünk le, egy csészealjjal fedjük le, és 15 perc múlva szűrjük le. Ha egy kis mézzel megédesítjük, kiváló szert nyerhetünk hörghurut és száraz köhögés ellen. A lándzsás útifű, a kakukkfű, a harmatfű vagy a martilapu ideális kiegészítői a köhögés elleni keveréknek. Gyomor- és bélpanaszok esetén mézet ne tegyünk a teába.

Az oregánó illóolajának alkalmazása akut gyulladásoknál is hatásosnak bizonyult. Vegyünk be 2 óránként 3 csepp oregánóolajat egy kis teáskanál napraforgóolajjal összekeverve. Ne alkalmazzuk napi 10 alkalomnál többször. A napraforgóolaj ideális hordozó az oregánó hatóanyagai számára, és megakadályozza a fenolok esetleges irritáló hatását.

A lehetséges irritáció elkerülése érdekében az oregánóolajat soha ne vigyük fel hígítatlanul a bőrre, és ne szedjük 2-3 hétnél hosszabb ideig, mert a fenolok zavarokat okozhatnak a máj anyagcseréjében. Ha fűszerként vagy teában alkalmazzuk, akkor ez a veszély természetesen nem áll fenn. Mivel az oregánóolaj nagyon gyorsan megöli a kórokozókat, nincs is rá szükség, hogy hosszú ideig szedjük.

Terhesség idején ne használjuk!
A népi gyógyászatban a bőr allergiás kiütései esetén oregánófürdőt használnak. Ehhez 50-60 g oregánóból és 1 liter vízből készítsünk erős teát, és ezt hetente egyszer adjuk hozzá a fürdővízhez.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
Levendulaolaj hatásai és alkalmazásai
  2019-05-20 22:08:44, hétfő
 
 



A levendula az egyik legsokoldalúbban használt gyógynövény, hiszen az illatosításon kívül számos gyógyászati felhasználása is ismert. Az ókori görögök és a rómaiak nagy becsben tartották a levendulát tisztító tulajdonsága és illata miatt. Bőségesen használták, testükre kenték, szappanjaikat és fürdővizüket illatosították vele, Egyiptomban balzsamozáshoz használták.

Mit tartalmaz a levendula?

A levendula hatóanyagai főleg a linalool, a linalil-acetát, a cineol és a kumarin, keserűanyagok, fitoszterolok, flavonoidok, valamint cserzőanyagok és rozmaringsav.

A levendula alkalmazása

A levendula teában vagy gyógynövénypárna részeként nyugtató hatású, és elalvást elősegítő.

- Tea formájában enyhíti az idegi alapú felső hasi és bél-problémákat. Naponta egyszer-kétszer 3 csepp levendulaolajat kockacukron vagy kenyéren vegyünk be, ha kellemetlen szagú széklet és puffadás a természetes bélflóra zavarára utal.

- Baktériumellenes hatás: A levendulaolajnak erőteljes antibiotikus és bélflórát szabályozó tulajdonságai vannak. Figyelem: Nagyobb mennyiségű levendulaolaj irritálhatja a nyálkahártyát, kábultságot vagy szédülést okozhat. Citromfűvel kombinálva vírusellenes hatása klinikailag is tesztelt.

- Orrmelléküreg-gyulladás. Levendulaolaj az egyik legjobb aromaterápiás szer. Az illóolaj belégzése nyugtató hatású és enyhíti gyulladás tüneteit. Adjunk hozzá 2 csepp levendula és kakukkfű olajat egy tál gőzölgő vízhez majd közeli mély légzéssel fejünket egy törülközővel lefedve nyugtassuk magunkat.

- Izületi fájdalmakra: Az alkoholos levendulakivonat egy gyógyszertári készítmény, amit reuma, ízületi fájdalom, izomhúzódások és gyulladt ízületek kezelésére alkalmazhatunk.

- Menstruációs görcsök. Masszírozzunk néhány csepp levendulaolajat az alhasi tájékra vagy alkalmazzunk levendula olajos meleg borogatást.

- Levendulafürdő: A keringésszabályozó hatású levendulafürdőt a következőképpen kell elkészíteni: 50 g levendulavirágot 1 liter vízben hirtelen forraljunk fel, lefedve 10 percig hagyjuk állni, majd a folyadékot szűrjük le, és öntsük 38 °C-os fürdővízhez. Ebben fürödjünk 15 percig. A levendulafürdő jótékony hatású idegi alapú keringési zavarokban, és megelőzi a kiütések, ekcéma és a bőrhibák kialakulását. Érdekesség, hogy a levendula hatására a májban tárolt glükóz felszabadul, és növeli a vércukorszintet. Ha étkezés előtt 15 perccel 2 csepp levendulaolajat beveszünk, érezhetően csökken az étvágy.

- Pattanások: segít újra egyensúlyba hozni a túlzott faggyútermelést, csökkenti a hegesedést. Adjunk hozzá néhány csepp levendulaolajat egy sima krémhez és használjuk, mint egy hidratáló vagy tisztítószert.

- Égési sérülések: 5 percig hűtjük az égett területet hideg, folyó vízzel, majd óvatosan levendulaolajat helyezzünk a sérült felületre. A fájdalomcsillapítás szinte azonnali, és égés általában hegesedés nélkül begyógyul.

- Ekcéma: Tegyünk néhány csepp levendulaolajat egy bázisolajba (olívaolaj, kókuszolaj stb.) és dörzsöljük közvetlenül a viszkető száraz bőrre.

- Övsömör: Levendulaolaj egyidejűleg fájdalomcsillapító, vírusölő és hegesedés megakadályozó hatású. A levendulaolajos borogatás csökkenti a tüneteket, az eredményhez legalább 5-8 napos kúra szükséges.

- Rühesség: Ezt a fertőzést egy apró atka okozza, ami heves viszketéssel jár. Dörzsölje a tiszta levendulaolajat alkohollal keverve a fertőzött bőrfelületre amíg a tünetek nem csökkennek. Mossa ágyneműjét és ruháit vagy szórja meg matracát egy kis levendulaolajjal a megelőzés érdekében

- Sebekre: Alkalmazzunk levendula olajat a fájdalom ellen, megelőzi a bakteriális fertőzést és segíti a heg nélküli gyógyulást. A seb kitisztul.

- Fülfájás: Melegítsen egy üveg levendula olajat forró vízben egy-két percig, majd finoman masszírozzon néhány cseppet a bőrbe a fül és a torok körül. Csecsemőknek és kisgyermekeknek adjunk hozzá 2-3 csepp felmelegített olajhoz egy kevés olívaolajat és masszírozzunk hasonlóan.

- Fejfájás: A levendula desztillált vizét (Levendulavíz) permetezve az arcra és a halántékra frissítő és megnyugtató hatású. Alternatív megoldásként jeges hideg vízbe mártott borogató kendőre csepegtessünk néhány csepp levendulaolajat, vagy alkalmazzuk a homlok, halánték, tarkó, és a nyak masszírozására.

- Szédülés, rosszullét, szívremegés: Készítsd el saját ,,repülősódat" -tengeri só, levendulaolaj, borsmenta olaj és bazsalikom olaj keverékéből.

- Láz: Láz esetén a hűtőfürdő alkalmazásakor csepegtessünk a vízbe néhány csepp levendulaolajat. A módszer hatásos felnőtteknél is.

- Stressz, szorongás: Permetezze arcát napközben levendula vízzel, vagy dörzsöljön néhány csepp levendulaolajat a halántékába.

- A levendulaolaj elűzi a félelmeket, tisztítja a gondolatokat, csökkenti a harag mértékét, valamint az aggályoskodást.

- Fáradtság: Adjunk hozzá 5 csepp levendulaolajat a forró lábfürdőhöz és pihenjünk, miközben a lábunkat áztatjuk benne. A talpakon az ember különösen érzékeny, a levendula nagyon gyorsan a véráramba jut, ezért élénkítő és nyugtató hatással van a testre.

- Álmatlanság: Idős pszichiátriai betegek esetében kimutatták, hogy jobban alszanak, és éberebbek a nap folyamán azok a betegek akiknek kórtermében levendulaolajat használtak altató és egyéb gyógyszerek helyett. Annak érdekében, hogy tudjunk aludni 3 vagy 4 csepp levendulaolajat cseppentsünk a párnánkra. Kisgyermekek esetében masszírozzunk a hátukra 1 csepp levendulaolajat vagy az esti fürdőzésnél a kádjukba cseppentsünk néhány cseppet.

- Rovarok, Lepkék, szúnyogok, moszkitók: Ezek a bosszantó kis rovarok mind utálják a levendula illatát. Annak megakadályozása érdekében, hogy a bogarak megcsípjenek, kenjük be magunkat egy kis levendula vízzel mielőtt a szabadba mennének, vagy az ágyba 3-4 csepp levendulaolajat csöppentve védjük magunkat ezektől a bosszantó rovaroktól. Csepegtessünk néhány csepp olajat egy csészealjba az ablak előtt, ami szintén meggátolja a rovarok házba jutását. A rovarcsípésbe dörzsölt néhány csepp olaj csökkenti a viszketést, gyulladást. A molyok ellen helyezzünk levendulavirágot a szekrényünkbe, szükség esetén cseppentsünk rá levendulaolajat.

- Aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású.

- Párna készítéséhez egyenlő arányban keverjünk össze levendulalevelet, citromfüvet és komlót.
Forrás : Link
 
 
0 komment , kategória:  Fűben fában....  
     1/1 oldal   Bejegyzések száma: 3 
2019.04 2019. Május 2019.06
HétKedSzeCsüPénSzoVas
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 0 db bejegyzés
e hónap: 155 db bejegyzés
e év: 1442 db bejegyzés
Összes: 49322 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 375
  • e Hét: 25266
  • e Hónap: 56752
  • e Év: 261453
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.